Proef de zachte afdronk... Vitamines helpen j)udere mensen bij laapproblemen Betere voorlichting bij keuze van beroep Nieuw systeem moet vogels uit vliegtuigmotoren houden Staatssecretaris Evenhuis na diverse aanmaningen voor de rechter gedaagd NBT verwacht groei Nederlands toerisme Zaad beter beschermd bij kankerbehandeling Boncafé. De milde koffie van Douwe Egberts. Deetman pakt verzuim rond vakanties aan Binnenland QeidócOowumt DINSDAG 6 JUNI 1989 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG Achten- wintig regionale dien- tencentra moeten er in e toekomst voor zorgen lat minder scholieren een verkeerde keuze maken roor studie of beroep. Dit chrijven minister De Ko ting van sociale zaken en taatssecretaris Ginjaar- Waas van onderwijs in een notitie aan de Tweede Ka mer. Het is de bedoeling dat leerlin gen in eerste instantie bij de schooldecaan blijven aanklop pen. Heeft een scholier een specifiek probleem dan kan hij worden doorverwezen naar één van de achtentwintig cen tra. Deze staan echter ook open voor mensen met werk die van baan willen verande ren en voor werklozen. Het is vooralsnog niet duidelijk in welke plaatsen de centra zul len worden gevestigd. De herschikkingsoperatie moet een einde maken aan de versnippering en de overlap pingen die op dit moment tus sen de verscheidene beroeps keuze-instanties b,estaan. Hier voor is tot 1992 jaarlijks voor elke regio 50.000 gulden uitge trokken. De centra worden stichtingen, bestuurd door on afhankelijke deskundigen af komstig uit het onderwijs en de organisaties van de sociale partners. De reorganisatie moet drie jaar na aanvaarding van de plannen door het par lement achter de rug zijn. De voorstellen moeten nog wor den besproken met de onder wijsorganisaties. rerkeersplein Deil a negen jaar gereed gIL Het verkeersplein Deil bij Gel- rmalsen dat de A-2 (Amsterdam-Den isch) en de A-15 Rotterdam-Nijme- n) met elkaar verbindt, is na een p| uwperiode van negen jaar gereed. Mi- ster Smit-Kroes van verkeer zal aan- ,ande donderdag het klaverblad dat 85 iljoen gulden heeft gekost, officieel in 0. bruik stellen. De bouw is vertraagd tordat de bouwers op enkele téchnische 1.es oblemen zijn gestuit. Zo was de grond et optimaal geschikt en ligt het ver- ersplein in een waterwingebied, waar- or speciale maatregelen genomen aioesten worden. In de buurt van Deil jl de komende jaren nog flink gebouwd orden. Onder meer komt er een nieu- e brug over de Waal bij Zaltbommel. Ex-directeur 'Zetten' vrij wegens ontbreken stempel ARNHEM De ex-directeur van de Zet- tense inrichtingen, de 55-jarige H.F. uit Ubbergen moet na een fout van justitie op vrije voeten worden gesteld. F. zat in voorlopige hechtenis omdat hij ervan wordt verdacht op grote schaal ontucht te hebben gepleegd met jongens en meisjes die in zijn inrichting verbleven. F. had vanmorgen voor de rechtbank in Arnhem moeten verschijnen. Maar omdat op de dagvaarding die hij had gekregen de ge stempelde oproepdatum ontbrak, ver klaarde de rechtbank de dagvaarding nie tig. Omdat op hetzelfde moment de maxi male termijn dat iemand in voorlopige hechtenis mag zitten (102 dagen) verliep, moest de rechtbank de ex-directeur op vrije voeten stellen. De rechtbank zal nu een nieuwe datum moeten bepalen. Meer bescherming voor waterrijke gebieden LEIDEN Nederland heeft de Oostvaar- dersplassen in de Flevopolder en de Eng- bertsdijksvenen in de Achterhoek aange meld bij het internationale secretariaat van de Conventie ter Bescherming van Waterrij ke Gebieden. Daarmee komt het aantal wa terrijke gebieden van internationale beteke nis in Nederland op twaalf met een geza menlijke oppervlakte van ruim 300.000 hec tare, aldus minister Braks gisteren op een in ternationale conferentie van het Centrum voor Milieukunde van de Leidse universiteit. De Engbertsdijksvenen bij Kloosterboer zijn de afgelopen jaren regelmatig in het nieuws geweest door de overlast die de talloze mug- fen in dit gebied de omringende bevolking ezorgden. Mensen hadden zelfs gedreigd de dijken door te steken. (Vervolg van de voorpagina) ASSEN De dagvaar ding van staatssecretaris Evenhuis door de Bonds spaarbank heeft een lange voorgeschiedenis. In juli en november vorig jaar stuurde de Bondsspaarbank staatssecretaris Evenhuis ver geefs aanmaningen. Eind janu ari van dit jaar volgde een persoonlijk gesprek tussen Evenhuis en de bank, dat evenmin resultaat had. Begin maart zond de Bondsspaar bank Evenhuis een brief waarin deze gesommeerd werd het achterstallige bedrag te be talen. Dit bedroeg toen bijna 43.000 gulden. Toen de staatssecretaris op deze sommatie niet reageerde, zegde de Bondsspaarbank op 14 maart de lening op. Tegelij kertijd vorderde de bank de totale hypotheek terug. Doch ook nu bleef betaling uit. Daarop stapte de bank naar de rechter. Staatssecretaris Evenhuis wil de gisteren niet meer dan een korte reactie geven op de eis van de Bondsspaarbank. „Er is een bod gedaan voor aflossing van het hele bedrag", aldus de staatssecretaris. Hij wilde ver der alleen zeggen dat de situa tie is ontstaan doordat hij „ie mand heeft geholpen". HEERLEN Het toeris me in Nederland kan in de nabije toekomst nog jaarlijks met 3 procent toenemen. Dit lijkt weinig, maar het is toch een forse groei, gelet op vijf miljoen buitenlanders die de laatste jaren ons land be zoeken, aldus voorzitter H. Cornelissen van het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) gisteren aan het eind van een tweedaagse bijeen komst in Heerlen. Cornelissen waarschuwde dat de Nederlandse toeristenmarkt nu al onder druk staat en dat ook na 1992 sprake zal zijn van zware druk. Die komt niet al leen van de Europese concur renten maar ook, en steeds meer, door het toerisme naar het Verre Oosten en naar Au stralië. Daarom zei de NBT-voorzitter het gunstig te vinden dat een recente serie televisieporgram- ma's over Nederland op de Amerikaanse televisie (in de ontbijtshow) door het publiek daar bijzonder goed ontvangen is. Buiten de Amerikaanse markt gaat het NBT zich ook richten op Japan en Groot - Brittannië. De promotiecam pagnes in die landen zullen toegespitst zijn op Den Haag, Amsterdam en Zuid-Limburg. UTRECHT Aan de Utrechtse rijksuniversiteit is een nieuwe methode bedacht om de zaadpro- duktie bij de man te be schermen tegen de scha delijke effecten van de behandeling van kanker. De methode is totnogtoe uitgetest bij rammen. De behandeling met bestraling of zware medicijnen kan lang durige of blijvende onvrucht baarheid tot gevolg hebben omdat de stamcellen waaruit de zaadcellen door deling ont staan, worden beschadigd. De produktie ligt dan nagenoeg stil. De laatste jaren worden aller lei onderzoeken gedaan om die onvruchtbaarheid te voorko men. Bij de methode van de Utrechtse onderzoekster J. van Vliet wordt de bloedtoe- voer naar de testes tijdelijk af gesloten zodat er minder ge neesmiddel en dus schadelijke stof in de zaadballen komt. Bo vendien daalt dan het zuur stofgehalte in de testes. Zuur- stofarme cellen zijn minder gevoelig voor straling. Het ex periment werkt zowel be schermend tegen straling als tegen medicijnen, aldus Van Vliet, die half juni op haar on derzoek promoveert. Bij de behandelde rammen heeft Van Vliet geen schade vast kunnen stellen. Het is nog wel de vraag of ook de manne lijke testes tegen de onderbre king van de bloedtoevoer kun nen. Hoogste punt CDA: weer Duitse oorlogsvliegers ia DEN HAAG Vliegen hebben we afgekeken van de vogels, maar als we zelf vliegen hebben we nogal wat last van ze. Jaarlijks verdwijnen er heel wat vogels in de gie rende motoren van jum bojets en straaljagers of botsen ze tegen het harde staal van zo'n kist. Een vogel bekoopt normaliter zo'n luchtaanvaring met de dood. Maar ook vliegtuigen lo pen de nodige averij op, soms met fatale afloop voor de pi loot. Gisteren vond in Den Haag de officiële overdracht plaats van het syteem Robin (Radar Ob servation of Bird Intensity and Notification), dat uit radarsig nalen vast kan stellen welke richting vogels uitvliegen. Het systeem dat door TNO is ont wikkeld, is operationeel op de Radar Post Noord van de Ko ninklijke luchtmacht in het Friese Wier. Vanaf die plaats kan de noordelijke helft van Nederland in de gaten worden gehouden en kunnen piloten gewaarschuwd worden voor vogels en hun koers wijzigen. Dag en nacht Tien jaar geleden nam de luchtmacht het radarsysteem met de naam „Kievit" in ge bruik. Daarmee was weliswaar goed te bepalen waar de vogels zich bevonden, maar was het niet mogelijk de trek van de vogels bij te houden. „Robin" is dag en nacht in staat om niet alleen de richting, maar ook de vlieghoogte vast te stel len. En dat is uiterst belangrijk omdat uit onderzoek is komen vast te staan dat vogels in de nachtelijke uren het liefst al leen en hoog vliegen en over dag graag in een groep laag over het land scheren. En juist dat laagvliegen verhoogt de kans op een aanvaring. Als een straaljager daalt van een hoogte van 150 naar 75 meter, neemt de kans op een botsing toe met een factor vier. Bo vendien is een vogel van twee honderd gram al genoeg om een straaljager stil te leggen. Uit tellingen blijkt dat er jaar lijks honderden miljoenen vo gels die het koude noorden ontvluchten of op weg zijn naar hun thuisbasis, over ons land vliegen. Het overgrote deel komt veilig op de plaats van bestemming aan, maar een aantal komt hardhandig in aanraking met de straaljagers van de luchtmacht of met bur gervliegtuigen. Dat er boven ons land zo'n druk vogelverkeer is, bewijzen de cijfers van het aantal voge laanvaringen van de Ameri kaanse en Nederlandse lucht macht. Gerelateerd aan het aantal vlieguren komen Ne derlandse toestellen vijfmaal vaker in aanraking met vo gels. De Nederlandse lucht macht noteert jaarlijks vijf aanvaringen per duizend vliegbewegingen; vorig jaar kwamen bijna tweehonderd militaire vliegtuigen in aanra king met een of meerdere vo gels, en werd in een kwart van de gevallen materiële schade geconstateerd. 'En route' Het aantal aanvaringen is on danks de maatregelen die de afgelopen jaren zijn genomen - het met een geluidskanon de vogels uit de buurt van de ba ses houden en het voor de die ren onaantrekkelijk bebouwen van de landbouwgronden naast de startbanen -, niet ver minderd. Wel zijn de botsin gen bij start en landing afge nomen, maar de aanvaringen „en route" zijn toegenomen. In luchtmachtkringen wordt dat toegsch reven aan het feit dat straaljagers sneller en lager vliegen en dat ons land een aantal minder strenge winters heeft gekend waardoor er meer vogels in ons land ver blijven. Het nieuwe signalerings-sy- steem Robin zal echter pas een succes worden als ook de ons omringende landen besluiten om het in te voeren en de ge gevens aan elkaar uitwisselen. Want vogels kennen geen grenzen. DEN HAAG Minister van defensie Bolkestein moet de bezoeken van Duitse oorlogs vliegers aan Nederlandse vliegbases een halt toe roepen. Het CDA-kamerlid Frinking dringt hier op aan in schrifte lijke vragen aan de bewinds man. Achttien Duitse oorlogs vliegers uit de Tweede We reldoorlog hebben onlangs Gilze Rijen bezocht, van waar uit zij tijdens de oorlog bom- bardementsvluchten op Enge land uitvoerden. Zij waren eerder al te gast op de bases Leeuwarden, Deelen en Eind hoven. Z n*E s vai} e ECHT Voeding ervoor zorgen dat bij le'lidere mensen dag- en t ichtritme wordt verbe- v rd. Vaak is het slaap- aakritme vervlakt; ou- »ren zijn dan slaperig rerdag en hebben nachts slaapproblemen. G. Kerkhof consta- 1 ert na een experiment it de toevoeging van een imbinatie van vitamines, ineralen en ginseng aan :ru voeding van bejaarden problemen vermindert. srkhof, werkzaam op het la- ratorium voor fysiologie van Rijksuniversiteit Leiden, acht gisteravond op een bij- nkomst in Utrecht verslag t van het onderzoek. v( ij het ouder worden functio- eSl eert de „biologische klok" in t hersenen niet meer opti- Baal. O deren zijn daardoor gevoeliger voor verstoringen van het slaap-waakritme. 's Nachts rusten ze niet goed uit en overdag neemt de slape righeid toe. Bij het onderzoek van de Leid se universiteit waren dertig bewoners van een verzor gingsflat en een verpleeghuis betrokken. Hun - leeftijd va rieerde van 62 tot 91 jaar, met een gemiddelde van 78. De helft kreeg gedurende tien weken dagelijks het vitamine preparaat, de andere helft kreeg een placebo („neppil"). Zowel voor als na deze periode werden de hersensignalen van de proefpersonen 48 uur lang geregistreerd. Dat gebeurde via op het hoofd geplakte elektroden en een draagbare cassetterecorder. Uiteindelijk zijn de registraties van twee groepen van tien ouderen gea nalyseerd. Vergelijking van de twee groepen toont volgens Kerk hof aan dat het innemen van het vitaminepreparaat leidde tot meer REM-slaap. Dat is een slaapfase met snelle oog bewegingen (rapid eye move ments). Experimenten hebben uitgewezen dat onderdrukking van de REM-slaap tot gevolg heeft dat zich overdag concen tratieproblemen voordoen, evenals problemen met het onthouden van nieuwe feiten en een verhoogde neiging tot dagdromen. Kerkhof zei dat ook sterke aanwijzingen zijn gevonden dat de hoeveelheid diepe slaap was toegenomen. Prof. dr. P. Knipschild van de Rijksuniversiteit Limburg her haalde nog eens zijn bevindin gen met ginseng, de wortel van een onder meer in Korea en China voorkomende plant. Volgens hem kan op basis van een groot aantal studies wor den gesteld dat moeheid en futloosheid bij ouderen die ginseng gaan gebruiken in on geveer 75 procent van de ge vallen afnemen. Er zijn ook aanwijzingen voor een gunsti ge invloed van ginseng op her inneringsvermogen, concen tratie en reactievermogen. Op weg naar dierentuin Douanier Margreet Koops speelt wat met een olifant die gisteren in Rotterdam arriveerde. In totaal werden daar gisteren zestien olifanten, afkomstig uit Burma, uit de ruimen van een schip gelost. Twee van de olifanten waren op weg naar Dierenpark Amersfoort, zes naar Ouwehands Dierenpark in Rhenen. De overige acht olifanten zijn bestemd voor dierentuinen in Engeland en Duitsland. FOTO: ANP uidsapparatuur om vogels te verjagen rond de vliegvelden ft maar weinig effect gehad. De nieuwe spoorbrug over de Gouwe bij Gouda krijgt steeds meer vorm. Met het plaatsen van de negende koker op de vier peilers werd gisteren het hoogste punt bereikt. DE KNOLLEN "t HEB STEKEN 2o'N ftW, roiien»pi«. uit ce awj- i /-f-vwiJT Muil Geen druppel te veel AMSTERDAM De Amster damse politie heeft gisternacht tijdens een twee uur durende alcoholcontrole geen enkel proces-verbaal uitgeschreven. Van de 250 gecontroleerde au tomobilisten bleek niemand te diep in het glaasje te hebben gekeken. „Het lijkt wel alsof eerdere acties tegen alcoholge bruik in het verkeer nu vruchten beginnen af te wer pen", aldus de politiewoord voerder. DEN HAAG Spijbelen in het basis- en voortgezet onderwijs rond de school vakanties, het zogenaam de 'luxe' schoolverzuim, moet drastisch worden te ruggebracht. Dat vindt al thans minister Deetman van onderwijs. Hij zal hiertoe nog voor het einde van het jaar een wets ontwerp bij de Tweede Kamer indienen. In zijn plannen zul len veel strengere regels wor den gehanteerd dan nu het ge val is op het gebied van onge oorloofd schoolverzuim. Tot nu toe konden leerlingen een langere vakantie 'opne men' als daarvoor 'gewichtige omstandigheden' zijn. Wat daaronder precies moet wor den verstaan, is niet eenduidig en wordt per school verschil lend toegepast. Deetman wil nu een sluitende omschrijving \W§ geven van de voorwaarden waaraan de ouders en scholie ren moeten voldoen om voor extra vrije dagen in aanmer king te komen. Ook de termijn, waarna de leerplichtambtenaar moet worden ingeschakeld, wil de minister aanzienlijk bekorten. Op dit moment is dat nog tien dagen. Volgens Deetman moet dat drie dagen worden. Scho lieren zijn vooral afwezig voor een extra lange wintersport- of zomervakantie. Prins Claus opent in het Maritiem Museum Prins Hendrik In Rotterdam de tentoonstelling „Schipbreuk. Echo's uit een ver verleden". De ten toonstelling laat onder meer voorwer pen zien van de Hollandse schepen Batavia, Vergulde Draeck. Zuytdorp en Zeewijk zien die de afgelopen eeu wen bij Australië vergingen. De expo sitie Is ter gelegenheid van het twee honderdjarig bestaan het afgelopen jaar in Australië te zien geweest.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3