oorstroming bussen Aanleg Oosthoutlaan eindelijk officieel van start lassaal protest tegen Iretpark Duinrell Brandkast gekraakt Noordwijk verdeeld over omspuitverbod Bromfietser geschept Kruising Elbalaan nog niet verhoogd Valkenburg subsidieert bibliotheek van Katwijk Bewoners Boschgeest willen kunstwerk niet disch. de Storm u'euteuring van i :|M)eschikking Burgemeester Van de Wouw (rechts) kijkt toe hoe ande ren de handen uit de mou wen steken. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VOORHOUT Het ge meentebestuur van Voor hout heeft gisteren een aantal officiële startseinen gegeven voor de uitvoe ring van het deelplan C-2 in de nieuwbouwwijk Oosthout. Door wethouder drs. B. Joon (verkeer, onderwijs en econo mische zaken) werd de recon structie van het kruispunt Ja- coba van Beierenweg/Oost- houtlaan ingeluid. De daarop volgende handeling werd ver richt door wethouder dr. D J.W. IJdo (ruimtelijke orde ning) die vanuit een vrachtwa gen de eerste vracht zand stortte voor de voltooiing van de Oosthoutlaan. Tot slot werd op ludieke wijze door middel van een antiek hei-blok, met elf man aan de touwen de eer ste paal geslagen voor het deelplan C-2. Dit laatste ge beurd onder leiding van bur gemeester M.Th. van de Wouw. In het deelplan C-2 komen 241 woningen. Daarvan worden er 26 premie A-woningen ge bouwd, die vorige week al zijn verkocht, 19 gestapelde premie A-appartementen, 13 premie-C eengezinswoningen, 100 onge subsidieerde koopwoningen, 17 twee-onder-een-kap woningen en 36 woningen type bunga lows. „Wij verwachten dat het totale plan C-2 in een tijdsbestel van 15 tot 18 maanden gerealiseerd zal zijn", aldus direkteur C. Vis van Noorlander Beheer B.V., de projectontwikkelaar en bouw van de wijk Oost hout. Begonnen gaat ook worden met de voltooiing van de Oost houtlaan al zullen de laatste honderd meter over het land van Maarten Verschoor nog even op zich laten wachten. Hiervoor loopt een onteige ningsprocedure. Door de ge meente Voorhout is via de ad vocaten van beide partijen ge vraagd voor korte periode het land van Verschoor te huren om het zand dat nodig is voor de aanleg van de Oosthoutlaan te kruien. Op de advies van zijn advocaat heeft Verschoor dat geweigerd. Nu moeten de zandauto's helemaal omrijden en wordt het zand via de Jaco- ba van Beierenweg-Oosthout- laan gereden tot aan de grens van het land van Verschoor. TER AAR Een groot bedrag aan geld is in de nacht van maandag op dinsdag gestolen uit een interieurbureau aan de Hertog van Deijerenstraat in Ter Aar. De inbrekers forceer den een raam. Vervolgens doorzochten ze het kantoorge deelte van het bedrijf en bra ken de brandkast open. De in braak werd 's morgens om ze ven uur ontdekt door perso neelsleden van het bedrijf. Om hoeveel geld het precies gaat, is nog niet bekend gemaakt. Wielrenner gewond KATWIJK Een 21-jarige wielrenner uit Rijnsburg is gisteravond met een slagader lijke bloeding aan het onder been in het Diaconessenhuis in Leiden opgenomen. De man werd door controleurs gevon den, die de avondvierdaagse hielpen bij het oversteken van de provinciale weg ter hoogte van het Panbos in Katwijk. De wielrenner moest waarschijn lijk uitwijken en is daarbij ge vallen. NOORDWIJK Acht hecta re weiland bij Sancta Maria en tien hectare weidegrond in De Blink moeten onder het om spuitverbod worden geplaatst. Voor de weidegebieden in de Zwetterpolder en Rijnsoever/ De Klei is dit niet nodig. Dit vindt een meerderheid van het college van burgemeester en wethouders. Omspuiten is het omzetten van weiland in bollengrond door het zand naar boven te halen. Ni.-et alleen het college is ver deeld over deze problematiek, ook de commissie ruimtelijke ordening kon het gisteren niet eens worden over deze zaak. J. Willms (CDA) attendeerde op het belang voor de Noordwijk- se agrariërs. Voor het gebied van Sancta Maria vroeg hij geen omspuitverbod vast te stellen, maar het systeem van aanlegvergunningen te gaan hanteren. Daarbij zou veel meer bij een omspuitverbod een afweging van belangen kunnen plaatsvinden. „Natuurbeschermers bekijken het grasland door een geheel andere bril dan agrariërs. Deze laatsten gaan er van uit, dat zij op de grond hun kost moeten verdienen", aldus J. Hoger- vorst (VVD). Hij wees zowel omspuit verboden als aanleg vergunningen van de hand. „Wij vinden dat de eigenaars zelf moeten uitmaken wat zij met hun gronden doen". Me vrouw J. Voorham-Bartens (PvdA) betoogde dat zowel het weiland bij Sancta Maria als dat van De Blink onder het omspuitverbod behoort te val len. In dit verband wees zij op de toch al grote uitbreiding van de bollengronden in de streek. Het amendement van J. Willms (CDA) om voor het gebied Sancta Maria aanleg vergunningen vast te stellen, kreeg in de commissie onvol doende steun. Daar geen enke le fractie op een meerderheid kon bogen, zal de gemeente raad binnenkort de knoop moeten doorhakken. ALPHEN AAN DEN RIJN Een 17-jarige Hazerswoude- naar is gistermorgen met ver wondingen aan de knie en schaafwonden naar ziekenhuis Rijnoord in Alphen gebracht. De man reed op een bromfiets op de Julianalaan. Een 24-jari- ge Alphense automobilist reed eveneens richting Julianalaan en wilde afslaan richting het Burgemeester Visserpark. De automobilist verleende hierbij geen voorrang. Fietser (13) loopt hersenschudding op HAZERSWOUDE Een 13- jarige fietser is gistermorgen door een automobilist geschept toen hij zonder uit te kijken plotseling de kruising Potgie- terlaan/Gemeneweg overstak. De jongen werd vol in de zii geraakt, maar kwam er vanaf met een hersenschudding en wat schaafwonden. De jongen is overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. SASSENHEIM Hoewel de leden van de verkeers- commissie tijdens een ver gadering op 23 mei una niem van oordeel waren dat de kruising Elbalaan/ Ter Leedelaan verhoogd móet worden blijken bur gemeester en wethouders de situatie aan een nader onderzoek te willen on derwerpen. Dit deelde burgemeester H. de Jonge de Sassenheimse ge meenteraad gisteravond mee in antwoord op VVD'er J. van Biezen die zijn verbazing uit sprak over de inmiddels uitge voerde herbestrating van de veelbesproken kruising zonder dat er een verhoging in werk zaamheden was opgenomen. De bewoners van de Elbalaan, een bekende sluiproute, deden reeds in januari een beroep op het Sassenheimse college om snelheidsbeperkende maatre gelen te treffen en alles in het werk te stellen het doorgaande verkeer zoveel mogelijk uit de woonwijk te weren. Ook twee weken geleden pleitte woordvoerder D. Wil brink namens de buurtbewo ners voor een oplossing van de verkeersproblematiek in de Vogelbuurt. Vooral de hoge snelheden van 70 a 80 kilome ter per uur, waarmee veelvul dig in het betreffende gedeelte van Sassenheim wordt gere den, zouden als een bedreiging ervaren worden door de bewo ners. De leden van de ver- keerscommissie namen vervol gens eensgezind het standpunt in dat het raadzaam zou zijn de verhoging van de kruising bij de herbestratingswerk- zaamheden mee te nemen. Adjudant A. Troost, hoofd van de Rijkspolitie afdeling Sas senheim bleek op 23 mei een totaal andere visie te hebben op de oplossing van de proble men in de Elbalaan. Hij stelde voor eerst een „totaalplaatje" te maken van de wijk en voer de aan: „Je kunt niet zo maar te hooi en te gras drempels neer gaan leggen". Troost liet zich bij deze besluitvorming naar zijn zeggen vooral leiden door de wetenschap dat er door het ministerie op 1 mei 1990 een nieuwe erfregeling zal worden afgekondigd. Hij merkte dan ook op: „We lopen het risico dat we alles moeten veranderen om aan de nieuwe eisen te voldoen". Burgemeester H. de Jonge die op 23 mei de vergadering van de verkeerscom missie had moeten voorzitten maar op de bewuste avond afwezig was door zijn deelname aan het jaarlijkse uitgaansdagje van de Sassenheimse bejaarden gaf gisteravond toe het niet cor rect te vinden dat de betrok ken bewoners en commissiele den niet eerder van de gewij zigde plannen op de hoogte zijn gesteld. De kosten, ver bonden aan de verhoging van de kruisng Elbalaan/Ter Lee delaan zouden echter hoger dan verwacht uitvallen. Ook de aard van de werkzaamhe den zou ingewikkelder ziin dan werd verondersteld. „Alle reden", aldus de Jonge, „om de zaak nog eens grondig te bekijken". CeidóaQowuvtd VALKENBURG De ge meente Valkenburg subsi dieert de openbare biblio theek van Katwijk. Voor waarde is wel dat Valken burg een zetel krijgt in het bestuur van de biblio theek. De gemeenteraad ging hiermee gisteravond akkoord. Katwijk heeft de bestuurszetel overigens al toegezegd. Valkenburg betalat dit jaar 10.000 gul den en in 1990 15.000 gul den aan de bibliotheek. Van deze bibliotheek maken 870 inwoners van Valkenburg gebruik. VVD'er P.T. Mizee, suggereerde dat afspraken van de wethouder met zijn Kat- wijkse collega, maar beter di rect zwart op wit gezet moeten worden, dit voorkomt verwar ring. Het raadslid vroeg zich tevens af, waarom er niet rechtstreeks aan de Stichting gesubsidieerd kan worden. Th. van Es (GPV/RPF) vond de subsidie aan de hoge kant evenals H. Dijkhuizen (CDA) die er vanuit gaat dat het be drag voor een lange termijn is vastgesteld omdat Valkenburg hiermee aan het plafond van de mogelijkheden is gekomen. Dat geldt ook volgens het raadslid voor de 25.000 gulden subsidie die Valkenburg neer telt voor de Katwijkse muziek school. Enige woonbotenbewoners aan de Voorschoterweg zijn door Van Herwaarden van de Kalkzandsteenfabriek te Hille- gom, die zand wil blijven win nen uit het Valkenburgse Meer, aangezegd dat bepaalde stukken grond in beslag geno men gaan worden. Burgemees ter C. Sinke stelde er alles aan te zullen doen wat mogelijk is om het woongenot van deze bewoners veilig te stellen. De brug, die voor aansluiting tussen de S4 over de Oude Rijn aan de Voorschoterweg in Valkenburg moet zorgen, krijgt als naam Torenvliet brug. Dit omdat vroeger jaren aan de Zonneveldslaan in Val kenburg een grote boeren-hoe- ve deze naam droeg. Burge meester C. Sinke maakte dit gisteren bekend. WOENSDAG 7 JUNI 1989 PAGINA 13 Proef met drainage in Boerenburg NOORDWIJK De wateroverlast in de wijk Boerenburg in Noordwijk zal worden verholpen door het aanleggen van een drainagesysteem. Het systeem zal worden aangebracht naast de tuinen om de bewoners van de huizen zo veel mogelijk te ont zien. Het aanleggen van de drainage is een suggestie van het in genieursbureau Oranjewoud BV dat in opdracht van de gemeen te een onderzoek in de wijk heeft ingesteld. De straten die nu zijn onderzocht liggen tussen de Stakman Bossestraat en de Duinwetering. In dat gebied heeft de gemeente woningen in ei gendom. Uit het onderzoek is gebleken dat de grondwaterstand in bepaalde perioden met 20 tot 40 centimeter stijgt. Dat is voor al te wijten aan de onderliggende klei- en veenlagen die slecht water doorlaten, aldus de onderzoekers. De meest goedkope oplossing is volgens de dienst gemeentewer ken het doorboren van de klei- en veenlaag. Het grondwater kan daardoor dieper in de grond wegstromen waardoor de pro blemen bij de huizen worden ondervangen. Er moet wel een put geslagen worden om het water in te verzamelen, dat vervolgens naar open water wordt gepompt. Voorlopig wordt er eerst een proef genomen met het systeem. bi 'vieDWIJK De ge- Noordwijk garan- talat de NZH-bussen kooiinimale vertraging huising Boekersloot- "rteeklaan in Noord- linnen kunnen pas- tijd Dat is de strekking ie tfn contract dat gis- frsaaidag werd getekend ret et de vervoersmaat- htf Jij NZH en de ge- llliciï Noordwijk. Burge de J. Hoffmann van ■erg/wijk en jhr. drs. A. Testa, directeur van de NZH hadden daartoe plaatsgenomen in een spe ciale bus die geparkeerd stond bij de NZH-halte nabij de kruising Boekers- lootlaan Beeklaan. Noordwijk garandeert gedu rende tien jaar onder alle om standigheden maximaal 30 se conden oponthoud voor de bus, waarbij in 80 procent van de gevallen de vertraging hoogstens 15 seconden zal be dragen Als tegenprestatie be taalt de NZH de inbouw van zogenaamde VECOM-voor- rangsregelingsapparatuur in de verkeerslichteninstallatie van het kruispunt. Daarmee kan de buschauffeur de ver keerslichten beïnvloeden en sneller groen krijgen. De NZH heeft veel belang bij een goede doorstroming, omdat het het steeds drukker wordende ver keer het moeilijker maakt de bussen op tijd te laten rijden. Bij gemeenten ontbreekt vaak het geld om voorrangsmaatre gelen voor de bus te treffen. Sinds kort hebben vervoersbe drijven zoals de NZH de moge lijkheid om zelf op dat punt investeringen te doen. Om daaruit rendement te kunnen halen verplichten de gemeen ten zich om het oponthoud voor de bussen zoveel mogelijk te beperken. Als de gemeente faalt kan op basis van het con tract het geld worden terugge vorderd. De NZH heeft 20.000 gulden betaald voor de VE- COM-installatie. Dat een der gelijk contract voor het eerst in Noordwijk werd afgesloten kan volgens de NZH als een toevalligheid worden be schouwd. Wel zal Noordwijk naar verwachting een landelij ke voorbeeldwerking hebben. Hoffmann (rechts) en NZH-directeur Testa zijn duidelijk ingenomen met het zojuist getekende contract, siden. Huif - FOTO: HENK VAN DEN ENDE HAAG/WASSE- Omwonenden luinrell zijn tegen de wetvergunning die meente Wassenaar zfttractiepark wil ver- Zij betoogden dat n voor de Raad van De bewoners zeg- 'ote overlast van het ,rk te ondervinden !aard|iUen dat daar een •ot; i: aan komt. De direct sekt-5: de grens van Duin- dseió^onende I. de Boer 27 jj zijn vrees uit dat '"kaaien de attracties tot aag-i uur 's avonds wil jy iouden en verzocht ai; 'sim nadrukkelijk in eesj-^gunning op te ne- 12 Wat na zes uur geen 8 aivi^es meer werking MchïJn zijn. Iling *30 F moeten de grootschali- Jwarsfcnementen met veel pu in de open lucht beperkt n. „Omwonenden wor- sedreigd met een mate '^luidshinder die alle ple- ^uis en tuin over"dag en I8qej,nds vergalt en normale iaa otkken of luisteren naar televisie onmogelijk eens alle remmen zou kunnen los gooien wat betreft het bou wen van nieuwe, spectaculaire attracties om „bij te blijven" en nieuwe bezoekers aan te trekken. „Zulke attracties lei den onherroepelijk tot een ex plosieve toename van het au toverkeer. Een dergelijke ont wikkeling zou voor Wassenaar rampzalig zijn. De toegangswe gen naar Duinrell leiden door woonbuurten en zal de ver keersoverlast vergroten". Namens de inspecteur voor de Volksgezondheid tekende mr. J. Valkenburg bezwaar aan te gen de hinderwetvergunning aan Duinrell omdat de voor schriften tegen verontreini ging afkomstig van motor voertuigen ontoereikend moeten worden geacht. Duin rell ligt grotendeels in een wa terwingebied. Volgens de Wet bodembescherming en de grondwater- beschermingsver ordening van de provincie is het verboden in waterwinge bieden recreatiecentra aan te leggen of te exploiteren. Om dat volgens Valkenburg uit de verordening blijkt dat van deze regel geen ontheffing mogelijk is zou Duinrell voor zover gelegen in een water wingebied in strijd met de ver ordening worden geëxploi teerd. In feite zou Duinrell zijn hek ken en deuren moeten sluiten als het aan de Inspecteur voor de Volksgezondheid ligt. Voor dat deel van Duinrell dat on der de bepalingen voor grond waterbeschermingsgebied 1 valt verzocht Valkenburg de leden van de Raad van State te bepalen dat Duinrell overal waar auto's rijden of parkeren een wegdek aan te leggen in betonklinkers met -afgekitte voegen of anderzins vloeistof dicht uit te voeren en kolken aan te brengen die aangesloten worden op een rioleringsstel sel. Namens de Haagse Duinwater leiding zei mr. F. Waarden burg dat in waterwingebied 1, vanwege de bijzondere kwets baarheid van dit gebied, par keren van auto's in dat deel van Duinrell moet worden verboden. Namens de DWL werd dan ook voorgesteld dat de kampeerders voortaan niet hun auto naast hun tent of ca ravan meer mogen parkeren, maar hun auto op het parkeer terrein aan de Storm moeten stallen. Zou Duinrell de eis van „vloeistof dichte wegen" worden opgelegd dan zou dit 3,4 miljoen tot 3,9 miljoen gaan kosten, zo zei mr. H. Luigies namens het attractiepark. „Duinrell zou dan van een grotendeels groen terrein wor den veranderd in een grote kale asfaltvlakte. De onrede lijkheid en rechtsongelijke be handeling van Duinrell treedt op dit onderdeel wel erg preg nant naar voren. Voor de Haagse gemeentelijke camping en de Wassenaarse camping Duinhorst, beide liggend in een waterwingebied, worden deze eisen niet gesteld". DEN HAAG/VOORSCHO TEN Bewoners van de wijk Boschgeest in Voorschoten probeerden gisteren via een schorsingsverzoek bij de Raad van State te verhinderen dat het kunstwerk „Graszode" in hun wijk wordt neergezet. Het groene kunstwerk is gepland op de hoek Baron van Schim- melpenninck van der Oye- laan/ Karei Doormanlaan- /Douw van der Kraplaan. De omwonenden vinden dat het object, een idee van de Haagse kunstenaar Andre van Lier, niet in de omgeving past. Het zou veel te groot zijn, een ge vaarlijk speelobject voor kin deren worden en zwervers en opgeschoten jongelui aantrek ken. De „Graszode' wordt een vierkante constructie in beton en staal, waarvan één hoek opkrult. Het geheel wordt met gras bedekt, zodat een giganti sche graszode uit het grasperk omhoog steekt. Het kunstwerk kost 75.000 gulden. Volgens het gemeentebestuur zijn de bezwaren van de omwonen den sterk overtrokken. Als be sloten mocht worden dat het werk er niet mag komen, zal in elk geval schadevergoeding aan de kunstenaar moeten worden betaald. De waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. J.H. Blaauw, doet nog, deze week uitspraak. ^!SEN OMGEVING Viverkeer o/eelegd bij ''"ontage bom CHENDAM In ver net de demontage van gtuigbom aan de Broek- i Leidschendam zal er a (h 13 juni vanaf half tien danl één geen treinverkeer /ritussen Leidschendam- 'e /org en Pijnacker en tus- v/a.eidschendam-Voorburg mrweg. Op deze trajecten die i door de Nederlandse te wegen bussen ingezet. nen rs naar en van de Zoe- ierprlijn wordt geadviseerd kno,,hoofdlijn" te reizen en Driemanspolder aar stappen. bar- Inbrekers strandtent aangehouden NOORDWIJK De Noord- wijkse politie heeft vannacht rond twaalf uur twee inbre kers aangehouden. De twee, een 36-jarige Duitser en een 22-jarige Fransman, hadden kort ervoor ingebroken in een strandtent aan de Duindamse- slag. De strandtent was voor zien van een alarminstallatie waardoor de politie de dieven kon grijpen vlak nadat ze de tent uitkwamen. Ze hadden een rugzak vol eet- en drink waren bij zich. Het duo is voor nader verhoor ingesloten. "IN TRACT MET NZH

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13