DE NISSAN BLUEBIRD Professionele FSO-import succesvol Fiat op schoonste motortechnief Nu volop asperges met ham van TOCH OOK UW SLAGER! Toyota Carina met zakelijke luxe NISSAN AUTO QeidócQowuwt DONDERDAG 18 MEI 1989 PA< Gaan we zelf al die reisbrochures doorspitten? HOGEWOERD 155 - LEIDEN TEL.071-121662 Of boeken we bij de ANWB. Op het reisbureau van de ANWB kunnen ze u alles over de bestemmingen op uw verlanglijstje vertellen. Gewoon een betrouwbaar adres met de programma's van solide tour operators. Boek uw zonvakantie bij uw ANWB reisbureau. Aanbevolen bestemmingen: D-Tours TORREMOLINOS, bungalow/app. Camino Real 15 dagen, prijs: p.p. vanaf f. 615,- Evenements Reizen RHODOS, app. Rhodos Palace r Q7C 15 dagen, prijs: p.p vanaf I. U/u Anadolu Aktief Reizen EGEÏSCHE RIVIÈRA, MARMARIS (Turkije), hotel Begonville 1 QOH 15 dagen, prijs: p.p. vanaf T. I «JuU,~ reisbureau Uw dichtstbijzijnde ANWB reisbureau: "s-Gravenhage, Wassenaarseweg 220,070-147147 's-Gravenhage, De Savornin Lohmanplein 10,070-685650 Gouda, Stationsplein 1b. 01820-24444 Leiden, Stationsweg 2,071-146241 De historie van de Poolse auto-industrie is nauw verwant met die van de Russische. Kregen Russi sche produkten als de Lada en Moskvitch/Scal- dia bij ons vaste voet aan de grond, met het Poolse alternatief Polski Fiat (la ter omgedoopt in FSO) wilde het minder lukken. Een kwestie van aanpak kennelijk, want sinds de Abemij-groep er vorig jaar de schouders onder zette zijn er opmerkelijke din gen gepresteerd. Kapita lisme heeft ook zo z'n voordelen, blijkt daaruit. De Abemij-groep omvat onder meer de import van Mitsubishi en Hyundai auto's, het is dus een bedrijf dat flinke hoeveel heden van zowel kapitaal als kennis kan investeren wan neer een nieuwe importfirma wordt opgezet. April vorig jpar startte Abimex met de import van FSO, dat enige tijd van de Nederlandse markt verdwe nen was. De plannen waren ambitieus: directeur Van Marsbergen wilde voor het eind van 1988 liefst duizend FSO's aan de man brengen, waar er eerder niet meer dan een paar honderd jaarlijks ver kocht konden worden. Een be gin vanaf het nulpunt: geen organisatie, geen dealers, geen bestaande contacten met de fa briek in Polen. Nog voor het eind van dat jaar werd de bouw gestart van een nieuw pand voor Abimex in Ridder kerk. De opening van die lang niet misselijke thuisbasis vond deze maand plaats. En ja hoor, in 1988 blijken er werkelijk 1087 FSO Prima's verkocht te zijn. Daadkrachtig optreden bleek tijdens de Auto-RAI. Daar debuteerde de FSO Pri ma met centrale brandstofin jectie en geregelde driewegka talysator, made in Holland. Iets voorbarig, want de leve ring begint pas dit najaar. De heer Oleniak is directeur van de FSO-fabriek in Polen. FOTO'S: PR Op het industrieterrein Don kersloot te Ridderkerk staat nu een modern pand voor Abi mex, met kantoorruimte, on- derdelenmagazijn, ruimte voor dealertraining en een show room. Voor de opening was de directeur van de FSO-fabriek, de heer Oleniak, naar Neder land gekomen om zijn tevre denheid over de samenwer king met Abimex te betuigen. Want van het begin af aan liet Abimex er geen twijfel over bestaan dat het een kritische afnemer zou worden, die met een mensen naar de fabriek afvaardigde om te zorgen voor kwaliteitsverbetering. Wat dat betreft was er in Polen toen kennelijk al meer glasnost dan in de Sovjetunie, want ook met het Abimex-initiatief om van de FSO Prima een schone auto te maken toonde de heer Oleniak zich alleen maar blij. Op basis van een centrale Mul- tec-injectie en geprogram meerde ontsteking van Gene ral Motors ontwikkelt TNO de 1,5 liter Prima-motor tot een aggregaat dat aan de US'83 uitlaatgaseisen voldoet en dus in aanmerking komt voor sub sidie. Voor de Russische auto's, zo ondervonden we onlangs, laat men de ontwikkeling van schone motoren geheel aan de fabriek zelf over. Importeur Gremi kan de Lada's wel ach teraf van een tweeweg-kataly sator voorzien (zoals nu ook Abimex doet met de FSO), maar een US'83-schone auto met geregelde katalysator vergt elektronische brandstof injectie en kan alleen in sa menwerking met de fabrikant gemaakt worden. Ook in Polen is men uiteraard bezig met de ontwikkeling van moderne nieuwe modellen, krachtig gesteund door Fiat die ook voor een moderne pro- duktielijn zal zorgen voor een in 1991 te presenteren kleine auto. Die verrijkt dan het FSO-gamma ten koste van de Classic, nu met zijn prijs van ƒ9999 een van de goedkoopste auto's op de markt. De Prima, nu nog met ongeregelde twee weg-kat, kost ƒ11.999 en blijft dan nog even. Een niet erg verfijnde auto, al zal de mo derne ontsteking zeker nog gunstige gevolgen hebben voor het motorisch gedrag. Maar hij bezit heel wat ruimte en er zit drie jaar garantie op; meer mag je voor twaalf mille toch niet verwachten. PETER FOKKER Abimex startte april vorig jaar met de import van FSO, dat enige tijd van de Nederlandse verdwenen was. Op het industrieterrein Donkersloot te Ridderkerk staat nu een modern paruTrT Abimex. 1^1 tr t Een duidelijke trend in de nieuwste automodellen is de uitbreiding van de uit rusting met zaken die be paald onder de term luxe vallen. Vooral rijders in een „auto van de zaak" schijnen daar nogal prijs op te stellen; ze hoeven de luxe uiteindelijk niet zelf te betalen. Dat is althans de redenering die Toyota geeft om te motive ren dat de Carina - bij uitstek een model in de zakenauto- klasse - er nu ook in 1.6 GL- versie is. Eerder zagen we GL-versies, bijvoorbeeld van de Corolla, alleen bij de internationale presentatie, maar hield de Ne Echt nieuws is het niet, maar vooruit: in februari kondigde Fiat een gewij zigde opzet van het mo- dellengamma aan, waarbij alle (benzine)Fiats aan de strengste uitlaatgaseisen zouden voldoen. Daarmee liep men op de zaak voor uit, want toen stond nog niet vast dat Nederland die eisen, bekend als US'83 )standaard als maat staf zou nemen voor het verlenen van subsidie op schone auto's. Dat is in middels sinds maart wel zo, dus wedde Fiat op het goede paard. Met name Frankijk en Itali - verzetten zich nogal tegen al gemene invoering van zo strenge eisen, vooral als het gaat om kleine auto's. Oor spronkelijk was het Europese plan om auto's met een motor tot 1400 cc nog ruim de tijd te geven alvorens ze aan strenge uitlaatgaseisen bloot te stellen. Juist van die klasse moeten de Franse en Italiaanse merken het hebben, vandaar - zo was de heersende mening - dat men in die landen tegen ver snelde invoering van strengere eisen aan kleine auto's- was. Men kon ze niet zo snel leve ren (met brandstofinjectie en geregelde katalysator), men kon niet concurreren (het ver hoogt de prijs), heette het. Niet geheel onterecht zegt Fiat dat laatste te logenstraffen, want de Fiat Panda is nu de kleinste en goedkoopste auto op de Nederlandse markt met geregelde katalysator. Beperkter gamma Het vergde wel een ingreep in de modelvariatie. Alleen de grotere Fire-motoren werden uitgerust met de noodzakelijke Bosch Mono Jetronic centrale brandstofinjectie. In de onderste gelederen van het Fiat-gamma is er nu de Panda 1000 als L (voor 13.250), CL, S en in vierwie- laangedreven versie. Dan komt de Uno 45, alleen drie- deurs leverbaar in basisversie 17.800) of als S, met vervol gens de drie- of vijfdeurs 75 SX en de Turbo-versie. Het daar weer op volgende Tipo- gamma is in zoverre veran derd dat de Tipo 1.4 nu ook met geregelde katalysator ge leverd wordt (vanaf 24.450). Als om nog eens te bewijzen dat de geregelde driewegkata lysator werkt werden we uit genodigd die gewijzigde Pan da, Uno of Tipo te proberen. We kozen een Panda, omdat het de goedkoopste auto met geregelde katalysator is. Wel, een onmiddellijk groot ver schil merk je niet. Zoals in den beginne de Panda 45, nog zon der injectie of katalysator, vlot vooruitkwam doet ook de 1000 i.e. dat. Het is natuurlijk wel handig dat een vijfbak nu standaard is op alle versies, want bij hogere snelheden loopt de motor er aardig rustig mee. De trekkracht bij laag toerental leek ook verbeterd. Een gemiddeld verbruik van een liter op ruim vijftien kilo meter over een toeristisch ge reden route door de Efetuwe geeft niet de indruk dat de in jectie-Panda er duidelijk zuini ger op werd. Een uitlaatgastest bij het Instituut voor de Auto handel in Driebergen na de route liet zien dat in de kataly sator-uitlaatgas bijna geen zuurstof meer zat: die wordt gebruikt om de kwalijke gas sen te oxideren. Koolmonoxi de zat er ook bijna niet in, en heel weinig onverbrand kool waterstof. Een ander testkastje krijgt men dan elektrisch be diende ruiten en buitenspie gels, centrale deurvergrende ling, stuurbekrachtiging, toe- renteller, kaartleeslampjes, verstelbaar stuurwiel en nog een lijstje handige attenties die anders aan de vijf mille duur dere 2.0 GLi (uitsluitend als vijfdeurs Liftback leverbaar) voorbehouden zijn. En dat al les in een modern gelijnde, ruime middenklasser met heel nette rijkwaliteiten. De al be kende eenvoudigere XL-uit- voqring is vier mille goedko per. De economisch denkende zakenman stelt kennelijk min der belang in luxe, want de dieselversie of die met arm- mengsel 1.6 mm benzinemno- tor zijn er niet als GL. (ADVERTENTIE) Wie in het zakelijk verkeer ook privé-belangen de ruimte biedt, denkt al snel aan de Bluebird. Representatief en onbe twist de meest complete auto in z'n klasse tegen een prijs die anders zou doen vermoeden. Een greep uit de tientallen standaard "extra's" waarvan elke Bluebird voorzien is. Wat te denken van getint warmtewerend glas, een verstelbaar stuur, dubbele buitenspiegels, rolgordels voor en achter, toerenteller en een economische vijfversnellingsbak. Voorzieningen waarvoor bij andere auto's veelal een stevige meerprijs in rekening wordt gebracht. En de Bluebird gaat verder. Vanaf de LX is zelfs stuur bekrachtiging standaard. Het toppunt van comfort en luxe wordt gevormd door de SLX, met elektrisch bedienbare antenne, bumpers in de carrosseriekleur, brede 70-serie banden, eco- nomy-meter, 4-spaaks stuurwiel, luxueuze rachelle bekleding, gedeeld neerklapbare achterbankleuning, elektrisch bedienbare zijruiten en spiegels, centrale portiervergrendeling, in hoogte verstelbare gordels etc. En om 't u niet al te gemakkelijk te maken is de Bluebird er in 18 verschillende typen. Sedan, hatchback en wagon. In zowel diesel (2.0 liter) als benzine (1.6 en 2.0 liter)-uitvoering. Waarbij alle handgeschakelde benzine versies zijn voorzien van 'n milieuvrien delijke 3-weg Pr\js incl. BTW, excl. afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Ook voor fleetsales en leasing. N'issan is ook de maker van de Micra. Sunny. Prairie, Laurel. Maxima, Silvia. 200 SX. 300 ZX, Tferrano, King Cab. Patrol Vanette. Urvan en Cabstar. Alphen a/d Rijn, Autobedrijf Van Leijden B.V., Koperweg 1, tel. 01720-40366. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Lammenschansweg 128, tel. 071-310811. Noordwijk, Garage Abswoude B.V., Nieuwe 01719-19246/13150. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel. 01713-12866. derlandse importeur het gam ma beperkt tot vrijwel alleen eenvoudiger XL-versies. De Carina II 1.6 Sedan GL (het gaat alleen om de vierdeurs versie met 1.6 liter motor) doet weer denken aan aloude Ja panse aanbiedingen met veel luxe voor een schappelijke prijs. Die prijs bedraagt in dit geval ƒ33.995,- Daarvoor liet zien dat de het ideale mengsel aanhield, ook acceleratie. Een prima tie dus, terwijl de er dank zij subsidie der op werd. Fiat ook nog op een door AD AC verzorgde kaai^m adressenboekje van tions in Europa waar benzine te krijgen name voor degenen die (schone) auto op vakant^ap naar Frankrijk, Groot-Efcef nië, Portugal of Spanje i dg raden lektuur, te verlor bij de ANWB-kantorer.. slechts 2,95. U mist WV overigens landen als fbb land, Duitsland, Zwedrlo Zwitserland omdat lojiek benzine daar gewoon^Ja verkocht wordt. 'i» PETER FOr Toyota Carina II sedan GL. katalysator. Het extra comfort van een 4-traps automaat uik njd elektrisch bedienbare overdrive is leverbaar op de SLX. Onjake élke Bluebird minutieus vervaardigd en gecontroleerd wordt JJ00 h het oog op een lange en probleemloze levensduur geeft Nissjeeg sterke en langdurige garanties. Naast 3 jaar lakgaranti^ <J5£« 1 Vf 6 jaar carrosserie garantie nu ook 3 jaar of 100.000 kmH de hoofdcomponenten yan aandrijving eri wielophanging. We||^ lennietop 100.000 de zaken vooruitlopen, nf t misschien is 't verstandig de agenda te trekken voor 'n bezoek F ons. Wij weten wat er te koop is vanaf msnk

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10