In Peking gaan geruchten ten kogels bijna even snel 3t o p Handel met China krijgt flinke deuk MERKEN China betaalt zeer hoge prijs poggen bnjynzeel polf 'ACBUITENLAND Ceidóc Sou/temt DINSDAG 6 JUNI 1989 PAGINA 5 broeiende twijfels over Ijoekomst van Hongkong 10e ONDEN De Britse premier Thatcher staat onder |_voiroeiende druk het verdrag van 1984 met China over Paiflongkong te herzien. Volgens dat verdrag zou de kroon- lUdet°l°n*e 'n *997 worden overgedragen aan Peking. Maar der (en grote meerderheid van de bewoners voelt daar niets ma/oor, en helemaal niet na het bloedbad in Peking. In het aanferdrag van 1984 heeft China beloofd in Hongkong gedu- ie diende vijftig jaar een op kapitalistische leest geschoeide te laten bestaan onder autonoom bestuur van de ng Jongkongers. De grote vrees is nu echter dat Peking die metieloftes na 1997 aan zijn laars zal lappen. De Britse rege- nteifing voelt er echter niets voor eenzijdig te gaan tornen Hiian ket verdrag. Premier Thatcher zei erop te vertrou- eseVen dat de Chinese regering haar verplichtingen zal na- toornen. Vandaag is in Hongkong een algemene staking verfehouden, terwijl de bevolking een boycot is begonnen theJan Chinese winkels en produkten. Portugal blijft bij overdracht Macao LISSABON Portugal is niet van plan het akkoord op te zeggen dat voorziet in de overdracht van de ko lonie Macao aan China in 1999. De regering liet in een verklaring weten „zeer ontzet te zijn over de tragische gebeurtenissen in Peking". Maar een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei dat een verga dering van een gezamenlijke com missie voor de overdracht van Macao eind juni in de Chinese hoofdstad ge woon doorgaat. Portugal en China sloten in 1986 een akkoord dat Portu gal op 20 december 1999 afstand zal doen van Macao. De enclave telt een half miljoen inwoners. Westerse studenten in veiliger oorden PEKING Westerse ambassades in de Chinese hoofdstad Peking hebben met grote spoed hun stu denten op veilige adressen onder gebracht, uit vrees voor een moge lijke aanval van het leger op de universiteiten. Op de campussen hebben zich veel Chinese studen ten verschanst. Volgens het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag studeren er acht Neder landers in Peking. Vier van hen zouden zich reeds uit eigener bewe ging bij de ambassade hebben ge meld. In totaal wonen er circa hon derdtachtig Nederlanders in China, van wie zeventig in Peking. Zij maken het goed, aldus een woord voerder. Journalisten aangevallen PEKING Buitenlandse journalisten in Peking hebben het in een aantal gevallen zelf ook zwaar te verduren gehad. Een Ja panse journalist werd in de voet geschoten, een Franse jornalist werd door een kogel in de rug geraakt en twee journalis ten van het Amerikaanse televisiestation CBS wer den door een aantal solda ten geschopt en geslagen en meer dan 20 uur ge vangen gezet. De bevol king van Peking daaren tegen helpt de journalis ten zoveel mogelijk. we land(Vervolg van voorpagina) nwepEKING Soms is het ïx oerucht bijna even snel als kogels van wat door de media cynisch °gn;enoeg nog steeds het 'iVolksbevrijdingsleger" -idisvordt genoemd. Wanneer vrafcaandagmiddag vanuit ziin iet zuidwesten van Pe- nS£Sing het geluid klinkt van chri)eviSe gevechten, gaat l intort daarna het gerucht 'n lilat militairen onderling al .tfeaags zijn geraakt. Een krii^ieuwe stroom van mili- cjeaire voertuigen in een buitenwijk wordt uitge- Segd als de voorbode van ien eenval op de universi Peking is in de J: jreep van geruchten en eenjeweld. Iet gruwelijke optreden van iet leger in de afgelopen dagen beeft het openbare leven in de t Qhinese hoofdstad vrijwel stil- lelegd. De anders met voluit llCbeterende auto's gevulde stra in zijn het domein van fiet- leijprs en voetgangers. Bedrijven >1 p|gêen stil, winkels zijn geslo- ingjsn. Voedsel is nog wel te ver in hfbjgen. maar doordat de aan- le (Toer van het platteland sinds ofd inkele dagen stagneert, zijn de n grijzen van fruit, groente en ringilees met zeker vijftig procent de estegen. Voor de komende da tePn dreigen tekorten. Daarom de inwoners van de hoofd- aan het hamsteren gesla- peien, waarbij vooral melk, olie, sojasaus en kookgas wor- r in|en ingeslagen. Maandagavond is de sfeer in wfe straten van Peking onwer- 3or qelijk. Gezinnen maken alsof en nr niets aan de hand is hun ge- Macaber ballet in Peking. Een jonge Chinees houdt in zijn eentje een hele tankcolonne tegen. bruikelijke avondwandelinge tje, dat dit maal echter langs uitgebrande wrakken van vrachtwagens en pantserwa gens voert. Op de achtergrond klinkt steeds weer, ergens uit de stad vandaan, geweervuur. Het vreedzame tafereel kan echter in één klap omslaan. Naarmate je dichter bij het centrum van de stad komt, zit ten de vingers van de militai ren losser aan de trekker. In de omgeving van het Plein van de Hemelse Vrede schieten de soldaten een groot deel van de dag op alles wat beweegt. Maar ondanks de ontelbare do den en gewonden van de afge lopen dagen is de bevolking van Peking niet bereid zich neer te leggen bij de brute mi litaire onderdrukking. De macht van het volk wordt maandagmiddag op ontroeren de wijze gesymboliseerd door die ene jongeman, die op het Plein van de Hemelse Vrede gedurende enige tijd een com plete tankcolonne weet tegen te houden. Pogingen van de tanks de man links of rechts te passeren blijven zonder resul taat. Hij stapt steeds weer voor de gevaartes. Van afstand be zien is het een uiterst macaber ballet. Dan, op het moment dat de toeschouwers verwachten dat het geduld van de militai ren ten einde is, wordt de jon geman door vrienden van het toneel gesleept. Mond tot mond Voor de inwoners van Peking, aangewezen als zij zijn op de officiële staatsmedia, is het on mogelijk een goed inzicht te krijgen in de situatie in hun stad en het land. Maar belang rijk nieuws gaat snel van mond* tot mond. Zo is het geen geheim meer dat het Plein van de Hemelse FOTO: AP Vrede is bezet door het 27e le gerkorps, dat onder leiding staat van de 67-jarige Yang Baibing, de jongere broer van de Chinese president en vice- voorzitter van de militaire commissie, Yang Shangkun. Deze zeer hardvochtige leger eenheid, die tot voor kort aan de Chinees-Vietnamese grens was gelegerd en enkele jaren geleden werd ingezet tijdens de grensoorlog met Vietnam, heeft het Tiananmen-plein ge transformeerd in een gewa pende vesting. Diplomaten en Chinese journa listen veronderstellen dat pre sident Yang Shangkun bij af wezigheid van Deng de grote man is achter de bloedige afre kening met de demonstranten in het centrum van Peking. Volgens de geruchtenstroom zou het 38e korps, dat opdracht had de controle over Peking over te nemen van het 27e korps, zich hiertegen verzet ten. Maar in het Peking van vandaag weet niemand meer wat waar is. Het lijkt alsof er geen regering meer is. De lei ders zijn al enkele dagen niet meer in het openbaar gezien. „Wat we hier nodig hebben zijn vredestroepen van de Ver enigde Naties", zegt een man als hij tijdens een korte periode van rust over de Changan-bou- levard wandelt, de brede toe gangsweg tot het Tiananmen- plein, die bezaaid ligt met schoenen, kapotgeslagen ste nen, uitgebrande resten van stadsbussen en door tanks vol ledig platgewalste verkeersbor den en afrasteringen. „Die zou den hier van harte welkom worden geheten." Woede en haat Een paar dingen staan in Pe king wél vast. Deng Xiaoping, de 84-jarige leider van China, heeft zijn aanspraak op de titel van een van de grootste staats lieden van de 20e eeuw ver speeld. Zijn faam als econo misch hervormer is teniet ge daan door zijn weigering poli tieke hervormingen in te voe ren en zijn bereidheid zelfs bloed te vergieten om het oude bestel te laten voortbestaan. De bloedige onderdrukking van de studentenprotesten be vestigde Dengs filosofie dat po litieke stabiliteit van essentieel belang is voor de economische vernieuwing en dat sociale on rust daarom onaanvaardbaar is. Maar deze stabiliteit komt nu mogelijk meer dan ooit in gevaar. i Het Volksbevrijdingsleger mocht zich tot zondag verheu gen in het respect van veel Chinezen, zoals bleek uit de studentenleus dat „het volksle ger van het volk is". Maar dat respect is bij de meesten omge slagen in ontzetting, woede en haat. DEN HAAG Het ge welddadige optreden van het leger in de Chinese hoofdstad zal de economi sche betrekkingen tussen Nederland en China danig op de proef stellen. De meeste bedrijven hebben geschokt gereageerd op het bloedbad en verwach ten dat de handel met China flink zal stagneren. Spreekt de een van „vervelen de vertragingen", de ander overweegt de hele handel stop te zetten. „Als het zo doorgaat, staak ik mijn activiteiten. Ik ben nu goed vier jaar bezig. Als de hele handel, politiek en zakelijk gezien, weer terugge worpen wordt op de situatie van tien jaar geleden, ga ik niet weer opnieuw beginnen. Dat is' economisch niet verant woord", luidt het commentaar van export-manager A. de Goede van CMO Holland in Zwijndrecht. Al ruim vier jaar verzorgt hij voor Westlandse bedrijven de export naar China. Door zijn tussenkomst zijn inmiddels duizenden vierkante meters Chinese grond volgebouwd met Westlandse kassen. Afge lopen vrijdag heeft hij een of ferte naar China gestuurd, maar zaterdag kon hij al nie mand meer bereiken. „Ik vrees dat deze en volgende op drachten de mist ingaan", zegt hij somber. Intussen doet hij al het mogelijke om het contact met de Chinezen weer te her stellen. „Als het rustig wordt in China, dan ga ik er weer naartoe. Ik heb er tenslotte zo veel geld en tijd in gestoken. China is voor mij nog niet ge storven". Bedrijven die net met China willen beginnen, raad; hij echter aan eerst even de kat uit de boom te kijken. Betaling Ook directeur H.R Teesing van het Rijswijkse bedrijf Tee sing Machines is ervan over tuigd „hoe spijtig het ook is" dat het bloedbad in Pe king een negatieve uitstraling heeft op de handel met China. „De meeste onderhandelingen moeten door de centrale over heid worden goedgekeurd. Vo rige week heb ik net een offi ciële toezegging voor een nieu we opdracht binnengekregen, maar ik vraag me af hoe het nu met betaling gaat. Die zal ongetwijfeld ook vertraging ondervinden". Hij vindt het nog te vroeg om definitief te besluiten of hij wel of niet doorgaat met de handel in China. „Daar moeten we ons intern over be raden. En natuurlijk overleg gen we met onze agent in Hongkong". Voorlopig wil hij nog even afwachten tot er meer officiële gegevens be kend zijn en welk standpunt de EG inneemt. Andere bedrijven, zoals Gist- brocades (Gb) in Delft, laten weinig los over hun betrek kingen met China. Vanuit Pe king importeert Gb grondstof fen voor medicijnen en ingre diënten voor levensmiddelen in China. „Het is moeilijk om nu al wat te zeggen", aldus Gb-woordvoerder V. Boreel. „Onze handel met China heeft maar een bescheiden omvang. Orders komen niet dagelijks binnen. Ik kan dus niet zeggen dat de handel sinds vrijdag stil ligt. Gisteren heb ik nog con tact gehad met onze agent in Peking die ondanks de chaoti sche toestand toch op kantoor is geweest. Hij vond het niet noodzakelijk om vervroegd verlof op te nemen. Blijkbaar is het voor hem dus toch nog zinvol om in Peking te blijven, hoewel dat met de minuut kan veranderen". Gekelderd Philips, de grootste Europese investeerder in China, liet vanuit Hongkong weten zich nog te beraden over te nemen maatregelen. „De toestand is chaotisch, het is erg moeilijk om juiste informatie te krij gen", aldus onder-directeur Bassu van het China-bureau van Philips. Volgens Bassu werd gisteren op de Philips- bedrijven in Peking normaal gewerkt. Philips heeft niet al leen vestigingen in Peking, maar ook in het zuiden en het oosten van het land. Ook daar is de toestand onduidelijk. De koersen op de effecten beurzen in het Verre Oosten zijn gisteren enorm gekelderd en in Brussel zijn belangrijke handelsbesprekingen tussen de EG en China afgelast. Van daag of morgen zal de EG zich verder beraden over de be trekkingen met China. In Hongkong stonden lange rijen wachtenden voor de banken die in Chinese handen zijn. Zij reageerden daarmee op een oproep in een anoniem pam flet om de Chinese banken te boycotten. Met het geld van de spaarrekeningen zou China immers wapens kunnen kopen om opstanden neer te slaan, zo luidde de redenering. De rege ring van Hongkong heeft de burgers opgeroepen kalm te blijven, omdat een run op de Chinese banken een verzwak king van het hele bancaire sy steem in Hongkong betekent. JEANNETTE V. LEEUWEN Honderden Chinezen in Hong Kong haalden gisteren hun geld van de bank als reactie op de gewel- dadigheden in Peking. FOTO: AP at Studenten vragen restaurant houders mee te demonstreren iet ron: om )EN HAAG De Chinese ddtudenten Vereniging in Ne- O.OOIlerland heeft vanmiddag voor derde achtereenvolgende jlag in Den Haag een betoging (ehouden tegen de gebeurte- lissen in Peking. Voor mor- is aan Chinese restaurant- in ons land gevraagd tertun zaken te sluiten en deel te dalamen aan een nieuwe ronde protest. li Zlt'3istermiddag trokken een deine duizend Chinese en Ne- lerlandse studenten door Den Qyjlaag. Zij eisten dat het leger iich onmiddellijk terugtrekt pfjdit Peking, gearresteerde bur ners en studenten worden vrij gelaten, degenen die verant- Dejvoordelijk zijn voor het bloed de had worden gestraft en er een en- jialoog komt tussen demon- impijtranten en regering. J'"eel betogers liepen met ernjhandjes om hun hoofd waarop bestond „stop the killing", zwaai- (jien met rode en zwarte vlag- ^een en riepen kreten als: "\Deng Xiaoping, go away". immigen droegen bloemen- voor de omgekomen tot|tudenten en burgers in China te. %i huilden voor vrede. 'spp het Malieveld, waar de tocht begon, werd een minuut stilte in acht werd genomen voor de omgekomenen. Van de sprekers eise het PSP-ka- merlid Van Es stopzetting van alle handelsbetrekkingen met China. Op het Binnenhof werd een petitie aangeboden waarin de eisen van de demonstran ten stonden beschreven. De betoging eindigde voor de Chi nese ambassade aan de Adri- aan Goekooplaan. Daar wer den kransen bloemen en pam fletten neergelegd. Aanvankelijk was niemand van het ambassadepersoneel bereid de petitie in ontvangst te nemen, omdat daar „dingen in zouden staan die niet klop ten". Terwijl de meeste de monstranten omstreeks zeven uur naar huis gingen bleven zo'n vijftig Chinese studenten uit Eindhoven achter, net zo lang roepend en zingend totdat uiteindelijk om kwart over ne gen 's avonds de petitie werd geaccepteerd door iemand van de ambassade. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. Villemy&Boch BADKAMER SANITAIR keukens kasten keukens badkamers ALKMAAR Édisonweg 1, Industrieterrein Oudorp, Tel. 072 - 18 1300. ZOETERWOUDE-RIJNDIJK Industrieweg 14, De Grote Polder, Tel. 071 - 89 92 06. RUIME PARKEERGELEGENHEID HONGKONG Met hun besluit een einde te ma ken aan de betogingen van de studenten op het Plein van de Hemelse Vrede hebben de Chinese leiders de toekomst van hun land voor jaren vast gelegd. Wie van de gruwelijke gebeur tenissen heeft gehoord, of ze zelfs heeft gezien, zal nooit meer geloven in de goedheid en welwillendheid van de Chi nese communistische regering. Bijna veertig jaar lang heeft het Chinese leiderschap de mythe in stand kunnen hou den dat ze de belangen van het volk vertegenwoordigde. Wat voor desastreuze gevolgen sommige officiële beleidslijnen ook hadden, de regering kon altijd volhouden dat het hoge re goed nu eenmaal opofferin gen vereiste. Dat is nu voor goed voorbij. Degenen die de macht in handen hebben in China hebben aangetoond dat ze er niet voor terugschrikken om geweld te gebruiken, lou ter en alleen om die macht te behouden. Ze hebben zich in de ogen van deze en de vol gende generatie te schande ge maakt. Tot het afgelopen weekeind voelden veel Chinezen waar schijnlijk nog enige loyaliteit jegens Deng Xiaoping, de ar chitect van de economische hervormingen, die immers ook tot hun voordeel hebben ge strekt. Het feit dat Deng mede-ondertekenaar was van de militaire interventie bete kent dat zijn betrekkelijk goe de naam nu bezoedeld is. Behalve op binnenlands ter rein zullen de Chinese leiders ook op buitenlands terrein een prijs moeten betalen. Onder Dengs leiding heeft China een uitzonderlijk goede naam in het buitenland weten op te bouwen. Dat had tot gevolg dat het Westen zich toleranter opstelde tegenover het Chine se politieke beleid dan eigen lijk verstandig werd geacht. Terwijl de Sovjetunie gehe keld werd vanwege z'n schen ding van de mensenrechten en gebrek aan democratie, wer den dezelfde mankementen in China als onbelangrijk be schouwd. Toch zijn er nu hon derden mensen gestorven in het najagen van juist deze ide alen. Het is echter niet alleen aan China's goede naam in het buitenland te danken dat op grote schaal buitenlandse in vesteringen werden gedaan en financiële betrekkingen wer den aangegaan. Daarvoor was vooral de omvang van de po tentiële markt (een miljard Chinezen) verantwoordelijk. Alhoewel de winsten nog be trekkelijk klein waren, waren bedrijven het er wel over eens dat de investeringen tot nu toe gerechtvaardigd waren. De Chinese schuldenlast is nog aanvaardbaar en de investe ringen werden alom be schouwd als een economische uitdaging. Die opvatting zal dan nu in twijfel getrokken moeten wor den. Westerse bedrijven die in China investeren, doen dat met het idee dat ze er zelf, zo wel als China, beter van wor den. Door de huidige onstabie le situatie loopt China het ge vaar een ernstig economisch risico te worden voor inves teerders. Een regering die ge richt laat schieten op burgers om haar macht af te dwingen en de staat van beleg afroept over haar hoofdstad, is nu niet direct een aanlokkelijke han delspartner. En het is ook geen stad waar ze graag hun perso neel naar toe sturen. Trekken de bedrijven zich in derdaad terug, dan zullen de economische ontwikkelingen in China ernstige vertragingen oplopen. De Chinezen krijgen dan namelijk heel wat voor hun kiezen: de kosten van beëindigde kapitaalprojecten, een kentering in de toevloed van geïmporteerde consump tiegoederen (en de daaruit voortvloeiende prikkels voor mensen om hard te werken), het verlies van inkomsten in harde valuta en werkloosheid. De totale kosten moreel, politiek, militair, economisch en diplomatiek voor het optreden van de militaire strijdkrachten tegen de stu denten zijn zo hoog, dat de meeste Chinezen al bij voor baat dachten dat hun leiders nooit tot zo'n actie zouden overgaan. (c) The Times. Londen DE AVONTUREN VAN KAPITE ES; NR0B 24.000 MIJLEN OCEAANRACE Sancties Amerika tegen China 85) Maar wel vertelt Rob aan John Brookfeller, wat hem is jverkomen en de Amerikaan trekt een ernstig gezicht. Is er dan LTian din hun gezelschap die ze niet kunnen vertrouwen? „Denk ins aan wat ons op Honolulu is overkomen, mr Brookfeller", igt Rob, „daar ging de Mayflower in vlammen op, maar hoe intstond die brand?" Brookfeller besluit, dat de schepen voort- jan streng bewaakt zullen worden. Ondertussen bezichtigen de deelnemers het eiland; lang staan ze stil bij het monument voor James Cook, de beroemde Engelse zeevaarder uit de I8e eeuw. Terwijl ze daar staan te praten, zeilt een snelle vlerkkano de baai binnen. En aan boord bevindt zich een oude bekende: Bill, oud stuurman van de „Memphis". Hij wrijft zich in zijn handen: de schepen liggen nog voor anker en hij heeft nog een goede kans wraak te nemen op Larry. WASHINGTON Het Ame rikaanse Congres heeft in stemmend gereageerd op de beslissing van president Geor ge Bush om alle wapenleve ranties aait China op te schor ten uit protest tegen de bloedi ge onderdrukking van de stu dentenprotesten in Peking. De Amerikaanse president stelde gisteren de Chinese leider Deng persoonlijk op de hoogte van de maatregel. Met de wa penleveranties is een bedrag van meer dan 600 miljoen dol lar gemoeid. Bush kondigde gisteren ook aan dat verzoe ken van Chinese studenten tot een verlenging van hun ver blijf in de Verenigde Staten welwillend worden beoor deeld. Hij is tevens van plan hulp te bieden via het Interna- tipnale Rode Kruis. President Bush zei geen abrupte maatre gelen te zullen nemen, zoals economische sancties, die „het Chinese volk zouden kunnen schaden". Het bezoek van de minister van buitenlandse zaken van China Qian Qichen aan Was hington dat voor volgende week dinsdag op het program ma staat, gaat voor wat betreft de Amerikaanse regering nor maal door. Het zal voor de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Ba ker „een gelegenheid zijn om een niet-militaire Chinese lei der een kristalhelder zicht te bieden op deze betreurens waardige acties die in China plaatsvinden", aldus een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken. tADVERTENTIE f^\r Tweedaags prfsvc ROTTERDAM* HOOGVUETSPUKEHSSE t€LLEV0ETSLUS SCHEDAU* VLAARDHGENGOUOA MAASSLUS DELFT CAPELLE A/D USSEL RCOERKER* DENHAAG* WASSENAAR NAALDWJK* LEOSOCNOAU* DORDRECHT y ALPHEN A/DRUN VOORBURG ZOETERUEER* GQRtKhEM

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5