Verkeer op Noordeinde toch in twee richtingen Klantenbinding met extra lekker en gezellig eten ALLER STAD OMGEVING ■Juridische kennis fmtbreekt op sportgebied 161SJ0 ,c£!|:d c: estast MAANDAG 8 MEI 1989 PAGINA 7 Cronesteijn in De man had meegenomen een tuinhuisje, meisje vertelde haar ouders wat was. De deden vervol aangifte. De werd zaterdag- aangehouden politie. Bejaarde valt portiers lastig LEIDEN Een 64-jarige Leidenaar viel zaterdagavond de portiers van het Academisch Ziekenhuis Leiden lastig. Toen de politie arriveerde reed de man hard weg in zijn personenau to. De politie probeerde de man te vergeefs aan te houden. Na een dolle- mansrit werd de man op de A44 bij Oegstgeest tot stoppen gedwongen. De man verzette zich hevig toen de politie hem mee wilde nemen naar het bureau. De politie heeft de Leide naar met geweld overmeesterd en in de boeien geslagen. Op het bureau aangekomen bleek de man nog steeds totaal in de war. Na urenlange ge sprekken met de EHD en het RI AGG kon de man 's nachts het bu reau weer verlaten. Leidenaars van fiets geslagen LEIDEN Twee jongens uit Leider dorp hebben zaterdagnacht een groepje Leidenaars van de fiets gesla gen en vervolgens mishandeld op het Kort Rapenburg in Leiden. De Lei denaars reden in een groepje van drie bij de kruising van het Rapen burg met de Breèstraat. De jongens uit Leiderdorp van 15 en 17 jaar sloe gen een 22-jarige en een 19-jarige Leidenaar van hun fiets af. De twee Leidenaars liepen beiden een gezwol len gezicht op van de slagen. De 22- jarige had tevens een wond aan het rechteroog. De 19-jarige brak een tand en had een bloedneus. De slachtoffers deden aangifte bij de po litie. De twee uit Leiderdorp zijn in verzekerde bewaring gesteld. Duizend hectare heide verwoest in Wassenaar WASSENAAR Een brand in de duinen in de Elleboogsprang in natuur- gebiede De Kijfhoek heeft gistermiddag tegen drie uur ongeveer duizend hectare heide in de as gelegd. De brandweer was de brand om tien voor half vier meester. Het nablussen nam nog ruim een uur in beslag. Volgens een woordvoerder van de brandweer is van opzet vooralsnog niets ge bleken. Winkelruit ingegooid LEIDEN Drie Lei- denaars hebben zon dagavond een grote winkelruit op de Haarlemmerstraat in Leiden ingegooid. De Leidenaars in de leef tijd van 20, 26 en 28 jaar smeten een fiets door de ruit van de winkel Superstore. Ook vernielde het drietal verschillende andere fietsen. Voor dat zij nog meer scha de konden aanrichten werden de mannen aangehouden door de politie. Twee keer blazen OEGSTGEEST Een 20-jarige Leidenaar heeft vannacht twee keer moeten blazen omdat de politie hem verdacht van overmatig drankgebruik. Beide keren bleek dat vermoeden juist. De man was passagier van een auto die werd aangehou den voor het Bastion Hotel in Oegstgeest. De Wamondse be stuurder bleek teveel gedronken te hebben. Ook zijn drie pas sagiers moesten blazen omdat de politie wilde weten of een van hen de auto kon besturen. De drie bleken ook onder in vloed te zijn. Zij zouden gaan lopen, maar even later reden zij toch weg in de auto. Na een achtervolging raakte de politie het drietal kwijt. Enige tijd later werd in Oegstgeest een auto met weer drie mannen aangehouden. Het bleek het bewuste drietal te zijn. Zij hadden in Leiden een andere auto opge haald en hun reis naar Warmond hervat. Diefstal van videorecorder VOORSCHOTEN Een videorecorder is zaterdagavond ge stolen uit een vrijstaande woning aan de Von Weberlaan in Voorschoten. Aan de achterzijde van het huis werd een ruitje ingetikt Daarna kon de woning worden betreden en door zocht. Zwangere vrouw botst tegen hek LEIDEN Een 22-jarige zwangere vrouw uit Leiden botste gistermiddag tegen het hek van het veemarktter rein bij de Groenoordhallen in Lei den. De vrouw was niet in het bezit van een rijbewijs. Zij oefende met een Opel op het parkeerterrein bij de Groenoordhallen en verloor de macht over het stuur. Zij kwam tegen het hek tot stilstand. De auto was to taal vernield. Het hek eveneens over een lengte van acht meter. Aangezien er voor de baby werd gevreesd, werd de achteneenhalve maand zwangere vrouw voor alle zekerheid naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De vrouw en de baby mankeerden ech ter niets. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS WIJKEN VOOR '«BURGERLIJKE ONGEHOORZAAMHEID kter :nw i ail (5 0 LEIDEN Het verkeer op 10 het Noordeinde moet weer in :n twee rijrichtingen kunnen Pip rijden. Dat meent het college van burgemeester en wet- 21.' houders van Leiden. Het ver- 2* 3 keer in de straat zal daardoor rl (1 toenemen van 4.500 naar he a 6.000 voertuigen per etmaal, 14.0 maar dit is altijd nog minder i dan het geval was voor de af- jjtof sluiting van de Breestraat 2L4 in (i Voorts meent men dat open- 21.3 stelling veiliger is voor fiet- sers. Om de bewoners tege- j moet te komen overweegt 14 0 men de huizen aan de straat Mi te voorzien van dubbele be- I4.q glazing om daarmee de ge- Tl luidshinder te reduceren. J- Het verkeer op het Noord einde is al maandenlang stof voor heftige discussies. Er werd eenrichtingsverkeer in de straat ingesteld toen de Breestraat voor verkeer werd afgesloten uitgezonderd openbaar vervoer en fietsers. De verkeersrichting was in de richting van de Bree straat. Dit had tot gevolg, dat geen enkele automobilist aan deze kant meer de stad kon uitrijden. Het Rapenburg fungeerde daarbij als fuik voor radeloos wordende au tomobilisten. Toen de stutten van de woningen aan de Groenhazengracht verwij derd konden worden, ging deze gracht fungeren als on gewenste sluiproute. Maar ook daar werd recent een stokje (lees= paaltje) voor ge stoken. In een toelichting op het be sluit schrijft het college, dat ondanks de verkeersmaatre gelen het Noordeinde is blij ven lijden onder een grote verkeersdruk. Behalve het verkeer stad-in negeren zo'n 700 automobilisten dagelijks het eenrichtingsverkeer van wege het ontbreken van een alternatief. „Dit is een vorm van burgerlijke ongehoor zaamheid die weliswaar niet acceptabel is, maar die aan geeft dat het Noordeinde niet gemist kan worden in de hoofdroutestructuur voor au to's", aldüs het college die vast stelt dat er onmogelijk het gehele etmaal door poli tietoezicht kan zijn. Burgemeester en wethouders hebben uit vier alternatieven gekozen: naast openstellen in twee richtingen waren dat het omdraaien van de rijrich ting, het handhaven van de huidige situatie met meerde re maatregelen zoals de aan leg van verkeerssluizen en het verleggen van de buslij nen zodat er in de straat ruimte komt voor een herin richting. Het raadsvoorstel komt op 11 mei in een geza menlijke commissievergade ring aan de orde. in, t| EIDS DUO MIKT OP GAT IN DE MARKT ar (c Leidenaar breekt been LEIDEN Een 22-jarige Lei denaar is gisteravond na een aanrijding met een beenfrac tuur naar het Academisch Zie kenhuis Leiden gebracht. De man stak bij zijn woning de Lage Rijndijk over Hij werd aangereden door een 47-jarige automobilist uit Hazerswoude. Meer bezoekers Hooglandse kerk De open dag in de Hooglandse Kerk is een groot succes ge worden. Ongeveer duizend mensen kwamen af op de fees telijke eerste dag van het sei zoen dat de kerk voor het pu bliek geopend is. Vorig jaar trok de open dag achthonderd bezoekers. Voor de open dag, die van 11.00 tot 16.00 uur duurde, was een gevarieerd programma samengesteld. Volgens organisator C.J. Revet trok het optreden van de spel en zanggroep De Sleutels veel belangstelling, net als de ves perdienst die de open dag af sloot. Muzikaal hoogtepunt was het optreden van het Leids Kamerkoor onder leiding van Ton Beckers. Aan de open dag was een tekenwedstrijd verbonden. Er waren 34 teke ningen ingeleverd die geëxpo seerd werden. De wedstrijd werd gewonnen door de Zijl- wijkschool. Tijdens de open dag was in de vaste tentoon stellingsruimte achterin de kerk een expositie te zien van de Steenwijkse kunstenares Barbera de Reus-Kamma. De expositie bestaat uit collages opgebouwd uit roestig blik, verroeste ijzeren strippen en zeemleren lappen. Het materi aal is samengevoegd tot zeer concrete afbeeldingen. 500 handtekeningen tegen uitbreiding gemeentearchief LEIDEN Er zijn 500 hand tekeningen opgehaald door de bewonersgroep Vliet en Om geving tegen de voorgenomen nieuwbouw van het Leidse ge meentearchief. De bewoners- groep voelt zich hierdoor flink gesteund en blijft volharden in haar verzet tegen de nieuw- bouwplannen. „We zijn niet tegen nieuwbouw maar wel te gen nieuwbouw in deze vorm", verduidelijkt de heer B. Pijnacker van de vereni ging Pieterswijk, die de bewo nersgroep eveneens steunt. De Vlietbewoners vinden de uitbreiding te groot en het stemt daardoor niet overeen met het bestemmingsplan. Zij zijn tevens van mening dat de uitbreiding van het archief de doorkijk vanaf de Witte Singel op Vliet en het Rapenburg blokkeert. „En deze grachten zijn nog wel als beschermde stadsgezichten aangemerkt", verwondert Pijnacker zich De bewoners van Vliet en Boissotkade hebben een alter natief plan laten opstellen waarvan zij de maquette on langs ten toon stelden op de jubileumexpositie van de buurtvereniging Pieterswijk De voornaamste wijziging die door de 'alternatieve' architect de heer J. Barendse is ge maakt, is het verlagen van het geheel. De depots die in de huidige plannen er als hoge 'raamloze bunkers' uit zouden komen te zien, zijn in het al ternatieve plan ondergebracht in kelders onder de waterlijn. „Hierdoor toornt het archief ook niet zo hoog boven de rest van de huizen uit", verklaart Thea Koppenaal van de bewo nersgroep. Als laatste is een schuin dak in plaats van een plat dak voorgesteld. Zodoen de past het beter in de 'lijn' van de straat. Volgende week zal de groep een bezwaarschrift aan de ge meente sturen waarin zij hun bezwaren nader zullen toelich ten. De brief gaat vergezeld van de ongeveer 500 handte keningen die de afgelopen da gen zijn opgehaald. De groep was aangenaam verrast over de bereidheid van mensen uit alle delen van de binnenstad om de actie te steunen. „Als je ze het gemeenteplan voorlegde tekenden de meesten direct", vertelt Koppenaal Volgens Ron Meerman van de bewo nersgroep varieerden de reac ties van de ondertekenaars van 'geen gezicht' en 'waanzin' tot het gezegde 'Leiden, let op U Saeck'. Malevich De kunsthistorica Hestia Bavelaar geeft donderdag een lezing over de schilder Malevich. Kazimir Male vich staat tegenwoordig sterk in de belangstelling door de overzichtstentoon stelling van hem in het Stedelijk Museum Amster dam. De lezing wordt ge houden in de Kapelzaal van de Leidse Volksuni versiteit K&O aan de Oude Vest 45 en begint om .20.15 uur. Lunchconcert De pianiste Nobuko Taka- hashi verzorgt donderdag een lunchconcert in de Kapelzaal van het K&O- gebouw aan de Oude Vest in Leiden. De pianiste speelt van 12.45 tot 13.30 uur enkele composities van Franz List. Europa De PvdA houdt vrijdag een verkiezings bijeen - komst in het Gulden Vlies aan de Breestraat. Spreker is het kamerlid Maarten van Traa. Hij houdt een inleiding over de beteke nis van de komende ver kiezingen voor het Euro pees Parlement. Verder wordt informatie gegeven over de verkiezingscam pagne in Leiden en wordt er gediscussieerd over ver schillende Europesethe ma's. Aanvang 20.00 uur. A vond vierdaagse De Wandelkring Leiden en Omstreken organiseert van maandag 5 juni t/m donderdag 8 juni een wan delvierdaagse. De afstan den bedragen vier maal 5, 10 of 15 km. De start is elke avond van 18.00 tot 19.00 uur in de kantine van voetbal veren iging VTL aan de Voorschoter- weg. Deelname kost 5 gul- MENSA AUGUSTINUS BESTAAT 20 JAAR Leidse juristen Raymond de Igde bureau Sport en Recht. cuILeIDEN/DEN HAAG De mejlagen dat men nog in een gulfctrak blauw trainingspak naar vaiten sportwedstrijd ging, lijken Féeeds lang verleden tijd. Iede- ulote sporter die een beetje se nt fieus genomen wil worden, ?n (ïeeft minstens één sponsor- wiiaam op het glimmende zuur- 'artjtokroze trainingspak staan. re<JCn het stapeltje oude kranten Qlat elke week trouw in het [eletlubhuis werd ingeleverd om tzelTinus de terreinknecht te i Tkunnen betalen is ook niet lerjneer toereikend. Zeker niet posjoereikend om alle trainers, Hulptrainers en scouts die een an lichzelf respecterende sport- ?rt.club in dienst heeft, te kunnen betalen. t6tn de sportwereld, van de kleinste korfbalvereninging )Ulot een in de eredivisie spelen- fle voetbalclub, draaien de za- rs ken steeds meer om geld. Per Fqaar gaat er in Nederland acht jevmiljard gulden om op sportge- se ibied. Bijna iedereen doet dan zeifiok wel wat aan sport: zo'n ze- lytken en een half miljoen men- i.nien in Nederland doen aan kwnige vornï van georganiseer- le |e sportbeoefening bij één van vatÖe meer dan 35.000 verenigin- d Ren die ons land rijk is. Hier- ihsfloor moeten de zaken steeds hilbrofessioneler worden aange- a iakt. ooij ^epÈ^L hoewel het efih ieder ge- saal ;op lijkt dbt sfrêrt alle leTftiseinen. professionaliseert, épftójkti menig bestuurder de ju- v bttiéische en orgahUfètÖfiSéhe miifekeal binnen zijn vërerïigihg eniog zeean amateuristisch- aan1 te briakken. Tot deze conclUkie k-wwamen de Leidse jup'isièn dim Raymond de Mooij en mr. ...Kntoine de Werd. oprichters en Antoine de Werd, van het in Den Haag gevestig de adviesbureau Sport en Recht. „Tijdens onze studie, maar vooral ook in de praktijk op en rond het sportveld, kwa men we er achter dat er op sportgebied -zowel bij de ama teurs als bij de beroeps- prak tisch geen juridische kennis is", zegt De Werd, die zelf ka- rateka is.. Linksbuiten Als voorbeeld noemt De Werd de nieuwe regelgeving rond het afdragen van premies voor trainers, terreinknechten en andere werkers in de sport, die vanaf 1 juli van dit jaar van kracht wordt: „Bij veel clubs bestaat onduidelijkheid over de status van deze men sen, omdat het vaak vrijwilli gers zijn die toch een gedeelte lijk salaris ontvangen". Vanaf 1 juli zullen de clubs met precies omschreven ar beidscontracten moeten gaan werken en zal de belasting dienst er streng op toezien dat alle regels strikt worden opge volgd. „Een groot deel van de sportverenigingen zal niet pre cies weten wat er moet gaan gebeuren", aldus De Mooij, oud-voetballer en bokser. „Wat vroeger misschien nog kon worden opgelost met de hulp van de schoonvader van de linksbuiten, zal nu moeten worden gedaan door mensen die precies weten hoe zoiets wordt aangepakt". De beide Leidse juristen con stateren echter dat zelfs op professioneel niveau enorme blunders gemaakt kunnen worden. „Het feit dat Frank Rijkaard op een gegeven mo ment twee profcontracten kon tekenen, getuigde van weinig diepgaande juridische advise urs van het in Den Haag geves- FOTO: RINUS SLIERENDRECHT ring", merkt De Mooij droog op. Hoewel hij en De Werd de voor Milaan spelende Rijkaard toendertijd graag van advies hadden willen voorzien, richt hun bureau zich voornamelijk op kleine (amateur) clubs. „Volgende week ontvangen alle Leidse sportclubs een brief waarin zij precies kun nen lezen wat we voor hen kunnen doen", legt De Werd uit. Chaos Natuurlijk gaat de brief over de regels rond de premies, maar Sport en Recht geeft bij voorbeeld ook adviezen als men wil weten wat men moet doen als twee clubs besluiten samen te gaan of als een sport vereniging een groot sport toernooi wil organiseren. Daarnaast blijken de statuten van veel sportverenigingen zwaar verouderd te zijn. „Vaak heeft men nog in de statuten staan dat men sport op een amateuristische grond slag bedrijft", zegt De Mooij. Tegenwoordig komt het echter geregeld voor De Mooij haalt een voorbeeld aan uit de cricket-werelddat men be taalde speler-coaches uit het buitenland in dienst neemt, hetgeen dan in strijd met de statuten zou zijn. „Dit soort dingen moet je netjes vastleg gen, want anders krijg je op bestuurlijk gebied al snel een chaos", aldus De Mooij. De Werd vult hem aan: „Als er nu problemen ontstaan, worden die vaak nog door vrijwilligers opgelost. Maar men moet juist niet wachten tot die proble men komen, want dan is het vaak te laat". DIEDERICK KRAAIJEVELD Tijdens de feestweek wordt er biefstuk geserveerd in Augustinus. „Normaal kan dat niet voor 4,75, maar in die week doen we het toch". FOTO: PR LEIDEN „Het is altijd moeilijk je eters vast te houden. Augustinus heeft zware concurrentie van bijvoorbeeld De Bak en de talrijke eetcafé's in de stad". Alphons van Leeuwen kan aan de vooravond van de vie ring van het twintigjarig bestaan van de mensa van de Leidse* Vereni ging Voor Jongeren 'Sanctus Augustinus' niet heen om die sombere constatering. De mensa kan het hoofd financieel maar net aan boven wa ter houden. Ondanks dat hebben de achtkoppige Mensa-commissie en de in vaste dienst werkzame kok gemeend dat het vierde lustrum gevierd moet worden. Dat ge beurt volgende week met extra lekker eten in een voor de gelegenheid gezellig aangeklede eet zaal. Tegen de normale prijs, dat spreekt voor zich. Augustinus wil de mensa voor geen goud kwijt. Het „dagelijkse eetgebeuren" ver vult volgens Van Leeuwen een zeer belangrijke rol in de vereniging die zijn domicilie heeft aan het Rapenburg. „Het is een van de motoren van het verenigingsleven. Vanaf half zes komen de eer ste eters binnen 'en die blij ven vaak in de bar als ze naar een activiteit willen die om acht uur begint. Hadden we de mensa niet, dan was hier vaak voor elven niet veel te doen" Ook wil Van Leeuwen wel kwijt dat met de mensa en de bar de huis vestingskosten van de 900 le den tellende vereniging wor den opgebracht. „Daar moet je veel eten voor omzetten, want het blijft altijd zo dat je op het verzorgen van het eten niet veel kunt verdie nen. We hebben veel concur rentie van de universitaire mensa en de goedkope eetca fé's Er is in het verleden ook wel eens over gedacht om de mensa maar te sluiten. Er werden toen verliezen gele den van twintig- tot vijfent wintigduizend gulden per jaar Nu gaat het gelukkig iets beter". Buitenwereld Er is nog een reden waarom Augustinus de mensa koes tert. „We zijn een echte jon gerenvereniging, ondanks dat er onder de leden heel veel studenten zijn. We wil len als vereniging contact blijven houden met de Leidse samenleving. Dat is een van de omschreven doelstellingen van de vereniging. Hoe be langrijk Augustinus de con tacten met 'de buitenwereld' vindt, bleek onlangs tijdens Koninginnedag. „De vereni ging had toen allerlei festivi teiten opgezet voor de buurt zoals kinderspelletjes, een disco, optredens van muzi kanten en een groot feest. Die zijn door veel buurtbe woners bezocht. We hebben dus echt een binding met de bevolking". Onder andere vanwege die openheid werd de mensa on geveer 15 jaar geleden opge steld voor iedereen. „In de vijf jaar daarvoor was de mensa meer een zeer be scheiden eetgelegenheid voor de leden zelf. Zo'n kleine op zet bleek echter niet renda bel te zijn", vertelt Pim Aerts, voorzitter van de men sa-commissie. Het was dus ook financieel noodzakelijk om de zaak open te gooien voor een breed publiek". Die opzet werkte. „We hebben een groot aantal oudere eters. Vijftigers en een zeventiger. Die groep komt hier elke dag. Die mensen vinden het hier gezellig en ze kunnen voor een prikkie goed eten", aldus Van Leeuwen. De activiteiten ter gelegen heid van het jubileum zijn op dat brede publiek en de con tinuïteit van de klandizie ge richt. „Van 8 tot en met 12 mei houden we een actie week. Dat betekent bijvoor beeld dat er biefstuk op tafel komt. Normaal kan dat niet voor 4,75. Maar in die week doen we het wel". Schappelijk „We serveren in loop van de week ook nog andere lekkere en luxe gerechten. Verder speelt het muziekgezelschap van de vereniging in die week. We gaan de eetzaal nog versieren en het bedie nend personeel zal stemmig gekleed gaan. Ook komt er een wijnbar waar zeer schap pelijke prijzen gehanteerd worden". Met de feestweek hoopt de mensa-commissie nieuwe eters van buitenaf aan te trekken. „We rekenen op 1400 a 1500 eters die week. Dat zijn iets meer mensen dan normaal. Nieuwe vaste eters zijn zeker welkom, al was het maar voor de conti nuïteit in de loop van de week Het kan natuurlijk niet dat we de ene dag drie honderd klanten hebben en andere dag slechts ruim tweehonderd maaltijden aan de man brengen. Als er meer continuïteit in komt redden we het zeker nog twintig jaar" ERIK HUISMAN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7