Buslijn 30 in Oegstgeest ongewijzigd van den yan oraren en band tot ameele 125 jaar non-stop takelbedrijf Aanranding in tunnel Informatieavond over-- gemeentehuis Voorhovi Geen beweging in kunstwerk Kunstenaars niet blij met slooprijpe lokalen LEIDEN OMGEVING Ceidae Souoont DINSDAG 6 IUNI 1989 PAqf Bezwaar tegen bouw woningen afgewezen RIJNSBURG De bezwaren tegen de bouw van vier wo ningen op het terrein aan de De Ruijterstraat 29 moeten worden afgewezen. Dit stellen burgemeester en wethouders van Rijnsburg voor aan de ge meenteraad. Tegen de bouw op het terrein van transport bedrijf Postmus is protest aan getekend door drukkerij Ver hagen, maar volgens B en W heeft de drukker een bezwaar ingediend tegen een een be schikking die op moment van" indiening nog niet bestond. De raad spreekt komende donder dag over deze zaak. Muur voor urnen NOORDWIJKER- HOUT Op het kerk hof van de Sint Jozef kerk in Noordwijker- hout is een muur ge metseld met ruimtes voor urnen met de as van overleden parochi anen. Hoewel crematie nog geen algemeen ge bruik is in de parochie, heeft het kerkbestuur rekening willen houden met de toekomst. Daar in zou de crematie wei eens een hoge vlucht kunnen nemen. Sieraden gestolen OUDE WETE- RING Dieven hebben gister avond geld en sieraden gestolen uit een woning aan de Water gang in Oude Wetering. Aan de voorzijde van de woning werd een raam open gebroken om binnen te ko men. De waarde van de ont vreemde waar is nog niet bekend. Anjeractie in Noordwijk NOORDWIJK De jaar lijkse collecte voor het An jerfonds wordt in Noord- wijk gehouden van 12 tot en met 25 juni. De inzame ling van de Anjerfondsen wordt elk jaar rond de verjaardag van Prins Bernhard georganiseerd. Met de opbrengst worden culturele projecten van re gionaal en plaatselijk be lang ondersteund. Een derde deel van de op brengst komt direct ten goede aan de collecterende verenigingen. Fietsster gewond ALPHEN AAN DEN RIJN Een 17-jarige fietsster uit Al phen aan den Rijn heeft gis teravond bij een verkeerson geval verwondingen aan ar men en benen opgelopen. Zij moest voor behandeling naar het ziekenhuis worden overge bracht. Het meisje reed rond acht uur op het fietspad voor het station in Alphen toen een wagen dat fietspad overstak. De 34-jarige automobilist uit Capelle aan de IJssel verleen de geen voorrang waardoor de fietster tegen de zijkant van de auto opreed. ALPHEN AAN DEN RIJN Een 38-jarige vrouw is gistermiddag rond half zes in een tunneltje onderd de President Kennedylaan door een jon geman onzedelijk betast. De ongeveer 16-jarige knaap benaderde de Al- phense vrouw van achteren en bleek alleen overkleding aan te hebben. De vrouw wist de jongen dusdanig met de elleboog te raken dat hij het haze- pad koos. De Alphense politie krijgt de laatste dagen meer van dit soort meldingen binnen. In en rond de tunneltjes langs het fietspad aan de Dijksloot was eveneens enige malen sprake van poging tot aanranding. il VOORHOUT De inwoners van Voorhout krijgen donderdag op nieuw - maar nu uitgebreid - de ge legenheid om kennis te nemen van de plannen voor een nieuw raad huis. Dat nieuwe raadhuis moet er komen omdat het huidige onderko men te klein is om alle gemeentelij ke afdelingen op behoorlijke wijze te huisvesten. De informatieavond wordt gehouden in het parochiehuis en begint om 20.00 uur. De bijeenkomst is georganiseerd op verzoek van de gemeenteraad die op 18 mei jongstleden unaigN stemde met het voorstel vanh 1 lege om 7,5 miljoen gulden ji bouw van het raadhuis uit ha ken. De raadsleden drorin: evenwel bij burgemeester |ro houders op aan de bevolkingl I riger over het plan te inföw: dan tot op dat moment was ger Architect Tauber, de ontwerpt: het bouwplan, zal samen meirc debouwkundige en burgejer M.Th. van de Wouw die a^r] plannen toelichten. pk OEGSTGEEST CDA en VVD gaan akkoord met het voorstel de NZH- buslijn 30 door Oegstgeest niet te wijzigen. Wel wil men dat aandacht wordt besteed aan de belbus die door het Dorpsberaad Ou deren Oegstgeest is voor gesteld. Dit bleek gisteren in een vergadering van de commissie algemene be stuurlijke aangelegenhe den. Van NZH-zijde heeft men er geen bezwaar tegen de route met een deel van de Hazen- boslaan, de Hofdijck en de Lijtweg uit te breiden zodat het centrum van de gemeente in het bijzonder voor ouderen beter bereikbaar zou worden. Er zijn inmiddels een aantal alternatieven bestudeerd om het deel van Oegstgeest rond de Marelaan beter te onsluiten voor het openbaar maar dit laatste stuitte, vol gens burgemeester Scheenstra, op technische bezwaren. Ook zouden de kosten van een der gelijke uitbreiding van de lijn- voering te hoog zijn. Wijziging De heren Van Eisen (PPR), Poelmans (D66) en Wegman (PvdA) wilden een wijziging van lijn 30 voor wat betreft de route Hazenboslaan, Hofdijck en Lijtweg echter bespreek baar houden. De heer Van Ei sen droeg nog een alternatief aan: de van Alkemadelaan en de Hofbrouckerlaan in de rou te betrekken, dit zou gunstiger zijn ook met betrekking tot het wegdek. Burgemeester Scheenstra beloofde de „bel bus" nog eens ter bestudering op de agenda op te voeren. De CDA'er Hellinga stelde ten aanzien van de Oegstgeester centra het openbaar vervoer nog eens te „aanschouwen" of dit niet beter kan. Visserij Maatschappij optimistisch gestemd KATWIJK De Visserij Maatschappij Kennemer- land is optimistisch ge stemd. De vraag naar vis neemt toe en de Kenne- merland Groep bevindt zich in een goede uit gangspositie, aldus de di rectie in het jaarverslag. Omdat de visvangt in de Noordzee aan sterke beperkin gen is gebonden, zoekt Kenne- merland de groei in verre oor den zoals de Falkland Eilan den, waar inktvis wordt ge vangen. De vangstresultaten daar zijn tot dusver beter dan in 1988, zo blijkt uit het jaar verslag. Ook voor de kust van Marokko wordt gevist; daar worden sardines opgehaald. De groei wordt ook gezocht in de visverwerking. Van de to tale omzet van 98,4 miljoen gulden die vorig jaar werd be haald was 32 procent afkom stig van visserij en 68 procent van verwerkende bedrijven. De omzet in 1987 bedroeg 92 miljoen De vooruitzichten voor de visverwerking zijn voor het lopende jaar gunstig. De strategie blijft gericht op uitbreiding van de belangen in de verwerkende sector, zo staat in het jaarverslag. De nettowinst zakte van 5,5 miljoen naar 3,5 miljoen. Vol gens de directie voldeed de winst aan de verwachtingen. Zij wijst erop dat vorig jaar geen sprake was van boek winst op de verkoop van sche pen. De winst per aandeel zak te van 10,17 tot 6,49 gulden. Er wordt een dividend voorge steld van 1,75 gulden per aan deel (1987 1,375 gulden). De investeringen zullen dit jaar waarschijnlijk lager uit vallen dan vorig jaar, toen de Kennemerland Groep 18,7 miljoen investeerde bij een kasstroom van 16,2 miljoen. De voornaamste investeringen betroffen vorig jaar de bouw van de KW20 „Tetman Hette" en de bouw van een produk- tie-eenheid. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA OEGSTGEEST De hardnekkige foutparkeer- ders in het centrum van Leiden zullen niet staan te springen van vreugde. Het feit dat Van den Ameele's Automobielbedrijf uit Oegstgeest 125 jaar bestaat zal niets veranderen aan het feit dat dit bedrijf uit eindelijk hun auto's weg sleept als ze erg a-sociaal geparkeerd staan en dat het veel geld kost om de auto dan terug te krijgen. Wie echter niet rancuneus is kan vrijdag de receptie bezoeken van dit aloude bedrijf aan de Rhijngees- terstraatweg 26 in Oegst geest, die om 16.00 uur be gint, of naar de open dag gaan op zaterdag, vanaf 10.00 uur. Het begon allemaal met „opa" Van den Ameele die aan de Deutzstraat een handeltje be gon in garen en band. „Daar was volgens mij ook petroleum bij", zegt de huidige directeur Bart van den Ameele. De za ken werden spoedig uitge breid. Er kwam een smederij, vervolgens een wagenmakerij en er verschenen koetsen. Rond 1903 doet de eerste auto in het bedrijf zijn intrede. Het bedrijf heeft de opkomst van het gemotoriseerd verkeer van heel dichtbij meegemaakt. Echtgenote Corry van den Ameele duikt in haar archief en vindt een rekening uit het jaar 1923. Gericht aan de firma Proper. Een tijd, dat er in heel Nederland minder dan 100.000 voertuigen rond reden. Daar onder slechts een kleine 35.000 automobielen. Eén ervan was dus van de heer Proper die voor het repareren en auto- wassen een bedrag van negen gulden neertelde en voor het verwisselen van een band slechts een gulden en een kwartje. Maar de gulden woog in de twintiger jaren dan ook wat zwaarder. Tijdens de oorlogsjaren waren er twee gebroeders Van den Ameele die het bedrijf runden en ook actief waren in het verzet tegen de Duitse bezet ter. Na de oorlogsjaren nam het automobielgebeuren in Ne derland een grote vlucht. In 1980 onderging Van den Ameele een grote uitbreiding en werd de „driehoek" Rhijn- geesterstraatweg/ Deutzstraat- /Ge versstraat een compleet garagebedrijf. „Je kunt het hier wel het eiland Van den Ameele noemen", stelt Bart van den Ameele. zegt hij. Sa men met zijn vrouw beheert hij dit „eiland", waar ze met de inmiddels 14 medewerkers in feite één grote familie vor men. Een belangrijke activiteit van het bedrijf is de berging. Ta kelwagens komen na forse on gevallen en slecht parkeren in Leiden in actie. „Het houdt in dat je dag en nacht bereikbaar moet zijn en met de telefoon naast je bed", aldus het echt paar Van den Ameele. Van den Ameele is een veel omvattend garagebedrijf ge worden. Men kan er zijn auto of caravan stallen, er kan ben zine getankt worden, er is een speciale autowasstraat, het is een reparatie-, onderhouds- en bergingsbedrijf, en er is een autoshop. „Wij hebben een vaste klantenkring", vertelt Bart van den Ameele. „Het is vooral ook voor hen dat wij zaterdag een open dag houden. De meeste klanten hebben geen idee wat hier allemaal te zien is. Ook de jeugd is wel kom: er is een springkussen aanwezig en een wervelwind show waarbij aardige prijzen te verdienen zijn". Bart van den Ameele voor het bedrijf aan de Rhijngeesterstraatweg. Berging is van de belangrijkste taken. „Het betekent wel dat je dag en nacht bereikbaar moet zijn". FOTO: HENK VAN DEN ENDE OEGSTGEEST Het kunstwerk „Doorgaande Beweging" wordt voorlo pig niet aan de Van Alke madelaan geplaatst. Eerst wordt gekeken naar alter natieve lokaties. Dit werd gisteravond in de commis sie algemene bestuurlijke aangelegenheden toege zegd door burgemeester Scheenstra. De bewoners van de Alkema delaan en omgeving zijn tegen de plaatsing van het werk van Frans de Wit tussen de bomen omdat zij het te dominant vin den en niet passend ter plaat se. Zij waren gisteravond aan wezig om het oordeel van de commissie te vernemen. De Wit heeft het moderne werk, dat uit stalen jukken bestaat, destijds ontworpen voor Haas- wijk. De komst van de rotonde ter plekke ging ten koste van zijn werk. Het moest verdwij nen. De kunstenaar heeft in tussen een alternatieve plaats gevonden in het park rond de Van Alkemadelaan. Het heeft de zegen van kunstcommissie en de landschapsarchitecte die het park destijds heeft ontwor pen. De commissieleden stelden dat er slechts één alternatief is aangedragen en er geen ande re zijn bekeken. De heer Hel linga (CDA) noemde als ande re mogelijke alternatieven plaatsing van het kunstwerk nabij de school in Haaswijk of ter plaatse aan de Van Alke madelaan een opstelling die haaks op de weg komt zodat de bewoners het niet als „do minant" ervaren. „Ik heb er echter geen behoefte aan om met het werk te blijven jo joën", aldus Hellinga. De libe raal Kuntze verklaarde ook liever het kunstwerk elders gesitueerd te zien. De socialist Wegman vond dat je wel „met hele goede argumenten" moet komen om plaatsing aan de Van Alkemadelaan af te wij zen. Daarin werd hij bijgestaan door de radicaal Van Eisen die zelfs nog meer kunst aan de Hofdijck wilde en het toejuich te dat ook moderne kunst naast andere kunst in Oegst geest een goede plaats krijgt. De heer Poelmans (D66) toon de zich bereid om ook andere lokaties in ogenschouw te wil len nemen. Dorpskerk heet nu Kruispunt VOORSCHOTEN De al bijna 75-jarige naamloze gereformeer de dorpskerk heet thans „Kruispunt". Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Gereformeerde Kerk Voorschoten werd het verzoek gedaan een naam te geven aan de dorpskerk. Er kwamen twaalf namen binnen en twee namen werden door een commissie goed bevonden te weten „De Open Hof" en „Kruis punt". Er werden 351 stembriefjes uitgedeeld en daarvan werden er 245 uitgebracht op de naam „Kruispunt". „Kruispunt" behoeft nau welijks uitleg. Het gebouw staat op een kruispunt van wegen en de naam heeft dus een dubbele betekenis. Op de vraag waarom in al die honderd jaar er geen behoefte was om zowel het oude kerk je in de Tolstraat en „De Paraplu" want zo heet de kerk in de volksmond, een bijzondere naam te geven, die behoefte er thans wel blijkt te zijn, geeft de ambtsdrager C. Verlooy het volgende antwoord. „We zijn op dit moment samen op weg met de Hervormde ge meente. Thans is er al uitwisseling van ambtsdragers en op de duur zal ook de extra aankondiging Hervormde Dorpskerk en ge reformeerde dorpskerk wegvallen. Dan komt de verwarring. Het is een uitgemaakte zaak dat dé dorpskerk de hervormde dorps kerk is, van oorsprong toegewijd aan Laurentius. Die naam wordt niet meer officieel gevoerd omdat er een r.k. Laurenthiuskerk is. Wie straks praat over de dorpskerk, die bedoelt dan de hervorm de dorpskerk en wie praat over het Kruispunt, die praat dan over de gereformeerde dorpskerk. Wanneer het allemaal gaat zoals ie dereen wenst, dan vallen de aankondigingen hervormd en gere formeerd helemaal weg. Daarom de nieuwe naam". LISSE De Lissese kunstenaars zijn niet ge lukkig met de drie nood- lokalen aan de Ooievaar- straat die zij van de ge meente Lisse voor één gulden kunnen kopen. Volgens de kunstenaars is het gebouw rijp voor de sloop. Schilderes Anneke van Kès- teren zei gisteren tijdens een vergadering van de commis sie onderwijs en welzijn dat de kunstenaars blij zijn met het gegeven dat Lisse kenne lijk iets wil ondernemen om de kunstenaars aan atellier- ruimte te helpen, maar dat de eerste blijdschap snel weg was toen bleek dat het ge bouw eigenlijk rijp is voor de sloop. „We hebben een aan-' nemer eens links en rechts laten rondkijken. Hij becij ferde snel dat alleen voor het herstel van het dak en de he melwateropvang al het be drag van zo'n 14.000 gulden nodig is", aldus de kunstena res. „Niet te schatten is het be drag dat op tafel gelegd moet worden om het houtwerk te vervangen. Het is totaal ver rot en als we dan over slopen zouden denken is de prijs ook niet mis, want dat kost maar liefst 12.000 gulden", aldus Van Kesteren. „We staan dan ook voor een erg moeilijke beslissing en heb ben het gevoel dat we ander mans moeilijkheden overne men. Willen we op het aan bod ingaan, dan zal vanuit het gemeentebestuur ervoor gezorgd moeten kunnen worden dat het gebouw in redelijke staat wordt opgele verd, of dat we geld ter be schikking krijgen om de hoogst noodzakelijke voor zieningen te treffen. Tijdens de vergadering van de commissie bleek dat som mige verenigingen en instel lingen moeite hebben met wat het college voorstelt op. het gebied van accommoda ties. De School voor Volwas senen kan uit de voeten met het gebouw dat het college voor deze instelling in ge dachten heeft: de huidige Je naplanschool in de Lisbloem straat. „Maar aan het speello kaal in dat gebouw hebben we niets", aldus woordvoer ster mevrouw H. Bijl, die zei' dat die ruimte wel aan ande re instellingen ter beschiking kan worden gesteld. „Of eventueel verbouwd en om gezet voor gebruik door de SVVL". Bij genoemde school staan ook twee noodlokalen. Die heeft het college in de rich ting van de Stichting Qbus (jongeren-eduactie) gedacht. Die lokalen zouden echter deels ook weer gehuurd gaan worden door de SVVL. Een eigenaardige situatie, want bij de SVVL worden dus twee lokalen weggehaald, door heel Lisse heen op kos ten van Qbus naar de Poel polder getransporteerd, al waar ze door de SVVL ge bruikt gaan worden, omdat Qbus ze, op dit moment, niet echt nodig heeft. Het Van den Heuvelorgel. Pilot run De popband Pilotrun treedt donderdag voor het eerst op. Dat gebeurt in café De Voogd aan de Hoofdstraat in Sassenheim. De in 1987 op gerichte band bestaat uit zes leden. Na anderhalf jaar oe fenen wil Pilotrun zich be wijzen als podium act. De band brengt uitsluitend ei gen composities ten gehore. De aanvang is tien uur, de toegang is gratis. Oud papier De container voor het oud papier staat zaterdag weer gereed in de Pastoor Geurts- straat in Oud Ade. De op brengst is bestemd voor Ons Dorpshuis. Het papier wordt opgehaald als het tijdig wordt buiten gezet. Wandeltocht Café-restaurant De Duin- poort aan de Langevelder- laan 22 in Noordwijk is za terdag en zondag het start punt voor bos- en duin wan del toch ten over 5. 10. 15. 25 en 40 kilometer. Vanaf ne gen uur kan worden gestart. Inschrijven kost f3, voor de 25 en 40 kilometer moet f4 worden betaald. Concert Het Alkmaars Fluitkwartet geeft zaterdag een concert in 't Huys De ver aan de Heere- weg in Lisse. Het gezelschap speelt werken van Friedrich Kuhlau, Joseph Jongen en Florent Schmitt. Het concert begint om acht uur. Toe gangskaarten kosten f10,50. houders van een CJP of Pas65 moeten f8,50 betalen. Concert De Engelse rhythm soul- band Tricia and The Boogies geeft zaterdag een concert in jongerencentrum Het Kas teel aan de Concertweg in Alphen aan Rijn. Het con cert begint om negen uur en de entree bedraagt f10. Open middag In de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat in Katwijk wordt zaterdag van twee tot vijf uur een open middag ge houden. Centraal staat het Van den Heuvelorgel. Men kan het bespelen en tevens geeft de hoofdorganist van de Nieuwe Kerk, Jaap van Rijn, uitleg. Om half vijf speelt Van Rijn enkele wer ken op het instrument. Homeopathie De Leiderdorpse apotheek Boehmer aan de Florijn 21. FOTO: KOOS SCHI die 10 jaar bestaat houlf' terdag een expositie ovehc meopathie. In de exp^ei komen herkomst, hise ri bereiding, controle, vvekr] en effecten naar vore/iei vens wordt ieder uun 10.30 uur een lezing ge^ over het onderwerp ,'Ub gaan met homeopathie^.Ie tentoonstelling is van^n tot vier uur te zien. Lj- '00 Concert l De coverband The FunjP^ treedt op zaterdag op j'jiP gerencentrum Stek aaP&< Dorpsstraat 252 in /faje woude. De 1 O-mans /bjjnc tie komt uit Hazerswouó omstreken en speelt bd de nummers uit de jar er. tig en zeventig. AanvanP gen uur en de toeganur f 7.50, leden moeten /5 i F' Keramiek J3as De Rotterdamse Aften Puntman exposeert tojeni met juli keramiek in fj Driehof, Dorpsstraat 2[T~ Hazerswoude. In 1984 haar werk ook te zien Oj Internationale Keral Expositie in Italië. Het AT. lopen jaar spitste Punpek zich vooral toe op Rakul?id niek, een Japanse glatlet techniek. fen Jen Concert Aad van der Hoeven sj£ vrijdag op het BStz-ord de Vredeskerk in Kat\ Er worden onder meer li Jen van Bach ten gehort bracht. Het concert om kwart over acht. toegang is gratis. Kerkdienst De Reformatorische Ke houden zondag een deurdienst in de Gen meerde Kerk aan de Ji nalaan in Sassenheim. Medewerking wordt leend door het christ jongerenkoor ..Trumpet the Lord" uit Hoofddor\ orgamste Teke Bijlsma Haarlem. Wassenaar pakt kruispunten a WASSENAAR Wassenaar stelt 50.000 gulden beschikbaar voor een onderzoek naar ge vaarlijke kruispunten in de gemeente. Met dit college voorstel is gisteravond una- nièm ingestemd door de leden van de raadscommissie alge mene en bestuurlijke aangele genheden. Het geld voor de analyse komt uit de premie (250.000 gulden) die minister Smit-Kroes Wassenaar geeft omdat het aantal verkeers- lachtoffers vorig jaar met 26,9 procent is gedaald. Het aantal ongelukken in Wassenaar waarbij bromfiet sers betrokken zijn, ligt bijna anderhalf maal boven hl delijk gemiddelde. Op gen in het zomerseizoei den bovendien 's nachts morgens relatief veel ee ge ongevallen plaats. Bij ternis en schemer vindei ernstige ongevallen vooral op de Rijksstra Burgemeester drs. P.H. i te zei dat Wassenaar zich moeilijk laat vergelijkei andere gemeenten. „Wij ben immers te maken r te verkeersstromen". Van de 24 locaties in naar waar regelmatig onj ken gebeuren worden plaatsen aan uitgebreid zocht.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14