Boeren zullen de kont tegen de krib gooien" DRIE AVONDEN OP REIS VOOR EEN FEESTPRUS! atterijen slecht ingeleverd 4 CcicbcSoivumt Jverstand brengt 1 in Apeldoorn Huiszoeking EG uit vrees voor luchtvaartkartel IMPING VEESTAPEL DOMINEERT MILIEUBELEIDSPLAN ■woners stankflats nig voor gezondheid Kok: bekering Smit-Kroes symbolisch Voorhoeve uitleg gevraagd over aanval op Smit-Kroes Voorhoeve wist al langer van vertrek Smit ENLAND DINSDAG 16 MEI 1989 PAGINA 3 pORN Gestrand op een politiebu- [peldoorn, terwijl je op zoek bent naar [n en lusten van nachtelijk Amster- trieste lot overkwam zaterdag een J was in de hoofdstad enigszins be- 1 in een taxi gestapt en had de chauf- e vafeocht hem naar de Dina Apeldoorn- n nide hoofdstad te vervoeren. De chauf- ijkeide war gebracht door de hem onbe- befaatnaam en aangeschoten toestand erkichént, besloot de Brit maar naar het hte Apeldoorn te rijden. Daar kon het 'n atchter de plaats van bestemming niet n "4n, zodat de chauffeur zijn reisgenoot i de politie afzette. Deze zette de Brit de trein. Bibberhuis stelt iedereen voor een raadsel HOLTEN Al maandenlang wordt het Holtense echtpaar Roelofs geteisterd door een geheimzinnige trilling in hun woning. Omstreeks de kerstdagen voel den zij de „bibbers" voor het eerst, maar niemand weet nog waar ze vandaan ko men. De gemeente en de woningbouw vereniging hebben geprobeerd de oor zaak van de trillingen op te sporen. Met een stethoscoop werden de lantaarnpa len in de directe omgeving afgetast en daarna werden alle leidingen en de rio lering onderzocht. Dat leverde niets op, de gemeente heeft geen apparatuur die gevoelig genoeg is om trilling te lokali seren. Daarom is nu een supergevoelige geluids- en trillingenmeter besteld. Als ook die niet tot resultaten leidt, zal TNO in Delft worden ingeschakeld. Bejaarde gooit buurman van balkon EINDHOVEN Een 70-jarige Eindho- venaar heeft het afgelopen weekeinde zijn 33-jarige benedenbuurman van zijn balkon op de vierde verdieping naar be neden gegooid. Het slachtoffer had ge luk want zijn val werd gebroken door twee waslijnen; de man kwam terecht in de struiken vlak naast een tegelpad. Hij is met een aantal gebroken ribben en kneuzingen opgenomen in een zie kenhuis. De benedenbuurman was boos op de bejaarde omdat die regelmatig af val naar beneden gooit. Toen hij verhaal wilde halen deed de bejaarde net alsof hij niet thuis was. Daarop vernielde de benedenbuurman een ruitje en ontstond in de woning een vechtpartij. Binnenstad Groningen decor ongeregeldheden GRONINGEN De politie van Gronin gen is dit weekeinde met de wapenstok opgetreden tegen een groep jongeren, in aantal variërend van 80 tot later 150. Zo wel zaterdag- als zondagavond waren de acties van de jongeren, onderwie een kern van FC Groningen-supporters, ge richt tegen krakers in de vroegere pan den van het uitgeversconcern van Wol- ters-Noordhoff in de binnenstad. Zater dagavond werden diverse winkelruiten ingegooid. Zondagavond werden ook poli tiemensen met stenen bekogeld toen deze een rechtstreekse confrontatie tussen de krakers en de bende jongeren trachtten te voorkomen. AMSTERDAM Opsporings functionarissen van de Europese Commissie hebben bij de lucht vaartmaatschappijen Martinair en Transavia onderzoek gedaan naar een mogelijke kartelvor ming van deze twee en KLM. De functionarissen verrichtten zelfs een huiszoeking, waarbij ook per soonlijke eigendommen van directie leden werden onderzocht. De EG- ambtenaren hadden hun komst wel een week van tevoren aangekondigd, maar de directies van de luchtvaart maatschappijen werden „verrast" door de vergaande wettelijke be voegdheden die de functionarissen bleken te hebben. Het onderzoek naar kartelvorming komt voort uit het voornemen van KLM om 40 pro cent van de Transavia-aandelen (die alle in handen zijn van Nedlloyd) te kopen. Omdat KLM en Nedlloyd bei de ook al een belang in Martinair hebben, vreest de Europese Commis sie een te grote belangenverstrenge ling in de Nederlandse luchtvaart, hetgeen de vrije concurrentie zou aantasten. neg; ver aJR Ie P opg<T hebb »®.4aAG De agrari- a ,iettor zal van de ge- .Vintaamenleving het 8®1S moeten bloeden 8 sfrbetering van het ^C0^De veestapel moet ;r\ de financiële bij- n aan het milieu is 10 iotst van alle secto- 11 de werkgelegen- lalt scherp, zo blijkt ti notitie van het en lal Planbureau )or j [ene jnzi|de KNBTB, de katho- t geFren~ en tuindersbond, j Jn slechte zaak voor ie- .j „Dit kan absoluut lciefieent voorzitter Joris sbarn van de KNBTB. pevenredige verdeling pn zal de grootst moge- jeilijkheden geven. Ik wa4en averechts effect, r p« boeren zullen de kont iet 1 krib gooien", con! tairJWSPec'a^'st ^'et De boeren hebben al eerder geprotesteerd tegen diverse maat regelen waardoor ze werden „uitgemolken". Als het Milieube leidsplan wordt uitgevoerd, zullen ze opnieuw, en waarschijnlijk heftiger in opstand komen. FOTO: MILAN KONVALINKA binet. Het moet daarom niet Volgens het Nationaal Milieu- worden behandeld door het beleidsplan dat het demissio- kabinet. Wel zal het een zwaar naire kabinet binnenkort pre- ónderwerp worden bij de ko- senteert zullen bedrijfsleven mende verkiezingen en daarna overheid tussen 1990 en bij de formatie van een rege- 2010 147 miljard gulden in demissionair ka- ringscoalitie". verbetering van het milieu drLïk ben er ook wel van 1 irkken", zegt hij, „maar zaaeubeleidsplan is uitein- jg jet meer dan een plan- elt.P ee' pompen. Voor 1990 staat een totaalbedrag van ruim 4,7 mil jard gulden op het programma, oplopend tot 7,5 miljard in 1994. Landbouw en visserij moeten volgens het plan volgend jaar 742 miljoen gulden bijdragen aan het milieu. Zij levert daar mee de hoogste contributie. De metaalindustrie staat met 356 miljoen gulden in het boek en de olie-industrie met 344 mil joen. De sector vervoer, auto mobilisten en transportwereld hangt met 243 miljoen gulden ergens in de middenmoot. Ook in 1994 zal de agrarische sector nog koploper zijn met de bijdrage aan het milieu. Bij na een miljard gulden gaat het dat jaar de landbouw en visse rij kosten, terwijl de olie-in dustrie met 626 miljoen goede tweede wordt. Metaal en che mie komen beide elk op onge veer een half miljard aan kos- Huishoudens Voor de huishoudens heeft het Milieubeleidsplan ook extra kosten tot gevolg, maar door loonstijgingen blijft het verlies aan koopkracht in 1990 be perkt tot een half procent voor een doorsnee werknemer met 40.000 gulden bruto per jaar. Mensen met een minimumin komen komen er nog het slechtst van af. Hun koop kracht zal gemiddeld met 0,75 procent kunnen dalen. De overheid gaat het Milieube leidsplan volgend jaar per sal do 400 miljoen gulden kosten, oplopend tot 664 miljoen in 1994. De voorgenomen inkrimping van de veestapel zal tot gevolg hebben dat de werkgelegen heid en de produktie in de landbouw op langere termijn gaan dalen, waardoor ook de prijzen uiteindelijk zullen gaan dalen, zo blijkt uit het CPB- document. Het CPB heeft be rekend dat het aantal arbeids plaatsen (op jaarbasis) met 43.000 zal verminderen. Als de andere landen van de Europese Gemeenschap gelijk tijdig met Nederland ongeveer dezelfde milieumaatregelen nemen, ziet het economisch toekomstbeeld er florissanter uit, aldus het CPB. Weliswaar zal de inflatie belangrijk meer toenemen doordat internatio naal de kosten van de maatre gelen in de prijzen worden doorberekend, maar de belas tinginkomsten zullen stijgen door de hogere lonen die op een groeiende inflatie volgen. panjl ie Lle a/d ijssel 'rd-jj bewoners van de de Wiekslag in be$ a/d IJssel zijn on- vonj over de gevolgen f,tIgi impregneermiddel 22 heeft voor hun ge- cse lid. Die ongerust- kikon niet worden jydhomen op een in- 1 in ^ebijeenkomst die egeimeentebestuur voor ?eraroners had belegd. P. van Torn, medisch :skundige van de GG s het onwaarschijnlijk terpentine waar het n is opgelost en dat op s van de flatgebouwen ïbracht, schadelijk is gezondheid. Maar ab- ekerheid is daar niet geven. oners verwijten de ei- van de flats, de wo- hting Capelle a/d IJs- liet veel eerder op hun is gereageerd. Eén van de bewoners heeft al op 21 april aan de bel getrokken over een ondraaglijke stank in zijn woning. Pas vorige week zijn de eerste metingen in de flats verricht. De klachten over terpentine stank komen vooral van de bewoners van 51 woningen die grenzen aan de kopgevels van drie blokken flats, die enkele weken geleden met Drytex zijn behandeld om de muren waterafstotend te maken. De bewoners klagen over hoofd pijn, misselijkheid, keelpijn en geïrriteerde ogen. Zo'n dertig bewoners zijn in gegaan op het aanbod van de woningstichting om het Pink- sterweekeinde in een hotel door te brengen. Afhankelijk van de uitslag van de metin gen zal de gemeente voor een groter aantal flatbewoners voor vervangende woonruimte zorgen. De woningstichting heeft al aangekondigd de zaak tot de bodem uit te laten zoe ken. Emotionele tafrelen tijdens een v LEMMER De „bekering" van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat mag worden gezien als symbolisch voor de breuklijn tussen de ja ren tachtig en negentig. Vol gens PvdA-fractievoorzitter Wim Kok - gisteren op een PvdA-bijeenkomst in Lemmer - zijn niet de omvang van de economische groei maar de kwaliteit, het milieu en een rechtvaardige verdeling tegen woordig van belang. Kok zei opnieuw dat het uit moet zijn met de „hoogmoed en de arrogantie van CDA'ers, die zich over de hoofden van de kiezers heen alles denken te permitteren". Hij wees op de onrust in de verpleging, waar het kabinet zelf voor verantwoordelijk is geweest, zo zei hij. Maar het kabinet Heeft zich niet eens geïnteres seerd getoond. „Zo'n conflict geheel negeren in de hoop dat het vanzelf over zal gaan zou ons niet passen", zo zei Kok. Over het economisch beleid zei Kok dat zijn partij, net zo als de huidige demissionaire coalitie, van mening is dat het financieringstekort verder om laag moet. De basis voor groei en werkgelegenheid moet ver der worden versterkt, zo zei hij, maar economische groei moet er ook toe leiden dat het „alle mensen beter gaat". 'HEEFT NIJPELS BEWUST FEITEN VERDRAAID? DEN HAAG De aanval van Joris Voorhoeve op minister Smit-Kroes heeft ook zijn eigen VVD-frac- tie bevreemd. Verscheidene liberalen kon digden gisteren aan dat zij hun voorzitter vandaag, in de we kelijkse fractievergadering, om uitleg zouden vragen. Deze VVD'ers zeiden 'absoluut niet te begrijpen' wat Voorhoeve heeft bezield om in een kran- te-interview zo te werk te gaan. „Waarom moest Joris in vre desnaam Neelie, 24 uur nadat hij haar dringend had ver zocht aan te blijven, de schuld geven van de val van het ka binet?", aldus deze fractiele den. Ook willen deze VVD'ers graag antwoord van Voorhoe ve op de vraag waarom hij niet eerst heeft nagegaan of zijn verwijten aan het adres van zijn partijgenoot Smit- Kroes wel conform de waar heid waren. Het niet (goed) checken van zijn informatie wordt beschouwd als een 're gelrechte blunder'. Te meer omdat premier Lubbers daar door vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie de kans kreeg de beweringen van Voorhoeve naar het rijk der fabelen te verwijzen en daarmee vernie tigend uit te halen naar de VVD-voorman. Hier en daar in de VVD-frac- tie acht men het waarschijnlijk Voorhoeve moet zijn partij ant woord geven op een aantal vragen. FOTO: SP dat milieuminister Ed Nijpels degene is geweest die Voor hoeve verkeerde informatie heeft gegeven over het kabi netsberaad om zichzelf schoon te wassen. Het was inderdaad opvallend dat Voorhoeve in het vraaggesprek met het Al gemeen Dagblad de ene partij genoot (Smit-Kroes) ongeveer tot de grond toe afbrandde, terwijl hij de andere (Nijpels) vrij pleitte van schuld en hem zelfs enige lof toezwaaide. Tot dat moment had het er naar uitgezien dat het interne VVD-geschil over het al dan niet afschaffen van het reis kostenforfait ook Nijpels de politieke kop zou kosten. Smit- Kroes kondigde vorige week woensdag aan dat zij wegens een fundamenteel andere kijk op de aanpak van de milieu vervuiling niet meer op de VVD-kandidatenlijst wilde staan. Nu wordt vrij algemeen aangenomen dat Nijpels deze kwestie zal overleven. Over Nijpels zei Voorhoeve in het AD-interview: „De bereidheid om eruit te komen is er bij Nij pels, bij mij en de partij". Aanstaande zaterdag houdt de VVD eën bijzondere partijraad om te proberen het onderling eens te worden over de wijze, waarop het Nationaal Milieu beleidsplan moet worden gefi nancierd en de wijze waarop dit in het verkiezingsprogram ma moet worden vastgelegd. Minister Smit-Kroes zal daar hoogstwaarschijnlijk niet bij zijn na de woedende brief die zij Voorhoeve heeft geschre ven over diens interview. Voorhoeve verklaarde zater dag op een VVD-bijeenkomst in Eindhoven dat zijn opmer kingen in het krante-inter- view gebaseerd waren op in lichtingen „van een deelnemer aan de vergadering van de mi nisterraad". De fractievoorzit ter beloofde het een en ander nu ook bij anderen na te vra gen. „Als blijkt dat ik ongelijk heb, zal ik misschien mijn ex cuses aanbieden". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG VVD-fractie- voorzitter Voorhoeve was al maanden op de hoogte van de plannen van demissionair mi nister Smit-Kroes om de actie ve politiek te verlaten. „Begin dit jaar, in januari, heeft minister Smit mij al la ten weten om-persoonlijke re denen niet meer beschikbaar te zijn voor de VVD-kandida- tenlijst", aldus Voorhoeve zon dagavond in VARA's Achter het Nieuws. Hij zei niet te twijfelen aan de argumenten die Smit-Kroes vorige week aangaf voor haar vertrek. Maar volgens Voor hoeve plaatst dit haar besluit wel in een ander daglicht. Zelf gaf Smit-Kroes de interne par tijstrijd op als reden om ermee op te houden. Ze wilde een voortdurende discussie over haar kandidatuur voor de VVD voorkomen. Uit een opiniepeiling, gehou den na de persconferentie van Smit-Kroes waarin ze haar be sluit bekend maakte, bleek dat een meerderheid van de on dervraagde VVD-kiezers het vertrek van Smit-Kroes be treurt (58 procent). Ruim een derde van de VVD-kiezers in 1986 zal de partij bij de ko mende verkiezingen van 6 septmeber de rug toekeren. Voorhoeve zei in een reactie niet onder de indruk te zijn. „Een opiniepeiling is geen ver kiezing". Overigens verwacht hij heel wat stemmen bij de andere partijen weg te kunnen halen. IERLOZE APPARATEN BOOSDOENERS IAAG De Neder- consument levert Bsmaat oude batte- in. Naar schatting 'ocent van de uitge- stroomleveraars bij de leverancier ezorgd. In gemeen- actief voorlichting over het scheiden iiisvuil, komt 30 tot j>cent terug. Milieu- sumentenorganisa- ties pleiten daarom voor het invoeren van statie geld op batterijen. Op die wijze moet binnen korte tijd 80 procent van dek oude batterijen worden ingeleverd. Woordvoerder Schuttelaar van Konsumenten Kontakt ver wacht de komende jaren een enorme groei van uitgewerkte nikkel-cadmium batterijen in het huisvuil, die verwerkt zijn in snoerloze apparaten zoals scheerapparaten en kruimel dieven. „Als deze apparaten „op" zijn, worden ze in de vuilniszak gestopt en komt het cadmium in het milieu terecht. De meeste mensen weten niet eens dat er oplaadbare batterij en, die onder geen beding in het milieu terecht mogen ko men, in zo'n apparaat zitten", aldus Schuttelaar. Hij maakt zich boos over de opstelling van een aantal be drijven die de batterijen pro duceren. „Ze verdienen goud HOMO IS OOEflCtl/Caifi dOOR HMSU MAS Nier MesLuv SLotf&i LATEK H^IÊN. geld, maar een aantal heeft ab soluut geen oog voor de gevol gen van oude batterijen voor het milieu. Twee jaar geleden zijn wij als consumentenorga nisaties akkoord gegaan met een retoursysteem dat op vrij willige basis zou geschieden. In de tussentijd hebben de be drijven weinig gedaan om dat tot een succes te maken. En nu er besprekingen plaatsvinden met de overheid over een nieuw inleversysteem worden die van hun zijde vertraagd". Prof. Rijnboutt rijksbouw meester Minister Nijpels zal binnenkort prof.ir. K. Rijnboutt benoemen tot nieuwe rijksbouw meester bij de Rijksgebouwen dienst. De benoeming gaat in op 1 september 1989 en geldt voor de gebruikelijke periode van vijf jaar. Rijnboutt volgt F. van Gooi op. De rijksbouwmeester heeft tot taak de architectonische kwaliteit en stedebouwkundige inpassing van rijksgebouwen te bevorderen en te bewaken. Ver der heeft hij de zorg voor de toe passing van beeldende kunst in rijksgebouwen. (ADVERTENTIE) Omdat we onze 150ste verjaardag vieren, trakteren we deze week. U kunt vanavond, morgenavond en donderdagavond na 18.00 uur buitengewoon voordelig op reis. Met het avondretour. Hoe werkt dat? In plaats van de normale retourprijs betaalt u slechts de prijs van een enkele reis. En van dat bedrag doen we nog 'ns 40% af. Zo bent u dus een avondje heel voordelig uit. Overigens reizen onze vaste klanten met bijvoorbeeld een Jongerenkaart, Rail-Aktief-kaart of 6o+ Seniorenkaart 's avonds altijd zo voordelig. Het is maar dat u 't weet. Prettige avondjes gewenst! bu I Wttl I

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3