Sacharov uitgejoeld in Sovjet- parlement Staking ontwricht Spaans trein- en telefoonverkeer Japanse premier Uno belooft hervormingen Koerden vragen YN deportaties in Iraq te verhinderen Palestijnen hoeven geen identiteits plaatje te dragen DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Mandela wil bemiddelen in conflict Natal BUITENLAND QeidóüQowuvnt zaterdag 3 juni 1909 pagina 7 I Vlaamse actie voor 1 behoud regenwoud BRUSSEL Ruim 600.000 Vlamingen (onge veer tien procent van de Vlaamse bevolking) hebben hun handtekening gezet onder een petitie die pleit voor het behoud van de tropi sche regenwouden. De petitie is gisteren overhandigd aan de Belgische staatssecretaris voor milieuzaken, Miet Smet. Bij het verza melen van de handtekeningen werkten mi lieu-organisaties en organisaties voor ontwik kelingshulp samen. Ze speelden in op een handtekeningenactie die door het Britse tijd schrift The Ecologist in gang is gezet. Met die actie wil het tijdschrift de VN aanzetten tol een spoedvergadering over de regenwouden Ook in de BRD, Frankrijk, Engeland en Ne derland lopen dergelijke acties. Weer veroordelingen in Upington-zaak UPINGTON De Zuidafrikaanse rechtbank in Upington heeft gisteren elf zwarten wegens moord veroordeeld tot gevangenisstraffen van vrjf tot acht jaar. Vorige week veroordeelde dezelfde rechtbank veertien zwarten ter dood voor dezelf de moord. De verdachten werden schuldig bevon den op grond van het principe van het „gemeen schappelijk doel". Tijdens onlusten over huurver hoging in 1985 werd in de zwarte woonwijk Pa- ballelo in Upington een politieman door een me nigte vermoord. Slechts één van de veroordeel den, een 24-jarige verpleger, heeft de moord daad werkelijk gepleegd. De anderen zijn schuldig om dat zij zich in de menigte bevonden die het „ge meenschappelijk doel" had de politieman te vermoorden, aldus de rechter. MADRID De werknemers van verscheidene Spaanse staatsbe drijven hebben gisteren hun werk neergelegd wegens een loongeschil. Daardoor zijn onder meer het trein- en telefoonver keer ontwricht en radio en tele visie geheel uit de lucht. Er deden zich enkele incidenten voor waarbij stakende spoorwe garbeiders waren betrokken. Zo sloegen stakers ramen van trei nen aan diggelen, sneden zij elektriciteitskabels door en wier pen zij blokkades op de rails op. Een woordvoerder van de spoor wegen zei dat de treinen gemid deld 90 minuten vertraging heb ben omdat de werknemers om middernacht een 24-uursstaking zijn begonnen. ook de werknemers bij radio en tv gedaan, waardoor volgens een zegsman na donderdagmiddag 24 uur lang geen programma's wer den uitgezonden. Daarnaast wordt bij het telefoonbedrijf slechts om de vier uur gewerkt en zijn ook de staalbedrijven van de staat en de Spaanse Munt ge troffen door de staking. EG: Wallonië moet afval accepteren BRUSSEL Een Waals verbod om nog langer afval uit Vlaanderen en uit het buitenland toe te laten is volgens de Europese Commissie in Brussel in strijd met de Europese wetgeving. Volgens een woord voerder van de EC gaat de Com missie de zaak voorleggen aan het Europese Hof van Justitie. De Waalse deelregering vaardigde op 19 maart 1987 een decreet uit waarbij ze bepaalde dat er niet langer afval uit andere EG-landen en uit Vlaanderen in Wallonië gestort en opgeslagen mocht worden. In het verleden zijn er ook uit Nederland aanzienlijke hoe veelheden afval in Wallonië terechtge komen. Wallonië mag wel regels stellen voor het inzamelen, opslaan en verwerken van huisvuil en gevaarlijk afval. Maar de deelregering in Wallonië mag de in voer niet geheel verbieden. Dat is in strijd met het vrij verkeer van goede ren in de EG, meent de Commissie. De EC heeft de Belgische regering al in februari vorig jaar een brief over deze zaak gestuurd, maar heeft nooit ant woord gekregen. Later gaf ze België nog eens twee maanden de tijd om zich aan te passen aan de Europese wetge ving, maar ook toen gebeurde er niets. 1 MOSKOU Andrej Sa- j charov is gisteren uitge joeld en weggefloten in 1 het Congres van Afge vaardigden, het nieuwe Sovjet-parlement in Mos- kou. Conservatieve gede- puteerden en militairen j volgden elkaar op het spreekgestoelte om de winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede aan te val- j len over diens kritische 5 uitlatingen over de oorlog I in Afghanistan. I Een leider van de communisti sche jeugdorganisatie Komso- I mol opende het vuur op Sa- I charov door deze te beschuldi gen van leugens in een inter view met een Canadese krant I over Afghanistan. Daarin had I de kernfysicus en activist voor de mensenrechten gezegd dat de bemanning van helikopters in Afghanistan het bevel had den gekregen te schieten op militairen die door het islami tische verzet waren omsingeld, om te voorkomen dat deze ge vangen zouden worden geno- een brief voor van militairen, waarin de „beledigende laster" van Sa charov werd aangevallen. Daarna prees hij het leger, „het communisme en het va derland". Zijn toespraak werd met een staande ovatie door de meerderheid van de 2.250 aan wezigen ontvangen. Op de te levisie, die de zittingen recht streeks uitzendt, zag men ook partijleider Michail Gorbatsjov staand applaudisseren. Sacharov stond toen op om met vaste stem zijn mening over Afghanistan nader toe te lichten. Zijn standpunt over de oorlog heeft hem al zeven jaar verbanning in Gorki gekost. Hij zei „trots" te zijn op die ja ren in ballingschap. Terwijl de vice-president Ana toli Loekjanov trachtte Sacha rov te onderbreken, zei deze dat hij zich niet hoeft te ver ontschuldigen tegenover het leger „dat hij niet heeft bele digd". Hij verklaarde dat zijn uitlatingen alleen bedoeld zijn voor „degenen die het bevel hebben gegeven tot deze mis dadige oorlog". Sacharov zei dat er een onderzoek was geo pend naar aanleiding van zijn uitlatingen. „Niemand kan mij van leugens betichten voordat dat onderzoek is afgesloten", aldus de kernfysicus. „Ik heb diep respect voor het Sovjet- leger", trachtte hij het gejoel, het geklap en de schimpingen te overstemmen. „Ik heb nooit afgegeven op de heldhaftige soldaten die daar hebben ge streden, maar wel op de oorlog zelf, die een crimineel avon tuur en een grote misdaad van ons land is geweest en die het leven heeft gekost aan bijna een miljoen Afghanen. Ervan bewust rakend dat zijn woorden de woedende zaal niet tot bedaren konden bren gen, liep hij terug naar zijn ze tel, plaatsmakend voor een reeks militairen, onder wie de voormalige chefstaf van de strijdkrachten, generaal Sergej Achromejev, en andere afge vaardigden die zijn verklarin gen afdeden als een belediging voor de natie. „Ik kan u ervan verzekeren dat er geen enkel bevel is uitgevaardigd door de generale staf of het ministerie van defensie om onze eigen mensen te doden", aldus Ach romejev. Later verklaarde Sa charov tegenover journalisten dat hij „het alleen betreurde niet te hebben kunnen praten over alle misdaden die door het leger in Afghanistan zijn begaan". Over de reacties in het Congres zei hij dat hij „dergelijke zaken wel kon verdragen". Andrej Sacharov verweert zich in het Sovjet-Congres Surinaams leger naar I Afobaka-dam PARAMARIBO De Su rinaamse regering heeft 57.5 troepen gestuurd naar de ,"6 Afobaka-dam die gisteren 5o!sj werd veroverd door een eenheid van het Jungle commando van Ronnie Brunswijk. Het comman do dreigt de stroom die door de waterkrachtdam TOKYO Het Japanse parlement heeft de benoe ming van Sousuke Uno tot nieuwe premier bekrach tigd. In zijn gelegenheid stoespraak gisteren be loofde de voormalige mi nister van buitenlandse zaken politieke hervor mingen zodat een punt kan worden gezet achter het Recruit-beursschan- daal dat de regerende Li berale Democratische Partij (LDP) ernstige schade heeft toegebracht. De 66-jarige premier liet ook onmiddellijk kritiek horen op de Verenigde Staten vanwege hun handelspolitiek. Hij zei dat de nieuwe Amerikaanse handelswetgeving neerkomt op „onderhandelen met je vuisten klaar." Woordvoerder Taizo Watanabe beloofde niettemin „consistentie en con tinuïteit" in de betrekkingen met de VS. In de nieuwe regering, die 20 leden telt, zitten zeker zes be windslieden die ook al dien den onder de voormalige pre- mièr Takeshita die door het Recruit-schandaal moest aftre den. „Het Recruit-schandaal had een grote invloed en ik begrijp wat het betekent om in een dergelijke situatie te worden gekozen als eerste minister", verklaarde de nieuwe premier. „Ik wil graag beloven met al mijn toewijding en kracht po litieke hervormingen te zullen doorvoeren". Beide kamers van het parle ment, de Diet, gaven hun goedkeuring aan de benoe ming van Uno, maar dat was geen verrassing aangezien de LDP in beide kamers over een grote meerderheid beschikt. Toch waren velen binnen de LDP gekant tegen de benoe ming van Uno omdat hij een prominent lid is van de factie van voormalig premier Naka- sone. Hoewel de politieke ge volgen van het schandaal zich pas onder Takeshita openbaar den, was het onder het bewind van Nakasone, die van 1982 tot 1987 aan de macht was, dat de onoirbare praktijken van het kopen van pblitieke invloed bij de LDP door het Recruit- uitgeversconcern zich voorde den. Uno kondigde in zijn toe spraak echter aan dat hij zijn lidmaatschap van de Nakaso- ne-factie zou opzeggen. NICOSIA De Koerdi sche rebellenleider Ma- soud Barzani heeft de Verenigde Naties opgeroe pen te voorkomen dat Iraq 300.000 Koerden uit het noorden van het land zal deporteren en hun ste den en dorpen zal ver woesten. Baghdad zou de Koerden naar kampen in het zuiden van Iraq willen overbrengen. Volgens di plomaten zijn de afgelo pen paar jaar al honder duizenden Koerden ge dwongen uit hun bergdor pen in Noord-Iraq wegge voerd. Iraakse troepen zouden afgelo pen woensdag alle 10.000 in woners van het stadje Twaso- ran hebben weggevoerd, ter wijl donderdag tanks en troe pen de stad Qala Diza waren binnengedrongen, aldus een verklaring van Barzani. De re bellenleider meldde dat de be volking van Qala Diza zich verzette tegen de deportatie en massaal in staking was gegaan. Volgens hem heerste er grote spanning in het gebied, en vreest de Koerdische bevol king dat het Iraakse leger tot een slachting zal overgaan. De Iraakse regering had uiter lijk 25 april de hele Koerdi sche bevolking van Qala Diza en omgeving, nabij de Iraanse grens, willen deporteren en de stad met de grond gelijkmaken om zo een einde te maken aan het Koerdische verzet. Echter na internationale druk moest Baghdad die plannen intrek ken. Maar kennelijk wilde Baghdad toch niet van de deportatie plannen afzien. Een Koerdi sche zegsman in Londen liet vorige maand weten dat aan de inwoners van het gebied een pamflet was uitgereikt waarin werd gezegd dat ze binnen twintig dagen naar on bekende bestemmingen zou den worden weggevoerd. De circa twintig miljoen Koer den wonen verspreid over Oost-Turkije, Noord-Iraq en Noordwest-Iran en met kleine groepen in Syrië en de Sovjet unie. Zij vechten al tientallen jaren vooral in Iraq voor een onafhankelijk Koerdistan. Onlangs maakten de Koerden een einde aan het onderlinge geruzie, toen zes groepen zich verenigden in het Iraakse Koerdistan Front. Masoud Barzani's verklaring was na mens het Front opgesteld.' De Koerdische strijders, be kend als de „peshmerga" (zij die de dood in ogen zien) kre gen tijdens de Golfoorlog hulp van Iran. Zij wisten zo grote delen van het bergachtige ge bied onder controle te krijgen. Maar direct na de wapenstil stand tussen Iran en Iraq, maakte Baghdad zich op een einde te maken aan rebellie. Een gifgasaanval op het stadje Halabdja kostte vorig jaar vlak voor het einde van de Golfoor log aan zeker 4.000 Koerden het leven. Na de gasaanval vluchtten 100.000 Koerden naar Turkije. Volgens de diplomaten heeft het Iraakse leger al 3.000 Koerdische bergdorpjes met de grond gelijk gemaakt. Iraakse- functionarissen hebben toege geven dat er een „herhuisves- tingsprogramma" bestaat voor de Koerden. Maar ze ontken nen de beschuldigingen van massamoorden. Zoekactie Reddings werkers zijn nog steeds op zoek naar vermisten bij de ramp in een goudmijn in het zuiden van de Philippijnen. Afgelopen dinsdag stortte als gevolg van landver schuivingen een groot deel van de gangen in evenals dit nabij gelegen barakken kamp. Zeker elf mijnwerkers vonden de dood. FOTO: AP KAAPSTAD De gevangen leider van het verboden Afri kaans Nationaal Congres, Nel son Mandela, wil een actieve rol spelen in onderhandelin gen om een eind te maken aan het geweld in de Zuidafri kaanse provincie Natal, heeft Harry Gwala, een verte genwoordiger van het ANC, bekend gemaakt. Gwala ver klaarde na een bezoek aan Mandela dat de ANC-leider hem had opgedragen in zijn naam te gaan onderhandelen met de rivaliserende partijen in Natal, waar gevechten sinds 1986 aan meer dan 2.000 men sen het leven kostten. In Natal bevechten leden van het Vere nigd Democratisch Front UDF de aanhangers van de m( gematigde leider Buthelezi. Oostenrijk wil Waldheim van zwarte lijst halen WENEN Het Oostenrijkse ministerie van buitenlandse zaken gaat een nieuwe po ging doen om Amerika ertoe te bewegen president Wald heim van de zogenaamde zwarte lijst te verwijderen. Nog geen vier weken gele den had kanselier Vranitzky een ontmoeting met de Ame rikaanse president Bush, maar toen werd de kwestie niet aangekaart. Volgens een woordvoerder van de kanse lier is het initiatief dan ook afkomstig van het presiden tieel kantoor en het ministe rie van buitenlandse zaken. In 1987 werd Waldheim door Washington op de zwarte lijst gezet, hetgeen betekent dat de VS de president niet op bezoek willen hebben. Deze beslissing stond in ver band met het oorlogsverle den van Waldheim. 1 wordt geleverd, af te snij- den, als de regering niet wil onderhandelen. 1 Volgens het Surinaamse pers- I bureau SNA nam de groep ook 26 personeelsleden van de bauxietonderneming Suralco l in gijzeling. Afobaka voorziet I niet alleen Paramaribo van i stroom, maar ook de alumini- umsmelterij van Suralco in Paranam. De leider van de eenheid, Barabas, eiste een ge- I sprek met president Shankar of met hoge regeringsfunctio narissen. Een parlementaire delegatie was overigens al van plan woensdag in Frans Guya- na besprekingen te openen met Brunswijk, maar of Bara bas weet dat deze ontmoeting op stapel staat is niet bekend. Gisteren ging het Surinaamse I parlement akkoord met de wet op amnestie voor guerillastrij- ders. Voorzitter Lachmon van 1 het parlement, die de delegatie I leidt, zei dat de amnestiewet een „goed instrument" is in de onderhandelingen. De wet geldt met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1985 en biedt amnestie voor alle guer rilla-activiteiten, uitgezonderd misdaden tegen de mensheid, zoals omschreven in het inter nationale recht. Geen krant ontvangen? Bei tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. Een Israëliër laadt zijn pistool voordat hij het Arabjsche deel van Jeruzalem binnen gaat. Gisteren trokken rechtse Israëliërs dit deel van de stad binnen ter gelegenheid van „Jeruzalem Dag". FOTO: AP JERUZALEM Het be stuur van de joodse neder zetting Ariel op de door Israel bezette Westelijke Jordaanoever heeft beslo ten af te zien van het plan om Palestijnen die in Ariel komen werken te verplichten een identifica tieplaatje te dragen met de aanduiding „buiten landse werknemer". Burgemeester Ron Nachmann zei dat nu alle tijdelijke werk nemers, zowel joden als Pales tijnen, bij aankomst in de ne derzetting na een grondig vei ligheidsonderzoek een kaartje krijgen, waarop staat dat de betrokkene toestemming heeft zich in Ariel op te houden. Deze kaartjes hoeven niet zichtbaar opgespeld te worden, aldus Nachmann. De eerdere maatregel, die al leen voor Palestijnen gold, leidde tot beschuldigingen we gens racisme en tot vergelij kingen met de jodenster. Eveneens werd gisteren de 61- jarige vredesactivist en eige naar van de piratenzender „Stem van de Vrede", Abie Nathan, formeel aangeklaagd wegens het verlenen van steun „aan een terroristische organisatie". Nathan had vorig jaar een ontmoeting met PLO- leider Yasser Arafat, eenmaal in Tunesië en eenmaal in Frankrijk. Israel beschouwt de PLO als een terroristische or ganisatie. Op contacten met le den van een dergelijke organi satie staat een maximumstraf van drie jaar gevangenis. De Israëlische media bericht ten dat het leger overweegt de bewegingsvrijheid in te per ken van kolonisten op de Westoever die ervan worden verdacht in groepjes Pale stijnse dorpen binnen te vallen om daar vervolgens flink huis te houden. Gisterochtend kon den troepen nog net voorko men dat enkele tientallen in woners van de joodse neder zetting Kiryat Arba het nabu rige Palestijnse dorp Halhoul zouden binnenvallen. De kolo nisten waren uit op wraak om dat hun auto's met stenen wa ren bekogeld. 24.000 MIJLEN OCEAANRACE dat? Krassen van... van een beitel waarschijnlijk. Dan moet er iemand zijn geweest, die opzettelijk zijn schip heeft willen be schadigen! Maar wie kan dat geweest zijn? Rob denkt daar diep over na, terwijl hij de plaat repareert. Skip heeft andere zorgen: hij maakt jacht op de reuzenschildpadden, die door het hamer- geklop zijn opgeschrikt en zich nu naar zee spoeden. Skip heeft nog nooit zulke rare beesten gezienl Khamenei: doorgaan met anti-Rushdie protesten NICOSIA De Iraanse president Ali Khamenei heeft de mos lims in Groot-Brittannie opgeroepen meer demonstraties te or ganiseren tegen de Brits-Indiase schrijver Salman Rushdie. Te vens sprak Khamenei zijn veroordeling uit over het feit dat bij de massale anti-Rushdie betoging, die vorige week zaterdag in Londen plaatsvond, 84 demonstranten werden gearresteerd. „Wij steunen de beweging van onze islamitische broeders in Groot-Brittannie en moedigen hen aan gebruik te maken van hun vrijheid van meningsuiting", zei Khamenei tijdens de vrij dagse gebedsdienst aan de universiteit van Teheran. 1 TUINHU6JES BEITS BLOKHUTTEN BROElRAMEN BAKKEN BORDERS BIELSEN Van siertegel tot blokhut: -TTrrrrrrrrAlOïf 1 De beste basis voor uw tuin I 5 RIOOERKERK lagendijk 154 81EISWIJK Albert ran I Hartweg 2-4 SCHUIN TEGENOVER 0E VEILING %RGRIN0 PLANKEN PERGOLA'S PALEN MEUBELEN KWEEKKASSEN KLINKERS KEIEN «Y gele n do oor we srge 383) Met hoog water zeilt Rob de baai binnen en dan laat hij het anker vallen. Wanneer het water valt, komt de „Vrijheid" al spoedig droog te liggen. Rob springt aan land en velt enkele boompjes om er zijn schip mee te schoren. Dat is ook wel nodig, want wanneer het water zijn laagste stand heeft bereikt, ligt de „Vrijheid II" helemaal op het droge. Zo, nu kan Rob de kiel gron dig nakijken. En ja, daar vindt hij de verbogen plaat. En wat zijn

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7