De doodstraf in geen geval p 1 1 ll mal Ie Geschiedenis Indianen gered van de vuilnisbelt Wereld wij cJ actie Amnesty 1! Internatioi^ CcidócSouAcmt ZATERDAG 13 MEI 1989 PAGJ HL Op deze stoel stierf vorig jaar )ert de Amerikaan plu Willy Darden. )an Vermoedelijk onschuldig aan het misdrijf dat hem ten laste was >res nas kei van De Smidt. Maar Van <L voert de argumentatie van De' maar al te graag aan. De argumenten voor de doodstil overwegend van emotionele aaijj gelding en afschrikking. Ze vertfc bpvendien enkele discrimineren!^ nies, zoals over 'personen met sQm afwijkende geaardheden die ziclLn openlijker en luidruchtiger duq f manifesteren'. Van der i van overtuigd dat met herinvoer!1'^:' de doodstraf de criminaliteit in d - kan worden afgeremd. Onderzo/iu de 35 landen die de doodstraf sint hebben afgeschaft, hebben dit eelt aangetoond. Over de vermeer -j schrikking zegt Van der Bos: ..Ani de mogelijkheid de doodstraf te zal misdadigers afschrikken". Maar in het Amnesty-rapport r daartegen een steekhoudend an aangevoerd. Een Japanse gevangó chiater heeft in de jaren vijftig lr. oordeelde moordenaars onderzot; kon niemand vinden die zich herijk dat hij voor het misdrijf eraan dd hij ter dood veroordeeld zou fL 1 worden. r k (r t/moties |itz< lan Maar Van der Bos is standvastigeng mening en blijft met emotioneljjj menten komen: „Als iemand van^,00 milie het slachtoffer wordt van dan vind ik het een logische reaik t u de dader dood wenst. Als een n[^ naar op proefverlof opnieuw een pleegt, dan moet je toch voorkonL zoiets ooit weer gebeurt". Van cr^, vindt meervoudige moordenaars^ risten en drugshandelaren de dcrjv verdienen. Hij wil alleen over Ne( praten en weigert gebeurtenissen^^ dies in andere landen te betrek^^ zijn overwegingen. Voor hem is het duidelijk wie land een terrorist is. „Ik heb e mee te maken dat in Zuidafrika partij het over terroristen heeft en dere over vrijheidsstrijders. In zo atie leven we hier niet en komen 1 niet. Wij leven hier in een demo< land. Iedere verdachte krijgt een proces" Dat is voor Van der Bos zo zekei voortbestaan van het koningshi de lectuur van zijn organisatie de vastbeslotenheid ook overdi De Stichting ABC is een uiterst club die de criminaliteit dus wil den met herinvoering van de doi maar die ook nog andere angstaa de ideeën heeft, zoals over vreemdelingenverkeer'. Van der I beroepsmilitair, laat zich met all< uit Amnesty's rapport niet om Hij staat in ons land met zijn org, echter op een eilandje. Maar in heeft hij gelijk: de doodstraf wei de geëxecuteerde van het pleg< verdere delicten. „Maar de dc roeit de misdaad niet uit", zegt i ty. „Het is een schijnoplossing. D wekken van de misleidende indi er maatregelen worden genomen, de aandacht afgeleid van de maat die echt nodig zijn om misda voorkomen. De doodstraf beschel samenleving niet. Net als martelii doodstraf wreed, onmenselijk en derend. Het alternatief voor de straf is net als het alternatief voor ling: afschaffing". MARSCHA VAN N<! de pijlen, braken ze in stukken ei:V pen die in het vuur". Maar het waren ook de Nederlanc de Indianen kennis lieten mak< een slechte gewoonte, het drinki alcohol. Echter het bleef niet altijd pais tussen de Nederlanders en de De De eerste moeilijkheden ontston 1632. In 1643 vond er zelfs een i partij plaats onder leiding van neur Willem Kieft. Ooggetuige van die moordpartij David Pieterszoon de Vries. niets anders dan vuur en hoorde kreten van de Indianen, die in hu werden vermoord. De soldatt schouwden het afslachten van de dianen als een Romeinse helde Baby's werden aan de borsten vi moeders ontrukt en in tegenwoon van hun ouders in stukken geh< waarna de stukken in het vuur en water werden gegooid. Andere zi gen werden aan korte plankjes gel en dan kapot gesneden, doorstoi doorboord en op een vreselijke w geslacht, zodanig dat een hart vaJ er door gebroken zou worden". pJV ROEL KW, GENEMUIDEN - In de biblio theek van de universiteit van Penn sylvania in Philadelphia worden twee onaanzienlijke boekjes ge koesterd. Het zijn twee met de hand geschreven bundeltjes. De kostbare kleinoden bevatten de oudst bekende versie van de Wa- lam Olum: het enige overgebleven boekwerk van Indianen ten noor den van Mexico. Dat dit manuscript bewaard is gebleven, mag een wonder worden genoemd. Het origineel kwam ooit in handen van een zekere dr. Ward. Deze arts maakte in 1820 een reis voor wetenschappelijk on derzoek door het Indianengebied aan de White River, in de huidige staat India na. Hij wist tijdens een epidemie een aantal Delaware-Indianen het leven te redden. Uit dankbaarheid schonken zij hem een verzameling plankjes, stokken en vellen boomschors. Daarop waren in rode kleurstof tekens en hiërogliefen vastgelegd. Het bleek de complete ge schiedenis te zijn van deze Indianen stam. Enkele jaren daarna werd dit origineel aangevuldimet een tekst in de Delaware- taal en een vertaling in het Engels, die werd gemaakt door een vriend van dr. Ward. Deze Constantine Samuel Rafi- nesque gaf na jarenlang zwoegen een werk uit waarin de volledige vertaling van de Walam Olum was opgenomen. Het verwachte verkoopsucces bleef ech ter uit. Rafinesque stierf gedesillusio neerd en volkomen bankroet. Een groot deel van zijn verzameling en veel onge publiceerde handschriften kwamen te recht op de vuilnisbelt van Philadelphia. De beide aantekenboekjes van de Wa lam Olum werden ternauwernood gered. Een zekere professor Haldeman kocht ze, waardoor ze behouden bleven. Ruim anderhalve eeuw later is Jelle Kas- persma, een onderwijzer uit Genemui- den, er in geslaagd het heilige boek van de Delaware-Indianen in het Nederlands te vertalen. Een omvangrijke klus, waar mee hij zich een jaar lang heeft bezig ge houden. Dank zij de bemiddeling van Indiaanse vrienden kwam Kaspersma in het bezit van fotokopieën van de Walam Olum. Met het plan en de vastberadenheid om dit werk te vertalen stapte hij naar uitge ver Ankh-Hermes in Deventer, die niet aarzelde met Kaspersma in zee te gaan. Volgens Kaspersma en de uitgever ver dient de Walam Olum een vooraan staande plaats in de wereldliteratuur. De Nederlandse vertaling is dezer dagen verschenen; het boek kost 49,50 gulden. Walam Olum betekent letterlijk: „Het geen geschreven is met rood". Vrij ver taald komt dit het beste overeen met ons gezegde: „Het staat zwart op wit". Boze tongen beweren dat de Walam Olum omstreeks 1800 slechts vervaardigd is om herlevende nationalistische gevoe lens van de Delaware-Indianen op te krikken. „Volkomen uit de lucht gegre pen". meent Kaspersma. „De Delaware verkeerden doorlopend op de rand van de ondergang en ze hadden zeker geen tijd en gelegenheid een fake-geschiedenis in elkaar te zetten". De Walam Olum vertelt de geschiedenis van de Delaware vanaf de schepping. Het is opgedeeld in zes boeken. Het eer ste vertelt het scheppingsverhaal, het tweede beschrijft de zondvloed. Opmer kelijk daarbij zijn de parallellen die ge trokken kunnen worden met enkele pas sages in de bijbel. In het derde boek staat een soort volks verhuizing centraal van deze Indianen stam naar het Noordamerikaanse conti nent. De boeken vier en vijf verhalen over de opperhoofden en hun daden. Het vijfde boek eindigt met de komst van de blanken. De teloorgang van dit Indiaanse volk tussen 1609 en 1820 komt in het laatste boek aan de orde. Ook Nederlanders nemen een promi nente plaats in in de geschiedenis van de Delaware. De eerste ontmoeting met de Nederlanders in 1609 maakte veel in druk op de Indianen. De Nederlanders, die in opdracht voeren van de Verenigde Oostindische Compagnie, stonden onder bevel van de Engelsman John Hudson. Deze schreef over de ontmoeting met de Delaware zeer lovend: „Toen wij het huis naderden, werden er twee matten voor ons neergelegd om óp te zitten, en er werd onmiddellijk enig voedsel opge diend in kunstig gemaakte schalen. Twee mannen werden meteen met pijl en boog op jacht gestuurd. Spoedig daarna kwa men ze terug met een stel kwartels, die ze geschoten hadden. De inboorlingen waren hartelijke mensen, want toen ze zagen dat ik niet van plan was bij hen te blijven, veronderstelden ze dat ik bang was voor hun bogen en pijlen. Ze namen Sinds 1980 zijn er maar liefst 40.000 mensen geëxecuteerd, van wie een onbekend aantal om politieke redenen. De doodstraf bestaat nog in 101 landen, die daar wordt voltrokken voor een groeiend aantal misdrijven variërend van ontvoering tot handel in drugs. In 1987 alleen al waren er 1185 doodvonnissen in 69 landen en 769 executies in 39 landen. Voor zover bij Amnesty International bekend, een topje van de ijsberg. Verontrustende cijfers. Sinds 1980 hebben vijfendertig landen de doodstraf afgeschaft. In 1987 nam de DDR als eerste land in Oost-Europa de beslissing tot afschaffing. In andere landen, zoals in de Sovjetunie en Libië wordt de toepassing beperkt. Amnesty International is een wereldwijde campagne tegen de doodstraf begonnen. De Universele verklaring van de Rechten van de Mens erkent namelijk „ieders recht op leven" en verklaart „dat niemand onderworpen mag worden aan folteringen, noch aan wrede, onmenselijke of onterende behandeling of bestraffing". De doodstraf is daarom een schending van deze rechten. Maar zelfs in ons land, waar de doodstraf in 1870 werd afgeschaft, gaan stemmen op voor herinvoering ervan. AMSTERDAM - In de Verenigde Staten zitten 2200 mensen te wach ten in dodencellen. Sinds 1984 va rieert het aantal terechtstellingen tussen de achttien en vijfentwintig per jaar. Zwarten vormen twaalf procent van de nationale bevol king, maar maken 41 procent uit van de ter dood veroordeelde ge vangenen. Het bewijsmateriaal wekt dan ook de indruk dat vooral het ras van de veroordeelde van grote invloed is op het al dan niet opleggen van de doodstraf. Geen wonder dat in de Verenigde Staten bezorgdheid bestaat over de kwali teit van de rechtspleging. Zwarte beklaagden zijn, vooral in de zui delijke staten, vaak door blanke ju ry's veroordeeld nadat de officier van justitie zijn bevoegdheden ge bruikte om zwarte aspirant-juryle den uit te sluiten. De doodstraf wordt ook na 'eerlijke' processen nogal eens ten onrechte opge legd. De aanklacht kon worden ingetrok ken, maar in sommige gevallen werden gevangenen toch terechtgesteld. Een in 1987 gepubliceerde studie noemde 349 gevallen in de Verenigde Staten tussen 1900 en 1985, waarbij onschuldige men sen veroordeeld werden wegens halsmis drijven; 23 van deze mensen werden te- Techtgesteld. Sinds 1985 zijn er ten min ste twee gevangenen terechtgesteld die toch onschuldig waren, reden genoeg om stelling te nemen tegen de doodstraf. Onschuldig Willie Jasper Darden werd op 15 maart 1988 's morgens in alle vroegte terecht gesteld. Op dat moment had hij 54 jaar geleefd, waarvan veertien in een doden cel. Zijn verhaal begint op 8 september 1973 in Lakeland in Florida. Aan de westelijke uitvalsweg staat de meubel zaak van Jim en Helen Truman. Vlak voor sluitingstijd, zo luidt de officiële le zing, komt een zwarte man de winkel binnen en eist met getrokken revolver de inhoud van de kassa op. Hij schiet Jim Truman neer en mishandelt de vrouw. Een buurjongetje dat op het la waai was afgekomen om te helpen moet dat bekopen met kogels in nek en mond. Omstreeks hetzelfde uur rijdt wat ver derop Willie Darden, veroordeeld tot zes jaar wegens insluiping en die zaterdag op weekendverlof, met zijn auto in een sloot. Een voorbijganger meldt dat onge val bij de politie en Darden wordt nog dezelfde nacht van zijn bed gelicht. Als later in de sloot bij de auto een verroest pistool wordt gevonden en het buurjon- Peter van der Horst en Ingrid Martens van Amnesty International: Wij zien slechts het topje van de ijsberg. Landen lopen niet te koop met hun doodvonnissen. getje Darden als de dader aanwijst, oor deelt een jury na een kort proces Darden unaniem schuldig aan moord, roof en poging tot moord. Pas later rijzen er twijfels, maar een werkelijke kans om zijn onschuld te bewijzen heeft hij nooit gehad. Ondanks verklaringen van twee afzonderlijke alibi-getuigen dat hij niet ter plekke had künnen zijn op het mo ment van de moord en ondanks interna tionale verzoeken om gratie werd het vonnis voltrokken. De andere gevangene die mogelijk ten onrechte is geëxecuteerd was Edward Earl Johnson. Hij hield steeds vol dat hij op 20 mei 1987 de moord op een blanke politieman niet had gepleegd en dat hij werd gedwongen een bekentenis te on dertekenen op basis waarvan hij ter dood veroordeeld werd. Na zijn terecht stelling heeft een getuige verklaard dat zij met Johnson in een biljartgelegenheid was op het moment van de moord. Onthutsend Amnesty International heeft in het zo juist gepubliceerde rapport 'De Dood straf in geen geval' een indrukwekkend overzicht gegeven van hoe er in de we reld met de doodstraf wordt omgespron gen. Onthutsende feiten over de aantal len doodvonnissen, het politieke mis bruik van de doodstraf, maar ook over methoden van doden variërend van ste nigen tot ophangen. „We zijn zelf ook geschrokken van de resultaten van het onderzoek", zegt Ingrid Martens van Amnesty in Amsterdam. „In de landen die ons omringen bestaat de doodstraf niet meer, maar in nogal wat andere Eu ropese landen, zoals Roemenië, worden nog doodvonnissen voltrokken. Er wordt vaak politiek misbruik gemaakt van de doodstraf. Ik hoef alleen maar naar Iran te wijzen. We weten niet eens hoeveel mensen daar jaarlijks worden geëxecuteerd. De aantallen die ons berei ken vormen een topje van de ijsberg. Landen lopen niet te koop met hun doodvonnissen". In 1983 heeft Amnesty ook een werel- wijde campagne gevoerd tegen martelin gen. Toen is er een verdrag tegen marte lingen door de Verenigde Naties aange nomen. In 1980 begon de mensenrech tenorganisatie ook de strijd tegen de doodstraf. Sinds *Öie tijd hebben vijfen dertig landen besloten de doodstraf af te schaffen. De wereldwijde campagne die nu is begonnen moet ook andere landen ervan doordringen dat de doodstraf een schending is van de mensenrechten. Campagneleider Peter van der Horst: „We benaderen landen waar al een dis cussie over de doodstraf is. Daar maakt onze actie de meeste kans". Er worden groepen benaderd om regeringen schrif telijk te overtuigen. In Nederland wordt kerkelijke organisaties, jongerengroepen, juristen, artsen en politieke groeperingen gevraagd mee te doen aan de campagne. „Het heeft geen zin massaal actie te voe ren, je moet de landen met ter zake doende informatie benaderen. In veel landen is de toestand in dodencellen zorgwekkend. Executiemethoden zijn vaak wreed en brengen onnodig leed met zich mee. Artsen kunnen daartegen in opstand komen. Ondanks internatio nale verdragen tegen executie van kinde ren worden er toch kinderen terechtge steld. In de VS zitten ruim dertig men sen in dodencellen die ten tijde van hun misdrijf minderjarig waren. Jongerenor ganisaties kunnen zich hiertegen sterk maken". De campagne die tot eind dit jaar duurt spoort de genoemde groeperingen aan brieven te schrijven naar landen waar de doodstraf nog van toepassing is. Bliksemacties Daarnaast zijn er 'bliksemacties' georga niseerd. Wereldwijd worden de mensen rechtenorganisaties geïnformeerd over naderende terechtstellingen, er worden brieven geschreven, telegrammen ge stuurd naar ambassades en regeringen of telexen verzonden met verzoeken om gratie. Elke week krijgt de campagnelei der een aantal van die verzoeken bin nen. Deze week nog ontving hij een lijst van 29 gevangen Iraniërs die geëxecu teerd zouden worden. Er worden in alle delen van de wereld 'bliksemacties' ge houden. Het is overigens niet bekend of de executie van de Iraniërs is uitge voerd. Toch klinken ook in Nederland stem men op voor herinvoering van de dood straf. Daar is zelfs een organisatie voor opgericht: De Stichting Appèl Bestrij ding Criminaliteit (ABC) met inmiddels zevenhonderd leden. Bestuurslid is D. van der Bos uit Warns. De organisatie weet zich sinds vorig jaar gesteund door R. de Smidt, beleidsmedewerker van de Directie Gevangeniswezen van het mi nisterie van justitie. In 1988 hield hij op persoonlijke titel in het maandblad Ba lans (voor mensen die bij het gevange niswezen werken) een pleidooi voor her invoering van de doodstraf in ons land. De Smidt schilderde in zijn artikel moordenaars af 'als tumoren die verwij derd moeten worden'. Huiveringwek kend noemden vertegenwoordigers van reclasseringsinstellingen destijds het arti-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 22