Thema roeping centraal op CRK-dag in Houtrust £eidóc vy Libanon, de gevelde ceder kerk wereld Zonnebloem Bedreigde faculteit trekt een gelijk aantal studenten GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeSoivumt ZATERDAG 3 JUNI 1989 PAGINA Alle Molukse kerkgebouwen door staat overgedragen DEN HAAG Met de plechtige ondertekening van een over eenkomst tussen de staat en de kerkvoogdijraad van de geza menlijke Molukse kerkgenootschappen zijn donderdag alle nog bij de staat in eigendom zijnde rijkskerkgebouwen overgedra gen. De plechtigheid vond plaats in de Nieuwe Kerk te Den Haag. De staat had vanaf 1951 de taak om voor de Molukse gemeenschap in Nederland (rijks)kerkgebouwen beschikbaar te stellen en te onderhouden. In het kader van de scheiding tussen kerk en staat is er sinds 1976 overleg gevoerd over de overdracht van het eigendom van deze kerkgebouwen. Op 15 december vorig jaar werd reeds een belangrijke stap gezet bij de overdracht van twintig kerkgebouwen aan het grootste Mo lukse kerkgenootschap, de Geredja Indili Maluku. Belgische gevangenispredikant nu zelf in gevangenis ANTWERPEN De protestantse gevangenispredikant A. An- gelini is door een Brusselse strafrechter tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld. De rechter achtte bewezen dat hij gevangenen heeft geholpen te ontsnappen. Angelini werkte in de strafgevangenis van Sint Gillis bij Brus sel, bekend staand als één van de meest verouderde en onleef bare instellingen. De predikant bezorgde hun allerlei gereed schappen zoals vijlen en touwen. De gevangenispredikanten genieten een groot vertrouwen van de gevangenen. Het per centage gevangenen dat een beroep doet op de protestantse geestelijke verzorging, ligt aanzienlijk hoger dan het percenta ge dat binnen de totale Belgische bevolking als protestant kan worden aangemerkt. De soldaat vecht naar gelang van zijn soldij Oudnoors spreekwoord door Marinus van der Berg Velen van U kennen nog wel die stem en die bekende woorden: „Hou de zonzij"van Alex van Wayenburg. Ook ik herinner me die stem nog. Bij ons thuis stond zijn programma: „radioziekenbe zoek" vaak aan. Alex van Wayenburg is aan dit pro gramma begonnen na een pe riode van ziekte. Als je ziek bent, is het niet al tijd gemakkelijk om de zonzij te blijven zien. Toch ben ik er vaak van onder de indruk dat juist ernstig zieken de zon- momenten zo extra weten te waarderen. Vroeger consu meerde ik een glas wijn, nu geniet ik ervan", zei een van de AIDS-patiënten in de ont roerende documentaire: „rela ties met AIDS". „Dichterbij het leven", over waarden ver andering bij kankerpatiënten heet het nieuwe boekje van het Katholiek Studiecentrum voor Geestelijke Volksgezond heid, waarover ik op de boe kenpagina graag nog wat meer schrijf. „Hou de zonzij" is geen op pervlakkige aanmoediging van mensen die mooi praten heb ben, omdat ze gezond zijn, maar het is veel meer een strijdkreet. De strijdkreet van mensen die zich niet op de kop laten zitten. Het radioziekenbezoek is de pit geweest, gezaaid in de har ten van mensen, waaruit „De Zonnebloem" is openge- bloeid. Op dit momenten kent De Zonnebloem bijna 1300 plaatselijke afdelingen, 30.000 vrijwillige medewerkenden, bijna 400.000 contribuerende leden. „De Zonnebloem" heeft een grote naamsbe kendheid in Nederland. Vooral door de „1-2-3-Aktie" waar voor een bijzonder mooi aan gepast hotelschip is gebouwd. Door akties als „Zon in de schoorsteen" en de „Harten- vijf-aktie". Dit jaar viert „De Zonne bloem" haar veertig-jarig jubi leum. In dit jubileumjaar stelt „De Zonnebloem" het hart van haar werk centraal: dat is het minder opzienbarende werk van het bezoeken van langdurig zieken, gehandicap ten en hulpbehoevende oude ren. De Zonnebloem is van huis uit een katholieke organisatie, maar ze is steeds meer een organisatie geworden ten diensten van mensen van alle gezindten. Dit betekent ook dat zij geen verlengstuk is van de parochiële zorg en verant woordelijkheid voor zieken. De parochie heeft een eigen ver antwoordelijkheid. Tegelijker tijd is goede samenwerking en afspraken te verkiezen boven concurrerende verhoudingen. De Zonnebloem heeft in al die jaren niet alleen verdiensten opgebouwd voor langdurig zieken en hulpbehoevende ou deren, maar ze is ook van be tekenis geworden voor de vrij willigers zelf. Veel vrijwilligers hebben door De Zonnebloem nieuwe mensen leren kennen. Bij het veertig jarig jubileum is „ontmoeting" het centrale woord geworden. Hiermee wordt uitgedrukt dat mensen allereerst gelijkwaardig zijn en elkaar iets te bieden hebben. Ontmoeting maakt elke be trokkene rijker. Vaak zijn we geneigd om in twee werelden te leven en te denken: die van geholpenen en die van helpenden. In die ene wereld leven de zwakken en kwetsbaren en de andere wereld dé sterken. Deze we relden zijn vaak streng ge scheiden. Ontmoeting is de brug tussen die werelden. Wie elkaar ont moet gaat ontdekken dat er in de wereld van zogenaamde zwakken veel moed en kracht te vinden en wie sterk denkt te zijn, ontdekt dat sterk en zwak dicht naast elkaar kun nen liggen. Ik hoop dat De Zonnebloem nog lang die brugfunctie kan vervullen. Ik denk dat ik namens velen „De Zonnebloem" een gou den toekomst mag toewen sen. DEN HAAG Roeping is het thema dat op de ontmoetingsdag van het CRK (Contact Rooms-Ka- tholieken) vandaag in de Houtrusthallen centraal staat. De CRK-dag die als tegenhanger fungeert van de manifestatie van de vooruitstrevende Acht Mei beweging wordt na bijeenkomsten in Nijme gen en Utrecht voor het eerst in Den Haag gehou den. Vele duizenden rooms-katholieken uit het gehele land zijn naar de Houtrusthallen gekomen, waar vanmiddag per heli copter uit Dokkum het kruis van het heilig jaar dat de paus aan de jonge ren ter beschikking heeft gesteld, zou arriveren. Kardinaal Simonis stelde in een toespraak voor jongeren vast dat „wij allereerst tot de hemel zijn geroepen. Daar ligt onze eindbestemming". Hij meende daarmee te moeten beginnen „omdat voor de meeste mensen een hemel, het thuis-zijn bij God, onze eeuwige geluksbestemming, hooguit een eventuele sluit post is". De Utrechtse hulpbisschop De Kok sprak over roeping als uitverkiezing. Uitverkiezing is een roeping die tot dienst verplicht. Een bisschop of priester vervult zijn taak het best als hij er zich iedere keer weer rekenschap van geeft dat „je het woord van de Heer hebt te spreken en dat dit nimmer een louter persoonlij ke aangelegenheid kan zijn". Voorzitter Ir. Groot Wassink die door omstandigheden zijn toespraak zelf niet kon uit spreken vroeg zich in zijn openingsrede af hoe roeping en verantwoordelijkheid met elkaar in het reine kunnen worden gebracht. Concreet vroeg hij zich aan de hand van bijbelse roepingsverhalen en kerkelijke documenten af hoe mensen zich kunnen oe fenen „in onze roeping steeds meer beeld van God te wor- Hij vroeg zich af of er geen Prof" ir' drs- J- Groot Wassink leerscholen zijn voor leken spiritualiteit waarin mensen hierop kunnen worden FOTO: PERS UNIE de leerschool van het Opus bereid. Hij meende het ant- Dei. De geschriften van de woord gevonden te hebben in stichter Escriva de Balaguer, maar meer nog de praktijk van het Opus Dei kunnen volgens prof. Groot Wassink „een goede voorbereiding zijn voor persoonlijke roeping en apostolaat tot heiliging van onszelf en van de wereld". In de middag zou het echt paar Verkaart-Kaal, spreken over het thema „de roeping van Jezus te volgens als ge huwden". Het echtpaar heeft zich uitvoerig verdiept in de pauselijke documenten. De manifestatie zal vanmid dag worden afgesloten met een eucharistieviering waarin celebrant is mgr. R. Bar van Rotterdam. Assistentie ver leent de Utrechtse hulpbis schop De Kok ,en de overige aanwezige priesters in de zaal die verzocht zijn albe en stola mee te nemen voor de vie ring. Paus Johannes Paulus II en de Noorweegse lutherse bisschop Kristen Bremer tijdens de oecu menische dienst in Trondheim FOTO: EPA Paus waarschuwt voor overschatten wetenschap TRONDHEIM Paus Johan nes Paulus II heeft gewaar schuwd voor een overschat ting van de technologie en de wetenschap, een vals geloof in de vooruitgang en een samen leving zonder geloof. Wij heb ben de taak een „nieuw chris telijk hoofdstuk" aan de ge schiedenis toe te voegen, al dus de paus tijdens een oecu menische gebedsdienst in de Nidaroskathedraal van Trondheim, tot 1530 het cen trum van de Noorse rooms- katholieke kerk. Slechts vier van de elf luther se bisschoppen in Noorwegen waren bij de dienst aanwezig. De bisschop van Bergen had aangekondigd weg te blijven wegens de naar zijn opvatting starre houding van de paus tegenover de oecumene. Zes collega's hadden laten weten wegens verplichtingen elders niet aanwezig te kunnen zijn. De bisschop van Trondheim, toonde zich teleurgesteld over het gedrag van zijn collega's. Wetenschap en technologie garanderen volgens de paus geenszins een vooruitgang in menselijkheid. Zij kunnen geen uitspraken doen over de zin en het doel van het men selijk bestaan. Daarvoor is het christelijk geloof en de chris telijke waarheid nodig, onder streepte hij. „Wij leggen ge tuigenis af van de prioriteit van de moraal boven de tech niek, de voorrang van de mens boven de techniek en de superioriteit van de geest bo ven de materie". De paus pleitte opnieuw voor eenheid onder de christenen. De uitdagingen van de mo derne wetenschap en tech niek maken het meer dan ooit noodzakelijk dat christenen hun verschillen geleidelijk opheffen, aldus de paus. UNIVERSITEIT AMSTERDAM AMSTERDAM De theolo gische faculteit van de Uni versiteit van Amsterdam, die volgens de commissie-Ober-* man maar moet verdwijnen, rekent het komend studiejaar op eenzelfde aantal studenten als dit jaar; tussen de vijfen twintig en dertig. Van een „Oberman-effect" is dan ook vooralsnog geen sprake, eerder lijkt het tegen deel het geval, aldus drs. G. Naarden, onderwijsadviseur van de faculteit. Na het be kend worden van de adviezen van de commissie aan minis ter Deetman, zijn veel adhe- sie-betuigingen binnengeko men. „We zien de toekomst niet somber in; we rekenen op steun van ons College van Bestuur". De faculteit voldoet volgens de commissie, die voor minis ter Deetman de wetenschap pelijke kwaliteit van de Ne derlandse theologische uni versiteiten onderzocht, niet aan de te stellen eisen. Inmiddels is veel kritiek ge komen op de koppeling die de commissie maakt tussen ener zijds de kwaliteitsweging en anderzijds de beleidsaanbeve lingen. Wel is er begrip voor de constatering dat er te veel theologische opleidingen zijn in ons land. De faculteit in Amsterdam werkt samen met kerken voor hun predikantsopleidin gen (hervormden, doopsgezin den en lutheranen). Ongeveer zestig procent van de studen ten volgt na de wetenschappe lijke opleiding aan de openba re faculteit het seminarie (de kerkelijke opleiding). Gisteren vond in het gebouw van de faculteit een informa tiebijeenkomst plaats voor aanstaande studenten. Onder andere prof. Theo Witvliet sprak over de kwaliteiten en „specialiteiten" van de facul teit: de „Amsterdamse school", een wijze van bijbel uitleggen in de voetsporen van dr. Breukelman; het in ternationale klimaat (ieder jaar komen er zo'n tien West- duitse studenten); de aandacht voor derde wereldtheologie en vrouwenstudies. Oorlogen die een religieuze achtergrond hebben, duren vaak langer en zijn geweldda diger dan andere conflicten. De vele feodale conflicten uit vroeger eeuwen die de hoge heren met relatief kleine le gertjes uitvochten, vallen in het niet bij het geweld en de duur van „onze" eigen tach tigjarige oorlog. Die door de godsdienst bepaalde strijd be neemt ons het zicht op een nog veel bloediger conflict dat in het Duitse rijk plaats vond en daarmee parallel liep, de Dertigjarige oorlog. Ook daar in speelde het religieuze mo tief de voornaamste rol. De wreedheid en ontreddering die uit verhalen en tekenin gen opklonken worden mis schien alleen geëvenaard door de grote wereldconflicten in deze eeuw. Dat waren welis waar geen godsdienstoorlo gen, maar ideologieën speel den daarin een overheersende rol. Het waren, om een term van Raymond Aron te gebrui ken, geseculariseerde religies, het marxisme en nazisme die in de Tweede Wereldoorlog in het strijdperk traden en de felheid en hardnekkigheid er van verklaren. Een land waar nog steeds een religieus conflict woedt is Li banon, het land van de ceder. Al weer in vergelijking met de vele oorlogen die het Mid den Oosten hebben geteisterd vallen de uitzonderlijke wreedheid en duur er van op. Sinds de burgeroorlog daar in 1975 begon beperkt het con flict zich al lang niet meer tot een strijd tussen christenen en moslims. De moslims zijn ook vele malen onderling slaags geraakt net als de christenen. In de strijd om te overleven vertrouwt men eikaars visie niet meer en grijpt men ook elkaar naar de keel. Natuur lijk spreekt het vanzelf dat er in al die conflicten niet ge streden wordt over specifiek religieuze opvattingen, wel gaat het om het bewaren van de bewegingsvrijheid die de aanhangers van de diverse godsdiensten nodig denken te hebben om zich te kunnen manifesteren. Verdomhoekje Omdat de sympathie in het westen vrijwel automatisch uitgaat naar de underdogs, hebben sji'iten, Palestijnen en andere arme moslims automa tisch krediet, de christenen daarentegen staan in het ver domhoekje, ook al omdat zij ondanks veertien jaar burger oorlog nog steeds de rijkste groepering zouden zijn. H. J. Neuman citeert in een studie van een aantal jaren geleden cijfers over de welstand tus sen de verschillende groepe ringen en daaruit blijkt dat er ook genoeg arme christenen De christenen, in de eerste plaats de Maronieten, die de grootste groepering uitmaken, hebben zich eeuwenlang in het Libanese gebergte vlak boven Beiroet kunnen hand haven. Ongetwijfeld was hun bestaan in al die eeuwen te midden van een islamitische wereld het meest bedreigd. Het is ook hun aanwezigheid geweest die er voor gezorgd heeft dat Libanon als staat zo'n heel andere verschijning is geworden dan al die geslo ten moslimstaten in de Arabi sche regio. De Maronieten die heten af te stammen van de handeldrijvende Feniciërs on derhielden volop relaties met de buitenwereld, in het bij zonder met het Westen, in fei te meestal de Fransen. Die zijn nog steeds het meest be gaan met Libanon, vooral ook omdat zij over het gebied tus sen de beide wereldoorlogen namens de Volkenbond het mandaat uitoefenden. Na de oorlog werd Libanon het Zwitserland van het Mid den-Oosten genoemd. Ner gens in de Arabische wereld was er zo'n vrijheid (en rijk dom) als juist daar. Het zijn de door Khomeiny geinspireerde sji'iten die deze vrijheid ver vloeken en er een eind aan willen maken, vooral ook om dat zij zo weinig mogelijkhe den hebben om die vrijheid voor zichzelf ten nutte te ma- Juist omdat zij zich zo be dreigd voelden, eisten de Ma ronieten in 1943 bij het zoge naamde nationale pact specia le garanties voor zichzelf op. Zij vormden overigens op dat moment samen met de andere christenen, Grieks-katholie ken en Armeniërs, de meer derheid. Zij wensten bepaalde privileges, onder meer dat de president van Libanon een Maroniet zou zijn. Deze werd gezien als degene die de vrij heid van alle groeperingen moest garanderen. Pacificatie Libanon is eeuwenlang het strijdtoneel geweest van el kaar bestrijdende groeperin gen en in hun kwetsbaarheid hebben christenen, moslims en Druzen zich de steun van buiten graag laten aanleunen. Bovendien waren daar groe pen onder zoals de moslims, die het liefst aansluiting zoch ten bij Syrië en dat nog steeds willen. Alleen in de tweede wereld oorlog toen de grootmachten het te druk met elkaar had den, lieten zij de Libanezen min of meer aan hun lot over. Het is zeker niet toevallig dat de Libanezen toen bewezen orde op zaken te kunnen stel len. Die overeenkomst sloot aan bij een lange traditie. De Libanese publicist en politico loog Georges Corm wijst er op dat de Libanezen al vanaf de zestiende eeuw ondanks Otto maanse overheersing een re latieve zelfstandigheid wisten te bewaren. Dat kwam omdat de leiders van de verschillen de gemeenschappen een zeke re eensgezindheid aan de dag wisten te leggen tegenover de buitenwereld. Het was een voorbeeld van pacificatie tus sen de gemeenschappen door middel van overleg door de leiders van de diverse ge meenschappen. Na de oorlog floreerde Liba non dank zij het nationale pact. Het kende echter een groot nadeel. Het was ge schreven voor een statische maatschappij en niet voor een bij uitstek gistend gebied als het Midden-Oosten, waarin Libanon als principieel open samenleving wel als uitlaat klep moest dienen, bijvoor beeld voor Palestijnen die de overeengekomen verdeelsleu tels onder druk zetten. Het pact regelde namelijk tot in het detail de overheidsfunc ties tussen de verschillende groeperingen op basis van godsdienst. Elke dynamiek was onmogelijk. Altijd stuitte men weer tegen grenzen die getrokken werden door de godsdienst. Dit confessionalis- me heeft dan ook de dood steek toegebracht aan ditzelf de nationale pact. Vorig jaar, toen er een opvolger gekozen moest worden voor de ver trekkende president Amin Gemayel, lieten de leiders van de andere groeperingen weten dat zij er geen bood schap meer aan hadden. Een verkiezing van een nieuwe president - het laatste restje waarin Libanon zich nog als eenheidsstaat manifesteerde - werd toen onmogelijk. De meeste christenen houden echter aan dit confessionele systeem vast. Andere Libane se leiders mogen dan het ide aal prediken van een moder ne geseculariseerde staat, maar welke waarde moeten de christenen hechten aan woorden van leiders die plei ten voor socialisme, terwijl zij zich daarbij laten inspireren door de meest donkere, auto cratische en gesloten Arabi sche regimes9 Het probleem met Libanon is dat de niet- christelijke bevolkingsgroe pen nog steeds niet weten of zij er wel deel van uit willen maken. Alleen als de buiten landse verleiders wegvallen is er misschien kans op een nieuwe pacificatie. PAUL VAN VELTHOVEN H. J. Neuman: Libanon de be dreigde ceder. Matiging op loonfront De politieke partijen sleutelen ijverig aan hun verkiezing programma's. Ondanks hun profileringsdrift, die toeneei{ naarmate de verkiezingskoorts stijgt, zijn de politieke prlan grammamakers het over één ding roerend eens. In alle 1 nanciële plaatjes waarin de fraaie beleidsvoornemens uÉe-i eindelijk uitmonden wordt hetzelfde voorbehoud gch; maakt: de Nederlandse werknemers dienen zich de komen<|ou jaren even ingetogen te gedragen als in de afgelopen periodM' Rust aan het loonfront. ZOLANG de vakbeweging geen rare dingen doet en de j organiseerde achterban geen onbekookte looneisen stelt, is I* ons land een boel mogelijk. Dan komt er een herstel van d koppeling tussen lonen, uitkeringen en overheidssalariss# in het verschiet; dan kunnen we de economische groei best den aan verbetering van het milieu en aan bestrijding vi werkloosheid. Dan hoeft ook niet langer te worden gesnoe in de collectieve voorzieningen. Links, midden en rech doen met dit verhaal een beroep op het sociale geweten de vakbeweging. Daarbij wordt een tegenprestatie in h vooruitzicht gesteld die varieert met de politieke kleur va de aanbiedende partij. De liberalen wijzen op de reeds doorgevoerde en nog k mende lastenverlichting, de sociaal-democraten op het moo doel van de semi-automatische koppeling. De christen-dem craten wijzen op beide zaken. De vakbonden laten zich z veel vriendelijkheid graag aanleunen, maar verplichten zi< tot niets. De top van de vakbeweging heeft zich, hoewel e< centrum-rechtse coalitie aan het bewind was, alle onrust o Ju; der verpleegkundigen, grafici en de politie ten spijt, op e< verantwoorde manier gedragen. to lo: hov In het sociaal overleg met werkgevers en regering was tro wens de afspraak gemaakt dat niet het onderste uit de k;^ gevraagd zou worden. Met uitzondering van de grafici en mindere mate de verpleegkundigen werd alleen gedreij^ met het actiewapen waar de indruk bestond dat er te we^n,ai- terugkwam in de vorm van extra werkgelegenheid of b scherming van de minima. Zoveel loyaliteit aan het econ misch herstelbeleid kwam het bondskader regelmatig staan op aanvaringen met de eigen leden. Het duidelijk kwam de controverse tussen kader en achterban recenteli aan het licht tijdens de, voorlopig mislukte, cao-acties in verpleging. Die waarschuwing is ongetwijfeld niet aan dov mansoren geweest. Onder nieuwe leiding heeft de vakbew ging aan dynamiek en zelfvertrouwen gewonnen. Dat el< zal men zeker niet in de waagschaal stellen door nu al i concessie te doen in de „hou het netjes" sfeer, waar de po tiek om vraagt. Integendeel juist de komende jaren zullen bonden vermoedelijk luid en duidelijk van zich willen dof spreken. De werkgevers zien zoiets al aankomen. Zolang de ka deelneming van de PvdA aan een volgend kabinet b< zal de vakbeweging zich koest houden. Als na de verk: gen echter de CDA/VVD-coalitie zou worden hersteld z beer wel heel snel los raken. Gezien de woelige bewegingj aan het loonfront eerder dit jaar en met voor het eindi dit jaar nog een groot aantal cao-besprekingen voor de bot is het bedrijfsleven daar geenszins gerust op. Vandaar wordt gezocht naar middelen om het gevaar van een looi golf bij voorbaat in te dammen. VOORZITTER Kamminga van het midden- en kleinbedi meent de oplossing te hebben gevonden in de invoering prestatieloon. Een deel van de winst wordt daarbij in ei fonds gestopt waaruit de paarden die het verdienen jaarlij] een extra portie haver krijgen. Loon naar werken moet h[ motto worden, met hogere premies naarmate het beter g« met het bedrijf. En dat in plaats van een algemene loonront in een hele bedrijfstak waarvan automatisch iedereen, de grootste lijntrekker, meeprofiteert. Maatwerk in de sal rissfeer dus, richting werknemer én bedrijf. De definitie' reactie van de vakbeweging op deze 'afkooppoging' d evenveel voors als tegens heeft zal duidelijk maken hi de bonden uiteindelijk gaan reageren op de politieke oproi tot rust aan het loonfront. Zonnige perioden DE BILT (KNMI) Vandaag een rustige dag. Actieve weer systemen blijven van ons ver wijderd. Een depressie met neerslag, boven Ierland, trekt naar het zuiden. Dit systeem zorgt ervoor, dat de luchtdruk- verschillen klein blijven. Daardoor waait over het alge meen een zwakke en veran derlijke wind. Een tweede ac tief systeem vinden we boven Midden Europa. Oostenrijk en Tsjechoslovakije krijgen hier van vrij veel neerslag. Boven Frankrijk ontwikkelen zich enkele onweersbuien. Ook boven Nederland kan nog een enkele regenbui onstaan, maar veel neerslag valt er niet. Al met al een vrij zonnige zaterdag met plaatselijk een regenbui. De middagtempera- tuur loopt op tot circa 16 gra- Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Scandinavië: Perioden met zon en overwegend droog. Middagtemperatuur rond 18 graden. Denemarken, noord-Duitsland en Beneluxlanden: Af en toe zon en een geleidelijk toene mende kans op buien. Middag- temperatuur rond 18 graden. Zuid-Duitsland en Alpenge bied: Veel bewolking en perio den met regen, mogelijk ook onweer. Middagtemperatuur rond 18 graden. Britse Eilanden: Eerst in zuid- Engeland nog wat regen. Ove rigens perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van 12 graden in noord-Schot land tot 18 graden in zuid-En- Frankrijk: Half tot zwaar be wolkt en enkele regen- of on weersbuien. Middagtempeiroc tuur van 14 graden langs p Kanaalkust tot 22 graden a de Riviëra. Spanje en Portugal: Period met zon, maar langs de Mi dellandsezeekust ook wolke velden. Vrijwel overal dro( Middagtemperatuur van graden in het noorden tot graden in het zuiden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN DE

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2