n doet westers aan rië wil troepen in banon verminderen DEBATTEN EN KRITIEK OP EERSTE ZITTING resident China eigt met straf hor hervormers Wright wil ook zonder deal aftreden Hongarije blijft lid van Warschau-pact Optimisme rond CFE-overleg Gii 'ENLAND CeidócSoivicMit VRIJDAG 26 MEI 1989 PAGINA 5 :LANCA De Syrische president Assad zou bereid h deel van de dertig- a veertigduizend Syrische solda- fug te trekken die ooit onder een mandaat van de Ara- i Liga in Libanon werden gestationeerd, litairen werpen zich steeds meer op als kleine onder- k en bekommeren zich vooral om allerlei soorten al of [egale handel die via Libanon loopt, pepenreductie zou de weg vrijmaken voor een contin- jldaten van andere Arabische staten die enkele specia- »n in Libanon op zich zouden kunnen nemen, zonder (rië de controle op zijn „provincie" Libanon verliest, 'zei dit op de Arabische top in Casablanca. De staats- van de 22 lidstaten bereikten daar overeenstem sver een sterkere rol van de Arabische Liga in Liba- Engeland wijst Tsjechen uit wegens spionage LONDEN De Britse regering heeft gisteren vier leden van de Tsjechoslowaakse ambassade in Londen uitgewezen. In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken stond dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan acti viteiten, onverenigbaar met hun positie", een diplomatiek eufemisme voor spionage. De vier diplomaten hebben twee weken de tijd gekre gen om het land te verlaten. Verleden week wees Londen acht Russische diplomaten en drie journalisten om dezelfde reden het land uit. De Russische regering heeft daarop gereageerd met een ingrijpende beperking van de diplomatieke staf op de Britse ambassade in Moskou, die van 375 naar 205 mensen zal moeten worden terug gebracht. Volgens de Britse regering heeft de uitwijzing van de Tsjechen niets met de uitwij zing van de Sovjets te maken. Film over gevolgen van ramp Lockerbie ROCKVILLE CENTRE Nabestaanden van de slachtoffers van het PanAm toestel dat neerstortte op het Schotse plaatsje Loc kerbie hebben toegestemd in plannen om een televisiefilm te wijden aan hun ervarin gen na de ramp. Peter Tsairis, wiens doch ter bij de ramp om het leven kwam, zei na mens. de nabestaanden dat sommigen aan vankelijk negatief tegenover de plannen stonden. Nu geloven ze echter dat een tele visiefilm zou kunnen helpen de publieke opinie te winnen voor strengere veiligheids maatregelen rond het vliegverkeer. In to taal vonden 270 passagiers van het toestel en elf mensen op de grond de dood als ge volg van een bomaanslag. De film zal alleen gaan over de gebeurtenissen na de ramp van 21 december, niet over de ramp zelf. Eigen vermogen van George Bush 8 miljoen WASHINGTON De Amerikaanse president, George Bush en zijn vrouw Barbara hebben een vermogen van iets meer dan acht miljoen gulden. Dat meldt het Ame rikaanse magazine „Money". Het vermogen van Bush en zijn vrouw werd eerder geschat op iets meer dan vier miljoen gulden. Maar door de verkoop van zijn (hypo- theekvrije) buitenverblijf aan zee in de staat Maine en door zijn zuinigheid heeft de Amerikaanse president zijn vermogen verdubbeld, aldus „Money". Bush en zijn vrouw zijn erg zuinig. Recentelijk kochten zij een Ford stationcar uit 1981. In tegenstelling tot zijn voorganger Ronald Reagan, die gemiddeld tweeduizend gulden neertelde voor een kostuum, besteedt Bush voor een pak niet meer dan gemiddeld 1200 gulden. Het magazine weet ook nog te melden dat de president en de „First Lady" zelden meer dan veertig gulden uitgeven wan neer zij uit eten gaan bij hun favoriete Chinees. De fooi en die Bush geeft zijn „gemiddeld". Russisch Vredesbrood vliegt in New York over de toonbank NEW YORK Het beroemde New- yorkse warenhuis Bloomingdale's is de eerste winkel in het westen die „Vredes brood" uit de Sovjetunie verkoopt. Het brood vliegt over de toonbank; volgens woordvoerster Miriam Peake Smith wordt er iedere twee minuten een brood verkocht. Artikelen uit de Sovjetunie doen het momenteel erg goed in de VS. Eerder deze maand was een voorraad horloges binnen een week uitverkocht. Het brood van ongeveer 1 kilo kost 6 dollar. Er zijn twee varianten: een zoeter brood met korianderzaad en een zuurder rogge. Bij die laatste wordt het drinken van Russische thee aanbevolen. !OU Het nieuwe D-nii-parlement, het zo- ide Congres van ifgevaardigden, ver- >e l^e gisteren voor het een> De eerste zitting Tioej westers aan; een maar actieve min- vas jd greep de moge- Jfkl aan om te Ple*ten e „radicale" hervor en jn en om de degens leeriisen met het partij- 'ruileat. I ink ngres begon zijn werk- beiden 's morgens meteen een heftig debat over derlbda. Veel afgevaardig- lijkéden de verkiezing van n jieuwe president, een Opperste Sovjet en an- vatyatsfunctionarissen naar r[de van de zitting ver- n 4n. Kritiek was er ook tyvijze waarop de kandi- -nmiroor de Opperste Sovjet Palgekozen. T Vq er prijswinnaar Andrej Sa- ;ch die optrad namens een 'vo'qMoskouse parlementa- >el I/as er tegen dat met de zingen zou worden be- Andrei Sacharov, de door Gorbatsjov in ere herstelde atoomgeleerde en strijder voor mensenrech ten, uit kritiek op de agenda van de eerste zitting, maar betuigt tevens steun aan Gorbatsjov. FOTO: AP „Ik ben voor Gorbatsjov, toch bind ik mijn steun voor hem aan deze voorwaarde", zei Sa charov. Zijn voorstel haalde het echter niet. Er .stemden gonnen. „Wij zijn geen kies mannen". Weliswaar beklem toonde hij dat er voor het ambt van president geen alter- Gorbatsjov. Toch achtte hij het logischer dat de kandidaten eerst zouden zeggen hoe zij denken over de politiek be- natief bestond voor partijleider langrijke vraagstukken. slechts 379 afgevaardigden te gen het voornemen van de lei ding om het Congres te begin nen met verkiezingen. Kritiek was er verder op het feit dat Gorbatsjov zelf de voorzittershamer hanteerde. Hoewel volgens hem de afge vaardigden dat zelf de dag er voor overeengekomen waren, liet hij een stemming houden, waarbij hij geen enkele tegen stem kreeg. Naar de grondwet had de voorzitter van de cen trale kiescommissie het voor zitterschap op zich moeten ne- Gorbatsjov werd, als verwacht, met royale meerderheid geko zen, maar voor het zover was, werd hij ten overstaan van de televisiecamera's (de hele zit ting werd rechtstreeks op tv uitgezonden) geconfronteerd met scherpe vragen over zijn privéleven en over zijn beleid Hij erkende dat er fouten zijn gemaakt bij de uitvoering van de perestroijka, het streven naar hervorming van de Sov jet-samenleving. Na de stemming beloofde Gor batsjov plechtig dat hij zijn huidige en toekomstige positie nooit zal gebruiken om de be ginselen te schenden waar hr nu voor strijdt. Hij voegde er aan toe zich tot het uiterste te zullen inzetten voor de demo cratisering „opdat de misstan den uit het verleden (ondei dictator Josef Stalin) nooil meer zullen worden herhaald. De manier waarop Gorbatsjov door sommige afgevaardigden onder vuur werd genomen, le verde scènes op die uniek wa ren in de ruim zeventigjarige geschiedenis van de Sovjetu nie. „Zegt u ons eens, of hel juist is om het leger in te zet ten voor strafoperaties tegen het volk", vroeg een vrouwe lijke afgevaardigde uit Estland in verband met de recente on geregeldheden in de republiek Georgië, waar in Tblisi 21 hiensen door de veiligheids troepen werden gedood. Mei steun van Gorbatsjov werd voorgesteld een parlementaire commissie in te stellen die de gebeurtenissen moet onderzoe ken. „Is er voor u een landhuis ge bouwd op de Krim?", luidde een vraag van een parlemen tariër uit Leningrad. Een col lega uit de Oekraïne las een telegram voor van zijn kiezers waarin gevraagd werd naar de invloed van Gorbatsjov* vrouw Raisa. Gorbatsjov stelde voor een commissie van de Opperste Sovjet in te stellen om onderzoek te doen naar de privileges van hoge functiona- 1 /oor Slcplg van voorpagina) ben^jG Het 81-jarige ^."hoofd Yang Shang- ^JJieeft gisteren laten dus^hemeren dat de leden die zich achter blksopstand hebben pard zullen worden f- de studenten welis- te willen blijven aan- als „patriotten", .e duizenden partijle- erkzaam bij ministe- lieuwsorganisaties en drijven, die zich bij .'ties aansloten be- t hij als meelopers en len worden bestraft gedrag. |gdenten wilde aanvan- IB slechts een gesprek -,"1e regering over een k van de corruptie die Éjkjs hen is doorgedron- H®t de hoogste regerings- en over democrati- tvan het maatschappe- |uc^estel. Na de instelling e ie# staat van beleg wordt roblfijwel alleen het ver- 'an Deng en Li als be- [kste eis gehoord, el het ministerie van llanse zaken in Peking .0pg|n stelde dat de hervor- havfeezinde Chinese partij- jZhao Ziyang in afwij- van berichten over diens aftreden nog in functie is, is de partijleider sinds 19 mei, kort voordat Li het le ger opdracht gaf de orde op het Plein van de Hemelse Vrede te herstellen, niet meer in het openbaar gesig naleerd. Volgens westerse diplomaten in. Peking wordt Zhao ervan beschuldigd een anti-partij- groep te hebben gevormd. Behalve Zhao Ziyang zouden ook de politburoleden Hu Qili en Tian Jiyun alsmede de minister van defensie, Qin Jiwei, zijn beschuldigd van samenzwering tegen de partij. Treinen Een studentenleider zei naar aanleiding van de geruchten als zou Zhao worden be schuldigd van samenzwering tegen de partij: „Zelfs als het waar is, heeft het geen effect op ons. Wij blijven hier tot de uiteindelijke overwin ning". De studenten, die het Plein van de Hemelse Vrede in Pe king bezet houden, hebben vanmorgen in grote meer derheid gestemd voor voort zetting en zelfs uitbreiding van hun actie voor meer de mocratie en vrijheid. Dit on danks de hernieuwde drei ging van ingrijpen door een heden van het leger. Met spandoeken zwaaiend lopen studenten door de straten van Peking ondanks de hernieuwde dreiging van ingrijpen door het leger. FOTO: EPA De Chinese regering heeft gisteravond de politie en de partijkaders in de provincies opdracht gegeven „krachtige maatregelen" te nemen om te voorkomen dat nog meer studenten met de trein naar Peking reizen om zich te voegen bij de demonstranten op het Plein van de Hemelse Vrede. Volgens de regering hebben studenten zich de af gelopen dagen massaal mees ter gemaakt van de treinen richting Peking. Hun gedrag heeft geleid tot chaos bij de spoorwegen en tot nog meer onrust in de hoofdstad, zo meldde het officiële persbu reau Nieuw-China. Nederland De leden van de Algemene Chinese Vereniging in Ne derland (Ouhai) en de stu denten die hier aan de diver se universiteiten hun oplei ding volgen, hebben de Chi nese regering gisteren laten weten dat zij de actie van de studenten in Peking steunen. De Nederlandse Chinezen ei sen in een brief aan het Cen traal Comité het aftreden van sterke man Deng, in trekking van de Krijgswet en inwilliging van de eisen van de studenten. Daarnaast wordt er geld ingezameld ter ondersteuning van de hon gerstakers en bekostiging van transport en propagan da. Volgens de leider van de Chinese studenten in Neder land, ir. J. Guan, wordt nog even gewacht met het over boeken van de inmiddels in gezamelde 1.800 gulden, om dat het geld door de gespan nen situatie makkelijk in verkeerde handen terecht kan komen. IV0NTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE - Rob komt juist op tijd om te zien, hoe Jojo met een reu- aai twee kanaken, die nogal tegenspartelen, over boord Met een plons komen beiden in het water terecht en tien dan snel naar de kust. Dan stapt Rob in zijn vlet en laar de „Memphis". „Wat is hier aan de hand?" vraagt hij, •er hij de kajuist van Larry binnenstapt. „O, niets bijzon- antwoordt deze, terwijl hij zich pijnlijk over zijn kin wrijft. De kanaken hebben hem nogal toegetakeld! „Een paar inboorlin gen, die op roof uit waren", voegt hij er aan toe. „Ik zou morgen direct hiervan aangifte doen bij de Franse resident", zegt Rob. „Och, welnee..." bromt Larry; hij geeuwt en zegt: „Kom, ik ga nog een paar uurtjes slapen". Rob kijkt nog eens om zich heen. „Toch is er iets niet in de haak, Skip", zegt hij; „die Larry is een vreemd heer". WASHINGTON Jim Wright, de voorzitter van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, zou bereid zijn af te treden ook als de aanklachten tegen zijn persoon niet worden ingetrok ken. Wright wordt ervan verdacht zich op oneigenlijke manier te hebben verrijkt, en indirect gunsten te hebben aangenomen van een zakenvriend die belang had bij bepaalde wetgeving. In ruil voor het intrekken van de klacht zou Wright bereid'zijn af te treden, maar nu heeft hij gezegd ook zonder die deal af te willen treden. Tom Foley, evenals Wright Democraat, wordt vermoedelijk zijn opvolger De voorzitter („speaker") van het Huis is één van de machtigste mannen in Washington. Krach tens de Amerikaanse grondwet is hij, na de vice-president, de opvolger van de president. Bomexplosies verwoesten Griekse regeringsgebouwen ATHENE Twee regeringskantoren in Athene en Saloniki zijn gisteravond door bomexplosies verwoest. Niemand raakte ge wond. Een anonieme beller verklaarde tegenover het Griekse dagblad „Ethnos" dat de Revolutionaire Volks Strijd ELA bom men had geplaatst in twee kantoren van het ministerie van ge zondheid „vanwege de onaanvaardbare staat van de gezond heidszorg in Griekenland". Een enorme vuurbal en een gigantische rookwolk begeleiden de explosie, die ondermeer dit huis in lichterlaaie zette. FOTO: AP Benzineleiding explodeert in VS SAN BERNARDINO In de Californische plaats San Bernar dino is gisteren een ondergrondse benzineleiding geëxplodeerd, niet ver van de plek waar op 12 mei een trein uit de rails was gelopen en een rij huizen had vernield. De vlammen schoten tientallen meters de lucht in en diverse huizen brandden af. Elf mensen raakten ernstig gewond. Het is nog niet bekend of er ook doden zijn gevallen. Alle inwoners moesten worden ge'eva- cueerd. De buisleiding, die benzine van raffinaderijen in de om geving van Los Angeles naar Las Vegas transporteert, loopt ter plaatse twee meter onder de grond. BUDAPEST Het idee van een neutrale Hon gaarse staat moet men van zich afzetten. Hongarije is en blijft lid van het War- schau-pact en probeert al leen daar binnen zijn vrij heid te vergroten. Een verandering van het sy steem is niet mogelijk, omdat dit het evenwicht binnen Europa zou versto ren. De Hongaarse premier Miklós Nemeth heeft dat duidelijk ge maakt aan minister Bolkestein van defensie. Aan het eind van zijn driedaagse bezoek apn gen in de goede bedoelingen van de Hongaren. De realiteit is echter dat zij in het War schau-pact een betrekkelijk ondergeschikte rol spelen, voegde hij eraan toe. In 1990 zullen in Hongarije verkiezingen worden gehou den, waaraan voor het eerst ook andere partijen dan de communisten zullen meedoen. Op de vraag of deze verkiezin gen tot een coalitieregering kunnen leiden heeft Nemeth bevestigend geantwoord, aldus Bolkestein. De Hongaarse pre mier vertelde verder dat van daag de laatste van de rond 250 tanks die de Sovjetunie uil Hongarije terugtrekt, zal zijn vertrokken. Er blijft dan nog ongeveer eenzelfde aantal Sovjet-tanks in het land ach- WASHINGTON De ge detailleerde voorstellen die de Sovjetunie heeft in gediend in de onderhan delingen over de conven tionele strijdkrachten, zijn in de Verenigde Staten en de andere westerse landen in goede aarde gevallen. Er wordt zelfs rekening mee gehouden dat de CFE-besprekingen in We nen veel sneller tot een akkoord zullen leiden dan verwacht. De reactie van de regering- Bush werd gekenmerkt door optimisme en tevredenheid. De welwillende toon die Was hington aansloeg verraste de waarnemers, gezien de terug houdende opstelling die Bush tot dusver tegenover Moskou aan de dag legde. Terwijl de president nog geen twee we ken geleden Sovjet-leider Gor batsjov opriep de daad bij het woord te voegen, kwam het Witte Huis nu bijna woorden tekort om de houding van de Sovjetunie op het gebied van de conventionele ontwapening te loven. De nu door het Warschaupact in Wenen voorgestelde pla fonds voor tanks, artilleriesys temen en pantservoertuigen liggen zeer dicht in de buurt van wat de NAVO heeft voor- Amerikaanse marine groter dan Russische STOCKHOLM De Rus sische marine is niet ster ker dan de Amerikaanse, zoals in de VS en andere NAVO-landen wordt be weerd. Juist de VS hebben veruit de grootste zee macht. Dat is de conclusie van een studie die interna tionale bewapeningsdes kundigen in opdracht van het Zweedse vredesinsti- tuut SIPRI hebben uitge voerd. De Amerikaanse marine beschikt over 1791 vaartuigen en vliegtuigen tegen de Sovjetunie 760. Ook wat betreft het aantal kernkoppen is de Ameri kaanse marine met bijna 9300 stuks veel sterker dan de Sovjet-marine die 6400 kernkoppen heeft. gesteld. De Sovjetunie toont zich met de voorstellen bereid, zo menen sommige waarne mers, tot het opgeven van haar superioriteit op het ge bied van de conventionele (niet-nucleaire) strijdkrachten. Zij lijkt zich aan te s.uiten bij het NAVO-voorstel voor een evenwicht dat ongeveer 10 procent onder het huidige ni veau van de westerse strijd krachten ligt.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5