„Rijkspolitie heeft het meest moderne korps" Raad Leiderdorp benoemt omstreden schooldirecteur der wet NAAL CeicLeSouaant II Leden DISTRICT 's-GRAVENHAGE Ontbijt op bestelling nu ook in Leidse regio ALLEEN VVD STEMT TEGEN ^:IDEN& OMGEVING DINSDAG 23 MEI 1989 PAGINA 13 hiji jnder geldig plaatsbe- Ijs met de trein gereisd, it slag overtreders zien hier hoogst zelden", ntonreehter Wilier leek Zieeliik te hebben in de zaak T, tarvoor een keurig be- raakte Leidse student t wam. iel ak heb begrepen dat u 2 Alemaal geen geld had H in de trein alsnog een jartje te kunnen kopen", geltfr Wilier een voorzet maior het fraaie verhaal dat ik& opgeroepene zonder He, tijfel zou hebben over de 1 pen van zijn zwarte rit. ialm had inderdaad totaal 1 Afen geld bij me. Ik heb 1 het perron even nage- cht en ben toch in de i m$in gaan zitten", startte ig ij vlot babbelende student gelm\ relaas. Het was ver- meAlgens allemaal mis ge- h /jan. De conducteur kreeg 'rvcjm te pakken en ving boulee keer bot, zoals te 'e ijorzien was: er was geen de Aartje en ook geen geld., onfifoen begon echter de el- c/e nde", vervolgde de 'n /iartrijder. „Ik verwacht- s eneen acceptgirokaart van naw spoorwegen, waarmee )epè de rit alsnog zou kun- tij. in betalen. Maar er raelvam maar niets". Kan- //deiirechter Wilier keek apjê ogstverbaasd. „Binnen s weken pleegt er toch •n its op de mat te tuime- fespn", merkte hij met ken en. k van zaken op. Aigelovig merkte hij op kfenjt er, voordat een dag- flarding verstuurd is toch scïiUi wat betalingsverzoe- en In en aanmaningen ver stard worden. „Dat ge- bf ik best", gaf de stu if os^i t tot verbazing van >sreiiier te kennen. „Maar roe(heb van die hele stroom an leven helemaal niets !^e/1ltvangen. Alleen de dag- n iarding". Hij probeerde gelift aannemelijk te maken. 1 Pfc ben ongeveer twee kanden na het trein-inci- ^&4nt het huis uitgegaan, woning moest namelijk enoveerd worden. Ik |b toen geen verhuisbe- ten gestuurd, want ik na een maand of vijf in de woning terug- In de maanden dat verbouwd werd ben ik en toe post gaan opha- <enhii, maar daarbij heb ik totioit iets van de NS of jus- ïuisje gevonden". En hele- 3 S^al in het vuur van zijn leth-f haal gerakend: „En ik 1 "eet ook dat lang niet alle st Ldst arriveerde. Zo heeft lurgdjn collegekaart mij ook iest4oit bereikt. Daar heb 4k MINtfn trouwens een hoop erieiïlonder mee gehad". i votf officier van justitie was 3630jn alle verwikkelingen ,ifi|jhet geheel niet onder de lujlpruk. „U had al gemerkt cuurjt de acceptgiro onge- uurbon lang op zich liet geréchten. En u wist dat er Der Ist verdwenen was. U iis: gewoon zelf naar de l4.4Dorwegen moeten bellen i-afdh de zaken te regelen", amarak ze streng. „Ik vind een geval van elinggen schuld dikke bult", rtbeï eiste dan ook de volle vanep: 75 gulden. vanTar was stuc*ent hele- Aclvkal niet blij mee. Hij 30-2|nd het een wel erg hoog ihuisjdrag, alleen omdat hij l^vallig op de kwade dag Jr Juni geen 13,10 zaj zich had gehad, werlchter Wilier dacht daar n 'ets anders over. Hij ge- J0 upfde getuige zijn reactie jltijdr" snars van St hele ch jrhaal van de zwartrij- Deha}r. „Ik vind dat uw ge- riekt naar het plegen .in een vermogensmis- Z'en [ijf zette hij tegen- rtbejnval stevig in. „U ging laar in de trein zitten, jet omdat u de trein bij- miste en niet omdat u frgat een kaartje te ko- U wist al bij het in- ippen dat u geen cent te teren had". En verder terend: „U ging dus oon zitten proberen de NS voor 13,10 te len. En vervolgens liet u le mogelijkheden om te len passeren, waarmee een stroom van corres- identie op gang bracht n instanties waar- het boetebedrag almaar iiep en zelfs ik me ten- itte over de zaak moest ligen. Een zaak die in- •n vele malen het be- heeft gekost dat nu boete geëist wordt". Witter was helemaal letjet zo blij meer met deze !00r|'artrijderszaak. „Waar w pest u heen dan? Had u l'n goede reden dan?", lde hij op de valreep ïten. Dat had de student: Ir was een grootse de- iteini°nstratie van studenten I Den Haag". Direct takte Wilier in: „Inder- lad, goede reden, die je ids i1 gulden kost", aaöiv ERIK HUISMAN KOLONEL J. VAN DEN BAN MET VUT LEIDERDORP „De sa menleving is de afgelopen 40 jaar veranderd, en de Nederlandse politie was wel gedwongen om mee te veranderen. Vroeger werd het gezag van de po litie door de burgerij zon der meer geaccepteerd. Ook in de onderlinge ver houdingen bij de politie was weinig ruimte voor inspraak. Tegenwoordig gaat dat anders. Je moet de mensen overtuigen, met een goed verhaal voor de dag komen. Het mondiger worden van burgers en het politieper soneel is een goede ont wikkeling. Het valt echter niet mee om in te spelen op alle veranderingen, de maatschappij geeft ons wat dat betreft geen rust", aldus kolonel J. van den Ban (58), commandant van het district Den Haag van de rijkspolitie, die deze maand het korps gaat verlaten. Hij maakt gebruik van de VUT-re- geling. Een opvolger is nog niet bekend. Kolonel Van den Ban heeft een politieloopbaan achter de rug die 37 jaar heeft geduurd. Hij was inspecteur bij de ge meentepolitie van Den Haag en Wassenaar, hoofd van de verkeerspolitie op Curasao en leraar op de politieschool al daar, en hoofdinspecteur bij de gemeentepolitie van Schie dam. In 1970 stapte hij over naar de rijkspolitie in het flis- trict Den Haag, waar hij eerst hoofd van de justiële dienst was, om vervolgens na plaats vervangend districtscomman dant te zijn geweest de afgelo pen acht jaar de hoogste posi tie binnen het district bekleed de. Het district Den Haag ver zorgt de politiedienst in 48 ge meenten met in totaal 500.000 inwoners en heeft verder bij zondere taken, zoals de bevei liging van de Eerste en Twee de Kamer, de beveiliging van autoriteiten en gespecialiseer de criminaliteitsbestrijding. Berekend De rijkspolitie is volgens de heer Van den Ban een modern korps, berekend op zijn taken. Toch valt er nog veel te verbe teren. „Er zijn enkele enkele honderden vacatures in het district, die niet opgevuld kun nen worden omdat het geld niet beschikbaar is. Dat wordt besteed aan apparatuur, incon- veniëntieregelingen en dat soort zaken. De burger zal er steeds meer aan moeten wen nen dat de politie niet meer in staat is om alle taken naar be horen uit te voeren. Steeds va ker zal een keus moeten wor den gemaakt. Als voorbeeld noem ik bijvoorbeeld het ver keer. Meer dan 50 procent van het politiewerk wordt aan het verkeer besteed. Het is ook makkelijk om veel aan ver keer te doen, omdat het duide lijk is wat er moet gebeuren, je ziet wat je doet. Voor wat be treft de bescherming van het milieu ligt de zaak veel moei lijker. Toch moet dat ook ge beuren. De aandacht voor het verkeer móet in overeenstem ming worden gebracht met de aandacht voor andere zaken. Mijn idee is dat de overheid maar voor betere wegen moet zorgen en het niet aan de poli tie moet overlaten om te voor komen dat het een chaos wordt. Ik weet nog van 30 jaar geleden, toen ik bij de Wasse- naarse verkeerspolitie werkte dat wij als taak hadden om in de zomer het toeristische ver keer te regelen op alle kruis punten. Dat zou nu niet meer kunnen", aldus de scheidende districtscommandant. Voor het politiewerk wordt door de overheid drie en een half miljard gulden uitgetrok ken. „Wil je dat de politie meer gaat doen, dan moet je daar als samenleving ook meer geld voor uittrekken. Het is dan echter niet een kwestie van een blik agenten open trekken Die tijd is voorbij. Be tere opleidingen, betere appa ratuur, zoals computers, het vormen van speciale eenheden om zaken gericht aan te pak ken, de politie moet goed toe gerust zijn om op nieuwe ont wikkelingen in te spelen. En dan nog zal de burger er aan moeten wennen dat, bij een stijgende criminaliteit, de hand ook in eigen boezem gestoken moet worden. Wie niet wil dat zijn of haar spullen worden gestolen zal er beter op moeten gaan letten". Volgens de heer Van den Ban is het ook zaak om de zware misdaad harder aan te pakken. „De grote snoe ken moeten ook worden ge vangen. Aandacht voor de de kleine visjes moet er blijven, maar daar moeten we ons niet op blindstaren. Het gaat bij die kleine criminelen vaak om produkten van een maatschap pij die aan de grens zit, 4de ver schillen tussen rijke en arme mensen worden steeds groter, er zijn veel ongelukkige men- Beveiliging De opkomst van de particulie re beveiliging is een ontwik keling waar de scheidende ko lonel niet aan voorbij wil gaan. „De politie valt tegenwoordig uiteen in drie catgorieën. Je hebt de reguliere politie, ver der de opsporingsdiensten van de ministeries, zoals de milieu- politie, en de particuliere be veiligingsdiensten. Vroeger werd door de gewone politie nogal neergekeken op de be veiligingsdiensten. Het lijkt mij van groot belang om juist goede contacten te onderhou den met die diensten. Op die manier kan je de kwaliteit er van verbeteren, elkaar wel licht aanvullen. De reguliere politie heeft een professioneel apparaat om uitbarstingen van geweld aan te pakken, en blijft natuurlijk de eerstaangeweze- ne om de criminaliteit te be strijden, heeft ook de directe lijnen naar justitie. Maar de uitgebreide kennis van de po litie mag best ten goede komen aan de beveiligingsdiensten. Dat de politie ervaren krach ten verliest aan die diensten vind ik niet zo kwalijk. Dat komt de contacten alleen maar De heer Van den Ban is rijks politie steeds meer gaan zien als een bedrijf dat een goed produkt moet afleveren. „Er valt echter nog veel te verbe teren. In dat licht moet je ook de doorlichting van onze orga nisatie zien, die onlangs heeft plaatsgehad. Het is goed om je zelf eens een keer de spiegel voor te houden. Ook was het zeer nuttig om te horen wat er leeft onder het personeel. Klachten zijn gratis adviezen. Als commandant zou je veel meer contact willen onderhou den met de basis, maar je komt er eenvoudig niet toe". De kolonel voorziet in de toe komst eens efficiëntere be drijfsvoering voor zowel rijks als gemeentepolitie. „De huidi ge organisatie is erg duur. Ik ben er niet tegen als de kleine gemeentepolitiekorpsen ver dwijnen, in plaatsen tot 40.000 inwoners. Daarmee zou aan zienlijk op de kosten worden bespaard. De komst van regio nale politie zou een goede ont wikkeling zijn. Nu al wordt gestreefd naar meer regionale samenwerking, die nog beter uit de verf zou moeten komen. Voorbeelden van succesvolle samenwerking zijn onder meer het regionale recherche team en de regionale coördina tie ter voorkoming van mis drijven", aldus de heer Van den Ban. Het politiewerk heeft in de af gelopen 37 jaar een groot deel van het leven van de com mandant in beslag genomen. „Ik heb dat nooit erg gevon den. Politiewerk is leuk en een uitdaging. Aan de andere kant vind ik het niet erg om vervroegd uit te stappen en meer aandacht te gaan beste den aan andere zaken. Meer tijd voor mijn echtgenote, het is prettig om eindelijk de kans te krijgen om eens een boek te lezen. Ook komt nu de gele genheid om uitgebreid aan sport te gaan doen, zoals roei en, zwemmen en fietsen". In Kolonel J. van den Ban zet een punt achter zijn loopbaan: „Politiewerk is een uitdaging". het openbare leven in zijn woonplaats Gouda zal de rol van de heer Van den Ban voorlopig nog niet zijn uitge speeld. Hij is onder andere vice-voorzitter van het dage lijks bestuur van de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning in de regio Gouda en dia ken bij de Hervormde Kerk. Het officiële afscheid van de kolonel staat morgen gepland. Dan zal in het Provinciehuis aan de Koningskade in Den Haag een bijeenkomst worden gehouden, die om twee uur be gint. Na het officiële gedeelte is er een receptie. Komende vrijdag wordt in de Eenden kooi in Zoeterwoude Rijndijk afscheid genomen van het per soneel, verder is er in de avonduren een afscheidscon cert, dat gegeven wordt door de Rijkspolitiekapel in de Wil lem Alexanderzaal in het Haagse Congresgebouw. FRANK BUURMAN LEIDEN „Ontbijt op bed, op bestelling". Nieuw voor Leiden, maar aan de overkant van de oceaan en in Den Haag al een groot succes. Reden voor de 24-jarige eige naar van restaurant „Diner", Erwin Rozendal, om in de regio Leiden zo'n „ontbijtservice" te beginnen. „Je kunt tegenwoordig van alles laten thuisbezorgen, dus waarom geen ontbijt op bed", verklaart de jonge horecabaas. De service is simpel van opzet. Men belt het restaurant, geeft het adres en de tijd door en kiest vervolgens uit een van de ontbijten op het menu. Vanuit het hoofdkwartier van Rozendal in de Morsstraat komen de leden van „Di ner's Breakfast Club" dan 's morgens langs. Men kan vervolgens kiezen waar men het ontbijt geserveerd wil hebben: op bed of aan een gedekte tafel. Sinds 1 mei is de „Breakfast Club" nu in bedrijf en voor al op moederdag hadden Rozendal en de zijnen het al be hoorlijk druk. „Door de meesten wordt de service als een bijzonder cadeau of speciale verrassing gezien, maar er zijn er ook die gewoon voor zichzelf bestellen", vertelt Rozendal over zijn ervaringen. De horeca ondernemer heeft inmiddels het plan opgevat om bij succes, in samen werking met een Haags ontbijtbedrijf, de service lande lijk te maken. Mevrouw Q. Rameau uit Leiderdorp krijgt van Erwin Rozen dal het ontbijt op bed geserveerd. FOTO: WIM VAN NOORT Asfaltlaag op opritten naar Koudekerkse Brug KOUDEKERK De opritten naar de Koudekerkse Brug moeten snel worden geasfal teerd. Door slijtage is de be staande asfaltlaag poreus ge worden. Daardoor ontstaan met de regelmaat van de klok nieuwe gaten in het wegdek. Dat schrijven burgemeester en wethouders van Koudekerk in een voorstel aan de raadscom missie voor openbare werken. Volgens het college bevindt de asfaltlaag zich in buitenge woon slechte staat. Bijna iede re week moeten gaten in het wegdek door de dienst ge meentewerken worden geres taureerd. Het gaat om de tien centimeter dikke asfaltlaag die op het betonnen onderdek van de opritten is aangebracht. Als gevolg van de slijtage is er re genwater doorgedrongen tot het onderdek, waardoor deze niet langer hecht aan de on dergrond. Het college wil dat de hele deklaag wordt vervan gen. Dat kost de gemeente 29.000 gulden als de werk zaamheden overdag worden verricht. In dat geval moet de brug een hele dag voor alle verkeer afgesloten worden. Sportinstuif In sporthal De Vlijt aan de Sportlaan in Zevenhoven kunnen ouderen vanaf 55 jaar vandaag donderdag deelne men aan een sportinstuif. De activiteiten worden begeleid door de sportleraren M. G. Bos-van der Klei en T. Roo- vers. De sportinstuif begint om half twee 's middags en duurt anderhalf uur. Bij vol doende belangstelling bestaat daarna de mogelijkheid tot volksdansen. Deelname is gratis. Ambtenaren Omdat de groep Katwijk- Noord wijk van de Bond van Technische Ambtenaren (BTA) dit jaar 40 jaar bestaat mag de groep het jaarlijkse congres van de BTA organise ren. Het congres heeft plaats in hotel Huis ter Duin in Noordwijk en heeft plaats op donderdag en vrijdag. Het congres, dat in teken staat van lucht- en ruimtevaart, wordt geopend door de heer J. Hoffmann, burgemeester van Noordwijk. Voorts houdt de heer Uylenhoet, directeur excursies. Concert Nico de Raad geeft vrijdaga vond een orgelconcert in de Triumfatorkerk in Katwijk. Het programma bestaat uit werkep van César Franck, J. A. Guillann, J. Brahms, Jé- han Alain, Joh. Seb. Bach en van de Raad zelf een drietal variaties op „Christus ist mein Leben". De toegangsprijs /'6.50, donateurs hebben gratis toegang. Aanvang kwart over acht. Rock De Nederlandse rockband Trockener Kecks treedt vrij dagavond op in jongerencen trum Het Kasteel aan de Con- certweg in Alphen aan den Rijn. De zaal gaat om negen uur open, de toegang kost 10 Rijn tamboers De Zoeterwoudse drumfan fare De Rijn tam boers is volop bezig met de voorbereidingen op het Wereld Muziek Con cours dat in juli Kerkrade wordt gehouden. Afgelopen weekeinde onderging het mu ziekgezelschap een geslaagde testcase tijdens het bondscon- cours in Beverwijk. Met een score van 301 punten wonnen de Rijntamboers een eerste prijs in de eredivisie. De twee werken die over enkele we ken ook in Kerkrade worden gespeeld waren in de ogen van de jury goed voor elk 150.5 punten LEIDERDORP Tegen de zin van zowel het schoolteam, ouderraad als de medezeggenschapsraad van de Prins Willem Alexanderschool besloot de gemeenteraad van Lei derdorp gisteravond me vrouw I.S. Jansen-ter Horst uit Rhenoy tot di recteur van deze openbare basisschool te benoemen. Een bewogen beroep van de heer J. Porsius van de PWA- school vanaf de publieke tri bune om de kandidatuur van de heer T. van der Pol uit Zoe- termeer te steunen bleef zon der succes. Met 13 stemmen voor en vier tegen stelde dc raad zich achter de aanbeve ling van het college van bur gemeester en wethouders me vrouw Jansen te benoemen tot opvolger van de heer J. Scherphof die op 1 september 1989 met de VUT gaat. Tot de tegenstemmers behoorde de fractie van de VVD, met uit zondering van wethouder C. Huigen-van Boven. VVD-fractievoorzitter W. Scheffer maakte zich de kri tiek van de PW A-school op de gang van zaken rond de be noeming volledig tot de zijne. Scheffer stelde zich hard op tegenover onderwijswethouder G. Keijzers (PvdA). Volgens Scheffer had Keijzers de in spraakprocedure met voeten getreden, door al in een veel te vroeg stadium te sturend op te treden. „Eerst goed luisteren en dan ten finale, alle overwe gende met een goed onder bouwd voorstelen naar buiten komen. Dat is een betere me thodiek dan om vroegtijdig uw zienswijze, hoe juist die ook moge zijn, op tafel te leggen en die zienswijze dan tijdens het proces bij voortduring te blij ven verdedigen", zo hekelde Scheffer de voortvarendheid van Keijzers. Gebrek aan in spraak en de overtuiging dat het besluit om mevrouw Jan sen te benoemen bij voorbaat al vast stond vormden ook de kern van de kritiek van woordvoerder Porsius namens de PW A-school. Test Wethouder Keijzers maakte duidelijk, dat hij van de hand reikingen van Scheffer, ge daan tijdens een vergadering van dc commissie onderwijs, niets had willen weten. Een psychoogische test en een ge sprek met de onderwijscom missie wilde Keijzers de kan didaten in een laat stadium van de procedure niet aan doen. Keijzers sprak van een „buiten alle proporties opge blazen affaire". Volgens Keij zers was er absoluut geen spra ke van een conflict. Zijn woorden werden evenwel ge logenstraft door de inhoudelij ke kritiek van zowel Porsius als Scheffer. Het argument van de leidinggevende kwali teiten van mevrouw Jansen, werden door hen met een ver wijzing naar een waarneming in een directeursfunctie op een kleine school, in twijfel ge trokken. Het emancipatie-argument kwam ook nog ter sprake. Volgens Keijzers is het feit dat de keuze van het college op een vrouw is gevallen niet al les bepalend geweest. Wel is het bij de uiteindelijke besluit vorming doorslaggevend ge weest. Hoewel er geen formeel emacipatiebeleid in Leider dorp bestaat staat in het colle geprogramma, dat de aanstel ling van vrouwen in direc teursfuncties moet worden be vorderd. De interventie van Scheffer zal vermoedelijk wel tot gevolg hebben dat de solli citatieprocedure voor de be noeming van leerkrachten van openbare scholen in Leider dorp wordt gewijzigd. De frac ties van CDA, PvdA, D66 en PPR/PSP, die hun vertrou wen in mevrouw Jansen had den uitgesproken, waren het met Scheffer eens, dat de pro cedure voor verbetering vat baar was. Scheffer had zich voorstander getoond van één sollicitatiecommissie. De situa tie dat twee commissies van gemeente en school tegenover elkaar zijn komen te staan moet worden vermeden. Keii- zer beloofde de raad kritisch naar de procedure te kijken. Schoolstrijd De raad had er even later minder woorden voor nodig om een andere schoolstrijd te beslechten. Met de stemmen van de CDA-fractie tegen be sloot de raad geen gelden uit te trekken om de kosten van de begeleiding van leerligen van de gereformeerde basis school Gormarus te subsidië ren. De raadsmeerderheid stel de zich op het standpunt, dat de schoolbegeleidingsdienst Rijnland deze taak op zich kan nemen. De Gomarusschool heeft niet tot de SBD-Rijnland willen toetreden omdat deze dienst niet aan de eis om schoolbegeleiders te leveren met dezelfde godsdienstige overtuiging als de leerlingen van de Gomarusschool.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13