K aitroën als Flinke stijging winst Volkswagen Europees octrooi Short eerder naar Bombardier dan naar GEC/Fokker AIISSAN ^JTO QeidóaQowumt DONDERDAG 11 MEI 1989 PAGINA 11 V* IISCHE COMPUTERWERKPLAATS "2 +s Calvet, de spraakmakende hoogste baas van de Peuge- in^ëngroep. FnTO pR Fabricage in Rennes-la-Janais (Bretagne) van de nieuwste Citroën, de XM. Robots monteren hier de portieren, die 'off-line' gemaakt zijn. ïieuw model bij Ci- is geen alledaagse rtenis en gaat het tn topmodel dan zijn erwachtingen extra gespannen. Ook bij |n zelf natuurlijk, ^aar dat men er maxi- Jpubliciteit aan geeft, ochten we eerst de iage van de nieuwe Dekijken, een goede d voordat de auto of- 4 debuteert - al in we er in Neder- dan nog een half i op wachten. Het g van deze vernieu- werd nog eens on- •eept door de aanwe- afcd van Jacques Cal- de spraakmakende ||«te baas van de Peu- BPCitroëngroep. f lien was dat ook weer lelemaal een gelukkige want na een rondlei- loor de indrukwekkende ie te Rennes-la-Janais ktvoor^ne) leidde Calvet met :htnetp alt'Jd gepeperde uit- in de directe aandacht wat van de XM af. Aan iere kant maakte Calvet duidelijk dat zijn aanwezig heid niet slechts een lokkertje was. In de modernisering van de produktiemiddelen voor de XM is liefst 2,5 miljard gulden geïnvesteerd, en niet alleen in Ren nes waar de assemblage plaatsvindt, maar ook in ande re fabrieken die hoofdcompo nenten als aandrijving en on derstel bouwen. De installaties in Rennes zijn wel het parade paardje en staan model voor de modernisering van alle Peugeot C itroën -fabrieken Deze hoog-geautomatiseérde montage heet het CIME 2000 project. Zoals te verwachten valt staan de lichte, heel scho ne hallen van de fabriek vol met robots. Op zich valt het geheel te vergelijken met de assemblagefabriek voor de Fiat Tipo, vorig jaar eveneens met grote trots getoond. Modules Duidelijk is dat de laatste stap pen op weg naar modernise ring nog niet gezet zijn. Be paalde taken kan een robot kennelijk nog niet aan. Hij legt de stoelen en achterbank in de auto, maar mensenhanden moeten ze vastmaken. Robots kunnen weer wel de wielen monteren, gebruikmakend van moderne zichtsystemen. Op tv-schermpjes is te volgen hoe de robot eerst de gaten in de wielnaven opzoekt, daaruit concludeert in welke stand hij een wiel van de aanvoerband moet pakken, om dan met alle gaten in lijn de wielbouten er door te schroeven. Robots do seren bijvoorbeeld ook de lijm op alle vaste ruiten, maar de zijruitjes worden met de hand gemonteerd. Goed gebruik is dat grotere onderdelen apart van de lopende band worden voorgemonteerd, zoals portie ren, dashboards of het front. Het gaat, aldus fabrieksdirek- teur Genovese, om de helft van alle m'ontagewerk dat naast de band gebeurt. Die on derdelen worden op robotkar retjes (voornamelijk met de hand) gemonteerd, om dan verder automatisch naar de voortschuivende carrosserie gebracht te worden. De arbeid wordt steeds mensvriendelij ker, maar vereist ook hogere technische kennis - het mees te mensenwerk bestaat uit controleren van d.e robots. Zo ontstaan nu honderd XM's per dag, eind van het jaar moeten het er 450 per dag zijn. Ware het niet dat deze Citroën-fa- briek als voorbeeld voor de hele PSA-groep dient, dan kon in de bouw van dergelijke aantallen auto's onmogelijk zo veel geld geïnvesteerd wor den. Een van de meest ongezonde plekken in een autofabriek was altijd de lakafdeling, die dus ook als een cfer eerste voor automatisering in aanmerking kwam. Citroën gaat daarin nu heel ver, om een optimale lak- kwaliteit te bereiken waarin vrijwel geen fouten meer voorkomen. De van de buiten wereld afgesloten lakstraat voor de XM is absoluut stof vrij. Dat doet pas echt ruimte vaartachtig aan: in de lak straat mogen mensen alleen met speciale kleding en via luchtsluizen binnen (voor con trole van de installaties). Al leen die lakstraat kostte al 400 miljoen gulden, meldde de heer Genovese. Wij mochten er niet in; in de montagefa- briek mag niet met flits gefo tografeerd worden om de zichtsystemen van de robots (camera, laser) niet te storen. Een videofilm toonde dat het bij de motorenproduktie in Trémery al nauwelijks anders gaat. En zo mag het geheel van de XM-produktie waar schijnlijk inderdaad de mo dernste van de gehele autowe reld heten. Naast de AX, BX en XM komt het vierde model van de nieu we Citroën-generatie over on geveer anderhalf jaar (vervan ger Visa), gevolgd door een nieuwe BX in 1992. Volgens Jacques Calvet zijn ,de Ci- troën-verkopen te veel gecon centreerd op Europa. Uitbrei ding zal eerst plaatsvinden naar zuidost-Azië, onder meer Japan. Daartoe is een overeen komst gesloten met de Mazda- verkooporganisatie, terwijl voor Peugeot iets is afgespro ken met Suzuki. Aan de VS gaat men pas denken als de XM het in Europa goed doet, waarbij met name Duitsland als testcase zou gelden. Uitein delijk moet de produktie van Citroën stijgen van 550.000 per jaar nu naar 800.000 stuks. Dat zal dan helpen om van de PSA-groep de grootste auto producent in Europa te ma ken, nog steeds het doel dat Calvet zich voor 1992 heeft ge steld. Men is in het eerste kwartaal van dit jaar de VAG-groep (Volkswagen/Audi/Seat) tot op een haar genaderd, nóg groter is alleen Fiat (plus Lan cia, Alfa Romeo, Ferrari). De grote vijanden blijven voor Calvet Japan en (gebrek aan) Europese regelgeving. Eigen lijk ziet hij niet veel in kataly satoren, maar vooral het ont breken van eenheid in wetge ving op dit punt is een doorn in zijn oog. Tevens blijft hij vechten voor bescherming van de Europese markt tegen Ja panse auto-import - in zijn ogen een belangrijker doel dan interne eenwording. Japan ners zijn volgens hem nog al tijd produktiever, gemiddeld beter opgeleid omdat de auto industrie er jonger is en veel rijker. Hoewel hij over de ei gen winst de laats.te jaren niet mag klagen, wijst Calvet erop dat de Japanse fabrikanten de winsten van vele jaren nog in kas hebben en daarmee alles kunnen kopen waar ze hun zinnen op zetten. Zijn eigen fa brieken zijn hem nog lang niet efficiënt genoeg. Modern the ma is het just-in-time manage ment: de stoelen en banken voor de XM worden bijvoor beeld pas gemaakt als de car rosserie waar ze in komen al op de band staat. Als voor beeld noemde hij de onderde- lenvoorraad, tien jaar geleden toereikend voor 23 dagen pro duktie, nu voor acht dagen en in 1990 hopelijk voor maar vier dagen. Dat scheelt na tuurlijk een berg aan kapitaal in voorraden. De onnavolgba re André Citroën en Jacques Calvet zouden elkaar denk ik wel gemogen hebben, als ze te gelijk hadden geleefd. PETER FOKKER E NISSAN MAXIMA Soms, heel soms, zijn er van nieuwsfeiten die de grauwe middelmaat ontstijgen. Zoals de Nissan xima. Een complete verrassing in een segment dat tot op heden geken- irkt werd door prijslijsten met lange jerprijstabelien. Met de introductie van Maxima behoort dat gegeven tot het rieden. Omdat er mensen zijn voor wie te belangrijk is om zich te moeten rdiepen in catalogi met optionele acces- res. Fijnproevers voor wie aireondi- ining, cruise control, ABS en lederen leding vanzelfsprekendheden vormen. Voor wie kwaliteits-en uitrus- isnormen niet voor discussie vatbaar zijn. Voor die connaisseurs zal het n genoegen zijn zich een uurtje los te maken uit de dagelijkse besognes i zich te laten omgeven door de weldadige atmosfeer die de Maxima ka - kteriseert. Achterin, temidden van 't comfort dat u van een limousine ipI In mag verwachten. Of achter het stuur; als heerser over een indrukwek kende 3 liter V6 met 170 paardekrachten die u in de lederen zetel drukken op weg naar een mogelijke top van 205 km/h. Uiteraard voorzien van het gemak van een elektr onisch gestuurde 4-traps automaat met overdrive. Wat auto's van ver voorbij dejhonderdduizend gulden grens ontberen, behoort tot het standaard-uitrustingsniveau van uw Maxima. Velen in uw omgeving zullen de Maxima dan ook een stuk duurder schat ten dan de f 78.500,- waarmee u hen con fronteert. Wanneer u vervolgt dat de Maxima met een iets minder exclu sief uitrustingsniveau al geleverd wordt voor f 65.000 - is de verbazing compleet. Verbazing die zich al eerder meester had gemaakt van de wei nige concurrenten die de Maxima in z'n klasse ontmoet. Wij arrange ren graag een kennismaking. DE NISSAN MAXIMA «n a/d Rijn, Autobedrijf Van Lejjden B.V., Koperweg 1, tel. 01720-40366. Leiden, Auto Heen j-19246/13150. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel. 01713-12866. skerk B.V., Lammenschansweg 128, tel. 071-310811. Noordwijk, Garage Abswoude B.V, Nieuwe OITemweg 2, tel. De winst van het Westduitse automobielconcern Volkswagen (VW) is vorig jaar met dertig procent gestegen van 598 mil joen tot 780 miljoen mark. Deze positieve ontwikkeling heeft zich dit jaar voortgezet. Het resultaat over het eerste kwartaal ging met ruim 25 pro cent omhoog van 144 miljoen mark tot 181 miljoen mark. De omzet is in het eerste kwartaal van 1989 met 17,7 procent ge groeid tot 16,1 miljard mark na dat er over 1988 een stijging was met negen procent tot zes tig miljard mark. VW schrijft deze gunstige ontwikkeling voor een belangrijk deel toe aan de aanhoudende tendentie in de richting van hoogwaardig uit geruste automodellen. De doch teronderneming Audi boekt in Europa uitstekende verkoopcij fers en ook het model Passat doet het goed. De omzetgroei heeft samen met de eerste re sultaten van rationaliserings maatregelen gezorgd voor een flinke winststijging, aldus VW. De autoverkoop van VW is in de eerste vier maanden van dit jaar volgens eerste schattingen met 7,2 procent toegenomen tot 992.000 stuks. Het merk Volks wagen boekte een groei van 7,3 procent tot 735.000 wagens! Audi zag de verkoop met 4,6; procent toenemen tot 143.000 stuks en de Spaanse dochteron derneming Seat registreerde een verkoopgroei met 10,3 pro cent tot 114.000 auto's. Albert Bakker uit Stads kanaal heeft in München Europees octrooi gekregen voor zijn voorkamerbou gie. Bakkers uitvinding beperkt de uitstoot van schadelijke gassen uit au to's volgens onderzoeken met zeker de helft. Bakker is nog steeds op zoek naar fabrikanten die de bougie in produktie willen nemen. De schone bougie van Bakker be staat uit een normale bougie met daarop een klein metalen huis geschroefd. Hierin wordt de brandstof zodanig verhit dat er een betere verbranding ontstaat. Tot dusver heeft Bak ker van overheidswege weinig steun gehad. De Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij, de NOM, die bij TNO in Delft een onderzoek wilde financie ren, werd door het onder zoekscentrum teruggewezen. Volgens TNO is de schone bougie van de Stadskanaalster eerder ontwikkeld door ande re fabrikanten. Bakker be weert dat dat niet waar is; zijn bougie zou volgens heel ande re principes zijn gemaakt. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het gere nommeerde Britse finan ciële dagblad Financial Times schreef gisteren dat de regering Thatcher van plan is nog voor het parle mentaire zomerreces te beslissen aan welke on derneming zij het kwij nende Noordierse bedrijf Short Brothers zal verko pen. Short bouwt vliegtui gen en bewapeningstuig, waaronder Starstreak- luchtafweerraketten. Het is sinds 1943 een over heidsbedrijf maar zwaar ver liesgevend. Dit laatste is dan ook de reden waarom de rege ring Thatcher zich zo snel mo gelijk van Short wil afmaken. Er zijn twee kandidaat-kopers: Bombardier, de Canadese groep die eigenaar is van Ca- nadair, en een Anglo-Neder- lands consortium, bestaande uit machtige General Electric Company en Fokker. De Britse autoriteiten, die Shorts schulden van 390 mil joen pond hebben afgeschre ven, verklappen niet hoeveel door beide geïnteresseerde partijen voor het Noordierse bedrijf wordt geboden. De Fi nancial Times raamt echter de omvang van elk bod op zo'n 100 miljoen pond. Deze krant is dan ook van mening, dat de regering Thatcher voor een moeilijke keuze staat, want er zijn zowel redenen om de voorkeur te geven aan Bom bardier als aan het Anglo-Ne- derlandse consortium. Bombardier schijnt momenteel een eersterangspositie te be kleden. Dit komt omdat Cana da een lidstaat is van het Brit se Gemenebest en de regering Thatcher het bedrijf Short Brothers nog het liefst hele maal „in de familie" zou hou den. Bovendien blijkt dit Ca nadese bedrijf meer met Short gemeen te hebben dan de Anglo-Nederlandse kandidaat. Net zoals Fokker bouwt Bom bardiers dochtermaatschappij Canadair passagiersvliegtui gen. Precies zoals Short levert zij vliegtuigonderdelen aan fa brikanten van jets. De Ameri kaanse gigant Boeing is een vaste klant van Bombardier. De Canadezen bouwen ook voertuigen voor massatran sport (Short doet dit op kleine schaal), onbemande verken ningssystemen en raketten. Een afdeling van Short is daarin gespecialiseerd. Bom bardier wenst zijn produktie ben in Londen en Belfast de verzekering gegeven, dat zij Short Brothers zouden hand haven als zelfstandig bedrijf. Ook de naam van de Noord ierse onderneming zou niet verdwijnen. Door Bombardier -wordt er bo vendien op gewezen dat inves tering op lange termijn zou kunnen leiden tot de oprich ting van een Canadees-Euro- pese alliantie die een belang rijke rol zou spelen op de in ternationale markt van lijn- vliegtuigen en voertuigen voor massa-transport. Maar Bom bardier koestert volgens de Fi nancial Times weinig of geen belangstelling voor Shorts FJX, een straalvliegtuig met 50 stoelen, waarvan de verde re ontwikkeling en latere pro duktie wel 500 miljoen pond zou kosten. De FJX is namelijk een recht streekse concurrent van Bom bardiers eigen Regional Jet, die zal worden gebouwd door Canadair en waarvoor al heel wat internationale orders zijn geplaatst. Aangezien de FJX ook zou concurreren met de Fokker 50, is het hoogst on waarschijnlijk dat het Anglo- Nederlandse consortium GEC- Fokker bereid zal worden ge vonden om dit Short-project verder uit te voeren. Maar de regering Thatcher verlangt uitdrukkelijk, dat Short na zijn overname nog vliegtuigen bouwt. De vak kennis van zijn personeel mag niet verloren gaan. Bovendien moet het bedrijf zoveel moge lijk werkgelegenheid blijven verschaffen en op die manier een belangrijke bijdrage leve ren aan de stabiliteit van de overigens niet bepaald gezon de Noordierse economie. Van beide kandidaten voor de overname worden trouwens in dit opzicht garanties verwacht. De Financial Times schreef gisteren dat het Anglo-Neder landse consortium GEC-Fok- ker op het eerste gezicht te weinig met Short gemeen heeft. GEC is volgens de krant hoofdzakelijk belust op de ra- kettenafdeling van Short Bro thers. Vooral de Starstreak- luchtafweerraket boeit GEC buitenmate. Het is een wapen dat netjes zou passen in het ei gen, ver geavanceerde raket programma van deze electro- nische gigant. Fokker van zijn kant heeft zo als bekend extra capaciteit no dig voor de bouw van zijn vliegtuigen. Het Nederlandse staatsbedrijf wil bovendien de zekerheid hebben, dat Shorts vleugels zal blijven produce ren voor de Fokker 100, het type dat momenteel op grote schaal wordt verkocht aan Amerikaanse en andere lucht vaartmaatschappijen. „Fokker is niet sterk genoeg om Short Brothers over te ne men zonder de financiële hulp van een partner", zegt de Fi nancial Times. „Daar tegen over staat dat GEC zich niet wil (of kan) bezighouden met de bouw van vliegtuigen. Daarom lijkt de combinatie van GEC- en Fokker-vakken nis de ideale formule voor de aankoop van Short". Tijdens de komende weken zal in Londen en Belfast worden onderzocht wat GEC en Fok ker van plan zijn met Short. Het moet een zelfstandige Noordierse onderneming blij ven. De Anglo-Nederlandse combinatie dient ook haar houding te bepalen wat betreft Shorts FJX-project of de bouw van mogelijke andere vlieg tuigtypes. Met andere woorden: de regering That cher wil precies weten wat GEC en Fokker in hun schild voeren. De regeringsbeslissing inzake de verkoop zou tijdens de ko mende weken worden geno men. Maar zelfs wanneer be gin juni de naam van de toe komstige nieuwe eigenaar van Short Brothers bekend zou zijn, dan nog zal het tot in de herfst van dit jaar duren eer de zaak helemaal rond is. Het privatiseringscontract van Short moet trouwens uiteinde lijk worden goedgekeurd door de EG-commissie in Brussel. Elke Nissan Maxima heeft 3 jaar lakgarantie, 6 jaar carrosseriegarantie en 100.000 km of 3 jaar garantie op hoofdcomponenten van aandrijving en wielophanging. Prijzen incl. BTW. excl afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Nissan is ook de maker van de Micra, Sunny, Bluebird, Prairie, Laurel, Silvia, 200 SX, 300 ZX, Tbrrano, King Cab. Patrol, 'anette, L'rvan en Cabstar.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11