„Gereformeerden moeten over hun frustraties heenstappen EeidóeQomemt Breuk in bestuur ICTO is definitief kerk wereld Commissie Britse RK Kerk op de bres voor vakbonden beroepingen fc GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EcicUcSomxmt ZATERDAG 6 MEI 1989 PAGINA|NI ENSCHEDE De breuk in het bestuur van het Interker kelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO) is defi nitief. Een lijmpoging van de heer H Krans uit Kampen heeft niets opgeleverd. De vier bestuursleden, onder wie waarnemend voorzitter mevr mr. W. ter Culve en Beugelsdijk, traden eind april af. Dat gebeurde nadat de verenigingsraad een voorstel van de afdeling Lochem met grote meerderheid had ver worpen. Volgens dit voorstel zou het bureau in Hoogeveen moeten worden gesloten en zou directeur N. de Jong moeten worden ontslagen. De vrijkomende gelden zouden moeten worden gebruikt voor activiteiten, gericht op de pu blieke opinie. De afgetreden bestuursleden hadden er voorts bezwaar te gen dat het bestuur steeds minder een afspiegeling wordt van het interkerkelijk karakter van het ICTO. In het huidige bestuur zitten al leen protestanten. Krans stel de het zittende bestuur eerder deze week voor af te treden om de schade voor het ICTO tot een minimum te beperken, maar zijn voorstel werd afge wezen. Maandagavond komen vertegenwoordigers van onge veer vijftien grote afdelingen bijeen om hun houding te be palen. Daaronder zijn de afde lingen in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Lochem en Zeist. Voor deze afdelingen is het duidelijk dat verdergaan op de huidige wijze onmoge- Wie een tragedie overleefd heeft, is niet haar held geweest Stanislav Lec door Marinus van der Berg Zondebok „De zucht tot vervolging richt zich gaarne op religieuze minderheden, speciaal in tijden van crisis", schrijft de Franse filosoof René Girard in zijn boek „De Zondebok Voor het station sta ik te wachten op iemand die me op zal halen. Een onbekende man, een veertiger, spreekt me aan: „In wat voor een land leven we toch. Ik moet een maand sparen om met de trein van Alkmaar naar Almelo te kunnen komen om mijn moeder te bezoeken en daar staan vijf van die Turken voor het loket die zomaar een retourtje Amsterdam kunnen kopen". De agressie slaat van de woorden af. „Dat slaat nergens op", reageer ik. De man, die op het punt stond op de fiets te springen, stapt af en komt terug: „Ik ben arbeidsongeschikt. Ik heb een longziekte en door die lui wordt er op mij bezuinigd. Weet u wat we nodig hebben hier... een Hitier". Hij wacht geen verdere reactie af, maar springt op zijn fiets. Hij moest kennelijk alleen maar gevoelens van ongenoegen uiten. Verbijsterd blijf ik achter. Het is de week van de herdenkingen. Hitier krijgt wel erg veel aandacht. Heel wat Duitsers blijken hem nog steeds heimelijk en zelfs weer openlijk te waarderen. En ook in dit land zijn er vereerders. Professor Dr. L. de Jong leek Hitier zelfs te verontschuldigen met zijn uitspraak „Hitier is de vrucht van het christendom". De Jong zal een geleerd mens zijn maar dit is me toch wel te simpel. Titus Brandsma die zich moedig verzette, is ook een vrucht vap het christendom. Er is alle reden om waakzaam te blijven. Die waakzaamheid moet zich vooral richten op de kwaliteit van het leven nu. Het is voor heel wat mensen die arbeidsongeschikt zijn geworden een moeilijk te verdragen zaak dat er zo op hun inkomen is gekort. Niet alleen het behoren tot de laagste inkomens knelt velen, maar ook het gevoel er niet meer bij te horen. Het uitgestoten te zijn uit het arbeidsproces betekent een diepgaande crisis. In de agressieve woorden van de onbekende man op het station klinkt heel wat onmacht en woede door. Rond moeten komen met minder geld, betekent voor hem ook beperking in reizen naar zijn moeder. De mensen die in de WAO komen voelen zich vaak uitgesloten, geïsoleerd en leven lange tijd met het gevoel dat een leven zonder werk geen leven is. Het vinden van nieuwe zin en nieuwe levensinvulling is een lange strijd. Voor die strijd heb je bondgenoten nodig. De WAO- groepen zijn zulke bondgenoten-groepen. Het is niet onmogelijk dat je onmacht en woede zich richten op anderen die je als zwakker ziet. In je onmacht en verdriet kun je anderen tot zondebok maken. „In tijden van crisis richt zich dat gemakkelijk op minderheden", zegt Girard. Crisis is een riskante tijd in het leven van een mens. Het kan zijn dat je steeds meer in een isolement komt, dat steeds meer mensen je laten vallen en dat je verbitterd raakt. Het kan ook zijn dat je nieuwe mogelijkheden gaat zien en dat er nieuwe solidariteit groeit. In de WAO-beweging komen mensen tot solidariteit en een ander leven. Mensen in de WAO-beweging zijn tevens profetische mensen. Vanuit hun doorleefde ervaring doorzien ze heel scherp de eenzijdigheid van de huidige maatschappij, waar mensen zo gemakkelijk uit de boot kunnen vallen. Niet de heimelijk een zelfs openlijke bewondering voor Hitler is het meest verontrustend, maar de arrogantie van de „caviaar- eters" die een tweedeling laten groeien en een mentaliteit van steeds minder solidariteit bevorderen. We kunnen geen bevrijding vieren zonder na te denken over solidariteit met de zwaksten, opdat zij geen zondebok worden. VOORLICHTER HENK VERBURG: LEUSDEN „Veel gere formeerden leven nog met frustraties over hun verleden. Ze hebben veel oude vormen wegge gooid, kunnen zich niet meer vinden in het tradi tionele gereformeerde spreken over God, maar weten niet hoe het alle maal wel moet. Dat is, denk ik, een van de rede nen van. de falende ge loofsoverdracht waarover onderzoekers ons berich ten. Aan wie en aan wat kunnen jongeren in het gereformeerde leven zich nog spiegelen?" Henk Verburg (39), scheidend voorlichter van het landelijk centrum van de Gereformeer de Kerken in Leusden, zegt het zonder een spoortje heim wee. Terug naar vroeger moet niet, maar er moet wel wat in de plaats komen voor de ver loren gegane duidelijkheid en mogelijkheden om zich te „engageren". „Als tiener maakte ik mij druk over de samenwerking tussen hervormden en gere formeerden in Utrecht. Er stond wat te gebeuren, dacht ie. Een zaak waarvoor je je con inzetten. Dat gaf een goed gevoel. Als kind maakte ik de nadagen mee van „wij gereformeerden". Er werd veel gepreekt over Mozes, Sa muel, de profeten; allemaal geroepen om iets groots te verrichten. Wij en zij hadden een speciale opdracht Dat ge voel zijn we kwijtgeraakt. En wat mij betreft: gelukkig. Maar ik ben niet gelukkig met wat voor die zekerheid en voor dat gevoel in de plaats is gekomen. Want dat is soms maar mager. Henk Verburg zit vanaf z'n negentiende in de hoek van kerkelijke journalistiek en voorlichting. Begonnen als re- dakteur bij het gereformeerde Centraal Weekblad, overge stapt naar de voorlichting van de Gereformeerde Kerken (bij Ton van der Hammen) is hij sinds 1983 „eerste voor lichter" van de Gereformeer de Kerken. Binnenkort sluit hij de deur van zijn kamer in het Dienstencentrum; hij wordt voorlichter bij SOH, de Stichting Oecumenische Hulp aan Vluchtelingen (overkoe peling van protestantse orga nisaties voor hulpverlening). Verburg kent de gerefor meerde wereld van huis uit en als professional. Twintig jaar lang woonde hij de zittin gen van de synode in Lunte- ren bij en even zo lang las hij wekelijks tientallen kerkbo des en kerkelijke bladen. Daardoor heeft hij een goed inzicht in wat er landelijk en plaatselijk allemaal is ge beurd. „De gereformeerden zijn uit hun isolement gekomen. We trokken ons vroeger terug binnen de kerkmuren wan neer het ging om de vragen van leer en leven. We voel den ons een beetje het uitver koren volk, meer tegenóver de wereld dan in en voor die wereld We beseffen nu dat het in Gods Woord eerder gaat om de wereld dan om een zuivere kerk. Dat is een hele ommekeer geweest. We zijn nieuwgierig geworden naar hoe „anderen het doen". Zo van: wat zijn wij eigenlijk kwijtgeraakt in onze traditie? Je ziet het bijvoorbeeld aan de massale belangstelling voor het jodendom". Lege handen Die veranderingen zijn vrij radicaal geweest en hebben zich in een rap tempo vol trokken Gereformeerden staan nu midden in de samen leving en de huidige generatie kinderen uit gereformeerde gezinnen kent de geschiedenis waarin hun ouders stonden, al niet eens meer. „Ik denk dat de radicaliteit van het gereformeerde zeker weten doorwerkt in de wijze waarop we ons van die zeker heden hebben willen ontdoen. Maar we staan daardoor in al lerlei opzichten denk ik wel met lege handen. Ten opzich te van onszelf en zeker ten opzichte van onze kinderen. Veel gereformeerden zijn blij ven steken in reactionair ge drag. Tégen de oude vormen en de traditionele theologie. Maar wat daarvoor in de plaats komt, is vaak nog on duidelijk. Je ziet dan ook dat de generatie die in jaren vijf tig en zestig zich bewust ging worden van de kerkelijke za ken, nu oververtegenwoor digd is in allerlei toerustings- werk. Op zoek naar iets dat in de plaats kan komen voor het oude". Verburg vreest dat gerefor- De scheidend voorlichter Henk Verburg meerden door hun onzeker heid hun kinderen soms wei eens in de kou laten staan. „We hebben het evenwicht nog niet hervonden. Ik merk dat we lang niet altijd ant woorden hebben als onze kin deren vragen naar de diep gang van ons geloof. Wat is het christelijk leven anders dan „het goede doen en het kwade laten?", vragen ze. Kun je wel uit die vraag ko men zonder de kernwoorden als schuld, genade, dankbaar heid? Ik denk het niet. We moeten nu maar eens over onze frustraties uit het verle- den heen stappen en proberen om, staande in onze traditie, kerk in de wereld van nu te zijn. Duidelijk en echt. Dan kunnen mensen zich engage ren en kunnen jongeren zich identificeren. We moeten een missionaire kerk zijn middenin de samen- FOTO: PERS UNIE leving. We zijn dat al voor een deel, dat is de winst van de omslag Maar we moeten nog een gezicht krijgen. Niet meer de associatie met het isolement of met de sfeer waarover Maarten 't Hart schrijft. De eerste zorg is dat er ge rechtigheid geschiedt in en buiten de kerk. Het moet de (plaatselijke) kerk een zorg zijn wat er in de omgeving ge beurt,. ook op een heel con creet niveau. Wat dat betreft vind ik dat verbonds-idee (af spreken wat je gaat verande ren) op plaatselijk vlak in het Conciliair Proces een heel goede vorm". Verburg gaat bij zijn ideeën over de nieuwe kerk uit van de „Samen op Weg-kerk". Te gelijkertijd doet die term doet zijn gezicht betrekken. Als kerklid en als functionaris is hij teleurgesteld in het beleid dat kennelijk uit is op vertra ging en uitstel. „Je kunt het toch allemaal niet meer uit leggen", zegt de voorlichter, een beetje moe van de kerk politiek in dezen. Marketing De kerk heeft overigens best veel te bieden, vindt hij. Ook publicitair De vanzelfspre kendheid van de kerk als ge spreksonderwerp op verjaar dagsvisites is verdwenen; de kerk moet op een andere ma nier ter sprake komen. Niet via de public relations van de gewiekste propaganda-jongen die alles kan verkopen, dus als het moet ook het evange lie. „Aanpassing van het evangelie aan het medium le vert een oppervlakkige bood schap op, dat zie je aan de electronische kerk in de Ver enigde Staten. Maar bij be paalde aspecten van het ker- kewerk kun je best profiteren van moderne technieken van marketing en public relation. „Unie selling point" is bij voorbeeld een marketing-be- grip dat je ook in het kerke lijk leven kunt gebruiken: het formuleren van datgene waarin je je onderscheidt van alle anderen. Dat unieke moet je goed laten zien. En in de p.r.-sfeer: hoe presenteer je je als kerk naar de eigen leden en naar de samenleving? Kerkbladen bijvoorbeeld zou den bijzonder gebaat kunnen zijn bij gebruik van verwor venheden in de public rela- tionssfeer". Verburg is wat dat betreft een beetje teleurgesteld in de ge reformeerden in den lande. Vanouds hechten die sterk aan de plaatselijke kerk. Ge reformeerden hebben eigen lijk geen synode nodig om kerk te zijn, evenmin een lan delijk centrum. Maar de prak tijk is dat die plaatselijke ker ken niet de deskundigheid ge bruiken die in eigen gemeen te voorhanden is (bijvoorbeeld die van gereformeerde mar keting mensen en managers) maar de ideeën en adviezen van Leusden verwachten. In de sfeer van marketing en p.r. is dus nog veel te doen, concludeert Verburg. „We moeten de boodschap niet aanpassen aan de (onmoge lijkheden van het medium, maar de Goede Boodschap mag wel een verpakking heb ben waarover goed is nage dacht, vind ik". LTJTSEN KOOISTRA Absolutie geweigerd aan milieudader VICENZA Een Italiaanse priester heeft tien jaar gele den eeri milieudader gewei gerd de absolutie te geven na de biecht. Dat heeft de Itali aanse krant La Stampa ge- Don Giovanni Moletta, pries ter in de noorditaliaanse stad Vicenza, vergaf de onderne mer in lederwaren diens zon den niet, omdat hij geen be rouw toonde. De entrepeneur had de priester opgebiecht dat hij de rivier Chiampo met af val van zijn bedrijf had ver vuild. En passant liet hij we ten dat hij niet van zins was een dure zuiveringsinstallatie aan te schaffen. De onderne mer had hem ook opgebiecht dat de politie hem regelmatig inseinde dat controles op komst waren. De priester vertelde het voor val onlangs op een milieucon gres in Vicenza. Don Giovan ni was blijkbaar van mening dat hij na tien jaar zwijgplicht het biechtgeheim wel een beetje mocht ontsluieren. „BELEID THATCHER IN TEGENSPRAAK MET CHRISTENDOM" LONDEN Een com missie van de bisschop penconferentie van Enge land en Wales heeft zwa re kritiek op het beleid van premier Thatcher om de macht van de vakbon den te beperken. Dat be leid is „duidelijk in te genspraak met het geloof van christenen", aldus de commissie voor de wereld van de arbeid in een bro chure. De commissie raadt de rooms- katholieken aan „ernstig te overwegen" om steun te ge ven aan de strijd van de vak bonden voor een menselijke en rechtvaardige samenle ving, die net als Christus is gericht op de zorg voor de ar men en zwakken. Vorig jaar november moedigde de bis schoppenconferentie de gelo vigen aan mee te doen aan het vakbondswerk. De bisschoppelijke commissie geeft aan hoezeer de afgelo pen tien jaar onder premier Thatcher stelselmatig is ge tracht de kracht en de rech ten van de vakbonden te on dermijnen. Thatcher en de door haar geleide regeringen gingen daarbij uit van de op vatting dat de samenleving al leen behoefte heeft aan indi viduen en gezinnen en dat er geen plaats is voor vakbon den. Deze opvatting is volgens de commissie duidelijk in tegen spraak met de geloofsovertui ging van christenen, dat alle mensen deel uitmaken van een lichaam, omdat zij allen God als vader en Christus als broeder hebben. De commissie verwijst naar paus Johannes Paulus II die niet onder stoelen of banken steekt dat hij vakbonden als een onontbeerlijk element in een samenleving beschouwt. De commissie heeft ernstige kritiek op de Britse media, die naar haar mening bij stakin gen vrijwel altijd alle schuld bij de vakbonden lijken te leggen. Hoewel de vakbonden gewoonlijk reageren op een actie of een beleidsverande ring van de leiding van een bedrijf, zijn zij kennelijk vol gens de media altijd als enige schuldig, als er een arbeids conflict ontstaat. De media houden zich „veel oppervlak kiger" bezig met de oorzaken van stakingen dan met de na delen die stakingen veroorza ken en verwaarlozen de on verzoenlijke houding van sommige werkgevers, aldus de bisschoppelijke commissie Forum moet spanningen aartsbisdom Wenen verminderen WENEN De aartsbis schop van Wenen, kardi naal dr. Hans Hermann Groër, heeft de instelling van een diocesaan forum aangekondigd. Op deze manier hoopt Groër de spanningen binnen de Weense RK Kerk, onder meer als gevolg van zijn eigen benoeming, te ver minderen. Ook zal het forum wegen moeten aangeven voor voort zetting van de vernieuwing van de kerk. Groër geeft hiermee gehoor aan een verzoek van de pries terraad van het aartsbisdom. Het forum dat komend najaar voor het eerst bijeen zal ko men, telt ongeveer 200 leden, van wie de meesten door de gelovigen worden gekozen. Groër wil dit najaar in de pa rochies een „geestelijk proces van gesprekken" op gang brengen, waarbij de gelovigen hun wensen, noden en zorgen naar voren kunnen brengen. Groër schrijft in zijn aankon diging van het forum, dat de soms zeer hoge golven rond het schip der kerk iedereen wel moeten opvallen. Het ont breekt niet aan „voorstellen, recepten, aansporingen, wen sen, alsmede klachten en aan klachten". Tegelijkertijd neemt Groër vreugdevolle tekenen waar die erop wijzen dat de gelovi gen samen de problemen in het bisdom willen nen. Binnen de RK Kerk in Oos tenrijk is de afgelopen jaren veel beroering ontstaan door de benoeming van een aantal behoudende bisschoppen Zo stuitte de benoeming van Groër zelf in 1986 op kritiek. Nog groter was de schok on der vele rooms-katholieken door de benoeming van de ui terst behoudende theoloog Kurt Krenn tot hulpbisschop in Wenen met als speciale op dracht de pastorale zorg voor de kunst en de wetenschap. Kardinaal Simonis: participanten Acht Mei Beweging kennen Concilie onvoldoende UTRECHT Kardinaal Si monis betreurt het dat geen enkele participant zich heeft teruggetrokken uit de Acht Mei Beweging. Hij vraagt zich af, of de ruim 100 participanten wel vol doende hebben nagedacht over het Tweede Vaticaans Concilie, dat heeft bepaald dat binnen het volk Gods het ge zag bij de bisschoppen berust. „Het gezag van de bisschop pen, in vereniging met de paus, is normerend voor ie mand die zich rooms-katho- liek wil noemen", aldus de kardinaal in het NCRV-radio- programma „Kerk Vandaag". De Acht Mei beweging houdt vandaag in Den Bosch haar vijfde manifestatie. Opnieuw zijn de Nederlandse bisschop pen afwezig. Zij staakten vo rig jaar de gesprekken met het bestuur van de beweging, omdat dat een onjuiste en on volledige visie op het katho lieke kerkbegrip zou hebben. Aan de participanten werd gevraagd hun deelneming in de beweging te herzien. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Papendrecht J.A. Bos te Delfzijl. Bedankt voor Rotter- dam-Hillegersberg-Schiebroek J.W. Kuipers te Andijk. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Beroepen te Lutten drs.A.S. de Vries, kand te Kampen. JPn Milieu, klein links en CDA TWEE maanden lang hebben vertegenwoordigers van PL PPR en CPN serieus geprobeerd voor de Tweede-Kamer%t kiezingen de krachten te bundelen. Het doel was ambitiq dat klein links moest een einde maken aan het verbrokkelde j ouc treden van nu. In mei 1990 zou zich één groen/rode frajien in de volksvertegenwoordiging presenteren. Een gezelsch ba* waar rekening mee zou moeten worden gehouden. EI VERDER dan wat verkennende besprekingen is men ecl niet gekomen. Het partijbestuur van de PPR besloot tensli maar een einde te maken aan de onderhandelingen. Vooi voormalige christen-radicalen was de houding van de niet acceptabel. De CPN, die bij de verkiezingen van 'i de Kamer verdween, heeft zich voorgenomen volgend j] koste wat het kost een come-back te maken. DAT voornemen, zo stelde de PPR vast, botste met het st ven naar een klein-linkse samenwerking. Wanneer de Ra kalen hun zin zouden hebben gekregen had die combing vooral een vernieuwend karakter gekregen. Bundeling de klein-linkse partijen had binnen afzienbare tijd tot vorming van één nieuwe partij moeten leiden. Dat vonc PSP en CPN wat veel gevraagd, zij voelden er niets voor nu al openbaar te maken bereid te zijn om te gelegener 1 zichzelf op te heffen. Nu de PPR een eind heeft gemaakt de gesprekken over samenwerking en het niet voor de ha^e ligt dat PSP en CPN het met zijn tweeën proberen, zit'001 voor de rode partners weinig anders op dan zelfstandig,en verkiezingen in te gaan. Een optreden van één groen/r<P fractie is daarmee voor jaren van de baan. on£ /er irn; Het was overigens te verwachten dat deze nieuwe pogi va om tot een concentratie van klein-linkse krachten te konf' zou mislukken. Onze parlementaire geschiedenis leert f het samenvoegen van partijen een uiterst moeizaam proce#r dat slechts zelden slaagt. Het CDA bijvoorbeeld is er pasFs vele verhitte discussies tussen de leden van de verschillen1 bloedgroepen in geslaagd. K De kleine linkse partijen zullen dus zelfstandig de verkLr^ zingen ingaan. De PPR is zelfverzekerd. Deze partij her zich vooral als groene partij geafficheerd en bij de komer^ct€ verkiezingen zal het milieu ongetwijfeld centraal staan. M<ern het ijveren voor schone lucht, bodem en water is geen mti pisch linkse activiteit meer. Voor het CDA bijvoorbeeld isrna op dit moment alle aanleiding het onderwerp naar zich toe^ trekken. DE BILT (KNMI) Een bo ven de Britse Eilanden aanwe zig krachtig hogedrukgebied met een uitloper naar onze richting bracht ons vandaag opnieuw een tamelijk warme lentedag met weinig wind. Sluierbewolking in de hogere niveaus en wat kleinere sta pelwolken verhinderden niet dat het kwik in een groot deel van het land tot 23 graden op liep. Alleen in het noordoos ten, waar vanochtend al wat koelere Noordzeelucht met laaghangende bewolking was binnengestroomd, bleef het enkele graden koeler. Het ge noemde hogedrukgebied wordt aan zijn oostzijde aange tast door een depressie, die via midden-Scandinavië zuidoost waarts trekt. Daardoor draait de wind naar noordwest en wordt matig, aan de Wadden- kust zelfs af en toe krachtig. Koelere zeelucht stroomt van daag over het land, waarin naast opklaringen enkele wol kenvelden voorkomen. De middagtemperaturen variëren dan van 13 graden aan zee tot 17 graden in het zuiden. Mor gen komt de kern van het ge noemde hogedrukgebied vanaf Engeland weer dichterbij, het geen gaat resulteren in een droge en redelijk zonnige zon dag met middagtemperaturen van een graad of vijftien. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Scandinavië: half tot zwaar bewolkt en later enige regen. Middagtemperatuur rond 12 graden. Denemarken: half tot zwaar bewolkt en later enige regen. Middagtemperatuur rond 13 graden. Britse Eilanden: zonnig, later in het noorden wolkenvelden. Middagtemperatuur van 12 graden in het noorden tot 18 graden in het zuiden. Benelux en Bondsrepubliek Duitsland: zonnige perioden. Middagtemperatuur van 14 graden aan de kust tot 18 gra den landinwaarts. Frankrijk: zonnig. Middagtem peratuur van 15 graden in het noorden tot 24 graden in het zuiden. Alpenlanden: zonnig. Middag temperatuur in de dalen en het laagland rond 19 graden. Spanje en Portugal: vanuit het zuidwesten opkomende bewol king. Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 25 graden in het zuiden, plaat selijk in het binnenland oplo pend tot 30 graden. Italië: zonnige perioden. Mid dagtemperatuur rond 22 gra den. Joegoslavische en Griekse kust: eerst nog kans op een bui in de middag, later meer zon. Middagtemperatuur rond 19 graden. Bollen en bloesem Bollen Streek tussen Leiden en H lem, tussen Haarlem en Helder, rond Hoorn/Enkhfd zen: tulpen in bloei. Keukenhof binnenparade t cn mei: bijzondere bolgewass r 10 t/m 21 mei: orchideejnd buiten: alles in bloei Bloesem West-Friesland, Betuwe, Zue.. Beveland, Zuid-Limburg: bl sem in bloei Koolzaad Groningen, Flevoland: ko^ zaadvelden in bloei Evenementen J 12 op 13 mei: Luilakna( (potjesnacht) in Haark marktnacht met bloemen planten, inl: 023-319059 t/m 7 mei: rozenshow kerveiling, inl: 02260-13807 t/m 15 september: musei voor de bloembollenteelt, Li men, overzicht van de bloe bollencultuur t/m 24 mei: koolzaadtentoc stelling, Zeewolde, inl: 032( w 43444 ff

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2