Kunst op afbetaling slaat aan Het malaria- offensief Wandelaarskom op! UIT THUIS £etdóe@outfMit MAANDAG 22 MEI 1989 PAGINA door Joke Forceville-Van Rossum Behoedzaam'ec ïu Jond Er zijn mensen die schriftel ilari dan wel rechtsstreeks oersoonlijk gereageerd heb\ fy7« op mijn column Behoedzaai id i over het onderwerp incest. iale Graag wil ik daarop reagei d h vooral ook omdat zij dat in ibei algemeen op zo'n waardevo. >rbe wijze gedaan hebben. In eerste instantie werd gesproken over de bijna- paniek die ik had genoemd, het gaat om het knuffelen door vaders van hun jonge kinderen. Ik had het met name over een gescheiden vader die vreesde dat zijn kind, na het weekend bij zi moeder terug zijnde, verket begrepen kon worden als h hem zei, dat ze hem lit vond. Een paar briefschrijfsters adviseerden mij en ook andi 3 krantelezers niet zo ingewikkeld te doen. Ze y zeggen dat kinderen niet zó maar uit huis worden geplaatst, en dat ouders nie zomaar van incest worden beschuldigd. Ze ontkennen niet dat er beoordelingsfout k i: kunnen worden gemaakt. (Helaas, zie de recente mededelingen omtrent de Bolderkar). Ze verklaren bovendien de pers door de berichtgeving medeschuldig rel aan die bijna-paniek. Ik vind het zinnige opmerkingen en sta er algemeen gezien achter. Tck blijft overeind, dat er soms snel wordt beschuldigd. Oo de pers gaat inderdaad niet altijd vrij uit. De raad die i TOi wordt gegeven, kan ik 'nt onderschrijven. Er is sprak van grensoverschrijdend gedrag als een volwassene, opgewonden rakend bij hel rki spelen met zijn kind. het s niet staakt. Maar met de e volgende opmerking van d paar briefschrijfsters kan 1 niet geheel instemmen. Natuurlijk zou een kind in vrijheid nee moeten kunnt zeggen als het bepaalde aanrakingen niet prettig v. en het zou daarin gerespecteerd moeten word U Maar gebeurt dat in de praktijk dikwijls? Een kind vaak in een ondergeschikte positie, kan of durft niet vo w zichzelf op te komen. Neint J5 we nu eens het heel 3( onschuldig voorbeeld van h jonge kind dat zo'n aan raki 55 helemaal niet prettig vindt, maar toch op veijaardagsvii een oude tante moet zoenen Die, verder echt wel aardig 00 tante met op haar neus zo' enge, grote wrat of met hai snorharen op haar bovenlip Ik ben er nog altijd vóór dl kinderen bepaalde normen vormen leren, maar een tafereel als dit boezemt mij tegenzin in; laat staan het kind. Het deed me voorts goed c in een reactie werd aangeraden lekker verder gaan met knuffelen/stoeien /spelen m het kind. Een tien met een griffel en een (hopelijk gewenste) zoen van de meester! Graag geef ik vero nog wat commentaar: Het is verfrissend dat mensf35 zo 'n rustig en royaal standj bepalen in deze materie. 2 vliegen niet verbolgen en verontwaardigd in de boven boom, wijzen niet meteen zondebokken aan, hebben geen „zie-je-wel-altijd-wel- gedacht" slogan bij de hand 15 maar zetten heel genuancc uiteen hoe ze de zaak zien doet goed. dat ze er blijk vi R' geven niet overal spoken zien en te geloven in gezonMZ en normale omgang tussen I meeste) ouders en kinderen 23 Ze zijn het tegendeel van d 28 paniekzaaiers die rond Oud Pekela- en Bolderkar-affai™ een wat smoezelige en besmuikte atmosfeer hebbel opgeroepen. Tenslotte ging een brief aai mij in op het ronddartelen Adams/Eva's kostuum van gezinnen. De dames hebben misschien gelijk dat vader zijn „aangeklede" dochter eens herkent als een jonge vrouw van prille schoonhei en dat hem dat niet onber» jy laat. Toch denk ik dat een zekere schroom, mag er ooi reserve zijn, hier op haar plaats blijft. Ook en vooral omdat een opgroeiend meisj gevoelens van intimiteit kei jo.o (dat vind ik althans te hope 0 voor haar) die ze zelfs of juj g'3 niet met haar vader zal will delen. 1 Aan het einde van die brio stond de raad aan mijn om eens een kijkje te netnk op een naaktstrand. Het zip vergund over dit onderwetf ji een volgende keer te schrijven. In de jaren dertig en veertig had menig huisarts in het noorden van Nederland het volgende, tamelijk kreupele, rijmpje in de wachtka mer hangen: Ziet ge muggen, lang van poot Aarzel niet, maar sla ze dood.' Klein is de mug, maar groot het leed Veroorzaakt door een muggebeet. Beter dan kinine slikken Is het muggen dood te tikken. Het grote leed waarover het versje repte was malaria, en de mug „lang van poot" was geen andere dan de Anopheles maculipennis ofwel de malaria-mug. Tot 1958 kwam mala ria in Nederland als inheemse ziek te voor. Nadien alleen als import ziekte, want door ons vele en verre reizen overlijden er nog steeds Ne derlanders aan malaria en worden er per jaar 150 ziek. Maar dat alles is niets vergeleken met de ramp die zich ver van ons bed aan het vol trekken is. In Zuid-Amerika, Afrika en zuid- oost-Azie is malaria weer volop in het offensief. Per jaar neemt het 200 en misschien wel 300 miljoen mensen te pakken, van wie dan 2 tot 3 miljoen (vooral kinderen) overlijden. De situatie is tamelijk wanhopig. Bestrijdingsmiddelen te gen de mug helpen niet meer en ook geneesmiddelen halen steeds minder uit. We zijn bijna terug naar af, naar de tijden dat men nog meende dat kwalijke dampen - mala aria - de oorzaak zouden zijn van deze gevaarlijke infectie ziekte. In 1880 ontdekte Laveran de mala ria-parasiet in de rode bloedcellen van de mens. Toen Ronald Ross in 1902 ook nog ontdekte dat het wijf je van de Anopheles mug de para siet naar de mensen overbracht kon men voor het eerst een plan verzinnen om het malaria-kwaad in de kiem te smoren. Dat plan was en is in theorie eenvoudig genoeg. Malaria-muggen gedijen uitsluitend in een vochtige omgeving. Welnu, als je drassig land, poelen en moe rassen drooglegt, ben je van de mug af en in een moeite door ook van de ziekte. Zo geschiedde waar het maar kon. In 1945 kwam boven dien een epidemiologisch wonder middel uit de lucht vallen: DDT. De Wereld Gezondheids Raad (WHO) besloot met dit middel als wapen tot een grootscheepse cam pagne tegen malaria. Het succes was overweldigend. Binnen tien jaar was malaria in 80 procent van de gebieden waar het eens heerste bijna volledig verdwe nen. De klap Toen kwam de klap. In de jaren ze ventig werd duidelijk dat de para siet almaar ongevoeliger werd voor het gif en tot overmaat van ramp ook voor het tot dan toe werkzame geneesmiddel chloroquine. In Sri Lanka bijvoorbeeld steeg het aantal malaria-slachtoffers van een luttele 17 patiënten in 1963 tot 100.000 in 1975, in India van 600.000 tot het onthutsende cijfer van 30 miljoen. Omdat de malaria-parasiet elk nieuw genees- dan wel bestrijdings middel binnen de kortste keren buiten spel zet, heeft men nu alle hoop gevestigd op het ontwikkelen van een malaria-vaccin. Een uiterst moeilijk procédé, want door zijn ingewikkeld liefdesleven is de parasiet, ofwel het eencellige Plasmodiumdiertje, uiterst moeilijk aan te pakken. Het beestje gaat als volgt te werk. Word je gestoken door het vrouwtje van de Anophe- les-mug dan is er een kans dat ma laria-parasieten met het mugge- speeksel mee rechtstreeks in het bloed komen. Binnen 30 minuten hebben deze zogeheten sporozoie- ten de lever bereikt, waar ze zich als gekken vermenigvuldigen. Op een kwaad moment ontploft de le vercel. Miljarden parasieten, nu merozoiet geheten, zwermen in het bloed uit en klimmen de rode bloedcellen in. Nu gebeurt er iets raadselachtigs. Na twee, drie dagen ontploffen al die rode bloedcellen precies op hetzelfde moment en gaan talloze merozoieten opnieuw op zoek naar een passende rode bloedcel, waarna de geschiedenis zich herhaalt. Dat verklaart de pe riodieke tweede dan wel derde- daagse koorts en de betrekkelijke rustige periodes er tussenin. Intus sen wordt de patient door koorts ondermijnd en ontstaat er door de grootscheepse vernietiging van rode bloedcellen op de duur een ernstige bloedarmoede. Op de duur ontwikkelen zich uit de merozoie ten mannelijke en vrouwelijke ga- metocyten. Als een bezoekende mug die opzuigt, paren mannetje en vrouwtje parasiet in de mugge- maag en krijgen talloze sporozoie- tenkinderen die bij een volgende muggebeet opnieuw een mens met malaria kunnen besmetten. Op dat moment is de infectiecirkel geslo ten. Antistoffen Omdat mensen weerstand tegen de parasiet opbouwen door de aan maak van antistoffen, is het in principe mogelijk om een vaccin te bereiden. Bij tetanus of polio zijn dat verzwakte ziektekiemen (of de len ervan), die bij inspuiten de pa tiënt niet ziek maken maar wel de nodige antistoffen opwekken. Komt de wilde vorm van bacterie of virus op bezoek, dan wordt hij gelijk door de overmaat aan ziekte kiemen het lichaam uitgemept. Men is dan immuun. Helaas is een dergelijke werkwijze bij de mala ria-parasiet niet zo eenvoudig. Er zijn twee moeilijkheden. Op de eer ste plaats verschanst de parasiet zich de helft van de tijd in de le vercel dan wel rode bloedcel en op de tweede plaats opereert de para siet als sporozoiet, merozoiet en ga- metocyt onder liefst drie verschil lende gedaanten. Moeilijkheid drie is intussen opgelost. Tot voor kort was het erg moeilijk om aan vol doende levend parasietenmateriaal te komen voor het bereiden van een vaccin. Nu men bacteriën zo kan dresseren dat ze delen van de parasiet op onbeperkte schaal pre cies nabouwen is dat probleem van de baan. Pionier Hoever is men nu? Op dit moment is men druk bezig om tegen elke vorm van de parasiet een vaccin te ontwikkelen die voldoende anti stoffen kan maken. Pionier op dit gebied is Ruth Nussenzweig van de New York University Medical School, maar ook gerenommeerde farmaceutische industrieën als Smith Kline en Hoffmann-LaRo- che hebben zich op de bereiding van een vaccin gestort. Nussen zweig probeerde haar vaccin tegen de sporozoiet-vorm uit op 35 vrij willigers. Ruth Nussenzweig: „Het zal nog minstens tien jaar du ren voordat er een werkzaam vac cin tegen malaria beschikbaar komt". Ton Berends van de Haagse galerie Nouvelles Images: „Vijf jaar lang honderd gulden per maand is een stap die veel makkelijker is te nemen". Het was pats liefde op het eerste gezicht. Wel eiste het verstand nog een bedenktijd van 24 uur; vijfhonderd gulden blijft hoe dan ook een rib uit het lijf. Maar een et maal later klopte het hart nog steeds in de keel. En nu hangen ze dus al dik een half jaar aan de wand: twee origi nele aquarellen van Ma- rije Mommers. Wat ze uitdrukken blijft gissen. De ene laat een duin landschap zien en de an dere een dreigende wol kenpartij. Maar wat het nu precies is dat daarin boeit? In ieder geval ge ven ze, langs ondoor grondelijke wegen, troost. En als je dan gaat uitrekenen wat die troost tot nu toe precies heeft gekost: vijfhonderd gul den gedeeld door twee honderd dagen 2,50 per dag. Of 1,25 per persoon per dag. Of evenveel als anderhalf glas drinkwijn. Met an dere woorden: nu al is de investering er zo goed als uit. Over twee jaar is ze volkomen afgeschreven. Dit alles als hoogstpersoonlij ke inleiding op de belangelo ze suggestie om zelf ook eens iets moois aan de muur te hangen. Waarbij moet wor den bedacht dat het ministe rie van WVC vanaf overmor gen tot en met 30 juni de ren tesubsidie op kunstaankopen uitbreidt tot werken die mi nimaal vijfhonderd gulden kosten en maximaal 25.000(1). Rentesubsidie? Jawel, sinds 1984 al bestaat er een rege ling die particulieren in staat stelt renteloos geld te lenen voor de aankoop van beel dende kunst die is vervaar digd door Nederlandse, nog levende-kunstenaars. Waarbij voorwaarde is dat het kunst werk moet zijn gekocht bij één van de 158 hiertoe door WVC speciaal geselecteerde kunstgalerieën. Een koper die van de regeling gebruik maakt gaat een persoonlijke lening aan bij de RABO- dochteronderneming De Lage Landen. Op dezelfde wijze als hij zou doen voor de aanschaf van een auto of een wasmachine. Net als bij deze laatste spullen doet hij een aanbetaling van 20 procent en betaalt hij het resterende bedrag terug in maandelijkse termijnen. Anders dan bij zo'n wasmachine echter, wordt de elf a veertien pro cent rente die De Lage Lan den als vergoeding vraagt, niet aan de kunstkoper in re kening gebracht maar aan WVC. Om even de gedachten te bepalen: op een kunstwerk van 1250 wordt een aanbe taling gedaan van 250. De resterende pluizend gulden wordt in de loop van twee jaar afgelost met bedragen van 41,67 per maand. Bodem Het voorbeeld van een lening van duizend gulden geldt in de kunstaankoopregeling '84 tegelijk ook als bodembedrag om van deze financiële facili teit gebruik te kunnen ma ken. Leningen voor goedko pere kunstwerken komen normaal gesproken niet in aanmerking. Het plafondbe drag is tienduizend gulden. De tijdelijke verruiming die overmorgen van kracht wordt, ter gelegenheid van de opening van de KunstRai in Amsterdam, houdt nu in dat het minimaal te lenen be drag is verlaagd tot vijfhon derd gulden en het plafond bedrag is verhoogd tot 25.000. Aardig toch? Het wordt nog aardiger voor wie in een Haagse galerie iets leuks vindt van een Haagse kun stenaar die eveneens in leven dient te zijn. Op derge lijke beeldende kunst krijgt de koper sinds vorig jaar na melijk óók nog eens twintig procent subsidie van de ge meente Den Haag. Mits het gaat om aankoopbedragen van tussen de honderdvijftig en tweeduizend gulden. Dus dan zit je bij een werk van achthonderd gulden, na af trek van twintig procent ge meente-subsidie en een aan betaling van honderddertig gulden op een afbetaling van iets meer dan twee tientjes per maand gedurende twee jaar. Ton Berends, die 28 jaar lang directeur was van de Haagse galerie Nouvelles Images en zich sinds kort heeft terugge trokken in een adviseur schap: „De gemeentelijke subsidie is natuurlijk ook heel leuk, maar wat echt zo den aan de. dijk zet is die ren te-subsidie. Sinds die van kracht is geworden is de om zet met sprongen omhoog ge gaan. De aantrekkelijkheid hiervan is ook makkelijk in te zien als je je even de situa tie voor ogen haalt van ie mand die een schilderij ziet dat hem bevalt en dat zeg even zesduizend gulden kost. Trek je daar twintig procent subsidie van af, dan hou je 4800 over en dat is ook voor iemand met een goed inkomen nog een fors bedrag om in één keer op tafel te leggen. Maar vijf jaar lang honderd gulden per maand dat is een stap die veel makkelijker is te nemen". Enquête Met welke waarneming de gemeentelijke subsidie-ver strekker, die voor 1989 twee ton op tafel legt, ook weer niet ontmoedigd mag wor den. Een vorig jaar door de Haagse Jacob Maris Stichting gehouden enquête naar het effect van de gemeentelijke ondersteuning leverde als re sultaat op dat 47 van* de ondervraagden slechts dank zij deze subsidie tot aankoop was overgegaan. Terug nu naar de in 1984 lan delijk van kracht geworden rente-subsidie van WVC. Hoeveel mensen daarvan nu in totaal gebruik hebben maakt, vragen we aan finan cieringsmanager Cees van der Velden van De Lage Landen. „Een kleine zevenduizend", zegt hij. „Bij een totaal gefi nancierd bedrag van ruim twintig miljoen gulden. Dat betekent wat ons betreft dat de regling een succes is. Ge middeld wordt per persoon zo'n 3.500 geleend. Aan vankelijk kwam de belang stelling wat aarzelend op gang. In '84 en '85 sloten we niet meer dan enkele hon derden leningscontracten per jaar af. Maar daarna is de animo sterk toegnomen en voor 1989 verwachten we zo'n drieduizend a 3500 le ningen". Verbreding De financieringsmaatschappij heeft ook onderzoek laten verrichten naar de achter gronden van de kunstkopers die een lening aangingen. Hierover wil Van der Velden kwijt dat zestig procent een bruto-inkomen zei te hebben van zestigduizend gulden of meer. De vraag of de rente subsidie een verbreding van de kunstkopende publieks groep heeft bewerkstelligd, is volgens hem niet onderzocht: „Maar mijn persoonlijke in druk is dat dit wel degelijk het geval is. Ik denk dan bij voorbeeld aan mensen met een inkomen van zestig mille aan wie wij dat gemiddelde leningsbedrag van 3.500 verstrekken. Tel je daar de aanbetaling bij op, dan kom je op een kunstwerk van 4300. Dat bedrag houdt ie mand met zestigduizend bru to, na aftrek van zijn hypo theek, zijn auto en zijn va kantie niet zo een, twee, drie over. Mijn indruk is dat bij voorbeeld deze inkomensca tegorie tot de nieuwe kopers hoort". De tijdelijke verlaging van het renteloos te lenen bedrag tot vijfhonderd gulden moet volgens Van der Velden, en ook volgens woordvoerster Mirjam Otten van het minis terie van WVC, uitwijzen of hierdoor ook mensen met la gere inkomens voor het ko pen van kunst kunnen wor den geïnteresseerd. Is dit het geval dan zal de maatregel volgens Mirjam Otten een permanent karakter krijgen. Doet zich intussen wel de vraag hoe de makers van de kunst tegen de rente-subsidie aankijken, die uiteindelijk primair is bedoeld om hun bestaansmogelijkheden te verbeteren. Kunstenaars Beleidsmedewerker Nico Klous van de Beroepsgroep Beeldende Kunstenaars: „Als wij het voor het kiezen had den, zouden we het geld dat voor deze regeling wordt aangewend liever gebruiken voor beroepsondersteunende maatregelen, zoals een betere tegemoetkoming in de be roepskosten. Langs die weg kunnen alle kunstenaars er van profiteren, terwijl nu al leen de kunstenaars die al in het galerie-circuit ziten, er beter van worden. Maar dat wil niet zeggen dat we tegen de rentesubsicie zijn. Zeker niet als de verlaging van het bodembedrag permanent wordt. Want dan pikken ook de aankomende kunstenaars, die nog niet veel kunnen re kenen voor hun werk, er een graantje van mee. Plus de grafici, van wie het werk im mers in meerdere exempla ren verschijnt en die dus per litho of zeefdruk ook maar weinig geld vragen". Weinig geld. Wie gaat uitre kenen wat een origineel kunstwerk per dag kost, komt onontkcombaar tot de conclusie dat er heel veel kunst voor weinig geld te koop is. En éls je die paar honderd of zelfs die paar dui zend gulden dan ook nog renteloos uitsmeert over meerdere jaren. En als het dan ook nog een Haagse kun stenaar in een Haagse galerie betreft. Nee, de tijd is rijp. Nóg zo'n Mommers of nu maar weer eens iets anders?. WILLEM SCHEER Weekendtas 'Help' 95,- van Kipling. (Verkoop: Zumpolle; Bijenkorf; Stuivenga en betere sportzaken). we serie zijn ver tegen woordigd portefeuilles, rui me schoudertas- Waterafstotende portefeuille 'Cash it' 22,50. (Verkoop: Zumpolle; 'Baggies', Palace Promenade Scheveningen; Bij enkorf; modezaken en betere waren huizen). Samen is gezellig. Ceintuur 'Banana' voor haar. Hij draagt een lang T-shirt met logo. sen voor meisjes en jongens, gym schoenen, riemen, enorme weekend tassen, heuptasjes, leren tassen, toi lettasjes en zelfs paraplu's. Al deze onderdelen zijn toegerust met bo vengenoemde heerlijkheden (badstof, biezen, ritsen, logo). Ze appelleren dan ook aan een jonge smaak en dp prij zen zijn vriende lijk. Over de hele wereld verkrijg baar worden de accessoires met het aapje erop verkocht en vor men een hechte, uniforme familie. In het najaar komt Kipling met een serie 'Back to School '-papierwa ren: ringbanden, agenda's, balpen nen. kaftpapier enzovoort, maar dit is uit de school geklapt. Voorlo pig lokt de va kantie met vrij heid; en de school kan de pot op! TINY FRANCIS Er is een manier van kleden die met sport te ma ken heeft. De kle ding is niet be doeld voor tennis sen, hockey of softbal, maar ge woon voor wie zijn benen wil strekken of op' avontuur uitgaat. Die kleding is dan meestal afge keken van de kleuren uit de na tuur: bladeren, heldere hemel, berg flora, want je kunt er natuurlijk ook een trektocht door de Alpen in maken. Het gaat daarbij om sweatshirts, jacks, truien, de- nimspullen, alles voor vrije vogels die er toch 'dan dy' uizien, want je gaat meestal met z'n tweeën en dan niet met ie mand om wie je geen hout geeft... Bij dit soort kle ren stelen details de show. Veel zakkenwerk in rok of broek, bij de rugzak passen de schoenen, ge- appliceerde logo 's, badstof afwer king, ritsen, bij passende cein tuurs, schouder banden, trendy sluitingen en 'ba gage Hiermee worden onder meer bedoeld gro te tassen om van alles en nog wat in mee te slepen tot een regenjas en broodjes met kaas in een trom meltje toe. Je kunt in een rotss pleet moeten schuilen voor een plensbui of de weg kwijt zijn in de Schotse Hoog landen, waar al leen maar grazen de schapen info- matie kunnen verstrekken. Dus bewijst een pel grimstas voor be nodigdheden on derweg goede diensten. Kipling in trodu - ceert voor deze zomer de collectie 'Piece of Banana' in de kleuren grijs en geel, fuchsia en mari ne. In deze nieu-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10