Leger Etiopië is burgeroorlog beu EG haalt sociale achterstand in „Ontvoeringen Libanon geen invloed op vonnis Hamadi" Moskou wanhopig doo' steeds legere winkels Tekenfilm gaat aandacht vestigen op lot Afrikaanse zwerfkinderen Nederland handhaaft procedure tegen BUITENLANDüeidóaQowumt DONDERDAG 18 MEI 1989 PAGlijj[ LANGVERWACHTE HANDVEST KLAAR BRUSSEL „Wie alleen maar pleit voor een soci aal Europa om zich een zuiver geweten te bezor gen, is verkeerd bezig. In de toekomst zal blijken dat zonder sociaal beleid de economische groei die ons als vrucht van een verenigd Europa in het vooruitzicht is gesteld, niet mogelijk is". Met die strijdvaardige taal pre senteerde de EG-commissaris voor Sociale Zaken, de Griek se sociaal-democrate Vasso Pa- pandreou, gisteren in Brussel haar ontwerp voor een sociaal handvest. De Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EG in Brussel, wil zich met dit document verweren tegen de kritiek dat de EG en haar ambitieuze project voor een grote interne markt in fei te alleen maar een onderne mers-aangelegenheid zijn. In het handvest worden globale afspraken vastgelegd over alle zaken die voor werknemers van belang zijn: scholing en vorming, sociale zekerheid, ar beidsomstandigheden, gezond heid en veiligheid op de ar beidsplaats, vrij verkeer van werknemers, het recht op col lectieve onderhandelingen, speciale voorzieningen v< jongere, ouclere en gehandi capte werknemers en het recht op betaalde vervroegde uittreding. Vorig jaar juni had den de EG-regeringsleiders in Hannover een ontwerp voor een sociaal handvest gevraagd. Papandreou toonde zich ge lukkig dat de EG nu is begon nen haar sociale achterstand in te halen. Eind volgende maand moeten de regeringslei ders het handvest, dat slechts zeer globale richtlijnen bevat, in een „plechtige verklaring" aanvaarden. De Commissie zelf zou dan moeten worden gemachtigd om uiterlijk in juni volgend jaar een concreet programma van sociale mini mum-rechten op tafel te leg gen. FRANKFURT Bij de veroordeling tot levens lang voor de Libanees Mohammad Ali Hamadi hebben de rechters zich niet laten chanteren door vroegere en recente ont voeringen van Duitse staatsburgers in Libanon. Volgens de president van de rechtbank in Frank furt Heiner Muckenber- ger kon en mocht het vonnis, gezien de begane misdaden, niet anders lui den. Hamadi werd gisteren tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld wegens luchtpira- terij en moord bij zijn kaping van een TWA-vliegtuig in juni 1985 naar Bayrut. Hamadi liep in januari vorig jaar op de luchthaven van Frankfurt te gen de lamp toen de douane in zijn koffer een aantal flessen met een hoog explosieve vloei stof ontdekte. In Frankrijk zijn met dergelijke explosieven verscheidene aanslagen uitge voerd door de radicale shi'iti- sche organisatie Hezbollah („Heilige Oorlog"). Moham med Hamadi was lid van de Hezbollah. Zijn broer, Abbas Hamadi, organiseerde binnen een week de ontvoering van twee, inmiddels vrijgelaten, Westduitse zakenlieden in Bayrut om de regering in Bonn onder druk te zetten hem niet aan de Verenigde Staten uit te leveren. Abbas Hamadi werd daarvoor op 19 april van het vorig jaar door een rechtbank in Duesseldorf tot dertien jaar gevangenis veroordeeld. Onduidelijk is nog in hoeverre de ontvoering van drie Westduitsers eergiste ren in Zuid-Libanon te maken heeft met de zaak-Hamadi. De rechtbank is ervan uitge gaan dat Hamadi op het mo ment dat hij de misdrijven pleegde volwassen was. Hama- di's leeftijd is steeds een ondui delijke factor gebleven. De ad vocaten van Hamadi eisten dat hun cliënt volgens het kinder recht zou worden behandeld. Hij had dan maximaal twaalf jaar cel kunnen krijgen. De raadslieden hebben Hamadi aangeraden in hoger beroep te gaan. Carvalho vrij Otelo Saraiva de Carvalho, de held van de Portugese Anjer-re volutie van 1974, is gisteren in opdracht van het Hooggerechts hof vrijgelaten. In 1987 werd hij tot 15 jaar cel veroordeeld we gens zijn vermeend leiderschap van een linkse terroristische or ganisatie. Volgens het hof moet Carvalho een nieuw proces krij gen wegens onregelmatigheden in de eerste rechtszaak. Otelo wordt beschouwd als de belang rijkste architect van de Anjer-re volutie, die in 1974 een eind maakte aan 50 jaar dictatuur in Portugal. Bij de poort van de ge vangenis werd hij door verslagge vers en aanhangers verwelkomd FOTO: AP Te dikke Brit mag kind niet adopteren LONDEN Nadat de 40-jarige David Connick uit Groot-Brittannie te horen had gekregen dat hij te dik was om een kind te kunnen adopteren, riep hij uit: „Maar ik heb er al drie van mezelf". Vol gens een woordvoerder kindertehuis „Dr. Bernardo" zou het gewicht van Connick, 108 kilogram, op de lange termijn een ge vaar kunnen betekenen voor het welzijn van een kind. „Dat is een risico dat wij niet kunnen lopen. Het welzijn van het kind staat bij ons voorop", aldus de woordvoerder. Als Connick op dieet gaat overweegt het tehuis de adoptie-aanvraag opnieuw. Connick ziet de beslising als een belediging: „Hoe kan mijn gewicht hierbij een rol spelen?" ADDIS ABEBA De po ging om de marxistische president Mengistu van Etiopië uit het zadel te lichten, is verijdeld. Des ondanks komen er uit het hele land, en vooral uit het noorden, berichten over gevechten waarbij ook zwaar geschut wordt gebruikt. De poging tot een staatsgreep begon en kele uren nadat Mengistu dinsdag voor een bezoek naar de DDR was ver trokken. Gisteravond heeft hij deze reis afge broken om naar zijn land terug te keren. Aanleiding voor de staatsgreep is de wijdverbreide onvrede in het leger over de nu al 28 jaar durende burgeroorlog tegen de bevrijdingslegers in de provin cies Ti^ray en Eritrea. De af gelopen maanden bracht het verzet de regeringslegers enige vernederende slagen toe. Onder de bevolking is de weerstand tegen de regering toegenomen sinds jongens van 13 jaar worden opgeroepen voor het leger. Veel van hen deserteren overigens, bang als ze zijn voor de gevechten in de noordelijke provincies. Hoge officieren eisen dat Mengistu een politieke oplossing voor de burgeroorlog zoekt. Twee hoge officieren die de couppoging hadden voorbereid zijn, zoals gemeld, om het le ven gekomen. Ook zou de mi nister van defensie, generaal Haile Ghiorgis Hebte Mariam, zijn gedood. Zeker is dat er schoten zijn gevallen bij zijn ministerie, dat sinds enige tijd dienst doet als hoofdkwartier van president Mengistu. Het departement was enige tijd be zet door de opstandelingen, maar regeringsgetrouwe troe pen hebben het gistermiddag weer in handen gekregen. In Asmara, de hoofdstad van de provincie Eritrea, hebben de opstandige militairen het radiostation overgenomen. Vandaaruit zenden zij gere geld communiqués uit. Zij zou den ook andere strategische punten van de stad in handen hebben. Waarbij zij steun ge nieten van het Eritrese Volks bevrijdingsfront, dat in een verklaring vanuit Londen heeft laten weten de coup te steunen. Hoewel het in de hoofdstad zelf nu weer rustig zou zijn, is de luchthaven bij Addis Abeba gesloten. Bovendien wordt het internationale luchtverkeer aangeraden niet over Asmara te vliegen. Behalve de twee gedode offi cieren zouden nog enige hoge militairen bij de couppoging zijn betrokken: de voormalig opperbevelhebber van de luchtmacht en huidige minis ter van industrie, Fanta Belay, het hoofd operaties van het ministerie van defensie, Aber- ra Abdualem, en de plaastver- vangend opperbevelhebber van de strijdkrachten in de op standige provincie Eritrea, Kumalapchew Dejene. Naar Roemeense dissidente mishandeld WENEN De Roemeense dissidente Doina Cornea heeft gezegd dat ze door de politie is geslagen en dat ze geen visum zal krijgen om in Frankrijk een conferentie over mensenrechten bij te wonen. Cornea is fel tegen standster van het economi sche en culturele beleid van de Roemeense leider Ceau- sescu. Ze beschuldigt hem er van een onderdrukkende en ouderwetse vorm van com munisme aan het volk op te leggen die „de mensen niet langer kunnen verdragen". OEGSTGEEST Onbe kend maakt onbemind. Dat moet de gedachten- gang zijn van de N'Daya International, een interna tionale organisatie die op komt voor verwaarloosde kinderen in Afrika. Haar opzet is via een grotere bekendheid van de pro blematiek ervoor te zor gen, dat de sociale situatie van zwerfkinderen verbe tert. N'Daya International is opge richt in april 1987 door me vrouw Houphouët, de vrouw van de president van Ivoor kust. Inmiddels heeft de orga nisatie een centrum voor te vroeg geboren kinderen op po ten gezet in Abidjan, de hoofd stad van Ivoorkust. Verder steunt ze met geld én medicij nen projecten van andere kin derhulporganisaties als Unicef. De bedoeling is uiteindelijk zelf meer centra op te zetten om verwaarloosde kinderen op te vangen. Maar daar is geld voor nodig. En dat krijg je door bekendheid, is de visie van mevrouw L. Lombardo, algemeen secretaris van de or ganisatie, die gisteren voor een kort bezoek in Nederland was. „Als je iemand wil helpen, moet je eerst die persoon en zijn problemen leren kennen". Die culturele ketting, zoals mevrouw Lombardo het noemt, moet om de hele we reld gelegd worden. Dat moet onder meer gebeuren met een tekenfilm over Afrikaanse kinderen en uitwisselingen van kinderen over de hele we reld. Iedereen moet dan zo on der de indruk komen van de sociale wantoestanden, dat ze spontaan geld gaan geven. Het is natuurlijk een nobel streven van N'daya Internatio nal, maar ook tamelijk vaag. Want hoe kun je zwerfkinde ren in Afrika cultureel scho len als hun enige zorg is het hoofd boven water te houden? Op deze vraag bleef mevrouw Lombardo het antwoord schul dig. Over de culturele vorming in Europa was ze minder vaag. De tekenfilm, bestaande uit zeven afleveringen van elk vijf minuten, komt in oktober OOK MINISTER GEDOOD BIJ MISLUKTE STAATSGREEP „Ernstige fout" oorzaak vliegramp BONN Het neerstorten van een Amerikaans militair vliegtuig in het Westduitse Remscheid op 8 december vorig jaar was het gevolg van een „ern stige fout" van een piloot, zo is uit een officieel onderzoek gebleken. De be trokken piloot voerde het bevel over de Amerikaanse formatie van twee toestel len en gaf de piloot van het tweede toe stel foute informatie. Ondanks een dik wolkendek zou hij toch bevel gegeven hebben om op eigen waarneming in plaats van op radar over Remscheid te vliegen. De piloot van het neergestorte tweede toestel kwam om bij het onge luk, evenals zes inwoners van Rem scheid. Groeiend [ir ;rl verzet in Likud teg< vredesplai Shamir JERUZALEM De m nen van de Israel H< premier Shamir vooud kiezingen in de b( gebieden roep steeds'-" weerstand op binner eigen Likud-partij. Weliswaar ging gister^ Israëlische parlementy Knesset, met de voorsj akkoord. Maar bij de ming waren 51 van parlementsleden a: Een aantal van hen voor de stemming stratief de vergaderzaal der hen bevonden ziel nister van industrie Sharon, die de strijd Shamirs plan aanvoei minister van econon zaken Yitzhak Modai, premier heeft opgeroep te treden. De rec-htervl van Likud vreest i plannen van Shamir leiden tot de stichting een onafhankelijke stijnse staat op de West Jordaanoever en in de strook. Minister Sharon heeft tussen aangedrongen bijzondere vergaderin) het partijbestuur, in jui] het plan van Shamir in ming te brengen. Als kud-leiding het plan werpt zal Shamir afti zo heeft hij gedreigd. Pi ke waarnemers achten afwijzing van Shamirs echter niet erg waarschi vanwege de grote popi teit die de premier geni Rouwstoet moslimleider Met gestrekte armen houdt de oudste zoon van de eergisteren vermoorde moslimleider groot moefti Hassan Khaled de witte tulband van zijn vader omhoog terwijl hij zich staande houdt op het dak van de ambulance die het stoffelijk overschot vervoert. In totaal liepen gisteren zo'n honderd duizend Libanezen mee in de rouwstoet door het centrum van Bayrut. FOTO: AP MOSKOU De inwoners van de Russische hoofd stad Moskou raken met de dag wanhopiger. Door de geruchtenstroom over voedseltekorten zijn de winkels in enkele dagen leeggekocht. Zout en lucifers zijn al enige tijd uit de schappen verdwe nen. Suiker is sinds 1 mei op de bon en erger nog, ook basis- produkten zoals olie, chocola, thee, zeep en wasmiddelen zijn niet meer te krijgen. En het is nog steeds even moeilijk om te Zittingen Lagerhuis rechtstreeks op televisie LONDEN Zittingen van het Britse Lagerhuis zijn vanaf november niet alleen op de radio te ho ren, maar ook recht streeks op televisie te zien. De voorzitter van het Lager huis, John Wakeham, is giste ren akkoord gegaan met een voorstel de televisie toe te la ten. Hij drukte de parlements leden op het hart zich te ge dragen. Rechtstreekse uitzen ding van debatten via de tele visie is dertig jaar lang tegen gehouden. Men was bang dat de parlementariërs op de ca mera zouden inspelen en de waardigheid van de bijeen komsten zouden bezoedelen. Maar het kabaal van discussië rende regerings- en oppositie partijen dat op de radio te ho ren is, heeft al weinig meer van die waardigheid heel gela ten. De beraadslagingen in het Hogerhuis, waar het politieke vuur minder hoog oplaait, worden al via televisie uitge zonden. Explosieven in marsepein LONDEN Het Britse ministerie van transport heeft gisteren alle Britse luchthavens en vliegmaat schappijen ervoor gewaarschuwd alle dozen met verpakt marsepein te onderzoeken, omdat daar mogelijk Semtex-explosieven in zitten. De waarschuwing was uitgevaardigd nadat er in een lading marsepein, af komstig uit het Midden-Oosten, Semtex was gevonden. Semtex, een reukloos en moeilijk op te sporen materiaal, is waarschijnlijk ook ge bruikt in de bom die vorig jaar de cember de ramp met het PanAm toestel boven Lockerbie veroorzaak te. Daarbij vielen 270 doden. Lachende gezichten nog gisteren bij de ontmoeting tussen de Oostduitse partijleider Honecker en de Etiopische president Mengistu. Inmiddels echter heeft de laatste de DDR weer verlaten wegens de onlusten in zijn land. FOTO: EPA hen is een zoekactie op touw gezet. Er gaan overigens ook geruch ten dat de zoon van de voor malige keizer Haile Selassi, aan wiens bewind Mengistu en de zijnen in 1974 een eind maakten, iets met de poging tot staatsgreep te maken zou hebben. Amhe Selassie, die in ballingschap in Londen woont, heeft deze maand gezworen dat hij naar Etiopië zal terug keren om de macht over te ne men. in Europa uit. In wordt de film uitgezonden door komen aan vlees, groente en fruit. „De situatie is nooit slechter geweest. Dit kan niet voortdu ren", aldus een jonge Mosko- viet, die zegt de mening van de meeste bewoners van de Russische hoofdstad te ver woorden. De schaarste is on derwerp van alle gesprekken. De geruchten verspreidden zich enkele dagen geleden ra zend snel, met name over zout en lucifers. Niemand weet wat de bron ervan is, maar de con sument neemt het zekere voor het onzekere en koopt zoveel hij krijgen kan. Een verkoop ster in een sigarettenkiosk zei dat zij in een uur dooi hele voorraad lucifers was. Een winkel in he trum verkocht in drie evenveel lucifers als n< 1 in zes maanden. Hoewel de kranten h< bliek oproepen niet in te raken en schrijven i geruchten ongegrond hechten de Russen daar geloof aan. Het bericht i ye dagavond door de televi Leningrad dat behalve s nu ook thee en zeep i. tweede stad van de Sovje 'e vanaf 1 juni op de bon )ez heeft de onrust alleen maar vergroot. DEN HAAG De vrijla ting van de Tsjechische dissident Vaclav Havel heeft geen gevolgen voor de procedure die ons land tegen Tsjechoslowakije heeft aangespannen in het kader van de Conferentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE). Volgens het ministerie van buitenlandse zaken is de pro cedure aangespannen omdat mensen zijn opgepakt toen zij in het openbaar de dood van Jan Palach in 1969 wilden herdenken. De vrijlating van Havel brengt daarin geen verandering. Daarnaast is Havel slechts een van de mensen die bij die demon stratie zijn opgepakt, aldus de woordvoerder. Havel werd gisteren door een rechtbank in Praag we gens „goed gedrag" voor waardelijk in vrijheid ge steld. Van de acht cel waartoe hij werd deeld heeft hij er vier zeten. Havel, ontdaan van ditionele snor en vermagerd, zei in de hebben ondervonden status als dissident vele buitenlandse aanzienlijk is zei dat hij het in nis een stuk beter had dan bij zijn vorige c< van 4,5 jaar waartoe 1979 werd veroordeeld. Havel noemde de bu landse druk op de auto ten in Praag als de be rijkste factor die heeft dragen aan zijn Maar ook vanuit zijn land is forse druk fend op de regering, den Tsjechoslowaken een petitie waarin werd op de vrijlating van neelschrijver.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6