GROOTSTE GOLFSLAGBAD VAN NEDERLAND? nf bvaKabo: 2,5 procent )onsverhoging in 1990 Octrooiportefeuille houdt Philips sterk ginjaar-Maas in ir aangetast Verantwoordelijkheid geen hoera-woord? Spotje persoonsregistratie wil angst voor misbruik wegnemen WETENSCHAPPELIJKE BUNDEL OVER VERANTWOORDING 4^ MENDOR4DO >mende jaren meer dan 100.000 nieuwe banen nodig ïinJ [NENLAND EeteLeSouaont DINSDAG 23 MEI 1989 PAGINA 3 igen met aids poging tot moord' flJTNGEN Justitie in Groningen wil mensen ilgen die anderen dreigen met het aidsvirus te be en. Aanleiding voor deze aanpak is het toene- aantal gevallen waarin verdachten bij hun aan- ing agenten bedreigen. Ie c(;1, e aclti :hte ghs het voorstel wordt mensen die met aids dreigen en ook srkelijk drager van het HIV-virus zijn, poging tot moord te gelegd. Anderen die geen aids hebben zullen worden laagd wegens bedreiging. De maximale gegavngenisstraf- irvoor bedragen respectievelijk 15 en 2 jaar. ïkort wordt in Groningen een proefproces aangespannen ,ipen 32-jarige winkeldief die op het moment van zijn aan- g dreigde de agenten met aids te besmetten. Het is niet of de man daadwerkelijk drager is van het aidsvirus. van justitie mr. Severein verwacht dat het heel moeilijk de poging tot moord te bewijzen omdat de verdaphten (dwongen kunnen worden hun bloed te laten testen op Trage haringrace DEN HAAG De haringrace op de Noordzee verloopt erg traag. De vijf deelnemende schepen, vier uit IJmuiden en een uit Scheveningen (de hek trawler „Alida") hadden tot vanmorgen nog maar nauwe lijks iets gevangen. De vissers die aanvankelijk hun netten hadden uitgeworpen bij de Doggersbank zijn inmiddels opgestoomd naar de 57e breed tegraad (ter hoogte van het Schotse Aberdeen) om daar hun geluk te beproeven. De winnaar wordt op z'n vroegst morgen terug verwacht. De Scheveningse hektrawler „Alida" is nog altijd een goede kanshebber. DEN HAAG In een nieuw voorlichtingsfilmpje van Postbus 51, dat volgende maand geregeld op televisie te zien zal zijn, wor den de kijkers glimlachend aan gesproken door de actrice Linda van Dijck. „Misschien ben ik iets bekender dan u", zegt ze, alsof ze zich tot elke burger persoonlijk richt, „maar u bent óók een bekende Nederlander. Niet alleen uw naam en leeftijd staan geregistreerd, maar ook of u schulden hebt en soms nog veel meer". Voordat de kijker dit goed en wel tot zich heeft kunnen laten doordringen, vertelt Linda dat er nu een nieuwe wet is, „waarin staat dat niet iedereen zo maar van uw persoonlijke gegevens ge bruik mag maken". Vervolgens trekt zij een doorzichtige kap over haar hoofd, die in de schermsport wordt ge bruikt, terwijl zij haar relaas besluit met de ferm uitgesproken woorden: „Die wet is er om u en mij te bescher men". Einde spot. Met dit filmpje wil de overheid de aan dacht vestigen op de Wet Persoonsregi straties, die op 1 juli aanstaande in wer king treedt. In deze wet, waaraan ruim acht jaar is gewerkt, staat dat houders van persoonsgegevens (gemeentehui zen, bedrijven, verzekeringsmaatschap pijen, ziekenhuizen etc.) voorzichtig met hun kennis moeten omspringen en geen misbruik van de gegevens mogen maken. Bovendien moet iedere instan tie die persoonlijke gegevens wil op slaan de betrokken personen daarvan in kennis stellen. Dit hoeft overigens niet te worden gedaan door instellingen waarvan men redelijkerwijs kan weten dat zij bepaalde persoonsgegevens re gistreren, zoals een ziekenhuis of de be lastingdienst. Belangrijk zijn ook de rechten die elke burger volgens de nieuwe wet krijgt: iedereen mag inzage vragen in de gege vens die her en der over hem zijn opge nomen. Ook mag elke burger aan alle instanties vragen wat er met zijn gege vens wordt gedaan en eisen dat onjuiste gegevens worden gewijzigd of zelfs ge heel geschrapt. Minister Korthals Altes (justitie) sprak dan ook gisteren tijdens een persconfe rentie niet voor niets van een zeer be langrijke wet. „De inwerkingtreding hiervan betekent voor onze samenle ving een stap vooruit voor de bescher ming van de persoonlijke levenssfeer", aldus de minister. Volgens hem voor ziet de wet ook in een grote behoefte. Uit een onderzoek van Bureau Veld kamp is gebleken dat bescherming van persoonsgegevens een derde plaats in neemt op het lijstje van politieke on derwerpen die de burgers sterk bezig houden. Op de eerste en tweede plaats staan respectievelijk criminaliteit en milieu. Niet alleen via het Postbus 51-spotje wil de overheid aandacht vragen voor de Wet Persoonsregistraties. Er is ook een duidelijke informatiefolder be schikbaar, die gratis verkrijgbaar is bij postkantoren en bibliotheken DICK VAN RIETSCHOTEN 1CHT De Abva- met 265.000 leden ootste vakbond in land, zal bij de cao handelingen bij eid en gepremieerde ^subsidieerde secto- |en looneis van ten- 2,5 procent op tafel i. De bond wil nog 2,5 procent ruimte aan maatregelen behoud en uitbrei- van werkgelegen- eft AbvaKabo-voorzitter de Scheur gisteren deeld na afloop van de lering van de ledenver- tegenwoordiging (bondsraad) in Utrecht. De AbvaKabo zal de 5 procents-eis volgende week bij minister Van Dijk van binnenlandse zaken depo neren tijdens het zogeheten oriënterend beraad tussen mi nister en ambtenarencentrales. Eind maart kwam de bonds raad - mede geïnspireerd door de werknemers in het zieken huiswezen - al tot een eis van 5 procent voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Voor de gehele collectieve sec tor zou dat een bedrag van 3,5 miljard gulden vergen. Van de Scheur benadrukte dat de bondsraad zich heeft uitge sproken over het arbeidsvoor waardenbeleid voor 1990, ter wijl het conflict in het zieken huiswezen om de cao voor dit jaar gaat. Het AbvaKabo-be- stuur heeft de bondsraad voor gehouden dat de „zeer recht vaardige eis in het huidige tijdsbestek niet alleen aan de onderhandelingstafel te berei ken is". De leden moeten erop voorbereid zijn dat acties no dig zijn om de eis binnen te halen, aldus Van de Scheur. De drie andere centrales in het ambtenarenoverleg hebben hun definitieve eisenpaketten voor 1990 nog niet op tafel ge legd, maar ook zij vragen een ruimte van ongeveer vijf pro- De centrale voor middelbaar en hoger personeel CMHF (aangesloten bij de MHP) wil salarisverbeteringen die oplo pen van twee tot tien procent voor de ambtenaren in de hoogste schalen Ook dat kost globaal vijf procent loonruim te. De CNV-ambtenaren en het categorale Ambtenarencen- trum willen weliswaar een voorzichtig begin maken met het wegwerken van achter standen, maar gelijk oplopen met de marktsector in 1990 staat voor hen voorop. In CNV-kring is men uiterst huiverig voor gedifferentieer de verbeteringen na het ak koord van 1988 toen de achter ban morrend instemde met een akkoord waarin verbete ringen zaten die groter waren naarmate men meer verdien de. Grafschennis Een medewerker van de techni sche recherche onderzoekt een omgetrokken grafzerk op vin gerafdrukken. Vandalen verniel den in de nacht van zondag op maandag voor enkele tonnen schade aan 120 grafzerken op de katholieke be graafplaats van het Brabantse plaatsje Zeeland. Van de daders ontbreekt tot op heden elk spoor. FOTO: ANP IKE SPECIAAL ONDERWIJS ddagi a /„JEN Staatssecreta- l/ondfinjaar-Maas van on- lagteipjs is in haar rechts- èl aangetast door de f van State over het Min Val onderwijs. Dat ]l [drukte ze in het ge- 12 Idat ze gisteren voer- pet de gemeente Lei- jij en de Vereniging van [rlandse Gemeenten naar aanleiding ;n uitspraak van de 15 lelde Leiden twee weken 20 jn in het ongelijk in een de gemeente uitgelokte 11 dure. Leiden weigerde ierhng, Bert Kemper, toe 13 en aan de openbare Dr. 0 Voorthuijsenschool, een voor moeilijk lerende ren. Ginjaar-Maas is, al- heer P. Peters die na mens Leiden bij het gesprek aanwezig was, boos op de Raad van State, omdat die een oor deel over haar beleid heeft ge veld zonder haar te horen. Volgens Ginjaar-Maas is dat een tekortkoming van de raad. Ze vindt het een recht om ge hoord te worden. Zonder haar toelichting had volgens haar geen oordeel over haar beleid, de bevriezingsmaatregel voor het speciaal onderwijs, uitge sproken mogen worden. Ze is van mening dat dit niet con form de normale rechtsprinci pes is van hoor en wederhoor. Tijdens het gesprek hebben de partijen hun standpunten uit gewisseld. „Maar er is na af loop bij Leiden geen gevoel van teleurstelling of opge wektheid", zei Peters. Tot een vergelijk is het tijdens het ge sprek niet gekomen. Ginjaar- Maas wilde nog geen politieke uitspraken doen voordat er donderdag in de Tweede Ka- Ginjaar-Maas FOTO: DIJKSTRA mer wordt gepraat over het speciaal onderwijs. „De staatssecretaris zei vreemd genoeg zich niet per soonlijk aangesproken te voe len door de uitspraak. Ze is van mening dat de uitspraak alleen over Leiden en het ge val van Bert Kemper gaat. Ze bestreed dat de uitspraak geldt voor het speciaal onderwijs in het hele land", aldus Peters. Ginjaar-Maas liet in het ge sprek ook weten dat zij en ju risten van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen twijfelen aan de juridische juistheid van de uitspraak van de raad. DEN HAAG „Verant woordelijkheid" is, wat je noemt, een mooi woord dat goed in het gehoor ligt. Je zou het een hoera- woord kunnen noemen, waar iedereen voor is. Vergelijk het met een woord als democratie. Maar het grote nadeel van dergelijke woorden is dat ze zo ongrijpbaar zijn. Vooral als niet helemaal duidelijk is wat er onder wordt verstaan. Je zou kunnen zeggen, hoe ab stracter dergelijke hoera- woorden zijn geformu leerd, des te groter is de kans dat ze niet voor ie dereen hetzelfde beteke- Zo typeert dr. W. Witteveen van de Rijksuniversiteit Lei den (RUL) de problemen rond de betekenis Van de begrippen verantwoordelijkheid en ver antwoording. Ieder mens kan zich bij deze woorden wel iets voorstellen. Met de paspoort enquête nog vers in het geheu gen ging het om de ministerië le verantwoordelijkheid. Ook zou je kunnen denken aan de verantwoordelijkheid van ou ders voor een kind. Kortom, verantwoordelijkheid is maar een verwarrend onderwerp en voor velerlei uitleg vatbaar. Ja, het kan zelfs verhullend zijn, constateert Witteveen in het gisteren gepresenteerde boek „Verantwoordelijkheid: retoriek en realiteit". „Denk maar aan het geval dat met een beroep op de verantwoor delijkheid van ons allemaal fi nanciële lasten worden neer gelegd bij sommigen", schrijft hij. „De mooie woorden slaan dan om in dreigende taal". Samen met acht andere we tenschappers en topfunctiona rissen heeft hij geprobeerd in de vorm van een wetenschap pelijke publicatie wat orde te scheppen in de chaos van de vele betekenissen van „ver antwoordelijkheid". De bundel vloeit voort uit een serie lezin gen van het Onderzoekscen trum Sturing en samenleving van de RUL. En wat blijkt. Ook de auteurs verschillen van opvatting over wat ver antwoordelijkheid of verant- Ondergang „Als er één woord in aanmer king komt voor het predikaat containerbegrip, dan is het wel „verantwoordelijkheid", schrijft de Leidse politicoloog mr. M. Bovens in zijn bijdrage. Hij noemt wel vijf vormen waarin het begrip voor kan komen, waaronder: verant woordelijkheid als oorzaak (het drankgebruik van de di recteur was verantwoordelijk voor zijn slechte functioneren), en verantwoordelijkheid als aansprakelijkheid (wie was er verantwoordelijkheid voor de ondergang van het RSV-con- cern?). Het eerste deel van het boek concentreert zich vooral op de verantwoordelijkheid van bur gers in het recht en de poli tiek. Volgens prof. M. Groen- huijsen van de Katholieke Universiteit Brabant is een rechtzaak niet het ideale fo rum om- de individuele verant woordelijkheid van burgers vast te stellen Ondanks gede tailleerde regels in het wet boek van strafrecht is de ver dachte immers in hoge mate afhankelijk van de persoon van de rechter. Toch, meent Groenhuijsen, kan het idee van de individuele verant woordelijkheid niet gemist worden. Maar dat betekent wel dat men terughoudend moet zijn met het hanteren van het strafrecht bij het ver antwoordelijk stellen van bur gers voor hun handelingen. Prof. D. Elzinga van de Rijks universiteit Groningen stelt de ministeriële verantwoordelijk heid aan de orde. Zijn conclu sie is dat het stelsel van ver antwoording in onze parle mentaire democratie in te genstelling wat wel wordt be weerd heel behoorlijk functioneert. Volgens hem heeft de Tweede Kamer vol doende middelen om de rege ring te controleren. Middenveld In het tweede deel van het boek wordt het accent van de individuele verantwoordelijk heid verlegd naar de maat schappelijke verantwoordelijk heid. CDA-minister Brinkman van WVC geeft zijn visie op het CDA-concept van de ver antwoordelijke samenleving. „Is het niet de taak van de overheid om de samenleving aan te spreken op de gezame- lijke verantwoordelijkheid die we hebben als overheid, mid denveld en individu?" schrijft hij. De Leidse socioloog prof. C Schuyt stelt maatschappelijke verantwoordelijkheid weer in een ander daglicht. Volgens hem is het bij dit begrip niet duidelijk wie er nu eigenlijk aangesproken moeten worden. Als voorbeeld noemt hij de problemen rond het bepalen van de verantwoordelijkheid ten opzichte van latere genera ties voor de opslag van nu cleair afval. „Mag de overheid hier een verantwoorde levens wijze van de burgers afdwin gen?", vraagt hij zich af. Zoals in het voorwoord van de bundel al wordt gezegd, zijn de interpretaties van het begrip „verantwoordelijkheid" tal loos. En bij het lezen van het boek wordt dat nog vele malen bevestigd. Maar volgens mr. Bovens hoeft dat nog niet tot cynisme en scepsis te leiden, „mits men zich maar reken schap geeft van de verschei denheid aan betekenissen". CLARISSE BUMA (ADVERTENTIE) voorpret begint met de Vendorado folder. Een kleurige kijk-en-leesfolder over luxueuze bungalowparken in nburg, de Duitse Eifel enZandvoort: een nieuw, grandioos park Êt subtropisch zwembad, overdekt centrum plus natuurlijk de ordzee, het grootste golfslogbad van Nederland! Bel voor informatie en reservering: 020 - 6 65 65 65 Ja, stuur mij gratis de gezellige, 36 pagina's dikke Vendoiodo kleurenfolder Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar Vendoiodo, Antwoordnummer 10072,4800 VB Breda Er ligt ook een (older voor u klaar bij V&D, ABN Bonk, O-Reizen, Arke, Toerkoop, Rottmk en de grote postkantoren Zes Ion voor standplaats van Petaio's AMSTERDAM Met de in richting van een standplaats voor tien woonwagens aan de Amstelveense Vierlingsbeek- laan komt een einde aan de ja renlange zwerftocht van de zi geunerfamilies Petaio. De pro vincie Noord-Holland wil op korte termijn beginnen met de inrichting, waarvoor in totaal acht ton nodig is. Het grootste deel van dat bedrag - 660.000 gulden - wordt door de pro vincie op tafel gelegd. Het mi nisterie van VROM draagt 60.000 gulden per jaar bij, waardoor de jaarlijkse lasten voor de provincie 43.000 gul den bedragen. ERSUM Minister ioning van sociale za len werkgelegenheid dat het aantal ba- Nederland de ko- jaren met meer •honderdduizend per al moeten toenemen, vil deze doelstelling in zijn „politieke testa ment" opnemen. Momenteel komen er jaarlijks ongeveer 85.000 banen bij. Als dat zo blijft, zal de werkloos heid met ongeveer 40.000 per sonen afnemen. Een belangrij ke voorwaarde is dan wel dat de werkzoekenden voldoende gekwalificeerd zijn voor de nieuwe banen die worden aan geboden. De geregistreerde werkloosheid beliep in het eerste kwartaal van 1989 ge middeld 426.000 personen, 58.000 minder dan in het eer ste kwartaal van 1988. Maar sedert het tweede kwartaal ik Web mmojjIc de SescwiK- van 1988 is de werkloosheid niet meer gedaald. Voor de TROS-radio wees de demissionaire minister er gis teren op dat er voor een daad werkelijk krachtige aanpak van de werkloosheid aanzien lijk meer dan honderdduizend banen nodig zijn. De nieuwko mers op de arbeidsmarkt over treffen immers het aantal ver trekkende arbeidskrachten (via pensionering en pensioen) met 70- tot 80.000. Vandaar dat De Koning liever in de buurt van de 150.000 nieuwe banen uitkomt De PvdA denkt onge veer 200.000 extra banen te scheppen, zo blijkt uit het zon dag gepresenteerde ontwerp- verkiezingsprogramma van de sociaal-democraten. Beckers verguld met „Groen-Links' DEN HAAG PPR-ka- merlid Ria Beckers wordt lijsttrekker van de nieuwe lijstverbinding „Groen Links" van PPR, PSP, CPN en EVP. Gisteravond stemde het PPR- partijbestuur als laatste in met het voorstel om onder één ge meenschappelijke lijst en met één programma van klein- links de verkiezingen in te gaan. De vier partijen zijn het op hoofdpunten eens gewor den over het nog op te stellen verkiezingsprogramma. De PPR zou zich zeer goed in deze hoofdpunten kunnen herkennen. Beckers: „Neder land moet uit de NAVO, een basisinkomen voor iedereen, verdergaande arbeidstijdver korting en een belasting op milieuvervuilende produkten en milieuvervuilend gedrag. Ik ben heel tevreden". EINDHOVEN De dik ke octrooiportefeuille waarover het Philips-con cern thans beschikt, houdt de onderneming sterk in de zich snel ontwikkelen de internationale markt van nieuwe 1 technolo gieën. Het bedrijf is daar door in staat voortvarend en flexibel in te springen op allerlei nieuwe ontwik kelingen. Tegelijkertijd biedt de portefeuille een niet onbelangrijk tegen wicht in de strijd om de leidende rol in het tech nologisch onderzoek, waarop Japan de laatste jaren een offensief heeft ingezet. Bij de verwerving van octrooi en speelt het Natuurkundig Laboratorium van Philips in Eindhoven, dat deze week zijn 75-jarig bestaan viert, een principale rol. Ruim de helft van de vette octrooiportefeuil le wordt door deze onderzoe kinstelling, kortweg aangeduid met NatLab, gevuld. Het labo ratorium geniet internationaal een grote reputatie. De leiden de positie die de onderzoekaf- deling in de afgelopen drie kwart eeuw in de wereld heeft veroverd, is nog steeds onaan getast. Voor Philips vormt dit geen aanleiding op zijn lauweren te gaan rusten. Het gevaar loert vanuit het Verre Oosten. Het technologisch onderzoek in Ja pan is de laatste jaren sterk in opkomst. Tot voor kort deden de Japanners weinig aan eigen onderzoek, de aandacht was sinds de Tweede Wereldoorlog voornamelijk gericht op een snelle productontwikkeling. Maar nu steekt het land steeds meer geld in fundamenteel en toegepast onderzoek. In geld uitgedrukt liggen de onder zoeksinspanningen van Japan inmiddels op een bijna verge lijkbaar niveau met die van Europa en de Verenigde Sta- V rijheid Octrooien zijn volgens het NatLab belangrijk voor de vrijheid van handelen van het concern. Het kan daardoor al les doen wat het wil. Voor geen enkel bedrijf is het ech ter mogelijk zelf alles uit te vinden. Philips gebruikt daar om zijn octrooien als wissel geld bij uitwisseling van oc trooien met andere onderne mingen. Dat kan honderden miljoenen guldens per jaar schelen. Een staf van 4200 personeels leden werkt dagelijks aan on derzoekprojecten van zeer uit eenlopende aard. Philips trekt daar jaarlijks een bedrag van 4 miljard gulden voor uit. Dat is 9 procent van de concernom- Ongeveer 2500 mensen wer ken in het natuurkundig labo ratorium in Eindhoven, de rest werkt verspreid over Philips- vestigingen in de Bondsrepu bliek Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en de Verenigde Staten. Het jubile rende NatLab houdt zijn korps van 700 academici, 500 mensen met een HBO-opleiding en 1300 andere medewerkers jong. De gemiddelde leeftijd is 35 jaar. Philips stimuleert een vlotte doorstroming naar de produktiedivisies. Philips zegt geen enkele moei te te hebben met het aantrek ken van nieuwe deskundigen van topniveau. Op de univer siteiten is voldoende potentieel aanwezig om de 50 academici en 70 HBO'ers die het NatLab elk jaar verlaten, te vervan gen. De onderneming heeft in het verleden ook gèregeld mensen van internationale faam, zoals Nobelprijswinnaar Gustav Herz, aangetrokken. Het con cern haalt steeds meer onder zoekers uit het buitenland. Er werken nu zo'n 250 deskundi gen uit andere landen in het Eindhovense onderzoekcen- Het werk in het NatLab is lang niet allemaal gericht op directe toepassingen in de pro- duktiesector. Iets minder dan een derde van het budget (180 miljoen gulden) mogen de on derzoekers besteden aan pro jecten waarvan men niet weet waar deze uiteindelijk toe lei den. De rijke historie van het laboratorium heeft voldoende bewezen dat dit fundamentele onderzoek soms verrassende resultaten oplevert. Vanaf 1891 deed ir. Gerard Philips het onderzoek naar de ontwikkeling en produktie van gloeilampen alleen. Toen zijn broer Anton vier jaar later de commerciële leiding van het bedrijf op zich nam, kreeg Gerard meer tijd om zich met allerlei proeven en nieuwe ontwikkelingen bezig te hou den. Met de aanstelling van de later beroemd geworden fysi cus Gilles Holst in 1914 legde hij de basis van het natuur kundig laboratorium.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3