Elf attractieparken voelen concurrentie met Frankrijk Renners bijten in het stof X DIOK krijgt steun NTTB wil groeien Nationale selectie houdt huis in Olympia's Ronde Bax doet weer mee Nieuwe opera in Parijs al voor opening omstreden Lendl en Graf eerste geplaatst op Roland Garros SPORT CcidócSomant DINSDAG 23 MEI 1989 PAGING Groener naar Zwitserland DEN HAAG Handbalin ternational Henk Groener komt het komende seizoen uit voor de Zwitserse hoofdklasser BSV Bern- Achter landskampioen Amicitia en GC Ztlrieh ein digde de hoofdstedelijke formatie het afgelopen sei zoen als derde. Bern verze kerde zich daardoor ,van deelneming aan het IHF- bekertoernooi. Groener heeft enige jaren in de Westduitse tweede liga ge speeld bij TV Emsdetten. Daarvoor kwam de links handige opbouwer uit voor Swift Arnhem. ALMERE Het plan van de Verenigde Spaarbank om gedurende vier jaar een miljoen ter beschikking te stellen aan bonden, die een nieuw evenement op poten zetten of andere activiteiten ontplooien, lijkt in het eerste jaar met enige problemen gepaard te gaan. De VSB had namelijk gehoopt op enige inventiviteit in de Nederlandse sportwereld, maar tijdens het eerste jaar blijkt dat een utopie te zijn geweest. Het comité van aanbeveling steken bij het ver lenen van geldelijke steun aan een internatio naal rugbytoernooi van de Leidse vereniging DIOK, het driebanden-toernooi in de Brabant se gemeente Oosterhout en zelfs wordt er geld beschikbaar gesteld voor de open Nederlandse badmintonkampioenschappen, een evenement dat al sinds jaar en dag wordt gehouden. Inter essant is de steun die de VSB geeft aan de twee verspringers Frans Maas en Emiel Mellaard. Adri van der Poel getrouwd HEIDE Adri van der Poel (29), de Nederlandse kopman van de wielerploeg van Walter Godefroot, is gisteren in het huwelijk ge treden met de Francaise Corinne Poulidor (22), de dochter van oud-wielrenner Raymond Poulidor. Het hu welijksfeest was voor vader Poulidor een uitstekende gelegenheid om zijn oude vrienden uit het wielercir- cuit weer eens te ontmoe ten. De Belgen Walter Go defroot en vijfvoudig Tour de France-winnaar Eddy Merckx waren onder ande ren van de partij. ALMERE De Nederlandse Tafeltennis Bond wil groeien. Binnen een paar jaar wil de NTTB niet al leen de teruggang van het ledental stoppen, maar moeten er tot 1992 zelfs nog een paar duizend, van 48 naar 53.000, bijkomen. Maar niet alleen wat kwanti teit betreft wil de NTTB de komende jaren als een volwassen bond worden gezien, ook kwalitatief dient er in de komende jaren het een en ander ten goede te veranderen. Om deze, en nog vijf doelstellingen, op papier te zetten, heeft de NTTB zich helemaal door laten lichten door de Nederlandse Sport Akademie. Wat na de analyse overbleef was een rapport dat on der de naam „marketingplan NTTB, 1990-'92" giste ren in de openbaarheid werd gebracht. In het plan staan alleen maar ideeën, de financiële gevolgen van al die idealen komen pas in de komende maanden aan de orde. Het hoofdbestuur gaat driftig op zoek naar sponsors, die de financiële mogelijkheden van de bond kunnen ROCKANJE De terugkeer van de nationale selectie van Piet Kuys in Olympia's Ronde voorloopt voorspoedig. Na een moeizame star' hebben de be- loftvolle Oranje-wielrenners in twee dagen het aantal kansheb bers op de zege tot een mini mum teruggebracht. De Oranje selectie zorgde gisteren op weg van Schijndel naar Rockanje voor een nieuwe schifting in het peloton. Met de straffe zijwind als helper werd de grote groep aan stukken gescheurd. Na 178 kilometer volgde voor de twee de achtereenvolgende dag een succesvolle afronding van de sloopaktie. Patrick Rasch was de snelste van een tot twintig renners geslonken eerste groep. De Oostduitser Dittert was dit keer wel attent en verstevigde door zijn tweede plaats zijn lei dende positie in het algemeen klassement. Met vier renners bij de eerste tien had de ploegen tijdrit gisteravond in Rockanje het hele klassement door elkaar kunnen gooien. In tegenstelling tot andere jaren telt de rit tegen de klok echter niet voor de al gemene rangschikking. „Een domper", verklaarde Kuys over de nieuwe regel. Hij kreeg val van zijn collega's Koersen en Frits Schür, die de ploegentijdrit de achtera 1! op de Oostduitser Dittert den gehoopt te verklei „Deze discipline hoort ronde thuis. In de internati|o le reglementen staat, dat ploegentijdrit niet verplick De organisatoren mogen t over zelf beslissen", me Frits Schür, die in de etappe zijn voornaamste Richard Mulder zag wegvajai Van Adrichem moet die overnemen, maar staat al derhalve minuut achter di der. „Nu gaan alle renners de handjes op het stuur de rit rijden. Een klucht voor wielrennen", zei Schür. De de mening houden Kuys Koersen erop na. e< teu g€ WASSENAAR De Club van Elf Nederlandse re creatieparken waarschuwt voor de toekomstige con currentie van de twee grote recreatieparken in Frankrijk en de mogelijke uitwerkingen hiervan voor de recreatieparken in Nederland. Dat staat te lezen in het rapport „De attractiepunten op weg naar 2000" dat de 11 grootste attractieparken hebben laten opstellen door het Nederlands Re search Instituut voor Toe risme en Recreatie. In 1983 presenteerde de Club van Elf al een rapport naar aanleiding van de Tweede Nota Toeristisch Beleid. De vandaag gepresenteerde nota „Op weg naar 2000" is ge schreven met het doel een bij drage te leveren aan de spoe dig te verwachten derde nota Toeristisch Beleid. „De vestiging van Eurodisney- land in Frankrijk laat zien hoe een Europese lidstaat inspeelt op de' toeristische ontwikkelin gen. Niet alleen op het gebied van belastingvoordelen - de btw werd in eerste instantie verlaagd van 18,6 naar 7 pro cent en met ingang van janua ri 1987 zelfs naar een kleine 6 procent. Maar ook door het Eurodisneyland mogelijk te maken tegen zeer gunstige voorwaarden geld te lenen. Ook de komst van het Asï^ix- park vlakbij Parijs zal in sa menhang met de komst van Disney de attractiviteit van dit Noordfranse gebied bijzonder stimuleren". Uit de nota van de club van Elf blijkt dat de bezoekersaan tallen van de grote recreatie parken tussen 1981 en 1987 licht zijn gestegen. Voor de pe riode 1981 tot en met 1987 valt een vrij sterke stijging van de inkomsten bij de attractiepun ten in Nederland waar te ne men. Van 206 miljoen in 1981 naar 324 miljoen in 1987. „De positieve inkomstenontwikke ling voor attractiepunten is vooral mogelijk gemaakt door de hogere entreegelden", aldus het rapport. Het rapport bena drukt het belang van de werk gelegenheid in de recreatie parken. In 1981 werkten er 6035 personen en dit aantal groeide naar 7291 in 1987. Het bezoek van buitenlandse gasten aan ons land ligt rond de 4,5 miljoen. Zij besteden 5,4 miljard gulden en zijn goed voor 14 miljoen overnachtin gen. Volgens het rapport blijkt in 1987 3,6 miljoen buitenland se gasten de Nederlandse at tractieparken te hebben be zocht. Om de rentabiliteit van de at tractieparken te verbeteren pleit het rapport om de attrac tieparken in de lage btw ta riefklasse in te delen. Tien maanden cel voor Leidse messentrekker DEN HAAG/LEIDEN Een 20-jarige inwoner van Leiden .is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien maanden, waarvan vijf voor waardelijk. Dit is overeen komstig de eis van de officier van justitie. De man had inge broken in een woning aan de Schalk Burgerstraat in Den Haag. Toen na aanbellen geen reactie kwam, trapte hij met grote kracht de voordeur van de portiekwoning in. Dit staat bij de politie bekend als de „methode wekker". Er bleken echter wel mensen thuis te zijn. Omdat de bewoner bij zijn poging tot ontsnappen in de weg stond, stak de knaap toe. De man liep een lichte steekwond op. De 20-jarige heeft nog een gevangenisstraf van zes maanden tegoed. Daartoe was hij al eerder bij verstek veroordeeld. LEIDEN/MAAS TRICHTEen sterk spe lend Bax verraste gister avond vriend en vijand door koploper Sphinx in Maastricht met 1-3 te ver slaan. Immers, na de 4-6 thuisnederlaag tegen Mo- lier/Impac gaf zelfs de trouwste supporter geen stuiver meer voor de titel- kansen van de équipe van trainer Jan Schoen. Na het eerste fluitsignaal bleek al snel dat de Voorhou- ters hadden geleerd van het 3- 3 gelijkspel dat de ploegen een week geleden in Voorhout overeenkwamen. De pupillen van coach en ex-MVV-er Jo- han Dijkstra, die op een ge makkelijk avondje had gere kend, werden vanaf het begin overklast door Hans van Leeu wen cs. De agressieve speel wijze van de gasten resulteer de voor rust in twee goals van international Mario Faber. De ruststand had overigens veel hoger uit kunnen pakken, als niet doelman Ronald Gielen zijn team enkele malen op mi raculeuze wijze had gered. Na de thee was het gedaan met de Maastrichtse gevoelens van onderschatting en moest doelman Ed Zuidhoek alle zei len bijzetten om zijn goal schoon te houden. Toch besef te de gastheer te laat dat er met de zaalvoetballers van Jan Schoen niet valt te spotten. Het beleg was al van het brood gegeten en de 0-3 van aan voerder Jef Forée betekende de genadeslag. De 1-3 van Turn Reinaerds deed daar niets aan af. Stand Nederlands Kampioen schap poule II: 1. Sphinx Maastricht 3-3 (11-8), 2. Bax- /Beuk 3-3 (10-10),3. Molie- r/Impac 2-2 (8-11). PARIJS Over een kleine twee maanden, op de vooravond van de Quatorze Juillet, moet de nieuwe Opera Bastille feestelijk geo pend worden. Zo'n 1.500 man werken dan ook dag en nacht om het ultramoderne complex van glas en staal, dat wordt gebouwd op de plek waar op 14 juli 1789 de Bastille werd bestormd, op tijd gereed te krijgen. Ook het operapersoneel is druk in de weer met de voorbereidin gen voor de eerste voorstelling, die het hoogtepunt moet worden van de viering van het tweede eeuwfeest van de Franse Revolutie. Maar hoe bedrijvig er ook wordt gewerkt, de nieuwe opera ver keert nu al in de problemen. Om te beginnen is er geen intendant. In januari werd de Israëlische dirigent Daniel Barenboim door de Franse regering ontslagen, vanwege zijn buitensporig hoge salari seisen en zijn „elitaire visie" op opera. Minister van cultuur Jack Lang had tot 1 apFil de tijd gegeven voor de benoeming van een nieuwe intendant, maar nog altijd is de functie vacant. Ook over de feestelijke opening bestaan er moeilijkheden. Met nog geen twee maanden meer te gaan is nog altijd niet bekendgemaakt hoe het volledige programma er uit zal zien en welk orkest. Welke dirigent en welke zangers zullen optreden voor president Mitter rand. de Amerikaanse president Bush en andere hoogwaardig heidsbekleders. De Opera Bastille is een enorm gebouw van gepolijst graniet, glas en roestvrij staal, ontworpen door de Canadese architect Charles Ott. Kwade tongen spreken wel van een enorme boot in een droogdok Daarmee vormt het een groot contrast met de oude ope ra, gevestigd in het barokke Palais Garnier met zijn plafondschil deringen van Chagall. De oude opera voldoet al enkele tientallen jaren niet meer Het gebouw telt slechts 1.600 stoelen met een on belemmerd zicht op het podium. Verder heeft het vrijwel geen achtertoneel, zodat decorstukken telkens weer moeten worden af gebroken en opnieuw in elkaar gezet, wat een nogal kostbare aan gelegenheid is. En dat was ook te merken aan de prijs van de toe gangskaartjes. De kaartjes voor de Opera Bastille, waar 2.700 mensen terecht kunnen, zullen waarschijnlijk 250 franc (ruim 80 gulden) kosten, nog niet de helft van de kaartjes voor het Palais Garnier, dat ove rigens nu bestemd is voor het ballet. MARILYN AUGUST Associated Press MONTE ETNA Erik Breukink noemde de negentien verlo ren seconden „allemaal niks". De Nederlandse favoriet in de Ronde van Italië had op de levende vulkaan Etna nochtans in het lavastof moeten bijten. Tijdens de tweede etappe van de Ronde van Italië wierpen de wieken van de televisiehelicopter miljoenen miniscule lavadeel tjes op. De gezichten van de renners in het kop-peloton werden zwart als roet. Acacio da Silva liet zich er niet door weerhouden. De Portugees klopte op de Monte Etna de Colombiaan Luis Her- rera in de sprint voor de etappezege en nam bovendien de roze trui over van Jean-Paul van Poppel. Daarmee bereikte hij meer dan de doelen, die hij zichzelf had gesteld. Da Silva was zondag tijdens de eerste rit danig in de weer met bonificatie-seconden bij drie tussensprints. Hij won er acht. Dat vond hij een goede uitgangspositie om op de Etna een greep naar het roze te doen. Het was niet moeilijk te voorspellen dat in de klim naar de slechts 1302 meter hoogte de onderlinge verschillen tussen de klassementsrijders slechts minimaal zou den zijn. Da Silva was na afloop meer dan tevreden, dat hij ook nog eens etappewinnaar was geworden. De eerste bergetappe kende geen winnaars onder de kansheb bers voor het eindklassement, wel verliezers. Breukink en de Zwitser Urs Zimmermann beperkten de schade op de Colombi aan Herrera tot negentien seconden. De Amerikaan Andy Hampsten, de winnaar van vorig jaar, verloor met Cees Priems kopman Phil Anderson 57 seconden. Greg Lemond kon gelijk een kruis maken over zijn aspiraties. De beklimming van de Etna werd voor de Tour-winnaar van 1986 een martelgang. Hij finishte op acht minuten en 34 secon den van Da Silva. Gelijk kon worden geconcludeerd, dat zijn prestaties in de wielersport sinds het veel besproken jachtonge- luk in maart '87 tot zakkenvullen beperkt blijven. Lemond is kampioen af. Volkomen gedesillusioneerd bereikte hij de eind streep. Hij keerde direct om en sloot zich op in zijn hotelkamer. Dat allemaal in een klim van nog geen tien kilometer, niet eens extreem steil. Misschien kwam het door het heiige weer, dat de meeste renners ademhalingsproblemen kenden. Breukink, de Ier Roche, Zimmermann, Hampsten, allen hadden dezelfde klachten. Breukinks naaste helper Peter Winnen mopperde: „We werden doodziek van die rot helicopter van de televisie. We zaten de hele dag in het stof". PARIJS De Tsjechoslowaak Ivan Lendl en de Westduitse Steffie Graf zijn als eerste ge plaatst voor het toernooi om de open Franse tenniskampioen schappen, dat van 29 mei tot 11 juni op Roland Garros in Parijs wordt gehouden. Van de top-zestien op de ATP- lijst ontbreken bij de mannen de Oostenrijker Thomas Muster (blessure) en de Amerikanen Brad Gilbert en Kevin Curren. Voor het toernooi zijn zes Ne derlanders, gelijk verdeeld over de mannen en de vrouwen, zijn rechtstreeks toegelaten tot het hoofdtoernooi om de open Franse tenniskampioenschap pen, dat volgende week maan dag op Roland Garros begint. Bij de mannen spelen Michiel Schapers, Mark Koevermans en Tom Nijssen, bij de vrouwen Brenda Schultz, Manon Bolle- graf en Nicole Jagerman. Schultz en Jagerman haalden bij de vorige editie de laatste zestien. In het gemengd dubbel spel waren Schapers en Schultz in 1988 de verliezende finalis- De plaatsinglijsten voor Roland Gar ros zien er als volgt uit: heren: 1. Lendl (Tsj), 2. Becker (Wdl), 3. Ed- berg (Zwe), 4 Wilander (Zwe) titel verdediger, 5 Agassi (Vst), 6. Mc En- roe (Vst), 7. Hlasek (Zwi), 8. Mayotte (Vst), 9. Mecir (Tsj), 10 Connors (Vst), 11 Carlsson (Zwe), 12. Mancini (Arg), 13 Emilio Sanchez (Spa), 14. Noah (Fra), 15. Krickstein (Vst), 16. Chang (Vst). Dames: 1 Graf (Wdl), titelverdedig ster, 2. Sabatini (Arg), 3. Evert (Vst), 4 Zvereva (Sov), 5. Garrison (Vst), 6 Sukova (Tsj), 7 Manuela Maleeva (Bul), 8. Sanchez (Spa), 9. Martinez (Spa). 10. Katerina Maleeva (Bul), 11. Kelesi (Can), 12 Novotna (Tsj).' 13. (Wdl). 15. McNeil (Vst). 14. Kohde'<wai>. id. Mandlikova (Aus), 16. Fernandez (Vst). Open dag Ornas DEN HAAG Voetbalvereniging Ornas organiseert morgen op het terrein in Wassenaar (Groenendaal) een open dag voor jeugdle den van zes tot veertien jaar. Behalve „vier tegen vier"-voetbal zijn er ook diverse andere activiteiten, zoals onder meer een barbeque. De open dag van Ornas begint om 16.00 uur en duurt tot 20.00 uur. Mama, bestaan er nog echte panda's? GEEF OM DE TOEKOMST Word voor 127,50 donateur van het Wereld Natuur Fonds. Giro 25, Zeist. WIE ANDERS KIEST ZIET SCHERP >1 m,. Stel: u heeft een nieuwe bril nodig. Vanzelfsprekend eist u een bril, waardoor u lou- pezuiver kunt zien. Maar alleen daarmee hoeft u niet tevreden te zijn. U wilt een montuur dat u staat. En op het juiste moment wenst u een gedegen advies. Bijvoorbeeld voorlichting over bifocale en multifocale glazen, over ontspiegelde en gekleurde glazen enz. Kortom: u wilt ervaren dat u met vakmensen te doen hebt. Komt u eens bij Hans Anders binnen, dan ontdekt u al spoedig dat u bij Hans Anders op het juiste adres bent. U krijgt er de voorlichting en adviezen zoals u die mag verwachten. Wij bieden bovendien keuze uit 750 verschillende monturen. En wat de prijs betreft: ieder montuur kost bij Hans Anders slechts ƒ75,- en op de glazen krijgt u op vertoon van uw oogarts-recept nog eens 25% korting*. Dus wie j Hans Anders kiest, ziet het juist, ziet het scherp. TIJDELIJK DE RAY BAN* ZONNEBRIL VOOR Met oogartsrecept 25% korting op ons Rod'ac Opties glasprogramma. Tot 1 juli 1989 de Ray Ban ML 1 2 gold green voor deze lage prijs. Vragen? Bel Hans Anders klantenservice: 01650-68940, toestel 44 (tijdens kantoor-uren}. Van de 75 Hans Anders vestigingen zijn deze dichtbij: ALPHEN A/D RIJN, Van Boetzelaarstraat 2/hoek Raadhuisstraat, tel 01720-74704 LEIDEN, Haarlemmerstraat 1, tel 071-134063 OEN HAAG. Theresiastraat 32, tel 070-478786. DEN HAAG, Fahrenheitslraat 579. tel 070-605021. DEN HAAG, venestraat 7. tel. 070-643892 RIJSWIJK, SteenvoordBrlaan P29, tel 070-962525. (winkelcentrum In de Bogaard) DELFT, Wijnhaven, 14, tel. 015-136336 GOUDA. Wijdstraat 23. tel. 01820-16672.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8