Brinkman wekt woede WD Patijn op de fiets naar zijn afspraken Wiskunde Vwo levert wartaal op uit de weekbladen ELSEVIER fleEÜDENE Ccidóc Souocmt „NU GEEN NIEUWE COMMERCIËLE TV- STATIONS" Antwoorden examenvragen Besmet met macht DE TIJD TÏT HIT 'k BINNENLAND DONDERDAG 25 MEI 1989 PAGINATE Scholieren ontvangen de onderwijskaart GRONINGEN Bij alle 760.000 leerlingen van 16 jaar en ouder die een opleiding volgen in het voortge zet onderwijs of (voortgezet) speciaal onderwijs, valt binnenkort de onder wijskaart in de bus. Met de onder wijskaart moeten de scholieren zich inschrijven voor het schooljaar 1989- 1990. Net als vorig jaar kunnen de scholieren alleen blijven leren door de kaart in te leveren op school. Leerlingen die op 1 juni van dit jaar nog geen onderwijskaart hebben ont vangen, kunnen een blanco kaart op school krijgen. Eind september wor den de acceptgirokaarten verstuurd waarmee het verschuldigde lesgeld van 1030 gulden moet worden be taald. Zwemwater Haringvliet besmet met parasiet ROTTERDAM Het water van de Ha ringvliet is bij het Hellegatsplein besmet met een parasiet, die bij zwemmers jeuk- bulten en uitslag veroorzaakt. Sinds afgelopen maandag zijn bij de rijkspolitie van Oostflakkee tien klach ten binnengekomen van mensen die hadden gezwommen bij het strandje „De Banaan" in de Haringvliet Onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat de klachten, die gepaard gaan met hevige jeuk over het hele lichaam, veroorzaakt worden door de parasiet „schystosoma dermatitus". Deze is afkomstig van slak ken en watervogels. Met medicijnen moeten de klachten binnen een week verdwenen zijn, zo heeft de rijkspolitie Dordrecht meegedeeld. Lasspetters oorzaak brand Schiphol AMSTERDAM De brand van dinsdag in de verkeerstoren op Schiphol is veroorzaakt door las spetters die tijdens de bouwwerkzaamheden op hout terechj kwamen. De Rijkspolitie heeft na on derzoek vastgesteld dat de spetters die vrijkwamen tijdens laswerkzaamheden de oorzaak van de brand zijn geweest. De Rijkspoli tie heeft ook vastgesteld dat de aannemer geen strafbare of verwijtbare handelingen heeft ge pleegd, aldus een woord voerder van Schiphol. Werkloosheid neemt af VOORBURG Het aantal geregistreer de werklozen was in de maanden februa ri tot en met april van dit jaar gemiddeld 409-duizend tegen 426-duizend in de maanden januari tot en met maart 1989. Het beeld vanaf december 1987 zoals het CBS dat met voortschrijdende drie maandsgemiddelden registreert geeft een duidelijke indicatie dat de werkloosheid gestadig afneemt. In de maanden decem ber 1987 tot en met februari 1988 beliep de werkloosheid nog 485-duizend perso nen. Van de huidige 409-duizend werklo zen waren er 260-duizend mannen en 148-duizend vrouwen. Er waren er 225- duizend langer dan een jaar werkloos. Bij de vrouwen is de helft langer dan een jaar werkloos, bij de mannen ruim de helft Van de 409-duizend werklozen zijn er 166-duizend ouder dan 35 jaar. Botulisme in Westland LELYSTAD Bij het Centraal Dier geneeskundig Instituut (CDI) in Lely stad zijn de eerste gevallen van botulis me onder watervogels gemeld. Er zijn dode dieren aangetroffen in het West- land en Friesland Het oosten van het land is nog vrij van botulisme. Volgens een woordvoerder van het CDI hebben de eerste gevallen van botulisme zich opmerkelijk vroeg in het jaar voorge daan. In voorgaande jaren zijn er welis waar zelfs in april al meldingen ge weest, maar toen betrof het naweeën van vergiftigingen in de voorgaande zomer. Nu is er sprake van 'vers' botu lisme. De komende dagen wordt een toename van het aantal gevallen van botulisme verwacht, voornamelijk als gevolg van de sterk gestegen nachttem- peraturen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Demissio nair minister Brinkman van wvc heeft zich de woede op de hals gehaald van de VVD-fractie in de Tweede Kamer en de li berale Europarlementa riër Gijs de Vries. Brinkman zei gisteravond in het Journaal dat het hem te genstaat dat de commerciële TV-zenders Radio-Télé Véro- nique en TV-10 in het najaar op de Nederlandse kabel te zien zullen zijn. „Deze zenders komen via een achterdeur Ne derland binnen. Dat is niet de koninklijke weg", aldus Brinkman. De bewindsman suggereerde dat de nieuwe TV-stations, die officieel vanuit het buitenland zullen uitzenden maar op Ne derland gerichte programma's brengen, in feite gebruik ma ken van de mazen in de wet. „Onze wet is niet bedoeld om zo maar commerciële TV toe te staan", aldus Brinkman. Volgens de minister moet de Mediawet eerst worden aange past voordat commerciële TV in Nederland kan worden in gevoerd. „Wij hebben daar voor tijd nodig. Ik weet zeker dat de Europese Gemeenschap ons die tijd gunt", aldus Brink- Hij verwees naar de richtlijn die gisteren in het Europees Parlement in Straatsburg werd aangenomen. Daarin staat dat iedere Europese bur ger „TV zonder grenzen" moet kunnen ontvangen, mits de uitzendingen voldoen aan een aantal eisen, zoals een bepaald cultuur- en film-aanbod van Europese makelij. De VVD vindt het onzin dat Brinkman wil wachten op een wetswijziging. „De nieuwe zenders handelen volkomen legaal", aldus VVD-woord- voerder Hermans. „Het is on zin om nu nog te wachten op de behandeling van een wets wijziging. De Mediawet is een controversieel onderwerp dat niet in een demissionaire kabi netsperiode moet worden be handeld". VVD-Europarlementariër De Vries zei dat Nederland de nieuwe zenders niet meer kan weren. „Het duurt nog ruim een jaar voordat de richtlijn een officiële Europese wet wordt", aldus De Vries. „Maar voordat het zo ver is, kunnen commerciële zenders naar de rechter lopen als zij worden geweerd uit een land. De rech ter zal zich hoogstwaarschijn lijk houden aan de richtlijn, waardoor de nieuwe stations niet kunnen worden tegenge houden". Minister Brinkman foto: dijkstra (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Normaal zijn de waarden van stik stofdioxide en ozon 50 mi crogram per kubieke me ter lucht. Maar gisteren werd op drie van de vier meetpunten in de provin cie Zuid-Holland al meer dan 150 microgram geme ten. De alarmfase wordt bereikt als 200 micogram Files op de Nederlandse snelwegen dragen ertoe bij dat de waarschuwingsfase mogelijk een wordt waargenomen De ..structureel karakter" krijgt. provincies zullen dan foto: anp strengere maatregelen treffen en zonodig kan de commissaris van de ko ningin in zijn provincie het autoverkeer stilleg gen. De commissaris van de konin gin in Zuid-Holland, S. Patijn, legde zichzelf vanmorgen een beperking op nadat hij zich nog per dienstauto van zijn huis in Voorburg naar het pro vinciehuis in Den Haag had laten vervoeren. Hij bereikte de rest van de dag zijn afspra ken buiten de deur per fiets. Sinds Hemelvaartsdag, toen het mooie weer in ons land aanbrak, is er een verhoogde concentratie van stikstofdioxi den en ozon in de lucht. De verontreinging ontstaat omdat de uitstoot van fabrieken en auto's met het zonlicht rea geert. Door de zwakke wind verdunt het bovendien niet in de lucht. Ook de noordelijke provincies zitten dicht tegen de waar schuwingsfase aan, zo deelde een woordvoerder van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven mee. Volgens hem zal een dergelij ke situatie in een zo dicht be volkt land als Nederland de komende jaren waarschijnlijk een „structureel karakter" krijgen. DEN HAAG „De leer lingen waren niet meer aanspreekbaar na dit exa men. Het bevatte te veel leeswerk en het leek meer op een puzzel-exa men dan op een reken- examen. Bovendien was het voor de leerlingen te warm om zich te concen treren op dat vele lees werk". Wiskunde docent G. Koeze van het Voorburgse Maartens- eollege maakte zich gistermid dag al zorgen over de resulta ten van zijn kandidaten. „Ik zal maar eerst het havo-exa men nakijken, om daarna alle energie aan te wenden om de wartaal van de vwo-leerlingen te ontrafelen. Het is in het be lang van de leerlingen dat ik dan elk positief puntje eruit haal, want het zal niet meeval- Gistermorgen stond voor alle schooltypen wiskunde op het rooster en de reacties over het niveau liepen zeer uiteen. Het havo-examen was een leuk examen, aldus Koeze. In de opgaven zaten nauwelijks val kuilen en degenen die hun leerstof goed hadden bijgehou den, kwamen niet echt voor verrassingen te staan. Meer dan de helft van de havo-kan didaten van het Maartenscolle- ge was ruim voor tijd met het examen klaar. De vwo-colle- ga's hadden he.t heel wat moei lijker. Docent Koeze: „Nor maal begint zo'n examen met een makkelijke vraag om de leerlingen gerust te stellen, maar de tweede regel van op gave 1 over een brug bevatte een formule h=c- 10 (eoosX e"°wX) die absoluut niet uitnodigde om aan de slag te gaan. Eén van mijn kandi daten is na het lezen van die regel al ingestort". Koeze wond zich hoorbaar op over het feit dat volgens de docentenhandleiding bij opga ve 3 over kansberekening geen rekening gehouden hoeft te worden met de zogenaamde continuïteitscorrectie. „Daar besteed je gedurende het schooljaar de nodige uren aan, wetende dat heel wat leerlin gen moeite hebben om dat te begrijpen en dan hoeft hét opeens niet in de normering te worden opgenomen. Dan kan ik m!n tijd heel wat beter be steden". Zijn collega P. Versteeg die de examens van de mavo op C- en D-niveau had bekeken, was daarover zeer te spreken. „Het C-niveau was zoals dat be hoort te zijn: het juiste niveau. Ik denk wel dat er heel wat zweetdruppeltjes nodig waren bij opgaven 19 en 22 want daarin werd zowel ruimtelijk inzicht als analytisch vermo gen gevraagd", aldus Versteeg. Het D-mveau, dat duidelijk zwaarder was dan het C-ni veau, bevatte aan het eind een vraag over de inhoud van een vijver, waarvan hij verwachtte dat niet veel van zijn leerlin gen die vraag goed beant woord hebben. „Dat vereiste meer dan het beheersen van de leerstof", zei de wiskunde docent die de vraag een ty pisch voorbeeld vond van de trend om in het mavo-examen steeds vaker vraagstukjes met een praktisch karakter op te nemen. Versteeg: „Het sluit aan op een tendens die je ook terugvindt in het havo-exa men". Abstract „Pittig, maar leuk", luidde de conclusie van docente M. Kui pers van het Aloysiuscollege in Den Haag over de biologie- examens. Zij merkte daarbij wel op dat het examen voor alle schooltypen zwaarder was dan de voorgaande jaren. Zeer te spreken was de docente bio logie over de wat langere in troductie bij de vragen, waar door het mogelijk was meer verscheidenheid in de vraag stelling aan te brengen. Rond uit ontevreden was Kuipers over het geringe verschil tus sen het C- en D-niveau bij de mavo/lbo. „Er zaten bij het C- examen onderdelen die nogal abstract waren. In mijn ogen te abstract voor dat niveau". Zij doelde onder meer op de alleenstaande appelboom met twee appelrassen. Het havo-examen biologie werd door de kandidaten op het Aloysiuscollege „echt heel moeilijk" gevonden. Maar Kuipers was het maar ten dele met hen eens. „Ik vond dat de vragen allemaal met de leer stof te maken hadden", zei ze en voegde daar cryptisch aan toe dat „de leerlingen hadden moeten kunnen weten". Het examen bevatte overigens een aantal leuke opgaven uit de dagelijkse praktijk. Heel wat leerlingen zullen zichzelf herkend hebben in vraag 15: welk hormoon veroorzaakt blozen? Het goede antwoord was b; adrenaline. De vwo-kandidaten kregen achter elkaar een aantal vra gen over een „onmogelijk fi guur", een visse-oog en een katte-oog voorgelegd. In het warme examenlokaal zullen de nodige leerlingen aan hun eigen gezichtsvermogen heb ben getwijfeld bij het zien van het plaatje met dat onmogelij ke figuur. Rokers die misschien mets van de vragen 43. 44 en 45 hebben gemaakt, zullen in elk geval uit de introductie op de vragen geleerd hebben waardoor de rokershoest ontstaat. En dat is mooi meegenomen. SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL (c) Standaard Uitgeverij. DEN HAAG Hieronder vol gen de goede antwoorden van de meerkeuze-opgaven van de centrale schriftelijke eindexa mens lbo/mavo, havo en vwo, gehouden op dinsdag 23 mei. INTAS administratie-wis- kunde (Rekenen) la, 2a, 3b, 4a, 5b, 6c, 7d, 8b, 9d, 10a, lid. 12b, 13c, 14b, I5d, 16c, 17c, 18d. 19c, 20d, 2ld, 22c, 23c, 24b, 25d, 26a, 27d, 28b. 29d, 30b, 31a, 32c, 33a, 34b. 35b, 36d, 37d, 38c. 39b, 40d. Vwo Frans lb, 2a, 3a, 4b. 5d, 6a. 7d, 8a, 9d, 10b. lid. 12b, 13d. 14b, 15c. 16d, 17a, 18a. 19a, 20c, 21a, 22c, 23a, 24d, 25b, 26d, 27a, 28a, 29a, 30c, 31a, 32c, 33d, 34a, 35c, 36c, 37a, 38c, 39b, 40b, 41c, 42b, 43b, 44d, 45d, 46d, 47b, 48b, 40c, 50b. Havo Vhbo Engels lb, 2b, 3b, 4b. 5d, 6b, 7a. 8a, 9c, 10a, lid, 12b, 13d, 14c, 15a, 16c, 17b, 18b, 19d, 20b, 21a, 22b, 23b, 24d, 25c. 26d, 27d, 28c, 29b. 30d, 31d, 32a, 33d, 34c, 35b, 36c, 37b, 38b, 39d, 40d. 41b, 42d, 43d, 44c, 45c, 46c. 47a, 48b, 49d, 50b. Mavo (C) lbo (D) Frans la, 2c, 3c. 4c. 5b. 6a, 7b. 8a. 9a, 10a, 11b, 12c, 13b. 14a. 15c. 16a. 17b. 18b. 19c, 20b. 21c, 22c. 23c, 24d. 25a. 26e, 27c, 28b. 29a, 30b. 31a. 32c, 33c. 34a. 35b, 36d. 37c, 38b. 39b, 40a, 41d. 42a, 43a, 44b, 45b, 46d. 47d. 48a, 49a, 50a.(w v.). Mavo (D) lbo (D) Frans lc. 2a, 3c, 4b. 5b, 6b. 7b, 8c. 9c, lOd. 11a, 12e, 13c. 14b. 15a. 16b. 17a. 18c, 19c, 20a, 21c. 22c. 23a. 24c. 25b, 26d. 27c. 28d, 29d. 30d. 31c. 32c. 33b. 34c. 35d, 36d. 37a. 38c. 39d. 40c. 41b. 42a. 43c. 44b, 45a. 46c. 47a. 48a. 49c. 50c. Mavo (C) Lbo (C) Natuur kunde 1D, 2C, 3C. 4B, 5A. 6A. 7C. 8D, 9-, 10A, 11-, 12B. 13A, 14B, 15-, 16C. 17B, 18C. 19-, 20-, 21C, 22D, 23-, 24E, 25C, 26E, 27-, 28D, 29A, 30C, 31-, 32C, 33D, 34B, 35B, 36B, 37F, 38B Mavo (D) lbo (D) Natuur kunde ld, 2b, 3d, 4a, 5a, 6e, 7a, 8c, 9a, 10b, 11b, 12-, 13e. 14b. 15b. 16a. 17b. 18c. 19-, 20-, 21e. 22a. 23a. 24b, 25e. 26b. 27-, 28d, 29a, 30c, 31-, 32c, 33b, 34a, 35c, 36-, 37-, Zware geldboete voor „superbobo' DEN HAAG De 72-jarige oud-voorzitter van de Neder landse IJshockey Bond (NIJB) „Freddie" H. Schweers is van morgen in Den Haag veroor deeld tot een geldboete van 150.000 gulden en een voor waardelijke gevangenisstraf van twaalf maanden. Dit was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. De recht bank oordeelde Schweers schuldig aan oplichting en valsheid in geschrifte. De offi cier noemde twee weken gele den de vroegere voorzitter „de exponent van een superbobo". Tussen 1978 en 1985 had Schweers namens de NIJB valse jaarrekeningen en begro tingen ingediend voor het ver krijgen van meer subsidie van de Stichting Nederlandse Sporttotalisator. Ook had hij de Stichting Sport Support voor ruim een ton opgelicht. Omdat de 72-jarige ex-be stuurder zich niet persoonlijk voor de rechters heeft verant woord, krijgt hij het vonnis binnenkort op zijn adres in Ni- mes thuisbezorgd. In deze Franse stad leeft hij al enkele jaren in stilte. Duizenden projekten voor lichamelijk gehandicapten werden mogelijk 2&-1 NATIONAAL REVALIDATIE FONDS Postbus 323 3500 AH UTRECHT Tel. 030-331165 Daar kan Jan Blokker (De Tijd) nou rood van aanlopen: een Haags verslaggever die en bedankt „voor de goede samenwerking". Besmet met macht, zou Blokker zeggen. Breyten Breytenbach moet daar (opnieuw De Tijd) ook niets van hebben, componist Louis Andriessen (Elsevier en, beter. De Groene) even min; hij is als enige van de voormalige vernieuwers echt dwars' gebleven. Voor VVD's nieuwe strateeg Da vid Luteijn (Vrij-Nederland) is het al te laat. (En de machtsstrijd in China laten we maar even voor wat die is.) vernieuwing van de heli club. Alleen Frits Bolkesteii- D' zit er pas een half jaar. Dj een rest heeft er lang gezeten wc We hebben behoefte aai Best vers bloed". ïndei fond Niet bepaald het zonnetje in huis, Jan Blokker, ook in De Tijd niet. Maar toch een te genstander van de cultuur pessimisten. „Het is een rare illusie te denken dat mensen iets nobelers, edelers zouden doen dan zuipen en naar Ve ronica kijken. Blij dat ze Ve ronica hebben, ze moeten zich vroeger een aap ver veeld hebben". Maar wel een* beetje moralist - „Ik ben net zo'n kaaskop als de meeste andere Nederlanders, misschien nog wel erger". En ook wel een beetje het geweten van journalistiek Nederland - „De grens die journalisten naar mijn me ning in het oog moeten hou den, die tussen oordelen en meedoen, vervaagt ontzet tend als je niet nukkig, voor mijn part sjagrijnig in een hoek gaat staan. Je hebt in de journalistiek mensen die mee gaan formeren; daarvan denk ik: waarom ben je dan in de journalistiek gegaan, was dan politicus geworden, of dominee". Voor Bryten Breytenbach is dit de oudste verleiding die er bestaat: tegen de Macht zijn. Gevlucht uit Zuidafri- ka, bestrijdt hij de apartheid vanuit Parijs met woorden en daden. Soms zou hij wel een andere rol willen, maar dan wordt het hem meteen kwalijk genomen. „Daar word ik soms heel koppig van en dan ga ik soms anar chistisch te werk om die rol te doorbreken. Omdat ik weiger die rol te aanvaar den. Dat is een vorm van doodmaken". En dan ver- schijnt-ie toch weer bij de demonstratie tegen Shell in Amsterdam. „Ik heb geen Messiascomplex. Maar het is wel een bedwelming, een drug, je krijgt een kick van het bezig zijn met 'belangrij ke' dingen, dat is waar". Het programma van TV 10 is al klaar. Elsevier publi ceert het alvast. Veel leut en in acht uur per dag tien mi nuten nieuws, gevolgd door een nieuws show, want zelfs dat schijnt niet gewoon te kunnen. Als het tenminste allemaal doorgaat. „Abso luut", zegt Van den Ende, „onze begroting is voor hon derd procent gedekt en ik heb absoluut geen behoefte om op mijn hoofd te gaan staan om dat te bewijzen". Lex Harding van het con- currende Véronique (RTV): „Van den Ende bluft. Abso luut". De opera De Materie - Boem. Beng. Knal. - van Louis Andriessen beleeft zijn wereldpremière tijdens het Holland Festival. Andriessen toont er mee aan dat hij de enige overgebleven rebel is van de Notenkrakers. Dat zijn werk niet te verstaan is, kan hem niet deren. „Nou en? De meeste operateksten zijn niet te verstaan. Neem Janacek, of het Italiaans van Verdi. Wie verstaat dat? Ze hebben het met Carmen ge probeerd in een zogenaamde 'hertaling'. Dan krijg je: To reador, kom kerel hou je taai. Verschrikkelijk. Lach wekkend. Ik vind het zin loos om nu van een Neder landse opera te eisen dat hij woord voor woord verstaan baar is". Cees Nooteboom ontvlucht het allemaal; hij is vaker niet in Nederland dan wel. Nu heeft hij voor redelijk lange tijd zijn bivak opgesla gen in Berlijn. „Ergens an ders wonen is iets anders dan reizen, ik merk het aan mijn kijken", luidt de eerste zin van zijn notities. Een verademing. Hij heeft, vindt Vrij Neder land, bijna stalinistische op vattingen over het getrouw volgen van de partijlijn, Da vid Luteijn. Zijn beroep is akkerbouwer en één dag per week is hij vrijetijds-politi- cus voor de VVD. Een hard liner - „Ik schroom niet om duidelijk mijn mening te ge ven. Recht voor zijn raap". Dat doet hij dan ook: „Als de VVD weer gaat regeren, ben ik geen tegenstander van I hie Die Frits Bolkestein haij bew eerder al een crisisdagboelgenci geschreven voor HP keer in de kleurenbijlagi van VN de crisisweken vai minister Korthals Altes vai justitie. Op 2 mei dit heb gevraagd of de motiJ niet kon worden aangehoul den! Ik moet almaar aan da! verkeersbord denken waar op een eventuele spookrijder wordt gewaarschuwd: G^ Terug1". 1 Even terugdenken aan hel zendschema van TV 10 in Elsevier; soap, show, quizr pop, serie, vrouwenmagazi] ne, kleuterprogramma, coj medy, Raar maar waan screentest, talkshow (wie?)] Ing. P. Jelgersma, een beetji de peetvader van Van dei Endes commerciële net: „Ni schreeuwen alle medi; moord en brand en, ik voor spel het, aan het eind van di week wéér - als we ons pro grammapakket bekend ma-jV*1 ken. TV 10 zal geen pulpnetlP00 worden, niet alleen pulpig ook kwaliteit. Daar hebben]) n< Joop en ik elkaar een handLgs] op gegeven". Le< Besmet met een heel eng ge-Ujii voel voor macht: een jongenL p: van vijftien met eenr enorm strafblad, inclusief|en moord Als de verslaggeverjl hem opzoekt in de inrich-jme; ting, vertelt de jongen dat-ie van de leiding zijn voeteni niet op tafel mocht leggen.fn v „Dat kan ik nog begrijpen,g maar laat ze dan een voeten-L bankje neerzetten!" Zijn „Bij Hans is het altijd veell beloven, maar weinig nako-ï men. Hij wil wel, maar er[ komt altijd iets tussen". Zijn moeder: „Hij heeft eenEi strenge hand nodig. Hij zou toezicht moeten hebben. Een klein huis, de huur automa- tisch betaald, dan zou hij I van mij wel een hap eten kunnen krijgen". Jan Siebelink bezocht in New York de schrijver Ja- mes Purdy, beroemd maar onbekend. Edward Albee kwam ook even langs. Mooi verhaal, maar heel erg in- crowd. Siebelink gaat mee naar de opvoering van twea door Purdy geschreven een-I akters. „Ik hoop dat er watlj mensen komen, fluistert hij. F Als om tien over negen het li licht uitgaat, heb ik er veer-f tig geteld. Allen tussen del twintig en dertig. Eén heeli oud echtpaar. De meesten zwart. Purdy: Jongeren ent zeer ouden houden van mijn L werk. Maar je ziet dat ze al lemaal arm zijn. Het publiek dat mij wil lezen kan mijnt boeken niet betalen". Filmer Stephen Frears Dangerous Liaisons - wijs® er in HN-magazine op datli seks. liefde, macht en mani-L pulatie tijdloze en fascine-i' rende thema's zijn. Maar zo-I als Thatcher met macht be-[ smet is, daar krijgt-ie het be-j nauwd van. „Ze heeft i: haar leven nooit toegestaan] wat ze eigenlijk is: een vrouw van gewone komaf. Daarin schuilt ook haar gro te frustratie. Ze is opge groeid in een simpel winkel tje in een arbeiderswijk, waar ze als een voetveeg uren moest zwoegen en zich blauw ergerde aan de ma nieren van de normale ar beiders. Bovendien werd ze op die plek compleet gene geerd door de hogere klasse. M Bijna een overdaad Louis ee Andriessen en De Materie in>n De Groene - Terwijl de meeste gewezen Notenkra kers nu hoge banen hebben of gewichtige opera's schrij ven, deelt deze eeuwige bel hamel nog immer zijn ha merslagen uit. Andriessen, Reinbert de Leeuw, Lieuwe Visser en Lodewijk de Boer maakten vrolijk ruzie over wat wel en wat niet is veranderd in het muziektheater. Zanger Lieuwe Visser: „Ik ben het langzamerhand zat om in opera's van het traditionele repertoire te staan, waarbij mijn teksten geen enkel ver band meer houden met de situatie waarin ik sta. Als ik het over een zwaard heb, sta ik met een pistool. Nabucco speelt zich af in Dachau, Ri goletto in een mafia-familie. Het is allemaal zo verschrik kelijk, af en toe is het een belediging voor de zangers". Is De Materie eigenlijk welH een opera? Andriessen: „Dat zal mij eigenlijk een beetje een zorg zijn. Het staat in elk geval niet in de traditie van het negentiende eeuwse naturalistisch-psychologisch drama" De Groene: Het i: muziek die vragen stelt. DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4