^cidócSomcmt EWR verwacht winst van acht miljoen I BEGROTING 1989 Visitekaartje voor Centrum milieukunde WEEK EINDE Slimme EHBO-kit ZATERDAG 3 JUNI 1989 PAGINA 13 linerva ontsluierd Gemeentearchief EIDEN Het Leidse studen- iicorps Minerva houdt in het jder van haar 35ste lustrum n tentoonstelling in het ge- fentearchief. Onder de titel linerva ontsluiert' staan typi- jie gebruiksvoorwerpen van t corps en de geschiedenis ast p Minerva centraal. Een cata- ooist(ïus van tentoonstelling is ,en Thet archief verkrijgbaar. De positie begint op dinsdag 27 pi en duurt twee weken. De ntoonstelling is dagelijks van 00 tot 17.00 uur te bezichti- n. Het gemeentearchief is ge- stigd aan de Vliet 45 in Lei- Geringe buit bij bankoverval LEIDEN Een onbekende man heeft giste ren tussen de middag een overval gepleegd op een bijkantoor van de AMRO-bank aan de Zeemanlaan. Hij maakte bij de overval slechts enkele duizenden guldens buit. De man kwam rond kwart over twaalf het bankgebouw bin nen. Hij bedreigde met een op een vuurwapen gelijkend voorwerp een van de twee klanten en eiste geld van de baliemedewerkster. Ze voldeed aan de eis van de man. Rij kreeg en kele duizenden guldens van de vrouw, waarop hij zich uit de voeten maakte. Van de vlucht richting en of eventueel een vluchtauto is ge bruikt was gistermiddag bij de politie nog niets bekend. De recherche is gisteren direct gestart met een buurtonderzoek. Getuigen van de overval wordt gevraagd zich te melden bij de politie. Telefoon 258888. Tentoonstelling Persepolis in Leidse Universiteit LEIDEN In de bibliotheek van de Leid se Universiteit is vanaf heden de tentoon stelling „Persepolis in Wisselend Perspec tief" te zien. De tentoonstelling geeft te zien hoe reizigers door de eeuwen heen de ruïnes van deze stad in het huidige Iran hebben beschreven, getekend en gefotogra feerd. Handelaren, diplomaten en toeristen blijken de afgelopen zes eeuwen de over blijfselen van het eens zo machtige Perzi sche Rijk ieder vanuit een ander perspec tief te hebben gezien. Ter gelegenheid van de tentoonstelling is er een speciale uitgave van het tijdschrift Phoenix verschenen dat als catalogus dient. Deze is voor de prijs van 17,50 bij de tentoonstelling verkrijg baar. LEIDEN De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) ver wacht in 1989 een winst van bijna acht miljoen gulden. Dat staat in de gisteren uitgebrachte begroting. De stadsver warming blijft met een verlies van ruim vijf miljoen gulden over dit jaar echter een zorgen kindje. De EWR hoopt op een nieuwe stimulans vanuit het Nationaal Mi lieubeleidsplan. Het mi lieu speelt overigens een grote rol bij het starten van een aantal nieuwe projecten in Wassenaar en Noordwijkerhout. De warmte-kracht-koppe- ling is hierbij het tover woord. De uitkomsten van de eerste cijfers van het nieuwe nuts bedrijf vielen volgens alge meen directeur J. Haijkens „nog mee". De tarieven voor gas, water en licht worden voorlopig niet verder ver hoogd, tenzij de landelijke prijzen veranderd worden. Op 1 januari 1990 worden de tarieven opnieuw bekeken. Uitgangspunt van het EWR hierbij is dat de verschillen de bedrijven kostendekkend moeten zijn. Dit kan beteke nen dat de gasprijzen omlaag gaan, gezien het forse posi tieve resultaat van elf mil joen gulden over 1989. Daar entegen zouden de elektrici teitsprijzen omhoog moeten. Het elektriciteitsbedrijf be haalt in 1989 waarschijnlijk een negatief resultaat van bijna drie miljoen gulden. Directeur Haijkens wilde deze conclusie echter nog niet trekken. „Het zou kun nen dat de tarieven aange past worden, maar laten we eerst wachten op de jaarre kening van 1988 en op het meerjarenplan. Pas dan we ten we meer over de gezond heid van het bedrijf". De jaarrekening wordt half no vember dit jaar verwacht. De bedrijven krijgen per 1 januari 1990 meer vrijheid bij het vaststellen van de gasprijzen. Over de precieze invulling hiervan wilde Haijkens ook nog-geen me dedelingen doen. Het zorgenkind van de EWR is het stadsverwarmingspro ject. Dit project levert het bedrijf dit jaar een verlies op van vijf miljoen gulden. Het totale verlies van het project zal volgens de gisteren ge presenteerde prognose tot 2011 oplopen tot 150 miljoen gulden. Eerder werd uitge gaan van 125 miljoen. „De grote boosdoener is de da lende gasprijs", lichtte finan cieel coördiriator K. van der Molen toe. „Het probleem met de stadsverwarming is dat de investeringen vast staan, maar de opbrengsten niet. Wat dat betreft zou een elfstedenwinter welkom zijn". Tegenover deze verlie zen staan de verschillende leningen die de EWR heeft afgesloten voor dit project. Bij elkaar opgeteld leveren deze leningen in 2011 een bedrag op van bijna 200 mil joen gulden. „Dit bedrag is voldoende om het negatieve resultaat af te dekken. Zo lang de zaak financieel in evenwicht is, gaan we door met de stadsverwarming", aldus directeur Haijkens, die op een impuls rekent vanuit het nationale milieubeleids plan. „De stadsverwarming kan aan dit plan een goede bijdrage leveren. Het speer punt wordt voor de EWR het starten van verantwoor de energieprojecten die mi lieuproblemen helpen oplos- Het nutsbedrijf heeft dan ook dit soort projecten op stapel staan. Gistermiddag werd de warmtekrachtin stallatie van een Woubrugse tuinder aan het openbare elektriciteitsnet gekoppeld. Dit was de eerste particulie re organisatie die door de EWR wordt ingezet voor de produktie van elektriciteit. Het nutsbedrijf wil dit soort installaties zelf meer gaan toepassen in de toekomst. Glastuinbouw is hiervoor interessant, maar ook wil men zonne-energie en wa terkracht gaan gebruiken in Noordwijkerhout. In Wasse naar is de EWR bezig met drie van dit soort projecten, namelijk bij de „energievre ters", dat zijn het pretpark Duinrell, de Ursulakliniek en het Sterrenbad. Hoe deze projecten precies worden aangepakt is nog niet be kend. INTERNATIONAAL CONGRES OVER WETLANDS Hoe nat Leiden ook is met al haar grachten, de kwalificatie 'wetlands' gaat voor de sleutelstad niet LEIDEN Leiden staat volgende week in het te ken van de 'wetlands'. Het Centrum voor Milieu kunde van de Leidse uni versiteit houdt vanaf maandag 5 juni tot en met donderdag 8 juni een in ternationaal congres over waterrijke gebieden. De Leidse grachten worden daar niet onder gerekend, de Kagerplassen echter wel. Maar het gaat nog veel verder. Ook de Pantanal, een waterland dat zich uitstrekt over Bolivia, Paraguay en Brazilië, valt daar onder. Het congres wordt een visitekaartje voor het milieu centrum. Zo'n 200 deelnemers uit 38 landen strijken voor deze bij eenkomst neer in Leiden. Eén van de sprekers is demissio nair minister G. Braks van Landbouw en Visserij. Ook hij zal een pleidooi houden voor een goed beheer van wetlands. „Wetlands worden al jaren be dreigd en er wordt al tijden over gesproken. Het besef dat deze gebieden waardevol zijn en behouden moeten bliiven is er al", aldus de coördinator van het congres Marcel Mar- chand, „dit congres gaat een stap verder. Iedereen is er zo langzamerhand ook van over tuigd dat deze gebieden be dreigd worden. Nu staat de vraag centraal hoe we de pro blemen met de wetlands op gaan lossen". Dat er daadwerkelijk oplossin gen worden aangedragen, ga randeert Marchand niet. „We zijn al blij als we met goede aanbevelingen komen. De uit- Samenwerking tussen Leidse en Filippijnse universiteit LEIDEN De voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, de heer C. Oomen tekent maandag 5 juni een samenwer kingsovereenkomst met een Filippijnse univer siteit. De president van de Filippijnse Isabela State University, de heer R. Nayga, is aanwezig op het internationale congres over 'wetlands' in Leiden. Dit congres over waterrijke gebieden wordt gehouden door het Centrum voor Milieu kunde. De samenwerking vindt plaats in het kader van het programma Milieu en Ontwikke ling. Het programma heeft als doel het verzor gen van onderwijs en het verrichten van on derzoek op het gebied van milieuproblemen in de Derde Wereld. Het centrum werkt in dit ka der ook samen met Kameroen. wisseling van informatie tus sen de westerse wereld en de ontwikkelingslanden is op deze bijeenkomst net zo be langrijk. We kunnen veel van elkaar leren". Ook is er de hoop dat dit congres voor het Centrum voor Milieukunde wat contracten voor onderzoek oplevert. Het centrum is na melijk voor tweederde afhan kelijk van het zogenaamde derde geldstroom-onderzoek. Dat is onderzoek dat betaald wordt door particulieren. Het meeste wetenschappelijk on derzoek wordt betaald door overheidsinstanties en univer siteiten. Sinds 1971 bestaat er een in ternationaal verdrag voor wet lands, de RAMSAR-conventie. Tot nu toe hebben 43 landen het verdrag ondertekend. Zij nemen hiermee de verplich ting op zich om de wetlands te beschermen. Het gebied de Pantanal bijvoorbeeld wordt bedreigd door ontbossing, ka nalisatie van rivieren, aanleg van dammen, industrialisatie, vervuiling en stroperij. Regels „Steeds duidelijker blijkt dat de lokale bevolking, de men sen die in de buurt van die na tuurgebieden wonen. veel kunnen doen aan de bescher ming. Nu worden er voorna melijk van bovenaf regels op gelegd. Die blijken in de prak tijk echter niet te werken Het is zaak de bevolking bij de ge bieden te betrekken. Je moet de gebieden niet alleen be schermen door er een hek om heen te zetten. Gebruik van de gebieden, maar dan op een wijze manier, is echt wel mo gelijk", legt Marchand vervol gens uit. „De omwonenden van het na tionaal park in Zambia hebben bijvoorbeeld toestemming ge kregen om tot een bepaald maximum te jagen op dieren. Het geld dat de jacht oplevert, wordt besteed aan de dorpen, scholen en gezondheidszorg. De waarde van de natuur is nu ook voor de bevolking van be lang. Bovendien gaat een der gelijk gebruik stropers tegen", aldus de 32-jarige coördinator. „De perikelen in Zambia lij ken misschien ver weg, maar ze hebben wel degelijk raak vlakken met ons eigen landje. De Nederlandse trekvogels overwinteren bijvoorbeeld in de Senegal-delta. Denk aan vele eenden, de purperreiger en de lepelaar. Deze overwin tering komt in gevaar door het vele vee dat in dit park rond loopt. Dit park is aantrekkelijk vanwege de goede graasgrond. Nu mogen de boeren hun vee wel laten grazen, maar alleen op vastgestelde plaatsen. Bo vendien moeten de beesten 's avonds weer terug. Het park beheer stelt hier het gebruik van hun kennis en materiaal voor de bevolking tegenover". „In Waterland in Noord-Hol land bestaat weer een over eenkomst met de boeren. Zij maaien de weilanden bijvoor beeld niet tijdens het broedsei- zoen. Het later gemaaide gras is dan bij verkoop minder waard. Dit verlies wordt ech ter gecompenseerd met een uitkering van Staatsbosbe heer". Dit soort oplossingen wordt breed uitgemeten op het congres. Aanzet tot het congres in Lei den was het tienjarig jubileum van het centrum. „Vorig jaar bestonden we tien jaar. Dat feit wilden we vieren met een congres. Maar de opzet werd dermate groot, dat we het niet haalden om het congres vorig jaar te houden". KARIN SWIERS Met bijdragen van: Frank Buurman, Janet van Dijk, Erik Huis man, Sarie Katsman, Loman Leefmans, Joep van Zeijl. Wantrouwen (1) De specialisten van zieken huis Rijnoord in Alphen blij ven het de directie en het be stuur moeilijk maken. De strijdbijl leek begraven te zijn met een besluit ter voorberei ding van de fusie met het Eli sabeth Ziekenhuis Leider dorp. Maar onder aanvoering van de oogarts Henriëtte Hornstra hebben de Rijnoord- se specialisten nieuwe stuk ken geschut naar het front ge sleept. Het belangrijkste doel wit is het eigen bestuur, dat volgens de specialisten te af wachtend is. De grote honge rige 'zuster Elisabeth' uit Lei derdorp wordt het daardoor wel erg makkelijk gemaakt om Rijnoord met huid en haar te verslinden. De specialisten zijn er niet gerust op dat de afspraak dat het Alphense ziekenhuis een basisvoorzie ning met 100 bedden blijft, ge stand wordt gedaan. Daarom hebben zij, vooruitlopend op de functieplannen van direc ties en besturen, zelf maar een functieplan gemaakt. Daarin staat dat Rijnoord geen taken verliest, dat alle specialismen en dus alle spe cialisten in Alphen blijven. Wantrouwen (2) Het lijkt er op dat de Alphen se specialisten vanaf het begin bezig zijn geweest om hun ei gen posities zeker te stellen. Eerst wilden ze, hooghartig, niet over een fusie praten. Toen echter bleek dat het een kwestie van fuseren of crepe ren was geworden, gingen de specialisten overdreven eisen stellen. Eisen die vorm kre gen in vele volgetikte vellen die feitelijk met passen bij de bemanning van een zinkend hospitaalschip. Na langdurig dwarsliggen rolde er toch een akkoord uit de bus en leek het er op dat de „Bende van Hornstra" definitief het zwij gen was opgelegd. Niet dus Als een ongrijpbaar virus blijven de specialisten de fusie-operatie teisteren. Bij het Elisabeth Ziekenhuis werd tot nu toe wat afstande lijk gereageerd op het razende Alphense specialistenvolkje. Maar misschien hebben de Alphenaren toch gelijk en ontpopt het glimlachende Eli sabeth zich straks inderdaad als een genadeloze viruskiller, die in Alphen slechts een on- derbemand polikiniekje laat staan. Gemanipuleerd (1) Het Leidse college is niet zo solide als het lijkt. Een ad viesbureau constateerde al dat de wethouders zich veel te veel met hun eigen toko en te weinig met de portefeuilles van hun collegae bemoeien. En de ambtenaren worden steeds ongelukkiger op het stadhuis omdat ze alleen maar mogen doen wat hun wethou der zegt. Om te redden wat er te red den valt heeft het college be sloten het adviesbureau een project uit te laten voeren dat tot een cultuurverandering moet leiden bij de gemeente. Dat klinkt mooi, maar het project zal het college niet meer staande kunnen houden. Alle hoop die er nog was voor een langer durend verbond tussen Links Leiden, VVD en PvdA, is namelijk de grond ingeboord in de Partijgenoot, het blad van de Leidse afde ling van de PvdA Daarin wordt fel uitgehaald naar wethouder Hans de la Mar. Die heeft zich volgens de soci aal-democratische werkgroep die zich bezighoudt met het ouderenbeleid „laten manipu leren door het Dienstencen trum Gecoördineerd Bejaar- denwerk (DGB)" En dat is een slechte club, schrijft de werkgroep: weinig vooruit strevend en het DGB houdt bezoekers van dienstencentra afhankelijk en onmondig". Gemanipuleerd (2) In tegenstelling tot De la Mar was de werkgroep niet tevre den over de opkomst bij drie bijeenkomsten over het oude renbeleid: „De meeste aanwe zigen in de beide verzorgings huizen waren op het aangebo den kopje koffie afgekomen". Ook in de verdere afhande ling van de nota waarin het ouderenbeleid wordt gepre senteerd, heeft wethouder De la Mar „sterk onder invloed gestaan van de mensen van V - -•> - tsm- szë&h&s :'-v- m i - TV.' Clearasil De Peterspukkel, een lompe klomp steen geklonken aan de trottoirband, vernoemd naar de vroegere wethouder Jit Pe ters. Dat zou een probaat middel zijn tegen de kwaal die me nig Leidenaar in de greep houdt: foutparkeren. Geen notoire parkeerregels-aan-de-laarslapper zou daar tegenop kunnen. Mis dus. De pukkels blijken niet zo probaat te zijn als ver wacht werd. In de Van der Werfstraat verkeren twee pukkels inmiddels in ondubbelzinnig 'uitgeknepen' toestand. Uitgekne pen, want het is nauwelijks voor te stellen dat middelen als DDD, Clearasil en Axolon verantwoordelijk zijn voor de weer ouderwets gladde trottoirband. FOTO: WIM VAN NOORT het DGB", aldus de Partijge noot. De werkgroep bracht de ge voelens van ongerustheid over aan de PvdA-fractie en vond daar een gewillig oor Vooral bij volkshuisvestings wethouder Dick Tesselaar. De Partijgenoot: „Het frustreren de is dat je het gevoel hebt dat de wethouders, in elk geval Dick Tesselaar, het wel met ons eens zijn,, maar dat ze om politieke redenen geen pro blemen willen hebben in het college". Wie echter denkt dat de beer los is, dat de partij de conse quenties trekt uit het zeer ma tige optreden van De la Mar, komt bedrogen uit. Het arti kel in de Partijgenoot eindigt met de constatering dat de werkgroep „positief" is over het huidige ouderenbeleid. De Leidse PvdA bestaat blijk baar uit leden die door de wethouders worden gemani puleerd, omdat het college nu eenmaal de rit moet uitzitten. Wollig Egon Snelders, het onnavolg bare babbelaartje van D'66, heeft bijzonder weinig zelf kennis op het gebied van de Nederlandse taal. Dat bleek afgelopen woensdag in de commissie Onderwijs. Daar moest hij „even een algemene opmerking" kwijt over de No titie Continurooster. Hij vond het begin van de inleiding „nogal wollig". „Op basis van de tussenevalu atie en de eindevaluatie kan geconcludeerd worden, dat in de evaluatie veel aspecten van het continurooster zijn betrokken. De evaluatie geeft derhalve veel en uitgebreide informatie", las hij vlot voor en vervolgend. „Ik heb die regels een paar maal moeten herlezen. Ze zijn wel erg wol- lig". Zich absoluut niet storend aan ondubbelzinnnig gegniffel uit de gelederen van de andere fracties stortte Snelders zich vervolgens op ouderwetse wijze op inhoudelijke opmer kingen over de notitie. Ou derwets, want er was weer geen touw aan vast te knopen. Onvervaard zette Snelders al in zijn zijn eerste zin een bij zin in. Wie Snelders ooit adn het spraakwateren heeft gezien, kent het vreselijke vervolg. De rossige democraat sloeg dan ook via enkele honder den bijzinnen evenveel zijpa den in. Hij lardeerde het ge heel met talloze mitsen en maren, 'opmerkingen-terzijde' en half gestelde vragen. Waarop hij zoals altijd met meer wist hoe de zin op taal kundig passende wijze te beeindigen. De leden van de commissie zaten elkaar daarbij zuinig la chend aan te kijken. Wethou der Van Dongen hield de ogen droog, maar je zag haar denken: „De volgende keer krijgt hij het cassettebandje van de vergadering mee, dan hoort hij zijn eigen wolligheid wellicht. Of kan hij zichzelf ook niet volgen?". Fratsen Een luisterend oor voor pro blemen heeft burgemeester M. Boelen zeker. Maar ver volgens in actie komen blijft een moeilijkezaak. Zo ook wat betreft de uit 1853 date rende voormalige school De Torenvalk in Rijnsaterwoude. Die moet worden gesloopt. Het gebouw is niet groot ge noeg. Dure nieuwbouw is be ter, meent Boelen. Tijdens een hoorzitting twee weken geleden lieten de mas saal opgekomen bezorgde Wouwenaren onomwonden weten vierkant tegen sloop te zijn. „Wat moeten we met een grote zaal in een nieuw ge bouw? Die komt nooit vol en voor veel verenigingen bete kent gebruik ervan een enor me huurverhoging", klonk het bijna wanhopig. Boelen heeft zich niet laten vermur wen. Rijnsaterwoude kan in zijn ogen niet zonder stadse fratsen. Het zou Boelen sieren als hij zijn oren zou laten han gen naar wat de mensen wil len. Het argument dat de plannen voor het nieuwe cul turele centrum bij de Meer kant al veel geld hebben ge kost is onzinnig. Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. Buur Een glaasje water voor de schrik: daar waren de leden van de verenigde vergadering van waterschap de Oude Vee- nen maandagavond wel aan toe. Of een borrel, maar de Oude Veenen kunnen zich een dergelijke luxe denkelijk niet meer veroorloven. De hoofdingelanden en andere waterschappers, hadden alle reden om wat zuinigjes te kij ken. Het gebeurt immers niet elke dag dat er beslist moet wor den over het terugkopen van een pand dat negen jaar gele den voor een ton verkocht is en nu het viervoudige moet kosten. Pikant detail: de te genwoordige bezitter van het pand is de secetaris van het Waterschap, D de Blaeij. Na dat hij maandag discreet de zaal verlaten had, barstte de discussie over de koop los. Dijkgraaf Uit den Boogaard was laaiend enthousiast over de aankoop. Een verfje hier, een vloerbedekkinkje daar, de negen jaar geleden dichtge spijkerde deur weer openge broken. Nee, voor 98.000 gul den zou de voormalige burge meesterswoning van Leider dorp omgebouwd kunnen worden tot een fraai water schapshuis voor de Oude Vee nen. Wat slapjes sputterden de leden van de verenigde vergadering hier en daar wat tegen. Met de rug tegen de muur gingen ze uiteindelijk door de bocht. Een half mil joen wordt opgehoest om het vroegere bezit terug te kopen. Misschien denkt het water schap nog wel eens met wee moed aan dat aloude spreek woord terug: een goede buur... CDA: duidelijkheid over inschaling directeuren LEIDEN De CDA-fraktie wil duidelijkheid over de wijze waarop hoofden van de ge meentelijke directies inge schaald gaan worden. Dat blijkt uit een brief die D. van Duyn aan het college heeft ge stuurd. Het college zou volgens Van Duyn plotseling overge gaan zijn tot een ander func tiewaarderingssysteem. Over dit nieuwe voorstel is nog geen overeenstemming bereikt met het Georganiseerd Overleg. Van Duyn vraagt zich onder meer af wanneer deze patstel ling doorbroken wordt. Tevens wil het raadslid weten hoe de stand van zaken is met betrek king tot de ingediende be zwaarschriften. Bovendien wil Van Duyn uitleg over de keu ze van het college voor deze manier van inschalen. VAKGEREEDSCHAP Oostvlietweg afgesloten LEIDSCHENDAM Het gedeelte van de Oostvlietweg tussen De Star en de Knip- laan in Leidschendam is van woensdag 7 juni vanaf zeven uur tot en met vrijdagavond 9 juni om zes uur afgesloten voor alle verkeer, met uit zondering van voetgangers. De werkzaamheden bestaatn uit het egaliseren van het 2,5 kilometer lange wegdek. De projectkosten bedragen 206.000,-. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ïvytV>V «eeuw» Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: IWÈ j Postcode/plaats: - Telefoon j Deze ontvangt de krant de eeiste twee weken gratis. Daarna woidt bet abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24.24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 (voor controle bezorging) Stuur als dank de EHBO-kit naar. Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I eidse Cmirant Antwoordnummer 99R. 2S00 VD Den Haae - V^X-lNzj Cetdó« Somont

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13