'Leids' tennis moet bijblijven in professionaliseringsproces 1 i 1 II mal Ie Trainer Koren na zaterdag weer in de anonimiteit Nederlandse waterpoloploeg moet naar Olympische Spelen £eidóc SoiwcMit1 ZATERDAG 27 MEI 1989 PAGINA 24 Het is zaterdag voor ARC erop of eronder. Dan zal duidelijk worden of de Alphense ploeg derby's tegen bijvoorbeeld Quick Boys al dan niet moet vergeten. FOTO: HENK SNATERSE angelslo laatste inspanning voor arc ALPHEN AAN DEN RIJN - Met de tweede beslissingswedstrijd te gen SC Angelslo komt voor ARC zaterdag een einde aan een bewo gen seizoen. De ploeg die met hoge verwachtingen de competitie in ging, liet met name voor de winter stop vele punten liggen. Het zou uiteindelijk leiden tot het vertrek van Jan Kroese en een voor het amateurvoetbal unieke spelerssta king. Interim-trainer Aad Koren kreeg vervolgens de moeilijke taak op zich om ARC te behouden voor de eerste klasse. Na de eerdere winst tegen Oranje Wit ziet de oe- fenmeester de kansen om de na- competitie goed door te komen, ge stegen tot vijftig procent. In een terugblik op zijn onverwachte overstap van de jeugd van ARC naar de hoofdmacht, in december van het vorig jaar, zegt Aad Koren: „Ik ben toen met een schone lei begonnen, waarbij ik an ders heb moeten leren werken. Bij de jeugd heb je toch meer een lesgevende functie, terwijl je bij het eerste puur met resultaat bezig bent". Nadat de gemoe deren enigszins tot bedaren waren geko men, probeerde de interim-trainer in eerste instantie weer een beetje spel vreugde binnen de groep te krijgen. Van uit een gedegen organisatie achterin was het vervolgens taak minder goals tegen te krijgen. Dat lukte, waarna ook de winstpunten weer voorzichtig aan het schaarse totaal werden toegevoegd. Het was echter te veel gevraagd om een be slissingronde te voorkomen, maar de on derste plaats en daarmee directe degra datie vermeed de ploeg wel. Voor de eerste wedstrijd tegen Oranje Wit, tezamen met SC Angelslo tegen stander in die nacompetitie, ging Aad Koren dan ook uit van 33 procent kans. Door de gemakkelijke 4-1 zege zag hij de overlevingsmogelijkheden aanzienlijk groeien. Toch dient ARC zaterdag uit te gaan van winst, omdat Angelslo vorige week vrij snel Oranje Wit met 3-0 ver sloeg. „Dat is jammer, omdat het doel saldo daardoor gelijk is. En omdat ook de strafschoppen eenzelfde uitslag gaven te zien, is winst noodzakelijk". Wie daarbij aan het lahgste eind trekt? Koren waagt zich niet aan een voorspelling, maar maakt wel duidelijk: „Degene die het meeste geluk afdwingt, wint". De trainer ziet wel degelijk kansen tegen de ploeg die hij vorige week aan het werk zag. „SC Angelslo is een collectief sterk team, dat voetbalt met een degelij ke organisatie van achteruit. Uitschie ters, zowel in positieve als in negatieve zin, heb ik niet kunnen ontdekken. Het is in ieder geval een enthousiaste en cor rect spelende ploeg", aldus Koren, die zaterdag niet van plan lijkt om direct met een offensief van start te gaan. Zelf wil Koren op een verantwoordelijke ma nier risico's nemen. In tegenstelling tot de wedstrijd tegen Oranje Wit kan hij daarbij geen beroep doen op Peter Borst. De speler liep in de bekerwedstrijd tegen Papendrecht een boeking op, waardoor hij nu vanaf de zijlijn moet toekijken. Zijn vervanger heet waarschijnlijk Rene Lammers of Jan Wouters, die beiden net een blessure achter de rug hebben. Daar naast kan Koren niet meer rekenen op Niek Oosterlee. De naar Rijnsburgse Boys vertrekkende speler leeft in onmin met het bestuur en stelt .zich daarom niet meer beschikbaar voor het eerste. Zonder Oosterlee heeft de spelersgroep zich daarom voorbereid op het beslis sende duel, dat vanmiddag om 17.00 uur op het ARC terrein begint. Een rus tige voorbereiding volgens Koren. „Op een ontspannen manier leven wij toe naar een juist spanningsveld", aldus de trainer. „We zullen de huid in ieder ge val zo duur mogelijk proberen te verko pen. En als het resultaat negatief mocht zijn dan weten we in ieder geval dat we er alles voor hebben gedaan en gaan we op maandag gewoon weer naar het werk". PETER VAN DER HULST LEIDEN - Professionalisering lijkt het gevleugelde woord te worden in de ontwikkeling van de Nederland se tennisbond en de bij die instan tie aangesloten verenigingen. Een reële noodzaak, omdat sponsoring een steeds groter deel gaat uitma ken van de budgetten, welke gere serveerd worden voor de hoogst spelende teams. In 1979 werd in Leiden het proces van professiona lisering in gang gezet, de samen werking hierin is nog lang niet op timaal, maar is wel degelijk een 'must'. De tennisbond is aan- verandering on derhevig. Vanaf oktober 1986 fungeert Stanley Franker als 'directeur sportief, een eerste stap naar professionalisering werd ingezet. Het gaat te ver, alleen de uit Suriname afkomstige Franker verant woordelijk te noemen voor de progressie die het Nederlandse tennis recentelijk heeft doorgemaakt. De publiciteit is op de bondscoach gericht, maar ook in de leiding van de tennisbond zijn nieuwe mensen opgenomen, dan wel toege voegd. Leiding De KNLTB heeft een nieuwe voorzitter in de persoon van de ex-kolonel bij de marine, Ruurd de Boer. De burgemees ter van Borne en vervolgens Uden, maar ook de politicus Koen Hehenkamp, heeft het roer overgegeven aan de 'ma nager' De Boer. Maarten Mallon werd benoemd op de plaats van Ybo Buruma, de scheidende directeur bondsbureau. Een praktisch ingesteld leidinggever werd opvolger van de beminnelijke, voortreffelijke hoeder van de bondsbud- getten. En een p.r. functionaris. Peter Notten werd toegevoegd. Het is de ten nisbond duidelijk ernst het Nederlandse tennis nieuwe impulsen te geven. Het district Leiden gold als voorloper in dit proces van professionalisering. In 1979 werd gestart met een full-time dis trictsleraar, in 1981 kwam het districts bureau van de grond. De voortrekkersrol is Leiden inmiddels kwijt geraakt, ande re districten leerden van het in Leiden in gang gezette proces, kwamen met be leidsplannen en werden toonaangevend in Nederland. Succes wordt echter te al len tijde gesignaleerd, de wens om bij te blijven in het niveautennis wordt niet alleen geuit, maar ook vertaald in een zij het nog beperkt aantal plannen. De Leidse tennisclub Unicum wilde in ieder geval het hoofdklasse spelen in Leiden veilig stellen, daar waar Dekker Tennis Warmond onweerstaanbaar op dit ni veau wordt weggespeeld. De realiteit is dat, daar waar het de hoofdklasse betreft. Unicum het gelijk aan haar zijde krijgt. Ook zondag is weer een aantrekkelijke en gelijkopgaande strijd te verwachten in de tegen Hilver sum. Ook tegen het laaggeklasseerde Pel- likaan Tennis krijgen de Warmonders weer een zware nederlaag te slikken. Het Unicum-kwartet met gangmakers Lisa O'Neill en Joost Winnink en de minder spectaculair acterende Claire Wegink en Chris Vermeeren krijgt op het Hilver- sumse Melkhuisje te maken met twee oud Europees jeugdkampioenen, Nanet te Schutte en Christiaan Feenstra, een team vormend met de eveneens wat minder succesvol opererende Poolse Slo- sicka en Maarten Koopman. In War mond lijkt kopman Michael van den Berg niet opgewassen tegen de ervaren MEERJARENPLAN NAAR VOLLEYBALVOORBEELD PAPENDAL - De waterpolocom- missie van de KNZB heeft een am bitieus meerjarenplan gepresen teerd, dat moet leiden tot deelne ming aan de Olympische Spelen van Barcelona in 1992. Het Neder lands volleybalteam, dat in ijltem po werd klaargestoomd voor de wereldtop, geldt daarbij als lichtend voorbeeld. Een belangrijke rol is daarbij weggelegd voor de Leidse bondscoach Rob Schouten. Schouten heeft, na het debacle van twee jaar geleden in Straatsburg waar Oranje bij de Europese titelstrijd afdreef naar de internationale zijlijn, met een enthou siaste commissie en een tegenwoordig in het bondsbestuur gewilliger oor voor topsport in de betrekkelijke luwte kun nen werken aan de nieuwe opzet. Het wordt weer eens tijd dat een oude rivaal als de Westduitse poloploeg een wed strijd tegen Nederland begint met pijn in de buik in plaats van schuddebuikend. In de optie van KNZB-voorzitter Klaas van de Pol is het toernooi in Veenen- daal, waar Nederland tenminste derde moet worden om het EK in Bonn te ha len, de eerste horde op weg naar Barce lona. „Misschien geen hoge horde, maar niettemin. In Seoul waren we er als wa- terpolonatie voor het eerst sinds 1908 - Melbourne in '56 door de boycot daarge laten - niet bij. Terwijl we nog steeds de grootste polocompetitie ter wereld heb ben met 2000 mannenteams en 500 vrouwenteams. Dat moeten we ook zo houden en tegelijk onder ogen zien, dat kwantiteit een nadeel kan zijn voor de kwaliteit". „We zullen moeten leren leven met trai ningsmogelijkheden voor de toppers op vreemde uren. Zwembaden moeten nu eenmaal worden gedeeld met het pu bliek. Daarom zullen we voor de natio nale selecties altijd extra dingen moeten doen. Veenendaal is het begin en dan komt er nog een heleboel", aldus Van de Pol. Van de Pol meed nog even de traditio nele vraag naar de financiën, altijd al het moeilijke punt in de zwembond. Wel kon hij wijzen op de „topsportpiek", de contributieverhoging die een bedrag van 160.000 gulden oplevert waarmee dit jaar de begroting sluitend kon worden gemaakt. Kentering De polo-afdeling is zich wel bewust van de noodzaak van een geldelijke injectie om de fraaie plannen ook ten uitvoer te kunnen brengen. Rob Schouten heeft zijn werk niet alleen afgestemd op beter presteren, maar ook op het onder de aandacht brengen van die prestaties. De eerste kentering is al merkbaar. De na tionale competitie is tot het einde toe spannend, de meeste topclubs trainen te genwoordig tenminste vier in plaats van twee keer en het nationale seizoen sluit nu naadloos aan op het internationale. „In de ruimste zin richten we ons op het Nederlandse volleybal. Dat houden we voor ogen. Het raamwerk is gereed en ingevuld. We zijn uitgegaan van een spe lersgroep, waarvan we denken dat ze Barcelona kunnen halen. Om dat te rea liseren moet er veel gebeuren. We kun nen niet volstaan met te zeggen: hier is het programma, maar kijken wat het wordt", zei Leidenaar Schouten. Hoofdpunten van aandacht zijn onder meer de samenwerking tussen clubtrai ners en bondscoaches, het ontwikkelen van een C-cursus als vervolg op de be staande om het trainingsniveau op te kunnen krikken. Een belangrijk facet is tevens het kweken van een topsportmen taliteit bij de spelers, die oud-internatio nal Koster als psychologische begeleider krijgen, de uitbreiding van de trainings- omvang en de internationale contacten. Daarbij hoort een goede maatschappelij ke en medische begeleiding, royale aan dacht voor de jeugd en eigenlijk ook een full-time trainer. De zwemafdeling heeft dankzij de steun van WVC Ton van Klooster aan kunnen trekken. Wanneer de poloërs aan de beurt zijn, is voorals nog afwachten. Randvoorwaarden Een trainer in volledige dienst is volgens Schouten een belangrijk element, dat met de andere randvoorwaarden het al dan niet slagen bepaalt. „Voor dit jaar zijn de plannen financieel gedekt, daar kan de KNZB niet op beknibbelen. Het programma op de langere termijn is ver antwoord opgesteld, maar minimaal. Al het spelpeil stijgt en de belangstellinj toeneemt, dan zal sponsoring de volgen de stap zijn". Manager Cees de Vos schatte de kostei van het plan bij optimale uitvoering o| meer dan een miljoen. „Dat zal wel nie haalbaar zijn. Maar zelfs met de helf kunnen we onze ideeën voor een zee belangrijk gedeelte realiseren. En daarii past niet meer die vijf gulden zakgeld Dan zullen er ook regelingen moeten ko men met werkgevers". In de komende jaren zal de trainingsar beid drastisch omhoog moeten om de n Madrid (WK) en Straatsburg {EK) verlo ren aansluiting met de top tc hervinden „Nu zitten we op vier of vijf keer. Re gionaal kon er nog een keer extra woi den getraind en vanaf maart zijn we ooi centraal bezig. Het zal nog meer moeter worden. Dat betekent meer badwater er dat vereist creativiteit van de mensen bij de verenigingen. Ik denk dat het mo menteel weer kan", zei Schouten. „Als ik het over kweken van topsport mentaliteit heb, dan betekent dat niet dat het deze selectie daaraan zou ontbre ken. Wel dat die verder moet worden uitgebouwd. Als je acht of negen keer wilt gaan trainen in de week, dan mag dat niet zomaar uit de lucht komen val len. Dat moet juist worden ingeschat. Er is tijd nodig om je als speler te realise ren, wat dat betekent. Iedereen moet we ten waarmee ie bezig is. Als je zo'n vol leyballer aanspreekt, krijg je dat te ho ren. Daar komt een verhaal uit. En dat is het enige wat niets kost". Freddie Sauer, maar wellicht, dat het he- rendubbel opnieuw een winstpunt kan opleveren. Investering De investering (bij Unicum) biedt Lei den toch het kijkplezier, dat in War mond (bij Dekker) ver achterwege blijft. Het hoofdklasseniveau blijkt voor Astrid Bouw en Madelijn Damen domweg te hoog gegrepen. Vergeten wordt, dat het bij Unicum niet bleef bij de investering in het eerste team. Het trainingsplan voor de jeugd vergt eveneens een forse financiële injectie. En met succes, Mir jam Siemerink en Maarten Kallenberg drongen door tot het overgangsklasse B- team en kunnen op een prima debuut te rugzien. Maar ook Dekker doet haar woord gestand. Het plan tot 'creëren' heeft geleid tot een samenscholing in Warmond van Leidens beste speelsters en spelers in een trainings- en sparrings- groep. De jeugd boven zestien jaar bun delt haar krachten om in de nabije toe komst uit eigen gelederen het hoofdklas seniveau in stand te kunnen houden. PETER KLEIN Onder redactie van Abraham Vroeger een bekend scheidsrechter in de eerste klasse van het zaterdagamateur- voetbal en dan vijftig worden. Dat kan gewoon niet ongemerkt voorbij gaan. Daar kwam Valkenburger Piet Ouwers- loot vorige week ook achter. Geheel in stijl trof hij bij zijn woning een abra hamspop in scheidsrechterstenue aan. Ouwersloot zal zich daarbij ongetwijfeld hebben afgevraagd wie hem deze loer nu gedraaid heeft. Misschien die voetballers die hij in het verleden uil het veld heeft gestuurd Lottobak De KNVB is soms niet te doorgronden. Neem nu de finale om de districtsbeker. Waar iedereen vooraf dacht dat winst Peter van der Hulst een plaatsje in het betaalde beker avon tuur zou opleveren, moet Quick Boys nu tegen de overige vijf districtswinnaars uitkomen met als inzet drie bekertickets. Dat is allemaal nog niet zo erg. maar bij de manier waarop kan men toch zijn vraagtekens zetten. Vijf wedstrijdjes van twee maal een kwartier en alles op één dag. Wij van Hutspofrjt vragen ons af of de KNVB niet beter direct de 'lottobak' ter hand had kunnen nemen? Modern jasje Vijfenzeventig jaar Die Leythe kan niet ongemerkt voorbij gaan. Een vereniging met zo'n verleden verdient het dan ook om in de kolommen van deze rubriek te worden opgenomen. En hoe kan dat be ter dan met een botendoop verricht door erelid Blanken. Naast de op de foto zicht- FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Modern jasje... bare 'acht' Rhiinzichl, nam Die Leythe een wherry, dubbel twee en damesskiff in gebruik. Na de vele inwijdingsrituelen die al in hel verleden plaatsvonden dit maal een nostalgisch tintje in een mo dern jasje. Voorbeeld Elke rechtgeaarde sportliefhebber houdt van een lekkere pol voetbal, met veel doelpunten en snel spel. Maar vaak wordt hij of zij echter teleurgesteld, waar na vervolgens door de pers kritische kant tekeningen worden gemaakt. Soms is dan wel eens de opmerking te horen: ..Ja ze kunnen dat nu wel schrijven, maar ze moeten zelf maar eens in het veld staan". Vorige week kreeg de Leidse pers de gele genheid om te laten zien wat zij nu on der attractief voetbal verstaat. Toegege ven ze kregen er zeven om de oren. maar aan schoonheid haalden die goals van de trainers het lang niet bij de zeven 'beau ties' van de pers. Jelle Raap. die op de foto de bal aan de voet meevoert, spande de kroon met vier treffers. Al zag het hier in de eerste helft toch lan ge tijd niet naar uit. De 'schrijvers' keken toen immers tegen een 0-3 achterstand aan. Maar wie schrijft die blijft altijd nog. Wij van Hutspofrjt houden het er daar om op dat die achterstand alleen maat in het teven was geroepen, om het kijk spel na rust nog aantrekkelijker te kun nen maken...

Leidse Courant | 1989 | | pagina 24