Veertig hete dagen voor WD Slecht huwelijk laat partner stinkeiji CeteUeSomci/nt Teleurstelling over uitstel China-reis Van Mierlo hoopt dat Nijpels overleeft J:~ Cardiologen weerleggj kritiek op hartmedicij3 Veel mensen bij Aids-herdenking ,GEUR IS HET VEHIKEL VAN DE EMOTIES BINNENLAND MAANDAG 22 MEI 1989 PA® PTT-topman brengt krakers aubade APELDOORN Onder aanvoering van de hoogste PTT- baas, W. Dik, heeft de Nijmeegse PTT-band afgelopen weekeinde een aubade gebracht aan veertien krakers van het oude Apeldoornse postkantoor. Verbaasd hoorden de krakers de tientallen in PTT-blauw gestoken muzikanten de Eurovisiemars en de Royal Salute spelen. Dik hoopte, zo vertelde hij, met de vrolijke noten de krakers te bewegen het pand te ontruimen: „We willen la ten zien dat we vredelievende mensen zijn die op ludieke wijze, zonder geweld en geschreeuw aangeven dat ze ergens anders heen moeten gaan". Sinds een week wordt het gebouw bezet. Een poging om met behulp van de politie te ontruimen mislukte vorige week op het nippertje doordat de officier van justitie de zaak introk na tussenkomst van de advocaat van de krakers. De aubade maakte echter weinig indruk op de krakers. „Het lijkt me wel logisch dat we er niet uitgaan wanneer zij in eens een liedje gaan spelen", aldus een kraker. Joekes slaat eerste dukaat HILVERSUM VVD-ka- merlid Joekes zal in juni het eerste exemplaar van een serie zilveren dukaten slaan bij de Rijks Munt. Staatssecretaris Koning van financiën maakte dit zaterdag bekend in Tros Kamerbreed. De munt. een replica van de zil veren dukaat uit de tijd van de Republiek, ver toont een staande ridder met zwaard met een schild waarop het wapen van de provincie Utrecht is afge beeld. De dukaat gaat 69 gulden per stuk kosten. Politie neemt kano's op Dinkel in beslag LOSSER De rijkspolitie heeft in Losser kano's uit de Dinkel gehaald en in beslag genomen. Tegen de kano vaarders is proces-verbaal opgemaakt. Zij hadden geen vergunning voor het varen op de Dinkel. De kanovaarders zien hun actie van zaterdag als een protest tegen de weigering van het Waterschap Regge en Dinkel voor de zomermaanden een vaarvergunning voor de Dinkel te verstrekken. De af gelopen tien jaar gaf het schap die toe stemming wel. Omdat inmiddels uit studies de bijzonder grote natuurwaar de van het riviertje is gebleken, wordt het kanovaren in de zomermaanden nu als een te zware belasting voor de Dinkel beschouwd. Opleiding voor Chinese douaniers HILVERSUM Nederland gaat in 1990 een twintigtal Chinese douaniers de fijne kneepjes van het vak leren. Topman Boersma van het directoraat-generaal der be lastingen is net terugge keerd uit China waar de transactie grotendeels is voorbereid. De keuze van de Chinezen is op Neder land gevallen omdat bij een vergelijking met andere Eu ropese landen de Neder landse douane er het beste uitsprong, aldus staatssecre taris Koning zaterdag voor de TROS-radio. Kamer kreeg onjuiste informatie over Syriërs ENSCHEDE Staatssecretaris Korte-van Hemel (justi tie) heeft de Tweede Kamer vorige week ondeugdelijke en eenzijdige informatie verstrekt over de twee vrouwen en het zevenjarig kind die in januari door Nederland naar Syrië zijn teruggestuurd. De stichting Vluchtelin genwerk Enschede schrijft dit vandaag in een brief aan de staatssecretaris. Mevrouw Korte-van Hemel baseerde zich in haar reactie tegenover het parlement op een ver klaring van minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Deze sprak tegen dat de vrouwen het in hun ge boorteland zonder opvang van familie moeten stellen. Vluchtelingenwerk Enschede zegt dat die opvang ont breekt. Bovendien is aan het dochtertje van een van de vrouwen medische zorg geweigerd. De Tweede Kamer stemt dinsdag over een motie van de PvdA om beide vrouwen en het kind weer in Nederland toe te laten, omdat ze in Syrië grote risico's lopen CDA en VVD lie ten vorige week blijken die motie niet te zullen steunen Miljoen boete voor gokkoi,e) :ou ROTTERDAM De rechtbank terdam heeft vandaag de 44-jari I' konming G. van D.V. veroordi een jaar gevangenisstraf en eei van een miljoen gulden. Bovendii een bedrag van 400.000 gulden n een nummerrekening in Zwiibegc staat aan de Nederlandse staat overgemaakt. De „Rotterdamse ling", die in de jaren zeventig en het illegale gokwezen in de Maas ikoi heerste, werd door de rechtbanl ver dig bevonden aan het feitelijk leii 'i ven aan een criminele organisa ach doen van valse belastingaangi valsheid in geschrifte. Twee wek ie den eiste de officier van justitinac een gevangenisstraf van een ji errr boete van bijna vijf miljoen guld ts n d PEKING/DEN HAAG De Nederlandse ambassadeur in China, dr R. van den Berg, is teleurgesteld over de beslissing om de reis van koningin Bea trix en prins Claus naar China voorlopig niet door te laten gaan. Het vindt het jammer dat de verdere economische -ontwikkelingen tussen China en Nederland nu op de lange baan worden geschoven. De koningin en prins zouden van 24 tot en met 31 mei een staatbezoek aan China bren gen. Zaterdagochtend maakte de Rijksvoorlichtingsdienst echter bekend dat „in het licht van de huidige ontwikkelin gen in China, in overleg met de Chinese autoriteiten, beslo ten is het staatsbezoek nu geen doorgang te laten vinden". De negen leden van de hofhou ding die al in de koninklijke Fellowship hadden plaatsgeno men om vooruit te reizen naar Hongkong, werden kort voor de start van het besluit op de hoogte gesteld. De koningin en prins Claus zouden vanmorgen vertrekken met een vracht- Jumbo van Martinair. Het koninklijk paar zou behal ve naar Peking ook naar de steden Qingdao, Nanjing en Shanghai, gaan. Daarna zou den zij privé enkele dagen lan ger in de Volksrepubliek blij ven om wat bezienswaardighe den te bezoeken. In overleg zal gezocht worden naar een nieu we datum, aldus de RVD. Ook de parallelle economische mis sie die onder leiding van staatssecretaris Van Rooy naar China zou gaan, is voorlopig van de baan. De missie, een initiatief van economische za ken en het VNO, bestond uit 21 topmensen uit het bedrijfs leven. (Vervolg van voorpagina) BUSSUM Een aantal sprekers in de partijraad betoogde onomwonden dat Nijpels er beter aan zou doen het voorbeeld van minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) te volgen door aan te kondi gen dat hij na de verkie zingen uit de politiek stapt. Veel afgevaardig den namen het Nijpels kwalijk dat hij nu op- niéuw kort voor de ver kiezingen, net als in 1986, in opspraak is gekomen en verdeeldheid heeft ge zaaid binnen de VVD. De voorzitter van de kamer centrale Friesland, F.J. de Haan, verklaarde echter na af loop van de vergadering dat Nijpels ook begrip had ont moet. „Er waren sprekers die het eens waren met Nijpels' verdediging dat hij als minis ter niet anders kon handelen. Ook brachten deze mensen naar voren dat Nijpels als mi lieuminister goed werk heeft gedaan en dat hij groot nut kan hebben als stemmentrek- ker". Volgens R. Haafkens, voorzit ter van de grote Kamercentra le Leiden, hangt het lot van Nijpels aan een niet zo stevige draad. „Op 30 juni wordt de kandidatenlijst voor de verkie zingen vastgesteld. Tot die tijd zal er dus in de partij flink ge discussieerd worden over de positie van Nijpels. Het wor den veertig hete dagen voor de VVD". De plaatselijke VVD-afdelin- gen hebben hun lijsten zojuist ROTTERDAM Fractievoorzitter Van Mierlo van D66 hoopt dat minister Nijpels varf milieu de strijd binnen zijn partij (VVD) wint. Hij reageerde hiermee op berichten dat VVD-ge- westraden in Den Haag, Dordrecht, Leiden en Rotterdam liever van Nijpels af willen. In een reactie op het kabinetsbesluit dat het Nationaal Milieube leidsplan van Nijpels donderdag wordt gepresenteerd zei Van- Mierlo zaterdag in Rotterdam te verwachten dat het plan ernsti ge vertraging zal oplopen. Dit komt door de perikelen die aan het plan zijn voorafgegaan en de komende verkiezingen. Van Mierlo zei ook er geen vertrouwen in te hebben dat de financië le onderbouwing voor het NMP er snel komt. Van Mierlo wilde zich niet uitlaten op de vraag met welke partij D66 eventueel zou mee willen regeren. Hij vond het daarvoor nog te vroeg. Met een sneer naar CDA en VVD zei hij dat het verschil tussen het CDA en de VVD is dat het CDA het over een karwei (Lubbers in Zeeland) en de VVD het over een klus (Voorhoeve in Horst) heeft. Maar beiden klaren het niet, zo zei hij. ingediend bij hun kamercen trales. De 18 centrales (gewes ten) stellen op 10 juni elk een eigen lijst vast. Deze worden door het landelijk partijbe stuur samengevoegd tot één ontwerp-lijst. Daarbij mag het bestuur naar eigen inzicht per sonen hoger of lager zetten. Op 30 juni volgt dan de defini tieve vaststelling van de lijst door een speciale verkiezings- raad waarin afgevaardigden uit alle kamercentrales zitting hebben. Wat voor Nijpels de uitkomst van deze procedure zal zijn, zegt Haafkens niet te kunnen voorspellen. „We heb ben in Bussum per slot van re kening niet alleen gunstige dingen over Nijpels gehoord". De Friese gewestvoorzitter De Haan vermoedt dat de minis ter „ergens tussen de vijftien de en twintigste plaats terecht zal komen". Geen voorbehoud Nijpels verklaarde gisteren voor de AVRO-radio dat hij zijn partij geen toestemming zal vragen om op het punt van het reiskostenforfait een offi cieel voorbehoud te mogen maken op het verkiezingspro gram. Daar vindt hij de zaak te weinig principieel voor. „Binnen de VVD zijn we het er allemaal over eens dat het milieu schoner moet worden. De discussie gaat alleen over de financiering van de maat regelen, maar dat is op dit mo ment niet het belangrijkste. Het is mij om het even of de milieumaatregelen worden be taald uit opheffing van het reiskostenforfait of uit andere middelen". De minister bena drukte dat niet alleen hij maar alle VVD-ministers zich heb ben geconformeerd aan het Nationaal Milieubeleidsplan, inclusief de afschaffing van de aftrekpost voor woon-werk- verkeer. Op de partijraad van zaterdag legde fractieleider Joris Voor hoeve uitgebreid verantwoor ding af over het beleid van zijn fractie rond de kabinets crisis en daarna. Minister Korthals Altes (justitie) deed. bij ontstentenis van vice-pre mier De Korte die in Australië verblijft, hetzelfde namens de VVD-bewindslieden. Hij ver dedigde de draai van 180. gra den die Nijpels zal moeten ma ken in verband met hel reis kostenforfait „Het is volstrekt normaal dat demissionaire be windslieden met het zicht op de verkiezingen weer de oor spronkelijke partijstandpunten betrekken", aldus Korthals Al tes. Voorhoeve en diens fractie kregen de unanieme steun van de partijraad. Er werd slechts kort gediscussieerd over het aangekondigde politieke af scheid van minister Smit- Kroes. Over het algemeen vond men het een verstandig besluit, hoewel werd betreurd dat haar carrière op deze wijze ten einde wordt gebracht. Motorliefhebbers Duizenden motorliefhebbers konden zaterdag in Assen haac ophalen op de landelijke motordag. Met vrouwen en k|n NIEUWEGEIN Drie Nederlandse cardiologen hebbén hun honderden collega's een brief ge stuurd om de onrust weg te nemen die is ontstaan vanwege een Amerikaans onderzoek naar de wer king van de geneesmidde len Tambocor en Encaïni- de. Toepassing ervan zou bij pa tiënten met lichte hartstoor- nissen averechts werken, on der patiënten die de middelen niet toegediend kregen was het sterftecijfer lager a (j( der hen die ze wel toe|°oo kregen. Volgens de df diologen zou het eehteiL l zijn de toepassing viti name Tambocor (Encai nog niet op de Neda w markt) nu te staken. I helemaal niet bedoelk mensen met lichte haF] nissen", zegt dr. Kingntn je iedereen na een harnrj zomaar, zonder redeif land passen wij ze alli- bij moeilijk behandeld^ tienten, met zware h/~ nissen, en daarvoor ziji geschikt". AMSTERDAM Ruim ze venhonderd mensen hebben zaterdag de vierde aids Memo rial Day in Amsterdam bijge woond. De bijeenkomst, ge houden in de Nieuwe Kerk in de hoofdstad, is bedoeld om ie dereen die aan aids is overle den te herdenken. „De angst voorbij?" was dit jaar het motto van de bijeen komst. De aanwezigen werden toegesproken door aids-patiënt Arjen en door familieleden van mensen met aids. De aids- patiënt hield zijn gehoor voor er rekening mee te houden dat er steeds meer aids-patiënten zullen komen met een drugs- verleden „Mensen die moei lijk te bereiken zijn maar ook recht hebben op een mens waardige benadering". De Nieuwe Kerk was behan gen met zogenaamde quilts, spandoeken waarop de staan van mensen die aan de ziekte zijn overleden. Na afloop van de toespraken volgde de ceremonie van het roepen van namen van overle denen. Daarna trokken de aanwezigen naar de Dam. De vierde Aids Memorial Day was onder meer georganiseerd door de belangenvereniging Mensen met aids en de stich ting Belangenbehartiging Se- ropositieven. SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp UTRECHT In een goed huwelijk vinden de part ners elkaar vaak lekker ruiken. Vertoont het hu welijk barsten, dan vindt de één al gauw dat de an der stinkt. Het is een er varingsfeit van een des kundige die veel weet van geuren en smaakstoffen. Emoties verbinden zich aan geuren, concludeert prof. dr. E.D. Koster, waarnemingspsycholoog aan de Rijksuniversiteit van Utrecht en speciaal belast met het (toegepast) onderzoek van de chemi sche zintuigen, zeg maar de reuk- en smaakstoffen. Zelf formuleert hij fraai er: „De geur is het vehikel van de emoties". Geur en emoties hangen heel nauw met elkaar samen. Wat doen de ouders wanneer zij hun baby een bordje kinder meel voerzetten? Zij proeven eerst en prompt keren zij voor hun gevoel terug naar de ruimte waarin zij zelf als baby werden gevoed. Zij beleven een stukje verleden, waarin zij zelf de taal nog niet machtig waren. Geuren uiten zich niet met woorden, vertelt Koster, maar op een andere manier „Sommige geuren vergeet een mens zijn hele leven niet. Geuren bepalen mede onze stemmingen, zonder dat wij dat bewust merken. Wie thuis komt ruikt de geur van zijn huis niet meer. Maar de geur van het eigen nest is er wel. Die geur maakt je vertrouwd met je eigen omgeving". De specialist in geuren is een veel gevraagd man, die ook veel studie verricht voor in- dystrieën. Niets is voor de ver koop van veel produkten zo bepalend als de geur en smaak. Heeft Koster al eens een geur uitgedacht waarmee het publiek kan worden beïn vloed? De specialist lacht min zaam: „Je kunt mensen echt niet manipuleren. Mensen zijn zich niet bewust dat geuren hun leven beïnvloeden, dus is het voor hen ook niet bedrei gend. In wasmiddelen wordt veel gebruik gemaakt van geuren. Als een man zijn ge wassen overhemd aantrekt, kan hij zich afvragen of het wasmiddel witter wast. Dat is niet het geval, maar door de Vrouwen hebben een beter geheugen voor geuren dan mannen en tonen veel interesse in ingewikkelde geuren. geur voelt het overhemd zach ter aan". Persoonlijk Een geurig produkt dat veel mensen aanspreekt is moeilijk te maken. Elke geur heeft bij na een persoonlijke geschiede nis Dezelfde geur heeft voor de één een heel andere waarde dan voor de ander. De geur van petunia's maakt bij Koster zoete dromen wakker over de tuin van zijn grootouders. Maar dezelfde petunia's kun nen bij anderen bittere herin neringen oproepen, omdat de bloemetjes bijvoorbeeld eens de inzet waren van een dave rende ruzie. Als de industrie bepaalde pro dukten een luchtje wil meege ven, dan moeten het wel geu ren zijn die voor iedereen aan genaam zijn. De geur van kerstbomen bijvoorbeeld, of die van gemaaid gras. Het pu bliek laat zich graag bedwel men door baby- en bloesem geuren. Ja, ook de typische geur van scholen wekt bij veel mensen aangename gevoelens op, tenminste bij Nederlanders en Fransen. Duitsers echter worden er wrevelig van. Prof. Koster onderscheidt drie kernfuncties van geuren. Geu ren alarmeren mensen, bij voorbeeld bij brand; geuren zijn essentieel bij eten en drin ken; en geuren spelen een be langrijke rol in onze menselij ke relaties. Vrouwen hebben een veel gevoeliger neus dan mannen. Een verschil dat ont staat tijdens de puberteit, ont dekte Koster jaren geleden. Geuren kunnen seksuele prik kels teweegbrengen. Denk maar aan een loopse teef, ver volgt Koster weinig subtiel. Het hormonale systeem geeft chemische boodschappen af en je hebt de poppen aan het dan sen. Bij de mens verlopen die processen toch iets verfijnder en minder eenvoudig. Mensen worden minder bepaald door prikkels van buiten en kun nen daarover nadenken. Maar merkt Koster op: „Bij mensen bestaat wel een nauwe samen hang tussen hormonen en reukgevoeligheid. Als je vrou wen bij elkaar laat wonen, gaan hun cycli gelijk lopen. Na verloop van tijd volgt de ovu latie op dezelfde dag. Dat komt door de geur". „Het is zeker dat geuren in vloed uitoefenen op de seksue le aantrekkingskracht, maar die invloed is niet zo bepaald als bij dieren. Maar je kunt je kansen bij de ander wel ver groten. Daarop wordt bij par fums ook gezinspeeld. In de meeste parfums zitten dierlijke stoffen die de parfums heel aantrekkelijk maken". Irriteren Reclame kan een produkt groot maken, maar alleen de kwaliteit ervan kan het pro dukt groot houden. Hoe goed een produkt ook is, het kan struikelen over een klein on- effenheidje. „Waarom is dat ene biermerk in Nederland het meest verkochte bier? Het is een bier waarop niets is aan te merken. Wellicht is het niet van topkwaliteit, maart"" vat geen elementen die A ren". I™ Smaak en voorkeuren dikwijls in de kindertj wikkeld, al dan niet ha taat van tradities en s cling. D? beste manier i f deren aan het roken te is volgens Koster door geldsom in het voorui! I stellen, als zij tot hun a I de jaar niet roken. Is 1 C eenmaal binnnen, dar s de trek in een sigare dwingbaar. Dat soort nismen spelen een bela rol. Kinderen die won maand eerst hun groei te eten voordat zij hul Krijgen, ontwikkelen l een weerzin tegen groei zij eerst wel lekker j Een onderzoek bij drl hurt bevestigde dat M den. Kinderen die ee»- drinkyoghurt moesten I ken voordat zij iets jjr kregen, bleken de yogi" ter veel minder lekker| den. ED VAN TELL

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4