Basel-gangers op woestijntocht Het onderwijs na de crisis fieidóe Sou/tor kerk wereld beroepingen Schoolwijzer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidóaQowuvnt VRIJDAG 19 MEI 1989 PAG^ -NNI Katholieke Oekrainers eisen gesprek MOSKOU De zes geestelijken van de Oekrains-katholieke Kerk die deze week in hongerstaking zijn gegaan, zullen hun actie in Moskou voortzetten tot zij worden ontvangen door de plaatsvervangend voorzitter van de Opperste Sovjet. De drie priesters en drie bisschoppen zijn in hongerstaking gegaan, na dat regeringsfunctionarissen voor de tweede keer een gesprek met hen afzegden. De geestelijken hadden graag willen.praten over de legalisering van de Katholieke Kerk in de Oekraine. De Oekrains-katholieke kerk is in de ze ventiende eeuw in Oost-Polen ontstaan. De kerk erkent de paus als hoofd, maar viert nog steeds de orthodoxe liturgie. In 1946 werd de Oek rains-katholieke Kerk gedwongen op te gaan in de Russisch- orthodoxe Kerk. Bisschoppen Italië overwegen excommunicatie maffia-leden VATICAANSTAD De rooms-katholieke bisschoppen in Ita lië spelen sterk met de gedachte leden van de maffia te excom municeren. Kardinaal Michele Giordano, aartsbisschop van Napels, heeft de bisschoppenconferentie voorgesteld dit „more le wapen" tegen de georganiseerde misdaad ter hand te nemen. Giordano deelde mee dat een aantal bisschoppen voorstander is van kerkelijke sancties, inclusief excommunicatie, tegen leden van de Siciliaanse maffia en bijvoorbeeld de Camorra in Na pels. De aartsbisschop hanteert in zijn eigen bisdom de regel dat leden van de Camorra moeten worden geweigerd als peet bij de doop. Al eerder is excommunicatie van maffia-leden be pleit. De Siciliaanse bisschoppen verklaarden in 1982 verklaard dat zij uit de kerkelijke gemeenschap moeten worden gestoten. De beste spiegel is een oude vriend Bisschoppen tegen oecumenische slotdienst BASEL De rooms-ka tholieke bisschoppen in de Duitse Bondsrepubliek hebben verhinderd dat de kerkenconferentie in Basel zondag wordt afge sloten met een oecumeni sche kerkdienst. In plaats daarvan wordt nu op het plein voor de protestantse Münsterkerk een slotvie ring „met liturgische ele menten" gehouden. In de Westduitse RK Kerk geldt de regel dat er op zon dag voor twaalf uur geen oe cumenische kerkdiensten mo gen worden gehouden. Deze regel is vooral bedoeld om te voorkomen dat er zondagmor gen gezamenlijke avond maalsvieringen worden ge houden. Voorts achten de bis schoppen oecumenische kerk diensten een gevaar voor het toch al niet zo grote misbe zoek. De slotviering zal vanaf tien uur in vrijwel alle West- europese landen, waaronder Nederland, op de televisie te zien is. Omdat de beide organiseren de instanties - de Conferentie van Europese Kerken en de Raad van Europese Bisschop penconferenties - geen gezag over de aangesloten kerken kunnen uitoefenen, moest aan de bezwaren van de Westduit se bisschoppen tegemoet wor den gekomen. De Zwitserse bisschoppen waren aarivanke- lijk zeer verbolgen over de in terventie van hun Westduitse collega's. Zij wilden de goede samenwerking met de prote stantse kerken niet in gevaar brengen. Het organiserende comité vreesde dat een rel over de slotviering grote scha de aan de geloofwaardigheid van de conferentie zou toe brengen. De conferentie is wel met een oecumenische dienst geopend. De Westduitse bisschoppen hadden daartegen geen be zwaar, omdat deze viering op een maandag werd gehouden. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Emmen (toez.) J. te Winkel te Almelo met bepaalde opdracht (vrijz. herv). Bedankt voor Bleiswijk M.J.G. Smith te Alblasserdam. Gereformeerde Kerken Beroepen te Capelle aan den IJssel als geestelijk verzorger van de Ca- pelse Verpleeghuizen (part-time) mw. drs. L.M. Schipper-Schermers. kan didaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; te Dalfsen drs. A. Geerling te 's-Gravenzande - Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Axel voor de missionai re dienst te Gent (B) A.A. Kramer te Hoek, te Gouda G. Zomer te Vlissin- gen; te Kampen H.J. Boiten te En- schede-Zuid. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Zaamslag J.H. van Dijk te Doornspijk - BASEL - Deelnemers aan de conferentie Vrede in gerechtigheid en enkele duizenden mensen uit Ba sel en wijde omgeving hebben gisteren een on vergetelijke wandeltocht gemaakt door drie lan den. De bijna zes uur du rende mars bij zomerse temperaturen voerde langs de Rijn en de 'Drei- landereck' door Zwitser land, Duitsland en Frankrijk. Onderweg werd gezongen en mu ziek gemaakt, er werden spandoeken meegedragen en onderlinge gesprek ken gevoerd door christe nen uit verscheidene ker ken en verschillende lan den. Maar het meest hart verwarmend was wel de ontvangst in de dorpen. Volgens officiële schattingen liepen er vierduizend mensen mee, die hier alvast het 'Euro pa zonder grenzen' konden ervaren. De start was om half twee bij het conferentieoord. De Baselse politie zette alle verkeer in een belangrijke winkelstraat er even voor stil en was talrijk aanwezig op de kruispunten. Grensgangers die minder goed ter been wa ren konden de tocht bekorten door gebruik te maken van een speciale boot, die de rivier overstak. De overigen vorm den al snel een lint van onge veer een kilometer lengte. Het regenboogkleurige doek, dat symbolisch is voor het we reldwijde conciliaire proces, werd door schoolkinderen aan het hoofd van de stoet ge dragen. Nederlanders vergeleken de mars met de vredesdemon straties in Amsterdam en Den Haag, al waren die beduidend massaler. De sfeer was echter dezelfde, want ook nu hun kert men naar vrede. Een van de organisatoren grapte: "Ich habe das schone Wetter be- stellt". Wat natuur en land schap betreft was het minder 'schön', want de route lag praktisch geheel in industrie gebied. Hier dreigde in 1986 een enorme milieuramp. Hier ook zijn de giganten gevestigd die er voor zorgen dat de hier nog tamelijk schone rivier ons land bereikt als het grootste riool van Europa. Er werden onderweg de obli gate toespraken gehouden. Een van de sprekers verge leek de mars met de tocht van de joden door de woestijn. Ge lukkig ontbrak ook nu het 'manna' niet ofwel de won derbare spijziging. Dat ge beurde door de bevolking van Weil/Friedlingen (Duitsland) en het Franse dorp Huningue. De Duitsers kwamen met zelfgebakken koeken (soms in de vorm van een duif) en broodjes en er was volop fris drank en water voor de dor- stigen. In een park stond een muziekkorps, dat wil zeggen een groep 'Posaunen-blazers', te spelen. Er werd hier een korte openluëhtdienst gehou den, die eindigde met het lied 'Grote God wij loven U. Geestelijk en lichamelijk ver kwikt kon men de tocht voortzetten, waarbij driemaal een grens werd gepasseerd zonder dat er naar papieren werd gezien. In Huningue werd het oecumenische gezel schap opnieuw met open ar men ontvangen. Hier kon men door de kleine prote stantse kerk wandelen, waar liederen werden gespeeld op het orgel. Er werden gisteren geen toe spraken gehouden. Wel wa ren er groepsgesprekken voor de afgevaardigden en er wordt druk gewerkt aan de slotverklaring van de confe rentie. Tijdens een persconfe rentie werd bekend dat de on geveer vijfentwintig groepen en bewegingen die met een stand op de manifestatie aan wezig zijn enthousiast zijn. Zij vertegenwoordigen echt de basis. Het gaat er nu om dat het gesprek doorgaat, zowel op dit niveau als op dat van de officiële kerken. Er is al gedacht aan een soort Europe se oecumenische commissie. De Conferentie van Europese Kerken (CEK) heeft overi gens al een speciaal secretari aat, dat zich met dit soort za ken bezighoudt. 's Avonds werden weer enke le hearings gehouden, waar onder een van de IPPNW (In het Nederlands: Internationa le organisatie van artsen die een kernoorlog willen voor komen). Daar werd nog eens duidelijk gemaakt dat men zich geen illusies moet maken dat een beperkte kernoorlog mogelijk zou zijn. Het gebruik van kernwapens is door z'n vreselijke uitwerking (hon derdduizenden doden en ge wonden in één klap) prak tisch onmogelijk en moreel verwerpelijk. Maar ook van de afschrikking moeten de artsen van IPPNW niets hebben. Want nu gaat er per uur 1,8 miljoen dollar ver loren aan de produktie en in standhouding van wapentuig, terwijl er elke minuut een kind sterft door ondervoe ding. De IPPNW wil daarom een totale verwijdering van alle kernwapens, maar zet zich nu in voor een eerste stap, namelijk 'stop de proe ven met atoombommen'. Secretaris dr. John Pastore (uit de Verenigde Staten) wees er op dat het idee van een rechtvaardige oorlog ach terhaald is. Weliswaar zou de vernietiging van Europese steden in de tweede wereld oorlog, teneinde de nazi's te verdrijven, nog te rechtvaar digen zijn, de wapens waaro ver men nu beschikt maken geen onderscheid tussen vij and en vriend en een oorlog zou miljoenen doden tot ge volg hebben. Een kernoorlog betekent genocide (volkeren moord), aldus Pastore. HAITZE DE BOER Ierse Anglicanen voor vrouwen in het ambt DUBLIN De Anglicaanse Kerk in Ierland heeft beslo ten vrouwen toe te laten tot het ambt. Met ingang van 1991 kunnen vrouwen tot priester gewijd worden en in de daarop volgende jaren moet ook de bisschopswijding voor vrouwen mogelijk wor den, zo besloot de synode van de kerk. „Vrouwen moeten hun eigen plaats hebben in de ambten en in het leven van de kerk. Het is een belediging om de bijdrage van vrouwen te be perken tot bloemschikken en theezetten", aldus bisschop James Mehaffey van Derry. Hij was tijdens de synodezit ting in Dublin een van de in dieners van het voorstel, dat met ruim tweederde meerder heid van stemmen werd aan genomen. De primaat van de Ierse Ang licaanse Kerk, bisschop Robin Eames, sprak van een histo risch besluit. De Kerk van Ierland, die op het overwe gend rooms-katholieke eiland niet zo invloedrijk is, sluit zich hiermee aan bij Angli caanse Kerken in Canada, de Verenigde Staten en Nieuw- zeeland, die al eerder de deur openzetten voor vrouwelijke priesters. De eerste vrouwelij ke bisschop in de wereldwijde Anglicaanse gemeenschap, de Amerikaanse Barbara Harris, werd in februari gewijd. De Kerk van Engeland heeft een besluit over toelating van vrouwen tot het ambt uitge steld tot 1992. De Anglicaanse 'moederkerk' is op dit punt hevig verdeeld. De 'Lambeth- conferentie', de tienjaarlijkse vergadering van Anglicaanse bisschoppen, besloot vorig jaar in Canterbury de kerken de vrijheid te geven vrouwelijke bisschoppen te benoemen. Audiëntie Het regende een beetje bij de wekelijkse audiëntie van de paus vlak bij de Sint Pieter, maar de belangstelling was er niet minder om. Ook van mensen die de paus graag eens willen uittekenen ern daarvoor duurt zo'n audiëntie lang genoeg. Doperdom moet a-confessionele bijbelbeweging blijven UTRECHT Eén van de grondtrekken van het Doper- dom is dat het een. a-confes sionele bijbelbeweging is. Dat moet het blijven en daarop moet het zich toeleggen. Dit zei de Baptistentheoloog dr. J. Reiling, emeritus-hoog leraar Nieuwe Testament en oud-rector van het Baptisten- seminarium, gisteren op een studiedag ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de Doopsgezinde Gemeente Utrecht. Thema van de bij eenkomst was 'Tussen kerk aan de rand en kerngemeen te'. Na 350 jaar staat de steeds kleiner wordende binnen stadsgemeente (gemiddelde leeftijd 63 jaar) voor de vraag: hoe nu verder. De Dopers waren zich altijd bewust van het bijbels funda ment, aldus Reiling. Aan be lijdenissen hebben ze nooit zo veel betekenis toegekend als de calvinisten deden. „In de bijdragen van onze gespreks partners uit de Reformatie wemelde het altijd van citaten van Calvijn. Als Doopsgezin den en Baptisten kwamen wij dan met bijbelteksten aan," zo schetste Reiling de gang van zaken bij de dopers-calvinisti sche gesprekken. Om in de huidige tijd van ontkerstening te kunnen overleven, moet de christelij ke gemeente volgens Reiling 'kerngemeente' zijn. Deze is geworteld in een levende tra ditie, is zich bewust van haar bijbelse fundament, is missio nair ingesteld, charismatisch van aard en oecumenisch ge richt. Reiling voelde weinig voor het samengaan van kerkge nootschappen. „Bij pogingen om twee kerktreinen aan el kaar te koppelen en op één spoor te laten rijden wordt er ongelooflijk veel energie in het rangeren gestoken, zijn de ontsporinkjes aan de orde van de dag en draven de wissel wachters maar heen en weer." De doopsgezinde theoloog prof. dr. S. Vooistra waar schuwde tegen „werkheilig heid". Een rechtsorde die met politieke middelen wordt ge schapen, is niet gelijk aan het rijk van Gods weerloze liefde. Ze hebben met. elkaar te ma ken, maar ze vallen niet sa men: Het nastreven van goe de doelen (zoals gerechtig heid, vrede en behoud van de schepping) is voor de gemeen te daarom geen doel in zich. Een kabinet dat demissio nair is heeft in ons Ne derlandse rechtsbestel plotseling een stuk min der bevoegdheden dan in de tijd toen het nog „mis sionair" was dus voor dat het zijn zetels ter be schikking had gesteld. De gewoonte is dat alleen de lopende zaken worden afge handeld, terwijl in het parle ment alleen over zogenaamde onomstreden zaken wordt be slist. Wat betekent dit nu voor het onderwijsbeleid? De eerste vraag die natuurlijk wel gesteld wordt is, wat krijgt de naam van onomstre den en wie beslist daarover? Het antwoord luidt: daarover beslist het parlement zelf, bij meerderheid van stemmen. Dus als bijvoorbeeld CDA en VVD, samen nog steeds een meerderheid, van mening zijn dat een wetsontwerp onom streden is, kunnen zij beslui ten het te laten behandelen in Tweede- en Eerste Kamer, ook al verzet de oppositie zich nog zo hevig. Het is echter de laatste decennia wel de ge woonte geworden dat zo wei nig mogelijk te doen. Het wordt politiek niet zo fatsoen lijk gevonden. Toch moet men niet gek staan te kijken wanneer CDA en VVD vrij ruimhartig het be grip onomstreden toepassen misschien omdat het kabi net toch wel op een heel bij zondere manier demissionair Gevolgen Wat voor gevolgen heeft dit nu voor het onderwijsbeleid? Sommige mensen zullen zeg gen: er is de laatste jaren zo veel geklaagd over het onder wijsbeleid, dat er toch bijna geen omstreden plannen op de Zoetermeerse bureaus kunnen liggen. Bovendien is er een grote kans dat Deet- man niet op Onderwijs terug keert. Dus.Men moet zich echter wel realiseren dat er op het ministerie van Onder wijs veel zogenaamde lopende zaken zijn, benoemingen die moeten worden gedaan, be schikkingen en algemene maatregelen van bestuur die moeten worden uitgevaar digd. Van de laatste' categorie zullen er echter ook ongetwij feld een aantal blijven liggen. Het meest interessant is wat er met een aantal wetsvoor stellen zal gebeuren, want daar komt de Staten-Generaal beslissend aan te pas. Ik be perk me in dit stuk tot twee, namelijk het wetsontwerp Ba sisvorming, en de Wet Sector vorming en Vernieuwing Middelbaar Beroepsonderwijs (de zogeheten SVM-operatie). Basisvorming De Wet op de Basisvorming was, als het CDA niet zo had geaarzeld, waarschijnlijk al behandeld door de Staten-Ge- .neraal vóór de crisis uitbrak. Niemand zal kunnen beweren dat het hier om een onomstre den zaak ging. Daarvoor is er veel te lang over gedubd, ge wikt en gewogen. Iedereen rekent er daarom ook op, dat deze wet niet vóór 6 septem ber meer in de Staten-Gene raal aan de orde komt. Maar. voeg ik er meteen aan toe, het zou tegelijkertijd een hele slechte zaak zijn wan neer de nieuwe bewindslie den van onderwijs in een vol gend kabinet zouden besluiten het voorliggende wetsontwerp nu maar in te trekken en voor de zoveelste (de zesde!) keer zouden proberen hele maal opnieuw te beginnen. Dat zou betekenen weer zo veel jaar uitstel van het oplos sen van de talloze knelpunten in het voortgezet onderwijs alsmede even zovele jaren on zekerheid voor vele scholen. Echter, met deze vrome wens wil ik niet volstaan. Niet al leen zou het voor nieuwe be windslieden aan te bevelen zijn met deze voorstellen ver der te gaan, tegelijkertijd zou het verstandig zijn, naar mijn mening, dat er ook nog wat anders gebeurt, namelijk een poging ondernemen om tot een zekere consensus over deze moeilijke materie te ko men. Als er geen crisis was geko men, dan zou het niet denk beeldig zijn geweest dat het wetsontwerp zwaar geamen deerd alsnog zou zijn aange nomen. Maar dat „zware amenderen" had best eens tot een soort paniekvoetbal kun nen leiden in die zin dat er al lerlei bijna onuitvoerbare compromissen („ter plekke bedacht"!) uit de bus zouden zijn gekomen. Het mocht ook niet zo zijn dat we met de herstructurering van de eer ste fase voortgezet onderwijs tot een „in vredesnaam dan zo maar"-oplossing zouden zijn gekomen. Er is al vaak over gesproken en ook ik haal haar nu eens van stal: deze materie is zo moeilijk, dat je er eens een deskundige, onafhankelijke staatscommissie op zou moeten zetten. De knelpunten uit het wetsontwerp zijn be kend, ze staan in de stukken van de Tweede Kamer. Zou het zo'n slechte zaak zijn om een staatscommissie, veelzij dig samengesteld, tot bijvoor beeld 1 januari 1990 de tijd te geven om goede compromis sen te zoeken zodat er een nieuw voortgezet onderwijs komt waar een grote meer derheid het mee eens is? Wat er met de SVM-wet gaat gebeuren weet ik op dit mo ment niet. Maar heel duidelijk wil ik de hoop uitspreken dat de politiek besluit ook de be handeling hiervan uit te stel len. Want, althans in het on derwijsveld, is deze zaak niet alleen omstreden, maar er zijn allerlei ontwikkelingen in deze sector op gang gekomen vanuit de gedachte: „Je houdt het toch niet tegen, het zal wel moeten, vooruit dan maar Nu: dat „je houdt het toch niet tegen" geldt in elk geval niet meer. Ondanks de best goede kanten van de SVM- operatie, zitten er ook een aantal kwalijke kanten aan, door drs. K. de Jong Ozn vrucht van bezuinigingen, een zeer overdreven groot- schaligheidsdenken, een zeer eenzijdig op de markt gericht onderwijs enzovoort. Als hier even de stoom van de ketel zou worden gehaald, zou dat bepaald geen kwaad kunnen. Er dreigen in het middelbaar beroepsonderwijs dingen te gebeuren waarvan in een soort papegaaiencircuit de een na de 'ander roept: „Grote schol'en goed voor het onder wijs", terwijl er geen enkel bewijs voor aanwezig is. Re den te over voor nieuwe be windslieden om zich hier grondig op te bezinnen! fberr Stroomversnelling in Chir Ademloos ziet de wereld toe hoe de studentenacll China culmineren in een massale volksbeweging. Op beheerst de jeugd de straten van Peking. Studenten in gerstaking hebben de oude leiders van hun land bij zfcand bezoek gehad en er is een gesprek geweest waarvan den he visie, geheel volgens de eis van de actievoerders, v vaka heeft gedaan. Maar het resultaat was niet wat de stuc®rs voor ogen stond: een belofte tot beëindiging van de po |US, dictatuur van de communistische partij en haar tot op h e gecorrumpeerde elite. De hongerstaking wordt voorwend' De Chinese volksrepubliek lijkt aan de vooravond ter! van een historische omwenteling. RUIM twintig jaar geleden regeerden in Peking straat en de jeugd. De Rode Gardisten predikten de ci revolutie en terroriseerden het land. Toen was er spra] een strak geregisseerde uitbarsting van marxistisch thousiasme. Mao Zedong was het officiële boegbeeld Gardisten, maar achter de schermen trok een machtsb Bende van Vier aan de touwtjes. Dat kreeg het grote pi tenminste te horen toen de euforie was uitgewoed, het stof was opgetrokken, de doden waren begraven en di kening was geschied. Wie nü aan de touwtjes trekt en gie voert is in nevelen gehuld. In elk geval niet Deng ping. DeNG behoorde tot de slachtoffers van de bloedige cu^r^r le revolutie en later tot degenen die de herinnering aar het Rode Boekje en de hoogtijdagen van de communisv dogmatiek definitief ten grave droegen. Hij gaf vervi'ê e' de eerste impulsen aan een economisch hervormings 'J"1* dat van het archaïsche China een moderne welvaart aar moest maken. Tien jaar van experimenteren met het nne principe is niet zonder resultaat gebleven. Staatsmonoster zijn afgebouwd, er is meer ruimte voor particuliere on< mingen gekomen, het" bankwezen is gemoderniseerd enkele steden wordt met toestemming van de overhe,e*\ handeld in aandelen en obligaties. Een nieuw systeei u personeelscontracten heeft de basis gelegd voor de tot koming van een arbeidsmarkt waar vraag en aanboi^" langer planmatig op elkaar worden afgestemd. ond DeNG heeft als economische hervormer stellig het gepresteerd. Dat zullen de Chinezen die hem nu ter v woording roepen niet bestrijden, ook al heeft zijn hi mingsprogramma hen tevens geleerd wat het betekent eigen koopkracht te zien dalen als gevolg van een inflal een snel stijgende buitenlandse schuld. Toch wordt spandoeken uitgemaakt voor een haatdragende, oude die in het verleden leeft en het contact met de hedeni ètkj realiteit heeft verloren. In de ogen van de actievoerend^) denten en hun groeiende aanhang gebiedt de realiteit oude communistische idealen ook in politiek opzicht w begraven. Zoals thans in de Sovjetunie gebeurt. [>l»j In zekere zin worden Deng, de westers georiënteerde leider Zhao Ziyang en diens behoudende tegenspeler prPe'k Li Peng geconfronteerd met een logisch uitvloeisel va eigen beleid. Een even onbedoeld als onvermijdelijk n effect van de markteconomie die zich in China voon r- e ontwikkelt en die met de aanstaande inlijving van de kmilj listische bolwerken Hongkong en Macau binnen afzi nvi tijd in een stroomversnelling zal geraken. Waar de vrij delsgeest tot ontplooiing komt, groeit onweerstaanb drang naar complete vrijheid en dus naar democratie. EVENALS in de Sovjetunie stuit de modernisering i: munistisch China op een muur van tradities en cul weerstanden, die veelal aanzienlijk ouder en dieper teld zijn dan de marxistische leerstellingen. Maar een hóede is al zo ver dat zij de laatste consequenties wil tri uit de behoefte aan meer welvaart en meer zeggenschaj het eigen bestaan. Zoals vaker wordt die voorhoede ge\ door de studerende jeugd. De gebeurtenissen in China buurlanden Burma en Korea, die ook te maken hebbe had) met vergelijkbare studentenonlusten, tonen aan di eindelijk het leger beslist over de afloop. Dat zal ook ir na het geval zijn. De komende dagen zal duidelijk won de oude generaals in Peking hun jonge soldaten nog controle hebben. En welke marsorder zij uitvaardigen, jaai beli 'enti Aanhoudend zomers DE BILT (KNMI) Hoge- drukgebieden regeren de ko mende 24 uur, en ook nog en kele dagen daarna, ons weer. Een nieuw hogedrukgebied trok vandaag via Schotland naar het oosten en neemt daarbij in betekenis toe. Deze kern wordt morgenavond bo ven Zuid-Skandinavië ver wacht. Voor ons houdt dit in, dat de wind geleidelijk wat gaat toenemen uit noordoost tot oost. Daarmee wordt aan houdend droge en tamelijk warme lucht aangevoerd. De lucht wordt op den duur ook droger, waardoor het weer vooral in het noorden wat fris ser zal gaan aanvoelen. Ook zal het wat minder heiig wor den waardoor de zonnestra ling, vooral op zondag, wat fel ler wordt. De middagtempera- turen veranderen de komende dagen nauwelijks: zowel mor gen als zondag loopt het kwik in het midden en zuiden tot iets boven de 25 graden op. In het Waddengebied en morgen langs onze westkust, blijft het 's middags iets koeler. De wind wordt matig en is mor gen nooroost tot oost. Op zon dag ruimt de wind naar oost. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en zondag: Frankrijk: Overwegend zonnig. Vandaag in het zuidwesten en morgen ook in het midden mogelijk regen- of onweers buien. Middagtemperatuur 25-29 gra den. Morgen in het zuidwesten en zondag ook in het midden koeler. Alpengebied: Op de meeste plaatsen zonnig. Zon dag in het westen een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middag- temperatuur in het laagland en in de dalen 22-27 graden. Spanje en Portugal: Veranderlijk bewolkt en vooral op zondag plaatselijk regen of onweer; het meest landinwaarts. Morgen in het oosten nog vrij zonnig. Middag- temperatuur van 18 graden langs de westkust en de Noord-Spaam koi tot 27-31 graden in Oost-Spanj dag vooral in het Oost-Spanje Italië, Joegoslavische kust Morgen vooral in Zuid-Itaig Zuid-Joegoslavië enkele regi onweersbuien; het meest in d dag en landinwaarts. In Noor Italië vrij zonnig. Dit vrij weer breidt zich zondag tot Italië uit. Middagtemperatuur tussen 20-26 graden. .ar FO Singapore Tel Avlv Tokyo

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2