meiden Leeft redt eikenfeesten STAD OMGEVING De nieuwe lijn bij Hein Chrispijn AnfiehiSi inferieur AnfieHiü Inferieur -eidóc Qowva/nttf Verpleegkundigen massaal naar het arbeidsbureau EEK 'INDE ZATERDAG 13 MEI 1989 PAGINA 13 tnde "muren vernieuwd )or wi mhed I De walmuren van de Kalvermarkt en 11 vanpde worden vernieuwd. Komende week ega'se directie civiele werken van de gemeente slopen van de walmuren langs de Haven- n een'ssen Havenbrug en de Noord- t,„ J- De werkzaamheden zullen afhankelijk SlUU^reersomstandigheden zo'n honderd dagen l nemen. Een onderdeel van de werkzaam- lisatif het intrillen van stalen hulpdamwanden. nuren zullen worden gefundeerd op beton en die worden ingeheid. Om schade aan nde panden te voorkomen wordt de grootst ie voorzichtigheid in acht genomen. :tie groen zal binnenkort in verband met ;zaamheden zes bomen omzagen aan de iarkt. Na afloop van het werk worden :uwe bomen geplant. Ook worden de lan- len verplaatst. Na afloop komt de histori- idse lantaarnpaal hiervoor in de plaats. ;ant(! VERENIGING VRAAGT INZENDINGEN VOOR OUD - LEIDENPRIJS '90 LEIDEN Belangstellenden kunnen vanaf heden arti kelen insturen om mee de dingen naar de Oud-Leiden- prijs 1990 Het bestuur van de Vereniging Oud-Leiden looft de prijs eenmaal in de twee jaar uit. De prijs is be doeld voor een oorspronkelijke, nog niet uitgegeven stu die over de geschiedenis van Leiden of omstreken en be staat uit een geldbedrag van vijfhonderd gulden en een oorkonde. Het bestuur probeert het bekroonde artikel in zoveel mogelijk bladen te publiceren. Het stuk wordt ze ker in het Leids Jaarboekje van de vereniging geplaatst. De jury van de Oud-Leidenprijs 1990 bestaat uit prof. dr. J.J. Woltjer, drs. W. Otterspeer en drs. K.A. Ottenheym. Inzendingen dienen voor 1 december 1989 bij de jury in geleverd te worden ter attentie van K.A. Ottenheym, Doelensteeg 16, 2311 VL Leiden. Ontwerpen voor Amnesty-actie LEIDEN De Leidse afdeling van Am nesty International heeft ontwerpen no dig voor haar kaartenactie. Het is de be doeling een serie van vier kaarten te maken die als setje verkocht zullen wor den. De ontwerpkeuze voor deze kaarten is vrij en dus niet gebonden aan het the ma Amnesty. In verband met de druk kosten mogen de kaarten maximaal twee kleuren hebben op en witte ondergrond. Gebruik van grijstonen en andere kleur schakeringen is niet gewenst. Technie ken die in aanmerking komen zijn bij voorbeeld stift, ets, pen, zeefdruk en houtsnede. De uiterste inleverdatum voor de ontwerpen is 15 juni. Belangstel lenden kunnen nadere inlichtingen krij gen bij E. Kleeman, tel. 071-143794. Spoorweg overgang De Vink afgesloten LEIDEN De spoorwegover gang De Vink wordt in de nacht van maandag 15 op dins dag 16 mei enige uren afgeslo ten voor verkeer. De afsluiting is noodzakelijk vanwege werk zaamheden van de Nederlandse Spoorwegen. De overgang wordt om 24.00 uur afgesloten. De stremming duurt uiterlijk tot 06.00 uur. Val kabinet slecht voor het milieu LEIDEN „Ik hoop dat Leiden een artikel 12-gemeente zal blij ven. Voor het milieu in Leiden zou dat in elk geval niet slecht zijn. De directie milieu zou dan wellicht meer geld krijgen, meer personeel aan kunnen trekken en daardoor meer kunnen doen aan het milieu in Leiden". Dat zei het plaatsvervangend hoofd van de directie milieu van de gemeente Leiden, de heer A. van den Berg gisteren. Hij deed deze uitspraak tijdens het mi lieuforum dat de leerlingen van 5 VWO van het Agnes College gisteren hielden. Van den Berg meende verder dat door de val van het kabinet een aantal nood zakelijke milieu-maatregelen ernstig vertraagd worden". Het VVD Tweede-kamerlid Dijkstal, die eveneneens acte de presence gaf tijdens het forum, bleek ook met het milieu begaan. „De VVD heeft in haar verkiezings program maar liefst 5 miljard voor het milieu uitgetrokken. Dat is bepaald niet niets", meen de hij. Evert Meelis van de Mi lieuwerkgroep Leiden was niet onder de indruk van de milieu plannen van de liberalen. De missionair minister N. Smit- Kroes zou al jaren geleden op al ternatieve oplossingen voor de milieuproblemen van het ver voer zijn gewezen. „Statistisch bekeken blijkt dat haar beleid echter niet zo drastisch is ge weest", zei Meelis in een terug blik. ig van 1,6 DEN Leiden Leeft v/rpeöLeidse Lakenfeesten sponsoren. De vere- enst d^> van on(^ernemers tweet£ Leidse binnenstad daarmee waar- nlijk de Lakenfees- Volgens de heer C. ens, VV V-directeur woordvoerder van de niserende Stichting lementenfonds Lei- IJjkwam de toezegging Leiden Leeft precies [jd. „We begonnen al beetje te wanhopen, ter en zag er namelijk lang hansujt ^at we geen dreese>or zouden vinden, i in heijl de Lakenfeesten 1 niet meer zonder i/derfschieters kunnen". stichting Evenementen- hriivii5 Leiden maakte het sn van een sponsor-over- tandeiomst gistermiddag be- ujt. 1. Over het bedrag dat de ting met Leiden Leeft iwe een is gekomen, wilden miste'* Hugens als de heer J. )erg van Leiden Leeft ren geen mededelingen De overeenkomst was voor Hugens een enorme opluch ting. „Sponsoring moest er persé komen. Maar het bedrijfsleven hapte maar niet toe om de feesten financieel te steunen. Waarschijnlijk worden de ondernemers in Leiden overstelpt met aan vragen voor sponsoring en andere steun. We begonnen al een beetje te wanhopen. Leiden Leeft kwam net op tijd". Het is de eerste keer dat Lei den Leeft de feesten spon sort. De vereniging van on dernemers leidde overigens de laatste jaren een onopval lend, zelfs kwijnend bestaan. De reddingsactie van de Leidse Lakenfeesten is daar- orn opmerkelijk en kan te vens als een impuls worden aangemerkt om de vereni ging nieuw élan in te blazen. „De vereniging wil Leiden als gezellig koopcentrum pro moten. Zoiets blijft altijd no dig. De Lakenfeesten zijn een typisch Leids fenomeen. Door de feesten te steunen dragen we bij aan een posi tief beeld van de stad. Van dat beeld profiteren de on dernemers ook", verklaart Verberg. Aanvankelijk was de onder nemersvereniging niet erg happig op sponsoring. Over leg van de vereniging met het grootwinkelbedrijf heeft Leiden Leeft echter over de streep getrokken. „We heb ben met het grootwinkelbe drijf onlangs besloten wat meer te gaan doen aan de promotie van de Leidse bin nenstad als winkelgebied. Dat heeft de doorslag gege ven". Verberg wil wel kwijt dat Leiden Leeft met de over eenkomst met de Stichting Evenementenfonds „een beetje in het diepe is ge sprongen". Op de suggestie dat er wellicht in een te diep gat gesprongen wordt, rea geert hij met: „Dat niet. Al zou het ons enorm helpen als anderen dit jaar de vijftig plantebakken zouden willen betalen die wij jaarlijks ver zorgen rondom de Laken feesten. Die kosten 125 gul den per stuk. Een briefkaar tje naar postbus 550 is daar voor voldoende". Hugens is erg blij dat juist Leiden Leeft als sponsor op zal treden. „Het is een min of meer neutrale sponsor. Het doel van die vereniging is het promoten van de binnenstad Ze is dus een partner van het Evenementenfonds". OP DAG VAN DE VERPLEGING: LEIDEN/LISSE Piloot, stewardes, beleidsmede werker bij het ministerie van WVC, pastoor en ME- er. Dat waren enkele be roepen die de ruim dertig actievoerders uit de ver zorgende sector gistermor gen invulden bij het ar beidsbureau Lisse. Zij kwamen zich inschrijven bij het arbeidsbureau uit on vrede met hun huidige werk zaamheden. Tegelijkertijd vond eenzelfde actie plaats bij het Leidse arbeidsbureau waar personeel van Endegeest, het Diaconessenhuis en het ver pleegtehuis Zuydtwijck zich liet inschrijven. De acties von den plaats in het kader van de 5 procentsacties. Het Diaconessenhuis in Leiden hield 's middags een ludieke actie in het grasveld naast het ziekenhuis. In het gras was het vijf procent teken gemaaid dat vervolgens gevuld werd met verpleegkundigen. Toen de verpleegkundigen de menselij ke vijf procent gevormd had den, lieten zij gele ballonnen los. Verder werden er op de verpleegafdelingen zondags diensten gedraaid. Ook wer den er stiptheidsacties gehou den. „De directeur keek een beetje sip toen hij hoorde dat 's middags de restaurette dicht ging. Dat betekent namelijk dat hij zelf koffie of thee moet zetten", aldus een verpleger. De acties in het ziekenhuis le verden wel vertragingen en andere problemen op voor verschillende afdelingen. Zo draaide men op de operatie-af deling een zondagsdienst. Dat betekent dat er één operatie team aanwezig is die alleen acute gevallen behandelt. Van de zeven operatiekamers was er dus maar een in gebruik. „Iets wat de artsen totaal niet op prijs stelden. Een arts wilde 's ochtends per se opereren. Dat was niet mogelijk, omdat een andere arts al een operatie had gepland die eveneens door moest gaan. Daar werd nogal over gebekvecht. De directie heeft toen moeten ingrijpen. De ene operatie bleef 's och tends staan, de andere werd naar het eind van de middag verschoven", aldus een woord voerder. Het operatieteam had het dus extra druk, omdat de artsen weigerden operaties te verschuiven. „Naast drie acute opnames, stonden er al vier operaties vast en dat hoort op ur/ iragen: Joep van 1 CBjl, Erik Huisman en la van der Veer. —jh tig »^l:eppelin die in het kader J^Mde gemeentelijke schoon- 3aicactie boven het Stad- flHilein was opgehangen, I op maandag en dinsdag affe wijze neergeschoten. een luchtbuks en zonder sen groepering of activist „aanslagen" voor zich )ï!e geeft een probleem, want 'at voor hoek moet je een ^ame gestoorde die dit t fratsen uithaalt nou zoe- !n' De meest waarschijnlijke P'Hlaring is, dat de dader ^Jerg beroerd schutter is. ^Wind die in de zeppelin een -RDfe niet te missen object tojflom de schotvaardigheid- yögning mee te starten. Maar i iemand met een klein I ie verstand in zijn lijf. I #srs had hij of zij de trai- M woensdag wel voortgezet ^■schoten op het springkus- Hidat daar ter gelegenheid ipi. .het 10-jarig bestaan van bet. Kinder- en Jongerentele- 8 4g I was opgesteld. Zo'n bui- fansje zo kort na de eerste 8.48 hing mag een beetje ge- 8 48 tene natuurlijk niet laten h. 0.18 (r gelukkig, woensdag viel 2J2 fêeen onvertogen schot. jrschijnlijk is het kleine 5,26 ne verstand dat de betref- 7,80 «e schutter heeft nog op Idag aan het werk gegaan. is de schietgrage zeppelin- 2,90 Irdenaar tot het inzicht ge- 5 44 fen dat schieten meer iets bor de kermis. Of voor het 152 |t 'zestig kinderen die deze 5.62 Ik een brief met handteke- 316 len aan burgemeester en -houders van Hazerswoude poden met het verzoek skateboardbaan aan te {en, krijgen hun zin. Er een baan bij jongeren- Rum Stek. De kinderen, He leeftijd van tien tot vijf- inlas [aar' sPelen nu noë de ^gnals in de Jan Lievens- i en de Pieter de Hoogh- ■at. Volgens de politie ko- a de kipderen te pas, maar -uurlijk vooral te onpas oog »og te staan met passerende automobilisten en fietsers. Re den genoeg om ze weg te stu ren. Dat helpt echter totaal niet en menige automobilist rijdt met de voet boven de rem door de betreffende stra ten. De kinderen waren dus onte vreden, de automobilisten werden bang en de gemeente bleef weigeren veel geld te steken in een veilige oplos sing. Donderdag kreeg de skate boardende jeugd toch haar zin. Hoewel haar zin? De afrit bij Stek aan de Dorpsstraat wordt het nieuwe domein van de skateboarders en die wordt met zogenaamde stelconplaten geëgaliseerd. Een probleempje van die platen is echter dat ze ongelijke randen hebben. Niet zo'n ideale oplossing dus, die waarschijnlijk borg staat vpoor menig gebroken nek- kie. De gemeente Hazerswou de heeft zeker gedacht „Die kinders moeten van de straat met die skapeboards, maar het mag echt niet veel kos ten". Reiniging Kan dan alles maar? Die vraag rees maandagmiddag rond kwart voor vier. Met veel decibellen toetergeluid kwam een schier onafzienba re rij voertuigen van de ge meentereiniging, voorafge gaan door een muziek uitbra kende auto, door de binnen stad. Doel van de reis was het Stadhuisplein, waar een hele serie hoge hotemetoten een uurtje of wat vrij hadden ge maakt om gezellig met zijn al len de Leidse schoonmaakac tie te openen. Na een ceremo nie op het Stadhuisplein ver trok de meute naar het Vrou wenkerkplein. Onderweg werd de verbaasde Leidse meute voorzien van kleurige bezempjes. Op het viezigste plein van de gemeente werd vervolgens de openingsseance nog eens dunnetjes overge daan met een symbolische veeg- en graffiti-wegspuit-ac- tie. Een beetje Leidenaar, die be gaan is met de financiële nood van de gemeente, moet zich hebben afgevraagd waar dat allemaal van betaald werd. Want er trok me een kapitaal aan arbeidsloon en voertuigen door de stad op maandagmid dag. Het denkbeeld rees dan ook dat deze feestelijke ope ning wel een beetje overdre ven groots was opgezet en uit gevoerd. Leeft Leiden finan cieel al in de post-artikel 12- periode soms? Of wil Leiden van die status eigenlijk hele maal niet af en probeert de gemeente nu reeds de poten onder de zorgvuldig opgezette meerjarenbegroting weg te za gen? Ongehoorzaam Tweerichtingverkeer op het Het open jongerencentrum Magnifiosi is daar een voor beeld van. Deze week maakte het jongerencentrum bekend allerlei reclamemogelijkheden te kunnen bieden aan het bedrijfsleven omdat anders de activiteiten in gevaar komen. Magnifiosi werd opeens beti teld als „een aantrekkelijk produkt". Een benaming die jongerenwerkers een aantal jaren geleden ongetwijfeld niet uit hun strot hadden ge kregen. Zodra de eigen werk gelegenheid in gevaar komt, blijken de „geitewollensok- kendragers" opeens verras send weinig wollig te zijn en vooral zeer flexibel in het la ten vallen van principes. Zorg In tegenstelling tot de zeppelin bleef het springkussen woensdag wel gespaard voor kogeltjes uit een luchtdrukgeweer. (Zie Luchtig) FOTO: WIM VAN NOORT Noordeinde. Ieder mag voor zich weten wat hij of zij van het besluit vindt om de „ra- cesteeg" weer open te stellen voor verkeer stad-in én stad- uit. Maar de reden waarom de gemeente besloot om het smalle Noordeinde weer breeduit open te gooien voor verkeer uit alle Leidse wind streken moet menigeen de ha ren te berge hebben doen rij zen. Per dag rijden er ongeveer ze venhonderd automobilisten vanaf het Kort Rapenburg, dus tegen de richting in, over het Noordeinde. Het eenrich tingsverkeer sloeg volgens de gemeente bij de mensen niet aan. De gemeente zwicht dus voor burgerlijke ongehoor zaamheid. Voor zevenhon derd hardnekkigen die dage lijks het rode bord met de witte balk aan de laars lap pen. Wat er in het verlengde van deze gemeentelijke redenatie ligt lijkt duidelijk. Iedereen die het niet eens is met het gemeentelijk beleid inzake de Breestraat moet vanaf heden maar doodgemoedereerd door de Breestraat gaat knarren. En vrachtwagenchauffeurs kunnen ongebreideld de ge hele dag spullen komen af- en aanvoeren in de Haarlemmer straat. En geen mens zal zich meer hoeven te houden aan welke parkeermaatregel dan ook. Als de uitgedeelde verba len immers niet betaald wor den, zal justitie heus wel bij de gemeente aan de bel han gen om te melden dat ze niet meer op weet te roeien tegen de aanzwellende stroom niet betaalde verbalen uit Leiden. En wat te denken van veror deningen over het buitenzet ten van huisvuil, het aanlijn- gebod voor honden en met de zomer in aantocht de sluitingstijden van kroegen Nee, het worden goede tijden in Leiden. Hoewel Principes Niets zo veranderlijk als de mens. Jarenlang schreeuwen sociaal-culturele werkers hun afkeer van dfe daken van alles wat commercieel is en riekt naar winst. De „geitewollen- sokkendragers", zoals zij wor den genoemd door werkne mers uit het bedrijfsleven, hielden hun handen liever schoon en vingen hun poen alleen uit de staatsruif. Daar lijkt nu radicaal verandering in te komen. De overheid be zuinigt steeds meer op het so ciaal-cultureel werk. De in stellingen dreigen daardoor in de rooie cijfers te komen als ze hun werk op dezelfde voet willen voortzetten. Het is belabberd gesteld met de zorg voor patiënten in het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijker- hout. Dat maakten actievoe rende verplegers en verzor gers de afgelopen week be kend in een open brief. On derbezetting en de lage sala riëring zouden hier de oor zaak van zijn, stelden de briefschrijvers die blijkbaar deze wantoestanden al jaren hebben aangezien zonder eni ge actie te ondernemen. Dat onderbezetting bij het perso neel onvoldoende aandacht voor de psychiatrische patiën ten tot gevolg kan hebben, kan iedereen begrijpen. Dat een lage salariëring eenzelfde effect heeft, is minder duide lijk. Als dat immers waar zou zijn, dan werpt dat toch min stens een bedenkelijk licht op de zorgzaamheid van de actie voerders. De verplegers heb ben blijkbaar gewoon een ar gument nodig om een hoger loon te vragen. En als dat niet het geval is dan kun je maar beter uit de buurt blijven van deze „zorgzame" typen die al leen met guldentekens in de ogen hun werk kunnen doen Burgemeester De gemeente Sassenheim heeft een nieuwe burgemees ter: een aimabele vijftiger met een vlotte babbel. Dat is hard nodig, want na het vertrek van Bram Kret mist het Sas- senheims college iemand die plannen en ideeën met verve naar buiten kan brengen. Dat toonde de matig bezochte en weinig enerverende bijeen komst dinsdagavond over de nieuwbouwplannen van het gemeentehuis duidelijk aan. Commissaris van de Koningin mr. S. Patijn heeft tijdens zijn bezoekje eind december 1988 blijkbaar niet alleen goed ge luisterd naar de eisen die aan het profiel van de nieuwe burgervader werden gesteld maar ook heel goed om zich heengekeken aan de Sassen- heimse collegetafel. Vijf procent loonsverhoging is menselijk. Dat vinden de ver pleegkundigen van het Diaco nessenhuis in Leiden. In het grasveld naast het ziekenhuis vormden zij gis termiddag dan ook gezamenlijk een vijf procent teken. Onder luid gejuich liet het personeel van het Leidse zie kenhuis vervol gens gele actie ballonnen op. een zondagsdienst eigenlijk niet", aldus onze zegsman. De actie in het Diaconessen huis sloeg volgens de voorzit ter van het actiecomité, Mart ha van Leeuwen, beter aan dan de vorige. „Vanochtend waren we samen met Ende geest bij het arbeidsbureau. Er waren wel honderd man. Het arbeidsbureau had speciaal meer personeel ingezet", 's Middags werden bij de ingang poffertjes gebakken. Overal in het gras lagen bloemen die het vijf procent-teken vormden. Lisse De actievoerders in Lisse arri veerden ruim anderhalf uur te laat bij het gewestelijk arbeids bureau. Daar had men zich al enigszins voorbereid op de komst van de werknemers uit de verzorgende sector. „Ze kunnen zich net als iedereen inschrijven en we zullen dat netjes verwerken", vertelde een van de medewerkers van het arbeidsbureau Lisse waar men alvast een vergaderruim te had vrijgehouden voor de verpleegkundigen. De enkele wel op tijd gearriveerde actie voerders moesten eveneens veel geduld uitoefenen voor dat de bus met personeel uit de Dr. Mr. Willem van den Berghstichting, de Bavo en Sancta Maria op de Heereweg in Lisse aankwam. Voor drie medewerkers uit de Sancta duurde het wachten te lang. Zij hielden weliswaar een werkonderbreking maar die mocht niet te lang duren want om elf uur moest het werk worden hervat. Na het inschrijven bij het ar beidsbureau en het aanmelden voor omscholingscursussen gingen de actievoerders terug naar de verschillende instel lingen waar werkonderbre kingen werden gehouden. De acties in de Bollenstreek gaan in de loop van volgende week door. Zo is er woensdag avond een forumdiscussie in Sancta Maria. Vrijdag is er op nieuw een werkonderbreking tussen twee en vier uur 's mid dags. Daar worden misstanden uit de gezondheidszorg verza meld die een gevolg zijn van de grote werkdruk bij de ver pleegkundigen. Verder wordt een regionale opnamestop overwogen. Ronald van Gooi van het actiecomité van Sanc ta Maria: „De actiebereidheid is nog steeds heel groot. Dat bleek uit een twee weken ge leden gehouden enquête. We willen de maand mei en begin juni nog actie voeren maar dan een zomerstop houden. Begin september willen we verder gaan". (ADVERTENTIES) mooi§(c eettafel (GATELEG) van Nederland VAN KLAVERWEIDE WEG 21 HOOGM ADE TEL. 01712 2576 2*3 ZITS LEER TER INTRODUCTIE VAN 6500.- VOOR ƒ5875.- VAN KL AVER WEIDE WEG 21 HOOGMADE TEL. 01712 2576

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13