De doodsstrijd van Het Vrije Volk De onbekende gevaren van koude kernfusie til Het Vrije Volk" 'ScidócSouxcmt' De angstige verstaander heeft aan een half woord genoeg. Als hij hoort dat een bedrijfsadviseur is ingeschakeld, dat een redacteur is ontslagen omdat hij verklapte hoeveel abonnees de krant nog telde en dat de hoofdredacteur geen interviews meer geeft, zucht hij: de dagen van Het Vrije Volk lijken geteld, het einde nabij. Ooit was het de grootste krant van Nederland, het cement van de socialistische zuil. Tot ze zich moest terugtrekken aan de oevers van de Maas, vanwaar nu slechts „bedenkelijk doodsgerochel" klinkt. IS ER NOG EEN ABONNEE? DE ECHO KLINKT: NEE ROTTERDAM - Het was 1922 en erop of eronder voor het prille soci alistische dagblad Voorwaarts te Rotterdam. Twee jaar daarvoor was het op de markt geworpen en nu al stond het water aan zijn lip pen. De strijd tegen het 'burgerlij ke' Rotterdamsch Nieuwsblad leek beslist; tegen die gezellige krant vol nieuws en feuilletons kon de 'rooie armeluiskrant' niet op. De direc teur kon het niet aanzien en nam de benen. Aan de Friese onderwijzer IJ. G. van der Veen restte nu de taak er als hoofdredac teur/directeur het beste van te maken. En dat deed hij. Met financieel en jour nalistiek vakmanschap leidde hij Voor waarts langs de rand van de afgrond naar een succesvol voortbestaan. De krant zou na de oorlog, onder de naam Het Vrije Volk, zelfs de grootste van Ne derland worden. Maar nu is de cirkel weer rond. Het wa ter staat het Vrije Volk, zeventien jaar geleden gedegradeerd tot plaatselijke Rotterdamse krant, weer aan de lippen. Aan hoofdredacteur Gerard Krul de taak er het beste van te maken. Een beetje een fatsoenlijke begrafenis; meer zit er waarschijnlijk niet meer in. „Geen plaats voor twee Rotterdamse avondbladen". De kop in het vak- (bonds)blad De Journalist 'verhulde ei genlijk nog te veel. „Geen plaats voor zelfstandig Vrije Volk", vat het onlangs uitgebrachte rapport van de Amsterdam se bedrijfsadviseur De Koning beter sa men. Twaalf opties bekeek De Koning en hij hield twee reële over: Het Vrije Volk moet samensmelten met het Rot terdams Nieuwsblad of het moet een ochtendblad worden. Geen ochtendblad Het Vrije Volk als ochtendblad is zo goed als uitgesloten. In de eerste plaats is het verboden. Bij de vorming van de Commanditaire Vennootschap Het Vrije Volk in 1972 lieten de eigenaren (de Ne derlandse Dagblad Unie, uitgever van Algemeen Dagblad en NRC/Handels- blad en de Perscombinatie, uitgever van Volkskrant, Trouw en Parool) vastleggen dat Het Vrije Volk avondblad zou blij ven. Ongetwijfeld om te voorkomen dat het anders een concurrent zou worden van de andere NDU- en Perscombina tie-kranten. Dat is ook nu nog een argu ment tegen het ongedaan maken van deze afspraak; met name de NDU, als uitgever van het nogal Rotterdams ge kleurde AD, voelt er niet voor (nog) een concurrent op de markt van de ochtend bladen toe te laten. Om het allemaal nog wat ingewikkelder te maken zij hier vermeld dat de Avond bladen Combinatie Rotterdam (ACR), het bedrijf waardoor de twee kranten worden uitgegeven, drie eigenaren heeft. De aandelen zijn verdeeld over NDU (dertig procent), Perscombinatie (dertig procent) en Sijthoff Pers (veertig pro cent). Interim-directeur is Ben Maandag, maar de echte macht over de ACR ligt bij de Raad van Commissarissen, die be staat uit vier wijze mannen, twee na mens Sijthoff Pers, één namens de NDU en één namens de Perscombinatie. Hoe anders had Gerard Krul zich het al lemaal voorgesteld toen hij vorig jaar de Grote Sprong Voorwaarts dacht te ma ken. Hij wond er geen doekjes om; als de sprong niet ver genoeg zou reiken, zou een val onvermijdelijk zijn. „Econo misch gezien is het nu of nooit", zei hij. „De verliezen zijn overzichtelijk, maar wel gestaag, en daar moet een eind aan komen". Op dat moment schommelde het abonneebestand rond de honderd duizend. Een aantal waar menig kran- VVD stuurt aan op breuk Politie pakt verdachte 'smoesberovingen' tendirecteur zijn vingers bij af zou lik ken, maar niet genoeg voor Het Vrije Volk en erger nog: constant dalend. Een typisch voorbeeld van hellend vlak. Krul in februari 1988 tegenover NRC/Han- delsblad: „Er komen geen jonge lezers bij, het abonneebestand is vergrijsd en de gemiddelde leeftijd van de Nederlan der is bekend. Dan kun je het uitreke nen. Op 10 oktober 1992 zou de begrafe nis zijn. Dat is de mooiste zekerheid die je kunt hebben. Elk risico dat je neemt is gering in vergelijking met de realiteit". En daar ging Het Vrije Volk. De krant kreeg een heel ander gezicht en een heel ander karakter. Het moest afgelopen zijn met die „zeurderige linkse verhalen over bij standsmoeders" Achterwaarts Aangezien marktonderzoek had aange toond dat Het Vrije Volk een slecht ima go had bij de kinderen van de abonnees (die er niet veel meer in zagen dan een armoedig vakbondsblad) ging het sein van socialistisch op progressief. „Als te genwicht voor het ouderwetse, dramme rige, Zeurderige en klagerige links-doen, willen we nadrukkelijk de sfeer van goed leven in de krant brengen", zei Krul. Martin van Amerongen, ooit verslagge ver voor Het Vrije Volk, thans hoofdre dacteur van de Groene Amsterdammer, liet weten dat het hem aan „bedenkelijk doodsgerochel" deed denken. Enfin, in plaats van de Grote Sprong Voorwaarts naar achthonderdduizend abonnees (Krul: „Je moet niet lachen, ik meen het") ging de krant almaar verder achterwaarts. In december moest de ACR bekend maken dat het gezamenlij ke abonneebestand van Rotterdams Nieuwsblad en Het Vrije Volk gedaald was van 182.000 naar 153.000, daarbij aantekenend dat het verlies niet aan het Nieuwsblad te wijten was. Drie maan- Het water staat Het Vrije Volk aan de lippen. Aan hoofdredacteur Gerard Krul er het beste van te maken. FOTO: GER DIJKSTRA den later klapte Joris Boddaert, een vas te medewerker van Het Vrije Volk uit de school: de oplage is nu 60.000 zei hij op 21 maart en diezelfde dag nog werd hij ontslagen. Komend najaar wordt voor het laatst een peiling verricht; als de hervormingen dan niet tot een verbe tering hebben geleid, wordt een definitie ve conclusie getrokken. Intussen pro beert Krul zijn personeel zoveel moge lijk te helpen om elders emplooi te vin den. Dat het niet gelukt is de Rotterdamse le zers massaal te strikken voor de totaal vernieuwde krant is niet zo verwonder lijk. Als plaatselijke krant was Het Vrije Volk voor de linkserige intellectueel te Rotterdam geen alternatief; die leest De Volkskrant en in mindere mate het NRC/Handelsblad, zoals alle intellec- tueeltjes in den lande. En de arbeiders dan? Zij waren het toch ook die de krant in de jaren vijftig en zestig tot zo'n grote hoogte brachten? Ja, maar dat was in een tijd waarin de socialistische zuil nog recht overeind stond, toen de arbeiders vanzelfsprekend PvdA stemden, lid wa ren van Vara en NVV en Het Vrije Volk lazen. Inmiddels is dat allemaal zo van zelfsprekend niet meer. Voorzover er nog arbeiders bestaan, lezen ze de Tele graaf en het Algemeen Dagblad. En als ze stemmen, geven ze vaker de voorkeur aan de VVD dan aan de PvdA, zo meld de verleden week nog een promovendus. Het Vrije Volk heen tevergeefs gezocht naar een modern, progressief proletari- Zwijgen Maar natuurlijk, zolang de doodsklok nog niet luidt, weigert Krul de overlij densakte te tekenen. Hij zegt niks over de toestand van de patiënt. Zo gretig hij de publiciteit zocht tijdens de vernieu wing van de krant, zo beslist houdt hij nu zijn kaken op elkaar. Een interview over de toekomst van Het Vrije Volk? Nu even niet. Ook zijn collega Jan Prins, hoofdredacteur van het Rotter dams Nieuwsblad (dat niet helemaal on beroerd kan blijven bij een samensmel ten), verkiest te zwijgen: „ACR-directeur Maandag is de enige die commentaar kan geven". Ben Mahndag: „Dat we een bedrijfsadvi seur in de arm hebben genomen is vol strekt normaal. Net als alle andere regio nale avondbladen willen we onze renta biliteit verbeteren en die betreft zowel het Rotterdams Nieuwsblad als Het Vrije Volk". Slechts schoorvoetend geeft Maandag toe dat het vooral Het Vrije Volk is dat de uitgever zorgen baart. „Dat er na de vernieuwing van de krant niet direct een toeloop van nieuwe abon nees optrad, verbaasde ons niet. Maar we hadden niet verwacht dat er zo'n gro te leegloop zou plaatsvinden. Nee, cijfers kan ik daarover niet verschaffen. Dat is een heel ingewikkelde materie, boven dien niet geschikt voor publikatie". Maandag deelt mee dat het bureau Into- mart een onderzoek in Rotterdam uit voert om te bepalen hoe de 'markt' denkt over een samenvoeging van het Rotterdams Nieuwsblad en Het Vrije Volk en hoe zo'n nieuwe krant zou Het Vrije Vofk: dramatisch dalend aantal i moeten heten. Over een aantal weken moet er een rapport op tafel liggen. Dat laat weinig ruimte voor hoop op een zelfstandig voortbestaan van Het Vrije Volk, is het niet? „Ach", zegt Maandag, „laten we nu eerst maar afwachten wat de uitslag is van het Intomart-onder- zoek. Het is nog te vroeg voor conclu sies. Uit ervaring weten we dat een krant na een vernieuwing ten minste twee tot drie jaar nodig heeft om resultaat te boe ken. Dat heeft de ervaring van Trouw uitgewezen en het blijkt ook uit het pro ces waar Het Parool nu middenin zit". Is het dan niet wrang dat in oktober al de laatste peildatum voor Het Vrije Volk is? „Die datum zegt me niets, die hoeft geen definitieve beslissing te bete kenen". Is het dan mogelijk dat in okto ber besloten wordt Het Vrije Volk nog een jaar of twee de tijd te geven voordat een definitief oordeel geveld wordt? „Ik waag me niet aan bespiegelingen over zulke ongewisse zaken. Voorlopig ben ik blij dat het nog geen oktober is, er kan voor die tijd nog van alles gebeuren". Geheimzinnig Joris Boddaert heeft er een hard hoofd in. „De ondernemingsraad probeert nu te voorkomen dat de krant opgaat in het Rotterdams Nieuwsblad, maar volgens mij lukt dat niet", zegt deze ex-mede werker, deze 'vreselijke boze' ex-mede werker. „Ik werd ontslagen omdat ik in een uitzending van Radio Rijnmond zei dat Het Vrije Volk niet meer dan 60.000 abonnees had. Men deed daar altijd heel geheimzinnig over, gaf alleen de cijfers van Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad gezamenlijk, niet de afzon derlijke oplage. Ik vertelde gewoon de waarheid en daarom werd ik ontslagen. Goed, je kunt er over discussiëren of het wel zo verstandig van me was om dat cijfer te noemen, maar dan nog, het is toch wel heel raar om op zo'n extreme manier wraak te nemen". „Het is een vreselijk moeilijke situatie", zegt Boddaert. „Ik weet ook niet een- twee-drie hoe het moet. Het is duidelijk dat de krant niet aanslaat bij de jeugd. Ik heb er negen jaar lang met heel veel plezier gewerkt en ik ben heel nieuwsgie rig of ze het redden, maar ik vrees dat het een zinkend schip is". Als Het Vrije Volk nu sterft, is dat zijn tweede dood. Al eerder, in 1972, was het met hem gedaan. In dat jaar kwam de Rode Burcht ten val, toen struikelde de roemruchte Arbeiderspers. Die uitgeverij gaf het dagblad Het Vrije Volk uit en het weekblad Vrij Nederland, alsmede boe ken. Ze had ook een keten van veertien boekwinkels en ze drukte de Vara-gids. Het Vrije Volk, volslagen verbonden met partij (PvdA) en vakbond (NVV), was een tijdlang de grootste krant van Nederland, met ruim driehonderddui zend abonnees en 44 regionale edities. De krant was tegelijk landelijk en plaat- FOTO.ANEH selijk. Er viel zowel in te lezen hoe dap per de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer weer gehandeld had1 als hoe krani het socialistische raadslid in des lezer woonplaats zich gedroeg. En de redacti vormde één familie. In 1987 hield z nog een reünie. Volkskrant-coryfee Haveman, ooit voor Het Vrije Volk „ne derig verslaggever in een naargeesti] provincienest" was erbij: „De door staa geplaagde oud-verkeersredacteur Kare Polak (80) noemt zich nu met recht eei star-reporter". Wat zullen de reünisten lang hebben praat over hun vroegere hoofdredacteu ren Wigbold, Voskuil en, wie weet, Vai der Veen. En wat zullen ze gescholde hebben óp dat vermaledijde editiestelse Want dat deed Het Vrije Volk (nie plaatselijk genoeg voor de concurrenti tegen de plaatselijke kranten, niet lande lijk genoeg voor de concurrentie tegei de landelijke kranten) aan het eind vai de jaren zestig de das om. De Arbeiders pers werd ontmanteld, van Het Vriji Volk bleef na 1972 niets meer over dai de Rotterdamse editie, vanouds he meest gelezen. Vlak voordat de Rod Burcht, het pand van de Arbeidersper aan het Amsterdamse Hekelveld, tegei de vlakte ging, begaf Karei Polak ziel nog wel eens naar het lege trappehuis Riep hij: „Is er nog een abonnee?", dai klonk de echo: „Nee". Nog altijd galm die echo na, tot in Rotterdam aan toe. STEVO AKKERMA1 GRONINGEN - Koude kernfusie, een koud kunstje? Als het waar is staat de wereld straks heel wat të wachten. Dan ligt volgens de Gro ningse fysicus drs. W.R. Jonker een schier onbeperkte nieuwe energie bron voor ons open. „Maar we moeten niet argeloos in een juich stemming belanden. Waar nog nauwelijks over nagedacht is, zijn de gevolgen van koude kernfusie. We kunnen bijvoorbeeld alleen maar gissen naar de hoeveelheid radioactieve straling die ontstaat wanneer op grote schaal koude kernfusie wordt toegepast", waar schuwt Jonker. Jonker leidde onlangs een forumdiscus sie in Groningen over de nieuwe vraag stukken die deze bron van energie op werpt. Zoals gezegd tast men nog volle dig in het duister over de gevaren ervan, die er volgens Jonker wel degelijk zullen zijn. „Bij de proeven zoals die nu zijn gedaan komen neutronen vrij, die dode lijk zijn voor de mens. Op laboratorium niveau kun je daar maatregelen tegen nemen door de laboranten achter een betonnen plaat te zetten, maar we weten niet hoe het uitpakt met die straling wanneer de fusie op grotere schaal wordt toegepast. Alles heeft zijn prijs en we moeten nog zien of de verre weiden wer kelijk zo groen zijn". De kernfusiekoorts stak eind maart we reldwijd de kop op nadat het Ameri-, kaans-Britse duo Pons en Fleischmann in Salt Lake City werejdkundig had ge maakt dat zij door middel van koude kernfusie in zwaar water enorme hoe veelheden energie konden opwekken. Even later mengde ook de Amerikaanse kernfysicus Earl Jones zich in de strijd om de sluitende beschrijving en verkla ring van de proeven. De kernfusie (het samensmelten van atoomkernen) zou mogelijk zijn door elektriciteit door zwaar water (een verbinding van deute rium en zuurstof) te voeren. Dit zou ge paard gaan met een enorme warmteont wikkeling. Bevlogen natuurkundige experts over de hele wereld raapten de benodigde appa ratuur en stoffen bijeen en in honderden laboratoria werd op veelal provisorische wijze naarstig geprobeerd de opzienba rende proeven te herhalen om daarmee het definitieve bewijs van koude kernfü- sie te leveren. „Die reactie van weten schappers was fantastisch, ze waren alle maal vreselijk nieuwsgierig of het klop te", zegt Jonker. Ook in Groningen wer den in allerhaast twee proefopstellingen gemaakt, een in het natuurkundig labo ratorium van de Rijksuniversiteit (waar men inmiddels gestopt is met de proe ven) en een bij het Kernfysisch Versnel ler Instituut. Tot nu toe echter hebben alle pogingen, inclusief de Groningse, voor zover bekend nog niet tot resultaat geleid. Dat is niet in de laatste plaats te wijten aan de zeer gebrekkige en mondjesmaat verstrekte gegevens die de ontketenaars van de fusie-rage over hun proeven ga ven (en ook konden geven). Gevolg was dat het in Finland zó geprobeerd werd, terwijl men in Groningen dacht dat het züs moest. „Het is heel goed dat er mo menteel over de hele wereld op verschil lende manieren getracht wordt de koude kernfusie te bewerkstellingen. Op die manier worden over een breed front alle mogelijke werkwijzen uitgetest", meent Jonker. „Als het waar is en het wordt bewezen dat het kan, dan is dat van ongelooflijke betekenis. Je kunt dan al met een batte rij een proefopstelling voeden waar een tienvoud aan energie uit komt", vertelt Jonker, die eraan toevoegt dat in dat ge val een tweede vraag van cruciaal belang wordt. „Het gaat er dan om of de kern fusie ook op grotere schaal kan worden gepleegd, in de wetenschap heet dat 'op- schalen'. Kortom: blijft het alleen bij een laboratoriumgeintje of kun je bijvoor beeld ook een zwembad vol met zwaar water gebruiken om evenredig meer energie op te wekken". Voor de leek valt het nauwelijks bij te houden: steeds weer doemen nieuwe na men op van onderzoekers die een bijdra ge aan het koude-kernfusieonderzoek le veren door de proeven op details te ver beteren. De hoog opgewaaide stofwolken rond het gedoe van de koude kernfusie zijn nu volgens Jonker wel opgetrokken. „Iedereen is het erover eens dat Fleisch mann en Pons door de mand zijn ge vallen. Zij hebben te vroeg gejuicht. De enorme hitteontwikkeling die bij hun proef vrijkwam is niet ontstaan door kernfusie maar vermoedelijk door een chemische reactie". Naar Jonkers zeggen staan nu nog maar twee dingen overeind: het experiment van Earl Jones en een proef van prof. Scaramuzzi, een Italiaanse kernfysicus. Deze laatste zou zonder zwaar water, maar met 'krullen' titaan koude kernfu sie tot stand hebben gebracht. Jonker: „Iedereen wacht gespannen de gegevens van die proef van Scaramuzzi af'. Maar het definitieve bewijs van koude kernfusie die zomaar enorme hoeveelhe den energie opwekt, is vooralsnog nog niet geleverd. Het bevreemt Jonker geenszins dat het zolang duurt voordat er volledige duidelijkheid ontstaat of het überhaupt mogelijk is. „Het is eigenlijk een heel ingewikkeld proces. Als je niet oppast, zie je storingen aan voor resul taat. Het onderzoek richt zich er nu op om al de effecten die anders zijn dan van kernfusie, niet mee te meten. Dat is heel lastig, het kan nog jaren duren voordat men dat voor elkaar heeft gekre gen. Eigenlijk zijn we nu in het stadiun van het allereerste begin van uitvoeri onderzoek". De eerste toepassing van beheerste kern fusie was de waterstofbom in de jarei vijftig. Bij die fusie kwam zoveel energi vrij dat die niet meer in de hand le hou den was en dan ook gepaard ging me een enorme explosie. Sinds die tijd is geH probeerd die energie te 'temmen'. Jon ker: „Er zijn heel veel pogingen gedaai en uiteindelijk lukte het ook onder eei temperatuur van enkele tientallen mil joenen graden de zogenamde 'hete kern fusie' tot stand te brengen. Het probleen is echter dat deze fusie economisch ge zien totaal oninteressant is. Je moet e driemaal zoveel energie insteken dan zi uiteindelijk oplevert. Het duurt waai schijnlijk nog wel tientallen jaren vooi dat men zover is dat de hete kernfusi rendabel is gemaakt. Daarom is het be richt ingeslagen als een bom toen be kend werd dat een koude fusie tot stam gebracht zou zijn die heel veel energi opleverde terwijl er bijna niets was inge stopt". ALFRED MEESTE!

Leidse Courant | 1989 | | pagina 24