ftory Block: van Pinkpop baar het Chansonfestival Veel publiek bij concerten gewijd aan Schat en Loevendie Zangers Collegium Musieum op dreef Toonkunst zingt met plezier pompeuze mis bioscopen NA UNST Ceid&iQowuvnt MAANDAG 22 MEI 1989 PAGINA 9 Kjakie Schram iverleden ^STERDAM In Am- irdam is in de nacht van terdag op zondag de lkszanger Sjakie hram overleden, iram is 62 jaar gewor- De ras-Amsterdam- Schram startte zijn i >pbaan kort na de be- 'ii ijding, toen hij begon op treden op buurtfeesten cabaretavonden. Later ng hij onder anderen ;t Eddy Christiani en inke Nelis. Zijn bekend- nummer, in 1966 ge- ïreven, was „Glaasje op, Wi ,t je rijden". piki h. ruii kei be ,'t6 ikk nar} rsel Congres voor 2000 museumdirecteuren DEN HAAG De Interna tional Council of Museums (ICOM) houdt van 27 augus tus tot 6 september in het Congresgebouw een congres waaraan deelnemen meer dan tweeduizend museumdi recteuren en opinieleiders uit 102 landen. Het thema van het congres is „Musea als generatoren van cul tuur". Tijdens de opening spreekt onder anderen Fre- derico Mayor, directeur ge neraal van de UNESCO; het thema wordt vanuit ver schillende invalshoeken be licht door vier toelichters. Delft exposeert techniek van restaureren DELFT Het Museum Paul Tetar van El ven in Delft wijdt met de tentoonstelling „Uit de verf" van 24 mei tot 7 oktober aan dacht aan de technieken van restaureren en conserveren van schilderijen. Dat gebeurt nu zes schilderijen onlangs zijn terugontvangen van een restauratie-atelier. In tekst en foto's worden het proces toegelicht. De getoonde werken zijn twee panelen uit de zestiende eeuw en vier werken van Van Elven zelf. Hij was in de vorige eeuw kunstschilder, verzamelaar en leraar aan de polytechnische school in Delft. Het museum is gevestigd in zijn woonhuis, een grachtenhuis aan de Koornmarkt. Het huis herbergt 18e en 19e eeuwse stijlkamers en een 17e-eeuws trap- portaaal, een 17e-eeuws schildersatelier met een collectie schilderijen, porselein en meu- HERMAN BROOD VALT VAN PODIUM LEEUWARDEN Aan het concert van Herman Brood and his Wild Romance kwam zaterdagavond in de Noordelijke Hogeschool in Leeuwarden een abrupt einde. Onder het nummer 'Will you still love me tomorrow' verliet Herman Brood even het podium en viel daarbij in een gat van twee meter diep tussen het podium en de muur. Hij sloeg daarbij met zijn hoofd tegen het podium. Een beetje dizzy maakte Brood het nummer nog af, maar daarna stopte hij met zijn optreden. Het concert duurde daarom maar een uur. Na het concert werd Brood met een ambulance naar een zie kenhuis gebracht. Zijn manager heeft hem weer uit het ziekenhuis opgehaald. De zanger bleek zwaar onder de drugs te zitten. Radio West brengt North Sea Jazz DEN HAAG Radio West zendt op 14, 15 en 16 juli het North Sea Jazz Festival uit. Dat gebeurt in nauwe sa menwerking met de AVRO en de NOS. De programma 's worden gepre senteerd door Fred Racké en Louis Hubert in een produktie van Marco Mout. De uitzendingen, vol muzikaal spektakel en interviews met artiesten en bezoekers, komen vanuit een spe ciaal gebouwde studio in het Neder lands Congresgebouw in Den Haag. Behalve fragmenten uit het festijn, zal de regionale omroep ook aandacht besteden aan het straatgebeuren ..North Sea Jazz Festival Heats The Hague", dat van 8 tot en met 13 juli dient als opwarmertje voor het festi val. 39; 0 indf y Block, met in het voorpro- C7\s<jmma Leoni Jansen. Eerste avond de Internationale Chansonweek, nei in de Leidse Schouwburg. roeifet woord „chansons" et mij in eerste instantie 'nken aan druipkaarsen, rookte plafonds en zure de wijn. Gelukkig gesi nkt de leiding van de idse Schouwburg daar ders over. De eerste °f,"jond van wat weer een |ooie week belooft te jrden logenstrafte elk rmoeden van dogma- aak[ k. bers et met Franse poëtische sfuinken, maar met klassiek, z, improvisaties en stevige weii oestische blues opende giste- de vierde Internationale 777i< lansonweek, inmiddels het Japp ice de résistance van het louwburgseizoen. Jansen bleek zich al en weinig gelegen te laten gen aan de woordenboekbe- g f cenis van „chanson". Zij icht een zeer veelzijdig pro- imma met door Manuel de •n 4lla bewerkte volksliedjes, nimal music, jazz-standards, n écale improvisaties en een te- blik op haar jeugd (Suzan- Het ei, dat werk) waarbij zelf gitaar speelde. Die veel- digheid was naast aantrek- lijk ook wat onbevredigend, vergelijking met specialis ten op de diverse gebieden dringt zich op, en die valt dan natuurlijk in het nadeel van Jansen uit. Ze kwam gisteren tekort op het gebied van zang en ademhalingstechniek en ook de intonatie was soms aan de lage kant. Dat brak haar bijvoorbeeld op in een lastig stuk als „The river" van Phi lip Glass. Daartegenover stelt ze een mooie stem, veel lef en présen- ce Ook dramatisch staat ze zonder te overdrijven haar mannetje, getuige de gevoelige aanklacht tegen de eenzaam heid Everybody's fucking but me. Haar uitstekende pianist Polo de Haas zal zich zeker met de gedeeltelijk vooruit strevende repertoiorekeuze (Glass, Meredith Monk, De Haas, improvisaties op gedich ten) bemoeid hebben. Samen zorgden ze voor een verras send en aangenaam divers be gin van de Chansonweek. Rory Block Daarna bleek weer eens hoe krachtig iemand overkomt die precies weet wat ze wil en on voorwaardelijk gelooft in wat ze doet. Rory Block brengt in haar eentje een hommage aan de Amerikaanse country-blue- straditie van de eerste helft van deze eeuw. Zij speelt de muziek van mensen die ,eens legendes waren, zoals Robert Johnson, Blind Willie McTell, Reverend Gary Davis en Mis sissippi John Hurt Zonder deze ambassadrice zouden der gelijke grootheden gemakke lijk vergeten worden. Maar Block doet meer dan conserveren. Zij heeft bijzon der goed geluisterd naar haar helden, speelt uitstekend gi taar en weet de karakteristie ken van de soms zeer uiteenlo pende bluesstijlen uitnemend te treffen. Daarbij wekt ze met haar expressieve stem en ei- •gen interpretaties de muziek werkelijk op uit de vergetel heid. Haar eigen nummers, waarvan „Lovin' Whisky" on langs een hit was, sluiten uit stekend aan bij de klassiekers. Rory Block werd voor een deel van haar optreden bege leid door Alan Gorie, ook bas sist bij de Average White Band. Tekenend voor het ge mak waarmee ze op het podi um zit en het ontbreken van sterallures is het feit* dat ze er niet tegen opziet tussen de nummers door haar gitaar snel. maar rustig doorpratend, van een andere stemming te voorzien. De doorsnee popgita rist zou daar een nieuw instru ment voor laten aanrukken. Vorige week opende ze het Pinkpop-festival om half elf 's morgens (iets dat je eigenlijk niemand mag aandoen), giste ren stond ze in een totaal an dere ambiance als top of the bill Het lijkt haar niet uit te maken. Block is een vakvrouw met veel overtuigingskracht, en dat verloochent zich niet. DICK VAN TEYLINGEN 'kses voor l lugdopcrette EN >ye Mascotte Moorse Markies, door jeugdope- pöh Ie De Mascotte. Op 20 mei ge- - gezien in het Rijnlands Ly- Oegstgeest. eideif1 fraaie zomerse lenteweer itr mde zaterdag voor de jeug- ';$)erette De Mascotte een ge- :hte concurrent. Maar toen de aula van het Rijnlands :eum in Oegstgeest- het ik opging, bleek het alles te niae te vallen. De zaal was ;d bezet en de temperatuur s draaglijk. Dirigent Johan iaoijenstein kon tevreden zijn ideri n hij de dirigeerstok hief. t/m jftien jaar bestaat zijn jeug- jTRA lerettegroep reeds en er is iboetcer sprake van een grote sch l ite van vitaliteit. De belang- 'ia 0 Hing voor jeugdoperette zit °"15 idelijk in de lift. Voor de lu- j umuitvoering had Johan ge joel, ten voor een uitvoering van I belt spel „De Moorse Markies", acht ehreven door L. van As en muziek gezet door de be- 'vr0( ide componist van jeugdo- ette J.A.Tj. van der Wal. st Uderhalf jaar is er gerepe- -ek i rcj 0p het spel van schoen- -turn! ïtsertJes en zigeunertjes die u (o het Spaans/Moorse land een lilderijendiefstal trachten op JLP lossen om daar de beloning pree or te innen. 10 u acteren- dansen, mu- k maken, de costumering, Bme en verzorging van de :ors... In een cast met meer 1 30 uitvoerenden een enor- taak om het allemaal zo te m egen dat het een aanvaard- I ir geheel wordt. Zaterdaga- id was alles tot in de pun- geregeld en het publiek it het hooglijk te waarderen, jongste deelnemer, Jeroen issen (5 jaar) stal zowaar als i „guardia civil" de show. oijenstein had zich ook orzien van enkele gastspe- s om een goed „draag- acht" te verzekeren. Hij kon met een gerust hard over- __L en aan onder meer Patrick Ridder en vooral Ellen van Hand-van Leeuwen, ader regie van Lenie Haket likte" het direct met het pu- ek in de zaal. Zo werd de rde lustrumuitvoering een cces, mede dank zij de goede uzikale arrangementen van ach! chard van Osta. In het bege- ,e ^dende orkest was de pianis- Astrid Jonker een opvallen verschijning: zij heeft alle n vrdtvoeringen van De Mascotte geleid. Aan het eind was er e ruimte voor huldiging en n ovationeel, staand ge- heq acht applaus. De voorstelling i©oi ïrd mede bijgewoond door 'gstgeests burgemeester mr. "ie! Scheenstra. 1 ANTOON KOCH Composities van Peter Schat en Theo Loevendie door het Rotter dams Philharmonisch Orkest (diri gent Jac van Steen), door leden van het Residentie Orkest en tal van so listen. Zaterdagavond, zondagmid dag en zondagavond. Dr. Anton Phi- lipszaal, Den Haag. „Ik dacht dat ik bij dat werk voor hoorns gek werd" zei een mevrouw in de pauze van het eerste van de drie concerten die in het afgelopen weekein de gewijd waren aan de componisten Peter Schat en Theo Loevendie. „Ik stel voor dat wij naar een terrasje gaan", was het antwoord van haar man. Een idee dat door meer dere bezoekers 'van de Philipszaal werd opge volgd. Toch is het verbazingwekkend dat de concerten die zaterdag avond door het Rotterdams Philharmonisch Orkest, gister middag door leden van het Re sidentie Orkest en gisteravond door dat orkest in zijn geheel werden gegeven, zo uitstekend bezet waren. Het was een vooral jong publiek dat de concertzaal prefereerde boven het terrasje of het strand. De Rotterdamse musici had den weinig vertrouwen in de publieke opkomst: „Vrijdaga vond speelden wij Schat en Loevendie voor niet meer dan driehonderd bezoekers, het zal hier nog wel minder zijn". Maar Den Haag is Rotterdam niet, het Haagse publiek is niet meer kopschuw voor heden daagse (Nederlandse) muziek, de balcons waren weliswaar gesloten maar de zaal zat vol. Een duizendtal echte liefheb bers! Een succes voor het orga niserende Residentie Orkest, een compliment voor de beide componisten die een deel van de manifestatie bijwoonden. Over weinig componisten in ons land is zoveel gepubliceerd" als over Schat en Loevendie. Schat was de smaakmaker van de Notenkrakersactie in de ja ren zestig, Loevendie kwam vanuit de wereld van de jazz. Beiden hebben het in binnen- en buitenland gemaakt, de verre toekomst moet uitwijzen hoe de „eeuwigheidswaarde" van hun composities is. Zij kwamen in het project van dit weekeinde ieder zevenmaal aan bod, Loevendie hoofdza kelijk met „klein" werk, Schat met zijn beide symfonieën. Opgevoed De combinatie van socioloog- musicoloog kan uitmaken waarom het werk van beide componisten zo'n grote aan trekkingskracht heeft op het publiek. Zoals gezegd, het Haagse publiek is door het Re sidentie Orkest goed „opge voed", waarschijnlijk zou geen concertzaal met zulk weer zo veel concertbezoekers binnen de muren gehad hebben als de Philipszaal. Maar toch... Men kan toch niet in goede gemoe- de beweren dat Schat en Loe vendie „op het publiek" schrij ven, al zullen ook zij - zoals Henk Badings in één van zijn laatste interviews gezegd heeft - niet componeren voor de boekenplank en dus open oog en oor hebben voor de uit voerbaarheid van hun oeuvre. Op een vraag aan Peter Schat of zijn tweede symfonie geënt is op de laat-romantiek ant woordt hij: „Ach, er is altijd behoefte aan een etiket. Nieu we dingen worden vaak bena derd in termen en pogingen om oude te verklaren. Ik ben daar vaak het slachtoffer van. Ik maak gewoon muziek die er niet was, dus wat wil men?" Zou dat het geheim zijn: „Ik maak gewoon muziek die er niet was"? Loevendie kreeg vorig jaar het tweede 3M Mu- zieklaureaat (een bedrag van honderdduizend gulden) toe gekend, de jury zei daarbij: „Theo Loevendies oeuvre on derscheidt zich van alles wat ééndimensionaal, regulier, doorsnee, onaangenaam schok kend of dor intellectualistisch is. De integratie van het ele ment „klassieke eigentijdse muziek" in Loevendies klan kwereld was enerzijds radicaal en anderzijds logisch en na tuurlijk". In ieder geval heb ben Loevendie én Schat, ieder op eigen wijze en met eigen componeertechnieken, in be langrijke mate bijgedragen om de kloof componist-uitvoer- der-publiek te verkleinen. Met succes! Doorwrocht Na drie concerten met een vloedgolf aan noten is er toch het gevoel: Schat levert door wrocht denk- en vakwerk, Loevendie is meer de man van het effect, van het raffine ment. Een ongenuanceerd oor deel, dat wel, maar beide sym fonieën van Schat maakten toch veel indruk. Die eerste symfonie geschreven voor het negentigjarige Concert gebouworkest en gisteravond onder Jac van Steen door het Residentie Orkest met volle overgave gespeeld zou het rode potlood kunnen verdra gen, maar het is pure muziek, emotionele en romantische muziek De tweede symfonie opgedragen aan en zater dagavond uitgevoerd door het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Ri chard Bradshaw boeit door de knappe orkestratie en door de uitdrukkingskracht. Zeker, de jeugdwerkjes die door leden van het Residentie Orkest zon dagmiddag werden uitgevoerd zijn inderdaad jeugdzonden en meer interessant dan wezen lijk boeiend, maar in zijn Hou- dini-symfonie het verhaal uit de circus-opera zit weer alles wat Schat tot Schat maakt: uniek. De Rotterdamse en Hagse mu sici speelden, ieder op hun ei gen concert uiteraard, van Loevendie: Scaramuccia, Mu ziek voor een vreemde bruiloft uit de opera Nama, Orbits (dat werk voor vijf hoorns), Stir- des, Music for flute and piano (één van zijn allersterkste werken), Back bay bicinium en het werk dat hij schreef bij de opening van de Philipszaal „Oh oor o hoor", dat bij het eerste aanhoren meer indruk maakte dan bij het wederho ren Loevendie is eens ge schetst als: „Het zeldzame pro totype van een bezeten man zonder krampachtigheid" en die geest ademt ook zijn mu ziek. De orkesten en de vele solisten hebben het nadrukke lijke applaus na alle presenta ties dubbel en dwars verdiend. ADRIAAN HAGER Leoni Jansen. Concert door het Toonkunstkoor Leiden en omstreken. Werk van Haydn, Handel en Puccini. Met me dewerking van het Randstedelijk Begeleidingsorkest, Marjan Kuiper (sopraan), Guyette Delgorge (mez zosopraan), Paul Endendijk (tenor), Peter Dijkstra (bas) en Petra Veens- wijk (clavecimbel), onder leiding van Hans van der Toorn. Gehoord in de Stadsgehoorzaal in Leiden op 19 Het programma waarmee Toonkunst Leiden vrijdaga vond voor een flink gehoor in de Stadsgehoorzaal optrad, had een bijzonder uitbundig karak ter Behalve Giacomo Pucci ni's Messa di gloria, het succes stuk van de avond, werd een uitvoering van Joseph Haydns cantate (op een echt romanti sche tekst a la Rhijnvis Feith) „Der Sturm" en de stralend barokke toonzetting van psalm 109 „Dixit Dominus" van Georg Friedrich Handel gege- De uitvoering van de laatste twee genoemde werken kwam echter niet altijd overeen met het extraverte karakter ervan. Was op de interpretatie te wei nig gewerkt, of lag het aan de tropische temperaturen? Diri gent Hans van der Toorn had koor en orkest weliswaar goed in zijn greep en wist er door zijn besliste optreden ook een aantal uitstekend geplaatste accenten door te drukken, maar echt leven ging de mu ziek slechts af en toe. Tenoren, gering in aantal, leken ter compensatie steeds harder te willen zingen, terwijl sopranen en alten soms een hesig ge kleurde klank voortbrachten. Ongelijke inzetten van de or kestleden, vooral bij Handel en violisten die hier boven dien nogal eens slecht getrof fen tonen lieten horen, maak ten het geheel er niet beter op. Puccini's pompeuze mis, de Messa di gloria (1880) dankt zijn naam aan de refreinfunc tie van een motief uit het glo ria dat een aantal malen in de mis weer opduikt. In dit werk herkennen we onmiddellijk de operacomponist van „Manon Lescaut", „La Bohème" enz. Alleen de tekst heeft een an der karakter en dat is even wennen. Rijk geïnstrumen teerd en opgebouwd uit feeste lijke thema's tegen verzadigde harmonieën is het werk voor elk koor een uitdaging van de eerste orde. De talrijke cres cendo's en decrescendo's waar van de componist voor de mu zikale effecten gebruik maak te, werden fraai uitgevoerd. Het koor leek vastberadener om van dit werk een succes te maken. De klank van de stem men was energiek en veel zui verder dan voor de pauze en er werd adequaat ingehaakt op de vaak plotselinge wendingen in de muziek zodat de klank van het geheel voortdurend in balans bleef. De solo's van te nor Paul Endendijk in het „Gratias agimus tibi" en van de bas Peter Dijkstra in een gedragen „Crucifixus etiam pro nobis" droegen door hun bekwame vertolkingen voor een niet onbelangrijk deel bij aan het succes dat Toonkunst met dit werk had. TOM STRENGERS Inwoners EEG moeten meer lezen BRUSSEL De EG-ministers van cultuur zijn het in Brussel eens geworden over een aantal maatregelen om het lezen van boeken te bevorderen. Volgens de ministers wordt er in Europa namelijk veel te weinig gelezen. Er moet nog een actieprogram ma worden uitgewerkt, maar het is in ieder geval de bedoeling om de bevolking via voorlichtingsprogramma's op de TV aan het lezen te krijgen. Er wordt ook gedacht aan een proefproject voor vertalingen in Europees beheer, het instellen van een Eu ropese literaire prijs en het beschikbaar stellen van beurzen aan schrijvers en vertalers. De ministerraad wil verder dat boeken goedkoper worden. Aan de Europese Commissie is gevraagd om bij de harmonisering van de BTW-tarieven in de EG in 1993 voor boeken een nultarief in te stellen. Op het ogenblik betaalt men in Nederland zes procent. Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko mende dagen, raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. ALPHEN AAN DEN RIJN EU ROCINEMA I (Van Boetzelaer- straat 6, tel. 01720-20800): Na ked gun (al); 18.30, 21.00. wo. ook 13 30. EUROCINEMA II: Rain Man (al); 18.45. 21.30 Jun- glebook (al); wo. 14.00. EU ROCINEMA III. My stepmother is an alien (al); 18.45, 21.30. wo ook 13 45 EUROCINEMA IV: Working girl (12); 18.45. 21.15 wo ook 13.45. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19. tel. 071-121239) Naked gun (al); 19.00. 21.15. ma. wo. ook 14.30 LIDO en STUDIO (Steenstraat 39. tel. 124130): Rain Man (al); 14.30, 18.45, 21 15 Her alibi (al); My stepmo ther is an alien (al). Twins (al); 14 30. 19.00. 21.15 Dangerous liaisons (al); 19.00. 21.15 di. 14.30 Lady en de vagebond (al); wo. 14.30. «TRIANON (Bree- straat 31. tel. 123875): The Bear (al); 19.00. 21.15. wo. ook 14.30 REX (Haarlemmerstraat 52, tel. 071-125414): Spirit ot se venty six; 14.30, 19.00, 21.15. KATWIJK CITY THEATER I (Badstraat 30. tel. 01718-74075): Twins (12); 19.00, 21.15. wo. ook 14.45. CITY THEATER II: Cocktail (al); 19.00. Working girl (al); 21.15 Junglebook (al); wo. 14.45. VOORSCHOTEN GREENWAY tel. 01717-4354):The Bear (al); ma t/m wo. 20.15. wo. 14.00, 15.45 A fish called Wanda (al); ma t/m wo 20 45. Avontuur met een staartje (al); wo 14 00. WASSENAAR ASTRA tel. 01751-13269):The Bear (al); ma. di. wo. 20.00. wo 14.00. DEN HAAGASTA 1 (Spui 27. tel 463500): My stepmother is an alien (al); 14.00. 18 45, 21.30. ASTA 2 Working girl (al); 14 00, 18 45. 21.30. ASTA 3 The accused (16): 14 0. 18.45, 21.30. BABYLON 1 (naast Den Haag Centraal tel 471656): A cry in the dark (al); 14.30, 16.45, 19 00, 21 30 BABYLON 2: Angerous liaisons(al); 14.30, 16.45, 19.00, 21.30. BABYLON 3: Loos (16); 19.00, 21.30. CI NEAC 1 (Buitenhof 20, tel 630637): Her alibi (al); 14.00, 18.45, 21.30. CINEAC 2: Twins (al); 14.00. 18.45, 21.30. CINEAC 3: The accidental tourist (al); 18.45, 21.30. ma. di. ook 14.00. METROPOLE 1 (Carnegielaan, tel. 456756). Rain man (al); 14.00, 18.45, 21.30. METROPOLE 2: The naked gun (al); 14.00, 18.45. 21.30. METROPOLE 3: Miles from home (al); 14 00. 18.45. 21 30. METROPOLE 4 Crossing de- lancey (al); 18.45, 21.30 ma. di. ook 14 00. METROPOLE 5: The bear (al); 14.00, 18.45, 21.30. ODEON 1 (Herengracht 13. tel. 462400): The naked gun (al); 13.45, 18.45. 21.30. ODE ON 2: A fish called Wanda (al); 13 45. 18 45. 21.30. ODEON 3: Bat 21 (16); 13.45. 18 45. 21.30. ODEON 4 Mississippi bur ning (12); 13.45, 18.45, 21 30. STUDIO 1 (Kettingstraat 12b, tel. 656402): Thou shalt not kill (16); 19.30. 21.30. ma. ook 14.15. STUDIO 2: Madame Sousatzka (16); 19.15, 21.45. ma. ook 14.15. STUDIO 3: La lectrice (16); 19.15, 21.45. ma. ook 14.00. HAAGS FILMHUIS: Zaal 7 Zwerfsters; 19.30, 21.45. Zaal 2 Soursweet. 19.30 Mar ried to the mob; 21.45. Zaal 3 19 30. 21 45 wo. 20.00 On the waterfront; ma. Quiemada. di. Becket; wo. KINDER VOOR STELLINGEN BABYLON 3 Mijn vader woont in Rio; 14.30. 16.45 CI NEAC 3: Lady en de vagebond; wo. 14.00 METROPOLE 4 Who framed Roger Rabbit; wo 14.00 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Egypte in Oudheden LEIDEN Fictie en werke lijkheid staan van 23 mei tot 14 augustus naast elkaar aan de voet van de tempel uit Taf- feh in de hal van het Rijksmu seum van Oudheden in Lei den. De tentoonstelling „Egyp te hertekend" laat door een combinatie van stripboeken en door tekenaars gebruikte bronnen zien, dat deze verha len niet op zichzelf staan maar een eindpunt vrmen van een ontwikkeling die al in de 15de eeuw begon met de tekenin gen van Egyptische monu menten. Ze vertellen ook veel over de maniet waarop wij te gen het oude Egypte aankij- In Leiden wordt duidelijk dat voor het eerst het oude Egypte in het stripverhaald is geïntro duceerd in 1932 in het Kuifje album „De Sigaren van de Fa rao". Latere strips voegden telkens nieuwe elementen toe aan ons beeld van het Nijlland. Dubbele expositie bij Pulehri Studio DEN HAAG Dit weekeinde heeft Pulehri Studio in Den Haag een dubbele expositie ge opend: in de Voorhoutgalerie met schilderijen en gouaches van Joop Polder en in de Tuingalerie tekeningen van Christiaan van Tol. De ten toonstellingen duren voort tot Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. i Ondanks het stralende weer liep de Stadsgehoor zaal gistermiddag toch nog voor een flink deel vol. In de bescheiden, maar aantrekkelijke keu ze uit het repertoire waar mee CM onlangs in Zwe den succes boekte, gaven met name het koor en ka merkoor tijdens dit con cert aanleiding tot tevre denheid. De zangers van CM maken de laatste' tijd goede vorderingen, Concert door het Leidse Studenten- koor- en orkest Collegium Musieum met werk van Brahms, Mendels sohn, Debussy, Andriessen en Dvo rak, onder leiding van Renè Gulikers en Jos Vermunt. Gehoord in de Stadsgehoorzaal in Leiden op 21 zoals tijdens dit concert weer bleek, onder andere uit vertol kingen van de „Sechs Sprü- che" (opus 79) van Felix Men delssohn Bartholdy, en - de „Trois chansons de Charles d'Orléans" van Claude Debus sy. Met Johannes Brahms' „Nanie" (opus 82) beten koor en orkest de^pits af. Jammer genoeg vielen in dit werk de prestaties van het koor enigs zins tegen. Brahms' interpreta tie van Schillers gedicht boei de wel hier en daar in sommi ge goed aangevoelde frasen, maar te vaak was de lijn van het verhaal zoek, boette een goed begonnen zinsnede al na enkele maten aan geladenheid in en zakte vervolgens weg in onverstaanbaarheid. Voor een deel lag dit ook aan een weinig buigzaam en on voorspelbaar orkestspel. Met de blazers was het helemaal mis. Hun bijna lukrake inzet ten en onbarmhartig re spel vermocht het stuk da nig te ontwrichten. In scherp contrast hiermee stonden de zes semi-liturgische motetten voor enkele belangrijke ker kelijke feestdagen van Men delssohn. In deze korte wer ken bleef de concentratie opti maal. Gevolg: een vrij klin kende, ruimtelijke klank, die zich uitstekend leende voor een rustige behandeling en af werking van Mendelssohns evenwichtige harmonieën waarmee een goed verstaanba re tekst doelmatig werd uitge- Het lichte en homogene geluid van het CM-kamerkoor ver raste met de bijzonder door zichtig gehouden „Trois chan sons de Charles d'Orléans" van Debussy. Zonder meer knap was hierna de uitvoering van Louis Andriessens „li Principe" voor gemengd koor, blazers, piano en basgitaar, waaraan door beide koren werd deelgenomen. Aan de bijtende cadans van dit stuk en zijn schrille klankkleuren ontbrak echter de helse beze tenheid en moordende precisie die voor dit stuk onontbeerlijk zijn. In de achtste symfonie in G (opus 88) van Dvorak, na de pauze, vielen vele nuances weg. Men kreeg niet de indruk dat bij alle instrumentale ge weld iets van het hartstochte lijke muzikale verhaal dat de componist in het eerste deel vertelt, tot dirigent en orkest leden doordrong. Het adagio liet het gezelschap zo te horen evenenens Siberisch. In de laatste twee delen was geluk kig meer betrokkenheid te be luisteren, al had het allegretto grazioso weinig sierlijks en klonk het allegro non troppo allerminst verfijnd. TOM STRENGERS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9