'd Verrassend standpunt CDA over belastingen Afbrokkelende kalklaag verbergt diepe betekenis Groen Links verwacht acht tot tien zetels CDJA-YOORZITTER: JONGEREN SLUITPOST CDA-programma straks goed voor „een ruime voldoende" Tamils minder snel over grens gezet Wijkteams wel of nietbè succesvol tién "in. If )E BINNENLAND CeidócSomtmt WOENSDAG 31 MEI 1989 PAGINA Twee kopstukken van Groen Links bij de presentatie van het ver kiezingsprogramma: Ina Brouwer (CPN) die hoopt terug te keren in de Tweede Kamer en PPR-senator Bas de Gaay Fortman. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Groen Links combinatie van PPR, PSP, CPN, EVP en een aantal „onafhankelij- ken" verwacht bij de verkiezingen van 6 september acht a tien kamer zetels te kunnen behalen. Voorlopig blijven de afzonderlijke partijen nog bestaan, maar als de combinatie in de Tweede Kamer veel succes heeft zullen de partijen zich opheffen en opgaan in de nieu we partij. Groen Links streeft er naar na de verkiezingen samen met PvdA en D66 een progressieve rege ring te vormen. De belangrijkste peilers uit het gis teren gepresenteerde verkiezings programma „Verder kijken" zijn het milieu, ontwapening en een rechtvaardiger inkomensverdeling. Een cijfermatige onderbouwing van het programma heeft Groen Links overigens nog niet. Globaal is afge sproken dat het geld moet komen uit verlaging van de defensie-uitga- ven, verhoging van de vennoot schapsbelasting en geld dat vrijkomt door meer werkgelegenheid. Een vierde bron van inkomsten is de zo geheten „groentax", een heffing op milieu-onvriendelijke produkten. Volgens Groen Links kunnen dui zenden extra arbeidsplaatsen wor den geschapen door geleidelijke in voering van een 32-urige werk week. In het jaar 2000 moet een 25- urige werkweek zijn bereikt. De ko mende regeerperiode zal de partij een „brede maatschappelijke discus sie" op gang brengen over een forse verhoging van de minimumuitke ring, herstel van de koppeling tus sen lonen en uitkeringen, verrui ming van de bijverdienmogelijkhe- den voor mensen met een uitkering en de invoering van een basisinko men voor iedereen vanaf 18 jaar. Het buitenlands beleid moet worden gericht op samenwerking met neu trale en niet-gebonden landen, met als consequentie het uittreden uit de NAVO. 200.000 woningen geschikt voor gehandicapten 200.000 van de in totaal ruim 5 miljoen wonin gen met overheidssubsidie aangepast voor ge handicapten. De helft daarvan is gefinancierd uit de regeling geldelijke steun gehandicapten, die in 1976 is vastgesteld. De aanpassingen lo pen uiteen van het aanbrengen van een beugel tot het volledig geschikt maken van de woning voor rolstoelgebruik. Staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting), die vanmorgen aanwezig was tijdens een seminar over aangepast bou wen, verwacht dat het aantal aanpassingen zal groeien tot 35.000 per jaar in 2000. Bovendien wordt in het ontwerp-bouwbesluit dat de ge meentelijke bouwverordeningen gaat vervan gen, meer rekening gehouden met de toeganke lijkheid voor gehandicapten. De Tweede Ka mer vindt overigens dat het ontwerp nog niet ver genoeg gaat. DEN HAAG Het stand punt van de CDA-pro- grammacommissie over de belastingen is verrassend. Het verkiezingsprogram ma ziet geen ruimte voor verdere daling, terwijl de afgelopen maanden veel prominente christen-de mocratische politici juist op het belang van zo'n verdere daling na de om vangrijke operatie-Oost hebben gewezen. De commissie - onder leiding van voorzitter drs. F.J. M. Werner (vice-yoorzitter Aca demisch Ziekenhuis Amster dam) en met fractieleider De Vries als lid - heeft voor een andere lijn gekozen. Belasting verhoging is uit den boze en er mag dan ook niet worden ge sleuteld aan de ruim vier mil jard gulden lastenverlichting die het gevolg is van 'Oort'. Het CDA wil in de komende kabinetsperiode nog wel de so ciale premies met twee miljard gulden verlagen. Maar daarna is het uit met de lastenverlich ting. In het verkiezingsprogramma van de PvdA staat dat van 'Oort' twee miljard mag wor den afgeknabbeld. De WD meent dat de belastingen tus sen 1990 en 1994 met ruim acht miljard gulden moeten dalen. Geen van beide moge lijkheden hebben de sympa thie van het CDA, dat de extra belastinginkomsten als gevolg van de economische groei lie ver besteedt aan nieuw beleid. Het verkiezingsprogramma van het CDA, dat 14 en 15 juli definitief zal worden vastge steld door het partijcongres, kiest voor het behouden van en voortbouwen op de resulta ten van twee kabinetten-Lub- bers. Volgens De Vries en Werner moet daarom worden gekozen voor een sobere over heid en het stimuleren van de economische groei. Daarnaast is er ruimte voor nieuw beleid. Prioriteit Herstel en behoud van het mi lieu vormt de eerste prioriteit in het CDA-programma. Het autogebruik moet zoveel mo gelijk worden teruggedrongen, de afstand tussen wonen en werken worden beperkt, het openbaar vervoer uitgebreid en meer fietsroutes aangelegd. Het programma spreekt zich uit voor autovrije zones in de binnensteden en voor het ver vangen van het reiskostenfor fait door fiscale maatregelen ten gunste van het openbaar vervoer. Ook wordt voorge steld heffingen op brandstof te verhogen onder gelijktijdige verlaging van de motorrijtui genbelasting. Het CDA wil 100 miljoen uit trekken voor de aanpak van sociale armoede. Concreet be tekent dit dat gemeenten via de algemene bijstandswet ex tra middelen krijgen voor ge richte maatregelen ten behoe ve van mensen in knelsitua- ties. De bestaande maatregelen en voorzieningen voor langdurig werklozen moeten beter wor den afgestemd op de doel groep. Een concreet bedrag voor de werkloosheidsbestrij ding noemt het program niet. Werkloosheid moet verder be streden worden door bevorde ring van educatief verlof en flexibele vormen van ver vroegde uittreding, die in de plaats van de huidige vut moeten komen. Kinderopvang Voor de uitbreiding van de kinderopvang wil het CDA 50 miljoen extra uittrekken. Toch blijven de ouders primair voor kinderopvang verantwoorde lijk. Subsidie is er alleen voor de minst draagkrachtige ou ders. Ook de verhoging van de kinderbijslag voor het eerste kind moet een bijdrage leve ren in de kosten van kinder opvang. Op het gebied van het onder wijs wil het CDA 500 miljoen uittrekken voor uitbreiding van volwasseneneducatie en onderwijs aan minderheden. Evenals de PvdA zijn de chris- ten-democaten voor het schrappen van de zogeheten „vier-jarigenmaatregel" die tot gevolg heeft dat bepaalde groepen kleuters later naar school gaan. Het programma Fractievoorzitter Bert de Vries „Verantwoord voortbouwen", bepleit verder scherpere toela tingsvoorwaarden tot de lera renopleiding basisonderwijs. In de visie van het CDA blijft het omroepsysteem gebaseerd op niet-commerciële omroep verenigingen. Naast uitbrei ding van de STER-zendtijd wordt de introductie van een lokale-regionale STER voorge steld waaruit ook de regionale pers een bijdrage ontvangt. Het CDA wil de komende ka binetsperiode rijks- en ge- - naast partijvoorzitter Van Velzen - tijdens de presentatie van FOTO: ANP of er sprake is van discrimina tie moet voorbehouden blijven aan de onafhankelijke rechter. Op het gebied van de interna tionale politiek wil het CDA de Zuidafrikaanse regering via sanctiemaatregelen dwingen tot het onderhandelingen over de afschaffing van de apart heid. Het niveau van de ont wikkelingssamenwerking moet gehandhaafd blijven op anderhalf procent van het na tionaal inkomen. meentepolitie samenvoegen tot één korps. De reorganisatie moet onder de verantwoorde lijkheid van één minister (men spreekt zich niet uit over justi tie of binnenlandse zaken) ko- Wat betreft de anti-discrimi natiewetgeving vindt het CDA dat de overheid de verant woordelijkheid en de levens beschouwelijke overtuiging van burgers dient te respecte ren. Het uiteindelijke oordeel CDJA- voorzitter Ad Koppejan: „Te weinig aandacht voor de probleem groepen onder de werkloze UTRECHT Het CDJA, de christen-democratische jongerenorganisatie, rea geert gematigd positief op het ontwerp-verkiezings- programma „Verantwoord voortbouwen" van het CDA. Maar, aldus voorzit ter Ad Koppejan, „het is op bepaalde punten wel voor verbetering vat baar". Het belangrijkste punt van kritiek vormt de inkomens van jongeren. Deze groep dreigt namelijk, volgens het CDJA, sluitpost van de begro ting te worden. Want terwijl de minima als gevolg van de voorgestelde beleidsmatige koppeling tussen lonen en uit keringen wél van de wel vaartsgroei zullen gaan profi teren, biedt het programma voor jongeren met een uitke ring of studiebeurs nog geen zekerheid, meent Koppejan. Hij wijst op een volgens hem tamelijk „vage" passage waar in wordt gezinspeeld op het gelijktrekken van de studie beurzen en de jongerenuitke- ringen. „Daar wordt dus on derscheid gemaakt tussen de jongeren en de rest van de mi nima. En uit ervaring weten we dat harmonisatie waar schijnlijk bijstelling naar bene den zal inhouden. Dat zou be tekenen dat de uitkeringen van jongeren op het niveau van de studiebeurs komen. Ik vind dat je als CDA daar de verkiezingen niet mee in kunt gaan. Overigens is harmonisa tie ook in strijd met artikel 41 Van het program'van uitgangs punten van het CDA. Want daarin staat dat het niveau van de uitkeringen georiën teerd moet zijn op de inko mens van degenen die wel aan het arbeidsproces deelnemen". Ook vindt Koppejan dat het verkiezingsprogramma te wei nig aandacht heeft voor de probleemgroepen onder de werkloze jongeren, zoals ge handicapten, voortijdige schoolverlaters (drop-outs) en jongeren uit etnische minder heden. „Ik had op dat punt meer concrete voorstellen ver wacht. Ook mis ik het percen tage gehandicapten (3 tot 7 procent) dat door bedrijven moet worden opnemen. Het blijkt namelijk dat daar tot nu toe maar weinig van terecht is gekomen. Blijkbaar kun je dat als overheid niet alleen aan de sociale partners overlaten". Frisse ideeën In de milieuparagrafen zitten heel wat frisse ideeën die het CDJA aanspreken. Als voor beeld noemt Koppejan het plan bij de bouw van kolen centrales een deel van de in vesteringen aan te wenden voor de aanleg van bossen in ontwikkelingslanden. Ook het idee om in Europees verband de import van tropisch hout te belasten met een heffing spreekt hem aan. Maar toch vindt hij het program ook op het punt van het milieu af en toe weinig concreet. „Er had den hardere doelstellingen ge formuleerd kunnen worden op het gebied van de verzuring en ik mis bijvoorbeeld een percentage ik denk aan 2 tot 3 procent per jaar waar mee het COj-gehalte moet worden teruggedrongen". Met de stelling van fractielei der Bert de Vries dat dit ver kiezingsprogramma zowel met de PvdA als met de VVD is uit te voeren is Koppejan het wel eens. „Maar dat geeft meteen ook de zwakte van het pro gramma aan. Men heeft ope ningen willen houden. Dat zie je bijvoorbeeld bij het onder deel onderwijs. Daar heeft men geen keuze willen maken vóór of tegen de basisvor ming". Toch wil Koppejan het verkie zingsprogramma niet met een onvoldoende waarderen. Hij houdt het op een voldoende die als het aan het CDJA ligt met de nodige aanpas singen „kan uitgroeien naar een ruime voldoende". CLARISSE BUMA DEN HAAG Het ministerie van justitie zal de komende maanden een iets „terughoudender" beleid voeren bij het uitwij zen van Tamil-vluchtelingen. Alleen die vluchtelingen die de hele beroepsprocedure doorlo- §en hebben, zullen de grens over worden gezet. Twee reeds naar ri Lanka gestuurde Tamils kunnen, overeenkomstig een recent arrest van het Hof van Justitie, op kosten van het rijk naar Ne derland terugkeren. Deze toezegging deed staatssecretaris Korte- Van Hemel gisteren tijdens het vragenuurtje in de Tweede Ka mer. De bewindsvrouwe werd onder anderen door het PPR-ka- merlid Lankhorst aan de tand gevoeld over haar „harde uitwij- zingsbeleid". Volgens Lankhorst moeten alle Tamil-vluchtelin- gen de garantie krijgen dat ze voorlopig in Nederland kunnen blijven, omdat het Hof onlangs bepaalde dat twee vluchtelingen ten onrechte werden uitgewezen en nu moeten terugkeren. De staatssecretaris wilde echter niet zo ver gaan. Ouders Jolanda Venema stappen naar rechter ASSEN De ouders van de 23-jarige zwakzinnige Jolanda Venema zullen de rechter in schakelen om een betere be handeling voor hun dochter af te dwingen als daartoe niet binnen een week daadwerke lijke stappen worden onderno men. „Er wordt een spelletje met ons gespeeld. Ik pik dit niet langer", aldus de moeder van Jolanda. Zij reageert hier mee op de conclusie van een onderzoekcommissie dat Jo landa op een andere manier verpleegd moet worden. Nu gebeurt dat terwijl ze naakt vastgebonden zit in een afzon- derlijkae kamer. SUSKEENWISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL Schiet maar. Jespuis 'Schobbejakken', thsprüiers Yin het menselijke ris Stukken slinkend onkruid 1 ttur durf peen stip dichterbij te komen, leeglopers Sn nu wordt hiir mooie Uchiam met tien- tillen kof ets doorleefd en zal de heldin ter aarde ij. pen (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. VWO-EXAMEN GRIEKS: DEN HAAG Aan het eind van de examenperio de 1989 stonden gisteren voor het vwo filosofie en Grieks als laatste op het programma. Terwijl het overgrote deel van de mavo-, havo- en vwo-kan- didaten al genoot van de vrijheid, was er een klein groepje her en der ver spreid over het land dat zich nog boog over kunst matige intelligentie en een tekst van de Griekse schrijver Lucianus. Deze gematigd kritische schrij ver had voor de negen vwo- leerlingen van het Leidse Bo- naventuracollege een duidelij ke boodschap geschreven, al dus hun docent klassieke ta len, dr. J. Arends. „Ze kwa men met stralende gezichten naar buiten en waren niet echt op problemen gestuit bij het vertalen van de tekst en het beantwoorden van de vragen". Lucianus had in de tweede eeuw na Christus aan de hand van een anekdote duidelijk ge maakt dat contemporaine ge schiedschrijving niet bedoeld is om het de tijdgenoten naar de zin te maken, maar dat het waarachtig moet zijn en dus ook voor de volgende geslach ten bedoeld is. De Griek had als voorbeeld de architect So- stratos, zoon van Dexiphanes, genomen die in 280 voor marktgericht of produktge- richt denken. Het eerste is ge richt op de korte termijn, het tweede beoogt een langere pe- Ook nu weer was er kritiek op de lay-out van het examen. „De vragen 9, 10 en 11 waren aan de achterkant gedrpkt en daarnaar werd slecht verwe zen", aldus Arends, die ook problemen had met de je-vorm in de instructies. Intelligentie Christus als ontwerper van de vuurtoren van Alexandrie de naam van de opdrachtgever, de Griekse koning Ptolemaeus - Egypte was onder heer schappij van de Grieken op de kalklaag aan de buitenkant van het bouwwerk had laten aanbrengen. Wetende dat die buitenste laag in de loop der tijden zou afbrokkelen, had hij zijn eigen naam op de steen laag aangebrach't. En zo zou de naam Sostratos vanzelf te voorschijn komen en eeuwig - zo lang de vuurtoren zou be staan - te lezen zijn. Docent Arends zag een paral lel met de huidige tijd. „Denk maar aan een computervirus dat door de maker ergens wordt ingebracht en dat na verloop van tijd de kop op steekt". Maar er zijn ook posi tieve vergelijkingen. Arends: „Je kunt ook denken aan het Bij filosofie voor het vwo was kunstmatige intelligentie het onderwerp. Dat werd van twee kanten bekeken: van de cultuur-filosofische kant en vanuit het antropologisch ge zichtspunt. De tekst was ont leend aan de bundel: „Geest, computer en kunst" van Ha- goort en Maessen. Er moest diep en ook creatief worden nagedacht. Zo was er een vraag naar aan leiding van de bewustzijnsop- vatting van Jean-Paul Sartre. Deze Franse schrijver ziet be wustzijn in relatie met de din gen, in relatie met zichzelf en in relatie met anderen. In ver band daarmee werd een vraag gesteld over de computer. De stelling was dat een computer een geest is, want er zijn din gen die de computer kan en die mensen ook (zouden) kun nen. De vraag is dan hoe men sen die de computer als een geest zien zich kunnen beroe pen op de bewustzijnsopvat- ting van Sartre. Antwoorden examenvragen DEN HAAG De goede antwoorden van de cen trale schriftelijke eindexa mens lbo/mavo, havo en vwo, gehouden op maan dag 29 mei, luiden als volgt: Vwo Spaans 1d, 2b, 3c, 4c, 5d, "6b, 7d, 8d, 9d, 10c, 11a, 12d, 13a, 14b, 15d, 16b, 17a, 18a, 19a, 20b, 21a, 22c, 23d, 24a, 25c, 26c, 27c, 28c, 29b, 30c, 31 d, 32c, 33b, 34b, 35d, 36d, 37d, 38d, 39c, 40b, 41c, 42c43d, 44a, 45c, 46c, 47a, 48b, 49c, 50b. Vwo Russisch 1c, 2b, 3d, 4a, 5c, 6a, 7d, 8b, 9a, 10b, 11c, 12d, 13d, 14b, 15a, 16d, 17b, 18c, 19d, 20d, 21a, 22b, 23a, 24b, 25b, 26c, 27d, 28d, 29a, 30b, 31b, 32c, 33b, 34b, 35c, 36d, 37a, 38a, 39a, 40a, 41c, 42c, 43b, 44a, 45b, 46c, 47b, 48d, 49a, 50d. Havo Spaans 1a, 2a, 3b, 4d. 5b, 6b, 7c. 8d, 9b, 10a, 11d, 12a, 13d, 14b, 15c, 16c, 17b, 18b. 19d, 20d, 21d, 22c, 23a, 24d, 25d, 26b, 27c, 28a, 29a, 30a, 31d, 32d, 33d, 34d, 35d, 36d, 37c, 38a, 39c, 40a, 41d, 42c, 43d, 44b, 45b, 46b, 47b, 48c. 49b, 50d. Havo Russisch 1a, 2c. 3a, 4d, 5a, 6c. 7c, 8b, 9a, 10a, 11d. 12b, 13d, 14b, 15b, 16d, 17a, 18d. 19b, 20a, 21a, 22c, 23b. 24d, 25a. 26c. 27a, 28d, 29b. 30a. 31b, 32c, 33c. 34a. 35d, 36b. 37d, 38d. 39c. 40d, 41d. 42b, 43d. 44c, 45c, 46b. 47d, 48d, 49b, 50c. Mavo (C) lbo (C) maatschappijleer 1c, 2b. 3c. 4c. 5a. 6c, 7a. 8d. 9c, 10-, 11c. 12b, 13c. 14-. 15a, 16b. 17c. 18- 19d, 20b, 21b, 22d, 23-, 24b, 25c, 26c. 27b, 28d, 29c, 30-, 31f, 32a, 33c, 34-, 35c. 36-. 37b, 38a. 39d, 40c, 41-, 42c, 43b. Mavo (D) lbo (D) maatschappijleer 1c, 2d. 3c, 4a. 5d. 6c, 7a, 8d, 9f, 10-, 11e, 12b. 13c, 14c, 15d, 16-. 17b, 18e, 19-, 20b, 21-, 22b, 23c. 24d, 25-, 26a, 27f, 28d, 29c, 30-, 31c, 32-, 33c, 34b, 35a, 36c, 37f, 38-, 39b, 40e, 41-, 42f, 43e, 44d. ïot [US l c ve jsche UTRECHT De veel£JZei prezen wijkteams van ppen E litiekorpsen zijn niet sif cesvol bij de bestrijdi^ van de criminaliteit. VA°irf geleken met convention l neel werkende korpsjiidde blijken de verschilljien. marginaal. Dit stelt feffei psycholoog drs. A. Coziv sen in een proefschrift over het vernieuwingsv^pp mogen van politie-orgair** saties, waarop hij vrijd promoveert aan de Erji 1 mus Universiteit in RfLl terdam. inl op Zijn conclusies staan volstriYlJ haaks op die van de rechtsj cioloog J. Horn, die drie ken geleden in zijn prol schrift stelde dat de invoeriyy, van wijkteams leidt tot all' forse daling van de crimina teit en een groter aantal opj loste zaken. Cozijnsen hei voor deze beweringen g^j grond kunnen vinden bij i onderzoek bij de korpsen \j Utrecht, Heemstede en Zaïj voort. „Het verband tussen verni» wen en het eindprodukt is u-rp moeilijk te leggen. Als je boef vangt die honderden |ens braken bekent, schiet het fet l lossingspercentage omhejebb maar dat zegt niets over yrer succes van wijkteams". i Cozijnsen heeft zich bij f onderzoek geconcentreerd r13* de bedrijfsvoering. Ondajigei alle doelstellingen is de poli de afgelopen jaren niet dieze matiger gaan werken. „Tier d. jaar geleden werd 6 procie op van de arbeidstijd besteed £n d criminaliteitsbestrijding |un t 17,5 procent aan koffie dijerhc ken. Anno 1989 blijken |erd verhoudingen niet veel ge\(jks zigd", aldus Cozijnsen. jevri> r OP Een flink deel van de poli^erkl mensen blijkt zichzelf niet doeds kundig genoeg te vinden vjellijl criminaliteitsbestrijding. Djrijze de wijkteams met alle voorhuis mende taken te belastenjaar veel specialistische kennis we pc loren gegaan. Veel teams Alfon als het ware eilandjes gewjolgt, den die niet of nauwelijks het menwerken met specialiiaat sche afdelingen zoals de wzz cherche, aldus het proefschrajn 1 Wijkteams hebben volgens (jan i zijnsen alleen kans van slagenst als ze zijn ingebed in <jen o hechte organisatie. Juist {iet wijkteams is een op de spean c fieke omstandigheden aanjit er paste werkwijze nodig, lebbe pleit ook voor het opneiffitioi van specialisten in wijkteainds of het nauw samenwerk mi met bijvoorbeeld de rechercfer Astma, je zult't maar p hebben... p voor veel mensen is ademen ae gewoonste zaak. Het gaat vanzelf, zonder inspanning, zonder nadenken. Gelukkig maar. Helaas geldt dat niet voor iedereen. Eén op 'oef de tien mensen heeft jen, moeite met ademen, feli doorastma, allergie, Bronchitis of longemfyseem. Artsen noemen dit CARA. CARA-patiënten doen het liefst of er niets aan de hand is. Maar dan ineens krijgen ze het te kwaad. 2e zijn dan benauwd, en flink ziek. Dan moeten ze afhaken.Ze moeten hun leven lang vechten om er bij te horen. Het Astma Fonds doet I er alles aan om het lot van vele tienduizenden CARA- patiënten te verlichten. Daar is veel geld voor nodig. Daarom is ook uw hulp onmisbaar. AstmaFonds 180) Giro 55055 c Ink pger feller ielk< olk h h :en. [arti Ie S ïestt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4