lein van Hemelse Vrede s één grote smeerboel Bush Iaat wapenbezit ongemoeid Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! OAS wil bemiddelen in conflict Panama poolse partij bereid n oppositie te gaan lard politie-optreden bij rellen in Polen orbatsjov „emotioneel" oij contact met studenten lQi JITENLAND CeidócSouoatit DONDERDAG 18 MEI 1989 PAGINA 7 irken en Grieken rlaten Nicosia OSIA Turkse en Grieks-Cy- ;he troepen hebben zich uit Jf legerposten in de Cyprische [dstad Nicosia teruggetrokken. De wordt door de stellingen aan bei zijden van de bestandslijn ver- el De terugtrekking vond plaats at beide partijen hierover onder liciën van de VN overeenstem- g hadden bereikt. De bevelheb- van de VN-vredesmacht in Cy- noemde de troepenterugtrekking .belangrijke stap naar verminde- van spanning". In het verleden m het hier geregeld tot inciden- Het afgelopen jaar zijn er zeker doden gevallen. Van boot naar prikkeldraad Mistroostig wachten Vietname se bootvluchtelingen achter prikkeldraad op een afgelegen eilandje voor Hong Kong tot ze toestemming krijgen het eiland verder te betreden. Voorlopig mogen de vluchtelingen zich alleen op het afgezette terrein tussen de vier veerboten, waarmee ze aangespoeld zijn. en het prikkeldraad begeven. De recente toevloed van vluch telingen uit Vietnam leidt tot enorme huisvestingsproble men, aldus de eiland-autoritei ten. foto: epa Kleine baby gaat goed vooruit SYDNEY Nicole Shiralee Faun- ce, een van de kleinste baby's die ooit geboren werden, is goed voor uit gegaan sinds zij twee weken ge leden door middel van een keizer snede in een Australisch ziekenhuis ter wereld werd gebracht. Ze is sinds de geboorte 40 gram zwaarder geworden en weegt nu ongeveer 415 gram. Ze is 25 centimeter lang en heeft volgens dokter Garth Les lie van het Royal North Shore zie kenhuis in Sydney een overle vingskans van meer dan 50 pro- cent. Nicole werd elf weken te vroeg „gehaald" omdat zij in de baarmoeder niet meer groeide. Tienduizenden Koreanen de straat op in Kwangju KWANGJU Tienduizenden woedende Zuidkoreanen zijn gisteren de straat op ge gaan in de Zuidkoreaanse stad Kwangju. Zij riepen op de „moordenaars" van de stu dentenleider Lee te straffen en president Roh Tae-Woo te executeren. Het was de eerste dag van een tien dagen durende campagne waarin wordt geëist dat de rege ring de waarheid bekendmaakt over het bloedbad in Kwangju in 1980. Veiligheids troepen sloegen toen op bloedige wijze een volksopstand neer. Het incident wordt ie der jaar op 18 mei herdacht. De sfeer rond de herdenking was extra gespannen omdat twee weken geleden het lijk van studenten leider Lee werd ontdekt. Veel inwoners van Kwangju geloven dat hij vermoord is door de politie. Mickey Mouse meest vertaald PARIJS De avonturen van Mickey Mouse zijn momenteel in meer talen verkrijgbaar dan de Bijbel, de verzamel de werken van de Russische revolutie- leider Vladimir Iljitsj Lenin of de mis daadromans van de Britse schrijfster Agatha Christie. Dat blijkt uit de Index Translationum van de Organisatie voor Opvoeding, Wetenschap en Cultuur Unesco van de Verenigde Naties. De avonturen van de door Walt Disney ge- creeërde muis zijn 284 maal vertaald, al dus de Unesco. Lenin komt op de twee de plaats met 276 vertalingen, gevolgd door Agatha Christie met 262. De Bijbel telt 219 vertalingen. WASHINGTON De Or ganisatie van Amerikaan se Staten (OAS) heeft in Washington besloten tot het sturen van een bemid delingsdelegatie naar Pa nama. De afvaardiging moet gaan bemiddelen tussen het bewind van ge neraal Manuel Antonio Noriega en de Panamese oppositie. De organisatie sprak voorts een sterke veroordeling uit over het misbruik van de ver kiezingen door Noriega. De vorige week in Panama ge houden presidentsverkiezin gen werden door de autoritei ten ongeldig verklaard. Het voorstel voor het sturen van een delegatie was inge diend door tien Latijnsameri- kaanse landen en kreeg de steun van twintig landen. Twee landen. Panama en Ni caragua, stemden tegen en ze ven landen onthielden zich van stemming. Drie ministers van buitenland se zaken van OAS-staten zul len naaar Panama gaan om de beste weg te vinden voor „de machtsoverdracht met volle dig respect voor de soevereine wil van het Panamese volk". Amerikaanse functionarissen hebben de uitspraak van de OAS toegejuicht, omdat die Noriega aanwijst als oorzaak van de crisis in Panama. De ministers van buitenlandse za ken die in spoedzitting waren bijeengekomen, spraken af el kaar op 5 juni opnieuw te ont moeten. Op die vergadering zou de delegatie verslag moeten doen van haar bevin dingen in Panama. Bhutto in januari naar Nederland DEN HAAG De Pakistaan se premier Benazir Bhutto zal in januari een bezoek brengen aan Nederland Voor het be zoek is nog geen exacte datum vastgelegd. Minister Bukman van ontwikkelingssamenwer king heeft Bhutto uitgenodigd toen hij in maart een bezoek bracht aan Pakistan. Pakistan is een van de tien landen die een hoge prioriteit hebben bij Nederlandse hulpverlening. Het land krijgt ongeveer zestig miljoen gulden aan Neder landse steun, bovenop de vijf tig miljoen gulden die de Ne derlandse regering ter be schikking heeft gesteld als bij drage in de steunverlening aan de Afghaanse vluchtelin gen. INISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN: itj 5N HAAG De Poolse communistische partij is eventueel )u 'eid om in de oppositie te gaan als zij bij vrije verkiezingen ie i nederlaag lijdt. Dat heeft de Poolse minister van buitenland- el zaken, Tadeusz Olechowski, gisteren gezegd. Olechowski sluit ro ndaag een tweedaags bezoek aan ons land af. dl echowski zei te hopen dat over vier jaar echt vrije verkiezin- n in Polen zullen worden georganiseerd. In juni worden voor t eerst parlementsverkiezingen gehouden waaraan ook de op- >itie mag deelnemen. Maar helemaal vrij zijn de verkiezingen -t De zetelverdeling in de „Sejm", de Poolse Tweede Kamer, t al vast: 65 procent voor de communistische partij en haar ndgenoten, 35 procent voor de oppositie. >lgens de Poolse bewindsman is dit slechts de eerste fase. „Ik n er zeker van dat de volgende verkiezingen over vier jaar g vrijer zullen zijn". Op de vraag of de Poolse Verenigde Ar- derspartij dan ook bereid zal zijn om in de oppositie te gaan i zij de verkiezingen verliest, zegt Olechowski: „Als de Poolse 4 latschappij het anders wil, dan zullen wij natuurlijk gehoor f ven aan die beslissing De wil van het volk vormt de belang- Bte macht in het land". De Poolse vakbondsleider 'n z'ln 'ar,d mislukken als het Lech Walesa heeft gisteren tij- 9een steun krijgt ornde econo- dens zijn tweedaags bezoek m'e *e herstellen. Op de foto aan Brussel de EG opgeroepen schudt Walesa de Belgische het hervormingsproces in Po- premier Wilfried Martens tij- len te steunen. Hij waarschuw- dsns een receptie de hand. de ervoor dat de hervormingen foto: epa •RSCHAU In de Poolse demonstranten hardhandig Polen en riepen anti-Sovjet- |d Krakow heeft de politie uiteengedreven. Daarbij raak- leuzen. De protestmars was ge uren met behulp van traan- ten zeker tien betogers ge- organiseerd door de verboden waterkanonnen en wa- wond. De jongeren eisten het onafhankelijke Studentenver- nstokken honderden jonge vertrek van Sovjet-troepen uit eniging NZS en de eveneens verboden pacifistische groepe ring „Vrijheid en Vrede". MEER GEVANGENISSEN EN MEER POLITIE MAAR: (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De sterk groeiende anti-wa- penlobby in de Verenigde Staten is hoogst ontevre den over de anti-misdaad maatregelen die president Bush afgelopen maandag met veel bombarie heeft aangekondigd. Het komt er op neer dat het 1,2 miljard dollar kosten.d plan het wapenbezit feitelijk onge moeid laat. Het enige wat Bush doet is het verhogen van de straffen van diegenen die met behulp van een vuurwa pen een misdaad plegen. Ook is er in het pakket geen sprake van het verbod of de beper king van kleinere vuurwa pens, met name de zeer ge vreesde vuistvuurwapens. De maatregelen van de presi dent die erop gericht zijn een halt toe te roepen aan de explosieve misdaadontwikke ling in vooral de grote steden van Amerika zijn op z'n minst dubbelzinnig te noemen. Bush wil de bestaande mis daadwetgeving uitbreiden en versterken. Bovendien wil hij 825 nieuwe medewerkers toe voegen aan de diensten die de drugs en de misdaad bestrij den. De openbare aanklagers in de VS kunnen 1.600 nieuwe medewerkers voor hun totaal onderbezette kantoren aan trekken. Ongeveer een miljard dollar wordt besteed aan het bouwen van nieuwe gevange nissen. De federale gevange nissen beschikken op dit ogen blik over 30,000 cellen voor in totaal 48.000 gevangenen. De cellenuitbreiding biedt wel licht geen soelaas omdat de ca paciteit wordt opgevoerd tot 67.000 cellen in 1995, terwijl dat jaar in totaal 83.500 gevan genen worden verwacht. De meeste aandacht trokken evenwel de door Bush aange kondigde „maatregelen" tegen de zogenaamde half-automati- sche wapens die in de VS alge meen in omloop zijn. Die wa pens worden niet verboden. Bush wil alleen een verbod op de vervaardiging, de verkoop en het bezit van patroonmaga zijnen die meer dan vijftien kogels kunnen bevatten. Kniebuiging De anti-wapenlobby en tal van politie-organisaties in Amerika noemen het plan een „knie buiging naar de NRA", de be langenvereniging van vuur- wapenbezitters in de VS. Zij hadden minstens op een ver bod van de half-automatische wapens gerekend Bush is zelf lid van de NRA die ettelijke miljoenen leden telt, vaste voet heeft in het Amerikaanse Congres, over een jaarlijks budget van zeventig miljoen dollar beschikt, 350 mensen voornamelijk juristen en lobbyisten in dienst heeft en waarbij 14.000 plaatselijke schietverenigingen zijn aange sloten. De NRA heeft de afge lopen weken zeer krachtig campagne gevoerd tegen het verbod van semi-automatische wapens. Overigens wordt verwacht dat het Amerikaanse Congres het anti-misdaadpakket van de president nog wel zal wijzigen. Maar die wijzigingen zullen vrijwel zeker geen effect op het wapenbezit als zodanig hebben. Het Congres is bang zich politiek het hoofd te sto ten omdat een grote meerder heid van de Amerikaanse kie zers voor het vrije wapenbezit is. Ook president Bush heeft het niet aangedurfd zich tegen de voorstanders van het wa penbezit te verzetten. Had hij dat wel gedaan, dan zou een confrontatie met conservatief Amerika onvermijdelijk zijn geweest. En de Amerikaanse conservatieven zeker die welke sterk republikeins ge zind zijn vinden toch al dat Bush, in de korte tijd dat hij in het Witte Huis verblijft, te veel kniebuigingen in de rich ting van het politieke midden en de democraten heeft ge maakt. denten hebben zelfs gedreigd zich in brand te steken als hun eisen niet worden inge willigd. Ambulances staan gereed om onwel geworden demon stranten naar het ziekenhuis te vervoeren, 's Nachts ge beurt dat zelden, overdag in de brandende zon vaker. Naast de hongerstakers be vindt zich het zenuwcentrum van de demonstratie: de coör dinatoren die waarschijnlijk nog steeds geloven dat ze de gebeurtenissen in de hand hebben, terwijl die zich elk moment tegen hen kunnen keren als gevolg van onbere kenbare geruchten of een dwaas politie-optreden. Door hun geluidsinstallatie roepen ze anti-regeringsleuzen en doen verslag van zojuist be haalde overwinningen. In de ochtendschemer doet het tafereel nog ongeloof waardiger aan dan het al was onder de dekmantel der duis ternis. Pas dan wordt zicht baar dat er overal afval, ge broken glas, en menselijke uitwerpselen liggen. Het plein is één grote smeerboel. Maar de demonstranten wij ken niet; opnieuw hebben ze een nacht gewonnen van de autoriteiten. En ze weten dat hun aantal blijft groeien, dat zich weer duizenden bij hen op het plein zullen voegen naarmate de dag verstrijkt. MARY DEJEVSKY (c) The Times, Londen ngerstakers liggen in een zelfgemaakte tent op het Plein van de Hemelse Vrede te wachten concessies van de regering. 1 1 Vervolg van de voorpagina) ;vi 'EKING Op de vier- vje Ie en laatste dag van zijn pezoek aan China heeft lovjet-leider Michail lorbatsjov vandaag een ;ort bezoek aan Shang- ïai gebracht waar sinds l ïnkele dagen ook de- nonstraties en honger- takingen aan de gang ijn. Met zijn vrouw Rai- a heeft Gorbatsjov een cijkje genomen in een :ogeheten speciale eco- ve ïomische zone, een van i de paradepaardjes van de nieuwe Chinese econo- jïj nische politiek. De Sovjetunie overweegt liet oosten van het land met da,de hulp van buitenlandse on- 'oc iernemingen vergelijkbare :ones in te stellen. De presi- lent van China, Yang !VJi>hangkun heeft vanmorgen in het gastenverblijf in de Chinese hoofdstad afscheid genomen van Gorbatsjov en zijn echtgenote Raisa. Tijdens een persconferentie, die in verband met de massa-beto gingen van de Grote Hal van het Volk naar een ander ge bouw moest worden ver plaatst, maakte de Sovjet-lei der gisteren de nodige toe spelingen op de acties van de Chinese bevolking. Gorbatsjov zei dat hij bij zijn contacten met- studenten tij dens zijn excursie naar de Chinese Muur „een beetje emotioneel" was geworden. Hij hoopt dat de oplossing voor het conflict tussen de demonstranten en de rege ring gevonden zal worden „in het proces van onderhan delingen". Hij vermeldde na drukkelijk dat hij van de stu denten, die de aanzet hebben gegeven tot de demonstraties, een brief had gekregen, die volgens hem „erg warm" was, en „vol van 'gevoelens van steun voor de perestroi- ka". Hij stak de Chinese leiders een hart onder de riem met de opmerking dat mensen die menen dat socialistische lan den die met onrust te kam pen krijgen bij de hervor ming van het socialisme tot de ondergang gedoemd zijn, „opnieuw teleurgesteld" zul len worden. Tot de journalisten, die er met veel moeite in waren ge slaagd door de volgepakte straten naar de ruimte van de persconferentie te komen, zei hij: „Ik wil er bij mijzelf en bij u op aandringen res pect te tonerf voor het Chine se volk. Ik zou niet de ver antwoordelijkheid of de rol op me willen nemen om een oordeel te vellen, en ik zal er niet naar streven wat er gaande is in dit land te be oordelen. Dit moeten de Chi nezen en de Chinese partij doen". PEKING Het Plein van de Hemelse Vrede, hart van de stad. Ge woonlijk begint het hier rond acht uur 's avonds stil te worden. Om tien uur is het er uitgestor ven. Het is nu drie uur in de ochtend en een druk te van belang, zoals het de afgelopen vier weken elke nacht is geweest. De schemerige omtrekken van het plein worden aan één kant verlicht door de schijnwerpers die op de poort naar de Verboden Stad ge richt zijn. Aan cte andere kant door het in het licht ba dende mausoleum van Mao Tse Tung en aan de westelij ke zijde door een langzaam ondergaande oranje maan, wier stralen bijna verloren gaan in de zwaar vervuilde lucht. Het plechtstatige gelaat van Mao overziet het plein vanaf de grote poort. Het plein wordt bevolkt door enkele tienduizenden men- sep. Sommigen zitten in gro te groepen bij elkaar, ande ren hangen knikkebollend tegen hekjes aan de rand van het plein. Een paar honderd zitten stillehes op de treden van de Grote Hal van het Volk, zij aan zij met de jonge politie-agenten die gestuurd zijn om de orde te bewaren. Daar tussen door lopen hon derden, misschien wel dui zenden jonge Chinezen. Af wachtend tot er wat gebeurt en kennelijk tevreden dat ze deel uitmaken van wat zich nu reeds heeft ontwikkeld als een gedenkwaardige epi sode in de geschiedenis van communistisch China. Iedereen op het plein lijkt beheerst door een gevoel van opwinding en verwachting. Hoe armoedig gekleed en on dervoed velen ook zijn, alle maal lachen ze en hebben een vastberaden blik in hun ogen. En hoewel de idealen van de studenten niet al te scherp omlijnd zijn, in grote trekken is wel duidelijk wat hun wensen zijn: democratie en de vrijheid om te zeggen, te denken, te lezen en te doen wat ze willen en niet gecommandeerd te worden door de autoriteiten. Pasteitjes Buiten het plein is het op merkelijk rustig. Ad hoe ge creëerde fietsenstallingen zijn zo omvangrijk en rom melig dat het een wonder is als iemand in die wirwar nog zijn eigen ros kan terugvin den. Her en der lopen ven ters met gammele handkar ren rond en proberen hun frisdranken of warme pas teitjes te slijten. En dan zijn er natuurlijk de spandoeken en vlaggen kleine, bescheiden spandoe ken in pastelkleuren met simpele, met de hand ge schreven leuzen, meterslange baniers die aan de hekken zijn vastgebonden en grote rood-met-witte doeken die schijnbaar professioneel be drukt zijn en trouw zweren aan een onderwijsinstelling of een zakelijke onderne ming. Personeel van het Mu seum van de Revolutie en het Historisch Museum, die beide recht tegenover de Grote Hal van het Volk aan het plein gelegen zijn, betui gen hun steun aan de studen ten door middel van een spandoek met een grote „V" van „victory" en een ander met de leus: „Red de studen- Degenen die de vlaggen en spandoeken vasthouden, heb ben iets weg van middel eeuwse ridders. Ze staan in het midden van hun groep, hun spandoek zo hoog moge lijk. Of rennen, met een groep volgelingen achter zich aan, over het trottoir, onder het uitslaken van onduidelij ke strijdkreten. Vaak wordt een dergelijk initiatief ge volgd door een golf van ac ties. Meestal zijn die van kor te duur. De demonstranten hergroeperen zich en komen weer tot rust. Dichter naar het midden van het plein, aan de voet van een monument voor helden van het volk, bevindt zich de brandhaard van de demon stratie: een wisselende groep hongerstakers, herkenbaar aan hun witte hoofdband. Ze zitten of liggen op de dunne gewatteerde dekens die in middels hun handelsmerk zijn geworden. In brand steken Afgelopen zaterdag begon de hongerstaking met vijftien honderd mensen. Zo'n drie honderd van hen zijn intus sen afgevoerd naar het zie kenhuis nadat ze waren flauwgevallen. Maar er zijn er ook bijgekomen en het to taal aantal hongerstakers is inmiddels uitgegroeid tot bij na drieduizend. Sommigen hebben te kennen gegeven dat ze liever sterven dan ca pituleren en er zijn er bij die dat risico inderdaad lopen zij het dan misschien per ongeluk, als gevolg van uit putting en verzwakking. Elf van de hongerstakende stu- Vol goede moed zwaaien studenten met Gorbatsjovs sleutel woorden „perestrojka" en „glasnost".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7