Kleinschalig landschap dreigt te verdwijnen Het bekende verhaal van Evan Kersberge China prijst zich uit de markt Woonbootbewoner wil in Leiden blijven BINNENLAND EcidacSouacwit WOENSDAG 7 JUNI 1989 PAGI Mini- tria thlon Leerlingen van achttien Leidse scholen voor voort gezet onderwijs doen vrij dag mee aan een mini- triathlon die begint en ein digt bij zwembad De Zijl. De deelnemers moeten 400 meter zwemmen, 25 kilo meter fietsen en 5,5 kilo meter lopen. De mini- triathlon begint om 19.00 uur. LONDEN De geweld dadigheden in Peking hebben het aanzien van China als betrouwbaar kredietnemer met een sta biel politiek systeem ge schaad. Het bloedvergie ten en de onderdrukking hebben volgens zakenlie den en financiële experts de jaren van vooruitgang op economisch gebied te nietgedaan. Zij vrezen dat het gehele proces waarbij China zijn grenzen had geopend voor buitenland se investeerders en bui tenlandse toeristen, dreigt te worden stopgezet. Beurzen in geheel Azië onder vonden de gevolgen van de militaire interventie. Een des kundige van het Mitsubishi Research Institute in Tokyo, Kiyoshi Inagaki, was van me ning dat de geloofwaardigheid van China als een veilige plaats om zaken te doen ern stig had geleden. „Het geweld in China heeft het vertrouwen in 's lands politieke stabiliteit ernstig geschaad en het risico voor het zaken doen aanzien lijk groter gemaakt," aldus Inagaki. China opende in 1978, na de cennia van isolement, zijn grenzen voor de rest van de wereld, hetgeen de Chinezen geen windeieren heeft gelegd. Er stroomden miljoenen dol lars aan investeringen binnen in de vorm van joint ventures, toerisme en de overdracht van technologische kennis. De eco nomische ontwikkeling kwam brede lagen van de bevolking ten goede. Twijfel Het bloedbad in de Chinese hoofdstad werpt evenwel twij fel op de toekomst van econo mische en politieke liberalise ring in China. Ook is ernstige onrust ontstaan over de toe komstige ontwikkelingen in Hongkong, dat in 1997 volgens plan onder Chinees bewind komt. China heeft in verdra gen vastgelegd dat het de vrije socio-economische levensstijl in Hongkong zeker 50 jaar on gemoeid zal laten, maar de be volking van 5,7 miljoen, voor het merendeel vluchtelingen uit China of hun nazaten, blijft hier zeer sceptisch over. Het bedrijfsleven in Taiwan en Hongkong, dat hechte ban den met China heeft, reageer de dramatisch op de bloedige taafrelen in Peking. De beurs in Hongkong vertoonde de Honderden mensen staan in de Singapore om hun tegoeden op bloedbad in Peking. ergste terugval sinds de krach van oktober 1987. De aandelen in onroerend goed hadden het meest te lijden. Deskundigen voorspelden een daling van de waarde van huizen en kan toorpanden tussen de 15 en 20 procent, tenzij de situatie in China zich stabiliseert. Een functionaris van een firma in onroerend goed, Paul Varty, sprak van „het ergste scena rio" dat zich kon ontvouwen. Functionarissen meldden een stormloop op vestigingen van Chinese banken in Hongkong, in reactie op oproepen om uit protest tegen de gang van za ken fondsen aan de banken te onttrekken. Op de beurs in Taiwan registreerden 162 van de 177 noteringen het maxi maal toegestane verlies voor een dag van 5 procent. Geen ommekeer Een vooraanstaand Chinees volksvertegenwoordiger, Zhao Fusan, die in Tokyo bespre kingen Voerde met afgevaar digden uit Taiwan, trachtte bezorgdheid over de economi sche en politiek toekomst van China weg te nemen. „De situ atie in Peking is zeer ernstig en droevig, maar kan geen ommekeer veroorzaken in de rij voor de Bank van China in te nemen uit protest tegen het FOTO: AP liberalisering, die in het be lang van het gehele land is," aldus Fusan, die tevens vice president is van de Chinese Academie van Sociale Weten schappen. „Wij zijn van me ning dat stabiliteit op het vas teland en op de eilanden (Hongkong en Taiwan) cruci aal is voor de bevordering van de ontwikkeling van onze re latie," aldus Fusan. De onrust weerspiegelde zich ook op beurzen en financiële markten in Manila, Seoul en Singapore, waar investeerders een afwachtende houding aan namen. In Japan zeiden make laars dat investeerders be hoedzaam waren als gevolg van de ontwikkelingen in Pe king èn die in Teheran, waar de Iraanse leider ayatollah Khomeini overleed. Japan is na Hongkong de be^- langrijkste handelspartner voor China. Het is goed voor 23 procent van de Chinese im port en neemt 16 procent van de export af. In 1988 inves teerden Japanse bedrijven in totaal voor 380 miljoen dollar in China. De banken vinden het even wel nog te vroeg om een defi nitief oordeel te vellen. Er mo gen geen voorbarige conclusies worden getrokken aaii de kredietwaardigheid land, zo wordt gezegd if kringen in Londen. - Vorige week vrijdag Wg na in elk geval nog e trouwbare cliënt en o; de gebeurtenissen is er|| menteel niets veel ven, aldus een bankier. Hij r eraan toe dat China i, laaste tijd veel meer, heeft gesteld tegenover, nanciële markten en verse Chinese staatsoru ties de kapitaalmarkt in, pa en Azië zijn opgegajr China zal er naar stref blijven voldoen aan (h plichtingen die voortjl uit leningen die het in h tenland heeft opgenomi het land ook maar één ling achterloopt weet h het van het Westen gei, meer zal krijgen en dp het zich niet permitterj dus een econoom bij eejr dense bank. jj Cijfers van de Bank vq, ternationale Betalingen^ geven aan dat Chinajj meer is gaan lenen in h% ten. Eind 1987 was h& aan westerse ban ken 0 miljard dollar schuldig jaar later was dat 23,7 r(I dollar. Union Bank of S|j land schat de totale 1£ landse schuld van Chini"< miljard dollar. Ook dezfe acht het nog te vroeg o,, oordeel te geven over j« volgen van het geweld king. t Op de Europese obl markten, waar Chinaj.| sinds 1985 weer heeftv zien, wordt gezegd dat i het weieens moeilijk kaï gen met het opnemer)' nieuwe leningen. De tv den van de gebeurtenisse1 len lang blijven hangen I beleggers en die zullen te graag inschrijven op nP1 obligatieleningen voor (fa zo zei een handelaar. Deü obligaties die op naanf China zijn uitgegeven, zij»" wat in koers gedaald. evenwel geen sprake vaif' koop op grote schaal, het land als crediteur eeip1 de naam heeft. e Toerisme en andere lucr v bronnen van buitenlands luta zullen ook op een erf J terugval moeten rel Reisbureau's hebben al g dat de gewelddadige gebB1 nissen de Japanse toeris ben doen besluiten tot j vakantieplannen. Het J; ministerie van toerismej seerde potentiele toeristi bezoeken aan China vo bepaalde tijd uit te steil» SPORT Olympische vlam brandt op Papendal ARNHEM Op het nationale sportcentrum Papendal wor den op zaterdag 10 juni de Jeugd Olympische Dagen ge houden. Uit twaalf provincies strijden ongeveer 1800 deelne- mers(sters) om de medailles. De organisatie van deze Jeugd Olympische Dag is in handen van het NOC, dat kan rekenen op vele vrijwilligers. Oud olympiërs als zwemster Enith Brigitta, bokser Arnold Van- derlijde en de schaatser Jan Ykema verlenen hun mede werking. De beste meisjes en jongens, die zich al in de provinciale Jeugd Olympische Dagen heb ben onderscheiden leveren in twaalf takken van sport strijd. De bedoeling van deze groots opgezette manifestatie is om de sport en de olympische ge dachte nadrukkelijk bij de jeugd onder de aandacht te brengen. Olympische regels en reglementen zullen worden toegepast en dat betekent on der meer: het afleggen van de olympische eed, het hijsen van de vlag, een hymne, de olym pische vlam en natuurlijk éen openingsceremonie en een sfeervolle afsluiting. Middel tegen nierziekte bootst bloeddoping na MONTE CARLO Tegen- woordig is een middel dat ef fecten van bloeddoping na bootst in sommige landen op recept verkrijgbaar. Dat heeft een lid van het Internationaal Olympisch Comité gisteren ge zegd tijdens het symposium Doping in de Sport in Monte Carlo. Vervelend voor de ja gers op gebruikers van dope is, dat het substituut bijna niet is op te sporen. Bij bloeddoping wordt bloed van atleten afgetapt, opgebor gen en vlak voor de wedstrijd weer ingebracht. Het lichaam wordt zo verrijkt met zuurstof- dragende rode bloedlichaamp jes. Volgens onderzoeken kun nen sportlieden dank zij drie eenheden geïnjecteerd bloed vijf tot zes procent beter pres teren. De methode is verboden door het IOC, maar de onfeil bare test om bloeddoping aan te tonen moet nog gedaan worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als we niet oppassen zal de ver scheidenheid aan karakte ristieke landschappen in Europa verdwijnen. Voor al de kleinschalige land schappen zijn kwetsbaar voor agrarische verande ringen en verkeren in een fase van aftakeling. De Rijksplanologische Dienst (RPD) waarschuwt tegen deze tendens in het giste ren verschenen jaarver slag Ruimtelijke Verken ningen 1989. Het kleinschalige landschap, dat zich kenmerkt door een overwegend agrarisch gebruik van de grond en een besloten panorama, komt in Nederland nog voor in de Achterhoek, Twente, Drenthe, Oost-Fries land en Midden-Brabant. De laatste vijftig jaar is de hoeveelheid kleinschalige landschappen in Nederland al gehalveerd van 25 tot 12,5 pro cent van de grond. „Wat vroe ger krakteristiek was voor de identiteit van een bepaalde streek, is nu niet meer zo van zelfsprekend", schrijft de RPD. Voor het in stand hou den van het 'eigene' zijn drin gend maatregelen nodig. Het landbouwbeleid van de Europese Gemeenschappen kan daartoe een belangrijk in strument zijn. De Dienst be pleit een systeem waarbij per regio verschillende maatrege len worden opgelegd. In ieder geval moet het melkquota-sy steem worden gehandhaafd. Dit kan een middel zijn om de melkveehouderij in bepaalde Europese gebieden (Portugal, Spanje) te bevorderen en in andere af te remmen. Ook het instellen van een maximum aan het aantal graasdieren per hectare grasland kan bijdragen aan het behoud van het klein schalige landschap. Verder moet het boeren moge lijk worden gemaakt extra in komsten te halen uit het toe risme. Het kamperen bij de boer raakt volgens de RPD steeds meer in trek bij het pu bliek. „Toerisme is bovendien één van de grote Europese groeisectoren. Daar moeten boeren van kunnen meeprofi teren", aldus mr. J. Witsen, di recteur-generaal Ruimtelijke Ordening in een toelichting op de Verkennigen. Andere factoren in het Neder landse landschap die volgens de RPD meer aandacht ver dienen zijn de hoge snelheids verbindingen in het spoorwe gennet, investeringen in ge bouwen en infrastructuur en een drastische uitbreiding van het aantal woningen in het jaar 2000. DELFT Dit jaar moet Evan Kersbergen Neder lands kampioen autoracen in de FF 1600 klasse wor den, want anders kan de nu 21-jarige Delftenaar het wel schudden. Dat is kortweg de boodschap, die kan worden beluisterd in een gesprek met de ta lentvolle coureur én zijn monteur/steun-en-toever- laat/administrateur Rob Potharst. Want, het is een bekend gegeven in de va derlandse autosport: je moet gewoon elk jaar. een titel overleggen en het liefst opeenvolgende kam pioenschappen in steeds zwaardere klassen. Pas dan heb je kans om het fi nancieel zo voor elkaar te krijgen dat er op een enigszins bevredigende manier autorensport kan worden bedreven. Want ook dat wordt duidelijk uit een gedachtenwisse- ling met Evan („Ik weet niet waar die voornaam vandaan komt") Kersber gen, zoon van de eigenaar van een zaak in woningin terieur-benodigdheden in Delft. „Ik heb me voor dit seizoen voor 60.000 gulden in de schuld gestoken", vertelt de goed van de tongriem gesne den Delftenaar. „En dat is een bedrag dat ik in een heel jaar niet bij mijn vader in de zaak, waar ik tussen de races door gewoon werk, verdien. Van daar ook dat ik straks, in au gustus weer op pad ga met een nieuwe map documentatie-ma- teriaal. Praten met mogelijke sponsors. Heb ik ook vorig jaar gedaan, vandaar dat ik nu op vijf bedrijven kan rekenen. Maar het blijft sappelen. Als ik dit seizoen geen Nederlands kampioen in de Formule Ford 1600 word, denk ik dat ik er een punt achter moet zetten. Weliswaar kun je drie jaar in deze klasse rijden, maar op zo'n manier heeft dat weinig zin. Dan zal ik op m'n 22e of 23e moeten bepalen wat ik verder in dit leven ga doen". Bekend verhaal Het is een bekend verhaal van bergen (rechts) lijken op een race carrière Evan Kersbergen, die afgelo pen weekeinde zijn talent on derstreepte met een zege in de FF 1600-race voor het Bene- lux-klassement in het Belgi sche Zolder. Kersbergen, die zich ook haarscherp de vruch teloze pogingen van Huub Ro- thengatter herinnert om een Nederlandse multinational te strikken met onder meer een aanvankelijk zelf bekostigde pagina-grote advertentie, is geen uitzondering. Of toch wel. „Ik ben de enige coureur in de FF 1600, die geen cart-verle- den heeft", vertelt de ondanks zijn prestaties prettig beschei den Delftenaar. „Dan kost het enige tijd om die ervaring op te bouwen. Anderen hebben aanzienlijk meer starts ge maakt dan ik en dat maakt, zeker als je pas in deze klasse begint, verschil". Waarop Rob Potharst aanvult: „Hij zal het zelf niet zeggen, maar Evan is wat mij betreft het grootste ta lent dat er op dit moment in deze klasse rondrijdt. Als je weet dat van de grand prix-rij- ders alleen Gerhard Berger geen cart-ervaring heeft, is daarmee al aangetoond wat voor voordeel dat betekent. Berger is er ook wel gekomen, maar heeft er gewoon wat lan ger over gedaan". Tweede seizoen Evan Kersbergen is nu bezig aan zijn tweede seizoen in de FF 1600. Vorig jaar reed de Delftenaar in een „opgelapte auto" rond, maar zag desal niettemin kans om tweede in het eindklassement van het Nederlands kampioenschap te worden. Dit jaar kon dank zij de steun van sponsors (onder wie zijn ook met een race-ver leden „kampende" vader) een nieuwe auto worden gekocht, een Van Diemen RF89. Een bolide, waarmee Kersbergen nationaal en in Benelux-ver- band rijdt. „Ik zou graag aan races elders in Europa mee doen", vertelt de coureur. „Maar daarvoor ontbreekt domweg het geld". Kersbergens wagen is begin dit jaar in Engeland opge bouwd, in Duitsland getuned (fijn afgesteld) en door de Bra ziliaanse kandidaat-Formule I- rijder Paolo Carcasci uitgestest en functioneert nu vrijwel perfect. Paolo was voor ons wat een boordcomputer voor de Formule I is", vertelt Pot harst. „Hij kon na anderhalve dag exact aangeven wat er aan mankeerde en moest worden bijgesteld". Afgelopen week einde bleek in Zolder hoe goed. Het zou voor Kersbergen de basis moeten zijn voor een verdere carrière in de auto- renport. „Het liefst zou ik vol gend jaar Formule Opel of Lo tus gaan rijden", vertelt de coureur. „Dat is in feite de volgende stap die je moet ma ken op weg naar de Formule I. Maar dat gaat per seizoen al 200.000 gulden kosten. Dan zou ik in Duitsland kunnen gaan rijden, daar leeft die klasse. Voor de Formule III moet je toch gauw een miljoen per seizoen uittrekken". Verdomhoekje Voor Evan Kersbergen zó ver is zal er nog wel het nodige moeten, gebeuren. En dat zal geen eenvoudige zaak zijn in Nederland, meer dan ooit een natie waar de autosport in het verdomhoekje zit. „Ik begrijp de verhalen over milieu, her rie en stank wel", zegt de Delftse race-belofte. „Maar we moeten toch niet vergeten dat de autosport aan de basis staat van alle veiligheid en andere voorzieningen die tegenwoor dig in privé-auto's zijn aange bracht". Bij het uitspreken van deze wat cliché-matige tekst lacht Kersbergen, in het besef dat hij niet de eerste is die deze stelling poneert en ook niet de laatste. Maar geheel ongefun deerd is de theorie natuurlijk niet. „Een andere moeilijkheid in Nederland is dat we geen deelnemer hebben aan het Formule I-circus. Kijk maar eens naar België. Daar rijdt Thierry Boutsen al jaren, nu is daar Gachot bijgekomen. In mijn klasse, de FF 1600, zie je ook steeds meer en nieuwe Belgen. Onder het motto: als Boutsen het kan, kan ik het ook. Probleem is verder dat Zandvoort geen grand prix meer heeft. Daar gaat toch een zekere uitstraling van uit. Ook - naar rijders in lichtere sen". Donateurs Met de steun van vijf s en 25 donateurs a 100 doet Evan Kersbergen juni op Zandvoort tijde gratis toegankelijke race val weer een gooi na zege. De Delftenaar, die „luciferdoosjes-duwen" harst) in de Starlet- en klasse doorstootte naar 1600, hoopt dat na de landse autosportwereld ook het nationale bedrijf hem zal ontdekken. „D delen stuit me eigenlijk de borst", zegt Kers „Maar het is de enige m Niet iedereen doet het Nigell Mansell. Die ver zijn huis om in zijn carriè kunnen investeren. Nu er". FRANK WERK!» LEIDEN/DEN HAAG De heer W.C. Verschoor, die met zijn woon-snack- boot „Wiljo" en een dek- boot in de Zijlhaven ligt, wil van de gemeente Lei den de garantie dat hij in de stad kan blijven wo nen. Dat kwam gisteren naar voren tijdens de be handeling van een kort geding, dat diende voor de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. J. Holtrop. De gemeente eis te in het geding dat de „Wiljo", verplaatst zal worden. Aan de Zijlhaven is voor het einde van 1990 sociale woning bouw gepland. Daarom moet de haven nu uitgebaggerd worden. Het slib moet op een landtong worden gelegd, zodat het kan drogen en zou over ongeveer een jaar als afval verwijderd worden. De gemeente heeft de heer Verschoor een andere lig plaats, zo'n veertig meter ver derop, aangeboden. Tegen de president vertelde de man er geen enkele moeite mee te hebben, zijn vaartuigen te ver wijderen. Dat zou hij iedere minuut van de dag kunnen en willen. Echter; „Ik kan dan een jaar naast vervuilde grond gaan liggen en na een jaar word ik uit Leiden verwijderd. Ik blijf Leidenaar, ik ben hier geboren en getogen. Ik ben toch niet rechteloos". Ook bestreed Verschoor de op vatting van de gemeente, dat hij „zomaar" illegaal in de Zijl haven zou zijn gaan liggen. Hij ligt er nu meer dan zes jaar en indertijd heeft hij van de pro vincie toestemming gekregen daar te liggen. De gemeente heeft het stuk haven ongeveer acht jaar geleden aangekocht om er woningen te bouwen. Op de zitting bleek dat de ge meente er indertijd ook van is uitgegaan dat het stuk haven waar Verschoor ligt van de provincie was. Later bleek dat een misvatting te zijn. Een vertegenwoordiger van de gemeente Leiden, de heer P. Blankenstëin, kon gisteren niet garanderen dat de boten van Verschoor na een jaar ook elders in Leiden zullen kun nen liggen. Blankenstein liet wel doorschemeren dat de bo ten - 23 en 18 meter lang - niet meer in de Zijlhaven terecht kunnen. Op het dekschip wordt gelast en worden moto ren gereviseerd. „Dat zou on gewenst zijn". Met het andere schip, de „Wil jo", vaart Verschoor zomers naar de Kaag en de Braassem om snacks te verkopen. Dit is ook zijn woonschip. Mr. Holtrop doet 13 juni uit spraak. Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 iJïbO Nederlandse Stichting voor 1 .cprabestrijding/Amsterdam Wibautsiraai 135.1097 DN Amsterdam Tel 020-93 8973

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14