S buitenlanders vluchten anhopig weg uit Peking jj BC World Service en fax houden China op de hoogte EJ Oude, wijze mannen vallen van voetstuk Nederland bevriest contacten s [TENLAND CeidócSoirumt WOENSDAG 7 JUNI 1989 PAGINA 7 ndaag debat eede Kamer (HAAG De Tweede Kamer vandaag een spoeddebat over de fe ontwikkelingen in China. Na prklaring van minister Van den van buitenlandse zaken over de Bdadigheden in de Volksrepu- jbuigt de Kamer zich op verzoek VdA-woordvoerder Ter Beek over J Ter Beek zei dat zijn fractie met jtting en afschuw" kennis heeft [en van de gruwelijke ontwikke- in Peking. „De schreeuw om irrijheid en democratie wordt met geweld gesmoord, daarbij mag [chaafde wereld er niet het zwij- Telefoonnummer voor informatie DEN HAAG Gezien de ernstige situatie in China heeft de Vriend schapsvereniging Nederland-China VNC het telefoonnummer 06- 0225599 opengesteld voor vragen over Nederlandse reizigers in China. Het nummer is dagelijks bereikbaar van 10.00 tot 22.00 uur. Volgens de VNC maakt de grote hoeveelheid vragen over Nederlandse reizigers in China coördinatie dringend gewenst. Op dit telefoonnummer kunnen mensen terecht voor informatie over het reizen in en uit China en worden adviezen gegeven aan familieleden van reizigers. „Chinese Sacharov" in ambassade VS gevlucht WASHINGTON Een van China's be- langrijkste dissidenten, de natuurkundige Fang Lizhi, heeft zijn toevlucht gezocht in de Amerikaanse ambassade in Peking. Dat heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, bevestigd. Fang Lizhi verblijft „voor zijn eigen veilig heid" in de ambassade. Hij heeft overi gens niet om politiek asiel in de VS ver zocht. De dissident, die ook wel de „Chi nese Sacharov" wordt genoemd, werd een aantal jaren geleden uit de commu nistische partij gezet wegens zijn rol in de democratische beweging van 1986. Sinds dien is hij een van de voornaamste critici van de regering. DEN HAAG/PARIJS Nederland en Frankrijk hebben besloten de diplomatieke contacten met China te bevriezen, als pro test tegen de bloedige onderdrukking van de studentenbeweging voor meer democra tie in Peking. Alle bezoeken van hoogge plaatste Chinese functionarissen aan ons land zijn afgezegd en er zullen voorlopig geen nieuwe culturele of academische uit wisselingen plaatsvinden. Het besluit van Den Haag kwam, nadat de twaalf lidstaten van de EG China in ongemeen harde be woordingen hadden veroordeeld. Het is een van de krachtigste verklaringen die zij ooit gezamenlijk hebben uitgegeven. De twaalf zagen echter af van gezamenlijke maatre gelen tegen Peking. Frankrijk nam gisteren soortgelijke stappen als ons land. Verder is het staatsbezoek van premier Li Peng aan Frankrijk, dat voor dit najaar gepland stond, afgezegd. De Britse premier Marga ret Thatcher, aanvankelijk nog door de op positie bekritiseerd vanwege haar lauwe reactie, besloot gisteren alle wapenverko pen aan China op te schorten en de militai re contacten te verbreken. De Britse minis ter van buitenlandse zaken. Sir Geoffrey Howe, zei tegenover het parlement dat hij momenteel geen mogelijkheid ziet de ge sprekken met de Chinese regering over de toekomst van de Britse kroonkolonie Hong Kong voort te zetten. Premier Thatcher be loofde snel maatregelen te nemen om de bezorgdheid van de bevolking van Hong Kong weg te nemen. Hong Kong zal vol gens plan in 1997 overgedragen worden aan China. Thatcher zei niet aan welke maatre gelen zij dacht. Traangas in Hongkong tegen demonstranten HONGKONG De oproerpolitie in Hongkong heeft vanmorgen een me nigte demonstranten met traangas en knuppels uiteen gedreven. Volgens een politiewoordvoerder raakten ze ven politiemensen gewond. De de monstranten protesteerden tegen het optreden van het Chinese leger in Pe king. De politie begon op te treden toen sommige mensen aan stalen hek ken van winkels begonnen te rukken. De staatszender Radio Hong Kong meldde dat enkele demonstranten die bij het geweld betrokken waren rouwbanden droegen en „weg met Li Peng" (de Chinese premier) riepen. }KONG/ PEKING het vliegveld van tong spelen zich ïmotionele taferelen Ét vliegtuig dat uit de Irepubliek arriveert It nieuwe getuigen de gruwelijkheden :h in Peking hebben kken. Het ene re- nog afschuwelijker et andere. ong vormt een belang- >evluchtsoord voor de uitenlanders die China verlaten, omdat zij een |te oorlog vrezen tussen fcrs in en rond Peking, vliegveld van Peking ngen zich vanmorgen r enige duizenden bij de balies, in de hoop een plaatsje te bemachti gen in een vliegtuig naar het buitenland. De angst in Peking werd van morgen versterkt toen duizen den soldaten van het 27e leger, verantwoordelijk voor het bloedbad van zondag, bij het passeren van wijken waar di plomaten wonen in het wilde weg vuurden op de gebouwen. Het ommuurde complex waar in de Amerikaanse ambassade is gehuisvest werd afgesloten door soldaten, zodat niemand er meer in of uit kon. Soldaten stonden bij de poort, met ge weren gericht naar binnen zo wel als buiten. „Het is voor uw eigen veiligheid", zei een hun ner tegen een journalist. Er is overigens geen melding gemaakt van slachtoffers on der de buitenlanders. Bij aankomst op het vliegveld van Hongkong verklaarde een hevig geëmotioneerde Ameri kaan gezien te hebben, hoe soldaten zondag met bajonet ten instaken op alle mensen die op hun weg kwamen, of dat nu vrouwen, kinderen of bejaarden waren. Een huilen de vrouw vertelde vanmorgen hoe zij de afgelopen weken de demonstrerende studenten van eten en drinken heeft voor zien. Na zaterdag heeft zij geen van „haar jongens" meer gezien. De ambassadeurs van de mees te westerse landen hebben hun landgenoten geadviseerd Chi na te verlaten. Toeristen en zakenlieden hebben de raad gekregen onderdak te zoeken in de internationale hotels, liefst in de omgeving van de luchthaven, en daarvandaan het eerste vliegtuig richting huis te nemen. Voor het geval de situatie inderdaad nog ern stiger wordt, hebben de meeste ambassades de evacuatieplan nen uit de kast gehaald. Ande re landen hebben besloten, zo lang het nog kan, met gechar terde vliegtuigen hun landge noten in veiligheid te brengen. Japanners, Australiërs, Cana dezen, Britten en Amerikanen hebben op deze manier China al verlaten. Nederlanders De Nederlandse studenten in Peking maakten vanmorgen nog geen aanstalten te ver trekken. Een aantal van hen heeft onderdak gevonden in de Nederlandse ambassade. Anderen, onder wie tien medi sche studenten uit Amsterdam, verblijven op hun logeeradres, maar hebben wel de opdracht gekregen binnen te blijven, niet aan demonstraties deel te nemen en geregeld contact op te nemen met de ambassade. Weer vier anderen hebben er de voorkeur aan gegeven op de universiteit te blijven. De tien Amsterdamse studen ten zijn in Peking voor een op leiding in de acupunctuur en de kruidengeneeskunde. Ze wonen in een onderkomen op ongeveer zes kilometer van het centrum van de hoofdstad en mogen dat niet verlaten. Het practica-gedeelte van de studiereis in ziekenhuizen is vervallen en de studenten krijgen nu alleen theoretische colleges. Een uit Peking naar Hongkong gevluchte Chinese student wordt door kameraden op de been gehouden. FOTO: AFP jvolgepakte legertruck reed vanmorgen in een colonne door de straten van Peking, terwijl via jdsprekers werd geroepen dat „het leger van het volk houdt". Kort daarop werd vanuit de jie op mensen en gebouwen geschoten. i FOTO: AP PEKING De tekst op het bordje dat een man gisteren in Peking om hoog hield was even kort als veelzeggend. „Thank you BBC" (Dank je wel BBC). In landen die gebukt gaan on der dictatuur en perscensuur wordt bijna per definitie, veel al illegaal, intensief geluisterd naar westerse zenders als de BBC World Service en de Voi ce of America. In het China van vandaag, waar de officiële media niets anders doen dan de leugens van de autoriteiten napraten en de kranten al dagenlang niet op straat zijn verschenen, vormen de westerse radiozen ders de voornaamste informa tiebron. Dat is, gevoegd bij het feit dat de uitzendingen van de Voice of America door de Chinese autoriteiten worden gestoord, voor de Chinese af deling van de BBC World Ser vice reden geweest de dage lijkse zendtijd met een half uur uit te breiden. Opgenomen Die belangrijke rol van de westerse radiozenders was de afgelopen weken al duidelijk geworden op het Plein van de Hemelse Vrede. Hun berichten werden door de studenten op cassettes opgenomen en via de luidsprekerinstallatie over het plein geschald. Nu deze „uit zendingen" niet meer mogelijk zijn, worden de radioprogram ma's zoveel als mogelijk uitge schreven, gekopieerd en als muurkranten in Peking aan geplakt. Op een zelfde wijze hebben de studenten de nieuwsvoorziening aan de an dere delen van het land ter hand genomen. Er is voor sommig|e Chinezen nog een andere, uiterst moder ne manier van informatie voorziening uit het buitenland. Dank zij de rechtstreekse tele foonverbindingen en het groeiende aantal telefax-appa- raten in China kunnen berich ten uit buitenlandse kranten zonder censuur de Volksrepu bliek bereiken. Het zijn vooral in de VS wonende Chinezen die hun familieleden op deze wijze zo goed en zo kwaad als het gaat op de hoogte houden. Signalen De officiële Chinese media met hun bizarre nieuwsselectie zijn in feite alleen goed als sig naal over het verloop van de machtsstrijd binnen de politie ke en militaire leiding van het land. Het wel of niet noemen van leiders vormt ogenblikke lijk onderwerp van nieuwe ge ruchten over hun positie. Het duurde bijna drie dagen voordat op de Chinese televi sie voor het eerst iets werd ge zegd over de slachtoffers die in de nacht van zaterdag op zondag zijn gevallen op het Plein van de Hemelse Vrede. Voordien waren heel even beelden getoond van tanks die het standbeeld „de godin van de democratie", het alternatie ve Vrijheidsbeeld, omver re den. Ooggetuigen zeiden dat bij die legeractie de kogels in het rond floten, maar op de te levisie was daarvan niets te horen; de geluidsband was keurig gewist. Ondanks uitpuilende zieken huizen en misselijkmakende ooggetuigeverslagen van slachtpartijen op grote schaal, meldde radio Peking tot giste ren dat bij de ontruiming van het Plein van de Hemelse Vrede geen enkele dode was gevallen. De officiële woordvoerder die gisteren op de tv aan het woord kwam noemde een veel lager dodental en schoof alle schuld naar de betogers. Overigens zijn niet alle Chine se media en alle mensen die daar werken slaafse navolgers van de „officiële lijn". Soms glipt de werkelijkheid voor zover die bekend is er even tussendoor. Een nieuwslezer op de Engelstalige radiozender zei zondagavond dat het leger duizenden ongewapende bur gers had gedood. Van de be treffende onheilsboodschapper is niets meer vernomen en alle Engelstalige uitzendingen zijn sindsdien geschrapt. In sommige kranten die nog wel zijn uitgekomen, werd op subtiele wijze kritiek op de lei ders verwoord. Een dagblad in Shanghai publiceerde een por tret van Winston Churchill, de Britse premier tijdens de Tweede Wereldoorlog, terwijl hij zijn bekende V-teken maakte; het overwinningsge- baar dat dezer dagen in China veelvuldig wordt gebruikt door de demonstranten. Het onderschrift, waarin wordt uitgelegd dat Churchill aan het eind van de oorlog werd weggestemd en vervolgens vreedzaam opstapte, eindigt met de woorden: „Dat is de mocratie". [president Yang Shangkun, houwdegen met glimlach KING Legergene- 1 Yang Shangkun, ce- onieel staatshoofd China, maar ook ^-voorzitter van de htrale Militaire Com- ssie, heeft zich ont- ft als een van de üfdrolspelers in de chtsstrijd binnen de inese regerings- en ïtijtop. ,82-jarige Yang, een oude rouwe van de bejaarde W Ier Deng Xiaoping, en net nij afkomstig uit de zuid- Itelijke provincie Sichu- lis een prominent pleitbe- ger gebleken van de be- sing om hard op te treden en de betogers voor vrij- d en democratie. id. Hoerveter an is moeilijk om de goed- jhse, op het oog zeer jovia- 9Tang te zien in de rol van kenif1 e Özervreter en man I de harde lijn. Daar staat n he|énover dat hij als deelne- r aan de Lange Mars van Tganger Mao Zedong encrfl4-1935) gepokt en gema- eg ted is in de communistische Veging en daarnaast een lange militaire carrière ter de rug heeft, studenten op het Tianan- n-plein overigens hadden P kennelijk door. Eisten [In de eerste dagen van P bezetting het vertrek de bejaarde Deng en de h al niet geliefde premier net water riepen zij ook steeds "tier om het aftreden van - iJ, Yang is altijd zonder meer beschouwd als een warm voorstander van Dengs eco nomische hervormingsbe leid. Niet alleen staat hij achter de schermen bekend als een aan Deng verwante ziel, ook heeft hij in het openbaar vaak zijn steun aan diens economische poli tiek betuigd. Daarnaast heeft hij zich een voorstander ge toond van een minder geïso leerd China. Imperium Volgens waarnemers werd hij daarbij vooral door zijn eigen belangen gedreven. De familie van Yang heeft een imperium opgebouwd dat van alles maakt en verhan deld, van koekjes tot raket ten. Dat is waarschijnlijk een van de redenen dat hij, net als Deng, een uitgespro ken aversie heeft tegen soci ale instabiliteit. Toen het studentenprotest op het Tiananmen-plein steeds massaler vormen aan nam en door steeds bredere lagen van de bevolking werd gesteund was voor Yang de maat kennelijk vol. Hij schaarde zich achter Deng en diens harde lijn. Hij kon daarbij gebruik maken van het feit dat het 27e leger onder bevel staat van zijn broer Yang Baibing en zijn zwager Chi Haotien, terwijl de troepen veelal zijn gere- cruteerd in Shanxi, waar Yang Baibing lange tijd zelf het bevel heeft gevoerd. Deze troepen zouden de Yang-kliek bijzonder trouw AMSTERDAM Een op stand van jongeren tegen oude, hoogbejaarde leiders mag ons westerlingen niet onlogisch voorkomen, in China vormde het massale studentenprotest tegen de leiders in zekere zin een breuk met een traditie. Dat zegt de Amsterdamse China-kenner dr. D. van der Horst, schrijver van een boek over de Chinese geschiedenis en docent aan de Universiteit van Amsterdam. Van der Horst: „Verzet van de jeugd tegen oude mannen is in China niet zo maar wat. De oude, wijze mannen zitten niet voor niks op hun hoge posities. Zij zitten daar, omdat ouder dom gelijk staat aan geëerd en gerespecteerd worden, aan recht hebben op gezag en ont zag. Dat is in China heel ge woon. Ik heb dat zelf ook aan den lijve ondervonden. Pas ge leden zei een oudere Chinese man tegen mij: „Ik word bin nenkort 65". Waarop ik zei: „Dat kun je niet aan u zien". Hij vond dat helemaal niet leuk. Hij zei: „Je kunt zien dat je nog niet veel van de Chine se verhoudingen hebt begre pen". Voor hem was dat geen compliment. Oud zijn betekent in China nu eenmaal wijs Nieuwe generatie De opstand van de studenten wijst volgens Van der Horst op de opkomst van een nieuwe generatie, die weigert zich zonder meer bij de politieke almacht van de ouden neer te leggen en die wil afrekenen Terwijl iedereen bij het passeren van een vrachtwagen vol militairen angstig achter auto's weg duikt, blijft een jongeman kaarsrecht overeind staan. De militairen lieten hem ongemoeid. FOTO: AP met de corruptie in het sy steem. „Verder wil ze inspraak bij de hervorming van de eco nomie, die steeds meer wordt gemoderniseerd en wordt ge baseerd op winstprincipes. Ze heeft ook behoefte aan meer consumptiegoederen". Uit de woorden van Van der Horst valt af te leiden dat de Chinese leiders met de intro ductie van economische her vormingen in feite hun eigen positie hebben ondermijnd. „De huidige generatie jonge ren heeft kunnen ruiken aan de toegenomen welvaart en de mogelijkheden gezien van de communicatie via radio en te levisie. Maar tegelijk met het laten vieren van de teugels op economisch terrein, weigeren de oude mannen meer politie ke vrijheden toe te staan. Ze vinden dat de bevolking zijn mond moet houden. Jongeren pikken dat niet meer". Over de afloop van de huidige crisis in China kan veel gespe culeerd worden, maar niets met zekerheid gezegd. Van der Horst kan echter niet geloven dat alle vooruitgang die de laatste jaren is geboekt, in één klap ongedaan wordt gemaakt. „Het slechtste dat kan gebeu ren is een onderlinge strijd in het leger, die parallel loopt met de rivaliteit tussen de ver schillende provincies. We we ten dat door economische her vormingen grote verschillen zijn ontstaan tussen de provin cies. De een heeft meer gepro fiteerd van de hervormingen dan de ander. Als de verschil lende legers de kant van hun eigen provincies zouden kie zen en tegen elkaar gaan vechten, zou je een situatie krijgen als in het begin van deze eeuw. Toen vochten 'warlords' louter en alleen om hun eigen gebied. Als dat ge beurt, valt de Volksrepubliek uit elkaar". „Ik hoop van harte dat het niet die kant opgaat en dat de economische hervormingen verder kunnen gaan. China heeft volgens mij weinig keu ze. Als er elk jaar twintig mil joen nieuwe Chinezen bij ko men zul je al die monden moeten voeden, moet er werk zijn, moeten de mensen geld kunnen verdienen. Om dat mogelijk te maken, moeten de Chinezen moderniseren, waar bij de hulp van het Westen on ontbeerlijk is. Het huidige, in competente Chinese leider schap heeft die overwegingen onvoldoende laten meewegen. Ik denk dat het gezichtsverlies van de oude, bejaarde leiders een doorslaggevende rol heeft gespeeld bij de beslissing om op te treden tegen de demon stranten". „Havik" genoemd als opvolger Zhao Ziyang (Vervolg van de voorpagina) PEKING Diplomaten in Peking leiden uit be richten van Radio Peking van vanmorgen af, dat partijleider Zhao Ziyang nu waarschijnlijk defini tief aan de kant is gezet. Qiao Shi, die genoemd wordt als de nieuwe par tijleider, geldt als een ech te „havik, een voorstander van de harde lijn. Volgens Radio Peking stuurde het Opperste Volksgerechtshof een telegram naar „kameraad Qiao Shi en het permanente comité van het politburo om zijn steun te betuigen aan de acties om de contra-revolutio naire onlusten neer te slaan". Qiao, die als bijnaam de „poli tieman van de partij" heeft, wordt dit jaar 65. Hij trad toe tot de communistische partij toen hij 16 was en werd in 1987 lid van het permanente comité van het politburo, het machtigste politieke lichaam in China. Westerse deskundigen zien hem als de leider van de Chi nese geheime dienst en van het veiligheidsnetwerk van de partij. Hij zou voor geleidelijke economische hervormingen zijn, maar fel gekant zijn tegen hervormingen in de politieke Hij zit wat dat betreft op de zelfde lijn als premier Li Peng, president Yang Shangkun en vice-premier Yao Yilin, alle drie voorstanders van de har de lijn, die de machtsstrijd in de partij in hun voordeel be slecht zouden hebben. Radio Peking suggereerde vanmor gen dat het einde van de machtsstrijd, die China weken lang heeft verlamd, in zicht is. Desondanks blijven geruchten de ronde doen over botsingen tussen militairen die trouw zijn aan de conservatieven en militairen die het harde optre den van het leger in Peking afkeuren. De Amerikaanse regering heeft verklaard dat het er naar uit ziet dat de Chinese leiders uit Peking zijn vertrok ken naar verschillende posten buiten de stad. „Het lijkt wel of zij de boel hebben gesloten", zei de woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater. Het Amerikaanse ambassade personeel onderhoudt slechts contacten met het Chinese middenkader. Er zijn geen contacten met de topleiders, aldus Fitzwater. De betogingen tegen de rege ring zijn inmiddels overgesla gen naar Shanghai, Nanking, Chengdu en tal van andere steden. In sommige van deze steden zouden bij gevechten tussen demonstranten en het leger honderden doden zijn gevallen. Bevestiging van deze berichten kon evenwel ner gens worden verkregen. In Shanghai zijn zeker zes mensen om het leven geko men en nog eens zes gewond geraakt, toen een trein inreed op een groep studenten die de spoorweg versperden. Na het incident hebben woedende be togers acht wagons in brand gestoken. Demonstranten had den de spoorlijnen binnen en buiten Shanghai geblokkeerd om militairen te beletten naar Peking te reizen. Radio Shanghai berichtte van morgen dat straten worden ge barricadeerd en dat de econo mie in de stad op instorten staat. Er werd gewaarschuwd dat dergelijke acties streng ge straft zullen worden. Intussen blijft grote onduide lijkheid bestaan over het aan tal slachtoffers van het geweld in China. De regering zei gis teren dat driehonderd solda ten, „boeven", omstanders en studenten om het leven zijn gekomen. Zevenduizend men sen, onder wie vijfduizend mi litairen, zouden gewond zijn geraakt, en nog eens vierhon derd soldaten worden vermist. Mogelijk zijn zij gedeserteerd. Volgens onofficiële bronnen zijn deze cijfers veel te laag. De ramingen over het werke lijke aantal doden lopen uiteen van vijfhonderd tot twaalfdui zend. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7