Palesti jnen maken korte metten met collaborateurs VS dreigen contributie aan VN-organisaties te staken Wapenstok en traangas verjagen 1 mei-betogers Twijfels kernfusie verder versterkt Joods protest bijbezoek van Arafat Oppositie Paraguay ziet massale fraude BUITENLAND' Cfi/idóeSoivuwt DINSDAG 2 MEI 1989 PAGINA 7 Boycot Exxon- pompen in YS NEW YORK Klanten van Exxon in de Verenigde Staten zijn een boy cot van Exxon-bezinepompen begon nen vanwege de olieramp in Alaska. De oliemaatschappij heeft ongeveer tienduizend creditcards teruggekre gen van de in totaal zeven miljoen, die de maatschappij bij klanten heeft uitstaan. De president van Exxon, Lawrence, gelooft niet, zeker gezien de krappe bezinemarkt, dat het wer kelijk tot een effectieve boycot zal ko men. Maar toch plaatste Exxon in 146 kranten in de VS advertenties, waar in zij de consumenten vertelde dat een boycot niet helpt de miljoenen li ters olie in Alaska op Anti-apartheidsactivist voor huisdeur vermoord JOHANNESBURG Tegenstan- ders van de apartheid in Zuidafrika twijfelen er niet aan dat de moord, gisteren, op de blanke activist David Webster een politieke achtergrond heeft. Webster (44) was werkzaam als sociaal antropoloog aan de Wit- watersrand-universiteit en een pro minent lid van verscheidene anti- apartheidsorganisaties. Hij werd gis teren vanuit een voorbijrijdende auto voor de deur van zijn huis doodgeschoten. Webster was een van de leiders van de Steungroep van Ouders van Gevangenen (DPSC), een organisatie die zich keert tegen detentie zonder vorm van proces in Zuidafrika. Ruimteveer gaat donderdag omhoog CAPE CANAVERAL De NASA heeft de lancering van het ruimteveer Atlantis vastge steld op donderdag. Om 19.48 uur Nederlandse tijd zal het ruimteveer vertrekken voor een reis waarbij een satelliet zal wor den gelanceerd die de planeet Venus in kaart gaat brengen. Het zogeheten „startvenster" be draagt aanstaande donderdag 64 minuten. Alleen binnen die tijd kan Atlantis naar dat punt in de ruimte vliegen, vanwaar de son de richting Venus kan worden gestuurd. Vrijdag werd de start van de Atlantis afgebroken we gens een motorstoring. Hongaarse leider hekelt Kadar BUDAPEST De leider van de Hon gaarse communistische partii, Karoly Grosz, heeft in felle bewoordingen de grove fouten van zijn voorganger Ja nos Kadar veroordeeld. In een toe spraak ter ere van de Dag van de Ar beid noemde Grosz Kadar niet bij naam, maar het was duidelijk wie hij bedoelde toen hij het had over vorige leiders „die onvoorstelbare morele, po litieke en materiele schade toebrach ten aan ons volk, en grote kansen mis ten". Van de Russische, inval in 1956 tot medio vorig jaar leidde Kadar het land vrijwel in zijn eentje. Sindsdien ondergaat het land in hoog tempo poli tieke en economische hervormingen. Gewonden door turbulentie FRANKFURT Aan boord van een Airbus A310 van de Westduitse lucht vaartmaatschappij Lufthan sa zijn 26 personen gewond geraakt als gevolg van zwa re luchtturbulentie. Het toe stel dat met 88 passagiers en 14 bemanningsleden van Kuwayt op weg was naar Frankfurt, kwam boven Beieren in een gebied met hevige turbulentie terecht. De Airbus kon in Frankfurt een gewone lahding uitvoe ren, maar vier personen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Mubarak vraagt minder kinderen CAIRO President Hosni Muba rak van Egypte heeft zijn landgeno ten gisteren gevraagd meer te pro duceren, minder te consumeren en minder kinderen op de wereld te zetten. Op die manier wordt bijge dragen aan het oplossen van de eco nomische problemen van het land. Egypte, dat meer dan de helft van zijn voedsel invoert, gaat op verzoek van het Internationaal Monetair Fonds de subsidies op voedsel en energie drastisch verlagen. In een drie uur durende televisierede vroeg Mubarak verder aan premier Shamir van Israel akkoord te gaan VS willen toelichting Russische generaal Afgevaardigden zal Sovjetmaar- schalk Sergej Achromejev uitnodi gen om in juni voor de commissie een uiteenzetting te geven over de toekomstige koers van Sovjetdefen- sieprogramma's. Daarnaast zijn op 9 en 10 mei bijeenkomsten voorzien met deskundigen van het Sovjetin stituut voor Noord-Amerika. „Wij willen weten in welke richting Sov- jetdefensieprogramma's zich gaan oriënteren. Nu bestaat er een onze kerheid over de Sovjetunie, die zich voegt bij problemen die worden ver oorzaakt door de verlaging van Amerikaanse defensie-uitgaven", al dus commissievoorzitter Lee Aspin. Met pistoolschoten en wapenstokken drijft de Turkse oproerpolitie de betogers in Istanbul uiteen. (Vervolg van de voorpagina) ISTANBUL Bij de 1 mei-vieringen waaraan gisteren miljoenen men sen over de gehele wereld hebben deelgenomen is het op vele plaatsen tot ernstige botsingen geko men met de politie. In Istanbul, waar viering van de Dag van de Arbeid verbo den was, liep een 1 mei-op tocht in het centrum uit op ge vechten tussen betogers en op roerpolitie. Daarbij zijn 36 mensen gewond geraakt. Eén van de gewonden ligt in coma. Op het Wenceslas-plein in de Tsjechische hoofdstad Praag arresteerde de politie circa tachtig mensen 'die daar na af loop van de officiële 1 mei viering een betoging wilden houden. De demonstranten wilden spandoeken uitrollen waarop zij vrijlating van dissi denten eisten. De autoriteiten in Polen en Hongarije stonden de oppositie toe hun eigen 1 mei-vieringen te houden. In de Poolse hoofd stad Warschau namen tegen de honderdduizend aanhan gers van Solidariteit deel aan een mars door de stad. In Gdansk kwam het tot een bot sing tussen de oproerpolitie en honderden radicale anti-com munistische jongeren. Op het Rode Plein in Moskou namen dit jaar zo'n 150.000 Sovjet-burgers werd deel aan de traditionele 1 mei parade. De televisie, die de uiterst vro lijk ogende parade uitzond, laste een pauze in om de slachtoffers te herdenken, die verleden maand tijdens een nationalistische manifestatie in Georgië vielen, maar ook de Met verbeten gezicht gooien Palestijnse jongeren stenen naar de Israëlische soldaten op de bezette Westelijke Jordaanoever waar de 1 mei-viering gisteren tot felle gevechten leidde. FOTO'S: ap doden als gevolg van de aarbe- brengen van redes en verkla- ving in Armenië, vorig jaar ringen waarin de Chinese ar beiders op het hart werd ge- december. In China, waar de 1 ring van oudsher niet saai wordt gevierd als in ande- drukt zich niet bij de opstandi ge studenten aan te sluiten. In verschillende steden in communistische landen, Chili zijn in totaal 134 volstond de partij met het uit- gearresteerd. CAMBRIDGE/SAN DIEGO Een groep deskundigen van het Massachusetts Institute of Technology (MIT), een voor aanstaand onderzoekscentrum in de VS, vecht sinds gisteren de juistheid aan van de vondst van „koude kernfusie" door twee chemici van de Universi teit van Utah, Fleischmdnn en Pons. baseert haar conclusie op een bestudering van de curve die Pons en Fleischmann publi ceerden over de hoeveelheid neutronen die bij hun proef zou zijn vrijgekomen in de vorm van gammastralen (elec- tro-magnetische stralen). „Zo als u weet, zijn de professoren Fleischmann en Pons chemici, en, naar ik meen, hebben zij zeer weinig ervaring met deze neutronensystemen. Bij het doen van zulke proeven kan men gemakkelijk in een ban raken, waardoor je dingen ziet die je dan niet voldoende on derzoekt. Misschien is dit in dit geval gebeurd", zei een woordvoerder van de groep van het MIT. Vorige week vrijdag verklaarde tweevoudig Nobelprijswinnaar Linus Pau ling uit de VS al te .betwijfelen of er in de expérimenten van Pons en Fleischmann sprake is geweest van kernfusie. JERUZALEM Het li chaam van Ribhi Bani- Audeh werd vorige week levenloos aangetroffen in een veld vlakbij het afge legen dorpje Tammoun op de Westelijke Jordaano- ver. De 22-jarige Palestijn was afgetuigd en doodge stoken door een groep ge maskerde mannen, die hem in een hinderlaag hadden gelokt. Op dezelfde dag werd twintig kilometer verderop, in de stad Nablus, in een leegstaande flat het lijk gevonden van een an dere jonge Palestijn, Azzamal- Qadi. Hij was met een bijl ver moord en ook zijn lichaam was overdekt met steekwonden. Zij zijn slachtoffers van de nu zes tien maanden durende intifa da, de Palestijnse opstand. ongeregeldheden óm het leven zijn gekomen, worden deze twee niet als „martelaren" vereerd. Zij werden namelijk niet gedood door Israëliërs maar door hun eigen mensen. De laatste tijd gebeurt het steeds vaker dat Palestijnen vermoord worden omdat ze schuldig zijn bevonden aan collaboratie met de Israëliërs. Sinds het uitbreken van de op stand zijn in totaal bijna veer tig Palestijnen om deze reden gedood. Tanden tonen Alle tekenen wijzen erop dat de nieuwe jacht op collabora teurs voortvloeit uit een be sluit door de ondergrondse lei ding van de opstand, in sa menwerking met de Pale stijnse Bevrijdings Organisatie PLO. Sommige bronnen gelo ven dat de campagne tegen vermoedelijke informanten sa menhangt met hernieuwde Is raëlische inspanningen om le den van de ondergrondse inti- fada-leiding op te sporen. An deren zijn van mening dat de Palestijnen met hun campagne tegen collaborateurs simpel weg hun tanden willen laten „Dagelijks worden gedood of verwond", zegt een prominente Palestijn. „Voor collaborateurs is hier geen plaats". In het kader van de zuive ringsactie zijn ten minste ook twee vrouwen gedood iets wat hoogst ongebruikelijk is voor de uiterst traditionele en hechte Palestijnse gemeen schap. Beiden werden beschul digd van. prostitutie en spiona ge voor de Israëlische geheime politie, de Shin Beth. Er zijn echter ook Palestijnen die geen geheim maken van hun samenwerking met de Is raëliërs. Een bekende figuur in het Ramallah-gebied is „Kapitein Jack", die een wa penvergunning heeft. Volgens veel bronnen heeft hij de Is raëliërs al vele malen openlijk bijgestaan in het arresteren van demonstranten. De Israëliërs hanteren ver schillende methoden om de Palestijnen over te halen tot samenwerking. Eén daarvan is hen te beloven dat hun dos siers vernietigd worden. Pales tijnen die willen reizen, stude ren of een eigen zaak begin nen moeten daarvoor toestem ming vragen aan de Israëliërs en dat is natuurlijk ook een manier om hen tot coöperatie te verleiden. Israëlische functionarissen ontkennen echter dat er colla borateurs zijn en beweren dat veel van de moorden onder de Palestijnen het gevolg zijn van persoonlijke vetes of onderlin- Rechtbank Volgens sommige bronnen heeft de ondergrondse leiding van de opstand in de bezette gebieden een soort clandestien systeem van rechtspraak opge zet, waarbij getuigenverklarin gen worden afgenomen en be kentenissen worden gedaan. Het hele verloop van de „rechtzaak" wordt op de band opgenomen. Op basis van deze verklaringen wordt een advies uitgebracht aan PLO-verte- genwoordigers in het buiten land, die het vonnis moet vel len. De lichamen van collabora teurs worden vaak in alle stil te begraven; een bron van schaamte en pijnlijke verwar ring voor hun familie. „Als de familie niet reageert en geen wraakacties onderneemt, weet je zeker dat de beschuldiging van collaboratie terecht was", legt een Palestijn uit. Sommige collaborateurs heb ben hun dwalingen in het openbaar opgebiecht en hun gemeenschap om vergiffenis gevraagd. In de stad Jericho bijvoorbeeld trad de Palestijn Daoud al-Shalabi in de moskee naar voren en bekende dat hij leden van de Israëlische gehei me politie had meegenomen in zijn auto en hen plaatselijke activisten had aangewezen, zo dat ze gearresteerd konden worden. „De aanwezigen vergaven hem en omhelsden hem", ver telde een van de aanwezigen. „Het was allemaal vreselijk emotioneel. Maar als hij het ooit weer doet, wordt hij zon der pardon vermoord". JIM MUIR (c) The Sunday Times, Londen Kampuchea heet weer Cambodja BANGKOK Het door Viet nam in het zadel geholpen bewind in Cambodja heeft de naam en vlag van het land weer gewijzigd als tegemoet koming aan het gewapend „Het heeft er alle schijn van dat wij aan het eind van de tunnel zijn beland", zei de lei der van het Kampucheaanse verzet, prins Norodom Siha nouk, gisteren in Jakarta waar hij vandaag en morgen vredes besprekingen zal voeren met de Kampucheaanse premier Hun Sen over het al ruim tien jaar oude conflict in Kampu chea. Sihanouk is bereid af te zien van zijn eis dat een door de Verenigde Naties samen te stellen vredesmacht moet toe zien op de terugtrekking van de Vietnamese troepen uit Kampuchea. De prins houdt overigens vast aan zijn eis dat de regering van Hun Sen in zijn huidige samenstelling niet kan blijven voortbestaan. In plaats daarvan zou er een „op perste raad" moeten komen, aldus Sihanouk. Dit lijkt op een voorsfel van Hun Sen zelf om een nationale verzoenings- raad van de drie verzetsgroe peringen en zijn regering te vormen.. De Kampucheaanse premier, Hun Sen, noemde tij dens een korte tussenstop in de Thaise hoofdstad Bangkok, de verklaring van Sihanouk „verheugend nieuws". „Als het waar is, zou dat kunnen bijdragen tot het vinden van een oplossing of althans een gedeeltelijke oplossing voor de kwestie Kampuchea", aldus de door Vietnam gesteunde pre- Hun Sen beloofde Sihanouk „werkelijke macht" als hij zich de Rode Khmer, die sterkste is van de drie bewegingen, erop uit is de macht te grijpen zodra zich een kans voordoet. Sihanouk wil echter geen akkoord slui ten buiten de andere verzets leiders, die niet vertegenwoor digd zijn in Jakarta, om. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE 358) Het eerste traject, San Francisco-Honolulu, verloopt voorspoedig en zo krachtig waait de passaatwind, dat Rob zeil moet minderen. Wanneer hij de kust van Hawai nadert, ziet hij de „Laura" nog steeds vlak in de buurt, aan bakboord. Die heeft hij de hele reis niet uit het oog verloren. De andere schepen zijn achtergeraakt. Ook de „Memphis". „En daar was Brookfeller nog wel zo bang voor", mompelt Rob in zichzelf. Maar hij weet niet, dat „Cigaret-Larry" opzettelijk een beetje treuzelt, want zijn scherpste concurrenten moeten 't eerst in Honolulu aankomen... - En ja hoor, aan de wal staan de helpers van Larry al klaar: Tobias, een zaakwaarnemer met een niet al te gunstige reputatie, en Jojo, een inboorling van gemengd vloed. „Lastige opdracht", mompelt Tobias, terwijl hij de schepen ziet naderen; „die Larry heeft goed praten... Maar brand aan boord van een schip komt nog al eens voor, Jojo. „En meestal", voegt hij er grinnikend aan toe, „is de oorzaak onbekend". V4 H Puinhopen Een kind zit in de stad Saturia in Ban gladesh wat voor zich uit te staren op de puinhopen van wat eens zijn ouder lijk huis was. Satu ria werd vorige week getroffen door een wervelstorm, die een groot deel van de stad met de grond gelijk maak te. Wegens het ge brek aan schoon drinkwater en de nog overal onder de puinhopen liggende lijken wordt ge vreesd voor een uit barsting van chole ra en diarree. foto: ap WASHINGTON De Verenigde Staten dreigen hun financiële steun te stoppen aan die dochter organisaties van de Vere nigde Naties, die de Pale stijnse Bevrijdingsorgani satie PLO als volwaardig lid accepteren. De VS uitten het dreigement naar aanleiding van de officië le aanvraag door de PLO om lid te mogen worden van de Wereldgezondheidsorganisatie WHO. De PLO heeft nu de status van waarnemer bij de organisatie. De Verenigde Sta ten nemen een kwart van de WHO-begroting voor hun re kening, over de afgelopen twee jaar een bedrag van on geveer 150 miljoen dollar. De directeur-generaal van de WHO, de Japanner Hiroshi Nakajima, zal later vandaag in PARIJS Het vandaag begonnen tweedaagse be zoek van PLO-leider Ara fat aan Frankrijk wordt begeleid door een hevig protest vanuit de interna tionale joodse gemeen schap. De Franse joodse gemeenschap uit haar ongenoegen over het bezoek vanavond onder meer met een demonstratie bij de synagoge in de Rue Copernic, waar in 1980 vier mensen bij een bomaanslag om het leven kwamen. Vannacht zijn op plaatsen in Frankrijk waar de afgelopen jaren (Palestijnse) terroristische aanslagen zijn gepleegd al nachtwakes ge houden, waar honderden men sen kaarsen brandden. Deel nemers zeiden hiermee het verband tussen Arafat en het „blinde terrorisme" zichtbaar te willen maken. In Israel wordt de Franse re gering ongevoeligheid verwe ten, omdat Arafat in Parijs ontvangen wordt op de dag dat in Israel de slachtofers van de jodenvervolging door de nazi s worden herdacht. Vol gens premier Shamir gaat vaji het bezoek van Arafat aan Pa rijs een boodschap uit aan jó den overal ter wereld: „Deze man zegt veel tegen het joodse volk. Hij volgt de zelfde tradi tie als de nazi's". Washington trachten het Amerikaanse dreigement on gedaan te maken. Eerder heeft hij al getracht Arafat te bewe gen tot intrekking van het verzoek om toelating. Ook Israel klaagt over de Palestijnse aanvraag voor het lidmaatschap van de WHO, maar dan met de nadruk op een ander aspect: het logo dat dè Palestijnse staat voor de WHO wil gebruiken. Het logo bevat een landkaart die niet alleen de bezette gebieden om vat, maar ook geheel Israel, uitgezonderd de Golanhoogte. die door Israel is buitgemaakt op Syrië. Volgens Israëlische worodvoerders is het logo in strijd met de uitspraken van PLO-leider Arafat van eind vorig jaar, dat hij het Israëli sche bestaansrecht erkent. GENERAAL RODRIGUEZ WINT VERKIEZINGEN elk geval overduidelijk ge- ASUNCION Regerings partij en oppositie in Para guay hebben elkaar be schuldigd van fraude bij de verkiezingen die giste ren voor het eerst in tien tallen jaren in het land zijn gehouden. Zoals ver wacht is de stembusstrijd gewonnen door generaal Andres Rodriguez, de kandidaat van de Colora do Partij. De officiële uitslag zal pas vanavond bekend worden, maar met ongeveer de helft van de stemmen geteld had Rodriguez al een grote voor sprong op zijn voornaamste concurrent, Domingo Laino van de Authentieke Radicale Liberale Partij (ARLP). Meteen na de sluiting van de stembussen verklaarden Laino en de kandidaten van drie an dere oppositiepartijen dat op grote schaal fraude zou zijn ge pleegd door de Colorado-partij. Die partij beschuldigde daarop de oppositie van fraude. Volgens diplomaten en buiten landse waarnemers zijn de verkiezingen en het tellen van de stemmen over het alge meen op een eerlijke manier verlopen en heeft Rodriguez De Colorado Partij, die sinds 1947 aan de macht is, rekent ook op een meerderheid in de eerste en tweede kamer van het parlement. Generaal Rodriguez maakte drie maanden geleden een eind aan het dictatoriale bewind van generaal Stroes- sner, die 34 jaar aan de macht is geweest.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7