Moordenaars maken jacht op strijders voor het oerwoud Weense moorden roepen meer vragen op PK- -Buitenland Smartegeld voor vrouw van „Yorkshire Ripper" e3esmette teek bedreigt volksgezondheid in YS ridders Qowiant VRIJDAG 26 MEI 1989 PAGINA 7 Moordenaar van zwarten eroordeeld tot strop RETORIA Een districtsrechtbank in Zuidafri- i heeft gisteren een ex-politieman veroordeeld t de dood door ophanging wegens moord op ze- jn zwarten en een kleurling. De slachtoffers vie rt tijdens twee schietpartijen waarmee de 23-jari- S Barend Strydom naar eigen zeggen een rassen- rlog hoopte te ontketenen. De rechter zei dat er Isn verzachtende omstandigheden konden wor- jn aangevoerd om Strydom van de strop te red- h. Strydom gaf toe zijn misdaden met een glim- |h te hebben gepleegd. De vader van de dader, kneens een voormalige politieman, heeft voor de fchtbank verklaard zwarten niet als mensen ^ar als beesten te beschouwen. Vader en zoon horen tot de Afrikaner Weerstandsbeweging, n neo-nazigroepering die een zuiver blanke staat jstreeft. Angola vraagt om hulp tegen cholera-epidemie LISSABON De Angolese autoriteiten hebben gisteren internationale hulp gevraagd om een cho lera-epidemie te kunnen bestrijden die in de hoofdstad Luanda al aan minstens honderd men sen het leven heeft gekost. De Angolese autoriteiten hebben een dringend beroep gedaan op met name de Wereld Gezond heidsorganisatie (WHO). Radio Lissabon citeerde Angolese artsen, die verklaarden dat al meer dan vierduizend gevallen van cholera in de hoofdstad waren geregistreerd en dat een gebrek aan medi cijnen dreigde. De eerste ziekte-gevallen zouden zich twee maanden geleden al hebben voorgedaan in Benguela, ten zuiden van de hoofdstad. Van daar had de cholera zich via het drinkwater dat werd betrokken uit de rivier de Bengo verspreid naar Luanda. Inmiddels is de waterwinning uit de Bengo gestaakt. Nederlandse journalisten mogen Etiopië niet in EINDHOVEN De Nederlandse journa list Walter van Hulst en de fotografe Ma rina Danzmann is deze week de toegang tot Etiopië ontzegd. Hoewel ze over het vereiste visum be schikten, werd hen slechts toegestaan één nacht in Addis Abeba te overnachten. Daarna werden ze door de veiligheidspo litie op het vliegtuig naar Uganda gezet. De twee maakten een reportage voor het blad van de TU Eindhoven over een aan tal ontwikkelingsprojecten die met be hulp van de universiteit zijn opgezet. De Etiopische president Mengistu die verle den week ternauwernood een militaire staatsgreep overleefde heeft de staf van het leger en de politie inmiddels ingrij pend gewijzigd. LONDEN De vrouw van de „Yorkshire Ripper", de Britse massa moordenaar die sinds 1981 levenslang gevangen zit wegens het om brengen van dertien prostituées, heeft recht op ruim twee miljoen gul den smartegeld. Voor betaling van deze forse som dient het satirisch weekblad „Private Eye" te zorgen, zo heeft het Britse Hooggerechtshof gisteren bepaald. Sonia Sutcliffe had „Private Eye" wegens smaad aan geklaagd. Dit blad had geschreven dat zij haar verhaal voor ruim acht ton verkocht had aan een sensatiekrant en op de hoogte was van het doen en laten van haar man. Peter Sutcliffe pleegde indertijd een reeks huiveringwekkende moor den in prostitutiebuurten in het noorden van Engeland. De hoofdre dacteur van „Private Eye" is bang dat hij niet bij machte is het smarte geld bij elkaar te krijgen. „Met een schadevergoeding van deze omvang hebben wij nooit eerder te maken gehad". Het blad gaat in beroep te gen het vonnis. Als het vonnis intact blijft, gaat het om één van de hoogste schadevergoedingen die de Britse rechter wegens smaad heeft erEW YORK Na het Ids-virus is de grootste demand van de Amerikaan- 1 volksgezondheid een iek, die de besmettelijke :iekte van Lyme" over- raagt. Rond dit minus- C llkul beestje is in de VS sn ware psychose ont- autaan. e ziekte van Lyme dankt inSiar naam aan het gelijknami- stadje in Connecticut, waar j in 1975 voor het eerst op- tüRiok. Aanstichter is de „spiro- leet", een organisme dat door ken wordt overbracht op U Zogdieren, vogels, knaagdie- n en mensen. De beet van ,n(4in besmette teek kan diverse |nptomen tot gevolg hebben: In rode vlekken, koorts, ver- [g (peidheid, tot artritis, zenu- pandoeningen, of hersen- (esontsteking, afhankelijk S Qn de incubatietijd. Maar ichtoffers zullen zulke uit- jnlopende aandoeningen niet -Sgfeteen aan één enkele oor- ak wijten. >Gplenezen e ziekte kan met antibiotica orden genezen indien zij tij- g wordt ontdekt. Dit laatste echter- geen eenvoudige inbak, gezien de geringe grootte in een tekebeet. Bovendien |urt het vier tot zes weken ïfl liordat de tegenstoffen van pe in voldoende mate aan- ezig zijn om bij bloedproeven VCIjrkend te worden. fe ziekte van Lyme teistert loral het noordoosten van de J&^trenigde Staten, en heeft Ch in tien jaar tijd over 43 VJQinerikaanse staten verspreid, nds 1981 heeft het Ameri kaanse nationale controlecen trum voor ziekten in Atlanta meer dan 13.000 gevallen ge constateerd. Alleen al in 1988 waren er 5.000 gevallen, waar van de helft in de staat New York. Experts menen echter dat deze cijfers moeten worden vervijf- of vertienvoudigd om een reëel overzicht van de situatie te verkrijgen. Met de aankon diging dat de ziekte dit jaar nog verder om zich heen zal grijpen hebben zij een ware psychose ontketend onder de bevolking. Telefoontjes De speciale telefonische Lyme-lijnen die in de meeste staten zijn geopend om infor matie over de ziekte te ver schaffen moeten duizenden te lefoontjes verwerken. Veel ziekenhuizen zijn inmiddels voldoende uitgerust om op grote schaal detectietests uit te voeren een kliniek in Wis consin deed er vorig jaar 35.000. Er worden ook handleidingen geven hoe men zich buitens huis moet kleden om zich de gevreesde teek van het lijf te houden: lange broeken met sokken over de pijpen, lange mouwen, strakke kleding, en alles in het wit om sneller de teek te kunnen ontdekken. Ook over de vêrschillende ontluizingstechnieken zijn er aanwijzingen te over. Maar dit gaat velen nog niet ver genoeg. Veel Amerikanen overwegen hun kinderen deze zomer het tekenseizoen bij uitstek niet naar een zo merkamp te sturen en hun zwangere vrouwen thuis te houden, ver van de bedreigen de flora en fauna. 'rankrijk lijdt zomerweer KRIJS Het aanhoudende boie zomerweer heeft in fankrijk, waar het kwik al lige dagen in vrijwel het hele nd tot dertig graden Celsius hoger, oploopt tot grote bos- 'anden geleid. Bij Le Lavan- iu is dan ook bijna negen- inderd hectare van het Mas- des Maures afgebrand. Die land leek gistermiddag onder introle. De bluswerkzaamhe- jn gaan evenwel nog door, ndat dergelijke branden lak ondergronds verder Beulen. de Oostfranse Vogezen is middels in 21 gemeentes het iinkwater gerantsoeneerd. b drinkwaterbron kan de enemende vraag naar water 3P ior mensen en vee niet meer in. De kraan gaat dus maar n paar uur per dag open en dereen wordt gevraagd er linig mee om te springen. ampeerders hoeven volgens 9Q fl woordvoerder niet al te «1 last te hebben van de wa- tschaarste als ze maar een lorraad inslaan op het mo- ent dat de kraan open is. Bn de kust van Bretagne ver- Jak tasten slechtruikende algen de aterpret. De hitte veroor- lakt de aanwas van plankton d |t op zijn beurt weer schelp eren vergiftigt. In grote de- Mh van Bretagne is de handel 'schelpdieren op het moment tn ook verboden, pk in België nemen de pro- d emen door het aanhoudende Uinerweer toe. En de stad htwerpen kampte gisteren 'nd et een drinkwatertekort. Het lie land werd opgeroepen te 9' achten met het sproeien van )634^nen en ^et wassen van au" AMSTERDAM De afta keling van de Brazilaanse regenwouden eist meer slachtoffers dan alleen het milieu. Ook voorvechters van het behoud daarvan zijn hun leven niet meer veilig. De afgelopen tien jaar zijn al meer dan 500 milieu-activisten ver moord in opdracht van grootgrondbezitters en multinationals, die belan gen hebben bij een onge breidelde houtkap. En dat is waarschijnlijk nog maar het topje van de ijsberg. Veel andere „milieu-mar telaren" zijn „zomaar" verdwenen. Volgens milieu-groepen staan de Braziliaanse autoriteiten er bij en kijken er naar, hoe de „longen van de aarde" in hoog tempo verdwijnen. Voor hen telt alleen het grote geld dat op deze manier binnenkomt. „Als je in het Amazonegebied woont en je verzet je tegen de vernieling van de natuur weet je, dat je bedreigd kunt wor den. Dat je elk moment ver moord kunt worden", zegt Egydio Schwade, coördinator van de Braziliaanse mensen rechtenorganisatie Marewa. Verbanning Schwade kan er over meepra ten. Vanwege zijn inzet voor milieu- en mensenrechten mocht hij tien jaar lang, tot 1984, niet in het reservaat van de Waimiri- en Atroari-India- nen in het binneland van Bra zilië komen. Een grote multi national voerde een ware het ze tegen hem en zijn vrouw. In de media, die eigendom zijn van het concern, werd het tweetal afgeschilderd als zwa re criminelen. In 1986 werd Schwade door de Baziliaanse autoriteiten op nieuw verbannen. Sindsdien woont hij met zijn vrouw in het dorpje Presidente Figuei- redo, genoemd naar de voor malige militaire president, ver van het bedreigde regenwoud. De praktijken van de groot grondbezitters en multinatio nals om hun onwelgevallige personen het zwijgen op te leg gen variëren van omkoping tot moord. Schwade kan tallo ze voorbeelden geven. Een van de meest schrijnende heeft betrekking op de komst van de Balbina-stuwdam in het gebied van de Waimiri- en Met reusachtige vrachtwagens worden de omgehakte bomen uit de tropische regenwouden weggevoerd. Atroari-Indianen. De bouw van de dam stuitte op veel protesten van de Indianen, omdat het milieu erdoor wordt aangetast en de Indianen hun woonplaats zoudpn verliezen. Desondanks wordt de dam ge bouwd en nu, nog voordat het dal onder water staat, zijn de meeste bewoners vermoord of verdreven. Woonden er zo'n tien jaar ge leden nog 3000 Indianen, na de „pesterijen" is hun aantal geslonken tot 400. De overge bleven Indianen besloten een proces aan te spannen tegen de staat. De advocaat die ze had den ingehuurd werd op de trappen van het paleis van jus titie doodgeschoten. Daders onbekend, zeggen de autoritei ten. „Natuurlijk weten de au toriteiten wel wie de daders zijn", zegt Schwade. Chico Mendes „Zo weten ze ook wie de moordenaars zijn van Chico Mendes, de vakbondsleider die in december 1988 vermoord werd omdat hij opkwam voor de rubberplanters en het mi lieu. Ze zéggen alleen dat ze het niet weten". Er spelen volgens Schwade voor de machthebbers te veel financiële belangen mee om daadwerkelijk tegen dit soort praktijken op te treden. De enige manier waarop de inti midatie een halt kan worden toegeroepen is een nauwere samenwerking tussen de ver schillende milieu- en vak bondsorganisaties. Dan kan onderzocht worden wie zich schuldig maakt aan de bedrei gingen en kunnen de autori teiten met feiten en gegevens onder druk worden gezet. Een van die gegevens is al on derzocht. De aanwezigheid van de grootgrondbezitters en multinationals is financieel he lemaal niet in het voordeel van de Brazilianen. Een rub bertapper, die met het winnen van rubber het regenwoud op een goede wijze gebruikt en het woud niet aantast, ver dient ongeveer 800 dollar per maand. Een werknemer bij een multinational, die door zijn werkzaamheden de Ama zone vernietigt, verdient slechts 500 dollar per maand. PETRA KROON WENEN „De grootste verandering heeft zich bij de patiënten voltrokken. De meeste gestelde vraag in de ziekenhuizen is nu: Waarom, hoezo?" Dr Stephan Rudas heeft het er nog druk mee. Samen met zes andere psychologen probeert hij de geestelijke schade te re pareren bij het verplegend personeel in het Lainz-zieken- huis van Wenen. In paviljoen 5 van dat oude hospitaal werk ten de „Engelen des doods", de vier hulpverpleegsters die an derhalve maand geleden te genover de politie bekenden zeker 49 bejaarde patiënten te hebben gedood omdat ze „te lastig" waren. „In de Westeuropese en Ame rikaanse gezondheidszorg be staat een reeks van vanzelf sprekendheden. Als je naar een ziekenhuis gaat, word je geholpen door een arts en ver pleegster. Je stelt niet teveel vragen. Maar daar is verande ring in gekomen. Pas door de affaire-Lainz merken de men sen hoeveel er altijd onbespro ken is gebleven, hoeveel ze niet gevraagd hebben", consta teert Rudas. Gesprekken De eerste fase van zijn karwei zit er bijna op. Rudas: „Het hoofdstuk crisis-interventie is nagenoeg afgesloten. Honder den verplegers en verpleeg sters vielen van de ene op de andere dag in een gat, omdat er door de daden van de vier hulpzusters wantrouwen ont stond bij de patiënten. We De voordeur van het beruchte paviljoen V van het Weense Lainz-ziekenhuis waar tientallen patiën ten vermoord zijn. PnTr). FPA hebben ze begeleid, duidelijk gemaakt hoe ze moesten rea geren op vragen en gedrag van zieken. Er zijn heel wat groepsgesprekken gevoerd. In de volgende fase proberen we bieden aan verplegend perso- kan zich overal voordoen. Ook neel dat onder grote druk in Nederland", werkt met stervenden, tmet Rudas mag geen mededeling hele oude patiënten en zeer doen over de resultaten. „Deze ernstig zieken. Niet alleen in zomer, na afloop van de eerste het Lainz-ziekenhuis, maar in fase. zullen we een vertrouwe- een soort permanente hulp te heel Wenen. Want zo'n affaire lijk tussenrapport uitbrengen. Nee, ik wil niet zo bureaucra tisch zijn dat ik me op een dag of week ga vastleggen" Tot de patiënten, zo verklapt de chef psycholoog wel, is zijn ploeg niet weten door te dringen. „De gemiddelde ligtijd is acht dagen. Dat is te kort om een vertrouwensbasis te scheppen en met die mensen te praten. We proberen het met hulp van het verplegend personeel te ondervangen". Onderzoek De rust in Wenen lijkt weer gekeerd. Prof dr Franz Pesen- dorfer, hoogst verantwoorde lijke in paviljoen 5 van het Lainz-ziekenhuis, blijft ge schorst. „Nee", zegt een woordvoerder van de Weense wethouder van gezondheidsza ken Alois Stacher, „ik weet niet hoe lang dat gaat duren. Het onderzoek loopt nog". Daarmee verwijst hij naar de commissie van experts, die in opdracht van de gemeenteraad onderzoek doet en eind vol gende maand hoopt te rappor teren, en naar het speurwerk van justitie. Politiechef Max Edelbacher is met zijn ploeg van de afdeling moordzaken nog steeds bezig; nu ander halve maand na datum ein delijk in de luwte. „Aanvankelijk hebben de vier verpleegsters bekend, dat ze de afgelopen jaren 49 oudjes hebben omgebracht. Later herriepen ze enkele zaken. Maar het aantal dat overeind blijft schommelt nog tussen de 30 en 34. Dat is de afgelopen weken niet veranderd", zegt Edelbacher. De politiechef heeft de gerech telijke artsen inmiddels aan het werk gezet. Zij onderzoe ken de opgegraven lichamen van twee slachtoffers. De hulpzusters brachten de in hun ogen „lastige oudjes" om met overdoses insuline en rop- hynol (een kalmeringsmiddel) of dwongen de bejaarden grote hoeveelheden water te drin ken, dat doorsijpelde naar de longen en verstikking tot ge volg had. „Afhankelijk van de resulta ten van de sectie, verwacht ik een rechtszaak niet eerder dan in de herfst van dit jaar", meldt een woordvoerder van de Oostenrijkse justitie. Ideeën Net als het onderzoek sleept de discussie zich nog voort. Niet meer in de kranten en weekbladen, maar in de „ge sloten circuits". Hoe heeft het allemaal kunnen gebeuren? Waarom is niet eerder inge grepen? En wat voor maatre gelen moeten er volgen? De woordvoerder van wethou der Stacher: „Natuurlijk zijn er ideeën en zullen er voor stellen volgen. Er moet meer gediplomeerd personeel ko men in de ziekenhuizen en de opleiding voor hulpzusters dient verbeterd te worden. Maar laten we eerst even het rapport vap de commissie van experts afwachten. Die zal wel met suggesties komen". Over het statige Lainz-zieken huis in een buitenwijk van Wenen is een grote stilte neer gedaald. TWAN VAN DEN BRAND BONN Tien kilometer a u tosnel weg-aan -een -stuk heeft West-Berlijn binnen zijn grenzen, gelegen tussen de stadsdelen Grünewald en Nikolassee. Dat is de zogenaamde Avüs, een letterwoord dat is gevormd uit de beginletters van Automobil-, Verkehrs- und Ubungs-Strasse. Tot half mei was dat het enige stukje openbare snelweg in Centraal- Europa waar nog ongelimiteerd hard mocht worden gereden. Maar wie er nu harder rijdt dan honderd, wordt zonder pardon op de bon geslingerd De Berlijnse pk-ridders voelen zich tot in het diepst van hun ziel gekwetst. De plannen voor de Avüs dateren van voor de Eerste Wereldoorlog. Met de bouw werd in 1913 begonnen. Tijdens de republiek van Weimar, in 1921, werd het traject voltooid. De Avüs mag worden gezien als het prototype van de Duitse Autobahn. Na de bouw was de Avüs de snelste racebaan ter wereld. In de eerste jaren van Hitiers Derde Rijk, toen het er nog om ging internationaal aanzien te vergaren, vestigden Mercedes en Auto Union op de Avüs het ene snelheidsrecord na het andere. In het naoorlogse Berlijn heeft het stukje snelweg uiteraard een geheel andere bestemming gekregen. Het fungeert nu vooral als aan- en afvoerweg voor de transito-snelwegen (limiet 100 km per uurdie over Oostduits gebied West- Berlijn verbinden met de Bondsrepubliek, Tsjechoslowakije en Polen. Onveranderd bleef aanvankelijk echter de aantrekkingskracht op de automobilisten om juist op dit stuk weg eens even uit te proberen wat er in (de auto) zat. In de eerste naoorlogse jaren was dat niet zo veel De Duitsers waren trots op hun gerestaureerde voorloorlogse wagens, maar veel pit"zat er niet in. Met een goeie racefiets kon men die vehikels bijhouden. In de loop der jaren werd dat anders. Met het groeien van de aantallen pk's onder de motorkap werden op de Avüs snelheden neergezet die onverantwoord waren. Het aantal ernstige ongevallen steeg schrikbarend. In 1968 werden chicanes gebouwd die de hoogste snelheidspieken onmogelijk maakten. Maar een officiële snelheidsgrens werd niet ingevoerd. Met het groeien van het milieubewustzijn, het stijgen van de brandstofprijzen, het toenemen van de aantallen ernstige ongevallen en de invoering van tempolimieten in Duitslands buurlanden, is de laatste jaren in de bondsrepubliek de discussie over een maximumsnelheid steeds actueler geworden. Maar zoals in Duitsland met zoveel onderwerpen gebeurt, is deze discussie meteen in het politieke vlak getrokken. De linkse partijen zijn voor een maximumsnelheid van 130 kilometer op de snelwegen. De liberalen, christen-democraten en andere partijen rechts van het midden verzetten er zich fel tegen. Zij weten zich verzekerd van de aanhang van miljoenen automobilisten die op de barricaden staat om 's werelds laatste bolwerk van ongelimiteerde snelheden te verdedigen. In hun regeringsprogram voor West-Berlijn waren de SPD en de Groenen overeengekomen uit milieu- en veiligheidsoverwegingen voor de Avüs een snelheidslimiet van 100 kilometer per uur vast te stellen. En in de nacht van 18 op 19 mei werden de eerste borden geplaatst. „Folterwerktuigen uit de griezelkist noemden de tegenstanders ze. Autominnend West-Berlijn is diep gekwetst door de maatregel van de groen-rode coalitie. Steeds heeft dit kapitalistische eiland in de rode zee zich weten te profileren tegenover de omringende DDR. De verkeersmaatregel wordt gezien als een knieval voor het Oostduitse regime. Nu mag je. op je eigen stukje snelweg nog wel, niet eens meer een op topsnelheid knetterend Trabantje van de weg af blazen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7