leidóaQowwnt Mensen vervuilen door eenzaamheid W3w»AWi STAD OMGEVING Noordeinde kan niet gemist worden Provincie Zuid-Holland komt 2,3 miljoen tekort VANZELFSPREKEND KIEST U ROHILL AUTOTELEFOON! VRIJDAG 26 MEI 1989 PAGINA 13 Ir; meente begint sanering ind Stadstimmerwerf lEN Sanering van de bodem onder jormalige Stadstimmerwerf aan het Galgewater kost 2,5 miljoen gulden. kt de provincie deze schoonmaakopera- ks in 1999 wil uitvoeren, heeft de ge- te Leiden besloten het heft in eigen [te nemen en het geld voor te schieten, de bouw van bejaardenwoningen in pmplex niet in gevaar komt. Verwacht I dat het bedrag in 1999 door de pro- p wordt terugbetaald. De gemeente gekozen voor volledige ontgraving pe grond zodat alle verontreiniging verwijderd. In de toekomst hoeven keen nadere werkzaamheden meer te ën verricht, aldus de gemeente die in ïceuze wordt gesteund door de provin- Winkeldievegge valt van fiets LEIDEN Een winkeldiefstal in de Haarlemmerstraat is een 38-jarige Leidse vrouw gistermid dag wel erg duur komen te staan. De vrouw fietste langs een broe kenzaak en griste vijf overhem den van het rek dat buiten stond. Ze stopte de hemden onder haar jack, maar de diefstal werd ge zien door de bedrijfsleider. De man achtervolgde de vrouw tot in de Lange Bouwelouwesteeg. Daar kwam de vrouw ernstig ten val. Zij is vervolgens met hoofd letsel naar het Academisch Zie kenhuis Leiden gebracht. De overhemden zijn inmiddels weer terug bij de eigenaar. Politie houdt vandalen aan LEIDEN De twee mannen die woensdagavond een ravage hebben aangericht in de Leidse Socië teit De Twee Spieghels in de Nieuwstraat zijn gis termiddag ingesloten door de politie. De twee man nen, een 30 en een 39-jarige Leidenaar, wilden in het café een rekening vereffenen met een bezoe ker. Toen het slachtoffer niet aanwezig was, gooide het duo stoelen, glazen en tafels om in het café en op het terras. Daarna vluchtte het stel in een auto. In de omgeving van de Hooigracht ontdeden de twee zich van hun vuurwapens, een FM-pistool en een Buffalo-revolver, omdat ze de politie ver wachtten. De automobilist werd aangehouden, de andere man was inmiddels uitgestapt. De politie zocht 's nachts door en vond de wapens, maar de ontbrekende dader niet. De 39-jarige Leidenaar meldde zich gistermiddag echter op het bureau. Het duo wordt openlijke geweldpleging ten laste gelegd en het in bezit hebben van vuurwapens zonder vergunning. Winkelkluis leeggehaald LEIDEN Een onbekende dief heeft gistermiddag 4.000 gulden en 1.350 gulden aan cheques uit de kluis van een schoenenzaak aan de Haar lemmerstraat gestolen. De be drijfsleider ontdekte de dief stal toen hij de dagopbrengst in de kluis wilde deponeren. De dief heeft, terwijl de win kel gewoon open was, de sleu tel van de kluis gevonden en uit de bergplaats gehaald. De dief opende vervolgens de kluis en nam twee dagop brengsten mee. Een deel van de cheques werd later terugge vonden bij een sigarenwinkel o£ de Apothekersdijk. Bezwaren afgewezen tegen woningbouw in Berlagestraat LEIDEN De bezwaren van twee buurtbewo ners tegen de bouw van zeventien huizen en een peuterspeelzaal in de Berlagestraat zullen waarschijnlijk worden afgewezen. Dat stelt het college van B en W voor. De bezwaarschriften hadden betrekking op het verlies van speel ruimte en een tekort aan parkeerplaatsen dat na de nieuwbouw zou ontstaan. Volgens het college is er in de omgeving van de Berlage straat voldoende groen aanwezig dat als speel- gelegenheid kan dienen. Het probleem van de parkeergelegenheid is opgelost door de plannen nog eens kritisch door te lichten. Daardoor kunnen er meer parkeerplaatsen worden aan- Dienst Pieterskerk sluit kerkendag af LEIDEN Een viering in de Pieterskerk vormt het hoogtepunt van de Leidse Ker kendag die wordt gehouden op zondag 28 mei De dienst begint om 16.00 uur en staat in het teken van de thema's gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping. Na de viering worden aandachtpunten opgesteld die aan de orde kunnen komen tijdens de landelijke kerkendag op 16 september in Utrecht. Zondagochtend wordt in de ver schillende Leidse kerken ook aandacht be steed aan de kerkendag Vanaf 13.00 uur is er in de Pieterskerk een informatiemarkt met stands van organiaties als Amnesty In ternational, de Wereldwinkel, het Leids Vre- desplatform. Vluchtelingenwerk en Milieu defensie. Kinderen en jongeren kunnen tij dens deze instuif meedoen aan speciale acti viteiten. OMMISSARIS MOSTERT: Vervolg van voorpagina) ■EIDEN De mensen ip wie Mostert doelt be leden niet of nauwelijks jandacht aan hun per- joonlijke hygiëne. Som- igen zijn daartoe niet staat vanwege ziekte, luderdom of geestelijke Takeling. Ook zijn er ensen die „niet beter eten". Ze vervuilen loor zelfverwaarlozing lie vaak ontstaat door nzaamheid. te zogeheten „hygiënische ;roep" die inmiddels een jaar :orgdraagt voor de hulpver- ening is volgens Mostert een 'an de voorbeelden van een [oede samenwerking tussen politie en andere diensten, jgpuist uit die samenwerking "^Jnet bijvoorbeeld het maat- -^chappelijk werk blijkt dat JMie „mensgerichte aanpak" Ijpteeds meer aandacht krijgt in Leiden. Toch, beseft de korpschef, voelen de burgers zich weieens in de steek gela ten, hebben ze vaak het idee dat de politie te weinig voor hen doet. Asbak „U ziet onze mensen in de auto zitten en u vraagt zich af: waarom komt de politie niet uit dat blik", zei hij te gen de dertig zakenmensen die aanwezig waren bij de lunchbijeenkomst. „Wij stre ven", zo vervolgde de hoofd commissaris, „naar een zo maximaal mogelijke inzet van de mensen. De assisten tiesurveillance rijdt in de auto rond in afwachting van een melding. Die mensen kiezen ervoor om zo snel mo gelijk bij de plek des onheils te zijn. Daarom wordt onder weg bijvoorbeeld niets ge daan tegen de automobilist die voor het verkeerslicht zijn asbak leeggooit. Dat is de eigen verantwoordelijkheid van de politie-ambtenaar. Maar ik vind wel dat de di recte hulpverlening aan de burgers moet worden verbe terd. Een andere, betere in vulling van de surveillance- tijd heeft dan ook zeker de aandacht". Overigens is de korpschef van mening dat het voor de herkenbaarheid van de poli tie belangrijk is dat de agen ten wonen in de gemeente waar ze werken. „Mijn wens is dat alle mensen van het Leidse korps in Leiden zou den wonen. Als dat niet het geval is, dan zijn ze geen deelgenoot van dat wat in de stad gebeurt. Er is in Leiden een aantal collega's dat woont op een kilometer of twintig afstand. Zij werken heus wel goed, maar het zou beter zijn als ze in Leiden gingen wonen. Bijkomend voordeel is dat op die manier ook het woon-werkverkeer wordt teruggedrongen. Dat is beter voor het milieu". Dat laatste is overigens een on derwerp waarover de politie zich de komende tijd intern buigt. Een coordinator gaaf na in hoeverre de politie meewerkt aan de oorzaken die zorgen voor luchtvervui ling en later klimaatsveran dering. In zijn inleiding ging de hoofdcommissaris uitvoerig in op de vraag hoe de politie zo efficiënt mogelijk kan werken. Efficiëntie is niet al leen noodzakelijk in verband met de bezuinigingen op de politie, ook „moet er zo goed mogelijk worden omgegaan met uw geld", aldus Mostert. Computers zorgen ervoor dat een deel van het werk snel ler en goedkoper kan worden gedaan. In 1992 moeten alle politiekorpsen met elkaar verbonden zijn. „Wij kunnen dan bijvoorbeeld heel snel beschikken over gegevens van iemand die in Groningen in de kaartenbak zit". Ook samenwerking met om liggende korpsen acht Mos tert van groot belang voor een efficiënte werkwijze. „Het is natuurlijk van de gekke dat bijvoorbeeld Oegstgeest maanden moet wachten op apparatuur om snelheid te meten, terwijl wij die in huis hebben". De Leidse hoofdcommissaris vindt verder dat goed moet worden bekeken of een be paalde actie van de politie wel zinvol is. „Misschien dat door onze controles de snel heid waarmee over de Wil- FOTO: PR lem de Zwijgerlaan wordt ge reden, met tien procent is verminderd. De vraag is of dat heeft bijgedragen aan de verkeersveiligheid op die weg. Dat moeten we gaan on derzoeken". „Heerma" doet Leiden aan De landelijke actiebus die rijdt in de strijd tegen de plannen van staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting) deed gister avond de Breestraat aan. De reis van de actiebus door Ne derland vormt het hoogtepunt van acties tegen de huisves tingsplannen van de staatsse cretaris. Aan boord van de bus bevond zich een nep-Heerma, gespeeld, door de cabaretier Jan Willem Helderman, die tij dens het studentenprotest ook al de rol van minister Deetman speelde. Heerma wil de huur subsidie verlagen en de pre mieregelingen voor koopwo ningen beperken. „Heerma kreeg gisteren een kleine 4.000 handtekeningen tegen zijn be leid aangeboden. Ook kreeg hij een gezamenlijke verklaring van het comité Leiden stopt Heerma, het gemeentebestuur en de Federatie van woning bouwcorporaties aangeboden. FOTO: HENK VAN DEN ENDE ETHOUDER OVER TERUGDRAAIEN EENRICHTINGSVERKEER: DEN „We moeten yptateren dat het /«•deinde niet gemist worden tot er drasti- fer maatregelen kun- i worden getroffen om binnenstad autoluw te ten". Met die opmer- g vatte wethouder M. der Molen (verkeer) eravond de discussie —"jen over het weer istellen van het rdeinde voor autover in twee richtingen. Heed dat tijdens een extra redering van de raadscom- |e ruimtelijke ordening, leer en milieu die aan het lïdetnde was gewijd. Daar Jlrstreepten bewoners van Noordeinde nog eens dat terugdraaien van het een- liingsverkeer voor hen on- faardbaar is uit oogpunt gjawaai, verontreiniging en Viligheid. Ijpiemin kreeg Van der Mo- pteun van de meerderheid Terugdraaien maatregel getuigt van grote moed LEIDEN De verkeersmaatregelen die de ge meente Leiden heeft genomen voor de Bree straat en het Noordeinde zijn „voorbeelden van hoe het eigenlijk niet moet". Dat is de mening van H. Mostert, hoofdcommissaris van de Leid se politie. De korpschef zei gisteren tijdens een bijeenkomst in Leiden van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid dat hij begrip heeft voor het streven van het gemeentebe stuur om de binnenstad verkeersluw te maken, maar dat hij de maatregel voor een-richtings- verkeer op het Noordeinde onbegrijpelijk vindt. „Als je zulke maatregelen neemt, loop je risico's als bevoegd gezag" De politie die toezicht moet uitoefenen heeft di rect te maken met de bevolking die ook niets van de genomen maatregel begrijpt, aldus Mos tert. „Bij overtredingen wordt dan al gauw ge sproken van burgerlijke ongehoorzaamheid. Maar dat is mijns inziens in dit geval een on juiste term". Hij zei verder dat het van grote moed getuigt dat wethouder M. van der Molen de zaak aanhangig heeft gemaakt". VVD, PVDA en CDA van de commissie voor het col lege-standpunt om het Noord einde weer voor autoverkeer in twee richtingen open te stellen. Zij zagen in het aan houdend massaal overtreden van het verbod om het Noord einde vanaf het Rapenburg in te rijden net als de wethouder een signaal dat de circulatie van het centrumverkeer in het gedrang was gekomen. Alleen D66 en Links Leiden spraken zich tegen het herstel van de oude situatie uit. Die groeperingen meenden dat de gemeente te weinig werk had gemaakt van het handhaven van het eenrichtingsverkeer. P. Langenberg (D66) bestreed dat overhaast was besloten tot het doorvoeren van het een richtingsverkeer waardoor het formeel niet meer mogelijk is om via het Noordeinde de stad te verlaten. Langenberg noem de het eenrichtingsverkeer „niet ideaal", maar wilde vookomen dat nu overhaast werd besloten tot het terug draaien van de maatregel. De gemeente zou er volgens hem 'beter aan doen in te gaan op de suggesties van de buurtbe woners. Die ijveren voor de aanleg van verkeerssluizen waardoor het onmogelijk wordt het Noordeinde vanuit het centrum in te rijden zon der dat auto's daardoor schade oplopen. De wethouder toonde zich ook niet al te gelukkig met het uit eindelijke resultaat. Zij vestig de voor de toekomst haar hoop op een algemene drastische vermindering van het auto verkeer. waardoor het moge lijk wordt om het autoverkeer geleidelijk helemaal te weren uit de binnenstad. Een idee dat de PvdA heeft opgenomen in haar ontwerpprogramma voor de raadsverkiezingen. Van der Molen was daar echter niet op timistisch over. „Voorlopig wordt alleen nog maar uitge gaan van een vermindering van de groei van het autover keer". L. Beijen (PvdA) liet zich in het vuur van de discussie ont vallen dat achteraf gezien het compromis voor de Breestraat- problemen wat al te breed door alle partijen in de raad gedragen was. Dat wekte de verontwaardiging van Lan genberg die nog eens bena drukte dat er sprake was ge weest van een zorgvuldig be sluit. Beijen kreeg in zijn stel- lingname steun van J. Walen kamp (CDA): „Het is duidelijk achteraf gezien een slecht be sluit geweest. Pas aan het slot van de hele Breestraat-discus- sie is het Noordeinde daar aan toegevoegd op aandringen van Links Leiden en D66. Het was beter geweest als dat niet was gebeurd". Zangmiddag De activiteitengroep van het Dienstencentrum Me ren wijk houdt maandag een zangmiddag. De acti viteit is speciaal bedoeld voor 55-plussers. De zang bijeenkomst begint om 14.00 uur in het centrum aan de Rosmolen 6. Wijnproe ver ij De Leidse afdeling van het Koninklijk Nederlands On dern em ers verbon d (KNOV) houdt maandag haar halfjaarlijkse leden vergadering. Aansluitend is er voor de deelnemers een wijnproeverij. De ver gadering vindt plaats in 'In den Leidschen Salon'. Steenstraat 2 in Leiden en begint om 20.00 uur. Postzegels De Leidse 'Postzegelvrien-. den' en het comité Tuin stad- en Staalwijk houden maandag een ruilbeurs. De beurs wordt gehouden in gebouw 'de Linde', Heren straat 64 in Leiden. Tussen 19.00 en 20.00 uur is de beurs speciaal bedoeld voor de jeugd. Voor infor matie: 071-140839. Bevolkings onderzoeken landelijk coördineren LEIDEN De bevolkingson derzoeken naar kanker zijn verspilling van kennis, man kracht en geld zolang de lan delijke coördinatie ontbreekt. Dat zei prof.dr G. Fleuren vandaag na zijn benoeming tot hoogleraar in de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit Lei den. In zijn oratie wees Fleu ren erop dat het belangrijk is dat inzicht wordt verkregen in de manier waarop kanker ont staat. Dan kan de ziekte beter worden voorkomen, zei de nieuwe hoogleraar. Ook is het van belang dat de diagnose vroeg wordt gesteld. Om dat te bevorderen moet meer unifor miteit komen in de naamge ving van tumoren. Bovendien moeten die volgens de nieuwe hoogleraar worden onderver deeld in klassen, graden en stadia LEIDEN De financiële positie van de provincie Zuid-Holland blijft moei lijk. Vooral op het gebied van ouderenbeleid, mi lieu, natuur en recreatie is te weinig geld om de ta ken goed te kunnen uit voeren. Gedeputeerde J.H. Boone verwacht dat het tekort op de ontwerp begroting voor 1989 terug kan lopen van 4 miljoen naar 2,3 miljoen gulden. Dit blijkt uit de Voorjaars nota, waarin Gedeputeer de Staten (GS) een actueel beeld geven van de begro tingsontwikkeling in de provincie. Met de Voorjaarsnota hebben GS ook een meerjarenraming voor de periode 1990-1993 uit gebracht. Na de bezuinigings ronde die nu loopt om de be groting in 1990 sluitend te krij gen (hiermee is een bedrag van 40 miljoen gulden ge moeid) zal nog een ingrijpende operatie nodig zijn. In totaal moet 20 miljoen gulden wor den bezuinigd. De provincie denkt daarbij aan bezuinigin gen op de afdeling ruimtelijke ordening, waar 25 arbeids plaatsen moeten verdwijnen, op documentatie, verkeer en civiele verdediging. De helft van het te bezuinigen bedrag moet worden besteed aan de actieve aanpak van nieuw beleid. Prioriteiten zijn ouderenbeleid, recreatie, na tuur en milieu. Begin juni zul len Gedeputeerde Staten zich beraden over de precieze maatregelen die zij in het ka der van de takendiscussie wil len nemen. In de meerjarenra mingen is nog geen rekening gehouden met enkele ontwik kelingen, waarvan de finan ciële consequenties nog niet voldoende te overzien zijn Daaronder valt de financie ring van een startkapitaal voor een mogelijk op te richten Provinciale Afvalverwijde ringsmaatschappij. Ook de ex tra uitgaven op het gebied van automatisering en achterstallig onderhoud van de provinciale gebouwen zijn volgens het provinciaal bestuur nog niet te overzien. Opcenten De bezuinigingen op personeel en materiële uitgaven onder de noemer Sluitend Perspec tief 1990 hebben hun invloed gehad op de begroting voor 1989. Toch bleef bij de vast stelling van deze begroting in december een tekort van vier miljoen gulden bestaan. Dat moet worden gedekt uit de slinkende saldi-reserves van de provincie. Door de verwer king van financiële mee- en tegenvallers kan het tekort te ruglopen van vier miljoen naar 2,3 miljoen gulden. Dat komt vooral door een hogere opbrengst van de provinciale opcenten op de motorrijtuigen belasting. De opcenten zijn vo rig jaar verhoogd, het auto park is nog groeiende en het aantal zwartrijders loopt terug. Gedeputeerde J.H. Boone ver wacht dat ook volgend jaar de opcenten voor de motorrijtui genbelasting verhoogd wor den. Ook zal de provincie Zuid-Holland de actie, die zij samen met andere provincies voert om van het Rijk meer geld uit het provinciefonds te krijgen, voortzetten. Nu krijgt de provincie 14,3 procent. Zij ijvert voor 17 procent, omdat dat meer in overeenstemming is met het aantal inwoners. SP: Provincie moet extra kosten vuilverbranding dragen LEIDEN De milieumaatregelen die volgens de Raad van Sta te moeten worden getroffen bij de Leidse vuilverbranding moeten snel worden doorgevoerd. Bovendien moet worden vast gehouden aan het sluiten van de installatie in 1992. De extra kosten mogen niet op de bevolking worden afgewenteld, maar daarvoor moet de provincie worden aangesproken. Dat schrijft het Leidse raadslid K. Vergeer (Socialistiese Partij) in een brief aan de provincie Zuid-Holland, de Leidse gemeenteraad en de Gemeenschappelijke Vuilverbranding Leiden (Gevulei). Ver geer wijst er in zijn brief op dat de provincie eerstverantwoorde lijke is voor de afvalproblematiek. Hij meent dat het provinciaal bestuur de zaak jaren op zijn beloop heeft gelaten. Op de achter grond speelt daarbij het gegeven dat er nog altijd geen besluit is genomen over de lokatie van een nieuwe vuilverbranding bij Ypenburg of Zoetermeer. Ook de eis van met name bewoners van de Merenwijk om maatregelen te treffen, die de Raad van State nu heeft opgelegd, is niet van vandaag of gisteren. Volgens Vergeer blijft de installatie ook na de milieumaatregelen verou derd en vervuilend. Daarom moet ook worden vastgehouden aan de eerder toegezegde sluitingsdatum van 1992. Het raadslid kritiseert in de brief de houding van Gevulei-voorzitter F. Kuij- ers en de Leidse reinigingsdirecteur M. Logtenberg die beiden afwijzend hebben gereageerd op de uitspraak van de Raad van State. (ADVERTENTIE) RohillCT900 .ibsoluiekljsseinbedie ningsgemak en styling. Vormgegeven door de designers van Bang Olufsen. Geavanceerde toptechniek met spreek woordelijke Deense kwaliteit. De voordelen van de Rohill CT900 zijn: het gemak van uiterst bedieningsvrien- delijke móntage op zwanenhals •inge bouwde telefoonbcaniwoorder "hands- free bediening (veiligheid!) •Security Identification System (SIS) tegen mis bruik en diefstal «continu toegankelij ke alarmnummers •alphanumeriek te- lefoonnummerbestand «gesprekskos tcntellcr «ingebouwde netvoeding waardoor de telefoon ook buiten de auto bruikbaar is PC modem fax interface •automatische uitschakeling autoradio vergrendclbare montage Authorized dealer Demmenie Kantoorinrichtingen Rietschans 68 2352 BB Leiderdorp Postbus 109 2300 AC Leiden Telefoon 071 - 4111 41 Telefax 071 - 89 68 77

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13