Kerken praten over nieuwe bijbelvertaling Religieuzen relativeren gehoorzaamheid aan bisschoppen Ccidóc Somo/nfr r 1 Jongeren tegen taal-imperialisme in San Antonio kerk wereld Roermond geeft sacramentsdag nieuwe luister 31 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eidóc Gou/iunt VRIIDAG 26 MEI 1989 PAGET SAN ANTONIO De overheersing van de Engelse taal op de Wereldzendingsconferentie is de aanwezige jongeren een doorn in het oog. „Dit taal-imperialisme moet voor christenen onacceptabel zijn", zo zei een Spaanstalig meisje tijdens de bij eenkomst in de Texaanse stad San Antonio. Zij zei dit namens de honderd jongeren die hadden deelgenomen aan de jeugd- conferentie, eveneens georganiseerd door de commissie We reldzending en evangelisatie van de Wereldraad van Kerken. De Spaanstalige vond het onbegrijpelijk dat in 34 van de 37 gespreksgroepen Engels de voertaal is. In de plenaire zittingen van de conferentie wordt alles simultaan in vijf talen vertaald. De jongeren vonden het ook maar niks dat op deze kerkelijke bijeenkomst dagelijks naar schatting 5.000 plastic bekertjes in de vuilnisbak verdwijnen. Milieubewuste conferentiegangers lopen daarom demonstratief rond met een stenen mok, waarop het thema van de tiende Wereldzendingsconferentie staat afge beeld. Enkele Europese vrouwen hadden zich al eerder kritisch uitge laten over het plastic bestek in de eetzaal van Trinity Universi ty, waar de conferentie wordt gehouden. Zij waren evenmin te spreken over het feit dat er nog speciale ontmoetingen voor vrouwen zijn georganiseerd, terwijl de voorgeschreven fifty- fifty verdeling tussen mannen en vrouwen bijna gerealiseerd is (op vijf procent na). Ledenverlies bij gereformeerden zet door LEUSDEN De Gere formeerde Kerken in Ne derland hebben vorig jaar 9.694 leden verloren. Het jaar daarvoor bedroeg het verlies 8.174 leden. Dit staat in het jaarboekje 1989 van de gereformeer de kerken in Nederland. De voorzitter van de gerefor meerde synode, ds. E. Over- eem uit Haren, steekt zijn te leurstelling niet onder stoelen of banken: "Dat is beroerd natuurlijk. Je schrikt je we zenloos". Met name de toena me van het aantal mensen dat het voor gezien houdt, baart hem zorgen. Het tij is moeilijk te keren, al dus de synodevoorzitter. „Je vecht je dood tegen de secula risatie". Overeem wijst erop dat kerkmensen in de meeste gevallen niet stilletjes ver dwijnen. Er wordt intensief met hen gepraat. „Je gaat er achter aan als mensen ken baar maken dat ze zich willen laten uitschrijven". Een simpele oplossing voor d< kerkverlating is niet voorhan den. Bijna alle kerken lijden verlies. Bij de kleinere ker ken die nog wel groeien, is het geboorteoverschot hier meestal debet aan. Overeem gelooft ook niet dat dit voorkomen kan worden door een andere verpakking van de boodschap. Wat dat betreft, is er al van alles ge probeerd. Van combo's in de kerk, tot huiscatechese, tot bezig zijn met vredesvraag stukken. Wel meent hij dat de .gereformeerde kerk iets meer aan een eigen gezicht zou mo gen werken. De gereformeer de kerk moet een kerk mid denin de wereld blijven, maar iets meer aandacht voor de ei gen identiteit is gewenst. Het jaarboek kost 20 en kan besteld worden bij het Dien stencentrum, Postbus 202, 3830 AE Leusden. Twee jaar strafvermindering voor Agca ANCONA Een Italiaanse rechtbank heeft gisteren twee jaar strafvermindering gege ven aan Mehmet Ali Agca, de Turk die in 1981 probeerde paus Johannes Paulus II te doden en daarvoor tot levens lang werd veroordeeld. Agca kreeg de strafvermindering - 45 dagen voor iedere zes maanden achter tralies, of 720 dagen - wegens goed gedrag. In het jaar 2001 komt hij voor vervroegde vrijlating in aan merking. Lucas Goeree Procureur- generaal mr. W. R. Rosingh heeft gisteren voor het ge rechtshof in Leeuwarden twee maanden voorwaardelij ke celstraf geëist tegen de 50- jarige evangelist Lucas Goe ree. Volgens Rosingh had het geen zin om een onvoorwaar delijke straf te eisen gezien het arrest tegen de ex-vrouw van Goeree, Jenny Manschot, op 16 maart. Samen met zijn ex-vrouw schreef Goeree in het blad Evan dat de joden zelf schuldig zijn aan de ver volgingen van de nazi's in de Tweede Wereldoorlog. Lucas Goeree verscheen op 16 maart niet omdat de dagvaarding bij zijn vrouw was afgeleverd, van wie hij gescheiden leeft. Goeree was gisteren overi gens zelf niet aanwezig, noch zijn advokaat. Het hof doet op 8 juni uitspraak. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Delft (buitengew. wijk- gemeente) (part-time) mw.drs. T.H. Zoek, pastoraal medewerkster te Leiden en Oegstgeest (vrijz.herv), die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Beekbergen D. Meulen te Ridderkerk - Urk D. Heuvelman te Klaaswaal. Bedankt voor Amstelveen-Buitenvel- dert H.J. Oudhof te Leeuwarden. Gereformeerde Kerken Beroepen te Sleeuwijk drs.D.H. Syts- te Kollum, die dit beroep heeft aangenomen. DEN HAAG Op het schoolplein vechten twee jongetjes. De een wordt op de grond gegooid en de ander duwt hem „on der". „Genade zeggen" stelt de overwinnaar als voorwaarde voor het vrij laten van zijn tegenstan der. In dit verhaaltje krijgt het woordje „genade" een betekenis die precies het tegenovergestelde is aan het bijbelse begrip gena de, zonder dat de over winnaar dat waarschijn lijk beseft en het slacht offer zeker niet. Want dan had ie wel zoiets ge zegd als: „Dat is geen ge nade; genade krijg je zon der voorwaarden, om niet. Dus laat me zo maar gaan". Jan J. van Capelleveen, staf medewerker van het Neder lands Bijbelgenootschap (NBG) vertelt het verhaaltje om in de kern aan te geven waar het vandaag over gaat in de Nieuwe Kerk in Am sterdam: De oecumenische Raad voor Contact en Overleg betreffende de Bijbel (RCOB) houdt daar een conferentie over de eventuele wenselijk heid van een nieuwe verta ling van een bijbel voor litur gisch gebruik. Achtergrond: er zijn steeds meer mensen die net als de jongetjes uit het verhaaltje, woorden en begrippen in de bijbel zoals die in de kerk diensten worden gebruikt, niet meer verstaan, mede om dat de taal verouderd is. Kerkbijbel Er vallen vandaag geen be slissingen over het wel of niet van zo'n nieuwe vertaling, het is meer de bedoeling om te horen hoe in de kerken ge dacht wordt over een vertaal project voor een liturgische bijbel. De RCOB is voor zo'n verkenning de ideale plek: dertien kerken en geloofsge meenschappen zijn er in ver tegenwoordigd (inclusief de Rooms-Katholieke Kerk). Van Capelleveen: „Het gaat vandaag nadrukkelijk over een „kerkbijbel", een verta ling dus die bedoeld is voor gebruik in de eredienst. Dat is wat anders dan een vertaling voor mensen die vervreemd zijn geraakt van het bijbels- kerkelijk „jargon", voor die Jan van Capelleveen groep lezers hebben we de „Groot Nieuws"-vertaling. Bij de vraag naar een nieuwe kerkbijbel gaat het om iets anders. De toekomstige lezers van zo'n bijbel, zijn niet zozeer vervreemd van bijbel en kerk, maar wel van de taal waarin de huidige kerkbijbels zijn geschreven. De meest gebruikte prote stantse vertaling is die van 1951, in de RK Kerk functio neert de Willibrord-vertaling die inmiddels ook al weer en kele tientallen jaren oud is. En beide vertalingen raken in toenemende mate verouderd. In 1951, toen de NBG-verta- ling uitkwam, werd al beseft dat die vertaling eigenlijk voor-oorlogs was, teveel in de stijl van de Statenvertaling. De vertalers-hoogleraren wa ren tenslotte al in 1927 met hun werk begonnen..." Christelijke taal Het niet meer bij de tijd zijn van de vertaling-1951 blijkt uit onbegrip over woorden en begrippen („goedertieren heid", „zoenoffer"), maar ook uit grammatica en zinsbouw. Van Capelleveen: „Voor de oorlog al zag je een verschil in taalgebruik in teksten van SDAP-ers aan de ene kant en bijvoorbeeld SGP- en AR-tek- sten aan de andere kant. De „christelijke taal" gebruikte de tweede naamval: „des mensen". De SDAP-ers ge bruikten die vorm toen al niet meer, maar de vertaling-1951 staat er vol van en die tweede naamvalsvorm is nu voor vrijwel ons hele volk verou derd. Bovendien: de zinnen in de kerkbijbel van de protes tanten zijn veel te lang. „We moeten tegenwoordig in korte zinnen, met weinig woorden uitdrukken wat we willen zeggen om het begrijpelijk te houden". Het beleid van het NBG van de afgelopen jaren vraagt als het ware ook om een nieuwe kerkbijbel. Er zijn series beeldbijbels van Kees de Kor te voor geestelijk gehandicap ten en jonge kinderen; er komt binnen afzienbare tijd een zogeheten „startbijbel" voor scholieren; de „Groot Nieuws-bijbel" is er voor mensen die vervreemd zijn van de taalschat van de kerk en het beeld is pas compleet als er voor de kerkganger ook een nieuwe vertaling komt. Jan van Capelleveen spreekt de hoop uit dat de kerken de komende tijd duidelijk aange ven wat ze willen. Het is niet verantwoord om aan een der gelijk groot en veeljarenplan te beginnen zonder te weten of de vertaling ook geaccep teerd zal worden in de ker ken. Wat dat betreft is er nog een interessant aspect: die nieuwe vertaling moet eigenlijk oecu menisch zijn. Nederland zou een uitzondering worden in de wereld van bijbelvertalin gen wanneer niet besloten wordt tot een oecumenische opzet en uitvoering. Afgezien van de vraag of er een nieuwe, oecumenische vertaling komt voor de kerk ganger van de jaren 2000, is er nog de vraag van de „soort" vertaling. In het vertaalwe- reldje leven diverse opvattin gen, mede gebaseerd op theo logische uitgangspunten. De -discussies daarover zullen na de eventuele beslissing tot het maken van een nieuwe verta ling zeker oplaaien. Van Capelleveen: „Op de RCOB-capferentie komt die verscheidenheid ook duidelijk naar voren; de sprekers daar vertegenwoordigen min of meer ieder een vertaai-opvat ting. De deelnemers kunnen reageren op die verschillende standpunten; dus misschien krijgen we ook wat inzicht in de meningen over de gewen ste „soort" vertaling". LÜTSEN KOOISTRA TILBURG De gehoor zaamheid aan de bis schoppen is voor de Ne derlandse religieuzen niet identiek aan de eigen ge lofte van gehoorzaam heid. De bisschoppen die hieraan voorbij gaan, be seffen de eigen opdracht van de religieuzen bin nen de kerk niet altijd voldoende. Dit schrijft de Konferentie van Nederlandse Religieuzen (KNR) aan het Vaticaan over de onderlinge relatie met de bisschoppen. In de KNR wer ken de broedercongregraties, de beschouwende zusters, de priester-religieuzen en de ac tieve vrouwelijke religieuzen samen. De brief, die is onder tekend door zuster Benedicte de Vries, voorzitter van de KNR, is opgenomen in het meinummer van het Tijd schrift Nederlandse Religieu zen. Het antwoord van de bis schoppenconferentie aan het Vaticaan is nog niet openbaar gemaakt. Een poging om tot een gezamenlijk standpunt van bisschoppen en religieu zen te komen, mislukte. De hogere oversten van de Nederlandse orden en congre gaties realiseren zich dat de verhouding tussen bisschop pen en religieuzen in de hele geschiedenis aan spanningen onderhevig is geweest. Daar om vragen zij zich af of het „volkomen trouw zijn aan de bedoeling en de geest van hun instelling" naadloos overgaat in „volmaakte gehoorzaam heid en aanhankelijkheid aam het gezag van de hiërarchie", zoals het Vaticaanse docu ment 'Mutuae Relationes' over de onderlinge betrekkin gen van religieuzen en bis schoppenconferenties stelt. In hun brief verwijzen zij naar de Codex (het Kerkelijk Wet boek) die van de bisschoppen vraagt het eigen charisma (ta lenten) van de religieuzen te beschermen. Daarom dringen de Neder landse religieuzen aan op een dialoog over dit onderwerp met de bisschoppen. Een eer ste gesprek hierover heeft in middels plaats gevonden. De religieuzen wijzen verder op twee gebieden waar zij problemen in de relaties met bisschoppen ervaren die in de tekst van het Vaticaanse do cument niet zijn voorzien. Aan de theologische opleidin gen, die uit fusies van de grootseminaries van de orden en van de bisdommen zijn ontstaand dreigt de eigen posi tie van de hogere oversten onduidelijk te worden door de overheersende taak in be stuurlijk opzicht van de plaat selijke bisschop. Ook de sa menwerking met de bisschop pen op het gebied van de roe pingen laat te wensen over. Tot 1985 was er een werk groep van bisdommen en reli gieuzen die gezamenlijk en landelijk allerlei activiteiten rond de Roepingenzondag or ganiseerde. Volgens een drie jaarlijks ritme was er aan dacht voor priesterroepingen, roeping tot het religieuze le ven en voor de eigen roeping tot aktieve participatie door leken. Sinds 1986 wordt in de werkgroep alleen nog maar informatie uitgewisseld. Ook verschillen de opvattingen in zake de taken in het pasto raat. Men kan zichzelf niet weinig genoeg au sérieux nemen. Jean de Boison Jongerenkruis per helicopter naar Houtrust DEN HAAG Het grote houten kruis dat paus Johan nes Paulus II in het kader van het jongerenjaar aan de jongeren beschikbaar heeft gesteld zal ook op de manifes tatie van het Contact Rooms- Katholieken in de Haagse Houtrusthallen op zaterdag 3 juni te zien zijn. Momenteel circuleert het kruis overal op plaatsen waar jongeren rond het geloof samen willen ko men. Zo was het bij een jonge renbijeenkomst in Haastrecht, de pas gewijde priesters van het bisdom Den Bosch droe gen het en zaterdag 3 juni staat het centraal op een bij eenkomst in Dokkum. Tegen het middaguur zal het kruis met een helicopter naar de Haagse Houtrusthallen wor den vervoerd, waar het net als eerder deze maand in Den Bosch door een aantal jonge priesters zal worden gedra gen. Onder begeleiding van kardinaal Simonis zullen zij de hallen betreden. Op de dag van het CRK zijn een groot aantal lezingen, on der meer van de voorzitter van het CRK, prof. ir. drs J. Groot Wassink, hilpbisschop De Kok en zuster K. Lely- veld. Het echtpaar Verkaart- Kaal zal in de middag spre ken over het volgen van de roeping van Christus als ge huwden. De manifestatie wordt besloten met een eu charistieviering waarin hoofdcelebrant is mgr. R. Bar van Rotterdam. WERELDZENDINGS CONFERENTIE „Spionnen" Zuidafrika ontmaskerd SAN ANTONIO -Twee me dewerkers van 'de Zuidafri- kaanse regering hebben zich onder valse voorwendselen aangemeld vo.or de wereld zendingsconferentie in San Antonio, Texas. De organisa toren van de conferentie be zinnen zich op maatregelen tegen deze ambassade-mede werkers die zich voor journa list hebben uitgegeven. Tij dens een plenaire vergadering werden de twee bij name ge noemd door een afgevaardig de uit Namibia. „Er zitten hier Zuidafrikaanse agenten in de zaal", zo zei de vrouw en ze wees daarbij in hun richting. „Wij voelen ons door hun aanwezigheid enorm geïntimideerd." De vergade ring begon daarop, aange vuurd door Afrikaanse deel nemers, te applaudiseren, waarop de twee heren snel de zaal verlieten. De twee Zuidafrikanen heb ben zich aangemeld als ver slaggevers van het radiosta tion Contact America. In wer kelijkheid staan zij echter op de loonlijst van de Zuidafri kaanse ambassade in respec tievelijk de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, aldus de woordvoerder van de Wereld raad van Kerken. Hij vindt hun actie naïef. „Dit zijn ta melijk onschuldige types; an deren zouden het veel geraffi neerder aanpakken". Op de perslijst van de Wereldraad staat nog een derde verslagge ver van Contact America. De organistoren van de conferen tie bezinnen zich nog op maatregelen tegen de nep- verslaggevers. Zij worden daarin bijgestaan door de Zuidafrikaanse predikant dr. Allan Boesak, die sinds woensdag de bijeenkomst in San Antonio bijwoont. ROERMOND Het bis dom Roermond heeft gis teren met hernieuwde luister de op de achter grond geraakte sacra mentsdag gevierd. Dit ge beurde met een massale eucharistieviering in de kathedraal waarbij de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal dr. A.J. Simonis, voorging. Concelebranten waren bisschop dr. J.B.M. Gijsen van Roermond en diens hulpbisschop A.M.H.A. Castermans. De kardinaal prees mgr. Gij sen om diens initiatieven om het RK geloof in het bisdom Roermond te doen herleven. In zijn preek beklemtoonde de kardinaal de waarachtige tegenwoordigheid van Chris tus in de eucharistie. De kerk, aldus de kardinaal, wordt niet met slogans en leuzen opge bouwd maar door Christus zelf. Tegen de opvatting van velen dat de eucharistie ook symbo lisch bedoeld is als teken van opkomen voor elkaar en de len met mensen in nood, spe ciaal met hen die honger lij den, heeft mgr. Simonis geen bezwwar. Maar hij meent dat ze andere opvattingen niet mag gaan overheersen. Hierin schuilt namelijk het gevaar dat wordt getornd aan de grondslag van de eucharistie die Christus zelf is en blijft. „Het lichaam van Christus wordt voor ons gebroken en Zijn bloed wordt vergoten tot vergeving van de zonden. Dat is het geloofspunt dat ons sa menbindt", aldus de kardi naal. Om die verbondenheid te to nen had het bisdom Roer mond een oud gebruik in ere hersteld. Aan het eind van de dienst, waaraan meer dan 110 priesters en leken deelnamen, reikte Simonis samen met Gijsen en Castermans aan vertegenwoordigers van paro chies en kloosters tijdens de dienst geconsacreerde hosties uit. Het is de bedoeling dat de afgevaardigden van de paro chies vanavond tijdens een speciale sacramentsdienst deze hostie uitreiken. Overi gens hadden slechts ongeveer 70 van de 350 parochies een vertegenwoordiger naar de kathedraal gestuurd. Het idee van dit uitdragen van hosties wordt gestimu leerd door het Wereld Eucha ristisch Congres, dat later dit jaar in Seoul wordt gehouden en waar kardinaal Simonis de Nederlandse bisschoppen zal vertegenwoordigen. Tijdens een bijeenkomst in het Cultureel Centrum van Roermond sprak kardinaal Si monis rond 700 katholieken toe. Hierbij ging hij opnieuw en nu uitvoerig in op het the ma van zijn preek: de per soonlijke aanwezigheid van Christus in de eucharistie. Dit heilig karakter mogen we niet naar de achtergrond laten verdwijnen, zo waarschuwde de kardinaal. Het RK Kerkgenootschap heeft de tekst van de kardi naal in een speciale brochure uitgegeven. Prijs 2,50. Te bestellen bij het secretariaat van het RK kerkgenootsd- chap postbus 13049, 3507 LA Utrecht. Tel. 030 - 33.42.44. Aalsmeer, geen buitenland!; LUTTELE dagen nadat de drie publieksomroepen aJ, TROS en Veronica (ATV) en de uitgevers Elsevier, Persi e binatie, Telegraaf en VNU hun kortstondige samenwerkt verband tenslotte officieel ten grave hadden gedragen, minister Brinkman van WVC een offensief aangekondii3 gen de commerciële omroeporganisaties TV-10 en Radioj^j Véronique. Het zal hem als demissionair minister meer pjn te kosten, zo moet gevreesd worden, de Mediawet zó a(m scherpt en aanvaard te krijgen, dat commerciële zenden niet „langs de achterdeur naar binnen kunnen frommi Mogelijk maakt zijn suggestie enige kans dat de NOS, wachting van verkiezingsresultaat en kabinetsformati» de rechter kan trachten te verhinderen dat de beide zei I op de Nederlandse schermen komen. Want de minister f J ongetwijfeld gelijk: Aalsmeer (waar de programma's Joop van den Ende gemaakt zullen worden om via M per satelliet naar Nederland terug te keren) is géén bi land. Het samenwerkingsverband van ATV-omroepen en ij vers verdween deze week van het toneel omdat de initio nemers voortzetting van de pogingen zinloos achtten. IJ mee was de basis weggevallen onder wat een commeijei televisienet op Nederland 2 had moeten worden. Omrolt zen en uitgevers wijzen met een beschuldigende vingerrl het CDA en met name naar minister Brinkman. De miiie* heeft inderdaad niets nagelaten om hun initiatief op inei tieve wijze tegen te gaan. Toen hij onder druk van rechtjg ke uitspraken de voordeur moest openzetten voor comjdi ciële tv, heeft hij via de achterdeur een pakket met ormw lijke randvoorwaarden binnengesmokkeld. r De grote 'truc' van Brinkman was dat hij de omroeporf saties die binnen het traditionele, publiekrechtelijke l£r willen blijven met voorop de CDA-verwante omroP6 NCRV en KRO zoveel semi-commerciële armslag iij vooruitzicht heeft gesteld, dat de spoeling voor een autoiloc commerciële zender erg dun werd. Waar Nederland 1 als het aan de minister ligt, mag bedienen van soft-spi^1 ring en via een uitbreiding van STER-zendtijd flink watpg in de buidel krijgt, blijft voor particuliere tv-onderne^, weinig van de markt over. Tenzij zij kiezen voor zeer gst< kope vormen van tv-produktie en zeer agressieve vojon van tv-reclame, buiten het keurslijf van de Nederig' rechtsregels om. n,t T 81' IN feite hebben Veronica en de TROS daarvoor reeds gvc zen. De TROS wil iets moois beginnen met de satelliet^ der TV-10 van Joop van den Ende. De omroep dekt zi<j die manier meteen in voor een toekomst zonder de joli^ breng van de Aalsmeerse koning van het veelbekeke] amusement. Veronica gaat speciaal ten behoeve van het_ merciële gewin haar franstalige zuster Radio Télé Veror de baan opsturen met een Nederlandstalig programman AVRO, geteisterd door mismanagement en bestuurlijkvel macht, heeft als enige geen concreet alternatief. De 'Algbr ne' zal zich op het ogenblik ongetwijfeld afvragen of zij niet liever als 'liberale profielzender' terugkeert in de tief veilige Hilversumse haven van Brinkman. =e, De klachten van de nu ter ziele gegane ATV-EPTV-cof™ natie over de onduidelijkheid en wisselvalligheid van^ Haagse mediabeleid zijn begrijpelijk. Het is echter ue schijnheilig om uitsluitend 'de politiek' of zelfs het CDfcie schuld te geven van het fiasco. De vier uitgevers zatenee begin af aan tegen heug en meug in het samenwerking*— band en ruzieden daarover stevig met wantrouwende ga-uitgevers. Commerciële tv was en is voor de uitgevi nauwelijks een lonend perspectief, maar veeleer een k' van 'er bij zijn om de eigen belangen af te schermen'. Als de quasi-teleurgestelde partners verwijten naar^ hoofd van het CDA en Brinkman slingeren, moeten ze vendien beseffen dat zij zelf in de loop van de tijd regelij--^ absurde garanties hebben gevraagd en dwaze monop claims hebben gelegd. Op z'n minst hebben beide partijei overheid en de betrokken omroepen en uitgevers, er e veel toe bijgedragen dat het duale bestel is geflopt. Wij zij in elk geval niet rouwig om; het wachten is nu nog okrj doende maatregelen tegen TV-10 en Radio Télé Véroni; Llr ■li 1 j Zonnige perioden DE BILT (KNMI) Vandaag kwam er een einde aan het uitzonderlijk warme zomer weer van de afgelopen week. Geleidelijk werd er met een noordelijke wind koelere lucht van de Noordzee aangevoerd. De scheiding met deze koelere lucht wordt aangegeven door een gebied met bewolking. Deze wolkenzone trekt het ko mende etmaal langzaam naar het zuiden weg. Neerslag wordt er echter niet verwacht. Morgen begint de dag in het noorden al met zonnige perio den. De wolkenvelden, die dan vooral in het zuiden nog aanwezig zijn, trekken ook daar geleidelijk weg. De mid- dagtemperaturen variëren van 17 graden in het noorden tot 21 graden in het zuiden van het land. De wind komt uit noordelijke richtingen en is overwegend matig in kracht. Spanje en Portugal: buien, in df dag mogelijk met onweer. MiClS temperatuur van 20 graden i| noorden, tot 25 graden in het zi In het binnenland plaatselijk ee r kele graad hoger. (ft. Italië, Joegoslavische en G,' kust: perioden met zon en in de. dag buien, mogelijk met oiidl Middagtemperatuur rond 25 gr^e WEERRAPPORT HEDENMORGEN bei Amsterdam zw bew. 29 13 teÉ De Bilt zw bew. 30 14 Deelen halt bew. 29 10 L:; PoMo m hou, 29 12 J 30 13 de 27 13 j. J 28 12 26 9 8ct 24 12 Jar Vlissingen Zuid-Limbur Aberdeen Genève r morgen Malaga Weersvooruitzichten vo Europese landen, geldig v en zondag: Zutd-Scandinavië: vrij zonnig. Mid dagtemperatuur rond 18 graden, in zuid-Noorwegen enkele graden lager. Denemarken: zonnig. Middagtempe ratuur rond 18 graden. Britse Eilanden: vrij zonnig. Middag- temperatuur van 14 graden in het noorden, tot 19 graden in het zuid- Benelux en Bondsrepubliek Duits land zonnig, maar ook af en toe wat wolkenvelden. Middagtemperatuur van 19 graden langs de kust, tot 24 graden in zuid-Duitsland. Frankrijk: perioden met zon, maar in de middag kans op een onweersbui. Middagtemperatuur van 17 graden in het noorden, tot 25 graden in het zui den, hier en daar in het binnenland een enkele graad hoger. Alpenlanden perioden met zon, maar ook een enkele onweersbui in de middag. Middagtemperatuur in de dalen en lage gebieden rond 23 gra den. 20 13 Ni 17>g 12 ten ie h ii re 23 17 re 22 1118et Stockholm Warschau Wenen Zürlch Bangkok Rio de Janeiro

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2