ZeidóaSowumt Staatsdrukkerij naar Leiden STAD OMGEVING Oudste en jongste lid Kruisvereniging WEEK EINDE Léo Ferré blijft zijn idealen trouw Slimme EHBO-kit ZATERDAG 27 MEI onkers benoemd iestuursraad AZL [DEN De heer R. Jon- l is per 1 juli benoemd tot jvan de raad van toestuur I het Academisch\Zieken- t h I Leiden. De 38-jarige Jon- jn'(j'j is nu werkzaam bij (je So- i.g'fl Economische Raad als 'ld van de afdeling Onder- I Arbeidsmarktbeleid, Or- fingszaken en Con&umen- beleid. Tevens is hij lid van in Gouda. De t- G.J. Vossen neemt tot 1 hber de portefeuille be nzaken waar in de raad bestuur van het AZL. rna neemt Jonkers de por- ïille van hem over. Verzet tegen groter terras bij Fandango LEIDEN Omwonenden van de Nova Passage aan het Leidse Noordeinde hebben boos gereageerd op plannen tot uitbreiding van café Fandango. Horeca-exploitant Bert Wa lenkamp wil het bestaande terras in de passage overkappen en heeft hiervoor een bouwaanvraag bij de gemeente inge diend. In een bezwaarschrift stellen de bewoners van het huidige terras geluidshinder te ondervinden. Ook menen zij dat in het bestemmingsplan van de gemeente niet is uitge gaan van een terras op het plein in de passage. Volgens Wa lenkamp is dat wel het geval. Zijn terras dateert al van voor de nieuwbouw in de passage. Tevens zou de gemeente wel degelijk rekening gehouden hebben met het terras. „Op de tekeningen van de gemeente stonden riiet voor niets tafeltjes met parasols", aldus de eigenaar van Fandango die verrast werd door de houding van de omwonenden. „Wij hebben al tijd goed contact met hen gehad en ze altijd op de hoogte ge steld van eventuele activiteiten. Ook is de overkapping deels bedoeld om geluidsoverlast te vermijden", aldus Walenkamp die meer dan een ton in de verbouwing wil investeren. Theaterfestival LEIDEN Jongerenvereni ging Augustinus houdt maan dag tot en met woensdag een theaterfestival waaraan zes amateur-toneelgroepen zullen deelnemen. De bedoeling van het festival is om minder be kende groepen in de gelegen heid te stellen op te treden. Maandagavond opent de Utrechtse Studenten Toneel Vereniging het festival. De dag erna is het de beurt aan SSR, Art-i-shock en De Tomaat. Op de laatste dag treedt de groep Fictor op. Na afloop is er een licht klassiek concert van Col legium Musicum. De aanvang is op alle dagen 21.00 uur en de toegang kost een rijksdaalder. Nieuwbouw aan Kaiserstraat LEIDEN Tussen de universitaire Mensa en de poort van het Bethaniëhofje aan de Kaiserstraat worden acht gestapel de drie-kamerwoningen gebouwd. Het gaat om premie-A- woningen en/of huizen in de vrije sector. De bedoeling is dat nog dit jaar met de bouw wordt begonnen. Sinds 1974 is de locatie niet bebouwd. De gemeente ergerde zich aan het „gat" in de bebouwing en drong bij de grondei genaar herhaaldelijk aan op de ontwikkeling van een bouw plan. Tegen het ingediende bouwplan heeft het college geen bezwaar, ook al wijkt het af van het geldende bestemmings plan. De woningen krijgen namelijk een plat dak en een be bouwing van 15,80 meter terwijl het bestemmingsplan een schuin dak voorschrijft en een maximale breedte van 8,00 meter. Om het plan te kunnen verwezenlijken willen B en W een voorbereidingsbesluit nemen in afwachting van her ziening van het bestemmingsplan. Het collegevoorstel wordt behandeld tijdens de vergadering van de commissie volkshuisvesting op donderdag 1 juni. Saxofoonkwartet in De Waag LEIDEN De Stichting Jazz- zolder Hot House sluit het sei zoen dit jaar af met een uitge breid concert, morgen in De Waag in Leiden. Om 21.00 uur begint het voorprogramma met een optreden van het Hot House leerorkest onder leiding van Rolf Delfos. Daarna, om 22.15 uur, is het klapstuk aan de beurt: Your Neighbourhood Saxophone Quartet uit Boston. De groep speelt bewerkingen van musici als James Ulmer, Thelonious Monk en Albert Ayler naast veel eigen stuk ken met bop-, salsa- en new wave-invloeden LOGISTIEKE AFDELING AAN ROOSEVELTSTRAAT iLEIDEN De Staats drukkerij en Uitgeverij 26/5(SDU) heeft een vesti- jging geopend in Leiden. |Het gaat om de logistie ke afdeling van de divi sie uitgeverij. De perso neelsleden werken [sinds het begin van Sdeze maand in een pand aan de Rooseveltstraat 52-56 dat daarvoor in gebruik was bij het mi nisterie van defensie. Het pand heeft een op pervlakte van 3000 vierkante meter. De lo gistieke afdeling telt 35 werknemers. Ml De afdeling was gevestigd 1 in Den Haag. „Die ruimte ■werd te krap. Sinds de pri- Ivatisering van ons bedrijf 1 hebben we meer ruimte no dig omdat we niet alleen meer werken voor de over heid, maar ook voor parti- I culieren", verklaart logis tiek manager R. Plooy van de Leidse vestiging. Toen werd gezocht naar nieuwe behuizing is een studie naar vestigingsplaat sen verricht. Locaties in Zoetermeer, Leiden en Den Haag werden met elkaar vergeleken. „Leiden vol deed het meest aan de pro gramma-eisen, zoals bereik baarheid en hoeveelheid ruimte", aldus Plooy. Het is volgens hem de be doeling dat de werkzaamhe den in Leiden in de toe komst worden uitgebreid. Dat betekent dat de kans groot is dat meer mensen aan de slag kunnen in de Rooseveltstraat. „Kantoor ruimte is er genoeg, maar het magazijn is vrij krap". De officiële opening van de Leidse vestiging heeft vol gens de manager plaats in het najaar: „We zitten nu nog volop in cte verhuizing, het is hier een rommeltje". Het ministerie van defensie gebruikte het pand als op slagruimte voor een deel van het medisch archief en voor de opslag van oude kantoormeubelen. Er waren volgens een woordvoerder van het departement slechts enkele mensen werkzaam. In verband met de her structurering van de medi sche zorg is gekozen voor andere opslagplaatsen. Zo is het medisch archief groten deels verhuisd naar Heer enveen, aldus de voorlich- Aramco Het Haagse afdelingskan toor van makelaardij Jones Wootton in Rotterdam heeft het pand verhuurd aan SDU. Dit bureau brengt ook het leegstaande kantoor van Aramco aan de Ples- manlaan in de verhuur. Deze ruimte heeft een op pervlakte van 17.000 vier kante meter en staat sinds de zomer leeg. Een gegadig de is volgens adjunct-direc teur G. de Greef van het Haagse kantoor nog niet ge vonden. „We hebben nog steeds geen nieuwe huurder en gaan nu bekijken of het gebouw geschikt kan wor den gemaakt voor meerdere kleinere gebruikers. Tot nu toe zijn we steeds op zoek geweest naar één grote ge gadigde. We bestuderen nu of we units van vier- a vijf duizend vierkante meter kunnen verhuren". Die ruimten zijn dan volgens De Greef voor Leidse begrip pen toch nog erg groot. Ook voor die ruimten zijn op dit moment nog geen kandida ten, maar in het verleden is wel gesproken met gegadig den ervoor, zegt De Greef. Het oudste en jongste lid de 101-jarige heer Rozemeyer en de drie maanden oude Anne Floor Kortman van de Kruisvereniging Leiden kregen ter gelegenheid van de opening een cadeautje van burgemeester Goekoop. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDEN Burgemeester Goekoop opende gister middag het nieuwe kan toorgebouw van de Kruis vereniging Leiden. Voor de gelegenheid had de kruivereniging de oudste en de jongste leden uitge nodigd. Dat waren de 101- jarige heer Rozemeyer en de drie maanden oude Anne Floor Kortman. Het nieuwe onderkomen aan de Oude Rijn 59 zal gebruikt worden door de directie en ad ministratie. Ook zullen de wijkverpeegkundigen en het conslutatiebureau hier worden ondergebracht. De burgemees ter opende het gebouw door een kruis met daarin 80 blauw-witte beschuitjes met muisjes te onthullen. voor de Volksgezondheid J. Hendriks wees bij de opening op de veranderingen in de ge zondheidszorg. Hij wees op de bedrijfsmatige aanpak daarvan die ook de Kruisverenigingn zou moeten voeren. Hendriks was tevreden over de diverse samenwerkingsverbanden die de Kruisvereniging Leiden nu reeds met andere verenigin gen en ziekenhuizen heeft. -lijdragen van: Erik buisman, C. Leeflang, .oman Leefmans en loep van Zeijl. ijnwater opstellers van de nota jWater bij de Wijn" zullen jiet de meest populaire men- n bij het Leidse ambtena- nkorps worden. In deze ge- eentelijke nota over alcohol- atigingsbeleid is immers oor de ambtenaren een voor- ekkersrol weggelegd. Zij uden het goede voorbeeld oeten geven aan de bevol ing met betrekking tot het bruik van alcohol. De nota opgesteld door de Basis Ge- ndheidsdienst (BaGD) in et kader van de landelijke mpagne „Alcohol en Sa- enleving". Drinken ambtenaren dan- eer dan andere burgers?", is e vraag die alras opborrelt ij het verschijnen van een ergelijke nota. Natuurlijk jn er de gebruikelijke bor- ls en recepties bij afscheid, jensioen of promotie. Daarbij Jomen nog de diverse openin- n, presentaties en plaatselij ke feestelijkheden. Kortom, lijken zat openingen te zijn m zich in diensttijd op kos- pn van de gemeenschap vol p laten lopen. In de praktijk (al dat nogal meevallen. In te- jenstelling tot wat in sommi ge delen van het zakenleven februikelijk is, worden de heeste gemeente-ambtenaren ttechts hoogst zelden gecon- ronteerd met rijkelijk be groeide lunches. Eigenlijk kent de gemeente naar één groot evenement yaar de bierkraan rijkelijk ttroomt en dat is de nieuw- karsreceptie. Die wordt, be- ialve door ambtenaren, voor len belangrijk deel bezocht foor notabelen die ook de rest [an het jaar het sherry-circuit nveilig plegen te maken. Om en echt voorbeeld te stellen jou de gemeente er misschien foed aan doen dat evenement lroog te leggen. De kans is Jchter groot dat de receptie ■an bij gebrek aan belangstel ling in een achterafkamertje jehouden kan worden. Echt [emeentepils trekt nu een- paal weinig receptie-tijgers. Elementen De Stevenshof in Leiden ont komt niet aan een somtijds fu turistisch optrekje. Zoals het 43 premie-koopwoningen be vattende appartementenge bouw dat langs het wijkpark is neergezet. Met afgepaste, de privacy beschermende raamp jes. En met nog uitgereken der, niet vlakverstorende bal konnetjes. Maar bovenal in oogverblindend wit. Maar hoe futuristisch ook uit gevoerd, zich onttrekken aan hun geschiedenis en de aard se elementen zal de bewoners niet lukken. Daarvoor zorgen de water- en poldermolens wel die aan weerszijden van het blok „woontoekomst" staan. FOTO: TEJO RINGERS De auteurs van de nota „Wa ter bij de wijn" hebben die bui kennelijk al zien hangen, want zeggen zij: „Niet alle re cepties hoeven alcoholvrij". De nota ging uiteindelijk over matiging en niet om onthou ding. Blijft de vraag hoe je uiteindelijk bepaalt, wie wel en wie niet en wanneer wel en wanneer niet. Als er wet houders komen en ambtena ren vanaf de rang commies A wel en daaronder niet? Of is dat niet eerlijk tegenover eer lijke handwerkslieden? Het lijkt tijd om een commissie in het leven te roepen om dat onder het genot van een bor rel te gaan bepalen. Tot zo lang mag de pomp blijven lo pen. Snuffelaar Al jaren worden de gebrui kers van de sportaccommoda ties in Alkemade de oren ge wassen over de conditie van de sportvloer. Goed. schoeisel is verplicht en verlicht vooral de taak van de schoonmaker. Die taak is opgedragen aan de bode van de gemeente, die het niet moe wordt zijn dorpsge noten te wijzen op hun plich ten. Een groepje dames dat al jarenlang actief doet in de gymzaal aan de Populieren laan wordt herhaaldelijk met een bezoekje vereerd, waarbij de, ogen van de oplettende bode speurend de voeten van de hupsende gymmers be kijkt. Tijdens al die nijvere arbeid kon het niet onopge merkt blijven dat een van de dames steevast op blote voe ten rondhupst. Als die straks klaagt over voetwratten krijg ik de schuld, omdat de vloer niet schoon is, zal de bode ge dacht hebben. De beste man waarschuwde daarop de chef van de afdeling welzijnszaken van de gemeente, die in eigen persoon tot verbazing van -de dames deze. week volkomen onverwacht de ritmische be wegingen in de gymzaal kwam gadeslaan. Om tien uur 's avonds, want dan wordt er gegymd. Verbazing alom, vooral nadat de chef de zaal had verlaten en er gestommel uit de kleedruimte opklonk. Wie schetst hun verbazing toen de chef daar snuffelend tussen kleding en tassen werd aangetroffen. Wat bleek nu? De bewuste blootvoetige was die avond niet aanwezig. Voor het eerst. Dus moest ze zich verstopt hebben toen ze hem zag binnen komen, dacht de chef. Houden topambtenaren van Alkemade zich daar te genwoordig mee bezig? Struikgewas Er zijn van die dorpen, die nog steeds met krantepapier van de buitenwereld afgeslo ten lijken. Boskoop is zo'n plaats en dat wekt enige ver bazing. Want Boskoop heeft een internationale faam opge bouwd waar het gaat om de export van bomen en planten. Maar het zit 'm kennelijk in het struikgewas der Boskoop- se zielen. Wat is gebeurd? Tij dens de dodenherdenking blonken de raadsleden van de liberale gemeenteraadsfractie uit door afwezigheid. Een lo kaal huis-aan-huis-blad merk te dat op. In het verslag van de herdenking prijkte de zin snede: „Juist die partijen die vrijheid en democratie zo hoog in het vaandel hebben staan, schitterden door afwe zigheid". Dat viel niet goed bij de lokale politieke bobo's. Op initiatief van de lokale libera len ondertekenden alle frac tievoorzitters een brief waarin het verslag werd gelaakt en als „buitengewoon ongenuan ceerd en grievend" werd af geschilderd. Pikant detail in het geheel, eri waarschijnlijk de diepere achtergrond, is het feit dat de lokale correspon dent van het weekblad het CDA-raadslid J. Binken is. Hij heeft laten weten het ver slag niet geschreven te heb ben, maar zijn politieke colle gae nemen daar geen genoe gen mee. Raadslid Binken moet door het slijk; men acht het zelfs onbehoorlijk dat de man behalve raadslid ook plaatselijk correspondent is. Bij deze gebeurtenissen passen twee kanttekeningen. Ten eerste is het onfatsoenlijk, dat enkele fracties eerst nu laten weten een combinatie van functies, die beide in de sfeer van hobbyisme thuishoren, onverenigbaar te vinden. Dat wist men immers al lang en men had eerder moeten pro testeren als dat al nodig zou zijn. Ten tweede is het vreemd, dat de kernvraag on beantwoord blijft: waren de liberale raadsleden nu wel of niet aanwezig tijdens de plechtigheid? Dat waren ze niet en daarom past het zeker de liberalen, die de vrijheid en democratie zo hoog in het vaandel hebben staan, niet om zo'n hoge borst op te zet ten. Noodstop Met tien stemmen voor en ne gen tegen werd deze week in Noord wijk besloten om grond aan het Bonnikeplein te ver kopen voor kantorenbouw. Een krappe meerderheid van de raad bleek voor het plan. Maar het scheelde niet veel of de tegenstanders hadden toch nog gewonnen. Na de afwijzing van bezwaar schriften tegen de bouw, ook met 10 voor en 9 stemmen te gen, en een langdurige discus sie over de bouw van een par keerkelder op het Casino-ter rein, meenden enkele raadsle den dat er wel even tijd was voor een bezoek aan de klein ste kamertjes van het raad huis. Onder hen bevonden zich de CDA'ers Dessing en Willms. Dat bezoek liep een weinig uit, ze hadden blijk baar een aantal „wachtenden" voor zich. Het duurde derhal ve geruime tijd eer het chris tendemocratisch duo weer in de raadzaal afdaalde. En dat kostte de verkoop van de grond bijna de kop. Burgemeester Hoffmann bleek inmiddels te zijn door gegaan met de behandeling van de agenda. In een razen de vaart hamerde hij de vol gende agendapunten af en was inmiddels gekomen tot punt 18: de verkoop van grond in het Vinken veld. De beide CDA'ers ontbraken nog op het appèl. Wethouder Vic tor Salman merkte het met duidelijke schrik op. En hij doorzag meteen dat er een stemmingsuitslag van 9-8 te gen het voorstel in het ver schiet lag. In uiterste nood attendeerde hij de aanwezigen op de afwe zige CDA'ers. Hierover ont stond een discussie tussen de burgemeester en de wethou der. Het ene woord lokte het andere uit en daarmede werd door Salman tijd gewonnen. De heren Dessing en Willms kropen inmiddels schielijk weer op hun zetel en stemden vervolgens voor de verkoop. Drempel vrees Het vertrek van burgmeester A. Kret leidt in Sassenheim tot ongekende taferelen. Kon onder het toeziend oog van de in Leiden geharde burgerva der geen straatsteen wijken voor boze buurtbewoners. On der zijn opvolger H de Jonge gaat dat anders, bleek dins dag. Enkele buurtbewoners van de Vogelwijk in Sassem-Noord zagen zonder slag of stoot hun wens in vervulling gaan toen de verkeerscommissie ak koord ging met de aanleg van verkeersdrempels. En dat ter wijl politiewoordvoerder Troost zo zijn bedenkingen had. Een totaalplan voor de wijk opstellen is volgens de bestuurderen niet nodig. Nu de kruising Elbalaan/Ter Leedelaan toch opnieuw wordt ingericht kunnen de drempels mooi worden mee genomen, luidde de redenatie. Over niet al te lange tijd ligt er een nieuwe erfregeling op tafel en dan zou weieens kun nen blijken dat de hele boel wéér aangepast moet worden. Dat kost natuurlijk sloten geld. Korte termijn denken in het Sassemse, maar dat zal de bewoners worst zijn. Kret moet zich wel omdraai en in zijn bestuurlijke graf. Zoiets zou onder zijn bewind nooit zijn gebeurd. Bewoners van de Bijdorpstraat kunnen daarover meepraten. Einde loos hebben ze daar moeten zeuren om twee drempels in de straat te krijgen. Die heb ben ze uiteindelijk gekregen, maar in Postwijk verroerde Kret geen vin. Boze moeders, boze vaders en boze kinderen konden geen potje bij hem breken. Misschien dat de nieuwe Sassenheimse leids man meer oor heeft voor de wensen op verkeersgebied. Voor Kret was verkeer een hobby, voor De Jonge een se rieuze zaak? Optreden Léo Ferré. Vijfde avond van de Leidse Chansonweek. Gis teravond in de Leidse Schouwburg. Na rechten gestudeerd te hebben in Parijs begaf de Franse chansonnier Léo Ferré zich in de wereld van het cabaret. Kort na de oorlog werd hij presen tator en pianist bij Radio Montecarlo. Ondertussen schreef hij gedichten, chansons en andere muzi kale werken, waaronder enkele opera's. Het heeft echter nog lang geduurd voor Léo Ferré artistieke erkenning kreeg. Pas in 1968, ten tijde van de studentenrevolte in Parijs, werd zijn stem gehoord. Met name door de linkse jeugd van destijds werd hij binnenge haald als een van de voor vechters van de nagestreefde democratiseringsidealen. Léo Ferré had toen inmiddels al een lange tamelijk onopge merkt gebleven carrière ach ter zich. Léo Ferré, nu 73 jaar, staat in de lijn van de anarchistische dichters als Apollinaire en Aragon. Daarnaast voelt hij zich ook sterk verwant met de poètes maudits als Verlaine en Rimbaud. Gisteravond in de Leidse Schouwburg bleek nog eens duidelijk dat hij in Frankrijk als chansonnier een hele aparte plaats inneemt. Zijn oude principes nog ipimer trouw gebleven, kortom nog even non-conformistisch als altijd, verschilt hij toch sterk van de traditionalisten als Gil bert Bécaud, George Brassens en Charles Aznavour. In een bestek van dertig chan sons liet Léo Ferré, gekleed in eer inker overhemd, zwarte bro». zwarte schoenen en knalrode sokken, een aantal van zijn chansons, weerslagen uit verschillende periodes in zijn carrière, de revue passe ren. Over zijn nog altijd de zelfde gebleven politieke voor keur liet hij geen twijfel be staan in bekend werk als bij voorbeeld 'Les Anarchistes', 'Franco, la muerte' en het pro testlied 'Allende' naar aanlei ding van zijn verontwaardi ging over de moord op deze Chileense socialistische presi dent in 1973. Zijn drang naar ongebondenheid uitte hij ijzer- sterk in het met gevoel voor dramatiek vertolkte anarchis tische 'Ni Dieu, ni maïtre'. Zijn gemengde gevoelens ten aan zien van het vaak met nostal gische ogen bekeken verleden liet hij nog eens horen in 'La nostalgie' en zijn relativering van zijn eigen artiest-zijn in bijvoorbeeld 'Je chante pour passer le temps'. Tekst en mu ziek zijn daarbij vaak van ei gen hand, hoewel tot een groot deel van zijn chansons ook op muziek gezet werk van de door hem bewonderde dichters gerekend moet worden. Ferré, wat houterig geworden in zijn bewegingen, schuifelde continue tussen de microfoon vooraan en de vleugel midden op het podium. Dit gaf als af wisseling liederen die hij on dersteund door een op sommi ge plaatsen helaas al wat ver sleten geluidsband bracht en liederen, waarbij hij zichzelf op de vleugel begeleidde. Hij etaleerde hierbij een groots ge voel voor theater en droeg zijn ideeën nog met evenveel hef tigheid uit als voorheen. Daar bij schuwde hij geen grootse gebaren en balde hij menig maal strijdlustig de vuist. PETER VAN VEEN Geen uitbreiding continurooster LEIDEN Het experiment met een continu-rooster op de Leidse basisscholen zal niet worden uitgebreid. Wel zouden de vier scho len waar nu met het continu-rooster wordt gewerkt, in de gelegen heid moeten worden gesteld daarmee door te gaan. Het experi ment is het afgelopen jaar veel duurder uitgevallen dan geraamd, zo blijkt uit een gemeentelijke notitie. Het continu-rooster voorziet er in dat leerlingen tussen de middag op school blijven. De vier deelnemende scholen zijn Woutertje Pieterse, Lucas van Leyden, Lorentz en De Singel. Voor het experiment op deze vier scholen was 45.000 gulden be schikbaar. De werkelijke kosten zijn opgelopen tot bijna 69.000 gulden. Vooral de salariskosten voor de opvang van kinderen tus sen de middag vielen veel hoger uit. Inmiddels is gebleken dat er maar weinig animo is voor uitbreiding van het aantal scholen met een continu-rooster. Behalve de vier experimenteer-scholen, wer ken nog enkele kleinere algemeen-bijzondere scholen met zo'n rooster. Einsteinweg afgesloten Het gedeelte van de Einstein weg tussen de firma Nijssen en de Max Planckweg is vanaf maandag tot en met de eerste week van juli voor autover keer gesloten. Fietsers er bromfietsers kunnen wel bruik blijven maken var weg. de Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 J Stuur als dank de EHBO-kit naar I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar g Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Adres: Postcode/plaats: PNZJ Ceidócöoma/nt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13