„Palestijnen laten begrijpen dat wij de dienst uitmaken" iedere millimeter heeft attentiewaarde Loopt uw relatie met de bank nog in de papieren? li Rabobank Q Labour spint goed garen bij verdeeldhei( van Conservatieven II 11 BUITENLAND £eid6C@omcmt DINSDAG 23 MEI 1989 PAGINA 'N ISRAËLISCHE LEGER HOUDT GAZA-STROOK ENKELE DAGEN AFGESLOTEN Een Israëlische militair controleert de papieren van Palestijnen, op weg van de Gaza- strook naar hun werk in Israel. FOTO: AP (Van onze correspondente Willy Werkman) TEL AVIV De par keerplaats van een druk bezocht winkelplein in het centrum van Tel Aviv ademde plotseling een an dere sfeer. Ahmed uit Gaza, die anders zo vrolijk uit zijn controlehuisje sprong als je met je auto kwam aanrijden, was er niet meer. En Shimon, de allang gepensioneerde im migrant uit Polen, gromde alleen maar. „Vijf she kel!". In de straten rondom het plein lag het huisvuil hier en daar metershoog. Het stonk. Al een week lang worstelde de ge meente met een ernstig gebrek aan vuil-ophalers. Magmoed en Abdallah en al die andere hardlopende jongens uit de Gaza-strook zaten gedwongen thuis. Een langdurig uitgaans verbod en niemand wist waar om. Enkele dagen geleden, bijna een week nadat alle Pale stijnse arbeiders uit de Gaza- strook vanuit Israel naar hun woonplaats waren terugge stuurd, werd de maatregel plotseling weer opgeheven. Arrestaties Waarom was het allemaal no dig geweest, werd de Israëli sche legercommandant van de Gaza-strook, generaal Yit- schak Mordechai, gevraagd. „Om het geweld tegen te gaan. Om hen te laten begrijpen, dat wij hier de dienst uitmaken", was het antwoord. De geruchten die eerder niet konden worden nagegaan, omdat de pers niet in de Gaza- strook werd toegelaten werden intussen bewaarheid: massale arrestaties in de Gaza- strook. Tweehonderdvijftig aanhangers van de Islamiti sche Verzetsbeweging Harnas opgepakt. Onder hen de gees telijke leider van Harnas, de invalide sjeik Ahmed Yassin. „We hebben de terreur een moordende klap toegebracht", zei generaal Mordechai tevre den. „We hebben ook wapens gevonden". De sterke arm van het leger was ook op andere wijze ge toond. Toen zondagmorgen de bewoners van het stadje Gaza weer op straat mochten, von den ze tientallen winkels in de hoofdstraat Al Moechtar vol gespoten met teer. Waarom dat nu weer? „Een vergissing", was de reac tie van het leger. „Het bevel de Palestijnse slogans weg te spuiten is niet goed begrepen". Sorry, zand erover. Bakken zeezand werden aan gevoerd om de stinkende teer- kledder te absorberen. Het had niet zoveel zin. „Weten we nog waar we mee bezig zijn", vroeg een Israeli zich af, die er net zijn reserve-dienstplicht op had zitten. Pasjes Kennelijk niet. Vorige week nog zei de minister van defen sie, Yitschak Rabin: „We zijn bezig voorbereidingen te tref fen voor een nieuwe regeling, waarbij de Palestijnen speciale pasjes moeten hebben om hun gebieden te verlaten". En, in één adem door, „we gaan dat ook op de Westelijke Jordaan- oever invoeren". Het gaat daarbij om meer dan 1,7 miljoen mensen die al meer dan twintig jaar onder Israëli sche bezetting leven. Ze zijn nu anderhalf jaar in opstand. Stenen, molotov-cocktails en nu ook wapens. Bij Heeron, in het dorpje Beit Ula vonden de Israëlische sol daten afgelopen vrijdag na een confrontatie met drie Palestij nen geweren, handgranaten en pistolen. De joodse kolonis ten in bezet gebied verbergen hun angst niet meer. Het op treden van hun eigen milities is geen geheim meer. Het leger zint op scherpere maatregelen tegen de Palestij nen. Massale deportaties, stel de een Israëlische minister voor tijdens de wekelijkse ka binetszitting. De bezette gebie den een paar maanden afslui ten, journalisten eruit en „voorgoed orde op zaken stel len", De sfeer in Israel is intussen tot een anti-Palestijnse climax gestegen. De vondst van het lijk van een ontvoerde soldaat en de verdwijning van een an dere waren de druppel die de emmer deed overlopen. In Ashdod, de woonplaats van de vermoorde soldaat, schreeuw den demonstranten „dood aan de Arabieren". Veel Israëliërs zouden de Pa lestijnen dan wel kwijt willen, maar hun economie is voor een belangrijk deel van deze arbeidskrachten afhankelijk. Meer dan 100.000 Palestijnse arbeiders uit de bezette gebie den werken in Israel. De helft daarvan in de bouw, zo'n 16.000 in de landbouw, bijna 20.000 in de industrie en onge veer eenzelfde aantal in hotels en restaurants. Meer dan de helft van hen werkt er illegaal en heeft dus geen sociale voorzieningen. Geen pensioen, geen ziekte uitkering. geen schande-uitke- ring, schreef een Israëlische krant cynisch. Ze zijn de goed kope arbeiders. Zoals Ahmed Tamimi, die ie dere dag een paar verdiepin gen tellend kantoorgebouw in Tel Aviv schoonmaakt. Of Sai- ed Badier, die in een park in Beersheba de restanten van de geheime liefde moet oprapen. „Wij doen in dit land het vuile werk", luidt hun commentaar. „De joden willen hun handen niet vies maken". Het vuile werk overdag en 's nachts slapen in een afge dankte bus, een magazijn of een kelder. Officieel mogen de Palestijnen uit de bezette ge bieden niet in Israel zelf over nachten. Maar al jaren sluit de politie de ogen voor de illegale overnachters. Als ze maar geen problemen maken. Soms zijn er overvallen. Papieren nakijken en hier en daar een „gezochte" arresteren. Maar ook dat went. De Intifada heeft de onzekere balans verbroken. De haat en het wantrouwen zijn Israels grenzen binnengetreden. Een paar arbeiders uit Gaza, die in een hotel in Tel Aviv werkten, werden kortgeleden gearres teerd, omdat er glasscherven in het eten waren gevonden. Ergens anders merkten de gas ten dat het sinaasappelsap naar urine smaakte. De minister van arbeid en so ciale zaken, Mosje Katsav, zei „klachten te hebben gehoord", dat Palestijnse arbeiders in de bouw niet de voorgeschreven hoeveelheden staal en beton gebruiken". „Als dit waar is, kunnen we in de komende ja ren het instorten van onze flats verwachten", zei hij. En los van dit gevaar ook echt geweld. In Oost-Jeruzalem, na de oorlog van '67 door Israel geannexeerd, komen vanwege de Intifada allang geen Israë liërs meer. Wie er toch moet zijn, neemt voor de zekerheid een pistool mee. Maar ook in Tel Aviv, waar tot nu toe de Intifada ver weg was, neemt de angst toe. Een politie-woordvoerder liet we ten „een hete zomer" te ver wachten. Een arbeider uit het Palestijnse vluchtelingenkamp Nusseiraat in de Gaza-strook, een van de vele duizenden die vorige week zonder uitleg naar huis werden gestuurd, voorspelde: „Als je in een klei ne ruimte wordt opgesloten, breek je uit. Ik kom niet maar naar Israel terug. Ik ga nu ook stenen gooien". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De uiteenlo pende meningen over Eu ropa die de conservatie ven van de Britse premier Thatcher verdeeld hou den, zouden haar partij weieens 5 tot 10 van de 45 zetels in het Europarle ment kunnen kosten. Een slechte conservatieve op komst bij de Euroverkie zingen op 15 juni door ge brek aan belangstelling of de sterke hekel aan alles wat 'Europa' is, zou het einde kunnen betekenen van de centrum-rechtse meerderheid die de Britse vertegenwoordiging in Straatsburg heeft. Groot-Brittannië heeft 81 ze tels in het Europese parle ment, waarvan 32 voor de so cialistische Labour-partij. Op grond van hun nieuwbakken sympathie voor Europa hoopt Labour dit keer een vrij groot aantal zetels af te snoepen van de conservatieven. Premier Thatcher is pas nu tot het besef gekomen dat de Eu ropese vooruitzichten van haar partij niet bepaald gunstig zijn, deels vanwege de toenemende meningsverschillen over haar Europese politiek, deels omdat de Britten nauwelijks geïnte resseerd zijn in de Euroverkie zingen. Wat dat betreft hebben zij toch al een slechte naam. Tijdens de vorige Euroverkie zingen begaf maar 32,5 procent van de Britten zich naar de stembus; het laagste percenta ge in de hele EG. Genieten Een slechte opkomst is uiter aard ook niet in het belang van Labour, maar deze partij kan de kiezers in elk geval voorhouden dat zij als het ware overloopt van enthou siasme voor Europa. Dat is wel eens anders geweest, maar daar praten de socialisten niet meer over. Zij genieten met volle teugen van het schouw lat spel dat premier Thatcher y land biedt door elke morj bij haar Engels ontbijt bloed van wel een half do Europeanen te drinken, schijnt haar veel beter te si^g] ken dan het klassieke jus d'orange. Maar omdat een opiniepeil aan het licht heeft gebra dat twee derde van de Bri bevolking weigert Thatch 1 anti-Europese gevoelens te i len, probeert de premier zichzelf voor te stellen als beste Britse Europeaan om de zon. Ze presenteerde gij ren het conservatieve manii waarin absoluut geen gewr wordt van Thatchers bi spreekwoordelijke anti-Eu pese halsstarrigheid. Het bei JI drukt integendeel wat Th Ier chers propagandisten noem n 'Groot-Brittannië's positii :ra rol van de afgelopen 10 jaar v Europa'. De conservatie\pd< claimen onder meer dat hebben gezorgd voor de h vorming van de Europese groting en landbouwpoliti lie En ook dat zij de aanzet h ben gegeven tot de opricht van één grote Europese ma plus een hele serie maatre len die voordelig zijn voor consument. Tegenwerking Thafcher vindt dat Europa goed aan zou doen haar ecoi mische politiek toe te pass 'omdat deze Groot-Brittan; zo welvarend heeft gemaal Dat haar land gebukt gaat der een inflatie van 8 proce 11 schijnt volgens de conservat ve premier niet direct te be kenen dat haar beleid niet a^e deugen. ,n Thatchers positie inzake Eu pa wordt nog bemoeilijkt d< het feit dat zowel haar vo ganger, Edward 'Mr Euro Heath, als haar gewezen nister van defensie Mich Heseltine, tijdens de komen er weken niet zullen aarzel'1" haar aan te vallen. Beide led ïa' van de regeringspartij voeiar elk hun eigen campagne wa "e in zij premier Thatcher ervB'c beschuldigen dat ze altijd v ar te negatief over Europa is weest. ,fg' Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. 1071-1222441 LEIDSE COURANT Nette student uit Zeeuws-Vlaanderen zoekt Leiden Centrum Tel. 01140-12268. IK i 100,- beloning betalen wij degene, die het omstreeks be gin april verloren T.V.-OP- LAADWAGENTJE, mits niet te veel beschadigd, terugbezorgt, resp. per tel. meldt (wordt dan afgehaald). Radio Beuk, Langstr. 4, Wassenaar. Tel. 01751-12100 35,- beloning betalen wij aan degene, die de op begin april verloren oude bruine AKTEN- TAS met gereedschap terugbe zorgt, resp. per tel. meldt (wordt dan afgehaald). Radio Beuk, Langstr. 4, Wassenaar. Tel. 01751-12100. Te koop LEONBERGERPUPS. ouders HD-vrij, vakantie kan worden geregeld. 02298-2423. Jonge RASHONDEN aangeb. o.a. D. herders, collies, l.h. tec kels. malthezer leeuwtjes, yorks. terriërs, spaniels, kees hondjes. Dierenhandel v.d. Klaauw, In de Bogaard, Rijswijk. Gez. goed tehuis voor AMAZO NE PAPEGAAI, erg lief. met kool 250.-. Tel. 070-676105 na 18 00 uur SLOOPGOUD 11.- cash/ gram, 14 kt. bruikbaar hoger Van Ruiten Antiquair, Kort Ra penburg 12, Leiden (ma. di. gesloten). TANDENGOUD geel 14,-, wit 11,- cash/gram. Van Ruiten Antiquair, Kort Rapenburg 12, Leiden. I DIVERSEN Mevr. Salomé HELDERZIENDE qnthult uw toekomst: liefde, geld, gezondheid, geluk. Occul te bewerking/bescherming. Tel. 070-452633, Den Haag. SHS rommelmarkt SHS. Dage lijks van 12-18 uur. Hogewoerd 169, tel. 124926. I VLOOIENMARKT Vlooienmarkt in de beurshal Boskoop. Vrijd. 26 mei van 17 tot 22 uur vlooienmarkt in de Beurshal Boskoop. Vrij entree! Inl. 01714-14535/15111. HOTEL-REST. Eureka Epen (Z.-L.) voor een prima verz. vakantie. Tel. 04455-1654. spec. arr. IV FRANKRIJK augustus goede vakantiewon. bill, prijs Sèjour en France lid SGR 08854-1363/ 085-257366. CAMPING T.k Hanomag F20 KAMPEER AUTO. Geheel compl., i.z.g.st. Vraagprijs 4250,-. Autobedrijf van Alphen, Fahrenheitstraat 343, D.H. Tel. 070-468989. Ermelo t.h. BUNGALOW en sta- car., tot 1-7 half geld. Hoogsei zoen, weekend. Tel. 03410- 24819. Te koop zomerhuisje Te huur luxe auto's, vanaf 30,- per dag. Autoverhuur PRAN GERS, Hoofdstraat 104 Leider dorp. Tel. 071-894040 I.J.O. badmode, BADPAK KEN van maat 36 t/m 54. Bi kini's, de nieuwste mode, v.a. 19,95. Boekhorststr. 35A. Tel. 070-605508. Gebruikte motorfietsen ,7e| bij ons ruime keus. Inruil eiwe nanciering mog. Gijs Verbre Meye 61, Bodegraven. 1 Tel. 01726-85430. 7 Onderneem 't met de Rabobank. De rekeningafschriften van uw bank geven u, als ondernemer, een goed beeld van de af- en bijschrijvingen op uw zakelijke rekening. U ziet meteen wie er betaald heeft en aan wie u betaald heeft. Maar wilt u makkelijker en sneller geïnformeerd worden, dan kan dat bij de Rabobank. Daarvoor heeft u dan we! een persona! computer nodig. Met de Rabobank Elektronische Rekeninginformatie krijgt u alle gegevens die nu op uw rekeningafschrift staan op diskette aangeleverd. Zeker wanneer u veel af- en bijschrijvingen heeft is dat wel zo handig. Bovendien wordt daarmee het verwerken van deze gegevens in uw administratie een stuk eenvoudiger. Wilt u direct geïnformeerd worden over wie er betaald heeft of wat uw saldo is, desnoods op meerdere plekken binnen uw bedrijf of over meerdere rekeningen, dan is Rabobank Telebankieren precies wat u zoekt. De computer van de bank geeft de informatie dan direct door aan uw eigen computer. Uw debiteuren- en crediteuren administratie kunnen dan in één keerworden bijgewerkt. Bij de Rabobank vertel len ze u graag hoe u het beste tijd en geld bespaart met uw bankadministratie.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6