Tenniskampioenen worden zowel geboren als gemaakt finale Van Veenendaal baart opzien met etappewinst Vredeskoers LEIDEN - De eerste kampioenen in de diverse klassen en afdelingen van de landelijke tenniscompetitie zullen morgen bekend worden. In de Leidse regio zal de hoofdmacht van ACL de Munnik als eerste die grote eer te beurt vallen. Het Leid se De Merenwijk zal in de derby tegen het Oegstgeester OLTC na morgen wel de eerste positie be houden, maar het kampioensfeestje tot volgende week moeten uitstel len. Een situatie, die voor Zee en Duin uit Katwijk feitelijk hetzelfde ligt. Kampioenen, die het 'ge maakt1 hebben, maar ook duidelijk 'gemaakt' zijn. Op een enkele uitzondering na zullen de beslissingen in de landelijke tenniscom petitie pas volgend weekeinde gaan val len. De KNLTB is er met de wijziging in de opzet, die uitgaat van afdelingen van acht teams die een halve competitie spe len, in ieder geval in geslaagd de span ning tot de zevende en laatste speeldag te behouden. Hoewel die spanning een slechts relatief gegeven is. De onderlinge verschillen zijn vaak zo groot, dat de voorspelbaarheid van het kampioen schap vanaf het derde weekeinde al bij na 100 is. De munnik De hoofdmacht van ACL de Munnik zal morgen de eerste kampioen binnen de regio Leiden kunnen worden. Na de 7-1 zege op de derde speeldag tegen 'concur rent' Casino Noordwijk bleek de afwik keling tot de titel in de overgangsklasse B een slaapverwekkende vertoning. De Leiderdorpers hebben het dit jaar dus 'gemaakt', waar in voorgaande jaren de zo fel begeerde titel steeds werd gemist. Morgen kan de kroon op het werk gezet worden, als de derde in een reeks van zwakkere tennisbroeders, Thor RW Den Haag, met de eveneens derde achtereen volgende maximale overwinning wordt geklopt. De 8-0 van ACL de Munnik moet overigens gepaard gaan met een te verwachten, niet maximale zege van de Noordwijkers op het bezoekende Segh- waert. De Munnik beschikt dit jaar met Bionda Zonderop en Kees-Jan Schuilenburg over terechte kampioenen. De beide 17- jarige vaandeldragers werden afgelopen winter via een succesvol verlopen toer- nooiprogramma tot wedstrijdspeler ge maakt. Het daarmee verworven wed strijdritme en zelfvertrouwen leverde Zonderop deze winter de eretitel 'Hüp- sche van der Sandeplatze' op, wat ver volgens in vijf competitiewedstrijden overduidelijk nog eens geëtaleerd werd. Schuilenburg won de BI en Masterstitel in Enschede en werd in de zomer een echte matchwinner, het verlies beper kend tot een enkel ongeconcentreerd set je. De Leiderdorpse vereniging heeft daarmee optimaal kunnen profiteren van de individuele progressie van haar jeugdige talenten. De vooruitgang is niet onopgemerkt gebleven, de eerste aanbie dingen nog een extra klasse hoger, lande lijke eerste klas, te gaan spelen zijn reeds ontvangen. Ook Bert Bruin 'maakt' het helemaal in deze competitie. Tegen Ca sino's René van der Wilk kroop hij door het oog van de naald, maar in de overige partijen is de student bestuurskunde dui delijk sterker dan de tegenstanders. Zelfs de invallers voor de geblesseerde Mar quérite Patiwael hebben zoveel niveau, De merenwijk Irma van Seeters, Nathalie van der Voort, Pascal Jongmans, Herman van der Capellen en Hans Tönjann staan net als het Leiderdorpse De Munnik met een voorsprong van zeven punten op de eerste plaats in eveneens een afdeling van de overgangsklasse B. Morgen is het binnenhalen van de titel en de automati sche promotie nog niet echt aan de orde. De vijf Merenwijkers spelen in Oegst- geest de lastige derby tegen het op de derde plaats vertoevende OLTC. De meest naaste belager KSVV uit Schie dam stuit thuis op nummer vier Oranje TC uit Den Haag, zodat ook hier geen uitslag valt te voorspellen. Morgenavond na afloop van de laatste partijen zal een wederzijdse telefonade uitsluitsel over een vroegtijdige titel van De Merenwijk moeten verschaffen. Met Freek naast broer Herman van der Capellen werd op de eerste twee zonda gen de basis voor een hoge klassering ge legd. De beide spelers bleven ongeslagen, een status, die de als herboren spelende ex B-Master Herman pas afgelopen weekeinde in de laatste mixed moest op geven. Buitenlandse verplichtingen noopten Freek tot het stopzetten van de competitie daarmee ruimte scheppend voor de terugkeer van een derde ex-top per van buurvereniging Unicum, Hans Tönjann. Vooral in de dubbelspelen is de Rotterdamse student economie nog steeds een kampioen, de 'come back' te gen concurrent KSVV verliep met 6-2 winst voorspoedig, afgelopen zondag moest een tweede nederlaag in het enkel spel genoteerd worden. De terugkeer van Irma van Seeters van uit Israël en de progressie ook dit jaar weer van Pascal Jongmans dragen bij aan de riante positie van de Leidenaars. Het voorspoedige debuut van Nathalie van der Voort 'maakt' De Merenwijk tot een terechte kampioen. De veertienjarige debutante lijkt als kampioene geboren, won de districtstitel t/m 16 jaar, en kan nog tot een echte kampioene gekneed worden. Reeds nu wordt gefluisterd over de terugkeer van Freek Tanis van Dek ker Tennis op het oude nest. De Leidse club lijkt hiermee in de overgangsklasse A een geducht tegenstander te gaan wor den. Met de derde broer, Arnold van der Capellen aan het hoofd van het tweede team, dat eveneens op weg is naar de eerste plek in de derde klasse, zal tussen de twee Merenwijkteams éénzelfde af stand blijven bestaan. Zee en duin Zee en Duin zal de verwachte titel mor gen nog niet kunnen behalen. De Kat- wijkers moesten tegen Capelle aan den IJssel op een 5-1 voorsprong afbreken en missen daarmee net die twee winstpun ten, die de voorsprong op de nummer drie van deze afdeling in de tweede klas se, Krimpen aan den IJssel, vrijwel on aantastbaar maakt. Zelf speelt Zee en Duin in een thuiswedstrijd tegen de naaste concurrent, Be Quick Maassluis, terwijl de Krimpenaren bij OLTC Oegst- geest II op bezoek gaan. Een Katwijkse overwinning ligt wel in de lijn der ver wachtingen, de grootte bepaalt echter of inderdaad morgen de titel al veroverd kan worden. De Oegstgeester Lawn Ten nis Club speelt een belangrijke rol in het behalen van de titel door hun 'Leidse' zusterverenigingen. ZATERDAG 3 JUNI 1989 PAGINA 27 Nathalie van der Voort van De Merenwijk lijkt als kampioene geboren, veroverde de districtstitel t/m 16 jaar en staat aan de vooravond van het kampioenschap van haar dub. FOTO: HENK SNATERSE Jan Willem Lugthart creëerde bij Zee en Duin een echte kampioensformatie. De inbreng van Lugthart is duidelijk. De Katwijkse tennisleraar genoot slechts een enkel seizoen van de geneugten van de districtstraining, en heeft zich vooral op een eigen wijze en op eigen kracht tot 'Leids' kampioen gemaakt. De via een unieke serie BI-overwinningen tot A2 speler gepromoveerde Lugthart zal ook morgen ongeslagen blijven. Erik Bakker, maar dan wel die van Maassluis, kan hem niet verontrusten. Carola Geerlings en Léon Damen zijn eveneens te sterk voor deze klasse, al is Evelien 't Hoen een niet eenvoudig obstakel. De tegen standster van Diane Padt heeft eveneens nog niet veel verloren. PETER KLEIN SASSENHEIM - Hij zegt zelf al leen maar voor zijn plezier te fiet sen. Gewoon omdat het leuk is en niet omdat hij er in de eerste plaats geld mee wil verdienen. Dat laatste maakt het wielrennen volgens hem op een bepaald moment alleen maar leuker. Een instelling die niet verkeerd uitgelegd moet worden. Dat bewees Frank van Veenendaal onlangs in de Vredeskoers. Toen slaagde de Sassenheimer er als eni ge Westeuropeaan in een etappe te winnen. Opmerkelijk, omdat hij zich slechts 'gesteund' wist door vijf Nederlandse ploeggenoten. „Aan het begin van het seizoen moest ik aangeven welke wedstrijden ik wenste te rijden. Zo voelde ik niet veel voor Olympia's Ronde door Nederland. Die wedstrijd is één grote valpartij. Dat bleek ook dit jaar maar weer eens waar de eerste tien renners in het algemeen klassement zo'n beetje als enigen niet ge vallen zijn. Mijn ploegleider heeft toen naar wat anders gezocht. Via de bond is toen geregeld dat zes amateurs van gas- trennerverenigingen naar de Vredeskoers konden", aldus Van Veenendaal. Ploegenspel Omdat de renners nog niet eerder met elkaar hadden gereden kon er van enig ploegenspel nauwelijks sprake zijn. „Dat werkt niet echt", beaamt de 21-jarige Sassenheimer. „In de finale kon je niet veel voor elkaar doen. Zeker niet omdat er geen echte sprinter in de ploeg zat. Ie dereen reed daarom maar voor zijn ei gen kansen". Dat Veenendaal daarbij het meeste geluk aan zijn zijde wist, had hij vooraf zelf niet durven hopen. „De Tjechen hadden immers nog geen enkele etappe gewonnen, en dat in eigen land", blikt hij op de laatste wedstrijddag terug. „Voor de finale vroeg ik aan Olympisch kampioen Olaf Ludwig hoe de aankomst er uitzag. En omdat bleek dat de laatste 2,5 kilometer uit kasseien zou bestaan, ben ik vlak daarvoor gedemareerd. Een maal op de steentjes had ik een voor sprong van vijftig meter, die niet meer werd dichtgereden". Een zege, die na het mislukte voorseizoen precies op het juis te tijdstip kwam. „In vergelijk met voor gaande jaren heb ik er dit jaar het mees te voor gedaan en gelaten, maar toch ging het niet zo goed. Waar dat aan ligt? Misschien aan mijn fietshouding". Van Veenendaal die dit jaar voor een fietsen- fabriek rijd, heeft geprobeerd zijn foute houding (stuur te laag, zadel te ver naar voren) proberen aan te passen. „Dat zou er toch wel aardig uitzien". Gevolg was wel dat de resultaten uitbleven. „Daar om heb ik alles weer naar het oude te ruggebracht en won ik direct een klassie ker", zegt Van Veenendaal, die ook qua postuur afwijkt van een gemiddelde wielrenner. De fors uit de kluiten gewas sen Sassenheimer: „Andere renners zeg gen wel eens dat ik geen postuur van een wielrenner heb, zoals een klein lichaam en dunne benen. Toch ondervind ik er zelf niet zo'n hinder van. Berg op levert het in ieder geval geen problemen op en ik moet de eerste nog meemaken die mij van de weg rijdt", aldus Veenendaal, die over spierbundels beschikt om iedereen in de sprint te snel af te kunnen zijn. „Maar dat is nou net wat ik niet kan". De rustige, weinig spraakzame en wel haast verlegen ogende Van Veenendaal gaat liever alleen over de streep dan dat hij een heel peloton in zijn kielzog mee voert. „Het solorijden ligt mij wel", ant woordt hij als hem naar zijn specialisme wordt gevraagd. „Bij al mijn overwin ningen was ik alleen vooruit. Tijdens een eendaagse wedstrijd door de Arden nen reed ik een maal zestig kilometer al leen en als je dan vier minuten voor de achtervolgers fietst dan geeft dat een prettig gevoel", aldus de renner, die graag de strijd met het uurwerk aan bindt. Hierin ziet hij nog een van de weinige mogelijkheden om zich ooit eens voor een vertegenwoordigende ploeg te kwalificeren. „Ik ben nog nooit voor Nederland uitgekomen in een in ternationale wedstrijd", zegt de Sassen heimer, die hier de afgelopen week ver andering in probeerde te brengen. In Kollem vond namelijk een 100 kilome ter ploegenachtervolging plaats. „De eni ge kans om te bewijzen wat ik waard ben op dit nummer", aldus Van Veenen daal vlak voor die wedstrijd. Bekroning Het zou voor de renner een bekroning van zijn toch nog korte carière beteke nen. Begonnen als junior bij de Bollen streek - Van Veenendaal: „In die begin periode ging het nog niet zo goed, omdat ik ook aan voetbal en judo deed" - maakte hij later de overstap naar Moon- eglas. Een gastrennersvereniging die hij het vorig jaar verliet, niet alleen omdat deze ophield te bestaan, maar vooral ook omdat hij het niet eens was met be paalde beslissingen van de leiding. Overigens was Mooneglas niet de eerste gastrennervereniging die er de brui aan gaf, want onder initiatief van de bond vindt er een accentverschuiving naar de verenigingen plaats. Geen goede ontwik keling volgens Van Veenendaal: „De praktijk wijst nog uit dat de ploegen bij na alles winnen en de verenigingen ach teraan lopen. De verenigingen kunnen ook niet die faciliteiten en materialen bieden die een gastrennervereniging zijn renners geeft. De flets waar ik gebruike lijk op rijd kost al 7000 gulden, terwijl ik voor de wedstrijd in Kollem de beschik king heb over een fiets van 14.000 gul den. Zie maar een vereniging te krijgen die dat beschikbaar stelt. Daarnaast krijg je bij die ploegen een goede opleiding. Nederlanders passen zich immers niet voor niets het beste aan bij de profs. En ik begrijp het ook niet. Als je het de ren ners makkelijker kunt maken, waarom moet je dan die ploegen opheffen", aldus Veenendaal, die zich naast het wielren nen nog richt op een studie bewegings wetenschap aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Al staat dat nu op een laag pitje. „Ik richt mij nog volledig op het wielrennen. Over het eerste jaar heb ik tweemaal zo lang gedaan", aldus Van Veenendaal. Voorlopig ziet hij nog wei nig tijd om tussendoor te studeren. „Zondagavond laat kwam ik terug uit Frankrijk, terwijl ik maandag een tenta men had. Van de personen waar ik een jaar college mee heb gelopen, ken ik er slechts één van naam", illustreert de wielrenner zijn tijd voor de studie. Toch wenst hij er niet mee te stoppen. Het dient immers als back-up, voor als het in het wielrennen toch niets wordt. PETER VAN DER HULST Van Veenendaal heeft niet het postuur van een wielrenner. „Maar ik moet de eerste nog meemaken die mij van de weg rijd", geeft hij als commentaar. FOTO: HENK SNATERSE Vullen Trots kon de organiserende vereniging van de districtskampioenschappen vorige week melden dat elk record dat op de ba- nên van AA V gelopen zou worden, als zo danig erkend werd. Met recht ook, want de vorige week geopende baan verdient ook dergelijke records. Bij de aanleg is- immers gebruik gemaakt van allerlei nieuwtjes, waarmee de baan zich zeker kan meten met de betere atletiekaccom- modaties. Voor een ding is echter nog steeds geen geautomatiseerde oplossing gevonden. Dat vullen van die waterbak... Leren F oreholte lijkt in last. Na de juichstem ming sinds het behalen van de titel in de eerste divisie en het veroveren van een plaatsje in de Europese handbalstrijd re ageerde iedereen de afgelopen weken be drukt. Oorzaak hiervoor was het opzeg gen van bijna de gehele selectie naar aanleiding van een conflict met elftalbe geleidster An Plug. Het bestuur van Fore holte koos daarbij tot woede van de speel sters de zijde van laatstgenoemde om er vervolgens het stilzwijgen toe te doen. Het was zo ongeveer het laatste wat de vereniging nu kon gebruiken. Immers ook de afgelopen week deed Foreholte nog verwoede pogingen om een sponsor binnen te halen. Dit om het in gang ge zette professionaliseringsproces bij de handbalclub nog verder gestalte te kun nen geven. Wij van Hutspofrjt zijn echter van me ning dat ze bij Foreholte al een aardig eindje op de goede weg zijn. Immers van dergelijke ruzies kan een 'professioneel' ingestelde vereniging nog heel wat leren. Lachen ARC blijft in de eerste klasse van het za terdagvoetbal. Tevreden gezichten na af loop daarom bij alles wat ARC heette. Maar niet alleen de Alphenaren hadden reden tot glimlachen Wat te denken van de fabrikant van al die toilet rollen... CcidöcSouAatit Vullen. FOTO'S: HENK SNATERSE

Leidse Courant | 1989 | | pagina 27