Knelpuntgemeenten" krijgen vanaf 1 juli al meer politie Du Pont loost te veel CFK s r>r> Netspanning naar 230 volt SOMS AIDS-TEST BIJ BEDRIJFSKEURING CfiidóeSouoant Kopbladen AD kwamen met noodedities uit lEUWO j Spitsbus zoekt vluchtstrook op INSPECTIE MILIEUHYGIËNE: T>T> Brienenoordbrug op 24 juni dicht BINNENLAND VRIJDAG 2 JUNI 1989 PAGINA 3 Huwelijksbanden Mr. R. van Schaik, burgemeester van Groenlo, verrichtte gisteren als ambte naar van de burger lijke stand het vreemdste huwelijk uit zijn loopbaan: dat tussen twee bussen. Autobanden fun geerden als ringen rond de nek van di recteur Egberts van de busmaatschappij GSM en directeur Bax van het gelijkna mige reisbureau. En dat allemaal omdat de twee maatschap pijen gezamenlijk dagtochten gaan verzorgen. foto: anp benzine goedkoper ROTTERDAM De prijs van een liter benzine gaat morgen met een cent omlaag. Een liter superbenzi- ne gaat als gevolg daarvan aan de zelf- tankpomp 177 cent kosten en een liter euro loodvrij 168 cent. De prijsverlaging is een gevolg van de ontwikkelingen in de internationale pro- duktnoteringen, zo hebben benzinehan delaren in Rotterdam bekendgemaakt. De prijs van diesel blijft ongewijzigd. Mr. S. Royer nieuwe president Hoge Raad DEN HAAG De Hoge Raad krijgt op 1 oktober een nieuwe president. De huidige president, mr. H. Ras (68), wil zijn taak beperken en krijgt een aan stelling als raadsheer in buitengewone dienst in dit college. Hij wordt opge volgd door mr. S. Royer (59), die nu een van de vice-presidenten is. Royer studeerde rechten in Leiden, waar hij in 1959 promoveerde op een proef schrift over de vervoerdersaansprake lijkheid in het zeerecht. Sinds 1966 heeft hij zitting in de Hoge Raad, waar van hij in 1976 vice-president werd. Mr. Royer heeft bij dit college achter eenvolgens zitting gehad in de strafka mer, de civiele kamer en de belasting kamer. Overgangsrecht voor studenten maar één jaar DEN HAAG Minister Deetman van onderwijs gaat ak koord met het verzoek van de Tweede Kamer het over gangsrecht van studenten die door de Harmonisatiewet in moeilijkheden dreigden te komen voorlopig tot één jaar te beperken. Deetman wil voor het studiejaar 1990-1991 de aanpassing van de Harmonisatiewet regelen via een algemene maat regel van bestuur, die vóór 1 maart 1990 moet worden vastgesteld. Met deze aanpassing blijft de rechtszekerheid van de be trokken studerenden volgens Deetman gewaarborgd en wordt hun positie niet verslechterd. De minister maakte zijn plannen bekend in een nota naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer. In dat verslag deed de Tweede Kamer het verzoek om het von nis van de Haagse rechtbank over het overgangsrecht in de Harmonisatiewet, vooralsnog tot een jaar te beperken. ROTTERDAM Het Algemeen Dagblad is van morgen wederom niet verschenen als gevolg van de looneis bij de Nederlandse Dagblad Unie. De twee kopbladen van het AD, „De Dordtenaar" en „Rijn en Gouwe", zijn met een noodeditie uit gekomen, waarin alleen het streeknieuws was op genomen. Naar verwachting zal ook morgen de Rotterdamse ochtendkrant niet verschijnen. De NRC zal van avond, evenals gisteren, normaal verschijnen. Of de zaterdageditie van deze krant uitkomt hangt af van een vergadering van de redactie die vanmid dag zou plaatsvinden. Inmiddels heeft de ondernemingsraad van het Brabants Nieuwsblad, een zelfstandig opererende dochter van de NDU, de salaris-eis van de redac ties van NRC-Handelsblad en Algemeen Dagblad overgenomen. N VANDAAG r\ IN HET VJ (Van onze' parlementaire redactie) DEN HAAG Met in gang van 1 juli aanstaande krijgen enkele gemeenten m£t een groot tekort aan politiepersoneel er al een aantal agenten bij. De mi nisters Van Dijk (binnen landse zaken) en Korthals Altes (justitie) hebben dit gisteren gezegd bij de be kendmaking van het defi nitieve kabinetsstandpunt over de herverdeling van de politiesterkte. Voor het lenigen van de ergste nood in de „knelpuntge meenten" zijn dit jaar al 682 extra politie-arbeids- plaatsen beschikbaar. Volgens de bewindslieden moet nog worden beslist Wel ke gemeenten het eerst aan de beurt komen, maar naar verwachting zullen in elk ge val Amsterdam, Deventer, Heerlen en Breda erbij zijn. In de komende vier jaar zul len geleidelijk in totaal 2100 extra 'agenten beschikbaar komen voor korpsen in ge meenten met een hoge crimi naliteit. Korpsen in betrek kelijk rustige gemeenten zul len daarvoor arbeidsplaatsen moeten inleveren. Boven dien wordt er via de rijksbe groting extra geld beschik baar gesteld voor uitbreiding de werkgelegenheid bij de politie. De definitieve plannen voor de grootscheepse verschui vingsoperatie tussen de poli tiekorpsen (waarvoor de kiem in oktober vorig jaar werd gelegd) wijken nauwe lijks af van het voorlopige standpunt dat Van Dijk en Korthals Altes in februari bekend maakten. Slechts op drie onderdelen is er nog aan de operatie gesleuteld: Zwol le en Zoetermeer behoeven in tegenstelling tot de eerde re plannen geen agenten in te leveren en Almere krijgt er extra personeel bij. In oktober 1988 stelde een door het kabinet ingestelde werkgroep voor om ruim 2500 arbeidsplaatsen tussen de politiekorpsen te ver schuiven. Dit plan had ech ter een zodanig rigoureus ka rakter, dat de consequentie ervan zou zijn dat veel klei ne gemeenten slechts 27 (rijks)politie-agenten over zouden houden. In februari zwakten Van Dijk en Kort hals Altes de voorstellen daarom drastisch af. De rijkspolitie hoeft nu nog maar 600 arbeidsplaatsen af Politiesterkte per gemeente DEN HAAG Vergelijking van de politiesterkte thans met die aan het eind van de 'herverdeling': Alphen a/d Rijn Amsterdam Delft 's Gravenhage Katwijk Leiden Leidschendam Monster Naaldwijk Noordwijk Rijswijk Rotterdam Utrecht Voorburg Wassenaar Zoetermeer 1989 1993 95,8 86,4 3.596,4 3.997,8 175,9 206,0 2.281,0 2.212,4 61,9 55,7 204,3 262,0 52,8 49,4 40,2 36,2 40,9 36,8 58,8 52,9 98,5 106,5 3035,0 2933,8 937,0 932,9 80,7 84,7 75,7 87,0 148,6 148,6 te staan aan de gemeentepo- dien zal de verschuivingso- litie en de kleinste korpsen peratie geen gedwongen ver- komen niet uit op 27 maar op huizingen tot gevolg behoe- 37 arbeidsplaatsen. t Boven- Ven te hebben. „Kinderen voelen evenveel pijn als volwassenen' MAASTRICHT Het is een misverstand te denken dat kinderen minder pijn voelen dan volwassenen omdat hun zenuwstelsel nog onvoldoende ontwikkeld is. Dat betoogde gisteren in Maastricht de Amerikaanse onderzoeker K. Anand van de Harvard Medi cal School en het Kinderzie kenhuis in Boston bij de ope ning van een tweedaags con gres over „Kind en pijn". Hij rekende ook af met de nog veel voorkomende opvatfting dat kleuters en met namel ba by's bij ernstige medische in grepen geen of slechts licht verdovende middelen tegen pijnen toegediend moeten krij gen Anand bepleit juist effec tieve verdovingen. Daarvan zijn volgens hem geen of veel minder bijwerkingen te ver wachten dan wel gedacht wordt. Wanneer pijn bij kinderen goed wordt bestreden wordt, zei hij, dan is dat voor jeugdige patiënten, zeker op de langere termijn, gunstig en wordt daardoor de kans op herstel vergroot. Door hem verrichte onderzoekingen tonen aan dat ook bij nog niet of in onvol doende mate ontwikkelde ze nuwstelsels, kinderen toch pij nen voelen. m. I DEN HAAG De proef met het laten rijden van streekbus sen over de vluchtstrook langs de snelweg is gisteren begon nen op de A-2 tussen Ouden rijn en Hooggelegen. De bus sen mogen alleen 's ochtends tussen zeven uur en half tien van veertig kilometer per uur. Langs het proeftraject staan speciale waarschuwingsborden die aangeven waar de lijnbus over de vluchtstrook rijdt. Au tomobilisten kunnen in geval van pech op het proeftrajact uitwijken naar een speciaal daarvoor aangelegde vluchtha- ven. Doel van deze proef die een half jaar duurt, is het sti muleren van het gebruik van het openbaar vervoer door au- De spitsbus passeert op de vluchtstrook de file met een snelheid van 40 kilometer. foto: anp tomobilisten. In september gaat de lijnbus tussen Almere Stad en de Vechtbrug over de Randmeren bij Muiden over een lengte van 20 kilometer gebruik maken van de vlucht- DEN HAAG De regionaal inspecteur milieuhygiëne voor Zuid-Holland heeft beroep in gesteld tegen de vergunning die de provincie Zuid-Holland onlangs heeft verleend aan het bedrijf Du Pont de Nemours in Dordrecht. Volgens de inspec tie heeft de provincie het be drijf te véél tijd gegeven om de uitstoot van CFK's te be perken. Ook zou onduidelijk zijn, in welke mate de uitstoot beperkt moet worden. Hoewel Du Pont onderzoek doet naar de mogelijkheden tot produktie van alternatie ven voor CFK's en betrokken is bij het terugwinnen van CFK's uit apparaten, is de in spectie van de Volksgezond heid weinig gebleken van een beperking van de uitstoot. investering van ongeveer ze ventien miljoen gulden zouden betekenen hebben slechts ten dele geleid tot een lagere uitstoot, zo stelt de inspectie: „Een periode van zes jaar is voorbijgegaan zonder enig gunstig effect voor de emissie van CFK's". De provincie heeft in een re cente vergunning geëist, dat binnen twee jaar een onder zoek wordt ingesteld naar mo gelijkheden om de uitstoot van CFK's te beperken. De inspec tie vindt echter dat het bedrijf hiervoor te veel tijd wordt ge geven. Ook is onduidelijk in welke mate verlaging moet plaatsvinden. Bij de afdeling voor de geschil len van bestuur van de Raad van State is daarop een ver zoek om schorsing ingediend. Begin deze week heeft de af deling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State de volgende voorlopige voor ziening getroffen: „Rapportage over de bronnen en maatrege len ter reductie van alle proce semissies van CFK's dient plaats te vinden binnen twee jaar na het van kracht worden van de beschikking. De opzet van het onderzoek dienst vooraf te worden goedgekeurd door de directeur van de Dienst Water en Milieu, de in specteur gehoord". Deze voor lopige voorziening legt het be drijf de verplichting op tot een diepgaand onderzoek naar de mogelijkheden de uitstoot van de schadelijke stoffen te be perken. In zoverre is, zo meent de Inspectie, aan haar wens voldaan. Du Pont de Nemours is een belangrijke producent van chloorfluorkoolwaterstoffen in Nederland. Jaarlijks stoot het bedrijf ongeveer 500 ton CFK's uit. Deze spelen, zoals bekend, een belangrijke rol bij de aantasting van de ozonlaag. Over drie weken zal het bewegende brugdeel van de tweede Brienenoordbrug worden verscheept naar zijn definitieve plek over de rivier. Het gevaarte weegt 1.2 miljoen kilo. FOTO: ANP ROTTERDAM De Van Brienenoordbrug bij Rotter dam wordt op zaterdag 24 juni tijdelijk afgesloten voor alle verkeer. Van half vijf 's morgens tot één uur 's middags mag er geen verkeer overheen, omdat dan het beweegbare brugdeel in de tweede Van Brienen oordbrug wordt getakeld Het verkeer zal tijdelijk van de Be- neluxtunnel, die een veel ge ringere capaciteit heeft, ge bruik moeten maken. Vracht auto's met gevaarlijke stoffen moeten de pont tussen Maas sluis en Rozenburg gebruiken. Om te voorkomen dat er enor me files ontstaan wordt gepro beerd automobilisten er door middel van borden langs de weg en advertenties van te overtuigen dat ze beter het openbaar vervoer kunnen ge bruiken. GEEN GEVOLGEN VOOR CD-SPELER ARNHEM De netspan ning in ons land zal de komende vijftien jaar van 220 naar 230 volt worden verhoogd. De verhoging is een gevolg van het stre ven om in alle Europese landen dezelfde spanning te krijgen. De verhoging heeft volgens de VEEN, de vereniging van elektri- citeits-distributiebedrijven nauwelijks gevolgen voor de consument. Ook zal er een verbetering van de spanning worden door gevoerd. De VEEN hoopt dat te bereiken door een constan tere stroomspanning te leve ren. Momenteel mag de span ning naar beneden en naar bo ven met 10 procent variëren. In het jaar 2004 mag de varia tie nog maar 10 procent naar beneden (207 volt) en 6 pro cent naar boven (244 volt) zijn. Dat kan de levensduur van elektrische apparatuur ten goede komen. Omdat de spanningsverschil len op het platteland het grootst zijn, wordt daar nog dit jaar begonnen met de uitvoe ring. Dat betekent onder meer het verzwaren van het elektri citeitsnet en een eerste geringe verhoging van de spanning. In de steden wordt de eerste ver hoging pas in 1993 uitgevoerd. De uiteindelijke verhoging is pas in 2004 voltooid. Daardoor kan op tijd worden ingespeeld op de nieuwe spanning. Vol gens de VEEN heeft elektri sche apparatuur een gemiddel de levensduur van 10 a 15 jaar. Bovendien zal vanaf 1993 al leen nog apparatuur worden verkocht voor 230 volt. Vol gens de VEEN heeft de hogere spanning het voordeel dat ap paratuur in vrijwel alle Euro pese landen kan worden ge bruikt. Voor de meeste apparatuur heeft de verhoging nauwelijks gevolgen. Verwarmingsappa raten (zoals ovens) worden iets warmer, maar daar staat .te genover dat ze eerder worden uitgeschakeld. Klokken en motoren van geluidsappara tuur werken op de frequentie van de spanning en niet op de spanningshoogtev De verho ging zou wel gevolgen kunnen hebben voor de gloeilamp. Deze zal eerder slijten. Maar de fabrikanten brengen nu al lampen op de markt die ge schikt zijn voor 230 volt. De Consumentenbond bestrijdt de stelling dat er in 2004 bijna geen apparatuur meer in ge bruik zal zijn die gemaakt is voor 220 volt. De bond consta teert iuist een toename van de gemiddelde levensduur. Ver der vraagt de bond zich af welke financiële consequenties de verhoging van de spanning heeft voor de elektriciteits prijs. Schets van de 'Stad van vrede' waar in Armenië een kwart miljoen mensen moeten worden gehuisvest. Geldinzameling voor vredesstad in Armenië DEN HAAG Deze maand start internationaal de geldin zamelingsactie voor de bouw van „Europolis", een nieuwe stad die moet verrijzen in het eind vorig jaar door een aard beving getroffen Armenië. Deze „Stad van Vrede" moet uiteindelijk 250.000 mensen huisvesten. Voor de bouw is ruim een miljard gulden no dig. De stad moet een symbool worden van samenwerking tussen de naties, aldus de initi atiefnemers. Dat zijn de Arn hemse zakenman R.J.L. Nie- land en de architecten A. Al berts en M. van Huut, die be kend werden door het „orga nische" NMB-gebouw in Am sterdam Zuidoost. Zij worden vooral door ideële motieven gedreven. Volgend jaar april moet de eerste steen gelegd worden. Met de bouw kan worden begonnen als een be drag van tweehonderdmiljoen gulden binnen is. De Stichting heeft de medewerking gekre gen van de Sovjet-ambassade in Den Haag. DE KNOLLEN DEN HAAG Bij aan stellingskeuringen wordt door 23 procent van de huisartsen en vijf procent van de bedrijfsartsen soms een aids-test verricht. Dat staat op gespannen voet met het standpunt van het kabinet dat aids-testen bij aanstellingskeuringen on wenselijk zijn. Dat staat in een onderzoeks rapport dat staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid gisteren naar de Eerste en Tweede Kamer heeft gestuurd. Het rapport is de neerslag van een enquête van het Nederlands Instituut voor Preventieve Gezond heidszorg/TNO onder artsen en bedrijven. Bij artsen en bedrijven bestaat nog geen eenstemmigheid over doel en inhoud van de aanstel lingskeuring. Er is ook geen eenduidige aanpak voor het bepalen van de medische ge schiktheid van een kandidaat, zo concludeert het rapport. De meeste artsen zien het be oordelen van de medische ge schiktheid van de kandidaat voor de functie als algemene doelstelling van de aanstel lingskeuring. De manier waar op het begrip „medische ge schiktheid" wordt gehanteerd varieert echter sterk. Huisartsen beoordelen veelal de risico's voor de werkgever. Zo vormt 73 procent van de huisartsen zich een oordeel van het ^e verwachten ziekte verzuim, tegen 46 procent van de bedrijfsartsen. Bedrijfsart sen keuren daarentegen vooral om risico's voor de kandidaat te voorkomen. Zo beoordelen zij de mate van belasting die een kandidaat aankan. Ruim 80 procent van de keurende artsen acht het mogelijk met behulp van de aanstellings keuring de geschiktheid van een kandidaat te bepalen. De onderzoekers noemen dit een hoog percentage. Zij wijzen op recent onderzoek waarin vraagtekens worden geplaatst bij de aanstellingskeuring als selectiemiddel.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3