;Steenkolenboycot pioet Zuidafrika ibpknieën dwingen Waarom zou u 10% op uw huis aanbetalen als u een gratis bankgarantie kunt krijgen? inder personeelsbeleid •;jnoel leraar ontlasten Grootste cocaïne- vondst Amro Bank 3 „Ook aidspatiënt heeft recht op waardig sterven" Veel belangstelling standaardpakketpolis Advocaat eist schadevergoeding l 2INNENLAND 1 £cidóc<2otrtant DINSDAG 2 MEI |0 D hervat onderzoek lindgangers Schiphol HIPHOL De Explosieven Oprui- ngsdienst (EOD) heeft gisteren op thiphol-Oost het onderzoek naar de mo- •lijke aanwezigheid van niet ontplofte ïegtuigbommen uit de Tweede Wereld- irlog hervat. De EOD heeft daarbij voor jfct eerst gebruik gemaakt van geheel li Jeuwe opsporingsapparatuur, die door gemeente Haarlemmermeer voor de jD is aangeschaft. Met deze apparatuur h£n veel sneller en heel nauwkeurig de ïo'tdem tot een diepte van ongeveer zeven ooieter worden onderzocht. In juni moet om?n terrein van 90 bij 120 meter bij Jhiphol-Oost onderzocht zijn. Aan het °Mnd van dit jaar moet het onderzoek van B(jn ander stuk van 7,7 hectare eveneens renjaar zijn. 1 be Gemeentesecretaris leidt visafslag Urk URK De gemeenteraad van Urk heeft gisteren in een extra vergadering gemeente secretaris M. Bogerd tot waarnemend direc teur van de gemeentelijke visafslag be noemd. De extra vergadering volgde op de aanhouding van wethouder D. Bakker van visserijzaken afgelopen zaterdag. Justitie heeft Bakker aangehouden voor verhoor over de veiling van vis waarvan de her komst niet is te achterhalen. De wethouder en de eerder in verband hiermee aangehou den directeur van de Urker visafslag zitten nog vast. Burgemeester S. Veninga zei wei nig begrip op te kunnen brengen voor de gang van zaken rond de aanhouding van de wethouder. Volgens hem is het voltallige college van B en W van Urk verantwoorde lijk voor de gang van zaken op de visafslag. Uitslaande brand in motel Van der Valk HEERLEN Een uitslaande brand in motel Van der Valk in Heerlen heeft gisteren voor vele tonnen schade aangericht. De brand ontstond door nog onbe kende oorzaak vermoedelijk in een ventilatiekoker. Het dak vatte meteen vlam en de daar onder aanwezige kantoren wer den totaal verwoest. De onder die kantoren gelegen vergader ruimte ging voor een deel in vlammen op en het daar weer onder gelegen restaurant liep grote rook- en waterschade op. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Groep jongeren plundert winkel ROTTERDAM Een groep van ongeveer veertig jongeren heeft massaal een winkel van sportartike len aan de Lijnbaan in Rotterdam geplunderd. Vplgens een woord voerder van de politie werd een winkelruit van de sportwinkel ver nield. Nadat de groep een grote hoe veelheid sportkleding uit de winkel had geroofd, verspreidde de groep zich over het centrum van de stad. De politie vond later op diverse plaatsen in de stad gestolen kleding die door de dieven was weggegooid. Vijf verdachten, in leeftijd varië rend van 15 tot 18 jaar, zijn aange houden. Zij hadden ook gestolen sportkleding bij zich. ATV-omroepen voor „onmogelijke taak" HILVERSUM De partners voor commerciële te levisie in Nederland zien vooralsnog geen kans hun plan bij te stellen aan de voorwaarden van het kabinet. Het debat daarover in de Tweede Kamer op 12 april biedt daarvoor te weinig houvast, zo schrijven de deelnemers in een brief aan minister Brinkman van WVC. In de brief gaan AVRO, TROS, Veronica en de uitgevers Elseviers, Pers combinatie, Telegraaf en VNU (ATV/EPTV) met name in op de onduidelijkheid over de invoering van één of twee exploitatiemaatschappijen voor het werven van advertenties. Volgens de partners hebben de ministers De Korte en Brinkman in strijd met hun toezeggingen begin dit jaar in deze zaak geen helderheid gebracht. „En dat maakt het ons in feite onmogelijk ons plan bij te stellen", al dus de ondertekenaars. Mr M. Patijn hoogste ambtenaar op Defensie DEN HAAG Mr M. Patijn (46) volgt de in oktober vertrekkende ir P.C. de Man op als secretaris-generaal van het ministerie van defensie. Patijn is sinds juli vorig jaar direc teur Europese Zaken van het directoraat-ge neraal voor de Buitenlandse Economische Betrekkingen van het ministerie van econo mische zaken. Mr Patijn studeerde rechten in Utrecht en begon zijn loopbaan bij het bureau beleidsvoorbereiding ontwikkelings samenwerking van het ministerie van bui tenlandse zaken. Van 1974 tot 1978 was hij eerste handelssecretaris op de Nederlandse ambassade in Washington. Sinds 1978 werkt hij op het ministerie van economische za ken M. Patijn is een broer van de commis saris van de koningin in Zuid-Holland, S. Patijn. los qJ be -ge erso!EN HAAG Hoewel boeconomische sanctiemaat- polfëelen tot nu toe niet 00jebben geleid tot afschaf- et tpg van de apartheid in ^Qj-flUidafrika, moet het wes- Jres)n hier aan blijven vast- cht ouden. Blijkt de blanke pgering binnen afzienba- i tijd nog steeds niet be- ka(%d met de zwarte bevol king te gaan onderhande- raa»n, dan moet een tweede str?akket maatregelen in Pz iG-verband van 0"racht worden, waaron- '°°^er een verbod op de in- rd- oer van steenkool en het lopzetten van de lucht- n d^rbindingen tussen Zuid- nofrika en de EG. ie djat is één van de belangrijkste ddefnbevelingen die een studie- anilmm*ss'e van ^et Weten- ihappelijk Instituut van het 1 onJDA doet in het vandaag ver- eei|henen rapport „Zuidafrika. [evalensenrechten en buitenlands ïchttleid". ratiet voorstel om de druk op de uidafrikaanse regering op te Deren heeft het karakter van fcn ultimatum met een con- •eet doel. Is de regering niet reid het initiatief te nemen onderhandelingen, dan moet dat worden afgestraft. Is dat wel het geval, dan volgt een beloning. Maar het rapport verbindt wel voorwaarden aan die beloning, want met alleen een verkla ring van de regering dat men wil onderhandelen, neemt de studiecommissie geen genoe gen. Zo moet Zuidafrika eerst ook de noodtoestand opheffen, alle politieke gevangenen vrij laten en bovendien een begin selverklaring opstellen waarin het land zich uitspreekt voor ontmanteling van de apart- De commissie laat zich niet uit over de tijd die Pretoria hier voor krijgt toegemeten. „Dat hebben we bewust niet ge daan, omdat het moeilijk is een exacte datum aan te ge ven", zegt voorzitter H. de Haan, hoogleraar algemene economie in Groningen in een reactie. „Maar het gaat niet om een aantal jaren. Ik denk eerder aan de periode van een republiek spelen een sleutel rol. Deze landen zijn geen voorstander van boycots, om dat zij de belangrijkste han delspartners van Zuidafrika zijn. „Als zij niet meedoen, is het zinloos", zegt prof. De Haan. En hoewel die dreiging bestaat, ziet de hij toch wel enige lichtpuntjes: „De com missie heeft de indruk dat de Bondsrepubliek op de wip zit. Wat dat betreft is er een dui delijke rol voor het CDA weg gelegd, dat rechtstreeks in vloed zou kunnen oefenen op de CDU of indirect via de EVP. En trouwens, er hoeft maar even iets in Zuidafrika te gebeuren of ook in Enge land slaat de publieke opinie Zwarte mijnwerkers gaan op weg naar hun werk meters diep onder de grond Goudprijs De Haan zijn de sanc tiemaatregelen, of het dreigen daarmee, alleen effectief als dat „tenminste in EG-verband gebeurt". Het liefst zag hij ze genomen door de Verenigde Naties, maar dat lijkt onhaal baar. Zelfs het op één lijn krij gen van de twaalf EG-partners kost al grote moetye. Vooral Groot-Brittannië en de Bonds- Hoewel het nut van sancties nogal eens wordt betwijfeld, is prof. De Haan overtuigd van de positieve effecten. „Tot nu toe heeft het nog weinig opge leverd", moet hij toegeven. ,,De sancties werden niet geza menlijk genomen en hadden meer het karakter van straf sancties achteraf. Nu stellen we duidelijk voorwaarden vooraf. Bovendien is de kolen- boycot die we voorstellen bijna de zwaarste maatregel tegen Zuidafrika die je kunt beden ken. Ook het Zuidafrikaanse goud met steenkool het be langrijkste exportprodukt zou volgens de commissie ei genlijk geboycot moeten wor den. De vraag is alleen nog, hoe? „We hebben wel gedacht aan het kunstmatig verlagen van de goudprijs, maar dat zal er toch niet van komen, omdat dat de stabiliteit van de wissel koersen aantast". Daarnaast stelt de commissie het stopzet ten van de luchtverbindingen voor en een verbod op de kre dietverlening aan Zuidafrika. Het terugtrekken van bedrij ven, zoals Shell, uit Zuidafrika vinden de opstellers van het rapport een zaak van het bedrijfsleven zelf. Maar het onderhouden van dochteron dernemingen in Zuidafrika heeft wel politieke betekenis. Daarom mag volgens het rap port van deze bedrijven ver wacht worden dat ze zich hou den aan de gedragscode van de EG „Ons is overigens niet ge bleken dat ze dat niet doen". zegt De Haan. Het rapport pleit zelfs voor een verscher ping van de code. Ambassade Naast het opvoeren van de economische en politieke druk (eerste spoor) bepleit de com missie een tweede spoor dat tegelijkertijd moet worden ge volgd: namelijk het steunen van die particuliere organisa ties in Zuidafrika, die werken aan een vreedzame afschaffing van apartheid. Een totaal isolement van Zuid afrika wijst het rapport af. Pressie in combinatie met een kritische dialoog is de aange wezen weg om te voorkomen dat een gewapende uitweg voor de problemen wordt ge zocht. In die gedachtengang past bijvoorbeeld ook het handhaven van de Nederland se ambassade in Pretoria. Evenals het bezoek van een FOTO: AP parlementaire delegatie aan Zuidafrika, meent De Haan. Een meer symbolische maatre gel is het ontnemen van het staatsburgerschap aan Zuid afrikanen met een dubbele na tionaliteit, die in Zuidafri kaanse militaire dienst treden. Het gaat om zeker tienduizend mannen. De manier waarop dit echter in de praktijk moet worden aangepakt is volgens De Haan nog niet duidelijk. Wie in CDA-kringen bekend staat om zijn sympathie voor de gematige hervormingen van het bewind in Pretoria, is Europarlementariër J. Janssen Van Raay. Prof. De Haan wil daar echter liever niet op in gaan. „Ik ben geen partijpoliti cus. Laat hem het rapport maar lezen. Toen ik als voor zitter van deze commissie be gon, was ik ook nog niet zo'n voorstander van allerlei sanc ties. Maar ik ben ook opge schoven" CLARISSE BUMA 1INISTER DEETMAN: aaDETERMEER De problemen rond de le- karstaak en de schoolor- anisatie kunnen worden pgelost door de middel- "oiare scholen meer be leidsvrijheid en grotere omstandigheid te geven. o)e scholen moeten hun problemen zelf de baas olorden door een beter personeelsbeleid en een °etere onderwijskundige organisatie. Het zoge- o oemde formatiebudgeG "vsteem maakt dit moge-- 2nk. 0 o lit schrijft minister Deet- Han (onderwijs) in zijn giste- oin gepubliceerde reactie op "et vorig jaar afgesloten o rootscheepse onderzoek gaar de taak en taakbelas- ojng van docenten in het portgezet onderwijs. Het on derzoek toonde aan dat lera ren gemiddeld 11 procent langer werken dan op grond van hun aanstelling mocht worden verwacht. Verder deden zich grote verschillen voor in hun overwerk. Een kwart van de leraren voelde zich zwaar belast. Ook bleek op veel scholen een duidelijk personeelsbeleid te ontbre ken. Het voorgestelde systeem be helst een andere wijze van financieren van de perso neelskosten. De scholen kun nen daarbij binnen een eigen budget hun personeelsforma.- tie samenstellen en daarna de kosten bij het ministerie declareren. Omdat het bud get per school vaststaat, zul len volgens Deetman de per soneelsuitgaven in het on derwijs beter zijn te beheer sen. Deetman wil het nieuwe bekostigingsstelsel op 1 au gustus 1990 invoeren. Cocaïne vliegt in het rond als brandweerlieden in hun werkplaats op Schiphol een wals openbre ken. In de vijf onderschepte walsen werd in totaal ruim 140,35 kilogram cocaïne aangetroffen. FOTO: ANP SCHIPHOL De douane op Schiphol heeft gisteren de grootste cocaïnevangst in haar geschiedenis verricht. Het be trof een zending van 140,35 ki logram met een waarde van ongeveer 30 mijoen gulden. De cocaïne zat verborgen in een machine waarmee plaatstaal kan worden gewalst. De ma chine, afkomstig uit Colombia, is vorige week via Madrid naar Schiphol getransporteerd. De douane vond de zending zo verdacht, dat besloten werd de machine te demonteren. Het kostte de luchthavenbrand weer ruim drie uur laswerk om de kostbare smokkelin- houd aan het licht te brengen. Volgens een douanewoord voerder was de cocaïne „inge nieus" verborgen in vijf wals- rollen. De drug zat geperst in een laagje lood om te voorko men dat bij gebruik van rönt genapparatuur de lading als nog aan het licht zou komen. Er zijn geen aanhoudingen verricht. /rees voor meer rekeningen naar patiënt (ADVERTENTIE) u EIST Het gevaar dreigt ö)t het restitutiesysteem bij de ojekenfondsvergoeding voor o jecialistische hulp uitwaaiert isaar andere sectoren. Dat zou "evaluatie van het stelsel van o |ekenfondsverzekering bete- J^nen. Voorzitter J. de Vries i de Vereniging van Neder- o.J ïdse Ziekenfondsen zei dit j in Zeist op de algeme- vergadering van de VNZ. ?t restitutiesysteem voor de specialisten is een gevolg van hun conflict met de zieken fondsen en de overheid. De specialisten weigeren een nieuwe overeenkomst af te sluiten en hun rekening gaat nu niet meer rechtstreeks naar het ziekenfonds („hulp in na- tura") maar naar de patiënt die het geld weer aan zijn fonds terug moet vragen (res titutie). Ook de psychiaters, die per 1 januari onder de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten zijn gebracht, willen geen overeenkomsten sluiten en hebben om een restitutiesys teem gevraagd. De Zieken fondsraad heeft daar een ne gatief advies over uitgebracht. De raad heeft fondsen en ver zekeraars gevraagd, te hande len alsof er wél een overeen komst is. U hoeft geen 10% van de aankoopsom te betalen met ons gratis bankgarantiecertificaat. Kom dus even langs. PROF. SCHRIJFERS OP SOA-CONGRES: NOORDWIJKERHOUT Eens gaan we allemaal dood en de verzorging die onze aflopende gezond heid met zich meebrengt kost geld, veel geld vaak. Maar wat mensen voor de meeste ziekten acceptabel vinden, geldt vaak niet voor seksueel overdraag bare aandoeningen, met name aids. De kosten voor één persoon met aids be dragen in Nederland 100.000 gulden. „Dit houdt in", aldus prof.dr. Guus Schnjfers, gezondheidse- conoom, „dat een preventie programma van een miljoen gulden moet kunnen doorgaan alleen al omdat dat tien geval len van aids zou voorkomen". Volgens deze Utrechtse hoog leraar gezondheidszorg en epi demiologie kost de verzorging van een 'gewone' thuispatiënt in zijn laatste jaren twee keer zoveel als een aidspatiënt ons kost. „Daaruit leid ik af dat in de westerse wereld iedere bur ger het recht heeft veel geld op te maken aan de gezond heidszorg tijdens zijn of haar levensjaren. Dit recht om waardig te sterven is ook het recht van een aidspatiënt". Prof. Schrijvers was gisteren als spreker tijdens het interna tionale congres van de 75-jari- ge SOA-Stichting (Seksueel overdraagbare aandoeningen) in Noordwijkerhout goed op dreef. Hij voegde aan de cam pagnes ter bevordering van veilig vrijen, in Europa vaak gebaseerd op uitleg, angst en humor, een nieuw argument toe: kostenbesparing. „Safe sex saves", meent Schrijfers. Vei lig vrijen redt en bespaart geld. Omgekeerd zou je kun nen zeggen dat een goede cam pagne moet voorkomen dat vrijen je duur komt te staan. „De cijfers hebben opnieuw bevestigd dat voorlichting het enige vaccin is tegen aids en andere seksueel overdraagbare aandoeningen", aldus Schrij vers. „In 1988 was het aantal in ons land geregistreerde pa tiënten met gonorrhoe respec tievelijk syfilis nog maar 29,7 respectievelijk 33,7 procent van het aantal in 1980. Dit geeft aan dat de in 1983 begon nen campagnes voor veilig vrijen bijdragen aan de bezui nigingen in de gezondheids zorg". Met deze wetenschap is het voor de hoogleraar een kleine stap naar de veroordeling van mensen die wisselende seksue le contacten hebben met ano nieme partners en geen con doom gebruiken. Volgens Guus Schrijvers schaden zij de maatschappij zoals ook belas tingontduikers, milieuvervui lers, rokers, verkeerspiraten en voetbalvandalen dat doen. Rapport Twee onderzoeksters van Schrijvers vakgroep presen teerden op het SOA-congres het rapport „Circuitkeuze voor SOA-patiënten". Drs. Ellie Leenaars en drs. Gerdien de Weert-van Oene onderzochten 900 patiënten met een vermoe den van geslachtsziekte. On- derzoeksbegeleider Schrijfers licht toe: „Wat blijkt is dat veel aandacht moet worden besteed aan de toegang tot de zorg. Er moet voor iedereen wat geschikts zijn en daarvan moet iedereen op de hoogte zijn. Nog steeds is geslachts ziekte een taboe. De drie door ons gescheiden circuits ver schillen qua doelgroep van el kaar. Bij de zogeheten drem- pelvrije poliklinieken komen vooral mensen die naast de kwaliteit van zorg ook een gratis behandeling belangrijk vinden plus de mogelijkheid zonder afspraak behandeld te kunnen worden. Bij de patiën ten van de Rutgershuizen, waar wel betaald moet wor den, staat een goede, persoon lijke behandeling buiten kan tooruren centraal. De patiën ten in het derde circuit, die van de huisartsen, vinden de tijdsinvestering belangrijk". UTRECHT Ruim 80 procent van alle bij Zilveren Kruis ver zekerde 65-plussers heeft gebruik gemaakt van de eenmalige mogelijkheid om over te stappen op een standaardpakketpolis van 181 gulden in de maand. Bij deze maatschappij kwamen ruim 34.000 verzekerden voor de overstap in aanmerking. De overgang naar de standaardpakketpolis is mogelijk gemaakt door een wettelijke maatregel die op 1 mei afliep. Er is nogal wat verwarring over ontstaan doordat verschillende verzeke raars druk hebben uitgeoefend op mensen die nu goedkoper verzekerd zijn. Sommige gaven korting op de premie. De extra kosten van bejaarden met een standaardpakketpolis worden namelijk via toeslagen omgeslagen over de andere parti culier verzekerden, maar de verliezen op andere polissen niet. (Vervolg van de voorpagina) ROTTERDAM Officier van justitie mr. Moraal ba seerde het bewijs tegen de vader in de incestzaak mede op het onderzoek dat het Medisch Kleuter dagverblijf De Bolderkar had ingesteld. De vader verklaarde dat hij aanvankelijk had bekend om zo snel mogelijk psychische hulp te kunnen krijgen. Bo vendien zou de politie hem hebben verteld dat hij minder straf zou krijgen als hij beken de Volgens de advocaat van de 27-jarige man, mr. D. Ver- maat, is met het vonnis van de rechtbank nog eens vastge steld dat de onderzoeksmetho den bij De Bolderkar niet deu gen. „De rechtbank heeft hier mee een dam opgeworpen te gen het onzorgvuldig handelen van De Bolderkar". Vermaat kondigde aan een eis tot schadevergoeding in te zul len dienen voor zijn cliënt. Bo vendien zal de raadsman een klacht indienen tegen indivi duele medewerkers van De Bolderkar die verantwoorde lijk zijn voor de foutieve diag nose. Ook wil Vermaat tegen de kinderarts, die het dochter tje van zijn cliënt heeft onder zocht, een klacht indienen bij het medisch tuchtcollege. Het openbaar ministerie over weegt tegen de uitspraak in beroep te gaan. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3