Centraal Wonen project Herensingel gaat door lE^idócSomcwit^ STAD OMGEVING I Eind aan zwervend bestaan van buurtwerk Zeebeldenkwartier Een cadeau van formaat Nauwelijks publiek bij Europarlementariërs VRIJDAG 2 JUNI 1989 PAGINA 13 rj; «Afscheid van rofessor an der Waals il. gt km VjEIDEN De fysicus prof. Ir. J.H. van der Waals (68) 001 vieemt vandaag afscheid van Ie Leidse universiteit. Dit af- Icheid gaat gepaard met een fczing in het Lak-theater aan Cleveringaplaats in Lei- De lezing, die om 16.15 traiur begint, draagt de titel: Noojyhy study molecular triplet Van der Waal was inds 1967 verbonden aan de oro-eidse universiteit als hoog- 017'eraar in de experimentele ïatuurkunde. Jubileumviering jongerenkoor LEIDEN Het jongerenkoor The Lords Folks viert zondag 4 juni het twintigjarig bestaan. Tijdens een Eucharistieviering in de Herensingelkerk zal aan dacht aan dit jubileum worden besteed. Deken Banning en pastor De Ridder gaan voor. De begeleiding verzorgt het met oud-leden aangevulde jon gerenkoor onder leiding van A. van de Meyden. Het thema van de viering is „Omzien naar de toekomst". De dienst begint om 11 uur aan de He rensingel. De reünie voor oud- Folksleden begint om 13.00 Textielindustrie op Rijnland TV LEIDEN De geschiedenis van de Leidse textie lindustrie wordt komend weekeinde door omroep Rijnland in beeld gebracht. Op het televisiekanaal van de Rijnland TV-Infokrant wordt informatie gegeven over de textielindustrie aan de hand van een rondgang langs historische plekken in de stad. Ook zijn interviews opgenomen met mensen die in de textielindustrie werkzaam zijn geweest. Aanlei ding voor het programma is de tentoonstelling „Stof uit het Leidse verleden" in het gemeente-ar chief. Verder wordt aandacht geschonken aan de ten toonstelling over vluchtelingen in de Hooglandse kerk, is er een reportage over het voetbaltoernooi dat vorige week zaterdag bij Warmunda werd ge houden en komt de nieuwe LAK-produktie La Dolce di Sposa aan de orde. Het programma wordt zaterdag en zondag uitgezonden tussen 18.00 en 19.00 uur. Nieuw asfalt op Zoeterwoudseweg LEIDEN Een gedeelte van de Zoeterwoudseweg wordt maandag afgesloten in ver band met asfalteren. Vanaf zondagavond 4 juni 22.00 uur tot 6 juni 06.00 uur geldt, in clusief voor de parkeerplaat sen, een stopverbod voor het stuk tussen de Corbuloweg en de Tomatenstraat. Op 6 juni is de Zoeterwoudseweg tussen de Corbuloweg en de Lammenschansweg afgeslo ten. Omleidingsroutes wor den door middel van oranje borden aangegeven. Kui jers reikt prijzen uit LEIDEN Wethouder F. Kuijers reikt dins dag 6 juni de prijzen uit aan de winnaars van de foto- en tekenwedstrijd die door de Stich ting Industrieel Erfgoed Leiden in het afgelo pen najaar werd georganiseerd. Het thema van de wedstrijd was hoe fotografen en teke naars de nog in Leiden aanwezige monumen ten van bedrijf en techniek bekijken. Deze uitreiking vindt plaats in het kader van de tentoonstelling die de stichting van 6 juni tot en met 29 juni houdt in de hal van het Leidse stadhuis. De expositie kreeg de titel „Kent u Leiden ook zo? Behouden industrieel erfgoed in beeld" mee. Op deze tentoonstel ling zijn naast foto's van H. Budel en N. Ba- velaar de inzendingen voor de wedstrijd te zien. Leerlingen Bonaventura 'verkennen' werkvloer LEIDEN „Het project was leerzaam en heeft mij bewuster gemaakt in mijn keuze over wat ik na school ga doen". Dat was de reactie van Thed Kraan, leerling van 3 Mavo van het Bona ventura college in Leiden. Kraan en een kleine vijftig andere leerlingen van deze middelbare school, namen vorige week deel aan een 'arbeidsoriëntatieproject'. „Het project is niet direct voor de beroepskeuze bedoeld. Wel om ervaring op een werkvloer te krijgen en meer te weten komen over zaken als solliciteren, arbeidsomstandigheden, CAO's, on dernemingsraden enzovoort", aldus decaan A. Willemsen. De decaan heeft in samenwerking met de commissie Onderwijs en Arbeid 36 bedrijven in de regio Leiden bereid gevonden aan dit project mee te werken. Deze week worden de bevindingen van de leerlingen op school geëvalueerd. Uit een enquete onder de scholieren bleek overi gens dat meer dan 90 procent van hen na de Mavo niet van plan ONDER PROTEST BUURT EN ARCHITECT LEIDEN De verschil len tussen CDA, VVD en PvdA die op 15 juni stem men willen winnen voor het Europees Parlement bleken gisteravond tijdens een verkiezingsbijeen komst in de Leidse Stads gehoorzaal zo marginaal dat voorzitter Ruud Paauw halverwege ver zuchte er dan maar één partij van te maken. "Wat zijn nou precies jullie ver schillen? Voor een braaf verhaal kopen we zo wei nig". De opkomst voor de bijeen komst was opvallend klein. Voor het merendeel plaatselij ke politici en ambtenaren had den belangstelling voor de bij eenkomst, die daardoor iets van een onderonsje had. De koppen tellend kwam men niet meer dan tot zo zestig per sonen. De zittende Europarlementa riërs mevrouw J. May-Weggen (CDA) en A. Metten (PvdA) alsmede kandidaat-lid J. Mul der (VVD) moesten conclude ren dat de verschillen tussen de christen-democraten, socia listen en liberalen in Europa inderdaad niet bijster groot zijn, in elk geval niet ten aan zien van de (discussieonder werpen democratie, milieu en sociale zekerheid. „Op samen werking komt het aan". Vraag vanuit de zaal aan de drie sprekers: „Vertegenwoor digt u ginds uw eigen politieke stroming of Nederland? Ant woord van Mulder (nummer vier op de kandidatenlijst): „Ik zit daar straks allereerst als li beraal. Maar het antwoord is tweeledig: ik zit er ook als Ne derlander". En iets dergelijks zeiden ook mevrouw May- Weggen en de heer A. Metten, ieder voor hun partij. Voorzit ter Paauw had aan het begin nog zo gewaarschuwd geen re torische vragen te stellen... Het Europees Parlement is be doeld als de spreekbuis voor 320 Europeanen. Op 15 juni bepalen de Nederlandse kie zers wie zij van de 25 kandida ten in totaal worden er 518 afgevaardigden gekozen als volksvertegenwoordigers in de EG willen hebben. Wielerkaravaan bij bloedbank LEIDEN De landelijke wielertocht, georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor Bloedtransfusie, doet op donder dag 8 juni de Leidse Bloedbank aan. De fietsers worden om 13.45 uur opgewacht door Maarten Biesheuvel. De schrijver zal dan voorlezen uit eigen werk. Doel van de tocht is het motiveren van mensen om bloeddonor te worden. De toerfietsers zullen in zes etappes alle 22 Rode Kruis Bloedbanken in Nederland aan doen. Sociale veiligheid stationsplannen onderwerp discussie LEIDEN Over de sociale veiligheid van de plannen voor het stationsgebied wordt woensdagmiddag 7 juni ge sproken en gediscussieerd in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Dat gebeurt in het kader van de uitreiking van de Buiten Gewoon Veilig Prijs 1989. die dit jaar is gewonnen door de stad Rotterdam. Vanaf 13.00 uur vindt een stu dieprogramma plaats over het stationsgebied. Sprekers zijn de Leidse wethouder M. van der Molen, A. Lodder en T. Hajonides van het Wageningse Buro Zijaanzicht, dat onder- jzoek heeft verricht naar de plannen voor het station en H. CReijnders van de Nederlandse jSpoor wegen. De prijsuitreiking is om 16.15 iuur. Staatssecretaris E. Heer- ma overhandigt de onder scheiding aan Rotterdam, de gemeente die bij het maken van het beleid het meest reke ning heeft gehouden met de sociale veiligheid voor vrou wen. De eerste Buiten Gewoon Veilig Prijs werd in 1987 ge wonnen door de gemeente Leiden. Betrapt bij stelen auto 'LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht rond kwart voor een twee mannen aange houden in het centrum. De twee, een 22-jarige Leidenaar en een 20-jarige man uit Den Haag, probeerden een auto te stelen en werden op heterdaad betrapt. Man valt van steiger LEIDEN Een 32-jarige uit Delft is gisteren van een stei ger gevallen. Het ongeval ge beurde op het terrein van de EWR aan de KOningsstraat. De man maakte een val van ongeveer drie meter. Hij is met ernstig geheugenverlies opgenomen in het AZL. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J"Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voort.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: Adrpc* j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar ^*-^1 Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1 I1 LEIDEN De Commis sie Volkshuisvesting heeft gisteren besloten om de bouw van het pro ject Centraal Wonen aan de Herensingel te laten doorgaan. De commissie koos echter voor een ge wijzigde versie van het reeds veranderde bouw plan. Zowel buurtbewo ners als architect lieten op de vergadering gister avond duidelijk merken het met deze keuze niet eens te zijn Architect Theo Bosch uit Amsterdam vond dat aan zijn plan niets meer veranderd moest worden. Hij was al ak koord gegaan met een ver schuiving van de bouw van 2 meter aan de zijde van de Mecklenburgerstraat. Een nieuwe verschuiving wilde hij niet accepteren en hij dreigde zijn opdracht te zul len teruggeven aan de ge meente als de commisssie an ders besloot. „Het is voor mij onaanvaardbaar dat de com missie zoveel concessies doet aan de buurtbewoners. Ar chitectonisch en stedebouw kundig zit het plan goed in elkaar, conform de wensen van de opdrachtgever, de ge- dat de buurtbewoners liever open houden zodat het als speel- foto: wim van noort Het terrein aan de Herensingel terrein kan worden ingericht. meente zelf dus", aldus Bosch. Speelterrein De buurtbewoners dachten er heel anders over. Zij zagen het voormalige terrein van de Beatrixschool het liefst in een speelterrein omgetoverd en lieten dat ook via meege brachte spandoeken merken. Als het bouwplan van 15 wo- ningën er dan toch moest ko men, dan diende het wel zo gewijzigd te worden dat de kinderen uit de buurt nog wel wat speelruimte over hielden. Een door de ge meente voorgestelde verbre ding van de Mecklenburger straat met 2 meter en dus het opschuiven van het bouw project ging hen lang niet ver genoeg. De commissie besloot na lang beraadslagen en een schor sing van een kwartier tot een compromis. Het bouwplan werd aangenomen, maar met een verbreding van de straat met 3,5 meter in plaats van 2 meter. Dit zou betekenen dat het project nog eens ander halve meter verschoven wordt. Vóór dit besluit stem den de drie collegepartners in de Leidse raad D'66 was voor het bouwplan met de 2 meter verschuiving en CDA en de SP kozen de zijde van de bewoners en wilden het plan maar helemaal schrap pen. Architect Bosch kon zijn op merkingen, eerder op de avond gemaakt over het te ruggeven van de opdracht als voor een verdere wijziging in zijn bouwplan zou worden besloten, nog niet bevestigen: „Ik moet daar nog een nach tje over slapen", was zijn re- Namens de deelnemers aan het Centraal Wonen project zei Caro Matla dat zij opge lucht was over het besluit van de commissie om het project toch te laten door gaan. Zij sprak de hoop uit dat de architect toch bereid zou zijn zijn plan aan te pas sen. „Hier hebben we sinds 1986 op zitten wachten en het zou jammer zijn als het in dit stadium nog zou afketsen", aldus Matla. Uit de bocht gevlogen Een 18-jarige Alphense auto mobilist is gisteren rond kwart voor zeven bij de afslag Zoe- terwoude Dorp van rijksweg A4 uit de bocht gevlogen. De jongen kwam uit de richting Leidschendam. Vlak na het uit- voegen werd hij verrast door de scherpe bocht. In de poging op zijn rijbaan te blijven begon zijn auto te slippen. De Alphe- naar belandde op de linker weghelft, ramde een lantaarn paal en kwam tot stilstand in de berm aan de rechterkant van de weg. Bij de slippartij raakte een 18-jarige passagier van de automobilist gewond. Het slachtoffer werd met onbe kend letsel naar het AZL ver voerd. De auto raakte zwaar beschadigd. foto. wim van noort EIGEN ONDERKOMEN IN OOSTERSTRAAT LEIDEN Het eind is in zicht voor buurtwerkster Karin Toren. Niet dat ze binnenkort haar baan in het Zeeheldenkwartier verliest, maar vanaf vol gende week komt er een eind aan de geïmprovi seerde uitwerking van het buurthuiswerk in de keu ken van de peuterspeel zaal aan de Kortenaer- straat. Een dezer dagen hoopt de 34-jarige Toren te kunnen opereren van uit het voormalig gebouw van de woningbouwver eniging in de Oosterstraat. Het is een opstapje voor de definitieve vestiging in het nieuw te maken buurthuis dat aan de Oos terstraat dat in 1991 klaar moet zijn. „Het is vreselijk behelpen", geeft 'zwervend' buurtwerk- ster Toren toe. Al bijna twee jaar verricht zij 20 uur per week haar buurtwerk vanuit het klein bemeten keukentje in de peuterspeelzaal. De acti viteiten vinden plaats door de gehele wijk. „We gebruiken het gebouw van basisschool 't Galjoen aan de Oosterstraat voor conditietrainig, lessen zelfverdedigig en sport- en spel inloopmiddagen", begint de buurtwerkster aan haar op somming. „Verder zitten er vrouwengroepen in het ge bouw van de speeltuinvereni ging voor naailes en voor een cursus sieraden maken". Het jongerenwerk gebeurt vanuit het benauwde keuken tje. „Bepaald niet ideaal", ver klaart Toren. „Er kunnen maximaal 15 jongeren in. Dan zitten er een paar op de aan recht, een stel rond de tafel en er hangen er een aantal tegen de deur en de muur. Mutjevol dus. Je moet dan echt geen brand krijgen", zegt ze la chend. Efteling „Het is dus een moeizame zaak met de jongeren", vervolgt ze. Elke donderdagmiddag komt de hechte groep hier bijeen op het spreekuur. Ze willen wat praten en we maken plannen voor activiteiten die we elders kunnen doen. Voetballen, bowlen of een dagje naar de Efteling". Aan het coördineren van al die activiteiten vanuit de be nauwde 'keukenbasis' komt binnenkort een einde. „Een dezer dagen hoop ik de sleutel te krijgen van het gebouw van de woningbouwvereniging, waardoor ik er duidelijk op vooruitga", vertelt ze. „Dan heb ik de beschikking over een kamer en een keuken. Luxe toch?". Een lach breekt door. „Dan is het zwerven over en kan ge profiteerd worden van de voordelen van een centrale plaats". Halverwege 1991 moet dan de definitieve vestiging van het buurtwerk in een buurthuis gerealiseerd zijn. ,,'t Galjoen, de basisschool aan de Oosterstraat zal dan ver bouwd zijn. Die staat er nu verpauperd bij. Een vleugel wordt helemaal gesloopt en er komt een ander schoolgebouw voor in de plaats. De andere vleugel wordt deels gesloopt. Er blijven twee lokalen staan, waarop een schuin dak wordt gezet. Verder wordt een deel aangebouwd", vertelt Toren trots. Het buurthuis dat daar door ontstaat heeft dan een entree, een kantoor, twee ont moetingsruimten, een bar, een berging, twee kleedkamers en een douche. Op de zolderver dieping worden drie' ruimtes gerealiseerd: een jongeren- Karin Toren: „Ik doe nu twintig uur per week in mijn uppie buurtwerk. Als het nieuwe buurthuis er is, hoop ik dat er iemand bij komt". foto: henk van den ende ruimte, een cursusruimte en een creativiteitslokaal. Uppie Het buurtwerk kan volgens Toren dan optimaal gaan draaien. „We hebben dan voor de activiteiten in deze buurt, met zijn 2400 bewoners, e^n gebouw dat groot genoeg is. Dan wordt het ook mogelijk om activiteiten tegelijkertijd te houden, waardoor buurtbewo ners gemakkelijker contacten kunnen leggen doordat ze el kaar hier treffen. Dan is er ook ruimte voor een tweede medewerkster. In deze buurt en met het nieuwe gebouw is er echt werk voor twee keer twintig uur buurthuiswerk. Dan krijg ik ook een beetje aanspraak, want nu zit ik de 20 uur in mijn uppie Het is wel leuk om de zaak hier van af de bodem op te bouwen. Echt pionieren. Ik mis alleen het collegiaal contact. Een tweede buurtwerkster zou daarvoor kunnen zorgen". ERIK HUISMAN CeidóeSouaant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13