Zuid- Tirol. r B r Van reisgidsen vol avontuur tot veredelde advertenties 'ÊeicUe Sou/temt' land voor fijnproevers j Zuid-Tirol is een land voor mensen met veel tijd en voor fijnproevers. Fijnproevers in de zéér brede betekenis van het woord. Niet voor hardrijders en doorjagers dus, hoewel jaarlijks tienduizenden met een noodvaart door dit stukje Noord-Italië suizen op weg naar het zuiden. Hun autorijden heeft vaak meer weg van laagvliegen en ze veroorzaken daardoor soms vreselijke ongevallen. In Oostenrijk - je komt via de Brennerpas Italië en Zuid-Tirol binnen - zijn de autoriteiten de ellende met dit doorgaande toerisme zo beu geworden dat ze besloten hebben een gloednieuwe treintunnel te graven. Onder de Brenner door. Auto op de trein en ondergronds van Oostenrijk naar Italië. Een heel eind verderop in Zuid-Tirol moet die tunnel weer boven komen. Verscheidene Europese landen die aan de tunnel meebetalen, tekenden al een verdrag in Brussel. Wanneer het gigantische project verwezenlijkt zal zijn is nog niet bekend. Misschien over een jaar of tien. BOZEN - Wie Zuid-Tirol voor de eerste keer bezoekt weet niet goed waar hij eerst moet kijken. Naar het majestueuze landschap met de Dolomieten? Naar de honderden burchten, kastelen en kloosters? Naar de piekfijn onderhouden goti sche gebouwen en kerkjes? Naar de bloesems in de wijn- en boomgaar den? Naar de romantische plein tjes, boerderijen, restaurantjes? Na een dag of twee zijn de indrukken ge sorteerd en de klemtonen gelegd, en tóch val je nog van de ene verbazing in de andere. Aan tafel bijvoorbeeld. De Zuid- tiroler kost is een zeer geraffineerde en geslaagde mengeling van de Oost^prijk- se-Duitse keuken en de Italiaan* keu ken met haar keur van pasta's. Een ui terst geslaagde symbiose, waarvan be slist enkele kilootjes aankomt. Zèet vaak worden streekeigen groenten (bijvoor beeld asperges in varianten van groen tot geel) op tafel gebracht. Bij elke spe cialiteit hoort een speciaal wijntje. Uit de streek natuurlijk: Kalterer, St.-Mag- dalener. Bozner Leiten, Eisacktaler (Ge- würztraminer, Rulander, Veltliner, Mül- ler-Thurgau, Sylvaner), Sudtiroler Weis- burgunder. Chardonnay. Vernatsch, Grauvernatsch, Terlaner en Etstaler. Zomer en winter De toerist laat zich Zuid-Tirol zowel in de winter als in de zomer welgevallen. Velen zoeken dit stukje Italië op om de ski's onder te binden en tegelijkertijd te genieten van de bijzonder stemmige en romantische kerst- en eindejaarsstem- ming. Anderen verkiezen de zomer om te gaan wandelen, klimmen of aan ande re sport te doen. Zwemmen kan overal. Elk Feriènhaus heeft zijn eigen - in de winter verwarmd - zwembad. Uitstapjes naar afgelegen dalen en schil derachtige plaatsjes in de schaduw van de Dolomietenreuzen (waar zich vaak nog mensen bezighouden met generaties oude kunstambachten zoals pottenbak ken en houtsnijwerk) worden afgewisseld met bezoeken aan musea, historische plaatsen en gebouwen, winkelstraatjes en markten. De groentemarkt van de 'hoofdstad' van Zuid-Tirol, Bozen (of Bolzano in het Italiaans) is een verplicht nummer. Al was het alleen voor de on geëvenaarde kleurenpracht en het volk se, levendige karakter. Een rondreis in Zuid-Tirol begint bij voorkeur in het Viptal, in Sterzing, waar de reiziger via de Brennerpas het land binnenrijdt. De autoweg A22 en de rijks weg 12 lopen parallel via Brixen (Bressa- none) naar Bozen (Bolzano) en vandaar verder naar het zuiden, naar Tramin en Salun aan de Südtiroler Weinstrasse. Of van Bozen naar het westen, naar Meran (Merano) met zijn wereldberoemde kuuroord, en Mals. In Brixen kan ook naar het oosten afgebogen worden in de richting van Bruneck (Brunico) en Inni- chen in het Sextental. Van de grote wegen kan telkens worden afgeweken om tal van kleine en grote da len te bezoeken, het ene nog meer afgele gen en schilderachtig dan het andere. Jaarlijks ontdekken nog vele toeristen een verrukkelijk hoekje en gaan daar ja ren aan een stuk naartoe! Ladinisch Her en der in de Zuidtiroler dalen ver stopt - het Gadertal, het Grödental, het Fassatal in Trentino, Colle S.-Lucia, Bu- chenstein, evenals Cortina d'Ampezzo in de Italiaanse provincie Belluno - leven en wonen kleine gemeenschappen Ladi- ner. De mensen spreken Ladinisch (ver bastering van Lateinisch), een retroro- maanse taal die stand heeft gehouden. De Ladiner, (gewezen) landbouwers en veefokkers, vechten voor het behoud van hun taal en cultuur en slagen daar ook in. De RAI zendt zelfs radio- en te levisieprogramma's uit in het Ladinisch. Het gezamenlijke aantal Ladiner wordt Grote stranden, reusachtige campings en massatoerisme zijn er niet in Zuid-Tirol. Het Landesverkehrsamt für Siidtirol heeft er veel voor over het toerisme min of meer kleinschalig te hou den. Maar de luxe die de toerist in Zuid-Tirol geniet is indruk wekkend en gemiddeld niet duurder dan bijvoorbeeld een va kantie in Spanje. Toeristische informatie kan verkregen worden bij het Landesverkehrsamt für Südtirol, Pfarrplatz 11-12, Bo zen (Bolzano), Italië. Tel. 09-39471993808. op vijftigduizend geschat. Veel Ladiner- boeren zijn in de loop der jaren gedwon gen hun karige inkomens aan te vullen met de opbrengsten uit toerisme en kunstambachten. De Ladinische taal werd net vóór onze tijdrekening door de bevolking overge nomen van de Romeinen. Toen rond het jaar 600 de Bajuwaren het bergland binnentrokken, verhuisde de bevolking naar hoog- en verafgelegen bergdalen en hield koppig vast aan het Ladinisch. Tot op de dag van vandaag. Dolomieten Tweehonderd jaar geleden reisde een Franse natuurvorser door zuidelijk Tirol tijdens een reis naar Italië. Zijn naam was Dieudonné Sylvain Guy Tancrède de Gratet de Dolomieu. Kortweg Déodat de Dolomieu. De Fransman met de ron kende naam was gefascineerd door het lichte en aan subtiele kleurwisselingen onderhevige kalkgesteente. Zulk een ge steente had hij nergens anders ooit ge zien. Ten oosten van het Eisacktal en bezuiden het Pustertal, twee van de al lermooiste Zuidtiroler dalen, torenen reusachtige en fantastische kalkrotsfor maties omhoog. De bergen werden naar de Fransman genoemd: de Dolomieten. In het begin van de negentiende eeuw verschenen de eerste bergbeklimmers. Ze hadden gelezen over of gehoord van dat bijzondere gebergte in zuidelijk Ti- rol. Er werd behoorlijk wat lectuur ver spreid over de Dolomieten, waardoor bij velen de fantasie werd aangewakkerd. Sensationele beklimmingen droegen er toe bij dat de 'bleke bergen' in heel Eu ropa bekend werden. Een uit Wenen af komstige bergbeklimmer van formaat, Paul Grohman, besteeg kort na 1863 de ene Dolomietentop na de andere. Het zijn danook de bergbeklimmers die Zuid-Tirol tot een toeristische attractie van formaat gemaakt hebben. In 1860 al werd een speciale weg aangelegd, dwars door de woeste en romantische Eggenta- ler Schlucht om aansluiting te maken met de Brennerstrasse en de stad Bozen. Die weg werd later doorgetrokken naar Cortina d'Ampezzo en in 1909 openge steld als Grosse Dolomietenstrasse. Twee wereldoorlogen en een grenscor rectie - doorgevoerd nadat Zuid-Tirol in 1919 van Oostenrijk werd afgesplitst en bij Italië werd gevoegd - konden de opmars van het toerisme wel tijdelijk te genhouden maar niet stoppen. Vandaag zijn de vakantieplaatsen in de Dolomie-I A ten zowel in de zomer als in de winterlr^l erg geliefd. Pijnlijk De Zuidtirolers, met een Duitstalige meerderheid, moeten al jaar en dag op boksen tegen de Italiaanse regering die nog niet zo heel lang geleden is overge gaan tot het delegeren van sommige be voegdheden. Er is echter een lange en vaak pijnlijke weg aan vooraf gegaan. Denken maar aan de 'veritaliaansing' van Südtirol door Mussolini's fascisten pS en de jarenlange afstandelijke houding L 1 daarna van Rome tegenover dat 'stukje bergachtig Oostenrijk' dat cultuureel en politiek weinig gemeen heeft met de rest, van het land. n* Niet alleen de Ladiner, maar tal van an-fc S< dere Zuidtirolers vechten - al dan niet, e< in stilte - voor het behoud van de eigen cultuur en aard. Sommigen willen een hereniging met Oostenrijk, anderen staan een veel grotere autonomie voor,rus' gekoppeld aan meer politieke macht en, |lts: boven alles, los van Rome. Vorig jaar al-, leen al werden in Zuid-Tirol meer dan| ee 25 bomaanslagen gepleegd door extre-pnsi misten, waardoor gelukkig alleen mate-prd< riële schade werd aangericht. Tijdens de laatste regionale verkiezingen in de provincie Südtirol heeft de rege rende Volkspartei (SVP) haar absolute meerderheid nog vergroot. Maar ook de de aanhang van de Italiaanse neo-fascisten van de MSI èn de groenen krijgen eenN voortdurtend sterkere aanhang. Weder-bot zijdse dreigementen om tot geweld overPg te gaan zijn nooit ver weg. 'n JAN SCHRAEPENf'lei De eigenaar van St. George's Lod gings in het Zuidindiase Allepey had duidelijk nog nooit sneeuw ge zien. Met een gulle lach antwoord de hij bevestigend op onze vraag of zijn optrekje het hotel was dat in de reisgids werd geprezen om zijn lakens. „Yes sir, and they are as white as snow" (Ja meneer, en ze zijn zo wit als sneeuw). De volgen de nachten sliepen wij onder la kens, grijzer en grauwer dan wij ooit hadden gezien. Het is een anekdote die mij te binnen schiet bij het lezen van een recent ver schenen reisgids boordevol feitelijke in formatie over een Europees land. maar zonder enige sfeer en 'couleur locale'. Zo kan het natuurlijk ook, al wekt zo'n gids bij mij niet de behoefte zelf snel naar dat land te gaan. De gids waar wij ons in India op berie pen was het volstrekte tegendeel. De Travel Survival Kit, in dit geval voor India, is een Engelstalige gids die voor een groot deel is gebaseerd op informatie van reizigers. Veel sfeer dus, tips en sug gesties. En af en toe een foutje, zoals in het geval van de sneeuwwitte lakens. Gidsen als de Travel Survival Kit zijn er nauwelijks in Nederlandstalige edities. De doelgroep is te klein om een aparte vertaling te rechtvaardigen en spreekt en leest bovendien vaak Engels. De gids vol feitelijke informatie maar zonder sfeer is overigens niet representa tief voor wat er in ons land tegenwoor dig aan reisgidsen te koop is. Het is tege lijkertijd een genre dat zich, mede als ge volg van de nog steeds toenemende reis lust en de zucht naar doe-, kijk- en ont- dekvakanties, mag verheugen in een sterk stijgende populariteit. In sommige gevallen zou je bij wijze van spreken kunnen volstaan met het lezen van de reisgids. Twee zojuist verschenen voorbeelden hiervan zijn Lannoo's reis gidsen voor San Francisco en Zuidwest USA. In deze tijd van een almaar duur der wordende dollar is het lezen van de ronduit prachtig geïllustreerde boeken al een vakantie op zich èn voor een zeer bescheiden prijs. De boeken van Lannoo zijn up-to-date en combineren sfeerrijke reisbeschrijvin gen met een praktisch allerlei in een apart gedeelte achterin. Wie naast de reisgids over Zuidwest USA een folder ter hand neemt met Fly and Drive-ar rangementen in Californië, stippelt met kinderlijke eenvoud de reis van zijn le ven uit. De viering van de tweehonderdste ver jaardag van de Franse Revolutie zal deze zomer ongetwijfeld extra veel Ne derlanders naar Frankrijk doen reizen. Wie Parijs bezoekt en nog geen gids voor deze stad heeft, zou zijn licht kun nen opsteken in de nieuwe ANWB-reis- gids Parijs. Het is een in alle opzichten helder en handzaam boekwerkje, voorzien van de meest recente informatie, ook over de grote bouwwerken die onder het presi dentschap van Francois Mitterrand tot stand zijn gekomen, zoals de nieuwe Opera en de Arc in de wijk La Defense. Duidelijke kaartjes en een goed over zicht van de openingstijden van de vele bezienswaardigheden maken het geheel af. Dat is niet het geval met 'Neem Nou Lissabon', een nieuwe uitgave in de ste denreeks 'Neem Nou'. Bij het doorbla- Unieboek, Houten: Lannoo's Reisgids San Francisco, 49,50 gulden. Lannoo's Reisgids Zuidwest USA, 49,50 gulden. Wandelen in Luxemburg, 24,50 gulden. ANWB, Den Haag: Reisgids Parijs, 25,50 gulden (voor leden). ANWB-Hotelgidsen, 9,95 gulden (voor leden). ANWB-Campinggidsen, 16,95 gulden (voor leden). deren vallen de foto's op, door de uitge ver omschreven als „authentiek beeld materiaal". Dan is er bij het drukken iets verkeerd gegaan, want op het for maat waarop de gids is gedrukt komen de foto's nauwelijks uit boven het ni veau van een doorsnee vakantiekiekje. Nog ernstiger is het ontbreken van on derschriften. Je moet maar raden wat er te zien is. De tekst maakt dat gemis slechts ten dele goed. Niet door verwij zingen naar de foto's, maar door de aar dige presentatie van feiten, feitjes en bruikbare informatie over de stad aan de Taag. Een treffend voorbeeld van een gids die alléén niet voldoende is, is de Interrail- gids 1989. Het boekwerkje bevat algeme- Bruna: Joost Schipper: Neem nou Lissa bon, 24,90 gulden. Mingus, Baarn: Interrailgids 1989, 24,90 gulden. Wandeltochten in Italië, 24,90 gulden. Wandeltochten in Noord-Frank rijk, 24,90 gulden. Reisgids voor Onbekend Zuid-Eu ropa, 24,90 gulden. Basisreisgids Joegoslavië, 22,90 gulden. De leukste hotelletjes in Frank rijk, 29,50 gulden. ne informatie over het systeem van In- terrail-reizen en korte beschrijvingen van de spoorwegmogelijkheden per land. Daaruit blijkt dat Zwitserland veruit het mooiste Europese land is voor spoor wegfanaten. waarbij wel moet worden opgemerkt dat door Interrailers op nogal wat trajecten moet worden bijbetaald. Wie in de te besporen landen wat verder naast de rails wil kijken, heeft echter nog een andere gids nodig. Wie in Italië wil rondstappen kan te recht bij het boek Wandeltochten in Ita lië. Een wat dichter bij huis gelegen be stemming is Luxemburg, waar Lannoo dertig wandeltochten heeft ontdekt. Wie stevig doorstapt kan meteen door naar Noord-Frankrijk, want ook daarvoor is een wandelgids voorhanden. Een opmerkelijke uitgave is de Reisgids voor Onbekend Zuid-Europa, waarin de schrijver enige streken beschrijft waar traditioneel weinig toeristen komen en die hij de afgelopen jaren goed heeft le ren kennen. Nu hij er is uitgekeken, mag de poort open voor andere toeristen. De Basisreisgids voor Joegoslavië daar entegen blijft steken in de algemene, wat zakelijkere informatie en wekt nu niet echt de behoefte om dat land van nabij te leren kennen. Overigens: er zijn natuurlijk ook gidsen denkbaar die hun kracht juist ontlenen aan de puur feitelijke mformatie. Een goed voorbeeld zijn Hotel- en Camping- gidsen, zoals het recent verschenen boekje 'De Leukste Hotelletjes van Frankrijk' van uitgeverij Mingus en de Hotel- en Campinggidsen van de ANWB. Bij zo'n boekje met de 'leukste' hotelle tjes in Frankrijk zijn echter nogal wat vraagtekens te zetten. Het gaat immers slechts om enige tientallen hotelletjes uit een totaal van vele duizenden. En het is onmogelijk dat de auteur die allemaal bezocht heeft. Waarop, zo luidt dus de vraag, heeft hij zijn selectie gebaseerd? Een tweede probleem is de prijs. Een be drag van 29,50 gulden voor wat in feite niet meer is dan een boekje vol veredel de advertenties is toch wel duur betaald. Neen, dan liever bij het Frans Verkeers-r bureau in Amsterdam de gratis gids aan-^51 v gevraagd van Logis de France, de 'keten' fn c waarbij zich inmiddels bijna vijfduizend) Franse hotel-restaurants hebben aange-!" sloten. 2 Wie ook onderweg naar zijn bestemmingvc* in Frankrijk nog ergens een nachtje wil slapen, kan uit de voeten met de Hotel- prx gids van de ANWB. Die heeft voor dit jaar een verandering ondergaan, in die J zin dat het in plaats van twee dikke pil-OT' len nu zes deeltjes zijn geworden, waar-lrije onder Groot-Brittannië/Ierland; België/ëbie Luxemburg en Frankrijk/West-Duits-pag land. Voor nog geen tientje per deel benë re je er al bijna mee onder de pannen. Ing JOS TIMMERSfente pne wde

Leidse Courant | 1989 | | pagina 28