China koerst af op Ivare burgeroorlog 12 2 3 11 14 15 16 17 Doodskleed Khomeini in stukken gescheurd Borrel ejiskou stuurt militairen ar onrustig Oezbekistan Nederlanders gaven meer aan goede doelen jOK IN ANDERE STEDEN VEEL DODEN DOOR GEWELD Li Peng overleeft aanslag Karnemelk verkleint kans op borstkanker VANDAAG N J^ropese ess$et met Jcés ijanceerd Noord wijk blijft schone badplaats Scidóc ©omo/nt ■S gal s Iga Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leider Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.24,24 (aut. betaling), kwartaal 1.72,34, jaar f. 275,60. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18 00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. ir de Advertenties- (excl 6% BTW) f. 0,67 per mm., familieberichten f. 0,60 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur J.J. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg. Dinsdag 6 juni 1989 80ste jaargang no. 24435 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,10 HET WEER Veel bewolking en perioden met regen, mogelijk onweer. Minimumtemperatuur 8, mid- dagtemperatuur ongeveer 14 graden. Matige wind uit uit eenlopende richtingen. Vanaf donderdag geleidelijk meer zon en oplopende temperatuur. Zon op: 05.22, onder: 21.56; hoog water Scheveningen: 06.05 en 18.49; laag water: 1.56 en 14.25. Pagina GASTRO- ih NOMIE /Vandaag op| pag.nr. 10 ge di erd (U De Sovjet-regering heeft .meer dan 6.000 militairen naar de ■■Ie Sovjet-republiek Oezbekistan 1 in een poging de etnische onlus- 33-7^t gebied te onderdrukken. Bij de 'idenfp *n en ronc* stac* Fergana, Vanh minderheid woont van etnische anje 1 vonden tot nu toe tientallen men- ïaar I|ood en raakten honderden perso den fond. Zondag werd met het oog op 3_j fusten in verschillende delen van iderd^tan een uitgaansverbod ingesteld. - CCfede, die rechtstreeks werd uitge- ddirujop de televisie, deed Gorbatsjov, Jg Tt naam van alle afgevaardigden van het Congres, een beroep „op diegenen die bij etnische conflicten betrokken zijn" om „een einde te maken aan het bloed vergieten". Een afgevaardigde uit het dis trict Fergana, in Moskou vanwege de ver gadering van het Congres van Volksafge vaardigden, zei gehoord te hebben dat in zijn woonplaats „duizenden huizen in brand staan". De aanleiding voor de on lusten is een uit de hand gelopen ruzie over de kwaliteit van aardbeien. Een etni sche Turk had zich bij een marktvrouw- beklaagd over de slechte kwaliteit. Daar op ontstond een vechtpartij waarbij een dode viel. Bank eist van Evenhuis afbetaling hypotheek ASSEN Staatssecretaris van economi sche zaken Evenhuis is voor de rechtbank in Assen gedaagd door de Bondsspaarbank in een kort geding dat donderdag zal die nen. De bank eist onmiddellijke aflossing van een hypotheek omdat Evenhuis zijn betalingsverplichtingen niet zou nakomen. De achterstand in rente en aflossing be draagt meer dan 40.000 gulden, zo blijkt uit de dagvaarding. Evenhuis sloot in februari vorig jaar met de Bondsspaarbank een hy potheek van 300.000 gulden af. Daarbij was overeengekomen dat elk kwartaal de rente en 5.000 gulden aflossing zouden worden betaald. Evenhuis heeft niet aan deze ver plichting voldaan, aldus de dagvaarding. Pagina 3: Evenhuis voor rechter na di verse aanmaningen DEN HAAG De opbrengst van inzamelingsacties voor goede doelen was vorig jaar hoger dan in 1987. In totaal werd er ruim een miljard gulden bijeen gebracht. Dit blijkt uit het gisteren verschenen jaarverslag van het Centraal Bureau Fondsenwerving. De 18 grootste instellingen met meer dan tien miljoen gulden bereikten samen 490 miljoen gulden, 65 miljoen meer dan in 1987. Gemiddeld stopte de Nederlander vo rig jaar 4,87 gulden in de collectebus, 40 cent meer dan het jaar daarvoor. De Friezen bleken met 8,19 gulden weer het royaalst. De Brabanders zijn van de laatste plaats verdreven door Limburg (3,32 gulden) en Zuid- Holland (3,81 gulden). Overigens maakt het collecteren met de bus nog nauwelijks twaalf procent uit van het to taal. Het merendeel wordt verkregen via giro en bank. PEKING Vanuit de Chinese hoofdstad Pe king komen steeds meer aanwijzingen dat eenheden van het leger onderling slaags zijn ge raakt. Intussen breidt de onrust zich uit naar de rest van het land. In tal van steden zijn stu denten en andere burgers in gevecht geraakt met leger eenheden. In Lanzhou, in het noordwesten van het land, en in de zuidoostelijke stad Chengdu zouden hon derden doden zijn gevallen. Volgens waarnemers koerst China regelrecht af op een burgeroorlog. Intussen leek Peking vanmorgen al een stad in burgeroorlog. Aan vankelijk was het in het centrum relatief rustig. Mili tairen schoten in de lucht om burgers aan te sporen naar binnen te gaan. In het westen van de stad werden zware explosies gehoord. Volgens westerse diploma ten zouden daar legereenhe den verantwoordelijk voor het bloedbad van zondag en eenheden die zich achter de democratiseringsbeweging hebben geschaard al slaags zijn geraakt. Bovendien zou een deel van de demon stranten inmiddels wapens bezitten, die op soldaten zijn buitgemaakt. Later op de dag verschan sten de troepen op het Plein van de Hemelse Vrede zich achter vangrails en vuilnis vaten, alsof zij ieder mo ment een aanval verwacht ten. Bij het sluiten van deze editie was er over een even tuele aanval achter nog niets bekend. Evenmin is er al iets naders bekend over het dodental in de Chinese hoofdstad als gevolg van het geweld van de afgelopen da gen. De schattingen lopen uiteen van duizend tot twaalfduizend en nog veel meer gewonden. En elk uur komen er nieuwe slachtof fers bij. Buitenlanders zou den aÜe mogelijke moeite doen om uit China weg te komen. Reizigers uit Peking spreken over een enorme chaos en verwarring. De of ficiële Chinese media gaan intussen door met het ver dedigen van de militaire in terventie tegen ongewapen de burgers als een recht vaardige strijd tegen „ban dieten" en „uitschot". Pagina 5: In Peking gaan geruchten en kogels bijna even snel t Chinese paartje houdt zich onder een viaduct verborgen voor de voorbij rijdende tanks. Chinese hoofdstad is vandaag als een stad in burgeroorlog. foto: ap PEKING Een jonge bewaker van de Grote Hal van het Volk in Peking zou zondag een moordaanslag hebben ge pleegd op de Chinese premier Li Peng, die daarbij aan een dijbeen gewond is geraakt. Dit is gemeld door het in Hong kong gepubliceerde dagblad Ming Pao. Volgens het in het Chinees verschijnende dagblad werd de aanslag gepleegd door een jonge officier. Hij vuurde van enige afstand vier schoten op Li, aldus de krant. De dader werd direct daarna door de lijfwachten van de premier doodgeschoten. Ming Pao meldde dat de dader van de aanslag familieleden en vrienden onder de slachtoffers van de militaire interventie van zaterdag had. Chang wint koude oorlog tegen Lendl Michael Chang zijgt ter aarde na zijn sensationele triomf op Ro land Garros op Ivan Lendl. De Amerikaan van Taiwanese af komst stuntte gisteren in Parijs bij de open Franse tenniskampi oenschappen door de favoriet en als nummer één geplaatste Tsjechoslowaak in vijf bewogen sets onderuit te halen. Chang, die volgende week in Rosmalen zijn kunsten komt vertonen, maakte Lendl in de vijfde set zelfs compleet belachelijk. Eerst serveerde de 17-jarige, door kramp geteisterde tovenaar een keer onderhands en op matchpoint dwong hij als ander onge kend staaltje koude-oorlogvoering Lendl een dubbele fout af door vlak achter de service-lijn te gaan staan. Ovaties vielen de geëmotioneerde Chang vervolgens ten deel. Pag. 15: Chang zet L -ondl voor schut ZEIST Vrouwen die dage lijks ruim anderhalf glas kar nemelk of yoghurt drinken, lopen veel minder kans borst kanker te krijgen dan vrou wen die deze produkten niet gebruiken. Medewerkers van het Onderzoekinstituut voor Voeding Cifo-TNO in Zeist hebben namelijk duidelijk aanwijzingen gevonden dat consumptie van karnemelk en yoghurt bescherming biedt te gen het ontstaan van borst kanker. De resultaten van het onder zoek zullen volgende maand worden gepubliceerd in het gezaghebbende Amerikaanse tijdschrift Cancerresearch. Ir P. van 't Veer, als epidemio loog verbonden aan de TNO- instelling, vertelt dat ook de consumptie van kaas een be schermend effect blijkt te heb ben. Maar dan moet de vrouw wel bezuinigen op het inne men van vet in ander voedsel. Anders wordt het gunstige ef fect van kaas teniet gedaan. Aan te bevelen is vetarme kaas te eten. De onderzoeker wijst erop dat het dagelijks gebruik van ge fermenteerde zuivelproduk- ten, zoals karnemelk en yog hurt, evenwel geen garantie biedt voor het voorkomen van borstkanker Naast de samen stelling van het voedselpakket is er een groot aantal andere factoren, waaronder erfelijke aanleg, sociaal-economische omstandigheden, rookgedrag en blootstelling aan straling, die het ontstaan van borstkan ker beïnvloeden. 18 PAGINA'S Paus vraagt om respect Helsinki- akkoorden Vitamines heipen oudere mensen bij slaapproblemen Leidse studente terug van reis om de wereld Alkemade wil behoud buitenbaden Kunstenaars Lisse niet blij met slooprijp gebouw Hans Spaan denkt nog niet aan overstappen Haagse Mondriaan brengt zeker 10 miljoen op Genesis staat als een huis GEESTELIJK LEVEN OPINIE/WEER BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE LEIDEN OMGEVING SPORT KUNST RADIO EN TELEVISIE (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRAM&EGÏJ Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Li< ge] *'i0U Vanaf het ruim- jtcentrum Kourou in ^□Guyana is gisteravond °,e Europese raket Ariane.- epceerd. De raket werd 'luten en 53 seconden la- succes in een baan pe aarde gebracht. Kort werden twee telecom- atie satellieten, de Ja- a^a Superbird-A en de Duitse DFS Kopernicus-1, I de Ariane in de ruimte N.jht. De lancering was 'U1%nkelijk gepland in van 26 op 27 mei, maar worden uitgesteld we- technische problemen. 4en tweede poging mis- kwiv°ri|*e week. Het succes idei eren betekent een slag 1 harde strijd op de we- „arkt van satelliet lan- -orr~ TEHERAN Een hyste rische mensenmenigte heeft vandaag in Teheran pogingen gedaan een stuk te pakken te krijgen van het als heilig beschouwde doodskleed van de overle den ayatollah Ruhollah Khomeini. Het stoffelijk overschot van de geestelijke viel op de grond toen het haastig vanuit een ambulance werd overgebracht naar een helikopter. De lijk wade werd in stukken ge scheurd door de rouwende menigte die de toegang naar de begraafplaats blokkeerde. Ofschoon de plechtigheid al begonnen was, besloot Iran de begrafenis van Khomeini uit te stellen. Tientallen mensen kwamen om in de rouwende menigte en zeker 500 mensen raakten gewond Ook Khomeini's zoon Ahmad werd op het plein voor de Mo- salla Moskee in het noorden van Teheran onder de voet ge lopen. Hij werd over de hoof den van de menigte doorgege ven naar een ambulance aan de rand van het plein. Hij zag er bleek en verward uit, maar leek bij kennis te zijn. Om een glimp te kunnen op vangen van het in de Iraanse vlag gehulde lijk van Khomei ni, klommen mensen op mu ren, in bomen of op de daken van dubbeldeksbussen. Het dak van één bus begaf het en de mensen in de bus liepen verwondingen op. Velen krab den zich het gezicht tot bloe dens toe open en gooiden as over hun kleren om uiting te geven aan hun verdriet over de dood van Khomeini. Om te voorkomen dat er nog meer slachtoffers zouden val len spoot de brandweer de in extase verkerende menigte nat. Gisteren liep de tempera tuur op tot 40 graden, maar vandaag bleef het met 33 gra den iets koeler. Khomeini's zoon Ahmad las gisteren voor radio Teheran de eerste pagina's van het politie ke testament van zijn vader voor, waarin de geestelijk lei der opriep tot nationale een heid. Tevens werd gewaar schuwd voor „samenzwerin gen van de vijand en het we reldverslindende Amerika". Pagina 4: Testament Kho meini bol van vechtlust en vervloekingen De borrel is op zijn retour. Al jaren. De fabrikan ten van het Nederlands gedistilleerd zien de toe komst van de jenever en de vieux somber in. Drs. J. Vlek - van „even een Vlekje wegwerken"? - heeft daar bij de Algemene Vereniging van Destil lateurs en Likeurstokers in Ede in congres bijeen, over geklaagd. Staatssecretaris Evenhuis van Eco nomische Zaken wist daar wel iets op. Hij liet zijn ambtenaar er zeggen dat slijters andere winkeliers moeten interesseren voor samenwerking, bijvoor beeld slagers. „Een door de slager kant-en-klaar gemaakte boeuf Bourguignon met een bij U ge kochte fles Nuits-St. Georges. Ik geef maar een suggestie". Nu het toch over suggesties gaat, wat denkt u van een proefabonnement op de Leidse Courant? De Leidse Courant wil nrr>est twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Over de hoofden van de menigte heen wordt een rouwende Ira niër afgevoerd nadat hij op het Mossalaplein in Teheran was flauw gevallen. FOTO: epa Siij eeilenaar die agenten beet heeft geen aids De 26-jarige Leidenaar die zaterdagmiddag twee atif P°li6eagenten en een NS-beambte heeft gebeten heeft ^ids. De man heeft gistermiddag op vrijwillig basis bloed jven. Bij een test die direct daarna op het monster verricht uek dat de man geen aids heeft. Of hij drager van HIV- ]»s, staat nog niet vast. Daarover is pas over ongeveer drie f .tien zekerheid. Pas dan ook weten de twee agenten en de {ambte. die door de man gebeten werden toen hij gearres- c werd of ze besmet zijn geraakt met het aids-virus. De man 'I* /zaterdag aangehouden omdat hij op het dak van het Leidse n liep. Bij zijn insluiting werd hij onhandelbaar en beet hij, Ie mededeling dat hij zou lijden aan aids, de agenten en de èambte. jll: Over drie maanden zekerheid over besmetting Voorletters: Adres; NOORDWIJK Voor de tweede keer in successie weet de badplaats Noordwijk zich verzekerd van de Blauwe Vlag. De Blauwe Vlag is een onderscheiding van de Euro pese Commissie voor badplaat sen die schone en veilige stranden bieden. De keurings commissie bezocht op 2 mei van dit jaar het Noordwijkse strand. Men was volgens Maijolijn van der Jagt, directeur van de Stichting Promotie Noordwijk, onder de indruk van de strandschoonmaakmachine die zowel tijdens het seizoen als in de wintermaanden wordt in gezet om de stranden schoon te houden. Ook Schoorl, Zand- voort, 's-Gravenzande, -Dom burg, Nieuw Haamstede en Hoek van Holland werden ge keurd en goed bevonden. De Blauwe Vlaggen worden sinds vorig jaar uitgereikt. Criteria waaraan badplaatsen moeten voldoen om voor de onder scheiding in aanmerking te komen zijn: schoon zeewater, schoon strand, voldoende sani taire voorzieningen, goede vuil/afvalbakken en goed ge organiseerde reddingsbrigades en EHBO voorzieningen. Daarnaast wordt verwacht dat badgasten vrije toegang heb ben tot milieu-educatief mate riaal. Noordwijk voldoet aan alle eisen. Ex-minister E. Nij- pels reikt op woensdag 14 iuni om half twee de onderschei dingen uit in Schoorl. Poslcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel sturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998 2501 VC Den Haag NB Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verroek om een proefabonnement worden geweigerd fotidóa(2owiarit t

Leidse Courant | 1989 | | pagina 1