Milieubeleid voor een deel op de lange baan geschoven Een turbulent weekend van uur tot uur Bollentelers bezorgd over Turkse aanvoer Joris Voorhoeve wil het opnemen voor 'modale automobilist' 2 BINNENLAND £eidóe(Soivia*it MAANDAG 1 MEI 1989 PAGINA 3 ,Huis van de Toekomst op stankplaats' NULAND De milieu vereniging tot behoud van 't Vinkei in Nuland wil dat de bouwvergunning voor het „Huis van de Toekomst" onmiddellijk moet worden vernietigd. De ver eniging heeft daartoe een ver zoek aan de afdeling recht spraak van de Raad van State gericht. Het „Huis van de toekomst" is een nieuw project van het Autotron in Nuland. Enige tijd geleden werd een schorsingsverzoek al toegewezen door de Raad van State. Dé bouwvergun ning werd echter alsnog verleend, omdat de gemeente Nuland stelde dat er bij vergissing van verkeerde gege vens was uitgegaan. De milieuvereni ging beschuldigt de gemeente er nu van de Raad van $tate misleidende informatie te hebben toegespeeld. Op situatietekeningen zou het project bewust op een verkeerde plaats zijn ingetekend, enkele tientallen meters van de juiste plek. Volgens de milieu vereniging komt het „Huis van de toekomst" daardoor 71 meter binnen de stankcirkel te l'ggen van een kip penfokkerij. Bezoekers van het huis zouden veel last van de fokkerij on dervinden: De gemeente zegt zich van geen kwaad bewust te zijn. Antillen vraagt begrotingssteun WILLEMSTAD De kans is groot dat de regering van de Ne derlandse Antillen na 1990 bij de Nederlandse regering aanklopt voor begrotingssteun. Dit blijkt uit verklaringen die de Curagao- se gedeputeerde van financiën, Faroe Metry. Volgens Metry zul len de gezamenlijke tekorten van de Antilliaanse regering en het eilandgebied Curasao in 1992 zijn opgelopen tot ruim.vierhon derd miljoen gulden. Hoewel dit minder is dan twee jaar geleden werd geraamd, zullen de tekor ten waarschijnlijk niet uit eigen middelen gedekt kunnen wor den. HILLEGOM De Koninklij ke Algemeene Vereniging voor Bloembollencultuur maakt zich zorgen over moge lijk negatieve publiciteit na verhalen in de pers dat wilde Turkse bloembollen (onder meer sneeuwklokjes en winte- rakonieten) door Nederland worden geïmporteerd en ver volgens opnieuw geëxporteerd naar andere landen. Volgens algemeen secretaris F. Zandbergen moet de vereniging be kijken of deze bollen niet beter al leen in Nederland kunnen worden geproduceerd. Ook moet volgens hem bekeken worden of deze wilde bollensoorten opgenomen kunnen worden in de Conventie van Was hington, een verdrag dat de invoer van wilde cyclamen al in ons land verbiedt. De handel in Turkse bloembollen werd onlangs in een rapprt aan de kaak gesteld door een Britse mi lieu-organisatie. Volgens het rap port wordt door de handel in Turk se bloembollen grote schade toege bracht aan de natuur. Bovendien wordt de herkomst van de bollen door de Nederlandse exporteurs verzwegen, aldus het rapport. Voor Zandbergen is de handel in Turkse bloembollen niet nieuw. Hij zegt dat de zaak echter wel genu anceerder ligt dan het rapport meldt. Voor zover hem bekend wordt er bij de export uit Neder land altijd een factuur gevoegd met daarop het land van herkomst. Maar als er sprake zou zijn van vermenging van Turkse met Ne derlandse bollen in één zakje, vindt hij dat „onjuist". Volgens de secre taris is een deel van de Turkse aan voer van slechtere kwaliteit Zand bergen bestrijdt overigens dat alle Turkse bollen uit het wild afkom stig zijn. „Een deel is ook afkomstig van kwekerijen". Machinist ziet basaltkei op tijd VLISSINGEN Door op- lettendheid van een NS-ma- chinist is gistermorgen in Vlissingen een ontsporing van een passagierstrein voorkomen. De trein tussen Bergen op Zoom en Vlissin gen raasde kort na negen uur in volle vaart op het sta tion van Vlissingen af, toen de bestuurder van de trein een grote basaltkei op de spoorlijn zag liggen. De ma chinist wist de sprinter nog net op tijd af te remmen. De politie vermoedt dat iemand de ruim zestig kilo zware kei op de rails gelegd heeft. Fractievoorzitter Voorhoeve meldt zich zaterdagmiddag bij het ministerie van Algemene Zaken, waar hij ontboden is. foto: anp (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Na afloop van de VVD-fractieverga- dering, die zaterdagmid dag bijna vier uur in be slag nam, maakte Voor hoeve onomwonden dui delijk dat het kabinet maar moet sneuvelen als het voet bij stuk houdt. „Er is sprake van een ernstig verschil in de beleidsvoorne mens van het kabinet en de beleidsvoorkeuren van de fractie", aldus Voorhoeve. „Als het kabinet het beleid op een aantal essentiële punten niet wijzigt zal dinsdag of woensdag tijdens een door ons aangevraagd spoeddebat de vertrouwensvraag aan de orde worden gesteld". De VVD-fractie staat unaniem op het standpunt dat met name de aangekondigde las tenverzwaring voor de auto forensen van tafel moet. Vori ge week dinsdag hadden Voor hoeve en VVD-coryfee Hans Wiegel zich al opgeworpen als de verdedigers van de belan gen van de automobilisten en mensen met een eigen huis. Een verhoging van de benzi ne-, diesel- en lpg-prijzen (het kabinet wil onder meer een accijnsverhoging voor gelode benzine met 7 cent en een prijsverhoging voor diesel met maximaal 15 cent) is voor de VVD uit den boze. Deze prijsverhogingen, in combinatie met de voorgestel de afschaffing van de belas tingaftrek voor woon-werk- verkeer, treffen volgens Voor hoeve het werkende deel van de natie „onevenredig zwaar" De fractieleider: „En daarbij bedoel ik niet de directeur met een lease-wagen, want die kan zijn kosten doorberekenen. Nee. ik neemt het op voor de gewone modale werknemer met een auto". Ook een eventuele verhoging van de belasting op het eigen huis (huurwaardetorfait) om daar het milieubeleid mee te financieren vindt Voorhoeve onbespreekbaar. Dit punt speelt momenteel echter nau welijks een rol meer, omdat Lubbers duidelijk heeft ge maakt dat een verhoging van het forfait nog lang niet aan de orde is. Bovendien zal dit geld niet worden gebruikt als inkomstenbron voor het mi lieubeleid, maar voor het volkshuisvestingsbeleid in de jaren negentig. Meevallers De VVD-fractie wil het geld voor het milieubeleid vrijma ken uit de economische groei en toekomstige belastingmee vallers. Verder wil de fractie afschaffing van de belastingaf trek voor woon-werkverkeer alleen accepteren als dit geld aan de werknemers wordt te ruggegeven in de vorm van een hogere arbeidstoeslag. Ook een eventuele verhoging van de brandstofaccijns moet el ders worden gecompenseerd. Donderdagnacht had de VVD- top na urenlang beraad over eenstemming bereikt over dit alternatieve financieringsplan. Toen vrijdag echter duidelijk werd dat minister Ruding (CDA) van financiën niets in dit 'frobel-voorstel' zag, sloten de VVD-ministers Smit-Kroes (verkeer en waterstaat), Nij- pels (milieubeleid) en De Kor te (economische zaken) zich tot grote woede van de VVD-frac tie bij Ruding aan. De overige VVD-bewindslieden schaar den zich pas zaterdagmorgen knarsentandend achter het slikken-of-stikken-bod van Lubbers en Ruding. Dat gold ook voor staatssecretaris Ko ning (financiën) die zich tot het allerlaatst fel had verzet tegen het opleggen van milieu heffingen zonder dat daar be lastingverlaging tegenover Geen speelruimte Het CDA heeft bijzonder wei nig speelruimte om deze week alsnog aan de bezwaren van de VVD-fractie tegemoet te komen, aangezien toegeven aan de eisen van de fiactie ru zie zou betekenen met een aantal VVD-ministers. „Wij willen wel concessies doen. maar aan wie?", werd gisteren in CDA-knngen cynisch opge merkt. Fractievoorzitter Bert de Vries liet zaterdag al weten dat hij niet erg onder de indruk was van de financiële tegenvoor stellen van de liberalen Bo vendien heeft premier Lub bers laten weten dat er niet aan de hoofdlijnen van het mi lieu-akkoord getornd mag worden „Een wijziging op hoofdzaken van het kabinets besluit acht ik onwaarschijn lijk". aldus De Vries. Wel te kende de christen-democrati sche voorman daarbij aan dat hij zeker niet uit is op de val van het kabinet. „Ik zal dan ook zeer goed naar de bezwa ren van de VVD-fractie luiste- Oppositieleider Wim Kok (PvdA) verkneukelt zich al op een mogelijke kabinetscrisis Een motie van wantrouwen van de VVD, ook al wordt daarin opgeroepen de brand stofaccijnzen niet te verhogen, zal door de PvdA zeker wor den gesteund. „Ik laat deze kans om het kabinet ten val te brengen niet aan mijn neus voorbij gaan", aldus Kok. „Het gaat trouwens al lang niet meer om de auto en het eigen huis, maar om de totaal ver knoeide en vastgelopen ver houdingen binnen de VVD en tussen de coalitiepartners on derling". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Natio naal Milieubeleidsplan (NMP), waarover het ka binet zaterdagmiddag overeenstemming bereik- krijgt voorlopig nog geen kracht van wet. De Sociaal-Economische Raad (SER) en Stichting van de Ar beid zullen eerst worden ge- aadpleegd voordat de concre te maatregelen in wetten wor den uitgewerkt. Over een aan tal beleidsvoorstellen wordt pas in 1991 beslist. Overigens is het gezien het verzet in de VVD-fractie ook om po litieke redenen nog onzeker of het NMP in de huidige vorm in de praktijk wordt gebracht. Hoewel in het kabinet was af gesproken dat minister Nijpels het lang verbeide Milieube leidsplan zou presenteren, lichtte premier Lubbers zater dag al een tipje van de sluier op. De extra uitgaven voor het milieubeleid zullen tot 1994 circa 7,3 miljard gulden bedra gen, aldus de premier. De las tendruk voor burgers en be drijven zal door de voorgestel de milieuheffingen en extra accijnzen op brandstoffen naar verwachting in de komende vier jaar met een half procent minder dalen dan de één pro cent die was voorzien. Het grootste deel van de mi lieukosten wordt rechtstreeks in rekening gebracht bij de burgers en bedrijven volgens het principe 'de vervuiler be taalt'. Met name auto-forensen Minister De Korte doet er het zwijgen toe. tijdens een nachtelijke schorsing van het kabinetsberaad (zaterdagochtend in alle vroegte). foto: anp rond de vergadertafel. Lub bers verdedigt opnieuw zijn voorstel Smit-Kroes dreigt te genover de nog onwillige col lega's met aftreden als de belastingaftrek voor woon werkverkeer ongemoeid zou worden gelaten. Geleidelijk aan gaan alle VVD-bewinds lieden met Lubbers' voorstel akkoord. Kort na twaalven vervoegt Voorhoeve, die in middels al telefonisch heeft vernomen hoe de vlag erbij hangt, zich weer bij de Trevès- zaal om stoom af te blazen te genover zijn partijgenoten en te vertellen dat hij zijn fractie heeft laten optrommelen voor een spoedvergadering. Zaterdag 13.30 uur Lubbers geeft een persconfe rentie. Unaniem heeft het ka binet met het eindvoorstel in gestemd. zegt hij. Dat de VVD- fractie er problemen mee heeft kan hem niets schelen. „Regering en Kamer hebben immers elk hun eigen verant woordelijkheid" Zaterdag 14.15 uur Lubbers, Van den Broek en Ruding maken zich op om naar Margaret Thatcher te vliegen. Op de begane grond van het vrijwel uitgestorven Tweede-Kamergebouw stroomt de vergaderzaal van de VVD-fractie vol. Slechts vijf van de 27 fractieleden ont breken. In de gang staat de dure racefiets van kamerlid Ad Nijhuis, die in rennerste nue vanuit zijn woonplaats Noordwijkerhout door de dui nen naar het Binnenhof is ge jakkerd De vergadertafel is bezaaid met koffiekopjes en flesjes frisdrank. Eén der chef- kellners van het restauratiebe- drijf van de Kamer heeft zijn vrije zaterdagmiddag opgeof ferd om de nodige horeca-ser- vice te verlenen. Zaterdag 16.00. uur. De VVD-fractie vergadert nog steeds Een NOS-verslaggever geeft in het vier-uurjournaal 'live' vanuit de wandelgangen de stand van zaken weer. Hij maakt daarbij de vergissing van de week door te spreken van „premier Voorhoeve". Zaterdag 17.30 uur. Het fractieberaad is beëindigd. Sommigen komen met verhit te koppen naar buiten. Ande ren lachen nerveus of heffen een vuist. Joris Voorhoeve, die nu echt zeer gespannen is, licht de pers in. De fractie pikt het kabinetsvoorstel niet. Dinsdag zal hij een kamerde bat aanvragen en veranderin gen eisen. Dit keer zullen de ruggen recht blijven, net zo lang tot het kabinet aan de wensen van de fractie tege moet is gekomen. Doet het ka binet dit niet. dan zal het ten val worden gebracht. „Deze keer is het echt menens", zegt een collega van Voorhoeve even later. DICK VAN RIETSCHOTEN zullen een fors deel van de overheidsuitgaven aan het mi lieubeleid moeten ophoesten Het bedrijfsleven krijgt te ma ken met strengere milieunor men en hogere heffingen voor milieubelastende produktie- technieken Het gebruik van schone technieken zal waar mogelijk dwingend worden voorgeschreven Zo hoopt het kabinet milieuvervuilend ge drag te ontmoedigen. Per onderdeel ziet het NMP er als volgt uit: Strengere normen en voor schriften voor de milieuver vuiling door het bedrijfsleven Kosten voor het bedrijfsleven: totaal circa 3,5 miljard gulden. Gerichte heffingen in be drijfssectoren die het milieu het meest belasten. De op brengst van deze heffingen worden gebruikt worden om milieuvriendelijk gedrag in dezelfde sector te subsidiëren Geschatte opbrengst: 2,3 mil jard gulden. Herschikking van uitgaven binnen de'overheidsbegroting Op de overheidsuitgaven voor volkshuisvesting (met name de objectsubsidies) wordt ruim 600 miljoen gulden bezuinigd Defensie levert een bijdrage doordat de jaarlijkse groei van het budget gehalveerd wordt tot 1 procent. In 1991 wordt bekeken of de internationale politieke situatie voortzetting van deze groeibeperking toe staat. Totaal bedrag aan om buigingen: 825 miljoen. Verhoging van de brandsto faccijns met als doel onder meer het autogebruik te ont moedigen. De prijs van gelode benzine zou met 7 cent. om- taald moet worden bij de aan koop van een huis. Hierover wordt een advies van het mi nisterie van Financiën afge wacht Deze maatregel levert geen geld op voor het milieu beleid, maar kan wel de door stroming in de koopsector be vorderen waardoor meer men sen ervoor kunnen kiezen dicht bij het werk te gaan wo- Voor de muziek uit Een vermoeide Lubbers staat de pers te woord, nadat zaterdag in het kabinet een akkoord bereikt is over de financiering van het Milieubeleidsplan. foto. anp hoog gaan, ongelode benzine wordt 3 cent duurder. Diesel kan in verband met de harmo nisatie van de brandstofprijzen in de EG, eventueel in fases, maximaal 15 cent duurder worden. Ook komt er een op slag op de lpg-prijs. Geraamde opbrengst: 430 miljoen gulden. Afschaffing van de belas tingaftrek voor woon-werk verkeer, geleidelijk of in één keer vanaf 1991. Het is nog niet zeker waarvoor het geld dat deze maatregel oplevert (circa 900 miljoen) gebruikt zal worden. De voorkeur van het kabinet gaat uit naar ver betering van het openbaar vervoer, subsidie op treina bonnementen en aanleg van fietspaden naar industrieter reinen. Het geld dat na al deze maatregelen overblijft moet in de vorm van lastenverlichting aan de werkforensen worden teruggegeven. Verhoging van de woonbe lasting (huurwaardeforfait) op het eigen huis in ruil voor af schaffing of verlaging van de overdrachtsbelasting die be- Volgens premier Lubbers is gedurende een groot aantal ja ren een „formidabele inspan ning" nodig om het milieu in Nederland schoner te krijgen. Een deel van de plannen zal dan ook pas na 1994 zijn beslag krijgen Omdat Nederland dichtbe volkt is en relatief veel ver vuilers binnen zijn grenzen heeft (bijvoorbeeld de petro chemie en intensieve veeteelt) zijn volgens Lubbers strengere milieu-eisen nodig dan in het buitenland. „Ons land mag wat dat betreft best voor de muziek uitlopen". De werkge versorganisatie VNO heeft niettemin al laten weten dat de milieuplannen schadelijk zijn voor de werkgelegenheid en de concurrentiepositie van het bedrijfsleven. De stichting Natuur en Milieu vindt dat de aangekondigde maatregelen niet ver genoeg gaan. De dreigende kabinets crisis is volgens de stichting al leen maar schadelijk voor het milieu. „Bij het milieu geldt dat alles wat je uitstelt, dubbel en dwars terugkomt", aldus directeur A. van den Bigge- DEN HAAG Van de koninginnedagviering hebben de leden van het kabinet en de VVD-frac- afgelopen zaterdag nauwelijks iets gemerkt. Ze hadden wel wat andérs aan hun hoofd. Terwijl op het Binnenhof een accordeonist en zanger in oud- Hollands kostuum een onein dig lijkend liedrepertoire af werkten en aan het Buitenhof vendelzwaaiers hun kunsten vertoonden en kermisklanten hun attracties aanprezen, werd jrond de Ridderzaal binnenska mers een verbeten politieke .strijd gevoerd. Een chronolo gisch overzicht van een turbu lent politiek weekend Vrijdag 14.00 uur De ministerraad komt in het ministerie van Algemene Za ken aan het Binnenhof in ver gadering bijeen. Een latertje dit keer, omdat vrijwel alle be windslieden 's ochtends op hun ministeries 'koninginne- lintjes' hadden moeten uitrei ken. Het kabinet buigt zich al lereerst over een groot aantal onderwerpen die de afgelopen weken door de vele discussies rond de bezuinigingen en de ilieuplannen zijn blijven lig gen. Dit gedeelte van de ver gadering verloopt probleem loos. Na afloop brengen Nijpels en staatssecretaris Evenhuis (economische zaken) even een bezoekje aan de naburige ker mis, waarna alle VVD-be- windslieden zich in het sjieke Hotel des Indes aan de dis zet ten. DE KNOLLEN tallig in de Trèveszaal bijeen. Lubbers en Ruding hebben in middels een nieuw voorstel geformuleerd, dat slechts op enkele kleine puntjes afwijkt van het eerdere eindbod. De fiscale aftrekpost 'reiskosten woon-werkverkeer' zal bij voorbeeld niet in 1990 worden afgeschaft maar pas in 1991 Ter compensatie mag het openbaar vervoer dan goedko per worden. Op dit bod valt niets meer af te dingen. Het is slikken of stikken, buigen of barsten. De VVD-ministers De Korte, Nijpels en Smit-Kroes blijken bereid te buigen. De andere liberalen verzetten zich nog. Sommige CDA'ers vragen zich echter af of Lubbers wel water bij de wijn had moeten Na tien minuten wordt er op nieuw geschorst voor politiek beraad. Voorhoeve arriveert en neemt eerst zijn afvallige partijgenoten Nijpels, Smit- Kroes en De Korte onder han den en overlegt daarna met de overigen. CDA-fractieleider De Vries praat met zijn eigen bewindslieden, komt tot over eenstemming over het eind voorstel en gaat vervolgens in het Tweede-Kamergebouw een potje schaken met zijn perschef. Zaterdag 02.30 uur. Lubbers laat weten dat hij het beraad tot 11.00 uur wil verda gen. Ieder moet er nog maar eens een (kort) nachtje over slapen Voorhoeve wil echter nog deze nacht duidelijkheid scheppen. De VVD'ers verga deren vervolgens nog bijna een uur over de vraag of men al dan niet naar bed zal gaan. Tegen half vier komen zij tot de conclusie dat een beetje nachtrust geen kwaad kan. Woordvoerder Lörtzer van de Rijksvoorlichtingsdienst brengt de voor de buitendeur verzamelde pers in drie zinnen op de hoogte van het besluit dat er om elf uur zal worden doorvergaderd. De bewindslie den spoeden zich naar buiten en hullen zich onder het felle schijnsel van de televisielam pen in stilzwijgen of alge meenheden. Voorhoeve oogt een tikje nerveus, wat voor zijn doen heel uitzonderlijk is. Zaterdag 11.20 uur Het complete kabinet zit weer Minister Nijpels omstuwd door verslaggevers en andere toehoor ders wil zaterdagmiddag wel kwijt dat het kabinet overeenstem ming heeft bereikt over 'zijn' Milieubeleidsplan. foto: anp Vrijdag 19.00 uur Hervatting van het kabinets beraad om het laatste en zwaarste agendapunt aan te snijden, de financiering van het Nationaal Milieubeleids plan en de definitieve vaststel ling van de bezuinigingen voor 1990. De CDA-ministers kunnen in grote lijnen instem men met het eindbod dat Lub bers en Ruding een week eerder op tafel hadden gelegd. De VVD-bewindslieden onder aanvoering van vice-premier De Korte daarentegen niet. De avond tevoren hadden zij met fractieleider Voorhoeve, par tijvoorzitter Ginjaar en se naatsfractieleider Luteyn een alternatief plan opgesteld. De Korte was daar weliswaar vrijdagochtend weer even aan gaan twijfelen (volgens hem was hij er tijdens het partij- overleg van donderdagavond niet voor 100 procent met z'n gedachten bij geweest omdat hij net terug was uit Japan en last had van een jet-lag) maar uiteindelijk had ook hij zich erachter geschaard. Vrijdag 19 30 uur Onmiddellijk nadat de VVD'ers hun tegenvoorstel hebben ingediend, wordt het kabinetsberaad geschorst voor overleg in kleine groepjes. Met name Lubbers en Ruding pra ten als Brugman op de VVD- bewindslieden in om ze van hun plan af te houden. Ruding doet het VVD-voorstel, waar bij een voorschot wordt geno men op meevallende belas tinginkomsten, af als „fröbel- werk". Zaterdag 0.00 uur De ministerraad opnieuw vol-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3