Londen eist gezamenlijke moordoproep veroordeling 1 'A Sterkere druk op Bush Tegenstanders Oostduits kiesstelsel gearresteerd toe te geven aan Kohl Revolutiefj» Oppositie eist overwinning op Anti-apartheidsbetoging bij begrafenis Webster buitenland ecidaesotvumit maandags mei 1989 pagii W Kritiek van North op het Congres MIAMI Tijdens zijn eerste openbare op treden sinds zijn veroordeling in de Iran- Contra-affaire heeft Oliver North een he vige aanval gedaan op het Amerikaanse Congres. Hij zei onder meer dat het Con gres Midden-Amerika op een presenteer blaadje aanbood aan de communisten. De enige toespeling die hij op zijn veroorde ling maakte lag in het verwijt aan het Congres, dat het de veertig miljoen dollar voor het onderzoek naar de Iran-Contra- affaire beter had kunnen besteden aan hulp voor de rebellen in Nicaragua. Uit twee opinie-onderzoeken die zaterdag wer den gepubliceerd blijkt dat North volgens het merendeel van de Amerikanen niet naar de gevangenis moet worden gestuurd maar gratie zou moeten krijgen. Der Spiegel: Roemenië bouwt rakettenfabriek HAMBURG Volgens „Der Spiegel" is in Roemenië een deels ondergrondse fa briek voor raketten voor de middellan ge afstand in aanbouw. Deze door het Wtotduitse concern Messerschmidt-Böl- kov-Blohm (MBB) ontwikkelde Condor- raketten kunnen worden voorzien van een kernkop. Volgens het weekblad le verde MBB dezelfde rakettechnologie in 1979 aan Argentinië. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken zei niets van deze kwestie te weten, maar dat Bonn abso luut nee zou hebben gezegd als om toe stemming voor de export van de raket technologie naar Roemenië was ge vraagd. Bij MBB was niemand voor commentaar bereikbaar. Stem-bus In de straten van de Poolse hoofdstad Warschau is deze bij zondere stem-bus te bewonderen. Eigen lijk zou je moeten spreken van een stem-tram. Maar het „bus" of „tram" is minder belangrijk dan de kreet die het voer tuig meedraagt: „Stem op Solidariteit. Lech Walesa". Een onverbloemde recla me voor Solidariteit met het oog op de ko mende parlements verkiezingen in Polen. FOTO. AP Polen overweegt verbod op abortus WARSCHAU Op het moment dat Polen een nieuwe politieke weg is in geslagen is de discussie over abortus in alle hevig heid opgelaaid. In een wetsontwerp dat door het Poolse parlement is inge diend en dat nog deze maand zal worden behan deld, wordt voorgesteld abortus na 33 jaar legaliteit opnieuw te verbieden. Volgens dit voorstel zou den zowel vrouwen die een abortus ondergaan als artsen die de ingreep uit voeren veroordeeld moeten worden tot drie jaar gevangenisstraf. Computerproblemen voor ruimteveer CAPE CANAVERAL De astro- nauten aan boord van het ruimte veer Atlantis zijn gisteren ruim vier uur in de weer geweest een reserve- computer te installeren, nadat een van de vier hoofdcomputers het had begeven. Een ruimteveer kan des noods op slechts een van de vier hoofdcomputers landen, maar de vluchtleiding besloot voor de zeker heid toch de reserve-computer te la ten installeren. De computerproble men kwamen aan het licht bij het testen van de apparatuur in verband met de landing, die verwacht is om 21.43 uur Nederlandse tijd op de luchtmachtbasis Edwards in de Mo- jave woestijn in Californie. door Roger Simonsnew e/m ?rj isefl herdenken de Franse Revolutie. Ze doen dit uiteraard op hun manierM wil zeggen: een beetje spaT en met het accent op de wreedste kanten. Het bloj werk van „madame la guillotine" wordt uitvoeri toegelicht. Dat aspect van de Fra/isdl Revolutie zou dit jaar in J Engeland nog veel geld kunnen opbrengen. De organisatoren van de tentoonstelling A Tale of Cities" in de badplaats Brighton kennen hun n„, pappenheimers. De Engelr volksmens is gek op irrij huiveringwekkende jyer toestanden Drie pond jt t entreegeld om een Laa] onthoofding bij te wonen, vindt hij niet te duur. De. d( van deze revolutionaire tentoonstelling is dan ookA „levensecht" uitgebeelde executie. Madame la guiltf1 (van Engelse makelij) wejmel met geregelde tussenpozefo/ei want er is te weinig ruimj voor veel volk. Op bloed en tranen belust bezoekers drummen samef.n^s een donkere plek. Vlak vjjd - hen, op een verlicht podiië F staat de guillotine, omring er door poppen die diverse l u Franse revolutionairen |tere uitbeelden. Op het platfoi Ui van het lugubere apparaa zv een vrouw te wachten op ^ai moment dat ze het hoofd en verliezen. „Nerveuze en schrikkerige mensen gaarf1 beter met naar kijken beweren de organisatoren. Maar het is allemaal wat |Q( Britten noemen ,.a big con wordt bijna letterlijk bij d is genomen, want op Aor moment dat de levenloze n door een computer gestuu\ beul aan het touw trekt °jo: valbijl te laten neerkomer. gaat op het podium het lii uit en sta je helemaal in ail duisternis. Het enige waar* getracteerd wordt is het gt dat de valbijl maakt wam deze met een harde klap JN! neerkomt en zogezegd he£>ste hoofd afhakt. Ugj Deze scherpe bons wordt sk overdreven door een stel Pri luidsprekers keihard in je ft geslingerd. Maar je ziet dime niets en wanneer de lampi on opnieuw aanflitsen ligt dejen ongelukkige vrouw nog stL^ met het hoofd op de juiste plaats op het platform van madame la guillotine. Hetyl een teleurstellende vastste c i je voelt je bedrogen. M e,n er hangt geen boodschap, j 0 wie niet tevreden is, zijn i ,e terugkrijgt. "r_ Overigens merk je op dezè tentoonstelling, die van de na' zomer naar Londen komt &e als thema de bekende romP van Charles Dickens heefr.' genomen, dat Frankrijk e/r, Engeland in bepaalde opzichten nog steeds geen 'n goede maatjes zijn. Jane CjV j' een hoge ambtenaar van qa Public Record Office, Groj"ei Brittannies Nationale ArchP liet dit duidelijk merken fr^ zij de fraaie expositie, haat.' geesteskind, introduceerde binnen- en buitenlandse mediamensen. Haar toon ric neerbuigend over de FranV?.. en lovend voor de Britten r 'J gelukkig geen revolutie "1S hebben gehad" Miss Cox bleef natuurlijk i 1 stilstaan bij de mogelijkhe!rT een heuse om wen ar haar eigen land wel goed hebben gedaan. Ze sprak onbeschaamd de mening dat het in Frankrijk niet een Revolutie zou zijn gekomen als de Fransen, het voorbeeld van de cricketen, „een sport echte gentlemen Dat uiteindelijk niet Marie-Antoinette, maar oot~ haar echtgenoot, Louis XIlS werden onthoofd, is voor <L— Britten een bron van blijv¥^l leedvermaak. „De Franse b m koning had maar niet de yr Amerikaanse oorlog tegen f/ h Engeland moeten steunen zeggen ze nog steeds. Frankrijk resulteerde anti-Engelse hulp immers een lege schatkist en een desastreus bankroet, zes later gevolgd door een bloedige kreeg zijn vinden de je maar weer-dat de Brittét' het verliep vapr hun Sz Amerikaanse' kolonies steeds Vol vertrouwen bracht regeringskandidaat Carlos Duque gisteren zijn stem uit. VERKIEZINGEN PANAMA PANAMASTAD De be langrijkste oppositiepartij van Panama heeft van daag een grote manifesta tie gehouden om de over winning van haar kandi daat op te eisen. Guillermo Endara ver klaarde er zeker van te zijn „dat ik een onbetwist bare overwinning behaald heb ondanks de ernstige onregelmatigheden", waaraan de regerende partij zich volgens hem schuldig gemaakt heeft. Als de 53-jarige Endara de verkiezingen wint, heeft hij beloofd te gaan onderhandelen over het vertrek van sterke man generaal Manuel Noriega uit de Panamese strijdkrach ten. Weigert deze daarop in te gaan, dan is Endara van plan hem te ontslaan. De Coalitie voor nationale be vrijding (COLINA) die de kandidatuur steunt van Carlos Duque, de kandidaat die door Noriega persoonlijk was uitge zocht, heeft zich nog niet uit gesproken over het verloop van de verkiezingen of de uit komst ervan. „Wij houden ons aan de officiële resultaten en geven geen nadere inlichtin gen, omdat zulks bij wet ver boden is", zei een woordvoer der van COLINA. Kort tevoren had Duque, voor het eerst sinds het begin van de verkiezingscampagne, de mogelijkheid van een neder laag opengelaten. Hij zei dat hij de uitslag zal eerbiedigen als hij verliezer blijkt. Hoewel de algemene verkie- zingeri in Panama zonder inci denten zijn verlopen, hebben buitenlandse waarnemers ge vallen van fraude waargeno men. Tijdens de presidentsverkie zingen in Panama is gisteren een Nederlandse priester zwaar gewond geraakt. Nico- laas van Cleef werd neerge schoten toen hij in de westelij ke stad David mensen aan spoorde naar de stembus te DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE zers tegen de eenheidslijst van het Nationale Front ge stemd dan vijf jaar geleden het geval was. In totaal stem de 98.85 procent van de kie zers voor de kandidaten van het Nationale Front. In 1984 lag dit percentage op 99,88. Op de bewuste lijst staan alle afgevaardigden van een aan tal politieke partijen. Tevo ren staat de zetelverdeling echter al vast. De meerder heid van de zetels gaat altijd naar de Oostduitse commu nistische partij. In totaal spraken 142.301 Oostduitsers zich tegen de lijst uit, wat neerkomt op 1,15 procent. In de Oostber- lijnse wijken Friedrichshain en Weissensee lag het aantal nee-stemmers „tussen drie en twintig procent". Leipzig was verboden gebied voor een televisieploeg van het eerste Westduitse televi sienet (ARD) dat geen toe stemming kreeg een reporta ge over de verkiezingen te maken. Van den Broek ontmoet PLO-vertegenwoordiger DEN HAAG - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken voert donderdag voor het eerst een gesprek met de vertegen woordiger van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO in Den Haag, Afif Safieh. De ontmoeting vindt plaats tijdens een werk- lunch met de Arabische ambassadeurs. Volgens Safieh zullen tij dens de werkbespreking het Palestijnse vredesinitiatief en de voorwaarden voor een oplossing voor het Palestijns-Israelische conflict via onderhandelingen aan de orde komen. Van den Broek heeft eind januari bij de opening van een symposium over het Midden-Oostenconflict in het Vredespaleis in Den Haag een korte ontmoeting met Safieh gehad, maar bij die gelegenheid niet met hem gesproken. De minister heeft steeds ontmoetingen met vertegenwoordigers van de PLO op ministerieel niveau afgewe zen. Een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse za ken wist niets van een specifieke ontmoeting tussen de twee. Van den Broek heeft wel de uitnodiging geaccepteerd voor de werklunch waar ook de PLO-vertegenwoordiger aanwezig is. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN/TEHERAN Met name de Britse rege ring wenst een gemeen schappelijk antwoord van de EG en de VS op de Iraanse oproep tot moord op westerlingen, als ver gelding voor de dood van Palestijnen in de door Is rael bezette gebieden. Zo wel Groot-Brittannë als de VS en Frankrijk heb ben Iran bij voorbaat ver antwoordelijk gesteld voor alle aanslagen op hun onderdanen. In ons land hebben Kamerle den van CDA en VVD er bij minister Van den Broek op aangedrongen zo snel mogelijk met zijn EG-collega's een ant woord te formuleren op de Iraanse oproep tot moord en terreur. De Hoop Scheffer (CDA) en Weisglas (VVD) noemen de uitspraken een „onaanvaardbare export van staatsterrorisme" en „dermate schrikbarend dat je er alleen maar in de meest veroordelen de termen op kunt reageren". Volgens De Hoop Scheffer moet in het beraad van de EG- ministers van buitenlandse za ken in „buitengewoon krachti ge bewoordingen" protest wor den aangetekend. De Hoop Scheffer wil niet op voorhand uitsluiten dat de EG-ambassa- deurs in Teheran, onder wie de Nederlander Horak, weder om moeten worden terugge roepen. Hij tekent daar onmid dellijk bij aan dat „je je wel moet afvragen in welke mate het terugroepen van ambassa deurs als signaal blijft wer ken". De Hoop Scheffer doelt daarmee op het naar huis ha len van de ambassadeurs uit Teheran begin dit jaar, na het doodvonnis van de Iraanse geestelijk leider Khomeiny over de Britse schrijver Rush die wegens diens omstreden boek „De Duivelsverzen". Een maand later keerden de EG- vertegenwoordigers terug naar Iran zonder dat de ayatollah ook maar iets van zijn ban vloek had herroepen. Volgens Weisglas bewijst de terreurop- roep van Rafsanjani „op een gruwelijke manier hoe fout de beslissing is geweest om de ambassaeurs naar Iran terug te laten gaan. Dat is door Iran geïnterpreteerd als een wan kelmoedige en beetje knieval- lerige EG". Hij voelt weinig voor een „gejojo" door nu al de ambassadeurs terug te roepen als signaal naar Teheran. „Nu zij daar toch zijn moeten wij ze gebruiken om in de meest krachtdadige termen te pogen de moordoproep van tafel te krijgen. Als dat binnen een re delijk aantal dagen niet lukt moeten we ons serieus afvra gen of wij nog wel betrekkin gen met Iran moeten onder houden". In Groot-Brittannië verkeren alle internationale luchthavens sinds zaterdag morgen in een sterk verhoog de staat van paraatheid, als re actie op de oproep van Rafsan jani. De Franse regering rea geerde gematigd. Weliswaar werden Rafsanjani's woorden „totaal onaanvaardbaar" ge noemd, maar daar bleef het bij- Waarnemers wezen onder meer op het gebruik van Rafs anjani's uitlatingen voor Iraans binnenlands gebruik. De als gematigd bekend staan de parlementsvoorzitter zou zijn positie in eigen land trach ten te versterken met het oog op de presidentsverkiezingen, die voor het einde van de zo mer moeten worden gehou den. Voorlopig lijkt hij succes te hebben. De scheidende pre sident Khamenei heeft Rafs anjani aanbevolen als zijn op volger. Ook sprak hij zich uit voor een grondwetswijziging die de president meer be voegdheden zal geven. Uitgaansverbod in bezette gebieden JERUZALEM Het Israeli- sche leger heeft gisteren een uitgaansverbod opgelegd aan meer dan 450.000 Pajestijnen in de bezette gebieden, nadat zich daar de ergste gevechten sinds het begin van de Pale stijnse opstand hadden voorge daan. Tijdens het vieren van het eind van de islamitische vastenmaand Ramadan wer den zaterdag drie Palestijnen gedood en ruim tweehonderd verwond. Ondanks het uit gaansverbod vonden ook giste ren weer botsingen plaats in de Gazastrook waarbij zeker vijf mensen schotwonden op liepen. PLO-leider Arafat rea geerde verbitterd op de felle gevechten. Hij noemde het re cord-aantal gewonden „het antwoord op mijn vredesinitia tief dat ik van het spreekge stoelte van de Verenigde Na ties heb aangekondigd". Chinese studenten verdeeld over staking PEKING Studentenleiders aan de Universiteit van Pe king hebben gisteravond be sloten hun collegeboycot tot vrijdag voort te zetten. Ook formuleerden zij een aantal concrete eisen aan de Chinese autoriteiten en sloten zij niet uit dat er de komende week opnieuw zal worden gedemon streerd. Studenten van andere universiteiten en hogescholen in Beijing besloten dit week einde weer naar college te gaan. Deze ontwikkeling toont aan dat de studentenbeweging in China te kampen heeft met toenemende organisatorische moeilijkheden. WASHINGTON/BONN Vooraanstaande leden van het Amerikaanse Congres oefenen grote druk uit op president Bush tegemoet te komen aan de Duitse eisen rond de modernise ring van de kernwapens voor de korte afstand (SNF) in Europa. Zij worden daarin gesteund door ex-wapenonderhandelaar Paul Nitze. „Geen Westduitse regering kan op dit ogenblik instemmen met een moderni- seringsbesluit. De kwestie dreigt Bondsrepubliek èn NAVO te verdelen en ik acht het belangrijk dat de kwestie nu direct wordt aangepakt", aldus verklaarde Nitze giste ren in Washington. Terwijl president Bush, daarin gesteund door premier That cher, volhardt in zijn afwijzing van onderhandelingen met het oostblok over de SNF-wapens, verklaarde zijn minister van defensie Dick Cheney dat hij onderhandelingen „op een be paald moment" in de toekomst niet uitsluit, mits er eerst evenwicht is gebracht in de conventionele krachtsverhou dingen tussen NAVO en War schau Pact in Europa. Als dat conventionele over wicht echter in stand blijft, zou het uitblijven van moder nisering van de SNF-wapens kunnen leiden tot een terug trekking van Amerikaanse troepen uit Europa, zo ver klaarde Lee Aspin, de voorzit ter van de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden. De atoomwapens voor de korte afstand vormen immers een veiligheidsgarantie voor de Amerikaanse militairen in West-Duitsland. Volgens de vroegere Westduit se bondskanselier Helmut Schmidt zou een Amerikaanse terugtrekking uit Europa „geen ramp" zijn. „Een moge lijkheid is dat wij de NAVO door een Westeuropees sy steem vervangen onder deel neming van Franse troepen. De bevelhebber van de vere nigde strijdkrachten kan een Fransman zijn, terwijl de troe pen uit de Bondsrepubliek, de Benelux-landen en Groot-Brit tannië komen. Fransen en Westduitsers passen beter sa men dan Fransen en Amerika nen. Het is onnatuurlijk dat degenen (de Amerikanen) die de macht uitoefenen in Europa uit een ander continent ko men", aldus Schmidt. Met strijdliederen en foto's van de vermoorde activist betuigden honderden zwarten hun steun aan de anti-apartheidsstrijd. FOTO: EPA JOHANNESBURG De begrafenis van de ver moorde blanke anti-apart heidsactivist David Web ster in de Zuidafrikaanse stad Johannesburg is eer gisteren uitgelopen op de grootste anti-apartheids demonstratie sinds de in voering van de noodtoe stand in het land in 1986. Zeker tweeduizend blanke en zwarte mensen woonden de begrafenismis in de overvolle Anglicaanse kathedraal St.Ma ry's bij, terwijl honderden an deren buiten vrijheidsliederen zongen. Honderden agenten hielden de duizenden demon stranten, onder wie Winnie Mandela, nauwlettend in de gaten, maar grepen niet in. De 44-jarige Webster, activist voor de mensenrechten, werd vorige week bij zijn woning doodgeschoten vanuit een voorbij rijdende auto. Webster was een van de weinige voor aanstaande blanke leden van het Verenigd Democratisch Front (UDF). Hij had juist een onderzoek afgerond naar tal van onopgeloste moorden en ontvoeringen van anti-apart- heidsactivisten waarin hij waarschuwde voor doodseska ders Latijnsamerikaanse-stijl die in Zuidafrika ingezet zou den worden tegen tegenstan ders van de apartheid. Velen geloven dat Webster's dood het werk is van de bewuste doodseskaders en dat de politie er zelf bij betrokken is. 362) Drie schepen zijn nu al de haven van Honolulu binnenge lopen. Nummer één was de „Vrijheid II", die over de reis 22 da gen heeft gedaan. De „Laura" legde de afstand in 23 dagen af en de „Mayflower" arriveerde twee dagen daarna. Het wachten is nu nog op Nils Björn en „Cigaret-Larry". De „Memphis" redt het nooit met vier man aan boord", zegt Brookfeller; „die schuit heeft een bemanning van ten minste tien koppen nodig". „Ik wou. dat we van Nils Björn nu maar eens wat hoorden", zegt Rob. Daar komt in de verte een schip aan.. Maar, het is een mo torjacht. „De Pandora!", roept Rob uit. Inderdaad, het zijn Willy en Marga, die ook naar de Hawai-eilanden zijn gevaren. Zij wor den geestdriftig door de zeilers ontvangen. - Welke gevaren in middels dreigen beseft nog niemand. Want wanneer de nacht is gevallen klimmen ergens aan een verlaten steiger twee mannen in een bootje: het zijn Tobias en Jojo! HAMBURG OOST-BER- LIJN Naar schatting honderd Oostduitsers zijn in Leipzig gearresteerd toen zij demonstreerden tegen de gemeenteraads verkiezingen die gisteren in de DDR werden gehou den. De demonstratie liep uit op een handgemeen tussen demonstranten en politie-agenten. Volgens het officiële persbu reau ADN hebben meer kie-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4