luroparlementariër iepleit bescherming tale duingebied Zwembad Het Wedde naar Sportfondsen Gedenksteen Stille Zuie Wassenaarse „bijbus" bereikt mijlpaal Vrouw breekt haar pols bij beroving Actievoerders verstoren vergadering vereniging vrienden van Wassenaar iGDIDEN& OMGEVING SteidMOowuvnt DONDERDAG 18 MEI 1989 PAGINA 15 Kop Leerhoeve begonnen n rd~ ({MOND De sloop van het voormalige school- mv De Leerhoeve is direct begonnen nadat het froefis gekomen. Op het vrijkomende terrein komt, een aantal woningen, ook de nieuwe peuter- thool heeft bijna 37 jaar als zodanig gefungeerd, rste instantie alleen als meisjesschool. Halverwe- I jaren zestig werden ook de jongens in het ge- j aan de Endepoellaan ondergebracht. Met de in- ig van het basisonderwijs diende het kleuter- en onderwijs onder één dak te komen. De Leer- was hiervoor niet geschikt, zodat besloten tot nieuwbouw bij kleuterschool De Hummel- Pinkstervakantie zal het katholieke basison- ijs in De Waaier, zoals het nieuwe onderkomen loemd, van start gaan. De officiële opening is op Fietser in coma NOORDWIJK Een 49-jarige fietser uit IJmuiden is giste ren met zwaar her senletsel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. De man reed rond half twaalf 's mor gens op de kruising van de Hoofdstraat en de Parallelboule vard in Noordwijk. Daar kwam hij ten val. Hij verkeert sindsdien in coma. De Noordwijkse poli tie tast in het duister over de toedracht en zoekt getuigen van het ongeval. Magnetron gestolen OEGSTGEEST Dieven hebben in de nacht van dinsdag op woensdag toegeslagen in de kantine van korf balvereniging KNS aan de Van Hou- dringelaan in Oegstgeest. Er werd een ruit vernield om binnen te ko men. Vervolgens werden een magne tronoven, sieraden, wisselgeld, snoep goed, kroketten en frikandellen mee genomen. Een auto die geparkeerd stond op het parkeerterrein van zwembad Poel meer aan de Warmonderweg is gis termiddag ontdaan van twee luid sprekers. De dief sloeg op klaarlichte dag de achterruit in. De autoradio werd overigens niet verwijderd. De rijkspolitie van Oegstgeest verzoekt eventuele getuigen zich te melden, tel. 071-155440. Valse snip HILLEGOM Bij een winke lier in de Hoofdstraat in Hille- gom is gistermiddag rond twee uur door een man met een vals biljet van honderd gulden betaald. De winkelier kwam er vrij snel achter dat hij was opgelicht en kon daarom de politie een goed signalement van de dader geven. Het gaat om een gezette man met lang haar. Hij is 40 a 45 jaar oud. De man had even tevoren in Ben- nebroek bij een bakker met een vals briefje van honderd willen betalen. Deze trapte er echter niet in waarop de de man met een briefje van vijf gulden afrekende en er snel vandoor ging. Gaslek in Hillegom HILLEGOM Een scheur in een gaslei ding heeft vanoch tend voor enige con sternatie gezorgd in het Jacqueline van der Waalsheem in Hillegom. Een be woonster werd wak ker door een sterke gaslucht. Onderzoek wees uit dat door verzakking een gast- oevoerleiding was gescheurd. De schade is hersteld door het energiebedrijf. Brandje in slooppand VOORSCHOTEN De brandweer heeft gistermiddag een brandje in een leegstaand schoolgebouw aan het Aletta Jacobsplantsoen moeten blus sen. De politie vermoedt dat het vuur is aangestoken door kinderen. Inbreker betrapt SASSENHEIM Een 34-jari- ge man uit Lisse is vannacht rond twaalf uur betrapt bij een inbraak in Het Spectrum aan de Koetsiersweg. De man had een ruitje van het kantoor in geslagen. De politie kon de man aanhouden omdat getui gen hem hadden gehoord en alarm hadden geslagen. Gemeenten moeten beheers plan voor riolering maken DEN HAAG De zorgplicht voor de aanleg en het beheer van de riolering door de gemeenten wordt wettelijk vastgelegd, evenals het maken van een ge meentelijk beheersplan voor tien jaar. Ook moeten de gemeenten inzicht geven in de uitgaven aan de riole ring. De overheid is niet van plan, de vervanging van rioleringen te subsidiëren. Dit zei mr. drs. C.A. Jans sen van het Directoraat-Generaal voor Milieubeheer gisteren tijdens een symposium over rioleringen in Zuid-Holland. Zoals eerder is bekendgemaakt, is 1500 kilometer rio lering in de provincie Zuid-Holland dringend aan vervanging toe. Hiermee is een bedrag van 2,6 mil jard gulden gemoeid. 650 Kilometer bevindt zich on der Den Haag. Op zeer korte termijn heeft de ge meente minstens 58 miljoen gulden nodig om 77 kilo meter zeer slechte buizen te vervangen. -«iTERZUIVERING KATWIJK IN GEBRUIK GENOMEN iaa: Red|[WIJK Alle Euro duinen zouden tot >Ahermd gebied moeten J'den verklaard. Dat zei 'f, iparlementariër H. dfitingh (PvdA) bij de ■/hing van de zoge nde voorzuiveringsin- atie van de NV Ener- en Watervoorziening land in de duinen bij 'tjwijk. Die werd door issaris van de ko- ;fi mis ningin mr. S. Patijn offi cieel in gebruik gesteld. De installatie is volgens de EWR de modernste van Ne derland. Ze zuivert het opper vlaktewater uit Rijn en Maas voordat het in de duinen wordt geïnfiltreerd en wordt opgeslagen. Jaarlijks gaat het daarbij om 15 tot 20 miljoen kubieke meter. Volgens Muntingh mag er geen onnodige stadsuitbreiding richting duinen meer plaats hebben en mogen er ook niet al te veel wegen meer bijko men die er naartoe leiden. Re creatieve voorzieningen in de duinen moeten zoveel moge lijk worden aangepast aan het rrfilieu. „En niet andersom zo als bij de zich snel uitzaaiende golfterreinen het geval is." Al lerlei storende activiteiten, zo als vliegerij en autoracerij moeten volgens Muntingh ab soluut worden verboden. Muntingh wees verder op de Mr. S. Patijn verrichtte de opening van de voorzuive ringsinstallatie in de Katwijkse duinen. gevaren van de „natuurlijke duinafslag" die volgens hem niet eens zo natuurlijk is. „De hiervoor verantwoordelijke verandering in de zeestromen voor de kust is mede vooroor- zaakt door waterwerken in zuid-west-Nederland". „De mogelijke rampzalige gevolgen zijn niet te overzien De wateropslag en drinkwa tervoorziening, die al sinds 1850 invloed op de duinen heeft gehad, zullen ook in har monie met de duinen moeten plaatshebben, aldus Muntingh. De nieuwe voorzuiveringsin stallatie draagt de naam van oud-directeur Lindenberg van de Leidsche Duinwater Maat schappij, nu onderdeel van de EWR De LDM gaf in 1987 de opdracht voor de bouw die 24 miljoen gulden heeft gekost. Eind vorig jaar was de instal latie gereed om proef te draai- rochieveiling or onderhoud rtolomeuskerk ?e/ ei IRHOUT De jaarlijkse Jt/e chieveiling voor de Barto- ^"(uskerk, kortweg Paveivo amd, wordt morgenavond ist uden. Plaats van hande- is zoals altijd het Paro- j mis. catalogus, gratis verkrijg- ot bij de Rabobank, Bonds- rbank, Huyts en Post, [handel Hoek, NMS Band N. van Kempen, Irene- rE it 21, bevat weer enorm h artikelen, maar ook hele ff nersen zelfs schapen. Er zijn U lop planten, bloemen, pak- koffie, worsten, broden, en mbollenpakketten, dozen 1 in ik, kisten aardbeien en 'r9® prachtige gebruiksvoor- pen te koop. Heel populair EKE altijd de traditionele Pa o-diners die weggaan te- de vaste prijs van honderd en. De artikelen die wor- geveild, krijgt het Pavei- .00 iomité van parochianen en ,h-z rijven. Le! opbrengst is bestemd voor rgB onderhoud van het kerk- istei iuw. Afgelopen jaar heeft kerk maanden in de stei- ING gestaan om het voegwerk, op vele plaatsen was gaan I30« uren, te herstellen. Ook tste de wijzerplaten van de to- dok opgeknapt en voor Kil deel zijn er op de toren 2, ïwe leien gekomen. Al met [VJïn zeer grote uitgave. Nu is binnenkant van de kerk de beurt. Door de scheu- in de voegen zijn er aan de telt lenkant veel vochtplekken "1® omen, waar nu wat aan ge- .00 i dient te worden. De vei- begint om acht uur en rt tot ver na twaalven. bliotheek flisse wil PD's uitlenen SE De Lissese biblio- k wil beginnen met het van compact-discs, voorstel is gedaan aan het eentebestuur van Lisse bij indienen van de begroting le jaarrekening. De Lissese Jiotheek kan met het uitle- van de CD's beginnen om- I ze geld hebben overgehou- aan de invoering van de [dcontributie in 1988. Ver- wordt extra geld besteed iei het vernieuwen van het uil kenbestand van de 12-jari- i bibliotheek en onderhoud het gebouw. iei bibliotheek heeft als doel- it ling het verstrekken van 30 irmatie en audio-visuele ialldelen. Een deel van die Istelling hebben we verwe- 41 lijkt met het uitlenen van 6 ken. We willen nu ook mu- gaan uitlenen". Dat ver- 9® W. de Munk, voorzitter het bestuur van de Lissese m iotheek. Hij denkt aan een to ineollectie van duizend ,e 's. Leden van de biblio- ek zullen wel moeten beta- voor de compact-discs. De ue nk: „In Noordwijk wordt ■i rijksdaalder per week be- d voor een compact-disc, denken wij ook aan", g Munk hoopt voor het einde 2 1 het jaar te kunnen begin- l J met de CD-uitleen. „De 1 botheek is er klaar voor. gemeente moet alleen nog ten licht geven", aldus de fitter van de bibliotheek. VOORSCHOTEN Wet houder L. Marselis (CDA) van Voorschoten is van plan de exploitatie-over dracht van het zwembad „Het Wedde" aan Sport fondsen bv nog deze maand in de gemeente raad te brengen. Alle fracties drongen gister avond tijdens de vergade ring van de raadscommis sie welzijn aan op een goe de regeling met de beide zwemverenigingen, die volgens het voorstel na een jaar hun zweminstruc- tielessen kwijt raken aan Sportfondsen en daarmee hun „kurk" waarop het zwemverenigingsleven drijft verliezen. Mevrouw W. Zoetemelk (CDA) toonde zich teleurge steld dat er nog geen andere informaties waren. J. Aikens (D66) pleitte voor minstens een maand uitstel. Mr. G. Both (PvdA) vond een jaar uitstel nodig en mr. H. van Gogh (VVD) zei te verwachten dat in de gemeenteraad dan een aangepast voorstel wordt inge*- diend. Wethouder Marselis deed de toezegging nog voor de komende raadsvergadering te praten met de zwemvereni gingen en met Sportfondsen om te komen tot een soepeler regeling ten aanzien van het geven van zweminstructie, maar zo sprak de wethouder: „De zwemverenigingen krij gen beslist niet helemaal hun zin. Het zwembadpersoneel krijgt datgene waarvoor het is opgeleid: het geven van zwe minstructie". voerd over een standaardkos- ten-toerekening voor accom modaties. De opzet is dat vere nigingen allemaal ongeveer twintig procent gaan betalen van de eigenaarslasten van een ideale accommodatie. Als voorbeeldnorm is gekozen het nieuwe multi-functionele ver enigingsgebouw in de wijk Boschgeest. De opzet is het zichtbaar maken van verbor gen of indirekte subsidies door een te lage of helemaal geen huur voor het te gebruiken ge bouw. Via de nieuwe regeling krijgt de gemeente een meer opbrengst van ƒ61.160,61 per jaar. Dat bedrag komt weer ten goede aan het totale wel- zijnsplan. De commissi stemde daarmee in, maar wil dat er rekening wordt gehouden met bepaalde historisch gegroeide omstan digheden. Wethouder Marselis gaf in antwoord op vragen de zeker heid dat op dit moment vrij wel alle verenigingen een huisvesting hebben, die naar hun zin is. Uitzondering daar op zijn de buurtverenigingen Vlietwijk en Noord-Hofland en er zijn nog wensen ten aan zien van de kinderspeelzalen. Burgemeester J. Hoffmann trekt de blauw-witte vlag van de gedenksteen die gemetseld is nabije de trap in de Gasthuissteeg in het Stille Zuie. foto: henk van den ende Noordwijkse woningbouwver eniging, de eigenaar van de huidige huizen, gaf aan de ont hulling een feestelijk tintje. NOORDWIJK In het Stille Zuie in Noordwijk hingen gis termiddag de vlaggen uit. Zij markeerden de plaats waar burgemeester J. Hoffmann een gedenksteen zou onthullen als herinnering aan de voormalige dammetjes met sobere vissers huisjes. In een raadsdiscussie over het al dan niet slopen van deze kleine woningen merkte wijlen G. Vogelaar indertijd op, dat het een lust was om er naar te kijken, maar een ramp om er te moeten wonen. Bij de sloop van de panden in het ge bied was een gedenktegel aan getroffen waarop gememo reerd werd, dat op 14 juni 1878 door A. van Royen, 11 jaar oud, de eerste steen van een van de panden was gelegd. Na wat omzwervingen was de hard stenen gedenktegel op de zolder van het gemeentehuis terecht gekomen. De bewonerscommissie van Stille Zuie kwam dit te weten en op initiatief van deze com missie is de steen naar het Stil le Zuie teruggehaald en inge metseld in een voetstuk nabij de trap in de Gasthuissteeg. De Voorzitter Peter Koster herin nerde eraan dat het gebeuren plaatsvond op historische bo dem. Hij zei trots te zijn op wat in het centrum van Noordwijk aan Zee tot stand was geko men. Burgemeester Hoffmann wenste de schare toegestroom de bewoners van het Stille Zuie toe dat het een buurt is waar het goed wonen is. WASSENAAR Voor raad huis De Pauw reikte burge meester drs. P.H. Schoute gisteren aan de Wassenaarse mevrouw C. Schram (74) een bloemetje uit. Zij was de 30.000ste passagier van de zo genaamde bijbus, die al sinds 1984 in Wassenaar en omge ving licht gehandicapten vervoert. Ook de duizendste passagiere, mevrouw G. van Boxtel-Brouwer (89) was bij de feestelijkheden aanwezig. De „bijbus" wordt geëxploi teerd door de Stichting Ver voer lichtgehandicapten en Ouderen met Vervoerspro blemen. Het doel van de bij bus is Wassenaarders die door hun conditie niet goed in staat zijn zelfstandig van het openbaar vervoer ge bruik te maken en zich geen auto of taxi kunnen veroor loven toch een mogelijkheid van vervoer te bieden. De bijbus is een achtpersoons busje met een lage instap en biedt de mogelijkheid op- vouwbre rolstoelen mee te nemen. De bijbus rijdt van maandag tot en met zaterdag binnen Wassenaar en tot maximaal 15 km buiten de gemeente. De stichting voor de exploi tatie van de bijbus werd in 1984 opgericht. De gebrui kers van de bijbus betalen tien gulden per maand. Verpleegkundigen nog steeds bereid tot actievoeren NOORDWIJK Dat er meer geld beschikbaar moet komen voor de ge zondheidszorg, daarover was iedereen het eens, gis teren op een discussie avond over de 5%-eis van de verpleegkundigen in Sancta Maria. Wel een punt van discussie was de manier hoe dat geld fc>e- steed moet worden. Zowel het VVD-Kamerlid Kamp als haar PvdA-collega Van Otterlo gaven in Noord wijk aan, dat in de verkie zingsprogramma's ruime aan dacht besteed zal worden aan het onderwerp. De Vereniging Verpleegkun digen In Opstand (VVIO) is de strijd, volgens actievoerster van het eerste uur, J. Dies- veld, nog geenszins moe, al zou de matige opkomst gisteren anders doen vermoeden. Bondsbestuurder Den Uyl van de Abva-Kabo noemde de har de akties binnen de gezond heidszorg zeer bijzonder. Hij wees CDA en VVD als schul digen aan voor de onvrede over de bezuinigingen in de gezondheidszorg, de te grote werkdruk en de beloningsach terstand. „Men heeft jaren wind gezaaid, nu wordt storm geoogst". Hij verwachtte nog een lange strijd, maar: „In het licht van de komende verkie zingen hebben we misschien meer kans dan ooit om te sla gen". Vrou wenknoop Het activiteitenjaar bij Qbus in Lisse wordt vanavond af gesloten met een optreden van de cabaretgroep Vrou- wenknoop. Met liedjes en sketches worden zowel leuke als serieuze vrouwenzaken belicht. De aanvang is om half negen, de toegang is gra tis. Nepal De heer P. van Leeuwen houdt vanavond in de Oude Handwerkschool aan het Kerkplein in Hillegom een lezing met als titel Een voet tocht door Nepal". Aanvang acht uur. De bijeenkomst is georganiseerd door de KMTP afdeling Lisse en omstreken. Zomermarkt Vereniging het Oude Raad huis organiseert in juni, juli en augustus weer creatieve zomermarkten op de zaterda gen op het Dorpsplein bij de Pomp in Warmond. Er wor den dan van elf tot vier uur creatieve produkten ver kocht en technieken en vaar digheden gedemonstreerd. Wie daaraan wil deelnemen kan contact opnemen met Clara Sikking, Dorpsstraat 38, Warmond, telefoon 01711- 11109. Zaalvoetbal De Rijkspolitie van Lisse houdt morgen het jaarlijkse zaalvoetbaltournooi in de sporthal van FC Lisse aan de Spekkelaan. Aan het toer nooi nemen teams deel van Rijnsburg, Haarlem, de CRI. Zoetermeer. Rijswijk. Alk maar, Lisse en Hoorn. Aanvang negen uur. Uitvoering De Lisser muziekvereniging Canite Tuba geeft morgen avond haar jaarlijkse uitvoe ring in de Glazen hallen van de bloemenveiling Hobaho en begint om 20.00 uur. Na dat alle afdjelingen de revue zijn gepasseerd is er nog een gezellig samenzijn. De avond is gratis toegankelijk. Feestavond Buurtvereniging Wilhelmina uit Lisse houdt morgen haar halfjaarlijkse feestavond in de zaal van de Voorhof aan de Bondstraat. Dit keer treedt niet de eigen toneel groep op, maar Pancras uit Sassenheim met het stuk „Gieren op het veilige nest". Na de uitvoering is er de ver loting en vervolgens muziek van „De Sano's". Aanvang 20.00 uur. De toegang is gra tis voor leden, anderen beta len J2,50 Sponsorloop De Stichting Ontwikkelings samen werking Noord wijk houdt zaterdag een sponsor loop in de Voorstraat-Offem- weg. Aanvang twaalf uur. Bibelebon Het kinderdagverblijf Bibele bon in het voormalige school gebouw aan de Van Hogen- dorpweg 11 in Voorschoten houdt zaterdag 20 mei open huis. Dit gebeurt ter gelegen heid van de ingebruikname van de voormalige school. Het pand wordt om kwart over vier geopend door wet houder Marselis waarna het publiek tot zes uur welkom Geraniums De jaarlijkse Geraniummarkt in Voorschoten wordt zater dag gehouden in de Voor straat. De Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde geeft informatie over tuinbouwkundige onderwer pen. er zijn demonstraties bloemschikken en voorts staan er diverse stands van onder meer de bijen vereni ging en de volkstuinders. Wethouder J. Visser verricht de opening om half elf. De markt is van negen tot vijt uur geopend. Cabaret Het cabaretduo De roos en de vuilnisbak. bestaande uit Mark Pekelharing en Frank van Oosten, treedt zaterdaga vond op in Artopa aan de Grevelingstraat 50 in Lisse Aanvang kwart over acht. De entree is gratis. Het duo speelt het programma „Van blues tot Baby IonDaarin worden zowel hedendaagse als tijdloze romantische mu ziekstukjes ten gehore ge bracht. Concert De Kamermuziekgroep van het Residentie-orkest geeft zaterdagavond een concert in 't Huys Dever aan de Heere- weg in Lisse. Het is het laat ste in een serie van totaal acht Dever-concerten. De ka mermuziekgroep speelt wer ken van Schubert. Mozat en Ibert. Kaarten zijn beschik baar bij de VVV-Lisse, Gracht weg 53a in Lisse. En tree kost 10,50, houders van een CJP of Pas 65 moeten 8,50 betalen. MOKER In de radio-uitzending van MOKER wordt vanavond tussen zeven uur en half acht aandacht besteed aan de ope ning van Het Knooppunt van het gezamenlijk jongerenpas toraat in Leiden. MOKER, het Media overleg van ker ken in Rijnland en de Bol lenstreek. zendt uit via Om roep Rijnland. LEIDSCHENDAM Een bejaarde vrouw heeft gistermid dag rond half vijf een gebroken pols opgelopen bij een bero ving. Twee vrouwen belden aan bij woning van de bejaarde aan de Veursestraatweg. Toen de vrouw open deed drongen de twee vrouwen naar binnen, waarop er een worsteling ont stond. De bejaarde brak daarbij haar pols. Ze werd vervol gens door het tweetal in haar huiskamer opgesloten, waarop de ongenode gasten de rest van het huis doorzochten. Het duo ging aan de haal toen er op geschreeuw van de be jaarde hulp kwam opdagen. De vrouw is naar ziekenhuis Anthoniushove overgebracht. De omvang van de buit is nog onbekend. WASSENAAR „Wij vragen ons af of het in uw voornemen ligt om bin nenkort de naam van de vereniging te wijzigen in „Vijanden van Wasse naar". Een pamflet met deze tekst werd gisteren door actievoerders tegen de aanleg van een noorde lijke randweg aan bezoe kers van de algemene le denvergadering van de vereniging Vrienden van Wassenaar uitgereikt. De Vrienden van Wassenaar zijn voorstander van de aan leg, terwijl de actievoerders bang zijn dat de weg door hun wijk gaat lopen. Vrienden- voorzitter mr. dr. J. Verhoeve wees de vraagsteller erop dat er nog nooit een uitspraak was gedaan over een mogelijk tracé Voor de randweg. Peter van Selm, woordvoerder van de „Oost-West, Thuis best?"-groepering, die al maanden pleit voor de aanleg van een randweg, wees op de verkeersoverlast die duizend gezinnen nu ondervinden op de doorgaande Oost-West rou te. Hiertegenover staat, aldus Van Selm, dat een in de komende jaren te bouwen randweg slechts zeer weinig burgers overlast zal bezorgen, omdat ieder mogelijk en denkbaar tracé ver van de bewoonde wereld komt te liggen. Op di plomatieke en verzoenende toon moest Verhoeve tussen beide opvattingen manoeuvre ren om een openlijke aanva ring te voorkomen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15