Europese politieke problemen halen slottekst „Basel niet Redelijke belangstelling voor Haagse kerkendag CeicLcSotucui kerk wereld beroepingen GEESTELIIK LEVEN/OPINIE CeidócSomant MAANDAG 22 MEI 1989 PAGIN Schotse Kerk wijst vrijmetselarij af EDINBURGH De (Presbyteriaanse) Kerk van Schotland heeft de vrijmetselarij onverenigbaar met het christelijk ge- wloof verklaard. De algemene vergadering (synode) aanvaard de zaterdag met overgrote meerderheid de tekst van een brief aan leden die vrijmetselaar zijn, waarin ze worden opgeroepen met deze geheime organisatie te breken. „Christus is het mid delpunt van het geloof in onze kerk. Dat is tevens ons grootste bezwaar tegen de vrijmetselarij," aldus voorzitter dr. Douglas Murray van de commissie voor geloofszaken, die de tekst had opgesteld. „De vrijmetselarij zwijgt niet alleen over de naam van Christus, maar heeft Christus ook niet nodig." Tien pro cent van de Schotse Presbyteriaanse kerk zou lid zijn van de vrijmetselarij. Zeven priesters gewijd in bisdom Den Bosch DEN BOSCH Bisschop Ter Schure van Den Bosch heeft za terdag zeven priesters gewijd, het grootste aantal in het bisdom sinds twintig jaar. Meteen na de wijdingen in de Sint Janska thedraal consacreerden de nieuwe priesters met de bisschop de mis. In de komende week zullen zij hun eerste mis opdragen in hun geboorteplaats en in de parochiekerken waar zij als diaken waren aangesteld. Drie van studeerden in Tilburg, drie in Rol- duc en een in Bovendonk. Allen waren vanaf de oprichting er van in 1987 lid van de Bossche leefgemeenschap voor priester studenten, het Sint Janscentrum. Daar verblijven nu nog vijf tien priesterstudenten. Ook volgend jaar verwacht het bisdom Den Bosch weer priesters te kunnen wijden. De hele aardbol kan niet in grotere nood zitten dan een ziel. KERK EN VREDE: JONGEREN VERSTOREN SLOTZITTING EUROPESE KERKEN Dienstweigeren hoort thuis in conciliair proces AMERSFOORT De vereni ging Kerk en Vrede wil het dienstweigeren inbrengen in het conciliaire proces voor ge rechtigheid, vrede en het mi lieu Een van de verplichtin gen die kerken in dit verband kunnen aangaan, is het on dersteunen van dienstweige raars. Dit heeft de algemene leden vergadering zaterdag te Amersfoort besloten. Daar werd ook de werkgroep dienstweigeren ingesteld. Deze wil bij kerken en chris tenen begrip kweken voor de noodzaak van dienstweigeren De werkgroep komt mede voort uit een gezamenlijke be slissing van Kerk en Vrede en de Doopsgezinde Vredes groep om de taken van het Vredesburo terug te brengen tot voorlichting en begelei ding van jongeren die een beroep doen op de wet gewe tensbezwaren militaire dienst. Bewustwording binnen de kerken en politieke actie zijn voortaan taken van de nieu we werkgroep. Verder heeft de ledenverga dering een eigen geloofsbrief van Kerk en Vrede voorbe reid. Deze zal worden gepu bliceerd in september, wan neer in Utrecht de landelijke bijeenkomst van het conciliair proces plaatsvindt. In deze ge loofsbrief wordt aandacht ge vraagd voor vier thema's: vrede en gerechtigheid; het belijden van de vrede; vredes- vorming en dialoog; verzet te gen bewapening en geweld. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Noordeloos H. Markus, kandidaat te Nieuwerkerk aan den IJssel, die bedankte voor Babylonienbroek (toez.) en voor Ne- derlangbroek (toezegging). Aangenomen naar Vlaardingen P. van den Heuvel te Harmeien. Be dankt voor Strijen (toezegging) J.A. van der Velden te IJsselmuiden; voor Wouterswoude J. van Rossem te Waarder. Gerelormeerde Kerken Beroepen te De Bilt drs. G.M. Land man te Amsterdam-Noord (part time), die dit beroep heeft aangeno- Aangenomen naar Bodegraven drs. T. Zoutman te Dordrecht - naar Drachten K.T. Vaatstra te Har derwijk. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Nunspeet (tweede predikantsplaats) B. de Graaf te Zie- BASEL Met grote meerderheid hebben de afgevaardigden van Eu ropese kerken zaterdag het slotdocument van „Basel" vastgesteld. De tekst (in derde lezing) werd vastgesteld aan het slot van de meerdaagse bijeenkomst waarin voor het eerst orthodoxen, rooms-'katholieken, angli canen en protestanten el kaar op Europees niveau ontmoetten. Allerlei aspecten van het con ciliair proces voor gerechtig heid, vrede en behoud van de schepping van de Wereldraad van Kerken komen daarin aan de orde, maar voorstellen om Europese haarden van (politieke) conflicten, bijvoor beeld Roemenië, Noord-Ier- land en Albanië in de tekst te vermelden, haalden het niet. De conferentie was de Euro pese voorbereiding van de wereldconvocatie van het conciliair proces. Het slotdo cument geeft opvattingen van de afgevaardigden weer; het bindt deelnemende kerken niet. Het belang van „Basel" ligt overigens niet zozeer in het slotdocument als wel in de ontmoeting van de diverse ge loofstradities op Europees ni- Het slotdocument pleit op voorstel van een groot aantal Nederlandse afgevaardigden voor concrete sancties tegen Zuidafrika, zoals het opzeggen van de luchtvaartverdragen met dat land en een verbod van de invoer van Zuidafri- kaanse kolen. Voorts worden de schendingen van de rech ten van de mens, de milieu vervuiling en de honger in de wereld veroordeeld als een „schandaal" en „misdaad". De bewapening wordt niet met deze scherpe termen ver oordeeld. Het slotdocument noemt het dringend noodza kelijk „het instituut oorlog" af te schaffen en de afschrikking met massavernietigingswa pens te overwinnen. Voorts wordt gepleit voor een nieuwe internationale econo mische orde, waarin vooral aandacht wordt gegeven aan de armen, de onderdrukten en de machtelozen. De afgevaardigden dringen aan op de ontwikkeling van energiebesparende technieken en maatregelen ter bescher ming van de ozonlaag. Voorts "wordt gevraagd om wettelijke regelingen voor genetisch on derzoek. Het document bevat geen pas sage over de schuld van de Europese christenen aan het antisemitisme De secretaris generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, dr. K. Blei, heeft wel geprobeerd een der gelijke passage in de tekst te krijgen, maar de redactiecom missie heeft dit voorstel niet overgenomen. Ds. Blei, die voorzitter is geweest van de hervormde Raad voor Kerk en Israel, weet niet waarom zijn voorstel het niet heeft ge haald. Maar het is bekend dat in sommige kerken het spre ken over het jodendom al heel snel wordt gezien als een loochening van de uniciteit van Jezus Christus. Het document roept de afge vaardigden op tot een diep gaande dialoog met de femi nistische theologie. De hulp bisschop van Haarlem, mgr dr. J.F. Lescrauwaet, wilde niet zeggen, of hij voor deze aanbeveling stemt. Hij is het eens met de stelling, dat er door de kerken goed moeten nagedacht over de positie van de vrouw in de kerk. Maar hij voegde er direct aan toe dat de feministische theologie vele stromingen kent. Net als ds. Blei en mgr. Les crauwaet relativeerde de se cretaris van de Raad van Ker ken in Nederland, ds. W.R. van der Zee, de betekenis van het slotdocument. „Basel" is vooral van belang doordat er voor het eerst op een oecume nische bijeenkomst sprake was van een echte ontmoeting tussen Oost- en West-Europa. Duidelijk is geworden dat er op sociaal, cultureel en men taal terrein „gigantische" ver schillen zijn gegroeid tussen beide delen van Europa. Voorts is volgens ds. Van der Zee van groot belang dat de Rooms-Katholieke Kerk de conferentie mede heeft geor ganiseerd. Hij beseft dat deze rooms-katholieke medever antwoordelijkheid tot vagere uitspraken over bij voorbeeld de nucleaire afschrikking kan De voorzitter van de Europese bisschoppenconferentie kardinaal Martini, neemt afscheid van de orthodoxe aartsbisschop Alexij van Leningrad FOTO: AP leiden dan in de Wereldraad van Kerken gebruikelijk is. Maar in Basel was sprake van een niet meer terug te draaien ontwikkeling in de oecumene. Jongeren van een alternatief cultureel centrum in Basel, dat kort geleden door de poli tie is ontruimd, hebben de slotviering verstoord door de Westduitse fysicus en vredes- onderzoeker prof. dr. Carl Friedrich von Weiszacker het woord te ontnemen. Een woordvoerder van de de monstranten kreeg de gele genheid de deelnemers kort toe te spreken. Hij wees erop dat de vrede van de afgelopen dagen in Basel schijn is ën binnenkort door knuppels van de politie wordt vervan gen. Vervolgens werd de groep de monstranten door de politie met zachte hand weggevoerd. Von Weiszacker beëindigde daarop zijn toespraak. Hij voegde aan de tekst toe dat weer eens was bewezen dat het niet de „mooie woorden. ooJ< die van mij niet" zijn waarop het aan komt. De Westduitse bisscho- pen hadden de organisatoren verboden een oecumenische dienst te houden ter afsluiting van de conferentie. Zij had den namelijk bepaald dat vóór 12.00 uur in hun land geen oecumenische diensten gehouden mochten worden. Daarmee wilden zij voorko- Gea Boessenkool FOTO: CEES VERKERK men dat rooms-katholieken op zondagmorgen deelnemen aan avondmaalsvieringen. De organisatoren moesten nu vol staan met een viering „met li turgische elementen". Von Weizsacker pleitte in 1985 voor een wereldwijde oe cumenisch vredesconcilie waarvan hij de Europese voorbereiding afsloot. Volgens hem moeten Europeanen niet alleen gerechtigheid nastre ven voor de arme meerder heid in de ontwikkelingslan den, maar ook voor de arme minderheid in hun eigen land. Gerechtigheid in eigen land betekent bescherming van hen die geen democrati sche meerderheid kunnen verwerven. De mensenrech ten zijn' alleen gewaarborgd als de machtigen, de bezitters en de regeringsfunctionaris sen hun zelfvernietigende angst voor de zwakkeren overwinnen, aldus Von Weiz sacker. Basis „Het was jammer dat de Ne derlandse bijdrage in Basel zo weinig doorgeklonken heeft, vindt Gea Boessenkool die niet in de officiële delegatie zat maar namens de Basisbe weging Nederland de vele al ternatieve bijeenkomsten in Basel meemaakte. „Van te vo ren was er tussen de officiële Nederlandse deelnemers hele maal geen overleg geweest. Ze konden dus niet met een duidelijk inbreng komen, ter wijl andere delegaties daar wel met duidelijke voorstellen kwamen zoals bijvoorbeeld de Oostenrijkse bisschoppen". „Je moet de bijeenkomst in Basel ook zeker niet vereen zelvigen met het gebeuren in de Jaarbeurs in Basel waar de officiële delegaties de hele week achter gesloten deuren overleg hebben gepleegd. Daar zaten zo'n driehonderd mensen bij elkaar, terwijl el ders in Basel nog eens 3500 mensen aan allerlei andere bijeenkomsten deelnamen. Als er uit die officiële bijeen komst niet zoveel is uitgeko men, dan moeten we daar niet al te veel over treuren. Het gaat er om dat wat in Ba sel besproken is door de basis verder gedragen wordt. Bij voorbeeld op de vrouwenboot in de Rijn waar zo'n honderd vijftig mensen op konden, ter wijl vanaf de wal nog eens driehonderd mensen aan de discussies deelnamen. Er heerste daar een fantastische sfeer. Het was heel bemoedi gend om die bijeenkomsten daar bij te wonen". DEN HAAG Ruim duizend mensen - voor de organisatoren- een ver heugend aantal - hebben gisteren deelgenomen aan de Haagse kerkendag in de Grote Kerk die was georganiseerd om de the ma's van het Conciliair Proces een nieuwe stimu lans te geven. In Zoeter- meer was op zaterdag eveneens bij stralend weer op maar liefst elf plaatsen een kerkendag gehouden om over het Conciliair Proces te pra ten. daar namen enige honderden mensen aan deel. Pastor drs. A. Wievel, voorzit ter van de Haagse Gemeen schap van kerken, noemde de bijeenkomst in de Grote Kerk een historische gebeurtenis omdat voor het eerst in ruim zes eeuwen hier christenen gezamenlijk bij elkaar waren om hun christendom te bele ven. Terwijl hij sprak werd op het voormalige priesterkoor van de kerk de laatste hand ge legd aan een verbondsmuur waarvan de kartonnen onder delen door de verschillende Haagse parochies en gemeen ten waren aangedragen. Sa men beelden zij taferelen uit waarin de doelstellingen van het conciliair proces: vrede, gerechtigheid en heelheid van de schepping zijn gerealiseerd. De verbondsmuur kan op aanvraag van elke gemeente De eerste deelnemers komen binnen op de Kerkendag in de Haagse Grote Kerk waar een groot aantal stands waren opgesteld met lectuur over thema's van het Conciliair Proces. FOTO: MILAN KONVALINKA of parochie in de eigen kerk ten toon worden gesteld. In een groot aantal workshops die voor een deel ook werd gehouden in omliggende ker ken zoals de Bartkapel, de Doopsgezinde kerk, de Kloos terkerk, de Lucaskerk en het gebouw van het Leger des Heils kon men zich laten in formeren over een veelheid van onderwerpen waarin het Conciliair Proces ter sprake kan worden gebracht: armoe de en honger in de Derde We reld, ontmoeting met vluchte lingen, verarming in Neder land, ongelijkheid tussen mannen en vrouwen. De be langstelling was in de meeste gevallen bescheiden. Wie geen zin had in specifiek politieke onderwerpen kon in de Doopsgezinde Kerk terecht om het geloof letterlijk door middel van sacrale en creatief spel met handen en voeten vorm te geven. Of onder lei ding van componist en pianist Jan-Willem van de Velde in de jeugdzaal van de Klooster kerk zingen tegen de bier kaai. Daar onder werd ver staan zingen om inspiratie op te doen met behulp van liede ren die daartoe geschikt zijn. Dat was heel enthousiasme rend. In de Bartkapel werd onder tussen door kinderen voor hun ouders een kleine vredes- musical opgevoerd onder het motto Geen kruit tegen ge wassen. Voor jongeren - maar die waren er betrekkelijk weinig evenals trouwens der tigers en veertigers - was er een wandeling door het Haag se Bos om de de stand van het bedreigde milieu ter plaatse op te nemen. In een forum over het conci liair proces aan het slot van de middag zei mevrouw ds. M. J. van der Veen-Schenke- veld dat het conciliair proces niet gezorgd heeft voor pola risatie in de kerkelijke ge meenten zoals destijds de vre- desacties van het IKV. Zij ge loofde ook dat de interesse voor het proces relatief groot is in de kerken, maar dat van een echte grote beweging toch geen sprake is. Met een oecumenische slot viering werd de samenkomst in de Grote Kerk besloten. Zoetermeer De Kerkendag in Zoetermeer begon 's ochtends met het bij eenkomen van honderden mensen in scholen, kerken en buurtgebouwen waar zij deel namen aan één van de 32 werkwinkels om van gedach ten te wisselen over milieu, bevrijdingstheologie, uitke ringsgerechtigden, dienst plicht, vrouw, kerk en samen leving en emancipatie. Pure vrijblijvendheid was daarbij uit den boze. Zo kre gen alle deelnemers een „leef- contract" en een „verbonds- sluiting" voorgelegd, met de vraag, een bindende belofte af te leggen om op te komen voor gerechtigheid, vrede, en de heelheid van de schepping. Dat resulteerde in het mid daggedeelte van de Kerken dag in een aantal „getuigenis sen", die in een druk bezochte tent aan het Willem Alexan- derplantsoen werden afge legd. Een kleine tien deelne mers, ieder representatief voor een grotere groep, be loofden daar plechtig om zich in te zetten voor de mensen in de samenleving, die het niet gegeven is, belangrijke en „moeilijke" brieven naar di verse instanties te schrijven. Een andere deelnemer noem de het plechtige voornemen, om een instituut zoals een ombudsman in Zoetermeer in het leven te roepen. Weer een ander verplichtte zich, om wekelijks in een huis-aan- huis blad in Zoetermeer „op bouwende milieuverhalen en -tips" te schrijven. De „ver- bondssluitingen" werden met applaus begroet. Tenslotte kregen alle belang stellenden een „Geloofsbrief" overhandigd, vervaardigd door de Stuurgroep Conciliair Proces Zoetermeer, waarin wordt opgeroepen tot „beke ring". „Er gebeuren ontoe laatbare dingen met de schep ping. Pas als we onze plaats op aarde in relatie tot onze Schepper opnieuw bewust zijn geworden, kijken we met nieuwe ogen naar onze op dracht om Zijn wereld te be werken en te bewaren", staat in de Geloofsbrief. Zo wordt de lezer aangeraden mee te werken aan de beperking van het autogebruik - „niet met de auto naar de kerk" - en afval zoveel mogelijk te beperken. De positieve instelling tijdens dit evenement kwam ook naar voren uit een opmerking van een van de deelnemers: „We hebben gezegd dat we ons beste beentje zullen voor zetten. Nu moeten we laten zien wat wé waard zijn". Werkelijkheidszin van Pvc Met haar gisteren gepubliceerde ontwerpverkiezinj gramma heeft de PvdA eens te meer de vurige wens d|n lijk gemaakt zo snel mogelijk weer te gaan regeren. Frs voorzitter Wim Kok beaamt dat, maar voegt er uiteraarc toe dat de socialisten dat niet tegen elke prijs zullen „We willen niet regeren om der wille van het regeren' dus de socialistische voorman. DESONDANKS zullen flink wat PvdA-leden de wen klu wen fronsen bij het lezen van het in veel opzichten j de en realistische ontwerpprogramma dat hun partijbd voor de komende verkiezingen heeft opgesteld. Een i reactie van FNV-voorzitter Stekelenburg was slechts „gj tigd positief", omdat het programma naar zijn oordeel J geld voor de laagstbetaalden" in het vooruitzicht zou md stellen. De PvdA-top zal nog heel wat kritische kantteka gen moeten verwerken alvorens het ontwerpprogramma definitieve vorm zal krijgen. Geen wensen en verlangens dit keer die zo onwerl zijn dat CDA en VVD van te voren al kunnen vaststellei met de PvdA niet valt te regeren. De afstand tussen VV] PvdA is er echter niet kleiner op geworden, zo reageeri liberale fractievoorzitter Joris Voorhoeve. Hij voegde aan toe dat de liberalen geen andere democratische par uitsluiten, zodat hij een gesprek met de PvdA over een c tie met de VVD niet uit de weg zal gaan. Voorhoeve d zich daarmee wel erg voorzichtig uit. Het is duidelijk d« rl kans op een samengaan van PvdA en VVD door het voi pige verkiezingsprogramma van de socialisten kleiner i< worden. VOORHOEVE heeft voorlopig ook wel andere dingen zijn hoofd. Nu de VVD-partijraad er dit weekeinde niet geslaagd achter gesloten deuren orde op zaken te stel duurt de verwarring onder de liberalen onverminderd vi De uitslagen van enquêtes onder de kiezers die dit week de bekend zijn geworden, zullen de somberheid bij de over het onvermijdelijk lijkende verkiezingsverlies op 6 tember er alleen maar groter op hebben gemaakt. Da; blijkt dat de socialisten om na zoveel jaren weer regeri verantwoordelijkheid te kunnen verkrijgen vooral aangi L zen zullen zijn op het CDA. ,c e Ook in CDA-kringen worden natuurlijk de nodige kf sche kanttekeningen geplaatst bij het voorlopige verkiezi programma van de PvdA. Zo vindt directeur Weitenb van de christelijke werkgevers dat de PvdA te weinig l heeft voor de beheersbaarheid van de overheidsfinanc Als na de verkiezingen het overleg over de coalitievorn begint, zal in de programma's zoals gebruikelijk aan de 1" ste scherpe kantjes worden geschaafd, waarbij de par overigens tevoren 'wisselgeld' invoegen. Ook met het nu) publiceerde voorlopige programma van de PvdA is. dat geval en als men de plannen van fractievoorzitter Kolf partijvoorzitter Sint in dat licht bekijkt is de realiteitszin I de socialisten nog opmerkelijker. E Belangrijkste voordeel van een eventueel en ok redelijke voorwaarden deelnemen van de socialisten aar vólgend kabinet is de toegenomen kans op een loonr gingsbeleid. Dat punt zal ongetwijfeld centraal staan in beleid van het volgende kabinet. Dat kabinet kan sle succesvol aan de slag gaan als de loonmatiging lukt en kansen daartoe zijn nu eenmaal groter als de PvdA in de gering zit. Dat moge een troost zijn voor die kiezers, die nu al zorgen maken over de mogelijke komst van de soci. ten in een volgend kabinet. Er is niets te koop in de wereld, of 't komt in de krant. Zonnig DE BILT (KNMI) Het blijft zonnig. Verantwoordelijk hier voor is nog steeds een krachtig hogedrukgebied boven Zuid- Skandinavië. De komende da gen trekt dit hoog langzaam naar het zuidoosten. Een on weersstoring die voornamelijk in de middag en avond boven Frankrijk aktief is breidt zijn invloed geleidelijk in noorde lijke richtig uit. Op woensdag en donderdag is er kans dat er bij ons ook een enkele on weersbui valt. Een nieuwe uit loper van het Azorenhoog breidt zich donderdag via de Britse eilanden weer uit in de richting van Skandinavië en kan op die manier weer voor enkele zonnige dagen zorgen. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Skandina vië: Zonnig. Middagtemperatuur van 15 graden in Zuid-Noorwegen tot 22 in Zuid-Zweden. Britse eilanden: Zonnig, maar in het noorden wat wolkenvelden. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 24 graden in het zuidoosten. Denemarken Zonnig, middagtemperatuur rond 21 graden. Benelux, Bondsrepubliek Duitsland: Zonnig. Middagtemperatuur rond 25 graden, langs de Noordzee kust enke le graden lager. Frankrijk: Zonnig, maar in de middag plaatse lijk een onweersbui. Middagtempera- Alpenlanden: Zonnig Middagtemperatuur in de da len en lage gebieden rond 24 graden. Spanje en Portugal: Vooral in de middag buien met on- Middagtemperatuur rond 25 Italië Zonnig maar vooral in het noo in de middag een bui Middagtei ratuur rond 24 graden, maar pla lijk iets hoger. Joegoslavische- en Griekse kust Zonnig, maar in de middag kan een onweersbui. Middagtempera rond 24 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Las Palmas Lissabon

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2