Centrum van Peking lijkt een groot vluchtelingenkamp Estland: Autonomie alleen niet voldoende Tientallen doden bij aardverschuivingen tterrand :st kant i Bush Thatcher Gorbatsjov ook via achterdeur uit China weg Israel stelt pasjeswet in voor Gaza - bewoners Theater «3i ITENLAND CeicLc Sou/unit VRIJDAG 19 MEI 1989 PAGINA 5 °tn rtrek Hongarije uit •schau Pact mogelijk" (PEST Een adviseur van de iarse partijleider Karoly Grosz verklaard het mogelijk te achten, longarije uit het Warschau Pact „Als de Hongaarse leiding dit be- 'zou nemen in het belang van de h iarse natie dan denk ik dat dit zou aanvaard", verklaarde Grosz' ad- voor buitenlandse politiek, Gyula ier. In februari verklaarde een academicus Oleg Bogomolov voor ingaarse radio dat „als Hongarije '%luiten neutraal te worden dit geen voor de Sovjetunie betekent", ler verwacht dat Hongarije binnen iriode van vijftien jaar zal toetre- t de Europese Gemeenschap. Heizei-proces moet bijna helemaal over BRUSSEL Het proces naar aan leiding van de ramp in het Heizel- stadion in Brussel tijdens de Euro pacup-finale van 1985 zal vrijwel geheel moeten worden overgedaan. Dat is het resultaat van het besluit van een groot aantal veroordeelden en aanklagers, om in beroep te gaan tegen het vonnis dat onlangs werd uitgesproken. Deze stortvloed van beroepszaken leidt ertoe dat op een na alle 32 verdachten in de Heizel- tragedie opnieuw zullen worden be recht. Bij de ramp in het stadion, na gevechten tussen groepen suppor ters, kwamen 39 mensen om het le ven. Dubcek bij Havel Onder de vele mensen die de Tsjechische dissident en toneelschrijver Vaclav Havel na zijn vervroegde vrijlating uit de gevangenis kwamen feliciteren, behoorde ook de vroegere partijleider Alexander Dubcek (rechts). In het midden de vrouw van Havel, Olga. Havel en Dubcek hadden een meer dan drie uur durend gesprek: hun eerste onderhoud in twintig jaar. FOTO: EPA SAO PAOLO Bij aardverschuivingen in de stad Salvador in het noorden van Brazilië zijn zeker 28 mensen omgekomen en 33 gewond geraakt. De aardverschuivingen, die het gevolg zijn van stort regens, hebben zeker 2.200 mensen dakloos gemaakt. Vooral de arme wijken van de stad die tegen steile hellingen liggen, zijn door de ramp getroffen. Salva dor, de hoofdstad van de deelstaat Bahia, en de om geving hebben al week te lijden onder zware regen val en volgens metereologen zal het de komende 24 uur opnieuw gaan regenen. In andere delen van Ba hia heeft de zware regenval 30.000 mensen dakloos gemaakt. LIS De Franse pre- Francois Mitter- jheeft zich uitgespro ngen snelle onder- lingen met de Sov- over vermindering nucleaire korte-af- tvapens (SNF) in Eerst moet con- Ivooruitgang worden kt bij de onderhan den over verminde- van conventionele opstelling schaart Pa in grote lijnen achter en Washington, die in onderhandelen zijn, it Bonn in de raketten- binnen de NAVO geï- Dij|er te staan. S en Groot-Brittannië gen onderhandelen om- zou kunnen leiden tot geheten derde nuloptie .iet verdwijnen van ook ste te land gestationeer- LD iwapens in Europa, ter zet Warschau Pact nog een overwicht heeft op ^bied van conventionele Bonn wil echter on- idelen over verminde- an de kernwapens om- de Duitslanden in geval ?n conflict voornaamste Tl t vormen. ens vindt Mitterrand NAVO zich enige „be de jd" zou moeten gunnen :n van de modernise- de eigen kernraket- <?for de korte afstand. De ng om te modernisering i volgens Mitterrand pas eig feecht dringend aan de i Londen en Washington zo snel mogelijk moder- inti rand maakte zijn opstel lend tijdens een pers- entie in Parijs, aan de ond van het Franse terschap van de EG-mi- aad, de bezoeken van ;1 Gorbatsjov en George ian Parijs en de NAVO- Brussel. Mitterrand ver- ke verder dat bezuinigin- defensie in zijn rege- w ien taboe zijn. Maar dat het11 vooral gebeuren door ote imbitieuze modernise- rogramma van de Fran- I gdkrachten over meerde- jng n uit te smeren, e -topman voor apartheid De top- Shell in Zuidafrika, heeft gisteren in advertentie Zuidafrikaanse ervoor gepleit om een maken aan de apart- dan zou Zuidafri- zijn laatste kans nd vreedzame verandering missen, aldus Kilroe. adviseert de regering lartheidswetten af te Nelson Mandela en wangen zwarte lei- te laten en zwarte terug te laten keren hen te onderhandelen, daaraan toe bij de re- tekenen te van een bereidheid (Vervolg van de voorpagina) PEKING Het Plein van de Hemelse Vrede in Pe king lijkt steeds meer op één reusachtig vluchtelin genkamp. In door het Rode Kruis aangevoerde bussen houden honderden studenten hun hongersta king. Sympathisanten be schermen zich in geïm proviseerde tentjes tegen de regen, die vooral giste ren met bakken uit de he mel kwam. Artsen hebben gewaarschuwd voor het uitbreken van epide mieën wegens de onhygiëni sche omstandigheden op het plein. Een aantal studenten heeft al dysenterie opgelopen. In deze onwezenlijke atmos feer arriveerden vanmorgen in alle vroegte partijleider Zhao Ziyang en premier Li Peng op het plein. „Ziyang, di aloog. Ziyang, dialoog", luidde het spreekkoor waarmee de studenten de partijleider ver welkomden. Een bezorgd kijkende Zhao volgens sommigen stonden de tranen hem in' de ogen riep de opeengedrongen stu denten in de autobussen op hun hongerstaking te beëindi gen. Hij deelde handtekenin gen uit aan studenten en om standers. Volgens het persa gentschap Nieuw China zei hij: „Wij zijn te laat gekomen. Jul lie hebben goede bedoelingen. Jullie willlen dat het beter gaat met ons land. De proble men die jullie naar voren brengen, zullen op een dag zijn opgelost". Volgens studenten bleef Li slechts een minuut en had hij de situatie met een strakke blik opgenomen. De nieuwe verzoeningspoging van de leiders kwam enkele uren nadat Li de eisen van de studenten ronduit had afgewe zen en in bedekte termen had gewaarschuwd voor mogelijk ingrijpen. De studenten hou den echter vol dat zij hun ac ties niet zullen'staken, voordat de regering akkoord gaat met hun eis tot een dialoog. Tevens zeggpn zij dat vooruitgang on mogelijk is zolang de 84-jarige leider Deng Xiaoping niet af treedt. Tijdens het gesprek gister avond met de studenten, dat de Chinese televisie recht streeks uitzond, had premier Li Peng al geweigerd aan de eisen van de studenten toe te geven. Het was voor het eerst dat de premier wilde praten met een groep studentenlei ders. Maar hij koos niet voor de zachte aanpak en sprak ze op schoolmeesterige wijze streng toe: een aanpak die bij de demonstranten nog meer kwaad bloed heeft gezet. Volgens premier Peng is Pe king sinds enkele dagen ver vallen in een staat van anar chie. „Ik hoop dat jullie je be seffen wat de gevolgen kun nen zijn. Wij, de regering van de Volksrepubliek China, zijn PEKING Na een vierdaags bezoek aan de Chinese Volksrepubliek is Sovjetleider Gorbatsjov gisteren naar zijn land teruggekeerd. Het historische bezoek, inclu sief Gorbatsjovs vertrek, is echter geheel overscha duwd geworden door de massale protestdemonstraties in heel China. Vanuit Shanghai, waar hij amper een halve dag op bezoek was, vloog Gorbatsjov rechtstreeks terug naar Moskou. Ook in de oude Chinese havenstad moest zijn programma worden gewij zigd in verband met de demonstraties. Net als hij maandag Chi na via „de achterdeur" binnenkwam, heeft hij het land gisteren moeten verlaten. In hun gesprekken zijn de leiders van beide landen het wel eens geworden over een verbetering van de betrekkingen. Maar er zijn ook grote verschillen van mening gebleven, zoals over Kampuchea. Bij zijn vertrek sprak Gorbatsjov de hoop uit dat de toestand in de Volksrepubliek zich ontspant en de rust weerkeert. Intussen verweet het officiële Sovjetpersbureau Tass de Chinese autori teiten dat zij geen greep meer hebben op de situatie. De politie zou niets doen om de openbare orde te herstellen. „De autoritei ten controleren de situatie amper nog", aldus Tass. verantwoordelijk voor de be- een aanwijzing dat de premier volking. We kunnen niet doen overweegt het leger in te zet- alsof er niets aan de hand is", ten. „Olievarkens" Op stelten lopend en gekleed als „varkens van Exxon" protes teerden gisteren enkele Amerikanen voor het hoofdkantoor van Exxon in Parsippany tegen de manier waarop het oliebedrijf pro beert de gevolgen van de ramp in Alaska probeert op te lossen. Bij Exxon vond gisteren de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering plaats. Tientallen Palestijnen werden giste ren urenlang geblinddoekt door Israëli sche solda ten vastge houden tij dens een raz zia op de Westelijke Jordaanoe- ver. FOTO: AP JERUZALEM Het Is raëlische leger gaat de 700.000 inwoners van de bezette Gazastrook ver plichten een pasje aan te vragen als zij Israel willen binnenkomen. De beper kende maatregel zal mo gelijk ook worden opge legd aan de een miljoen Palestijnen op de Westelij ke Jordaanoever. Minister van defensie Yitzhak Rabin heeft duidelijk gemaakt dat Palestijnen die actief zijn in de opstand niet meer wel kom zijn. In verschillende Is raëlische steden is de afgelo pen dagen voorgesteld om de werknemers uit de bezette ge bieden te ontslaan en er tegen hoger loon Israëliërs voor in de plaats te nemen. In totaal zijn er zo'n 50.000 Gaza-bewo- ners die in Israel onderbetaal de baantjes als boerenknecht, bouwvakker of straatveger verrichten en daarin hun eni ge bron van inkomsten heb ben. De sluiting van de grens en het pasjesreglement zijn on derdeel van een nieuwe, har dere opstelling van het Israëli sche leger in de bezette gebie den. Op de Westelijke Jor daanoever hebben de Israëli sche soldaten hun razzia's in afgelegen Palestijnse dorpen hervat. Dergelijke acties gaan doorgaans gepaard met veel geweld; zij waren enkele maanden geleden gestaakt. Het uitgaansverbod dat het le ger maandag had afgekondigd voor de Gazastrook werd gis teren in Gaza Stad en ver schillende andere plaatsen op geheven, maar het verbod voor Gaza-bewoners om naar Israel te reizen bleef van kracht. Aruba gemaand tot voorzichtigheid ORANJESTAD De Centra- le Bank van Aruba heeft in het jaarverslag over 1988 de regering geadviseerd voorzich tig te zijn met de economische expansie van het eiland. De eenzijdige oriëntatie op het toerisme wordt gevaarlijk ge acht, maar ook de reactie daarop, de snelle groei van an dere economische activiteiten, kan problemen opleveren. EG laat helft Britten koud BRUSSEL Bijna de helft van de Britse bevolking zou er geen traan om laten als de Eu ropese Gemeenschap (EG) zou verdwijnen. Twintig procent van de Britten zou zelfs een zucht van oplichting slaken als de EG zou worden opgeheven. Dat blijkt uit een opinie-on derzoek van de Europese Commissie. Volgens de Com missie staat de gemiddelde Eu ropeaan wèl gunstig tegenover het proces van Europese een wording. Precies de helft van de ondervraagde personen vindt de eenwording in het al gemeen een positieve zaak. 24.000 MIJLEN OCEAANRACE (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De Estlandse premier Indrek Toome verwierp Moskou's voor stellen voor grotere eco nomische autonomie als onvoldoende. Daarin blijft de zware industrie onder Moskou vallen en is het begrotingsrecht beperkt. De parlementen van Estland en Litouwen verwierpen giste ren het geheime pact tussen nazi-Duitsland en Stalin waar bij de Oostzee-staten Estland, Letland en Litouwen werden ingelijfd bij de Sovjetunie. In navolging van Estland keurde het parlement van Li touwen gisteren een grond wetswijziging goed, die in houdt dat Sovjetwetten pas gelden als zij zijn goedgekeurd door het parlement van de re publiek. Hiermee roepen de republieken zich in feite uit tot een soevereine staat. Een soortgelijk besluit van Estland was in november ongrondwet tig verklaard door het presidi um van de Opperste Sovjet of parlement van de unie in Mos kou. Maar president Arnold Ruutel van Estland verklaarde gisteren dat de republiek vast houdt aan het „primaat" van de wetten van de republiek boven die van Moskou. Hij is van mening dat de Sovjet grondwet dan maar moet wor den aangepast. Verder namen de Litouwse af gevaardigden een wet aan over het instellen van een Li touws staatsburgerschap. De maatregelen in beide Balti- sche republieken gaan veel verder dan de aanbevelingen die de staatscommissie onder leiding van Politburolid Masl- joekov heeft gedaan over de mate van autonomie die de vijftien Sovjet-republieken kunnen genieten. De instelling van een eigen munt acht de commissie al helemaal uit den boze. Snel zwemt Jojo naar de „Vrijheid II" en wanneer hij het is genaderd duikt hij onder. Skip heeft hem echter al en blaft luid. Maar waar is de baas nu toch? Jojo neemt en wrikt een huidplaat los. Ziezo, dat uitstekende deel behoorlijk in zijn vaart remmen, zodat de op het derde traject weer een mooie kans maakt om e zijn. Ondertussen zijn Rob en Larry naar de baai teruggekeerd, juist op tijd om te zien, dat een schip de kust na dert. „Ha, het is de „Viking", zegt Rob. „Die heeft deze keer dan een behoorlijke tijd gemaakt", zegt Larry. Als hij eens wist, dat de „Viking" dat had te danken aan zijn ex-stuurman Bill, nu de partner van Nils Björn! En als hij ook eens wist, wat die Bill gedu rende de lange reis al zo heeft staan uit te denken om zijn vroe gere baas eens flink bij de neus te nemen! door Roger Simons LONDEN Toneel zit de Engelsen in 't bloed. Ze zijn een volk van komedianten, in beide betekenissen van het woord. Het spreekt vanzelf dat bij geboren toneelspelers zoals zij de ontdekking en bescherming van het Shakespeare-theater The Rose sterk in de belangstelling staat. Sommige grote kranten plaatsten hun verhalen over The Rose zelfs op hun voorpagina. De toekomst van het historische fundament van deze schouwburg van William Shakespeare in het Zuidlondense South wark was veel belangrijker dan de gebeurtenissen in Peking. Vierhonderd acteurs, actrices en andere sympathisanten hadden gedemonstreerd om te verhinderen dat de schamele resten van The Rose zomaar zouden worden bedolven onder tonnen zand. De betogers hebben hun zin gekregen: dank zij interventie van de regering-Thatcher is de bouw van een kantoor met dertien etages op de plek waar zich het merkwaardige fundament bevindt, een maand uitgesteld. Deze concessie kost de Britse staat een miljoen pond. Een hoop geld. maar voor de definitieve redding van wat nog overblijft van The Rose zal een waar fortuin moeten worden ingezameld. Om de Britse Jan Modaal over de brug te doen komen, kan worden ingespeeld op zijn liefde en belangstelling voor wat ook elders 'ons gemeenschappelijk erfdeel' wordt genoemd. De Amerikanen en inwoners van Engelsspreken de Gemenebestlanden zullen allicht een royale bijdrage doen. want voor hen is The Rose even belangrijk en boeiend als voor de Britten. Het ingezamelde geld zal worden gebruikt om van de grondslag van Shakespeare's theater een grote toeristische attractie te maken. Daar zullen nog jaren overheen gaan. Het kan haast niet anders of het nieuwe kantoor wordt in afwachting daarvan toch gebouwd, maar dan vermoedelijk met in de diepte van zijn kelders een soort Rose-museum. De veel besproken schouwburg was een van de vier openluchttheaters die zich in de tijd van koningin Elizabeth I in Londen bevonden op de zuidelijke oever van de Theems. The Rose werd in 1597 in gebruik genomen. Vierhonderd jaar geleden kwamen Londense liefhebbers van toneel er kijken naar de premières van stukken zoals 'Henry VI' en 'Titus AndronicusVerondersteld wordt dat William Shakespeare er zelf ook acteerde. Het podium van dit openluchttheater was vijftien meter breed en zeven meter diep. Het stond in de zon en was zelfs uitgerust met een heuse fontein, die de voorstellingen 'net echt' hielp maken. De toeschouwers (soms waren het er maar honderdvijftig, maar hun aantal zwol niet zelden tot meer dan tweeduizend aan) bevonden zich in de schaduw. Rond het auditorium stonden houten galerijen van twee tot drie verdiepingen, voor publiek dat een dak boven het hoofd wenste en voor dit privilege kon betaien. Zo'n twintig archeologen van het British Museum in Londen, die zich hebben gebogen over de restanten van The Rose, ontdekten in de-drassige aarde veel stukjes van notedoppen. Daaruit werd afgeleid dat de meeste toeschouwers er doorlopend stonden te knabbelen. Vlakbij de Bühne legden de archeologen ook stukjes kant, leren wambuizen en zelfs schoenen bloot. Het schoeisel was beslagen met dikke spijkers. Verondersteld wordt dat al deze dingen toebehoorden aan acteurs en actrices. The Rose werd in 1603 gesloten en zou korte tijd later bijna compleet vernield zijn. Mogelijk echter bleven bepaalde delen ervan toch nog een poosje bewaard, want tot in 1620 werden op de plek waar zich het theater van William Shakespeare had bevonden bijzonder populaire openbare vuistgevechten op touw gezet. Het is niet bekend of de grote Engelse dramaturg, die in 1616 overleed, dat soort voorstellingen aantrekkelijk vond.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5