Slachtoffers niet gebaat bij onnis in spijsolie- schandaal Het spook van de Duitse hereniging IG-Raad Financiën testcase voor Europese gezindheid oriega weer terug 5>p politiek toneel 3pstand Etiopië olledig onderdrukt SiUITENLAND EcicLe Commit VRIJDAG 19 MEI 1989 PAGINA 7 K eer anti-Russisch protest in Krakow ARSCHAU In de Zuidpoolse stad rakow hebben jongeren gisteren voor derde achtereenvolgende dag be- jd tegen de aanweizgheid van Sov- ."troepen. Met leuzen als „Russen, go >me" en „Weg met het communisme" ikken zij door de straten. De politie orkwam met wapenstok en waterka- dat de betogers doordrongen tot het ivjetconsulaat in de stad. Een woord- lerder van het vrije vakverbond Soli- riteit zei dat het protest wordt georga- seerd door de verboden pacifistische weging „Vrijheid en Vrede" onder de jze „Buitenlandse troepen uit Euro- Tutu niet ontevreden na gesprek met Bush WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush heeft drie kerkelijke anti-apartheidsactivisten uit Zuidafrika gezegd, dat hij apart heid verafschuwt en dat hij zal laten onderzoeken hoe de VS hervormin gen in Zuidafrika kunnen afdwin gen. Hij deed echter geen toezegging dat de VS strengere sancties tegen Zuidafrika zullen treffen. Toch con cludeerde aardsbisschop Tutu na zijn bezoek: „Wij willen niet over-opti- mistisch zijn, maar men staat duide lijk open voor nieuwe initiatieven". Dominee Beyers Naudé was „diep geraakt door Bush' totale verwer ping van de apartheid". Algemene staking verlamt Venezuela CARACAS Het openbare leven in Ve nezuela is gisteren grotendeels verlamd ge weest door de eerste algemene staking na dertig jaar. Ongeregeldheden werden niet gemeld. De grote massa van de werkers gaf er met 300 doden bij rellen drie maanden geleden vers in het geheugen de voorkeur aan thuis te blijven. Veiligheidstroepen pa trouilleerden in de straten van de hoofd stad om herhaling te voorkomen. De sta king was bedoeld als protest tegen de be- zuinigingspolitiek en drastische prijs- en tariefsverhogingen voor benzine, vervoer, voedingsmiddelen en stroom door de soci aal-democratische regering van president Carlos Andres Perez. Nederlands protest over dood pater Van Kleef DEN HAAG Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft de Neder landse ambassadeur in Colombia, mr. R. Flaes, naar Panama gestuurd om scherp te protesteren tegen de gang van zaken rond de dood van de Nederlandse pater Nico van Kleef. Van Kleef overleed op 8 mei tijdens de Panamese verkiezingen, nadat hij in zijn auto door een militair in het gezicht was geschoten. De Nederlandse ambassadeur, die meteen na de dood van pater Van Kleef in Panama een onderzoek heeft ingesteld, zal van de Panamese autoriteiten de garan tie vragen dat de militair wordt berecht. Ook zal hij protesteren tegen de intimide rende acties van Panamese vliegtuigen tij dens de begrafenis van pater Van Kleef. Iraanse krant bepleit anti-Europees verbond NICOSIA Een krant in Tehe ran heeft gisteren de Iraanse re gering gemaand een statenver- bond in het leven te roepen, dat een tegenwicht moet vormen voor het economisch en politiek geïntegreerde West-Europa van na 1992. In een redactioneel com mentaar pleitte het dagblad voor de aaneensluiting van de ontwik kelingslanden, om zo hun afhan kelijkheid van West-Europa te verkleinen. Het blad wees er in dit verband op dat de Westeuro- pese olie-importen waarschijnlijk zullen afnemen als gevolg van het toenemend gebruik van kern energie. „Polen is niet tegen hereniging' WASHINGTON Een hoge Poolse functio naris heeft gezegd dat zijn land niet langer gekant is tegen een hereniging van de Bonds republiek en de DDR, zolang de bestaande Poolse grenzen worden gewaarborgd Josef Czyrek, de tweede man in de roolse Commu nistische Partij, zei in een interview dat de ontwikkelingen in Oos-Europa maken, dat Warschau Pact en frAVO in de toekomst mo gelijk een minder belangrijke rol gaan spelen. De uitspraak van Czyrek is opvallend, omdat met de Duitse inval in Polen aan het begin van de Tweede Wereldoorlog nog in het ge heugen, zijn land altijd sterk gekant is ge weest tegen een eventuele hereniging van de beide Duitslanden. (Van onze correspondent Edwin Winkels) .RCELONA Precies :ht jaar geleden stierven igelijks tientallen men- in in de arbeidersstadjes |nd Madrid, omdat ze in eten hadden bereid ;t zwaar vergiftigde ilzaadolie. Anno 1989 -erlijden er nog steeds nsen aan de gevolgen, mderden anderen zijn •aar verminkt en dui- [nden lopen rond met al- jrlei kwalen en psychi- ^jhe problemen. e 38 handelaren die voor die jaren slepende tragedie ver antwoordelijk zijn, horen mor gen van de Madrileense rech ter welke straf ze krijgen. Eis voor elk van de acht hoofd verdachten: 60.000 jaar gevan genis. Met die uitspraak, die in een speciaal omgebouwde hal zal plaatsvinden en de hele dag zal duren, zou een (juridisch) einde moeten komen aan het beruchte „spijsolie-schandaal". Maar het „proces van de eeuw" waarvan de dagelijkse zittingen vijftien maanden duurden err het vonnis bijna een jaar op zich heeft laten wachten, zal allerminst bevre diging schenken aan velen van de in totaal 25.000 slacht offers. De frauduleuze hande laars worden dan wel gestraft, maar de slachtoffers zullen hun verdere leven doodziek blijven en uiterlijke vermin kingen kunnen zelfs genera ties lang aan het licht blijven komen. En dat alles, omdat het begin jaren tachtig zo goed za ken doen was in de olijfolie handel. Spanje consumeerde veel meer dan in eigen land werd gepro duceerd, dus was er met de import veel te verdienen. Twee broers uit San Sebastian tikten in de eerste maanden van 1981 goedkoop zevenhon derd ton koolzaadolie op de kop. Het vieze smeersel was bestemd voor de industrie, maar door wat chemische mid delen toe te voegen, leek het net op de duurdere olijfolie. Via twee andere broers en tal loze handige zakenlieden werd het spulletje in de armere ste den rond Madrid via verboden straathandel in grote flessen aan de man gebracht. „Kleine beestjes', Op 1 mei 1981 overleed plots een 7-jarig jongetje, oorzaak onbekend. Vele anderen volg den, vooral bejaarden en kin deren. Anderen werden ziek, raakten afgrijselijk verminkt. De minister van volksgezond heid maakte zich voor het le ven belachelijk door te stellen, dat de massale sterfte te wijten was aan „kleine beestjes", zijn idee van een onbekend virus. Zijn ambtenaren zouden de zaak onder controle hebben. Totdat aan het licht kwam dat niet geheimzinnige beestjes. maar duizenden flessen olijf olie wel eens de oorzaak van de ramp zouden kunnen zijn. Hoewel; en dat is de groot ste frustratie van de slachtof fers en hun familieleden het is nooit wetenschappelijk bewezen dat tot nu toe ruim zevenhonderd mensen zijn overleden en 25.000 anderen ziek zijn geworden door het nuttigen van die fabrieksolie. Dat er met de olie geknoeid was, daar heeft nooit enige twijfel over bestaan, maar wat nu precies de giftige stof is ge weest die zoveel slachtoffers heeft gemaakt, hebben des kundigen nooit kunnen ont dekken. Zelfs nu, acht jaar la ter, wordt de koolzaadolie in ruim twintig laboratoria op giftige stoffen onderzocht. N%N JOSE Na tien da- van het politieke to- ijk^el te zijn verdwenen z0Jkt generaal Noriega w 'eer in staat de situatie in 1 pnama geheel onder bntrole te houden. Dit is rviogelijk dank zij de ge- LJpge strijdlust van de nnenlandse oppositie en weinig indrukwekken- e maatregelen vanuit het ptenland, zo menen larnemers. sterke man van Panama, zich enige tijd schuil heeft houden na de inmiddels on- ldig verklaarde verkiezin- n van 7 mei, heeft vanaf een itand kunnen genieten van mislukking van de algeme- staking waartoe de opposi- had opgeroepen. De opposi- leiders rekenden op een sta- ïg op nationaal niveau om bewijs te leveren van de volksmobilisatie tegen het re gime. Veel Panamezen gingen toch werken na bedreigingen van de regering. De Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS), die in Washington bijeen is geko men, heeft het optreden van Noriega weliswaar veroor deeld, maar is niet verder ge gaan dan het oprichten van een ministeriële missie die tot taak krijgt ter plaatse te be middelen. Noriega lijkt geens zins onder de indruk te zijn van de komst van een dergelij ke missie. Volgens waarnemers heeft de houding van de Verenigde Staten paradoxaal geleid tot een versterking van het regi me. Door troepenversterkin gen te sturen naar de kanaal zone werd de aandacht afge leid van hef" grove geweld waaraan het bewind zich heeft schuldig gemaakt tijdens de verkiezingen. DDIS ABEBA Loyale troepen van het Etiopische geringsleger hebben gisteren de muitende soldaten Asmara, de hoofdstad van de provincie Eritrea, ver- agen die sinds dinsdag proberen de regering omver te erpen. Eerder al meldde de regering dat zij de situa- in de hoofdstad Addis Abeba onder controle had. Etiopische minister van industrie is inmiddels gearresteerd :gens betrokkenheid bij de mislukte staatsgreep. De zender ra- Asmara, die dinsdag door de muiters werd bezet, is gisteren or regeringsgetrouwe militairen heroverd. „Loyale troepen bben de opstand, die in Asmara bleef voortduren, onderdrukt dat zes generaals gedood waren. De stad is nu handen van iepen die loyaal zijn aan de Etiopische regering", aldus Radio mara. De provincie Eritrea is grotendeels in handen van het itrese verzet EPLF, dat al 28 jaar een burgeroorlog voert voor onafhankelijkheid van de provincie. Het EPLF steunde de latsgreep van de militairen en sloot zich in Asmara bij de op- indelingen aan. Asmara zijn zo'n 100.0,00 Etiopische militairen gelegerd die ;r grote hoeveelheden zware wapens beschikken. Waarne- ?rs achtten het eerder nog onwaarschijnlijk dat zij zich zouden jergeven, gezien de onvrede binnen het leger over de jarenlan- burgeroorlog en de leeftijd van de jongens die worden gere- uteerd (vanaf 13 jaar). inister van defensie Habte-Giorgis Habte Mariam, die werd rmoord omdat hij niet aan de opstand wilde meedoen, kreeg iteren een staatsbegrafenis. Brand bij Shell Zwarte rookwolken stijgen op van het terrein van de Shell-raffinaderij in het havengebied van Ham burg, nadat zich daar een explosie had voorgedaan, gevolgd door verscheidene kleinere ontploffin gen. Daarbij is een persoon om het leven gekomen. Na enkele uren was de brand bedwongen. Voor zover bekend waren de ontploffingen het gevolg van technische problemen en niet van een aanslag. FOTO: AP De Westduitse ambassadeur Otto Von der Gablentz spreekt zijn gehoor toe over veertig jaar Bondsrepubliek. FOTO: CEES VERKERK DEN HAAG Het is een vorm van geestelijke traagheid, bij het woordje Duits steeds maar weer aan het verleden te blij ven denken en te verge ten dat de Duitsers zich na de oorlog tot voorbeeldige democraten hebben ont wikkeld. Wie dit wel blijft doen, is blind voor de gro te mentale veranderingen bij de Duitsers na de oor log en voor de wijze waar op zij geprobeerd hebben met het Hitler-tijdperk in het reine te komen. Dit stelde de Utrechtse hoogle raar H. von der Dunk gisteren op een discussiedag in Den Haag over de Bondsrepubliek Duitsland, die volgende week (23 mei) precies veertig jaar bestaat. Nauw verbonden met een evaluatie van het jongste verleden stond daar de vraag centraal, wat we moeten den ken van die oude behoefte van de Duitsers hun „Drang nach Osten" te bevredigen. Een drang die vooral door de ge weldige veranderingen in de Sovjetunie en haar satellietsta ten in een heel nieuw daglicht komt te staan. Een van de vragen die zich daarbij opdringt is of het komt tot een Duitse hereniging en of dan niet opnieuw een Duitse dominantie in Europa ontstaat, die in de afgelopen eeuw voor zoveel rampspoed heeft ge zorgd. Duidelijk is dat met alle negatieve ervaringen van het voorbije verleden in het ach terhoofd, dat streven naar her eniging alom met het grootste argwaan wordt bekeken. De Duitsers beseffen dit zelf ook heel goed, en officiële Duitse woordvoerders worden niet moe te verklaren dat, zoals on langs bondskanselier Kohl zei, de Bondsrepubliek „haar poli tiek naar het Oosten voert vanuit een hechte verankering in het westelijk bondgenoot schap". Alleingang De Duitse ambassadeur in ons land, Otto Von der Gablentz, nam gisteren uitvoerig de moeite om de vrees voor een Duitse Alleingang naar het Oosten en zowel ten tijde van de republiek van Weimar als onder het Hitler-regime kwam dat voor volstrekt ongegrond te noemen. Hinder nissen op die weg zijn, aldus Von der Gablentz, van struc turele aard. Een terugkeer naar het Europa van voorheen is sowieso al ondenkbaar, door de plaats van West-Duitsland in het Atlantisch Bondgenoot schap en de Europese Ge meenschap. Vooral door die laatste instelling is Duitsland met handen en voeten gebon den aan het Westen. En alsof dit niet genoeg was, verwees Von der Gablentz ook naar zijn chef, minister van buiten landse zaken Hans Dietrich Genscher, de man die de nieu we opening naar het Oosten het meest nadrukkelijk beli chaamt. Ook hij heeft die ge vreesde nationale Alleingang onlangs nog nadrukkelijk af gewezen. De Bonner hoogleraar Hans- Peter Schwartz wees er echtei op dat wanneer alles in Oost- Europa verandert, het niet meer dan reëel is te veronder stellen dat dan de Bondsrepu bliek meeverandert. Von der Dunk wees op het kunstmatige karakter van die na de oorlog tot stand geko men Duitse deling. Die is een gevolg geweest van de Koude Oorlog. Maar nu deze zo goed als verdwenen is, komt een andere functie van die deling boven water, die door diezelf de Koude Oorlog lange tijd was verdonkeremaand. Zij ga randeerde, vooral in Franse maar ook in Nederlandse ogen, de garantie van een ze ker machtsevenwicht in Euro pa. Traditie Die scheiding is door de Duit sers zelf altijd als een onding ervaren. En al is er een gene ratie in de beide Duitslanden opgegroeid die nooit anders heeft meegemaakt, het besef van een gemeenschappelijke traditie is zeker niet uitge doofd, aldus Von der Dunk. Simpel gezegd komt het er op neer dat de Duitsers hun goe de gedrag van de afgelopen veertig jaar nu wel eens geho noreerd willen zien door hun partners in de Europese Ge meenschap, waarvan zij zelf overigens door hun financiële ondersteuning de dragende kracht bij uitstek zijn. Aan critici in eigen kring op hun handel en wandel ont breekt het daarbij trouwens niet. De journalist Herman Bleich hield een wel zeer straffe filippica tegen zijn va derland, voor alles wat het in de verhouding tussen burger en overheid de afgelopen veertig jaar heeft misdaan. Na aanhoren van althans dit ver haal kon men niet anders dan tot de vaststelling komen, dat kritiek op de Duitsers met een gerust hart aan de Duitsers zelf overgelaten kan worden. Maar daarmee was de ham vraag nog steeds niet beant woord. Is hereniging een aan vaardbaar perspectief? Von der Dunk meende dat het zo zou kunnen: als het belang van de nationale staat steeds meer afneemt, zoals nu het ge val is, en supranationale ver banden evenredig in belang rijkheid toenemen, dan hoeft een Duitse hereniging op fede rale grondslag niet onder alle omstandigheden te worden af gewezen Voorzichtiger kon waarschijnlijk een doorbre king van een taboe niet wor den geformuleerd. Afhankelijk De studiedag was georgani seerd door de nog jonge stich ting Duitslandstudies die drie jaar geleden door initiatiefne mers in de journalistiek, bedrijfsleven en wetenschap werd opgericht. Ze ziet het niet zozeer als haar taak zen ding te bedrijven voor Duits land, maar wel de kennis van het buurland te vergroten. Die was hier tot de oorlog onge kend groot. Daarna trad om niet onbegrijpelijke redenen een (dramatische) terugval in Maar daarbij wordt niet alleen het reusachtige economische potentieel waar Nederland sterk van afhankelijk is, over het hoofd gezien, ook de poli tieke ontwikkelingen van morgen rechtvaardigen vol gens de stichting alleszins dat wij de blik meer gericht hou den op onze oosterburen, dan nu het geval is. PAUL VAN VELTHOVEN IINISTERS TWEE DAGEN IN NOORD-SPANJE (Van onze correspondent Frans Boogaard) RUSSEL Vorig jaar ei zaten ze aan de Oost- e in het Westduitse Tra- 'munde, vandaag komen EG-ministers van fi- inciën voor een lang eekend bijeen in het >aanse s'Agaro aan de osta Bra va. Vorig jaar adden de ministers voor Un weekendje aan de ist schitterend weer, ook t weekend belooft tropi- he temperaturen. Vorig lar keerden de ministers zonder veel resultaten huiswaarts, dit weekend zal dat niet anders zijn. Het leven lijkt eentonig, maar gelukkig is de agenda die het Spaanse EG-voorzitterschap heeft opgesteld niet helemaal dezelfde als vorig jaar. Ook toen stond de harmonisatie van de indirecte belastingen (BTW en accijnzen) er promi nent op, maar dit weekend vragen nog twee andere agen dapunten de ministeriële aan dacht: de bronbelasting, een heffing op spaarrente en de monetaire eenwording van Europa. Sinds ongeveer anderhalf jaar geleden de EG uit een lange winterslaap ontwaakte en de EG-regenngsleiders plotseling bij machte bleken om een reeks ogenschijnlijk onontwar bare knopen door te hakken, is er in Europa geen houden meer aan. Met een gesmeerd lopende sanering van de land bouw, een toereikend budget en voldoende geld om de eco nomische achterstand van de zuidelijke landen weg te wer ken, leek de baan vrij om alle aandacht te richten op 1992, het jaar waarin de binnen grenzen van de EG worden geschrapt en de gemeenschap pelijke markt een feit moet zijn. Dat kan evenwel niet zonder een fors aantal begelei dende maatregelen, vooral op financieel gebied. Om te voor komen dat het vrije goederen verkeer tot gigantische koop- gektes leidt in een deel van de gemeenschap en tot een volle dige koopstagnatie in een an der deel, moeten de BTW-ta- rieven en accijnzen dichter bij een worden gebracht. De Commissie stelde twee „vor ken" voor, een gewoon tarief van vier a negen en een luxe tarief van veertien a twintig procent, maar voor veel lan den, Engeland voorop, bleek die ingreep te drastisch. De Commissie kondigde daarom begin dit jaar soepeler voor stellen aan, maar kwam daar mee zo laat pas afgelopen woensdag dat veel meer dan een eerste gedachtenwis- seling dit weekend niet moge lijk zal zijn. Bronbelasting Precies datzelfde geldt voor de bronbelasting die bedoeld is om straks, bij een vrij geldver keer, te grote kapitaalbewe gingen tegen te gaan. De Com missie wil dat bereiken door in alle lidstaten de rente op spaartegoeden direct te belas ten met een heffing van vijf tien procent. Engeland, Neder land en Luxemburg zijn daar om uiteenlopende redenen te gen. Bonn, dat per 1 januari een bronbelasting van tien procent invoerde maar die per 1 juli weer afschaft, heeft zich inmiddels aan hun zijde ge schaard. Daarmee is ook het hoofdstuk bronbelasting nog verre van beslissingsrijp, zodat dit weekend de ministers al hun aandacht kunnen concen treren op het belangrijkste agendapunt, de monetaire een wording. De vorming van een monetai re en economische unie is het De Gaulle enige agendapunt dat degelijk is voorbereid. Na daar negen maanden op te hebben gestu deerd, presenteerde een spe ciale commissie van de twaalf nationale Bankpresidenten on der leiding van commissie voorzitter Delors vorige maand haar eindrapport. De lors en de zijnen willen om te beginnen de koersen van de verschillende EG-munten ver der aan elkaar binden door ook die munten die nu nog buiten het Europees Monetair Stelsel vallen daarin op te ne men. Dat zijn er nog vier: het Britse pond. de peseta, de escu do en de drachme. In essentie ligt daarmee de probleemstelling van aan staand weekend op tafel. Of het nu om de harmonisatie van BTW en accijnzen gaat, om de bronbelasting of om het complexe geheel van een mo netaire en economische unie, in alle drie de gevallen gaat het om de vraag of de twaalf verder willen met Europa en hoeveel verder. Margaret Thatcher, die nu al een jaar te gensputtert en ondanks groei end verzet in eigen kring via haar ministers hardnekkig probeert de Europese Commis sie onder voogdij te plaatsen, kan nu om een duidelijke keus niet langer heen: De Gaulle of Delors, Europa of niet. In die zin is de EG-raad van Finan ciën aanstaand weekend een testcase voor Europese gezind heid.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7