Gorbatsjov komt Peking via achterdeur binnen Argentinië weer in greep van peronisme Stalin: „Hitier is 'n prima kerel" Bejaarde Brit in Bayrut ontvoerd Palesti jnen zien niets in Israëlisch verkiezingsplan Itische emblee )r eerst een VONTUREN VAN KAPITEIN ROB KLM mag tijdelijk met super- Boeing vliegen PA<^__ PENLAND CcidócSouomvt DINSDAG 16 MEI i zet miljarden in i de criminaliteit JgTON De Amerikaanse George Bush heeft een 1,2 jollar kostend plan aangekon- de criminaliteit in de Verenig- i te bestrijden. De kern ervan —lit meer gevangenissen, meer ^^rder optreden en veel zwaar- jgifen. Het meest omstreden punt Sn is het voorstel de invoer, fa- 4g% verkoop van patroonhouders 65 ifr dan vijftien patronen te ver- 2130e president lijkt hiermee het 45 %n het gebruik van (half)auto- wapens te willen beperken, 14 ,at deze wapens zelf aan banden 5i5igelegd. De machtige Ameri- 59 7fcrapenlobby verzet zich tegen 51 Sfe maatregelen. MOSKOU De Duitse dictator Adolf Hitler en Sovjetdictator Jozef Stalin had den een mateloze bewondering voor el kaar. Hitier nodigde Stalin ooit eens uit Berlijn te bezoeken „omdat wij beiden grote leiders zijn". De voormalige Sovjettolk Valentin Be- rezjkov vertelde in de documentaire „Ge tuige" die op de Sovjet-televisie werd ver toond ook over de bewondering van Sta lin voor Hitier toen laatstgenoemde in 1934 de gehele leiding van zijn knokploeg om zeep bracht. „Hitier is een prima ke rel. Zo moet je omgaan met je vijanden"; zei Stalin. BAYRUT Een onbekende Libanese organisatie heeft de ontvoering opgeëist van de 74-jarige Brit Jack Mann in Bay rut. De bejaarde man wordt sinds vrij dagmorgen vermist, toen hij even naar de bank ging, zo heeft zijn vrouw ver klaard. De ontvoerders zouden de vrij lating eisen van hun „kameraden" die in Groot-Brittannië gevangen zitten. De Britse politie heeft echter verklaard geen enkele persoon vast te houden die aan de beschrijving van de ontvoerders voldoet. De enige Palestijn die momen teel vast zit in Engeland is de 29-jarige Ismael Sowon. De Palestijn zit een ge vangenisstraf uit van elf jaar wegens het opslaan van wapens voor de PLO. Ontvoerde Duitser vrij in Libanon ZAHEANI De 21-ja- rige Westduitser Marcus Quint, die tien dagen geleden in de Zuidliba- nese havenstad Sidon was ontvoerd, is vrijge laten. Quints vrijlating werd tot stand gebracht door de leider van de sji'itische Amal-militie, Nabih Berri. Berri ver klaarde dat er voor de vrijlating van de West duitser geen toezeggin gen zijn gedaan en dat er geen losgeld is be taald. Geslaagde expeditie naar de Noordpool OTTAWA Acht leden van een in ternationale expeditie die gisteren na een tocht van twee maanden de Noordpool bereikten, zijn opgepikt door een vliegtuig dat hen terugge vlogen heeft. Dat gebeurde nadat de trekkers een vlag van de Verenigde Naties hadden neergeplant op de Noordpool. „Het belangrijkste is dat we het gedaan hebben", zei de Britse ontdekkingsreiziger Robert Swan, de leider van de expeditie in een radio boodschap vanaf de Noordpool. De groep maakte de tocht om de aan dacht te vestigen op de wereldwijde milieuvervuiling en het zogeheten broeikaseffect, waardoor de tempera tuur op aarde stijgt. -r-ptiebestrijder U%el autojet-parlement s Bij de verkiezin- het nieuwe Congres ksafgevaardigden in jn'e heeft eergisteren ide „corruptiebestrij- olai Ivanov een zetel als vertegenwoordi- Leningrad. Ivanov de verkiezingen niet strijd aangaan met twintig andere kan- B Bnaar had ook te kam- Ihet Kremlin. Het Po- Bad hem niet in dank Bn dat hij vele top- ^rissen van corruptie Thuldigd. Ivanov is al en bezig met een on paar corruptie in de lier sprake van een t van het Jeltsin-ver- zo zei een partij- »rder. Hij doelde hier- TTIDliverkiezing in Moskou van Boris Jeltsin on- liever gezegd dank- U giderzoek dat de partij |n wilde instellen. 1 Charkov in de Oek- !ek dat Vitaly Koro- intUI hervormingsgezinde ap van het tijdschrift met gemak de negen pndidaten had versla verkiezingsuitslagen n dat de kiezers dui- orstander zijn van de ers en van de kandi- niet tot de gevestig- lehoren. WOEDEND OVER ARS DAMBESLUIT Tsjechoslowakije teren scherpe kritiek het Hongaarse besluit ;rdag de bouwwerk en aan een omstreden de Donau te staken, owaakse functionaris- chuldigden Budapest nding van het interna- °cht. Praag zal als het •finitief blijkt een hoge igoeding eisen. Het re- presidium van Slowa- oostelijke deel van de owaakse federatie, eis en dat Hongarije zijn het uit twee dammen e project alsnog uit- STUDENTENPROTEST WERPT SCHADUW OVER HISTORISCH BEZOEK PEKING De aanhou dende demonstraties van studenten op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking hebben de eerste twee dagen van het histo rische bezoek van Sovjet leider Gorbatsjov aan Chi na danig overschaduwd. Eerst moest de officiële ont vangst met militaire eer op het laatste moment worden ver plaatst van het Plein van de Hemelse Vrede naar de lucht haven, kilometers buiten de hoofdstad. Gorbatsjov, zijn vrouw Raisa en een enorme delegatie werden daar ontvan gen door president Yang Shangkun. Gorbatsjov is de eerste Sovjet leider die in Peking op bezoek komt na Nikita Chroetsjov in 1959. Later op de avond uren later dan in het pro gramma was voorzien moest Gorbatsjov via een ach teringang het Paleis van het Volk aan het Plein van de He melse Vrede worden binnen geloodst voor zijn eerste ge sprek met president Yang Shangkun. Lente In de verklaringen die bij aan komst van Gorbatsjov werden uitgegeven en in de redes tij dens het banket van gister avond wezen beide leiders op de „historische hetekenis" van het bezoek. „Wij komen in Peking in de lente, het seizoen waarin de natuur ontwaakt en dat overal in de wereld in verband wordt gebracht met vernieuwing en hoop. Wij hopen dat onze be sprekingen met Chinese lei ders een keer ten goede zullen brengen in de betrekkingen tussen de Sovjetunie en de Volksrepubliek China", aldus Gorbatsjov. Hij zei dat er een einde moet komen aan de breuk van zijn land met Chi na. Hij acht het Kremlin ook gedeeltelijk verantwoordelijk voor de fouten van het verle den. Gorbatsjov beklemtoonde verder dat „de verbetering van de betrekkingen tussen de Sovjetunie en China niet zijn gericht tegen een derde land. Uiteindelijk zal de hele we reldgemeenschap profijt trek ken uit deze verbetering". In zijn toespraak merkte de Chinese president Yang op dat „de betrekkingen tussen China en de Sovjetunie in het verle den een kronkelig verloop hadden doorgemaakt. Vandaag zijn we gekomen aan een nieuw vertrekpunt". Waarna hij waarschuwde dat er on danks het herstel van de be trekkingen nog grote menings verschillen blijven bestaan. President Yang heeft een uit nodiging van Gorbatsjov voor een tegenbezoek aan de Sov jetunie wel aanvaard. Studenten Van de kant van de Sovjetde legatie is laconiek gereageerd op de afgelasting van de kranslegging van vanmorgen. Sovjet-woordvoerder Gerasi- mov zei China's problemen bij de aanpak van de betogers goed te begrijpen. „Wij hebben soortgelijke ervaringen en hebben moeilijke tijden door gemaakt", zei hij. Op het Plein van de Hemelse Vrede bevinden zich behalve duizenden studenten van wie er drieduizend in honger staking zijn ook tienduizen den sympathisanten. Verzoe ken van Chinese èn Russische vertegenwoordigers het Plein te verlaten in verband met de aankomst van Gorbatsjov had den de afgelopen dagen geen enkel succes. De studenten willen met hun hongerstaking kracht bijzetten aan hun eis tot een „echte dia loog" over democratisering met de regering. „Wij wilden de top niet verstoren, integen deel, wij wilden Gorbatsjov verwelkomen. De ontvangs tceremonie had naast ons kun nen plaatsvinden, maar uiter aard zouden onze politici daar door in verlegenheid zijn ge bracht", zei een lachende stu dent met een spandoek waar op stond: „Wij groeten U, ge zant voor democratie". In de menigte worden ook portret ten van Gorbatsjov omhoog gehouden. Midden op het plein, op het Monument van de Helden van het Volk, is een enorm spandoek met de tekst „Democratie - Ons Gemeen schappelijk Ideaal" in het Rus sisch aangebracht. Verschillen Veel van de studenten be schouwen de Sovjetleider als een held. „Wat hij in de Sov jetunie doet, baant de weg voor wat in ons land moet ge beuren. Onze leiders hebben veel van hem te leren", aldus de studenten, die zeggen zich wel bewust te zijn van de ern stige economische problemen waar de Sovjetunie momenteel mee kampt en van de kritiek van veel Sovjet-burgers op de verslechtering van het levens niveau en de lege winkels. „Misschien kan Gorbatsjov hier ook wat leren", aldus een van de studenten. „Maar wat belangrijk is, is dat hij een politieke hervorming heeft doorgevoerd. Hij heeft de Sovjetunie haar eerste de mocratische verkiezingen ge geven Nu heeft het volk afge vaardigden die hen een stem zullen géven". De demonstraties onderstre pen het verschil in aanpak tussen China en de Sovjetunie om veranderingen tot stand te brengen. Gorbatsjov begon kort nadat hij in 1985 aan de macht was gekomen met het doorvoeren van zijn perestroj ka, met als argument dat al leen drastische politieke her vormingen de Sovjetburgers zouden kunnen overtuigen harder te werken en zo het economisch niveau te verbete ren. Maar hoewel de Sovjetunie een nieuw parlement heeft, dat eind mei voor het eerst bij een komt, is van een verho ging van de levensstandaard vooralsnog niets te merken. China heeft daarentegen eco nomische hervormingen door gevoerd en de deur opengezet voor de Westerse markt, waar door de Chinese winkels er voor Sovjet-bezoekers zeer goed bevoorraad en luxueus uitzien. Maar het regime wei gert ingrijpende politieke wij zigingen door te voeren, waar door de macht in handen blijft van de partij-elite en van bu reaucraten. RAM ALL AH WASHING TON Palestijnen uit de Westelijke Jordaanoever zijn tegen het Israëlische plan voor verkiezingen in de bezette gebieden, dat eergisteren door het Israë lische kabinet werd aan vaard. Dat is de uitkomst van een gesprek dat vijf tien Palestijnse activisten gisteren met de Israëli sche minister van defen sie, Yitzhak Rabin, heb ben gevoerd. De Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO noemde de Is raëlische plannen een „farce" die het recht van de Palestij nen op een onafhankelijke staat negeert. De PLO wil al leen met verkiezingen instem men wanneer Israel zijn troe pen eerst terugtrekt uit de be zette gebieden en er interna tionaal toezicht komt op het verloop van de verkiezingen. De Verenigde Staten lieten zich gisteren voorzichtig uit over het vredesplan van pre mier Yitzhak Shamir. „Ik denk dat het elementen bevat waar op kan worden gebouwd. Wij moeten er eerst meer over weten", zo zei Dennis Ross, di recteur beleidszaken van het ministerie van buitenlandse zaken, na een gesprek met de Egyptische minister van bui tenlandse zaken Esmat Abdel- Maguid. „Veel details moeten nog worden uitgewerkt. Wij zijn plan ons daarmee bezig te houden". Hij wilde verder niets zeggen over de reactie van Washington op het Israëli sche plan. Ook de Egyptische president Hosni Mubarak nam een ui terst voorzichtige houding aan tegenover het Israëlische plan. „Ik heb nog niet de details be keken en kan geen commen taar geven", aldus de presi dent. Stormachtig Met grote meerderheid stemde het Israëlische kabinet eergis teren in met het plan van Sha mir om op de Westelijke Jor daanoever en in de Gaza- strook verkiezingen te houden voor Palestijnse vertegenwoor digers die met Israel zouden kunnen onderhandelen over beperkte autonomie voor de bezette gebieden. Aan de goed keuring ging echter een stormachtig debat vooraf. Ver scheidene ministers van Sha- mirs Likud-blok stemden te gen het initiatief. Onder hen was de minister van handel en industrie, Ariel Sharon, die het „een gevaarlijk plan" vond „dat meer terreur en zelfs oor log zou brengen". De meeste ministers van de Arbeiders partij stemden in met het plan. De precieze details van het voorstel van de Israëlische re gering zijn nog niet bekend, maar volgens berichten in de Israëlische pers houdt het ka binetsplan onder meer in dat in de bezette gebieden verte genwoordigers worden geko zen die met Israel onderhan delingen gaan voeren over een interim-regeling. Gedurende de interim-regeling zouden de gekozen vertegenwoordigers zitting hebben in een orgaan voor zelfbestuur. Drie jaar na de voltooiing van die regeling moeten onderhandelingen be ginnen over de uiteindelijke status van de Westelijke Jor daanoever en de Gazastrook. Israel zal de komende twee weken een diplomatiek offen sief lanceren om steun te ver werven. Premier Shamir en verscheidene andere vooraan staande kabinetsleden zullen de VS en West-Europa aan doen om details van het plan nader toe te lichten. De Israë lische ministers van buiten landse zaken en defensie wil len het plan nog deze week in Washington presenteren. Opgeblazen Het Israëlische leger stelde gisteren een uitgaansverbod in voor onbepaalde duur in de Gaza-strook. Alle inwoners van de bezette kuststrook die in Israel werken, werd bevo len onmiddellijk naar huis te rug te keren. Het uitgaansverbod volgde na een reeks van botsingen tussen stenengooiende Palestijnse be togers en Israëlische soldaten. In het vluchtelingenkamp Khan Yunis in de Gaza-strook werd een 40-jarige Palestijn fataal in de borst getroffen tij dens een botsing met het Is raëlische leger. Bij incidenten in de Gaza-strook raakten tientallen Palestijnen gewond. Op de Westelijke Jordaanover heeft het Israëlische leger gis teren vier Palestijnse huizen opgeblazen en zeven andere verzegeld. De eigenaren werd beschuldigd van aanslagen op Israëlische soldaten en of van moorden op vermeende colla borateurs. Sinds het begin van de Pale stijnse opstand zijn meer dan 170 Palestijnse huizen ver woest en meer dan zeventig andere verzegeld in de bezette gebieden. De methode wordt in het Westen bekritiseerd omdat daarmee inbreuk wordt gepleegd op het recht op een eerlijk proces. NN De drie natio- jhe bewegingen uit de ie republieken Est- ietland en Litouwen in Tallinn in Estland fste „Assemblee" ge- Afgevaardigden van publieken kwamen zich samen sterk te voor hun eis meer chap te krijgen in in- mgelegenheden, wan- iter deze maand het Sovjetparlement let eerst bijeenkomt, fcevaardigden namen tntal resoluties aan eer autonomie die ter hg voorgelegd zullen I aan het Sovjetparle- ?e bijeenkomst in Tal- jis de eerste poging de irdigden en politieke j?n van de nationalis- lewegingen uit de Bal republieken samen te P- Atlantis op weg naar „huis" De onlangs uit de ruimte teruggekeerde space-shuttle Atlantis trekt veel bekijks als hij op de vlieg- haven Dallas-Forth Worth in Texas wordt vastgemaakt op de „rug" van een NASA-Boeing 747. Samen met de Boeing vliegt de space-shuttle terug naar zijn basis Kennedy Space Center in Flori- 24.000 MIJLEN OCEAANRACE Rob, alleen met Skip aan boord van de Vrijheid II, houdt it aan gedurende vele dagen. Het weer blijft goed en het acht maakt behoorlijke tijden. Waar zouden de anderen is geen zeil aan de horizon te bekennen. Rob bevindt op een der eenzaamste plekken van de Stille Oceaan, tag is hij een paar maal met de sextant in de weer om zijn te bepalen en wanneer hij op 128 graden Oosterlengte is *n, wendt hij de steven naar het Zuiden. Skip heeft geen Deiangstemng voor het rare instrument, waar zijn baas zo lang door tuurt. Hij interesseert zich meer voor de vliegende vissen, die soms bij bosjes over het schip komen, opgejaagd door bopi- to's. Op zeker dag vangt Rob zo'n vis. Het dier is wel een meter lang! Eindelijk, na weken zeilen, doemen bergtoppen aan de ho rizon op. Rob bepaalt nog eens zijn positie en ja, hij heeft zich niet vergist: dat moet het eiland Nukuhiwa van de Markiezen- groep zijn/ MENEM GEKOZEN TOT OPVOLGER ALFONSIN BUENOS AIRES Ar gentinië moet nog acht maanden wachten op haar nieuwe „held". Op 10 de cember zal de 58-jarige Carlos Saul Menem wor den beëdigd als nieuwe president. Menem won de zondag gehouden presi dentsverkiezingen met grote overmacht. Ook in het parlement en op re gionaal terrein boekten de peronisten grote winst. Menem wordt de opvolger van de eens immens populaire pre sident Alfonsin, die het land in 1983 naar de democratie leid de. Maar inmiddels is Argenti nië terug bij af: het dreigt te bezwijken onder een golf van hyperinflatie en algehele soci ale onrust. Carlos Saul Menem, de 58-jari- ge flamboyante gouverneur van de arme noordwestelijke provincie La Rioja, heeft han dig ingespeeld op de economi sche en sociale ontreddering. De populistische peronist pre senteert zich op een welhaast religieus aandoende wijze als „de redder van het vader land". Playboy Menem was eerst moslim, maar bekeerde zich tot het ka tholicisme om president te kunnen worden. „Playboy" Menem, zoon van zeer rijke Syrische immigranten, is de „nieuwe held" van de peronis ten. Hij wordt „tweede Peron" genoemd, naar de legendari sche, zeer populaire generaal, die in 1974 overleed tijdens zijn derde ambtstermijn. Peron wordt nog steeds en vooral in tijden van crisis vereerd als een nationale held die op kwam voor de armen en van Argentinië een trotse natie maakte. Ook Menem weet de Argentij nen met zijn optreden in ver voering te brengen. Maar zijn De komende Argentijnse president. Carlos Menem, en zijn echt genote Zulema. bestuurlijke kwaliteiten wor den in twijfel getrokken. Zijn uitspraken en denkbeelden zijn vaag en dubbelzinnig, hij gedraagt zich als politiek ka meleon, geeft iedereen gelijk en belooft van alles. Waarnemers houden daarom hun hart vast. Het peronisme heeft Argentinië tot dusverre immers eigenlijk alleen maar rampen gebracht. De partij werd in de jaren veertig opge richt door Juan Peron. De ideeën van de partij vormen een mengsel van elementen van Italiaans fascisme en hef tig nationalisme in een sy steem gebaseerd op overheer sing door de staat. Vakbonden Peron, die evenals Menem nu. de steun van de vakbonden had kwam in 1946 voor het eerst aan de macht. Argentinië was toen een rijk land en vormde de op zeven landen na grootste economie in de we reld. Maar Peron startte een golf van overheidsuitgaven. Hij haalde zo de hele schatkist leeg, die tot dan toe goed ge vuld placht te zijn met op brengsten uit de export van tarwe en vlees. Tegen 1955, toen Peron werd afgezet via een militaire staatsgreep, waren de reserves uitgeput. Hij had zelfs het hele nationale pensioenfonds leeg gehaald om de overheidsuitga ven te kunnen blijven finan cieren en zich voortduren van zijn populariteit te kopen. Op het hoogtepunt van hun roem werden Peron en zijn tweede vrouw, Evita. door miljoenen arme Argentijnen bijna als heiligen vereerd. Het leger zond Peron in bal lingschap. Maar in 1973 keerde hij in triomf terug en werd weer president. Het land gleed snel af naar chaos en geweld, welke zijn vrouw, die hem na zijn overlijden in 1974 opvolg de niet kon tegenhouden. Zij werd in 1976 afgezet via een militaire staatsgreep. Daarop volgende zeven jaar van brute militaire dictatuur. Waarne mers maken daarom al weer vergelijkingen met de econo mische misère in 1976. SEATTLE De KLM gaat binnenkort met de eerste su- per-Boeing vliegen, zij het op een tijdelijke vergunning van de Rijksluchtvaartdienst (RDL). De RDL wil voor de eerste 747-400, de City of At lanta, vooralsnog geen bewijs van luchtvaardigheid afgeven. De RDL eist dat er eerst nog enkele veiligheidsvoorzienin gen worden aangebracht. Vooruitlopend daarop heeft de RDL de KLM een vergunning voor drie maanden gegeven. De aflevering van het grootste passasiersvliegtuig ter wereld was door de houding van de RDL - en die van Engeland, West-Duitsland en Frank rijk - al vier keer vertraagd. Het nieuwste toestel uit de Jumbo-familie kost zo'n 260 miljoen gulden Boeing verwacht overigens binnenkort enkele tientallen vliegtuigen van het type 767 en 757 te kunnen verkopen aan de KLM. Het hoofd van de afdeling marketing van Boeing, D. Bennett zei dat gis teren in Seattle, waar Boeing zijn hoofdkantoor heeft. „Defi nitieve orders zijn nog niet ge plaatst, maar ik verwacht bin nenkort mededelingen daar over", aldus Bennett. De woordvoerder van de KLM. N Harmse, zei de uitspraken van Boeing „erg prematuur" te vinden. „Voor ons is dit abso luut niet aan de orde", aldus Harmse. Volgens Boeing zou de KLM echter al een voor schot hebben betaald. Harmse wees erop dat de KLM juist heeft besloten tot verdere standaardisatie van zijn vloot. „De KLM standaar diseert haar vloot met 26 747's, 26 737s en tien airbussen A310". aldus Harmse. Om die standaardisatie te bereiken maakte de KLM recentelijk grote bestellingen bekend van Boeings 737- en 747-toestellen ter vervanging van de Fokker 100, de DC9 en de DC10

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7