„Geloof in Christus niet uit zending weg definiëren CeidóeSotwct/it kerk wereld Levensbeschouwelijke organisatie moet iedereen toelaten beroepingen brieven lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócSouootit MAANDAG 29 MEI 1989 PAGINjfJI 4- Joodse vrouwen demonstreren bij klooster Auschwitz PARIJS Ruim driehonderd joodse vrouwen uit de hele we reld hebben vandaag bij het Karmelietessenklooster in het voormalige concentratiekamp Auschwitz gedemonstreerd. De oprichting van het klooster in 1985 op deze plaats heeft bij de joodse gemeenschap grote afschuw gewekt. De Rooms-Katho- lieke Kerk is de toezegging dat het klooster voor 22 februari van dit jaar zou worden verplaatst, niet nagekomen. De vrou wen, lid van de Wizo, de wereldbond van joodse vrouwen, ver trokken gisteren vanuit Parijs voor een zesdaagse reis door Po len. Zij hebben bij het klooster in Auschwitz de vlaggen van hun land van herkomst uitgespreiden en kaarsen aangestoken. Verder bezoeken ze de voormalige concentratiekampen van Treblinka en Majdanek ene de plaats van het vroegere ghetto in Warschau bezoeken. Zuidafrikaanse „journalisten" weg uit San Antonio SAN ANTONIO Zuidafri kaanse predikanten die onder valse voorwendselen de We- reldzendingsconferentie in San Antonio bijwoonden, zijn zaterdag vrijwillig vertrok ken. De vier, die zich hadden aangemeld als verslaggevers van het radiostation Contact America, werden donderdag door een Namibische afge vaardigde als Zuidafrikaanse agenten ontmaskerd. „Wij hebben kennis genomen van het feit dat onze aanwe zigheid sommige afgevaardig den heeft verbaasd. Daarom trekken wij ons vrijwillig te rug van de conferentie", aldus de predikanten in een mede deling aan de organisatoren van de bijeenkomst van de Wereldraad van Kerken. Drie van hen zijn voorganger in de blanke Nederduitse Gerefor meerde Kerk. De Zuidafrikaanse predikant dr. Allan Boesak, enkele da gen te gast in San Antonio, noemde het onbegrijpelijk dat de predikanten hadden gelo gen over hun ware bedoelin gen Hij noemde het „moeilijk te vergeven" wanneer predi kanten zich voor journalisten uitgeven en vervolgens infor matie aan de regering door spelen Hij was overigens geenszins verrast door de aan wezigheid van informanten van de Zuidafrikaanse rege ring. „Dat is standaard-prak tijk". Bomers ontkent bestaan akkoord met Missieraad HILVERSUM Risschop Bomers, voorzitter van de bis schoppelijke commissie voor missie en ontwikkeling, heeft ontkend dat vorig jaar de bis schoppenconferentie en de Nederlandse Missieraad het eens zijn geworden over een nieuw statuut voor de NMR. Bomers zei dit gisteren voor de KRO-tv De Missieraad heeft vorige week bijna unaniem de wijzi gingen afgewezen die de bis schoppen begin dit jaar „zon der voldoende overleg" in het compromis hadden aange bracht. De NMR was vorig jaar onder protest akkoord ge gaan met de tekst die het da gelijks bestuur en het boven genoemde bisschoppelijke commissie hadden uitgewerkt De Missieraad had toen de stellige indruk dat er een ak koord was bereikt. De Haar lemse bisschop die voorzitter wordt van de Missieraad- nieuwe stijl wilde niets weten van bevoogding zoals de Mis sieraad de bemoeienis van de bisschoppen betitelt Volgens de Missieraad moeten bis schoppen, religieuzen en le ken gezamenlijk het beleid van de NMR bepalen, zoals 22 jaar geleden bij de oprichting van de Missieraad is vastge steld. In de door de bisschop pen aangegebrachte wijzigin gen valt daarvan niets terug te vinden, aldus de NMR. Mgr. Bomers noemde het droevig dat Nederland dat een grote missiegeschiedenis heeft, tot een niveau van wantrouwen moet vervallen. Hij zei het wantrouwen van de NMR in de bisschoppen niet te kunnen begrijpen. Het gekrakeel over het statuut van de Missieraad en de onaf hankelijkheid ervan ten op zichte van de bisschoppen noemde hij anti-propaganda voor de Rooms-Katholieke Kerk. Roemeense ambassade retourneert petitie DEN HAAGDe Roemeense ambassade in Den Haag heeft een verzoekschrift van achttien Tweede Kamerleden ongeo pend geretourneerd aan de afzender, de Christelijke stichting voor hulp aan gewetensvervolgden (CSHG) te Andijk. De acht tien, met uitzondering van klein links afkomstig uit alle partij en, hadden om de vrijlating van de Roemeense Baptist Nestor Popescu gevraagd. Vorig jaar juli werd Popescu vrijgesproken. Daar hij „geen gevaar voor de samenleving" vormde, moest hij in vrijheid worden gesteld. Op de dag van zijn vrijlating kreeg zijn vrouw echter te horen dat haar man in de psychiatrische inrichting te Poiana-mare (Dolj) moest blijven. Hij wordt daar tot op de dag van vandaag vastgehouden. De CSHG wil vrijdag opnieuw proberen de petitie bij de ambassade aan te bieden. Een parel blijft een parel, ook als de zwijnen hem niet lusten SAN ANTONIO BEREIDT SLOTDOCUMENT VOOR SAN ANTONIO Zen ding kan zó breed gedefi nieerd worden dat bijna alle activiteiten van de kerk er onder vallen, be halve de uitnodiging om in Christus te geloven. Deze waarschuwing werd za terdag op de Wereldzendings- conferentie in San Antonio geuit tijdens een tussentijds verslag van de vier secties die zijn geformeerd. De verslagen dienen als materiaal voor het nog te formuleren slotdocu ment. Diverse afgevaardigden gewaagden van nog te „slap pe" teksten; te weinig con creet en niet genoeg op de praktijk gericht. Evangelisatie mag nooit de groei van bepaalde geloofsge nootschappen tot doel hebben, aldus een van de secties. „Zieltjeswinnerij" (proselitis me) is een „slecht getuigenis" en zet een vraagteken achter evangelisatie die niet op een goede relatie met andere christelijke gemeenschappen Volgens deze sectie is het voor christenen onmogelijk om niet van hun geloof te getui gen. Christenen zijn verplicht de boodschap van Christus aan elk persoon en elk volk te verkondigen. Kerken zouden derhalve hun getuigenis in woord en daad moeten ver sterken. Tegelijk moeten zij de ontmoeting met andersge lovigen niet uit de weg gaan. De secularisatie is diep door gedrongen in de kerken, zo wordt verder gezegd. De ker ken zijn zelfs medeverant woordelijk voor de versprei ding ervan. Ondanks de schijnbaar onstuitbare secula risatie, is er volgens de sectie wereldwijd een grote behoefte aan godsdienst. Een andere sectie wil dat de kerken schuld belijden over die vormen van zending die culturen en levens van men sen geweld hebben aange daan. Een kritische beoorde ling van het verleden van zending en missie is hier op zijn plaats. De kerk moet in haar zending zich inspannen voor een rechtvaardige verdeling van het land, aldus de derde sec tie. De kerk draagt deze ver antwoordelijkheid omdat zij belijdt dat de aarde van God is. Kerkelijke aandacht voor bijvoorbeeld landloze boeren in Brazilië en voor van hun land verdreven Indianen in de Verenigde Staten is der halve een must. Christenen zouden de bijbel opnieuw moeten leren lezen, maar nu door de ogen van onderdrukte mensen. De sectie denkt daar bij vooral aan vrouwen. Ook vindt zij dat kerken het kas- ten-systeem in India aan de kaak moeten stellen omdat dit een deel van de Indiase sa menleving permanent verne dert. De laatste sectie roept de ker ken op om op een positieve, creatieve manier met macht om te gaan. De vorige We- reldzendingsconferentie (Mel bourne, 1980) liet zich vooral in negatieve termen uit over macht en machtsmisbruik, al dus deze sectie. Macht kan echter ook op een goede .ma nier worden aangewend om gerechtigheid te bevorderen. De interim-rapporten, die door sommige afgevaardigden' te vaag en te weinig concreet werden genoemd, vormen de bouwstenen voor het slotdo cument van San Antonio. Hierin zullen de aangereikte thema's nader worden uitge werkt. BERT VAN DER KRUK Bush bij de paus De Amerikaanse president Bush heeft tijdens zijn bezoek aan Italië ook een gesprek gehad met paus Johannes-Paulus II. De paus prees Bush voor zijn strijd tegen drugs en noemde het ge bruik van verdovende middelen „een morele crisis". De president zei dat hij steun vond in de „wijze raad" van de paus tijdens het onderhoud dat een uur duurde. Op de foto: President Bush (r) en zijn vrouw Barbara gingen gisteren in Rome naar de kerk. FOTO: AP Bijna tien miljoen Nederlands geld in ontwikkelingsbank UTRECHT De bijdrage van de Nederlandse steunver- eniging NVOC aan het kapi taal van de Oecumenische ontwikkelingscoöperatie EDCS nadert de tien miljoen gulden. In 1988 steeg het aan deel van de NVOC met 10 procent tot ruim 9,5 miljoen gulden. In de Nederlandse vereniging tot steun aan de oecumenische ontwikkelingscoöperatie par- ticperen ruim 150 plaatselijke kerken en kerkelijke grope- ringen alsmede ruim 30 rk or den en congregaties. Behalve op deze groepen richt de NVOC zich ook op de groei ende groep christenen die bij hun beleggingen ook op ethi sche en sociale aspecten let- HUMANISTISCH VERBOND: GRONINGEN Een le vensbeschouwelijke orga nisatie moet alle mensen, ongeacht hun levensbe schouwing, als lid toela ten en hun dezelfde kans op deelneming aan activi teiten geven. Discrimina tie op grond van de le vensbeschouwelijke iden titeit is niet toelaatbaar. Dat heeft het congres van het Humanistisch Verbond dit weekeinde uitgesproken. Het besprak een deel van het Hu manistisch Manifest, het werkprogramma van het ver bond voor de komende twee jaar. Andere gronden om mensen het lidmaatschap te ontzeggen, zoals sekse, seksu ele geaardheid, leeftijd, rela tievorm en politieke gezind heid zijn volgens het Verbond evenmin aanvaardbaar. Overigens verliep het twee jaarlijks congres in Groningen niet soepel. Een deelnemer sprak zelfs van het slechtste congres uit de geschiedenis van het Humanistisch Ver bond. De leden hadden grote kritiek op het hoofdbestuur dat ver scheidene malen het onaan vaardbaar moest uitspreken voordat de begroting werd goedgekeurd. Penningmeester A. C. Hagenaars dreigde te worden weggestemd en dit vooral door toedoen van de afdeling Den Haag dat vond dat Hagenaars te weinig con tact hield met de Hagenaars. Beroering veroorzaakte ook de afwijzing door het bestuur van een motie waarin de re gering gevraagd de plannen van de NAVO tot modernise ring van de korte-afstandswa- pens af te wijzen. Volgens het bestuur zou dit alleen maar tot verdeeldheid leiden eii zouden er weer een heleboel leden weglopen. Er zal nu een nieuwe verga dering gehouden worden om dit en andere onderwerpen af te handelen. Sommige leden meenden dat het bestuur „geestelijke bijstand" nodig had na de Woelig verlopen vergadering. Ook voorzitter Glastra van Loon erkende dat het congres soms „onaange naam" was verlopen. Hij riep alle deelnemers op bij zichzelf te rade te gaan waarom het zo slecht was Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wassenaar (bui tengewone wijkgemeente) (toez.) C.N. van Dis, kand. al daar. Aangenomen naar Kat wijk aan Zee W.H.B. ten Voor de te Nieuw Vennep-Abbenes. Beroepen te Harderwijk H. Westerhout te Goedereede; te Oud-Alblas W.L. Smelt te Randwijk; te Langweer c.a. H.W. van Veldhuizen, kand. te Gorinchem; te Oud-Alblas W.L. Smelt te Randwijk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Benschop als predikant in tijdelijke dienst (part-time) R.W. Scholten, emeritus predikant te Woer den, die dit beroep heeft aan genomen; te Dwingeloo drs.G. Zijlstra, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen bij de Reformatori sche Kerkgemeenschap De Kempen (als zendingspredi kant te Botswana) drs.C.H.B. Weijs te Veere-Gapinge, die dit beroep heeft aangenomen. Beroep baarstelling mw.drs.B.W. Marsman, Valentijnkade 64-111, 1095 JL Amsterdam. Gereformeerde Kerken vrij gemaakt Beroepen te Schildwolde J.J. Poutsma te Hardenberg. Aan genomen naar Ten Boer H.W. van Egmond te Den Helder. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Bussum K. Jonk man, kand. te Meppel. Lubbers of Kok on£ Le i hu HET afgelopen weekeinde heeft wat meer duidelijkheid!011' bracht in de binnenlandse politieke verhoudingen. Op partijraad van het CDA heeft fractievoorzitter Bert de Vi met nadruk verklaard dat de standpunten van het CD/iljc de PvdA op twee voor de. christen-democraten belangil punten ver uiteen liggen. In de kwestie van de euthanlPE gaat de PvdA veel verder dan voor het CDA aanvaardbar100 en op dat punt zal het CDA zich bij eventuele coalitiebest™ kingen hard opstellen. L 0 I eri MAAR ook tegen de passage in het partijprogramma vai?saa PvdA, waarin staat dat de vrijheid van godsdienst en levé beschouwing ondergeschikt dient te zijn aan de gelijkeijjj handeling van mensen, heeft het CDA onoverkomelijke! zwaren. Dat is voor ons principieel niet aanvaardbaarr verklaarde De Vries. Hij gaf als voorbeeld dat aanvaariJX van die PvdA-stelling er toe zou kunnen leiden, dat deT kerk vrouwen niet uit de kerkelijke ambten zou mogen q Op het VVD -congres waarschuwde fractievoorzitter Vd\^I hoeve het CDA dat ook zijn partij zich na de verkiezingen eventuele coalitiebesprekingen met de christen-democri hard zal opstellen op het controversiële punt van de euthy sie, waar ook de liberalen veel verder willen gaan danj CDA. De VVD zal niet akkoord gaan met het terugdraii van de praktijk, zoals die in de huidige rechtsontwikkel kan worden geconstateerd. De klok mag niet worden teii gezet, aldus Voorhoeve. rve MINISTER Ruding van financiën tenslotte heeft zware r tiek uitgeoefend op de concept-verkiezingsprogramma's t zowel de VVD als de PvdA, omdat de financiële onderlr® wingen ervan niet deugen. Vooral het voorstel van de P|te] 1,9 miljard van de 4,1 miljard belastingverlichting (via P plan-Oort) af te halen, vond geen genade in zijn ogen onL de wetsvooistellen al zijn aanvaard, zodat er niets meer te doen is. „Een misverstand of doelbewuste misleiding" <f de PvdA, aldus Ruding die bovendien nog wees op de eitgg me koopkrachtverslechtering voor de middeninkomens,! er het gevolg van zou zijn. F TiJDENS de algemene ledenvergadering in Middelblze heeft voorts het partijkader van de VVD weliswaar even i drukkelijk als formeel verklaard dat aan de ruzies binnen partij met de aanvaarding van de omstreden verkiezingskL didaat Nijpels een eind is gekomen, maar van tal van 4ro krampte gezichten viel af te lezen dat de strijdbijl nog lj ja niet begraven is. De zorgeloze reactie van de liberalen op-W dramatische achteruitgang die de VVD volgens een peilr1^ bij de komende verkiezinguitslag zal ondergaan, kan dan Le niet serieus genomen worden. jne( id De opmerkelijkste ontwikkeling in het weekeinde was eï ter de verklaring van CDA-lijsttrekker Ruud Lubbers, I zj hij bij een verkiezingsoverwinning van de PvdA niet als (ht nister in een kabinet-Kok zitting zal nemen. Hij zal zich t< meer op zijn gemak voelen in de Tweede Kamer, bijvcü a' beeld als fractievoorzitter van het CDA. Voor de kiezer ispn een duidelijke boodschap. Wie op 6 september de heer iL? bers als premier wil zien terugkeren zal er voor moeten gen dat het CDA groter wordt dan de PvdA. Het gaat i al] om Lubbers of Kok. mi Wisselvallig DE BILT (KNMI) - In het af gelopen weekend zijn de tem peraturen in ons land verder gedaald. De koele lucht die via de Noordzee ons land binnen stroomde kan de komende da gen ook noord-Frankrijk en midden-Duitsland bereiken. Veel verder zal Europa niet afkoelen. Aan het eind van de week kan boven Scandinavië een hogedrukgebied ontstaan. In onze omgeving komt dan weer een oostelijke luchtstro ming op gang met iets hogere temperaturen. Het nieuwe ho gedrukgebied heeft voorlopig nog niet voldoende kracht om onweersstoringen boven mid den-Europa te onderdrukken. Het is niet onmogelijk dat over een paar dagen enkele on weersbuien ons land bereiken. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor dinsdag en woensdag: Zuid-Scandinavië en Denemarken. wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur van ongeveer 10 graden aan de Noorse kust tot 15 gra den elders. Britse Eilanden: in zuid-Engeland wolkenvelden en overwegend droog, in de rest van Engeland en Schotland wisselend bewolkt en vooral morgen enkele regenbuien. Middagtempera tuur van 10 graden in Schotland tot 19 graden in zuid-Engeland. Benelux en noord-Duitsland. wol kenvelden en kans op een enkele bui Middagtemperatuur morgen on geveer 17, woensdag omstreeks 15 graden. Alpenlanden en rest van Duitsland perioden met zon en enkele regen- of onweersbuien Middagtemperatuur Frankrijk, in noord-Frankrijk kenvelden en overwegend droef midden- en zuid-Frankrijk perfcer met zon en vooral gedurende dell a dag en avond enkele regen- ojan weersbuien Middagtemperatuuilj. 16 graden aan de Kanaalkust f graden in het zuiden, woensdag daling van temperatuur Spanje iw lar Portugal: perioden zon, maar vooral in de middal avond enkele onweersbuien. Mia F temperatuur van 18 graden aa)ve Atlantische kust tot 25 graden aipp Middellandse-Zeekust. In het Jen nenland plaatselijk 28 graden. Italië: perioden met lijk toenemende kans op (on' Ibuien Middagtemperatuur veeer 25 graden. nT Joegoslavische kust en Griekeni overwegend zonnig en droog. dagtemperatuur ongeveer 26 grd Brieven graag kort en duideh|k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Conciliair Proces (2) Gaarne wil ik enige bemer kingen plaatsen bij het inge zonden stuk 'conciliair proces'. Allereerst dit. Toen pater Teil hard de Chardin op Pasen 1955 overleed, stierf hij als priester en jezuïet. Kort tevo ren nog had hij de H. Mis gele zen. De aanduiding „ex-jezuï et" is dus onjuist. Zijn dood was wereldnieuws. Teilhard verwierf grote bekendheid met zijn ontdekking van de pekingmens. Hij verwierf gro te faam met zijn godsdienstig- wetenschappelijke publikaties. „Het verschijnsel mens", be doeld als synthese tussen pro fane wetenschappen en theolo gie, is wel een van zijn be kendste publikaties. Dat daar in de evolutieleer van Darwin een grote rol speelt is gezien het tijdsbeeld onontkoombaar. Ten tweede. Hemel en aarde maken beide deel uit van Gods schepping. Al het denken en handelen verricht in eerbied voor de schepping brengt de Schepper eer, ongeacht of dit hemels of aards gericht is. Ten derde. Toen Bernardus Al- frink, zaliger gedachtenis, zijn bisschopsambt aanvaardde, werd hij bekleed met het volle priesterschap binnen het Nieuw en Heilig Verbond. Dit Verbond omvat allen en kent geen groepsvorming. In die geest ook heeft kardinaal Al- frink zijn ambt uitgeoefend. Zó ook ziet mgr. Bar het wan neer hij zegt dat iedereen er bij hoort die er bij wil horen. Nederlandse bisschopen doen niet „alsof". Ten slotte. Geslo tenheid is de kracht van het machtsdenken. Zij is de norm van het verleden. Openheid is de krachf van de rede, de norm van nu en de toekomst. C. van Soest, NOOTDORP. Milieubeleidsplan De strekking van het Natio naal Milieu Beleidsplan sa mengevat in een kop in de krant; Consument moet gedrag veranderen en betalen. Deze visie is m.i. volstrekt onjuist en gaat volkomen voorbij aan de realiteit. De realiteit is dat producenten de consument be paalde artikelen aanpraten (er wordt vaak, zo niet meestal, een vraag gecreëerd). De con sument koopt dus spuitbussen met schadelijke drijfgassen omdat er te weinig alternatie ven zijn, de consument koopt giftige verfstoffen omdat er geen andere zijn, de consu ment koopt batterijen met nik kel en cadmium omdat er geen andere zijn, enz. enz. De ver vuilende rivier, om dit beeld maar aan te halen, moet niet aan de monding worden te gengehouden. waar zij breed en krachtig stroomt, maar bij de bron. Dat is logischer, ge makkelijker, waarschijnlijk goedkoper en zeker veel effec tiever. Het moet (gezien de ernst van de zaak) mogelijk zijn binnen afzienbare tijd be paalde grondstoffen voor pro- duktie simpelweg te verbie den. Hét aanpakken van de producent leidt vanzelf (en noodgedwongen) tot een ander koopgedrag van de consument. De laatste hoeft zijn mentali teit zelfs niet te veranderen. Hij krijgt het milieuvriendelij ke produkt voorgeschoteld en kan niet anders dan het ko pen. Voordeel: het wachten op een wel zeer tijdrovende in grijpende mentaliteitsverande ring onder de hele bevolking is niet nodig voor het resul taat. Op zich is die mentali teitsverandering natuurlijk wel degelijk nodig, want 'uit eindelijk zal de mentaliteit van het volk het beleid van de overheid op de lange termijn moeten dragen. H. v.d. Berg, LEIDSCHENDAM. Milieubeleidsplan (2) Momenteel wordt er door overhéid en bedrijfsleven ge dacht; laat de consument eerst maar eens anders gaan den ken. Men wil pas reageren wanneer er een duidelijk ver anderde vraag op de markt wordt geconstateerd, hetgeen het voordeel heeft dat voorals nog geen belangrijke investe ringen nodig zijn. Men kan lekker doorgaan met het ver kopen van vervuilende artike len, de consument zand in de ogen strooiend met betrekke lijk onbelangrijke zoethouder tjes als 'milieuvriendelijke bol letjes' en dergelijke. Men creëert de 'enthousiaste groe- ne-zeeppoedergebruiker' en praat de consument aan dat de milieuvervuiling met dergelij ke grapjes wel kan worden ge stopt. Dat is niet zo en dat kan ieder weldenkend mens intus sen wel weten. J.L.P. de Haan, DEN HAAG Zuidafrika In uw krant van 2 mei stond een artikel over het voorstel van het Wetenschappelijk In stituut van het CDA om de economische boycot op Zuid afrika te verscherpen. Aan het idealisme van acties tegen Zuidafrika wil ik niet twijfe len. Maar nadat ik de situatie in dat land heb bestudeerd, vraag ik mij toch af of dat ide alisme niet omgekeerd evenre dig is met het inzicht in de werkelijke verhoudingen. Want waarom alleen Zuidafri ka boycotten en niet al die an dere landen, waar de onder drukking nog veel groter is? Boycot staat gelijk met een economische oorlog. De hele bevolking en allereerst de zwarten lijden er onder. Ie mand als aartsbisschop Tutu trekt zich daar niets van aan. In Zuidafrika hebben trou wens al diepgaande verande ringen plaatsgevonden. Sinds 1978 zijn de werkelijk discri minerende apartheidswetten opgeheven en zoekt men ver der naar een oplossing langs vreedzame weg. Waarom wil men dit land toch voorgoed aan de ellende prijsgeven? Volgens gezonde ethische be ginselen bestaat er alle reden in dat land te investeren. Zo helpt men ook de zwarten meest effectief. Alleen op gezonde economische 1 kan een gezonde democi groeien. ge, Th. Steltenpool, eS{ SCHWALMTAL, BRD. te, 1.01 Waarschuwingsfase P" Het afkondigen van een wP's schuwingsfase in verband de luchtvervuiling heeft |p gens mij geen nut. Het el effect op de autogebruik! (in verreweg de meeste g< len) dat deze denkt: mooi, kunnen nog gewoon doo den. Het wordt tijd dat het] lieu door de overheid echt serieus wordt genoi en men stopt met het nel van maatregelen die alll maar genomen worden offl er nu eenmaal maatreg( moeten worden genomen. P. v.d. Kroon, VOORBURG.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2